VAMOS A VER KERKELIJKE DIENSTEN Jongerenviering Venray Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Castenray Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Heide „Schrijven met licht" Rectoraat Vredepeel Rectoraat Veulen Rectoraat Smakt EN MAAS uw weekblad waakt in Veulen n donder en bliksem van 15 tot en met 22 november A.s. zaterdag 15 november om J9.00 uur is er weer jongerenviering q 't zaaltje onder de kerk. Iedereen ran 12 - 17 jaar is hier van h3rte npelkom. Thema: „Moed om jezelf te zijn". Voorganger: Pater Meyer. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog- nis, int. Henri Camps Handrie Jans-Beken en zoon Arnold Pe- tronella v. d. Berg-Paulussen /ou dere Swaghoven-Kuypers. Zondag: drieëndertigste zondag door het jaar. 8.00 leesmis, int. An- oon Claessens en Hendrika Jennis- sns; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. fathieu Arts overl. fam. Peeters- Jaessens Jan van Gerven en choonzoon; 11.00 nederlandse hoog- lis, int. overl. fam. Tacken-Maes laria Stiphout-Claessens (buurt en losweg) Hein Bloemen en Maria lend riks. Maandag: H. Elisabeth van Hon- ;arije. 9.00 oude stichtingen ouders fullings-Tuyls; 19.00 jubileumvie ring Oudheidkundige Kring Venray. Dinsdag: 9.00 Nellie Raedts Ti- Heuts; 19.00 overl fam. Sijbers- Oppens overl. parochianen. Woensdag: 9.00 ouders Heldens- urissen Elisabeth Franssen-Ti- on; 19.00 overl. fam. Bouten-Ver buren Herman Ebbe rink Ger ij da van Meijel-Truyen. Donderdag: 9.00 Piet Janssen en trerl fam. Rie Wolke-Greefkens; 4.00 huwelijkssluiting Gerrie Bloe ien en Jan Janssen. Vrijdag: Opdracht van de heilage aagd Maria in de tempel. 9.00 uur iders van Dljck-Duykers en An on van Dijck Petronella Ver- lekt; 14.00 huwelijkssluiting Truus Bruyn en Joop Linssen; 19.00 tri. ouders Minten-Beclet en ichter Nella Sraar Spee. ïaterdag: H. Cecilia, maagd en irtelares. 9.00 fam. Marcellis rrie Messemaeckers; 19.00 Maria njée-Huybers overl. fam. Gom- rs-Sengers Maria Stdphout- lessens (buurt en Bosweg). Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 u. is er kindercrèche in het zaaltje onder de sacristie. Leidsters: Kit ty Cleven en Annemic v. Meijel. Huwelijksafkondiging: Gerrie Decnen en Jan Janssen (Holt- hees) Truus de Bruyn en Joop Linssen. Akolietcn: Éterdag: 19.00 G. dè Groot, ondag: 8.00 Henny Fas90tte en rond Kroft (lezer: M. Janssen); TNard Kronenberg en Eric van (rven; 11.00 C. Hendriks en L. uijen. Zaterdag: 18.30 avondmis waar onder de Zangers van St. Frans zul len zingen. Zondag: H. Missen 7.30, 9.00, 11.45; Hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Mededelingen: 1. In dit "weekend zullen de Zan gers van St. Frans de zaterdag avondmis opluisteren. Zondag morgen zingen zij niet. 2. Het vroege koude weer heeft al heel wat litertjes stookolie ver stonden. Daarom dit weekend ex tra kollekte voor de verwarming van de kerk. 3. Een dringend verzoek aan dege nen die hun gezinsbijdrage nog niet betaalden dit alsnog te doen. Nu de stookolie zo duur is kun nen we uw aller bijdrage niet missen. Misintenties: Zaterdag: 18.30 overl. ouders Vol- lenberg-Aerts en Herin van Lierop. Zondag: 7.30 Lei van den Berg en voor de parochie; 9.00 Johanna Hu- berta Lamers en familie; 10.15 overl. fam .Claessens-Philipsen11.45 Har- rie Seijkens; 18.00 overl. fam. Jans- sen-Wolbertus. Maandag: 8.00 Selida Verginia Ro- jer en Constant Rojer; 19.00 Pater Florentius Lucassen. Dinsdag: 8.00 Antoinette Rammel- man-Elsevier en Eva