Eén centrale-antenne-inrichting Limburgse Zangersdagen Conflict op Duits soldatenkerkhof Literair café Woensdag officiële opening van de nieuwe brug bij Well LtGAVE drukkerij VAN den munckhof b.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING advertentieprijs 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS Krotestraat 28 postbus 1 tel. 82727 giro 1050652 v wwi* t bi^nn 1 nu vm\jh iiim per half jaar 10,-uitsluitend bij vooruitbetaling Nederlandse tuinlieden willen Duitse beheerder niet meer ANTIEKBEURS TE BROEKHUIZEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 Nr. 45 HONDERDENEERSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS QSj Het 70-jarige Venray's Mannen koor is door de afd. Limburg van !e Federatie van Nederlandse Zan- (ersbonden uitgenodigd om de orga nisatie te verzorgen van de Lim burgse Zangersdagen. Het Venray's Jannenkoor heeft deze uitnodiging anvaard en zal op 8 en 9 november gastheer zijn in de streek- chouwburg ,De Beejekurf" te Ven- De Limburgse Federatie van Ne- jerlandse Zangersbonden heeft be- i de Zangersdagen te splitsen 1 twee weekenden. Het eerste weekend is inmiddels j.l. 11 en 12 drtober gehouden in Posterholt, er- wijl nu op 8 en 9 november 17 ko- in Venray hun opwachting zul len maken. Het Federatiebestuur heeft voor ei: jaar tot een andere opzet geko- s»n. Op de eerste plaats komt er 'n proiding van de diverse koortypen. Iet name worden de mannenkoren, ameskoren, gemengde koren en jongerenkoren per weekend apart igedceld. Bovenden zal de beoor- eling in klassen vervallen. De jury eden zullen meer een kritische-s'ti- mlerende en adviserende taak ebben. De jury zal er eveneens op [tten of de koren een artistiek- »ed en sylistisch verantwoord pro- ramma hebben, hetgeen in het uryrapport beschreven zal worden. De repertoirekeuze is daarom ge sel vrijgelaten, hetgeen wil zeggen at er geen verplichte werken zijn. Er wordt zodoende meer naar een iDgmanifestalic toegewerkt. De Zangersdagen zijn in verband Kt subsidie-aanvragen om de vier iren verplicht voor elke zangver- mging die bij een officiële bond is ■ngesldten. Op zaterdag zullen musiceren ko- tn uit B li Iters wijck, Hcgolsom, fcrkrade. Iloggcl, Simpdveld, Vcn- en Bloriek. Op zondag vervolgen ■'volgende koren: uit Arcen, Epen. Arleen, Gennep, Hulsberg, Mcche- fcn, Sevenuni, Viorlingsbeek en Beide dagen is hel aanvangsuur tsteld op 8 uur n.m. Begonnen iüitH telkens met een kort optrc- cn van het Venrays Mannenkoor. De jury bestaat uit de heren Paul luppert Wouter Paap en Kamille boivmans. alle drie zeer bekende emoniijkheden in dc muziek- rcrcld. Op zondag hoeft om 4 uur 's mid- ags oen officiële ontvangst door b. tn w. plaats in het raadhuis. Eigenlijk met een beetje tegenzin, vanwege het aantal grote rappor ten waarmee de gemeenteraad te gen het einde van het jaar wordt opgezadeld, begon de gemeente raad in zijn jongste vergadering aan de discussie over de eventuele aanleg van een centrale antenne-» inrichting (Kabel-Televisie) in Venray. De heer Konings van dc P.v.d.A. verwoordde dit tegenzin en ook de VVD was er niet erg happig op om zich die avond in de techniek te storten. „Het heeft allemaal al zo lang geduurd, dus kan er nog wel even worden gewacht" werd er gezegd. Dc raadsvoorzitter deelde deze mening niet en zei, dat het onder werp haast had gekregen met het oog op de bouwaktiviteiten in Landweert. „Samenwerking'zag het allemaal wèl zitten, getuige de verklaring van de heer -Broeksteeg. Zijn frak- tie ging akkoord, vond het een goe de zaak, mits meer duidelijkheid komt, over de financiële konse- kwenties. Maar de WD en de PvdA gaven zich niet zo gauw gewonnen en vuurden daarom tal van al dan niet technische vragen op de voor zitter en wethouder Loonen af. STICHTING