Voorlopig geen krediet voor museum in 't Freulekeshuus Petitie van de Oirlose gemeenschap aan de gemeenteraad van Yenray ebberink POELS FRAAI OPENINGSKADO VAN INDUSTRIELE-KRING [Zondag open-dag in het opname- 'oniplex van Anna-Servaas aan de Oostsingel Prijsverlaging SUPGUOOK Meubelen Pastores in Merselo Venrayse bejaarden helpen missiezuster in Kidiri op Java PEEL EN MAAS uw weekblad IIJ DAG 31 OKTOBER 1980 Nr. 44 HONDERDENEERSTE JAARGANG woning 2 woning zieken, boëg woning 3 woning woning 5 atelier parkeren trefcentrum C" begeleidmgsbqntrum gebouw C VOOR AL UW DRANKEN t.m. 29 november 1980 Alle slips kosten nu nog maar 9,95 Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen PEEL EN MAAS IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WtEITRI Ah VOOP VENRAY EN OAAGEVING ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS iROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ffSEIXHbMI/ WV/I* f I kil WITIMhTIIIW PER HALF JAAR 10,-UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Bij de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis, vorig jaar ok tober, zegde de Industriële Kring Venray e.o. toe, zorg te willen dra gen voor een blijvend sieraad. Dat blijvend sieraad is dan j.l. dinsdag tijdens de raadsvergadering aange boden door de voorzitter van de In- dustriëële Kring, de heer Hulshof. Een fraaie koperen stembokaal, ter vervanging van de glazen „viskom" welke jarenlang als zodanig dienst heeft gedaan. Deze stembokaal werd ontworpen en gemaakt door de Maashese kun stenaar Rienus Evers. Op de kope ren voet staan symbolen, voorstel lende de economische-, de culturele- en de sociale zorg van de gemeente. De bovenrand is voorzien van een inscriptie, luidende: „draagt zorg voor het welzijn van de gemeente". De burgemeester kon uiteraard in dankbaarheid dit geschenk aanvaar den, maar volgens artikel 175 van de gemeentewet had hij daar eerst de toestemming van de raad voor nodig. En dat was dan meteen een gerede aanleiding om deze stem bokaal in gebruik te nemen. Uiter aard stemden alle raadsleden voor. Een krediet van 167.500,had de gemeente nodig voor inrichting en beveiliging van het Freulekes huus aan de Eindstraa't, waar het Venrayse geschied- en oudheidkun dig museum gevestigd moet worden. Maar dan bleef er voor 1981 toch •nog slechts 17.000,over voor de exploitatie.en iedereen begrijpt dat een dergelijk bedrag veel te weinig is. „Dan moet men er hele maal, niet aan beginnen", aldus de burgemeester als voorzitter van de gemeenteraad, tijdens het debat j.l. dinsdag. En hoewel niemand een bedrag noemde, wist iedereen dat er dan bij de aanstaande begrotingsbe schouwing nog zeker een 50.000, gereserveerd zouden moeten wor den, om inderdaad een museum te kunnen exploiteren. Maar dat bete kende ook, dat men nu al prioritei ten aan het vaststellen was, zonder dat men die afgewogen had tegen over andere prioriteiten De WD had er nog de minste moeite mee. Ze vonden het bedrag wel aan de hoge kant, maar men kan nu eenmaal niet voor een dub beltje op de eerste rang zitten. Hun zegen had het voorstel, mits dat niet betékende, dat bepaalde tentoonstel lingen op hun subsidie gekort wer den. Bij Samenwerking was het vooral de heer Truijen die de financiële problemen behandelde, terwijl de heer Den Brok zich vastbeet in de reëele gang van zaken. Zes jaar is men er al mee bezig, aldus deze spreker, zes jaar ellende, zes jaar boksen tegen verlangens die afgewo gen moéten worden tegen de be schikbare financiën Ondanks het feit dat hij zelf zitting heeft in de museum-commissie, werd hij door dit voorstel verrast, omdat hij er «iets van wist. Dit voorstel is bui ten de commissie om ontwikkeld, waardoor de commissie meer een vlag is die de lading moet dekken. Hij eiste dat de commissie voor vol waardig wordt aangezien. Het slot van het betoog van de heer Den Brok, liet aan duidelijk heid niets te wensen over: het voor stel terugnemen en eerst terugbren gen als men een goede exploitatie- opzet heeft en een duidelijke om schrijving van de funkties van het museum, wil het met geen doodge boren kindje komen te zitten De heer Willems (PvdA) was het deze keer volledig met Samenwer king eens. Men kan bij de museum plannen nauwelijks van vooruitgang