Wilhelmina Rojer; 19.00 Pater Florenlt'ius Lucas sen en Wim v. d. Muncfkohf en overl. fam. Woensdag: 8.00 Mathilde Wasser en t.e.v. de H. Geest; 19.00 Gerard de Bruin en levende en overl. fam. Wullems. Donderdag: 8.00 Elisa Gregoria Palm en t.e.v. H. Geest; 19.00 ouders Kleuskens-Achten en overledenen fam. Cremers-Curvers. Vrijdag: 8.00 Clarita Romijn-Snij- ders en overl. fam. Akkermans- Timmermans; 19.00 gezinsmis overL familie. Zaterdag: 8.00 overl. fam. Ambro- Misdienaars en Akolieten: Zaterdag: 18.30 Jacq Smetsers en Hans van Geenen. Zondag: 9.00 Ricky Douwes en Peter Schoenmaokers; 10.15 Amoud Verhaeg en Hans Kerstjens; 11.45 Willy v. d. Bekerom en Geert Kop- pes; 18.00 Geert Claes en Eric Arts. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Martien Leenders en Johnny Jans- Beken; 19.00 Leo en Johan Fouwels. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Edgar Janssen en Matti Hendriks; 19.00 Pepijn Dobbelaar en Tonnie Vermeulen. Drieëndertigste zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Peter Bisschops voor overl. familie Duivenvoorde-Martens uit dankbaarheid (fam. Th.). Gezangen met het kinderkoor „De Vredes- klokjes". Zondag: 8.00 leesmis voor overl. familie Driessen-Kllaassen; 9.00 lees mis voor overl. ouders Stiphout-Ja cobs en zoon Leo en voor Adrianus Kuunder en zoon Frans; 10.00 hoog mis voor overl. Martinus Bonants voor overl. familie Daniëls-Munsters voor overl. Theo Bom (buurt). Nederlandse gezangen met het ker kelijk zangkoor. 11.30 leesmis voor overl. Anna Noij-Jansen voor overl. ouders van den Berg-Jans- sen en zoon Jan; 18.30 avondmis voor overl. Leo Janssen en zonen Piet en Gerrit (fam. Peters-Zawad- ka) voor overl. Gerrit de Haart en kleinzoon Johnny. Maandag: H. Elisabeth van Hon garije. 8.00 leesmis voor overl. Ma ria Derks; 19.00 avondmis voor overl. Antoniius Bruisten. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overL familie SLeememan-v. d. Munck- hof; 19.00 avondmis als jaargetijde voor overl. Johan van Gerven. Woensdag: 8.00 leesmis tot zekere intentie (Th.); 15.00 plechtige eucha ristieviering uit dankbaarheid bij gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van de ouders Denissen- Derks; 19.00 avondmis voor overl. Annelies Beterams. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Elisabeth Geurts; 15.00 plechtige eucharistieviering uit dankbaarheid bij gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van de ouders Sij- bers-Thomassen19.00 avondmis uit dankbaarheid (L.). Vrijdag: Feest van de Opdracht van de heilige maagd Maria in de tempel. 8.00 leesmis voor overl. va der Jan Kupers; 19.00 leesmis voor de levende en overleden leden van de brandweer St. Oda (St. Joseph- klcoster); 19.00 avondmis voor overl. ouders Raaymakers-van Bree voor overl. oudtrs Jeuken-Stiphout. Zaterdag: H. Cecilia, maagd en martelares. 8.00 leesmis voor overl. Maria Derks; 15,00 plechtige eucha ristieviering uit dankbaarheid bij gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van de ouders Lrinders- Geurts. (Zang van het kinderkoor „De Vredesklokjes"); 19.00 avondmis vcor overl. Wilhelmus van de Ven voor overl. moeder Kusters-Weerts voor de levende en overl. leden van het dameskoor „Venrode" (van wege hot Cecilia-feest). Mededelingen: 1. Zaterdag en zondag a.s. staat achter in de kerk een stand van godsdienstige boeken en boekjes. Deze kunt u bestellen b(j een van de aanwezige parochieraadsleden die b(j deze stand aanwezig z\jn. Geef eens een godsdienstig boek bjj de feesten van St. Nicolaas of Kerstmis! 