OF COMMISSIE Aan de discussie lag een lijvig rapport van A.T.E.L. „Advies inzake de mogelijkheden voor aanleg en exploitatie van één of meerdere centrale antenne-inrichtingen in de gemeente Venray „ten grondslag" Waar het deze avond om ging was of de exploitatie in handen moest werden gegeven van een particulier bedrijf, een naamloze of beslopen vennootschap of een stichting ter wijl men voor wat betreft het be heer en de exploitatie de keuze had tussen een stichting danwel een be heerscommissie. In het pre-advies waren alle voor en tegens op een rijtje gezet. Aan de raad de taak zijn keuze te be palen. Het zal een stichting worden, die een overeenkomst zal moeten slui ten met de woningbouwvereniging, die momenteel d^ meeste van de thans in Venray aanwezige centrale antenne-installaties exploiteert en beheert. ÉÉN CENTRALE ANTENNE De bedoeling is. dat straks in Ven ray één centrale antenne inrichting komt. Alle aanwezige centrale an tenne-systemen zullen gekoppeld moeten worden. Gebleken is even wel, dat niet alie systemen ingepast kunnen worden ,in een totaalsys teem. Enkele systemen zullen dan ook volledig gerenoveerd moeten worden. Momenteel is het zo, dat op de meeste centrale antennes zes te levisiekanalen kunnen worden be nut. De P.T.T. verwacht, dat rond het jaar 2000 zeker achttien tot zesen twintig programma's kunnen wor den ontvangen en over de aangeslo tenen gedistribueerd, sant de deze week bekend gemaak- In dit verband is zeker interes- te plannen van de P.T.T. om binnen afzienbare tijd 14 tot 16 buitenland se zenders op te vangen en te dis tribueren. Er waren ook raadsleden, die kennelijk iets dieper in de materie waren gedoken. Zo vroeg de heer L. Janssen (VVD) zich af of het kabelnet ook bruik baar zou zijn voor sa tel iet-ont vangst, waardoor men in de (nabije) toekomst wellicht tot achtendertig programma's zou kunnen komen. Hij bleef worsftelen met tal van vraagtekens en vroeg nogmaals op schorting van het voorstel. De heer Konings (PvdA) had ook zijn technische problemen, waarbij Wat in het ruim dertigjarig be staan van het Duj'tse soldaten- kerkhof te Ysselsteyn waarvan rond vijfentwintig jaar onder lei ding van de Venrayse kapitein L. Timmermans nog nóóit is voor gevallen, is op Allerzielen ge beurd. De acht Nederlandse tuin lieden cp d't 30 ha grote en ruim 32.000 graven tellende kerkhof, zjjn «p die dag openlijk „in op stand" gekomen tegen hun Duitse baas. de beheerder Joachim Hit ter. Zij hebben de bezoekers van het kerkhof op 1 november j.l. door middel van een pamflet la ten weten in staking te gaan als de Volksbund fiir Deutsche Kriegsgrabcrfiirsorge niet voor vrijdag a.s. de W'cstduitsc beheer der ontslaat of overplaatst. In het pamflet wordt gestold, dat de kleine greep Nederlanders mui liefde en toewijding hot kerkhof on derhoudt, maar dcor Cc manier van itreden van dc beheerder achten zij zich niet langer in staat op be hoorlijke wijze te werken. In twee talen slaat op het pamflet te lezen, dat de tuinlieden hot optreden Ri- tcr als onmenselijk ervaren. „Wer kelijk kentakt mot hem is niet mo gelijk. Hij blaft ons af, komt belof ten niet na en maakt vernederende opmerkingen. Herhaaldelijk tracht hij werknemers togen elkaar uit te spelen en- zolfs een klein beetje me dezeggenschap duldt hij niet. Dit laatste heeft meerdere malen geleid tol geldverspilling bij aankoop van machines en grondstoffen", aldus hel pamflet. De tuinlieden, die gesteund wor den dcor de Voedingsbond F.N V., Zondag 9 november a.s. van 10.00 tot 18.00 uur IN HET BROUWERSHUIS rpreken van een onhoudbare toe stand „Verzoeken aan het presidium van de Volksbund Deutsche Kriegs- grüberfürsorgo te Kassei hebben geen resultaat opgeleverd. Men blijft de tirannieke beheerder steunen' zo gaat het