spreken; onzekerheden zijn nog steeds niet opgelost. Ook hij eiste nadere konkrete vormgeving, met name wélke funkties het museum te vervuilen krijgt. „We willen weten waar we voor stemmen", aldus de heer Wdllems. De heer Reintjes, namens de KeTkdorpenfraktie, had gedacht dat alles al doorgepraat was, maar nu wilde zijn fraktie wachten meit ja of neen zeggen, tot men het antwoord van dfe voorzitter had vernomen En dat antwoord van de voorzit ter bracht weinig opheldering. Ook al beweerde hij dat deze kredietaan vrage in feite een voortzetting, een vervolg is op hét in augustus vorig jaar genomen besluit om een mu seum in te richten met alle finan ciële konsekwenties van dien. Dat het voorstel niet in de 'Commissie aan de orde is geweest, vond zijn oorzaak in het lang uitblijven van de offertes voor de beveiliging van. het Freulekeshuus, Toen die binnen waren, was er voorlopig geen com missievergadering gepland; reden waarom het voorstel maar direct aan de raad wexd voorgelegd. Het mocht allemaal niet baten. De raadsleden waren njet tevreden te stellen en Samenwerking vroeg zelfs schorsing voor nader fraiktieberaad. Ook het college maakte van die ge legenheid gebruik voor beraad en wachtte tenslotte geen standpunt bepaling van de frakties af, maar verklaarde het momenteel wenselijk te vinden het voorstel tot krediet verlening aan te houden en zodra de gestelde vragen konkreet beant woord kunnen worden er opnieuw mee ter tafel te komen. OPEN DAG Wij herinneren belangstellende lezers aan de Open Dag van de Es- sel, zaterdag a.s. van 13.00 tot 15.00 uur aan de Ursulastxaat. EXPOSITIE in kantine A van Rank Xerox Venray worden tot 14 november a.s. weiken tentoongesteld van de Ame rikaans-Indiaanse schilder/kunste naar Ben Lucero én een kolléktie beëldjes van de Venrayse kunstena res Emily Gossens. De tentoonge stelde werken zijn te koop. Zondag j.l. hebben de parochia nen van Merselo op hartelijke wijze afscheid genomen van hun oud pastoor G. Jessen, die na 16 jaren als pastoor in Merselo werkzaam te zijn geweest, om gezondheidsrede nen afstand deed. Tien Hoenselaar vertolkte op de van hem bekende wijze, de gevoe lens van de dorpsgemeenschap. Om dat bij dit afscheid tevens het veer tig-jarig priesterfeest gevierd werd, mocht Hoenselaar de scheidende pastoor nieuwe misgewaden aanbie den, alsmede een tuinameublement en een geborduurd schilderij, voor stellende de Goede Herder. De opvolger van pastoor Jessen, pastoor W. J. Jans, zal a.s. zaterdag namiddag worden geïnstalleerd. Om half zes wordt de nieuwe pastoor afgehaald op de grens Grootdorp- Kleindorp, waar hem de Herders- attributen zullen worden overhan digd. In een plechtige eucharistieviering, welke om 6 uur begint, zal de feite lijke installatie plaatsvinden. Op 7 8 en 9 november wordt in Het Schuttersveld de jaarlijkse Wel fare-tentoonstelling gehouden. Dit is een expositie van ,door de bejaar den in welfare gemaakte werkstuk ken. Dit jaar wordt aan de traditionele welfarete n too ns tel ling een aktie ten babe van Zuster Fernanda, die een bescheiden bejaardentehuisje in Ke- diri (Java) heeft, gekoppeld. Zoals bekend hebben de bewoners van Het Schuttersveld dit bejaar- den'tehuiisje geadopteerd. Ten bate daarvan wordt wekelijks tijdens de kerkdiensten gekol'lekteerd. Daarom wordt gelijk met de tentoonstelling een z.g. „Boelkraam" opgesteld. Dit is een kraam, waar men tegen een zacht prijsje goede tweede hand ar tikelen kan kopen. Een soort ver fijnde rommelmarkt dus. Verder is er een tentoonstelling van Indone sische artikelen. Zuster Fernanda, die deze dagen aanwezig zal zijn, heeft een gebatikt wandkleed be schikbaar gesteld. Dit zal worden verloot. Degenen, die nog spullen beschik baar willen stellen voor de boel- kraam, kunnen deze afgeven bij de receptie van Het Schuttersveld. me-afdelingen niet meer voldeden aan de eisen des tijds. Wederzijds overleg resulteerde in december 1973 in een aanvrage bij de minister om medewerking in beginsel voor de bouw van een gezamenlijke opname- kliniek voor 45 patiënten, met daar aan verbonden de noodzakelijke voorzieningen Twee jaar later, op 5 december, 'kwam als een St.