2. Zondag onder de mis van 11.30 kleutercrêche in de kleuterschool vlak bu de kerk. Leidsters: Wil- ma van Osch en Jacqueline Vol- lenberg. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.00 M. Janssen, R. Aben; 9.00 J. Dommeck, J. de Bruyn; 10.00 A. Millen, R. Beerkens. Th Houwen; 11.30 R. de Vink, Th Urselman; 18.30 M. Fijneman, M. Willemse. Maandag, dinsdag, woensdag: 8.00 F Vercauteren. P. van Weert; 19.00 B. Verstegen, M. v. d. Heuvel. Donderdag, vrijdag, zaierdag: 8.00 S. Ronugen, G. Hoult; 19.00 G. Krij- nen. R. Barents. Zondag 16 november a.s., de twee de zondag van de Voleinding. Om tien uur doopdienst in de aula van Den Hoebert aan de Westsingel. Predikant is Ds. J. Heine. Tijdens de dienst kinderkerk en -oppas. De kollekten zijn bestemd voor de diokanie en het plaatselijk ker- kewerk. Zaterlag: 19.00 overl. familie Si- kes-Rutten overl. familie Direks- Hellegers. Zondag: 8.30 gest. jaardienst Leo nard Maas; 10.00 overl. ouders Jeu- ken-Jeuken en zoon Louis Pater Wevers (Gemengd Koor). Maandag: 9.00 Broeder Drab- bels. Disndag: 9.00 overl. familie Ven- nekens-VersChuren. Woensdag: 9.00 overl. familie Ver- meulen-Moorrees. Donderdag: 9.00 gest. jaardienst Willem Loonen en Elisabeth van Heijster. Vrijdag: 9.00 gest. jaardienst Pe tronella Derks. Zaterdag: 19.00 Jan Haegens overl. ouders Tijssen-Pe.ters overl. familie Stappers, Nel Arts en Chris van Aarssen (Jongerenkoor). Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Sjackie Wilmsen, Leon Hendrix, Hans Holtackers, Ronny Pelzer. Zondag: 8.30 Frits Dupont, René Willems, Ivo Franssen, Michel van Dijk; 10.00 Paul Janssen, Roland Tacken, Roel Folkerts, Jan Rutten. Zaterdag 15 november: Feest van de H. Machutus. Tevens opening van het oktaaf t.e.v. de H. Machu tus. Onder alle H.H. Missen gedu rende het oktaaf zal het oktaafge- bed gebeden worden. Tevens zege ning van het brood en water, ver ering van de relikwie en gelegen heid om U in te laten schrijven in de Broederschap van de H. Machu tus. Het oktaaf zal gesloten worden zondag 23 november a.s. onder de Hoogmis van 10.00 uur. Zondag 16 nov. 33e zondag door het jaar. Oktaaf t.e.v. H. Machutus. 8,30 gest. Ism. Jan Teuws en Anna Baeten; 10.00 Hgm. Theo Born; jrd. Peter van Rhee; jrd, Bernard van de Sterren .Henrica Smits en Petro- nolla Litjens; 15.00 PI. Lof t.e.v. H. Machutus met zegening der kinde ren. Maandag: Oktaaf t.e.v. 11. Machu tus. H. Elisabeth. 19.00 gez. Mis tot zekere intentie (H.); tot zekere in tentie t.e.v. H. Machutus (Fr.). Dinsdag: Oktaaf t.e.v. H. Machu tus 19.00 gez, Mis overl. fam. Geurts- Spreeuwenberg; tot zekere intentie t.e.v. H. Machutus (C.). Woensdag: Oktaaf t.e.v. H. Ma chutus. 19.00 gez. Mis Mathijs Geurts (koll.k tot z.ekere intentie t.e.v. H. Machutus IS.). Donderdag: Oktaaf t.e.v. H Ma chutus. 15.00 PI. Lof voor de be jaarden t.e.v. H. Machutus; na dit lof gezellig samenkomen bij Marjac. 19.00 gez. Mis overl. fam. Steeghs- Nelissen. Vrydag: Oktaaf t.e.v. H. Machu tus. Opdracht van de H. Maagd Ma ria in de tempel. 19.00 gez. Mis overl. ouders (Fr.). Zaterdag: Oktaaf t.e.v. H. Machu tus: H. Cecilia. 