pamflet verder. Met na druk wordt gezegd, dat de akfeie niet tegen de Duitse bezoekers is gericht en evenmin legen de in Ys selsteyn begraven Duitse militairen. Men wil alleen de steun van de •Duitse bezoekers in hun strovcn Jc-achim R'itter uit Ysselsteyn weg te krijgen. Het ziet er echter naar uit, dat van Duitse zijde wo-'nig of geen steun is te verwachten, omdat de Voedingsbond FNV. al uit Kassei heeft vernomen wél over de pro blemen te willen praten, maar dat geen sprake kan zijn van het ver trek van de huidige beheerdet. Een vertrek waarop ook reeds in een vroeger stadium door particulieren was aangedrongen. De tuinlieden evenwel houden voet bij stuk. „Als Riltcr niet weg gaat. gooien wij het bijltje er bij neer", zoggen zij. Maar zo vernamen wij het presidium in Kassei zal onder geen enkel beding een staking accepteren. Hot heeft aangekondigd, dat er dan ontslagen zullen vallen. Kort voor Volkslrauertag 16 november, een dag waarop vele duizenden nabe staanden uit Duitsland naar Yssel steyn zullen kemen, dreigt de zaak op de spits gedreven te worden. Waarschijnlijk zullen zij dan onver zorgde graven aantreffen. Wij hebben op Allerheiligen een bezoek gebracht aan dit kerkhof en bezoekers aan dit kerkhof gevraagd wat ze dachten van deze aktie. De antwoorden welke wij kregen wa ren zowel positief als negatief. Maar bijna unaniem had men geen goed woord over voor het voeren van deze aktie bij dit soldatenkerkhof. Min vroeg zich af of die aletic niet cp een andere manier gevoerd zou kunnen werden. Mogelijk had men daar andere personen, die zich ver dienstelijk hadden gemaakt voor dat kerkhof, kunnen inschakelen. Hce het ook zij: de met veel moeite opgebouwde goodwill wel ke het Duitse Soldatenkerkhof ruim vijfentwintig jaar onder Ne derlandse leiding heeft opgebouwd, dreigt nu kapot te gaan, temeer ook, omdat intussen ook de Ne derlandse pers zich in de strijd tussen de tuinlieden en beheerder heeft gemengd. hij ook bepaald niet voorbij ging aan de financiëële aspecten. Volgens hem waren de A.T.E.L.-tarieven duur. Ook had hij moeite met de bepaling, dat de exploitant (stich ting of beheerscommissie) er voor garant staat, dat alle programma's welke rechtstreeks uit de ether kun nen worden ontvangen gelijktijdig en onverkort door de aangesloten abonnees kunnen worden ontvan gen. Hij zag hierin financiële moei lijkheden. Met hel centrale-antennesysteem zou een einde komen aan particu liere antennes op de dnken. Dit zag de heer Konmgs niet zitten omdat men voor een ..bakkie" toch ook een antenne nodig had. AFRONDING Na een technische toelichting van de zijde van A.T.E.L. nam wethou der Loonen de afronding van de dis cussie voor zijn rekening. Tenslotte kon hij concluderen, dat de meer derheid van de raad voor beheer en exploitatie kcos voor een stichting. In het stichtingsbestuur zullen zitting hebben: een tweetal vertegenwoordigers van de Woningbouwvereniging Ncord Limburg; een vertegenwoordiger van huur ders; een vertegenwoordiger van eige naren/bewoners. In de eerstvolgende raadsverga dering zal de raad worden voorge steld de bestuursleden te benoemen. Dan kan de stichting beginnen met het oprichten, bundelen, instand houden en exploiteren van een of meer centrale antenne-inrichtingen in de gemeente Venray. Herfst 1980 beetje triest, beetje kneuterig, beetje inleveren en düs hoogtijd voor de derde afleve ring van het VENRAYS LITERAIR CAFÉ en wel vandaag, vrijdag 7 november aanvang 19.30 uur in Hotel-Restau rant De Burggraaf, Stationsweg 1 in Venray (tegenover he'. raadhuis). We hebben een prachtig program ma vcor u: Peter en Ad Haans (uit Venray) hcuden hun langspeelplaat Muzi kale Monumenten uit Brabant ten dcop. Voorwaar, geen kleinigheid, met liederen als De Kermis en de Schut, De