19.00 zondagsdienst: Sjef Dircks (v.w. vriend P.); overl. fam. Hellegers-Marcellis; Jos Dries- sen fkoil.); Mathijs Geurts (koll.); jrd, Aloysius Gommans en Karei Achten. Vlak langs de Veulenseweg in Veulen staat het kapelletje dat is toegewijd aan de H. Donatus, pa troon tegen donder en bliksem. De Veulense stichter van dit lan delijk monumentje heeft het nage slacht niet in het ongewisse willen laten over zijn naam en het bouw jaar. Het kapelletje draagt name lijk de inscriptie G. v. R. 1900. Het is dus 80 jaar geleden dat G. v. R. oftewel Gerardus van Rensch, nabij de ouderlijke woning dit kapelletje liet bouwen. Gerar dus van Rensch woonde daar met z'n twee broers Jacobus en Wilhel mus. Hij was ongetrouwd en wordt de stichter genoemd van de kleine schaapskompaneej, die eind vorige eeuw in het Venrayse floreerde. Gerardus, zo wil de overlevering, was als de dood zo bang voor on weer, donder en bliksem. Dat moet dan ook de reden geweest zijn, dat hij middels dit kapelletje de be scherming van de H. Donatus pro beerde te verwerven. Het is niet helemaal duidelijk of destijds een blikseminslag in de schuur van de boerderij, de bouwplannen van Gerardus heeft versneld Als vertegenwoordiger van de kleine schaapskompaneej kwam Ge rardus van Rensoh veel in het bui tenland, Het beeldje van Donatus, dat nog steeds in het kapelletje staat, heeft hij van een buitenland se reis (vermoedelijk Duitsland) meegebracht. Het kapelletje ziet, er van binnen verzorgd uit. Achter een glasraam en een smeedijzeren deurtje met kaarsenstandaard, staat het beeldje van Donatus in de kapelnis ge flankeerd door enkele kunstbloe men. Twee bliksemschichten in zijn hand, bevestigen zijn patronage te gen het hemelse vuur. Afbladerende kalk op de muren laat zien dat er tachtig jaar 'lang regelmatig de witkwast is gehanteerd. De blauwe plavuizen op de vloer zijn duide lijk ouder dan het kapélletje en heb ben vermoedelijk vroeger ook nog elders dienst gedaan. Vrijwel ongeschonden kwam het kapelletje van Donatus uit de oor log, ondanks het feit, dat de En gelsen bij de bevrijding de Veulen seweg in hun bezit kregen, terwijl op de parallel gelegen Lorbaan de Duitsers het heft nog in handen hadden. Over en weer is er veel ge schoten, maar het kapelletje werd niet geraakt. Wel waren er later, toen men terugkeerde uit de evacu atie, enkele leien van het dak en sijpelde het regenwater de kapel binnen. Maar dat heeft men destijds grondig laten herstellen. Dat het gipsen beeldje van Dona tus er nu al tachtig jaar staat, be wijst feitelijk, dat er daar van ver nielingen ol' baldadigheid nooit sprake is geweest. Dit in tegenstel ling tot vele andere kapelletjes De ruilverkaveling vond het ge bouwtje overigens een sta-rin-de- weg. Veel te dicht langs de weg ge bouwd. Toen de bermsloten ver breed moesten worden, bleek dat nog eens duidelijk. Maar men heeft de zaak tot aller tevredenheid opge lost, door schuin langs het kapelle tje een duiker te plaatsen. Van enige versiering of „aankle ding" buiten is geen sprake. De f- - ruilde van Meijel de huidige eige naren van dit kapelletje zijn er zich daar wel van bewust. Als er maar eens iemand een plannetje op stelde, dan zorgen zij wel voor de uitvoering, aldus werd ons verze kerd. En dan kon tegelijkertijd het voegwerk eens onderhanden geno men worden, want dat heeft drin gend herstel nodig. Een bepaalde religieuze funktie heeft het kapelletje nooit verwor ven in Veulen, of het moest zijn als het jaarlijkse verzamelpunt van de eerste communiekantjes met de fan fare. Maar dat is niet vanwege het kapelletje, maar omdat er aan de andere kant van de weg genoeg plaats is, om de stoet op te stellen. Ja, en dan weet men zich nog te herinneren, dat er ooit eens in een lange droge zomer, de bewoners van Veulen zijn komen bidden om re gen. Een week lang, elke avond hét rozenhoedje, voorgebeden door meester Claessens. En toen de regen kwam, was dat tevens weer het einde van de belangstelling voor dit kapelletje 33e zondag door het jaar. Misdienaars: Marcel Duykers en Urban Vollenbergh; Mike en Pa trick Kleeven; Hoogmis: Mark Don ders en Marcel Classens. Zaterdag: 19.00 jrd. voor An toon Roelofs. Zondag: 8.00 overl. ouders Jans- sen-Emonts en zoon Pierre; 10.00 jhdr. voor Martinus Emonts. Maandag: 19.00 Josephina Sey- kens-Collin. Dinsdag: 8.00 jrd. voor Leonard Heidens en Anna Gertruda Driessen. Woensdag: 8.00 overl. fam. Tielen- Thielen-Smits. Tevens int. offeraars. Donderdag: 8.00 jrd. voor Marti nus Philipsen. Vrijdag: 8.00 overl. fam. van Kuyck-Verrijdt. Zaterdag: 19.00 Jan Cremers. Drieëndertigste zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Ism. voor Martin Jilesen Ism. voor Harry Manders (vanw. Drumband); 10.00 hoogmis las gest. jrd. voor Piet Vullings en overl. fam. maandd. voor Leo Loonen; 11.15 weekd. voor Maria Loonen-Scheffers maandd. voor Louisa Geurts-Geurts. Maandag: 19.00 gest. jrd. voor Jo hannes Voermans en echtgenote Ism. voor overl. fam. van Vegdhel- Hoeij makers. Dinsdag: 19.00 maandd. voor Ant. en Bern. Loonen, beide echtg. en Johanna Verheijen-Loonen. Woensdag: 19.00 Ism. voor Harry Manders (O T) gest. jrd. voor Peter Loonen en Johanna Willem- sen. Donderdag: 19.00 Ism. als jrd. v. Willem Loonen en Elisabeth van Heijster Ism. voor overl. ouders Voermans-van Gerven. Vrijdag: 14.00 zilveren huwelijk Rein'tjes-v. d. Riet; 19.00 Ism. voor overl. fam. Jacobs-v. d. Berg Ism uit dankbaarheid (B.). Zaterdag: 19.00 Ism. v. overl. fam. Jenniskens-Vissers Harry Man ders (vanw. neven en nichten fam. Manders). Misdienaar: 19.00 André Peeters. Akolieten: za. 19.00 Lucien Pee ters en Wilbert Emonts; zo. 8.00 J. Janssen; 10.00 W. van Meijel, Th. v. Kempen en R. Duijkers; 11.15 Rudy Kuenen en Olaf Terpstra. Gedoopt: Jenniskens Jenny. Huwelijksafk.: Jenniskens Harry en Janssen Thea (Oirlo). Zaterdag: 19.00 H. Mis voor Toon Marcellis namens de ruiterclub. Zondag: 8.30 H. Mis voor Adria nus Jaspers; 10.00 gest. jgt. v. Mar tinus Hubers en Gerarda Hubers- Arts; 11.30 jgt. voor Louis Custers. Maandag: 19.00 H. Mis voor overl. fam. A ris-Jenniskens. Dinsdag: 8.00 jgt. voor Toon Franssen en Gertie en Berrie van Hugten. Woensdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. van Vegchel-Verheijen. Donderdag: 8.0 OH. Mis voor Wil helmus Bollen en Hendrina de echt genote. Vrijdag: 19.00 H. Mis voor Jacq Janssen. Zaterdag: 19.00 jgt. voor Martien Smits en Anna Smits-Weijs. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Willy Hendriks en Karei Dekkers Zondag: 8.30 Joost van Elzakker en Jos Bovee; 10.00 Ko Flinsenberg en Francis v. d. Hoff; 11.30 Rob Koonings en Roel Emonts. Weekdagen: Peter Peeters en Wil- fried van Dijk. Zaterdag 15 nov.: 7 uur Hoogmis voor M. v. d. Zanden v.w. Weth. Pubbensbraat. Zondag 16 nov.: 10.00 Hoogmis v. ouders van Osch-Janssen; 11.30 H. Mis voor Joh. Thissen. Maandag: 8.30 H. Mis voor fam. van Hoogenhof-van Rijswijck. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor M. v. d. Zanden v.w. bejaarden. Woensdag: Schoolmis. 