verkesmèrt, Van Venray net as ikke en nog veel meer. Peter Haans overhandig:, in zijn hoedanigheid van zondagszanger, 'n exemplaar van de plaat aan plezier- schilder Johan Jeuken 'in Venray geboren en getogen), die het Lim burgse en Brabantse volksleven, iri de tijd en op afstand, met vaste hand liefdevol en met een tikkeltje humor vastlegt. De hoes van de LP is ook al gedenkwaardig: Harry van Nunen van de Stationsweg tekende ervoor. Wim van Soest (VV.A.O. ilus en uit Venray) leest voor uit eigen werk, uit het boekje „Asjeblief" dat de Venrayse Lions Club samen met Boekhandel Martin Cuypers Messe- maeckers b.v. (uit Venray) presen teert. Het eerste exemplaar wordt offi cieel aangeboden aan het bestuur van de jubilerende Venrayse biblio theek. Alice Lauwaars-Rodrigo (de buterend, ook Lions-lid én uit Ven ray) verzorgde de illustraties. De eventuele opbrengst komt o m. ten geede aan het vakantieoord voor gehandicapten in Griendtsveen. Engelbert Oudenhoven (uit Ven ray; wie kent hem trouwens niet?) zingt, begeleid door Ad Haans, en kele ge/oelvolle liederen die hij al eerder tijdens een Venrays Literair Oafé ten gehore had willen brengen. Dat kon toen om gezondheidsrede nen niet. Nu wel! Ccr Bcrsje, voorzitter van de Stichitng Historie Peel-Maas-Niers- gebied, vertelt over de tekenaar- akwarellist Jan de Beijer (1703-1780) van wiens werk tussen Emmerik en Roermond zojuist een dik boek verscheen. De avond wordt, hopelijk op inge togen wijze, aan elkaar gepraat door Cor Borsje, de enige in het pro gramma die niet kan roemen op een Venrays domicilie. Iedereen is welkom.zolang er plaats is in het etablissement van Kees Sloots! De toegang is geheel kosteloos dankzij de organisator van deze avond, de Stichting Personeels- rekreatie Rank Xerox. Zowel de langspeelplaat als de beide boeken zijn d'ie avond in de Burggraaf verkrijgbaar. Zaterdag is er van 10 uur 's mor gens tot 5 uur 's middags een huis- raadbeurs, terwijl er vanaf 8 uur een disco-avond plaats heeft met o.a. The Li vin Blues. Als afsluiting van deze feestelijk heden wordt zondagmorgen dan nog een grandioos „Frühschoppen" georganiseerd waaraan 10 carna- valsvereniigngen zullen deelnemen, Tijdens de brugfeesten te Well van 12 tot 17 november a.s. wordt ook een tentoonstelling georgani seerd onder het motto: „Waar de brede stroom der Maas" Deze ten toonstelling wordt ingericht in het jeugdgebouw ,,'t Oever" (voormali ge meisjesschool nabij het bejaar dencentrum). De nieuwe brug is het voornaam ste odnerwerp. Daarnaast worden ook andere interessante zaken uit het heden en verleden van deze om geving vertoond zoals oude foto's, schilderijen, oude ansichtkaarten, oude landkaarten van Noord-Lim burg e.d. Een bijzondere rubriek DE BRUG BIJ WELL In het begin van de vijftiger ja ren heeft de Genieafdeling van het Engelse bezettingsleger in Duitsland in samenwerking met een Neder landse Genieafdeling bij Well een baileybrug over de Maas gebouwd. Het bezettingsleger had namelijk behoefte aan betrouwbare aan- en afvoerroutes. Een logische route voor hen bleek die, welke de Maas bij Well zou kruisen. De baileybrug is 425 meter lang en één rijstrook breed. Tevens werd in de uiterwaard een 50 meter lan ge doorlaatbrug gelegd. Alhoewel de brug met militair oogmerk is ge maakt was er ook civiel gebruik toegestaan. Vanwege dit civiele ge bruik heeft Rijkswaterstaat het be heer en onderhoud van de brug op zich genomen. Met het toenemen van de ver keersintensiteit bleken steeds dui delijker de beperkingen van de brug. Niet in de eerste plaats de noodzaak om via verkeerslichten de éénrich- tingsverkeersbrug afwisselend te berijden werd een punt, maar veel meer het benodigde onderhoud. Vanaf 1971 is er dan ook gepraat over plannen voor een nieuwe brug. In 