8.30 H. Mis voor Michel Janssen. Donderdag: 8.30 H. Mis voor Joh. Gertruda Poels-Poels. Vrijdag: 8.30 H. Mis voor Joh. van Osch. Zaterdag: 7 uur Hoogmis voor Joh Janssen uit dankbaarheid v.w. pen sionering. Misdienaars: Zondag: 10.00, woensdag en zater dag Angelique v. d. Linden en Mar- ga Rongen; 11.30 Petri van Hoof en Charital Wilms. Kollektanten: Zaterdagavond 7 uur Hendriks; zondag 10.00 Ewals; 11.30 v. Cuyck. 33e zondag door het jaar. 16 nov. Zondag: 8 uur H. Mis voor Gina Droesen; 10 uur Hoogmis: jaargetij de voor Hubertus Janssen, Anna Maria Fhilïpsen en Johannes Jans sen. Akolieten: André en Twan van Osch. Misdienaars van de week: Mark Koonings en Aron Voermans. Maandag: Elisabeth van Hongarije. 8 uur H. Mis voor de overleden ouders Poels-Michels. Dinsdag: 8 uur H. Mis voor Toon Huisman van vrienden. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Lien Peeters-Janssen. Donderdag: 8 uur H. Mis voor Jan Janssen en overleden familieleden Janssen-"GiéLen. Vrijdag: Opdracht van de H. Maagd Maria in de tempel 8 uur H. Mis ter ere van O.L. Vrouw tót ze kere intentie. Zaterdag: om half 3 plechtige Ju- bileummis b.g.v. het 25-jarig huwe lijksfeest van Piet Rongen en Lei- da Nellen; 19.30 Avondmis voor Sjef Willems. Vernielingen Mej. M. V. deed aangifte van vernieling aan haar personenauto, welke geparkeerd stond op de par keerplaats aan het zwembad aan de Parkweg. Een ruitenwisser was vernield en het linkervoor spatbord en linkerportier v.as met een scherp voorwerp bekrast. W. F. deed aangifte van ver nielingen aan zijn personenauto, op de parkeerplaats t.o. de tennishal aan het Vlakwater. De linkerbuiten- spieger was van de auto getrokken en daarmede waren 2 grote krassen op heft kofferdeksel gemaakt. Nachtkastje J. W. uit Venray deed aangifte van vermissing van 'n bruin eiken houten nachtkastje, hetwelk hij in de hal van een flat in de Veltumse Kleffen had geplaatst voor trans port naar boven. Het nachtkastje is voor de eigenaar van bijzondere waarde, aangezien het een erfstuk betreft. Het marmeren bovenblad ontbreekt. Verondersteld wordlt dat degene die het heeft meegenomen dacht dat het als grof vuil was ach tergelaten. De eigenaar zal het zeer op prijs stellen als bedoeld nacht kastje weer in zijn bezit komt. De bezitter kan zich het beste in ver binding stellen met de politie. Auto niet sneeuw vrij gemaakt Het nieuwe sneeuwvrij maken van de auto was oorzaag dat de 19-jari- ge autobestuurder H. V .uit Venray op de kruising EikenlaanLinde straat het zicht verloor toen een grote hoeveelheid sneeuw van het dak van zijn auto op de voorruit te recht kwam. Voordat hij de auto weer onder controle had, was deze al via het trottoir tegen een ver keersbord tot stilstand gekomen. Ook hier alleen matei iële schade. Geen voorrang Mevr. L. verleende op de kruising LangewegKcnnedystraat met haar auto geen voorrang aan de perso nenauto bestuurd door Z. uit Ven ray. Bij de daardoor ontstane bot sing bleef het bij materiële schade. Inbraak Ten nadele van de aannemers firma v. d. V. uit Venray werd in gebroken in twee bouwketen, staan de op het bouwterrein aan den Dril. Diverse materialen werden ont vreemd ter waarde van 3000 gulden, waaronder gereedschap ter waarde van 400 gulden, eigendom van W. v. O. uit Venray. Bestuurder weigert bloedproef Een 28-jarigé motorrijder uil Ven ray reed in de vroege zondagmor gen te omstreeks 6 uur over de Vel tumse Kleffen en vergat af te draaien, reed rechtdoor en kwam tegen een paalafzet'ting tot stilstand. Bestuurder en motor kwamen te vallen, de bestuurder liep geen noe menswaardig letsel op, de molor werd beschadigd. Dc politie ontdek te" alcoholgebruik bij de bestuurder