1976 werd definitief besloten om bij Well een nieuwe brug te bou wen. De directe aanleiding was het feit dal de baileybrug in augustus van dat jaar gesloten moest worden voor zwaar verkeer. Bij een inspectie was namelijk gebleken dat de ver bindingen tussen de bailey-panelen zodanig waren ingesleten dat herstel tot de oorspronkelijke draagkracht een vrijwel volledig vervangen van de brug zou betekenen, Tot die re paratie werd niet besloten. De brug werd ech'ter wel weer in zo'n staat gebracht dat het lichtere verkeer met een massa van 3,5 ton er tot de openstelling van de nieuwe brug ge bruik van kon blijven maken. Voor hetv vrachtverkeer werd in afwach ting van de nieuwe brug het pont- veer weer in ere hersteld. kervormige hoofdligger van voorge spannen beton. De hoofdoverspan ning van de brug bedraagt 112 me ter, de totale lengte is 946 meter. De brug heeft een onderbouw die bestaat uit totaal 22 steunpunten. Behalve beide rivierpijlers en twee steunpunten in de noordelijke uiter waard die op staal zijn gefundeerd, zijn de overige steunpunten gefun deerd op palen van voorgespannen •beton. De nieuwe brug bij Well is vooral interssant omdat bii de uitvoering ervan drie verschillende bouw methoden een toepassing vonden na melijk de steigerloze uitbouwmetho de het traditionele ter plaatse stor ten en de zogenaamde schuifmetho- de. Op 14 maart 1978 werd de brug aanbesteed. Er werd ingeschreven door 35 aan nemers. De laagste aanbieder was „Dirk Verstoep B.V." te Gouderak voor een bedrag van 12.780.000, excl. b..w. en door het Rijk ter be schikking te stellen materialen. De totale bouwkosten zullen ca. 20 miljoen gulden gaan bedragen. In september j.l. kwam de brug met zijn toevoerwegen gereed en kon toen voor het verkeer worden opengesteld. DIT ZIT ER IN: In de brug werden de volgende hoeveelheden materiaal verwerkt: niet gewapend beton 2000 m3 gewapend beton 4000 m3 voorgespannen (grind) beton 9000 m3 voorgespannen (lacht) beton 3000 m3 betonstaal 1500 ton voorspanstaai stalen onderdelen stalen damwand beton palen 420 ton 250 ton 1800 m2 3300 ml oude ballybrug De nieuwe brug in aanbouw De nieuw brug in gebruik Ter gelegenheid van de officiële pening van de nieuwe Maasbrug wdt er in Well een weeklang feest rrierd. Dat begint reeds a.s. zon- ig en maandag met een braderie i de feesttent welke bij de nieuwe hug is geplaatst. Woensdag 12 november is de offi ce openingsdag. De opening zal eschieden door de Minister van ferkeer en Waterstaat en Gouver- ir Kremers. Voor de kinderen is die middag vanaf 2 uur een in- lif. Woensdagavond begint om ISO uur een Korenavond, met litend een openingsbal met «dewerking van de Mühltaler Mu ikanten. Donderdag wordt er vanaf )00 ur een sportkamp georgani- ®erd met medewerking van een is er een beroe- enmonifestatie, terwijl 's middags bejaarden aan bod komen. Van- 8 uur 's avonds kan men dansen het „brugbal" waaraan harmo- DE NIEUWE BRUG De nieuwe brug Ligt in het tracé van de provinciale weg Helmond- Deurne-Venray-Well. De Provincia le Waterstaat wil in de toekomst deze weg uitbouwen tot een enkel- baans autoweg. Voor de nieuwe brug is dan ook gekozen voor een hoofdrijbaan met twee rijstrdken van 3,5 meter breed te. Tevens kreeg de brug een paral- lelbaan voor langzaam en plaatselijk verkeer met een rijstrook-breedte ran 5,15 meter. Inclusief redresseer- stroken aan de buitenzijde van de brug en het inspectiepad werd de brug in totaal 19,5 meter breed. De hoofd- en parellelbaan wor den van elkaar gescheiden door ge- leiderail met daarop een anti-ver- blindingsscherm. De nieuwe brug is samengesteld uit een onderbouw van gewapend beton en een bovenbouw die bestaat uit een doorgaande twee-cellige ko-

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1