en dat bleek oök uit de blaastest. Hij weigerde de bloedproef te onder gaan. Daarvoor werd hem een ex tra procesverbaal aangezegd Was er alcohol in het spel? Of alcoholgebruik oorzaak is ge weest van het verkeersongeval in de nacht vna zaterdag op zondag op de Meerlcseweg te Oirlo, onderzoekt de politie. De 19-jarige autobestuurder J. W. uit Castenray geraakte daar van de weg en de auto kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder liep lichte verwondingen op aan zijn gelaat, maar zijn mede-inzit ten- de de 20-jarige Th. S. uit Castenray werd zodanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De auto werd vrijwel to taal vernield. EEN AUD/OVISUEEL PROGRAMMA OVER FOTOGRAFIE door Hans en Laura Samson-Rous Het audiovisueel programma „Schrijven met Licht" is een ca. 2 uur durende dhów, die op een fasci nerende wijze laat zien wat er alle maal met een goede camera kan worden gedaan. Mede door de wij ze van projecteren (multi-projectie: een opstelling van een achttal pro jectoren achter drie grote doorzicht- schermen) lijkt het soms of de beel den „levenëf" zijn, zo echt en na tuurlijk komen zij op de toeschou wer over. De boeiende beeldinfor matie wordt op 'n knappe wijze be geleid door gesproken tekst en goed gekozen muziek in de hifi stereo. In een chronologisch overzicht leert de bezoeker dat in feite de eerste foto al in 1826 werd gemaakt door Nicéphore Niépce, die experi menteerde met lichtgevoelig asfalt waarop het beeld werd vastgehou den. Voor het maken van die eerste foto gebruikte hij de z.g. camera ob- scura (de donkere kamer) die drie honderd jaar voor Christus ook al bekend was. Toen beschreef Aris- toteles al hoe lichtstralen die door een klein gaatje een donkere kamer binnenvallen op de tegenoverliggen de wand een beeld projecteren. Neem je de lichtbron weg, dan ver dwijnt ook het beeld! Op dit principe voortbouwend, ontwikkelde de Fransman Louis Daguerre vrijwel gelijktijdig met de experimenten van zijn landgenoot Niépce met behulp van die don kere kamer zijn Daiguerreotypie: een éénmalig positief op een ver zilverd koperen plaatje. Zo kreeg hij een éénmalig beeld. Een stap verder kwam de Engels mans Fox Talzot, die het negatief/ positief procédé uitvond. Hij maak te met eigen camera's negatieve beelden op een met chloorzilver ge voelig gemaakt papier. Van dat ne gatief kon hij dus meer dan één (positieve) afdruk maken. Zo kwam de foto-industrie in feite langzaam op gang. Deze door Canon opgezette Multi-vision show- laat er alles van zien tot en met de hedendaagse computercamera. Tegenwoordig kan iedereen foto's of dia's maken want veel technische problemen van de fotografie zijn door de moderne techniek opgelost. Toch zijn, ondanks camera's met automatische belichting, heldere zoekers en lichtgevoelige fiims, de resultaten vaak teleurstellend. Daar om is een gedeelte van het pro gramma „Schrijven mei Licht" ge wijd aan de amateur-fotograaf cn worden er een aantal algemene re gels gegeven over de camera, de film en de opname. Hel laatste deel van het program ma is een oude legend,', die gefoto grafeerd is in het huidige Japan. Dit gedeelte laat zien dat fotografie niet alleen een middel is om te illustre ren. maar dat men via projektie- techniek ook op een geheel eigen manier tot een beeldverhaal kan komen. De Japanse steenhouwer is een oud verhaal doorverteld door Multatul'i en Bertus Aafjes. In „Schrijven met Licht" jc tot de ontdékking dat je er zelf toch al enige jaren dia's makend nog lang niet bent. Dat er nog tal van mogelijkheden zijn, zoals hot uil- beelden van gemoedsstemmingen of het maken van verhalen. Voor wie enige belangstelling heeft voor fotografie en meer in het bijzonder nog voor hét maken en de mogelijkheden vin dia's is dit een uiterst ontspannende en leerzame avond. Kaarten a 5.bij foto Dom Melskens. Entreebewijs is inclusief 1 programmaboekje, 1 kop koffie. 16 december in de schouwburg, aan vang 20.00 uur. VAN GROOTEL VENRAY Stahonswog2104780-83553 Zaterdag .15 nov. 7 uur tot iint. van fam. Peters-Janssen. Zondag 16 nov. 10 uur voor van Deutekom. Zaterdag 22 nov.: 7 uur tot int. van fam. J. Arts-Herpers. Zondag 16 nov. 33e zondag door het jaar. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. voor overl. f am. van Rijswijck- Wijnhoven. Zondag: 9.45 Hgm. jgt. zaL Gerar dus Houben; om 11.15 Hgm. voor zal. Lena van Dongen. Maandag: 8 uur Ism. voor zal. Ce- ciel van Wyhck-Engelen. Dinsdag: 8 uur Ism. uit dank fam. Timmermans-Jacobs. Woensdag: 8 unr Ism. zal. Henk Toebast. Donderdag: 8 uur Ism. zal. Sef Linders (Z.) en overt, ouders. Vrijdag: 8 uur Ism. zal. Wim v. d. Goor v.w. de buurt; om 2.45 pl. Hgm en inzegening huwëlij'k van bruids paar Ad Vermeer en Ida van Sta veren. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. zal. Maria Ewals-Holtackers. Akolieten: P. Fleurkens, Leo Hen driks, Alb. Weys. Misdienaars: Geurts, van Dongen. FB SCANNERS, voor politie b. 'indweer, ambulance, am<*- teurband enz. Antennes vanaf 35.- Scanners vanaf 175,- Al uw 27 MC apparatuur Momkesstraat 10, Venray Zaterdag 15 nov. 19.00 Avondmis voor Gerrit Koopmans en overl. fam. Verstegen-Kuypers. Zondag: 8.30 H. Mis te Hol thees voor overl. ouders van Veghel; 10.00 Hoogmis voor Pierre Koopmans, Ge rardus Gooren, Theo Janssen en overl. ouders. Maandag: 8.45 H. Mis voor fam. Wijnhoven-'Braun. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor fam. Wijnhoven-Braun. Woensdag: 8.45 H. Mis ter ere van de H. Jozef voor overl. ouders v. d. Winkel-Geurts, voor overl. ouders Kersten-Geurts en Grad Gooren. Donderdag: 8.45 H. Mis voor de overledenen van de Karmel. Vrijdag: 8.45 H. Mis u!it dank baarheid en voor bijz. int. NOJICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo a las once y cuarto Misa con cantos y piètica en Castellano; después de la Misa en la salita del convent», Oveiioonse- weg 2, reunión con cafelito. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES El Gobiemo holandés ha nombra- do al Sr D Juan Wierdnga Arrieta en Horst, inspector de la ensenanaa en la Provincia de Brabanlt as! que la famiila debe cambiar; va viver en 's Hertogenbosch. Felicddades con la promoción pero que léstoma ue miestra ma est ra, da Teresa, va vivir también en 's Hertogenbosch. El progama del centra sigue. Hasta la vista! Zaterdag 15' nov.: Euch. viering om 19.00 uur, Geen kindercrèche. Misintenlic: overl, ouders en fam. van Treeck-Stoffels en de Lange- Groart; overl, Gerardus I'tinsenberg en Johanna Peeters. Zondag 16 nov.: Gezongen cuch viering om 10.00 uur. Kindercrèche wordt verzorgd door Irmgard Kol en Iris Kroon. Misintentie: over!, fam. Meyer-Zegers; Johanna Verhelst. Woensdag 19 nov.: Euch. viering om 19.00 uur. Misintentie: W. van den Munékhof en overl. fam. Misdienaars: Maandag en dinsdag 19.00 Henri illems en Karin Bloemen. Woensdag en vrijdag. 19.00 Berti n en Ma non Vullings.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 13