* Nicolaaskadootje •het bericht dat de minister in be ginsel bereid was medewerking te verlenen. Tien maanden later, september 1976, heeft een ingestelde werk groep een programma van eisen sa mengesteld en schetsontwerpen ver vaardigd. Aan de heren architekten was het toen de taak, deze eisen en wensen te vertalen in een zeer eigentijds ontwerp. In december 1978 kon dan einde lijk met de bouw begonnen worden en weer tien maanden later kwam de vlag in top; het hoogste punt van deze nieuwbouw was bereikt. In de loop van de komende veer tien dagen worden de bewoners voor de nieuwe woningen verhuisd, zowel vanaf St. Anna als vanaf St. Serva- tdus. Zaterdag komen psychiaters uit het gehele land kennis maken met de hier gepleegde nieuwbouw. Zon dagmiddag mogen de belangstellen de Venrayers en bewoners van de regio hetzelfde doen. leerlingen is nog steeds niet ver wezenlijkt. Men kan nog steeds niet van het volle aantal toegedachte vierkante meters profiteren. Boven dien kon men niet de ruimte ge bruiken zoals de verenigingen dat wilden, omdat men al'tijd rekening moest houden met het schoolge bruik. Logisch dat men in Oirlo nooit zo happy is geweest met deze „voor ziening", al meent de gemeente dat Oirlo zijn „portie" wel gehad heeft. Maar intussen zijn er in Oirlo ook zoals bejaardengymnaistiek, -volks- zoals bejaardengymnastek en -volks dansen; korfbal; zaaloefeningen; voetbal; (rekrreatieve groepen en peuterspeelzaal. Al deze aktiviteiten worden belemmerd door gebrek aan „Wie helpt ons een handje" vra gen twee kleuters met behulp van een kleuterleidster aan de gemeen teraad. accommodatie. De Oirlosè bevolking wil, gezien de ontstane situatie, nu een meer dan maximale bijdrage leveren, waardoor het de gemeente Venray ook duidelijk moet worden, dat in Oirlo de behoefte aan een echt ge meenschapshuis inderdaad groot is en men bereid is offers te brengen. Oirlo wil 100.000,op tafel leg gen Het woord is nu aan het gemeen tebestuur! B(jna twee jaar nadat op 4 decem- ber 1978, op het terrein van St. Servatius gestart werd met de bouw van een opnamecomplex I iaat a.s. zondag 2 november van I half twee tot half vUf de .poort" open voor het Venrayse publiek. De bedoeling van deze open-dag i, het Venrayse publiek op de hoog- |fe te stellen van de veranderingen, Ike er zich binnen St Anna en St rvatius aan het voltrekken zijn. ivendien, om de bevolking van inray kennis te laten maken met i nieuwe psychiatrisch centrum, larvan dit opname-complex nog hts de eerste fase is. De bezoeker zal ervaren dat de iënt van vandaag, een enorme jcy geniet; dat men helemaal isrtapt. is van het paviljoen-idee, het ziekenhuis-achtige; dat de Kënt er behandeld wordt als mens Ier de mensen. Op de hierbij geplaatste kaart men een duidelijk beeld van nieuwe opnamecomplex. Ko- 1. van de Oostsingel of Ch. 'sstraat heeft men links het be ndingscentrum. Dit is in fei.te de flmiek voor de ambulante pa- Momenteel is die polikliniek gébracht in een drietal parti- lere woningen aan de Oostsingel, ir die gaan binnenkort dicht. In praktijk blijkt dat vanuit de po- liniek slechts weinig behoefte be- lat aan opnamen. Is opname nood- akelijk, dan komt de patiënt terecht in een van de 5 ruime woningen die in dit complex gebouwd zijn. De woningen zijn bestemd voor ÏBcens 9 patiënten maximaal. Men ieft er een gezamenlijke leefruim- en keuken, maar iedere patiënt heeft een afzonderlijke slaapkamer of deelt die met een ander. Ook is er een studieruimte en natuurlijk llle sanitaire voorzieningen. Men eeft hier dus in een soort gezins- erband. Voorshands is het de be- oeling dat per woning mannen óf rouwen onderdak vinden; maar iet is helemaal niet uitgesloten dat innen afzienbare tijd tot gemeng de bewoning wordt overgegaan. De woningen 1 en 2 zijn onderling ld en verbonden met de zie- D. Deze laatste is alleen be id voor lichamelijk zieke patiën- Ook de won4ngen3, 4 en 5 zijn iriing gekoppeld; dit is een ver van de overheid om een betere fleging te kunnen waarborgen. Tussen de woningen en het bege- igscenltrum ligt het trefcen- Enerzijds worden hier de pa- iten behandeld die voor dagbe- ideling avondbehandeling of voor ichtbehandelimg in aanmerking ko- anderzijds is het inderdaad een mtrum waar de patiënten van verschillende woningen elkaar reffen, waar ze familie, vrtenden m kennissen kunnen ontvangen. Dat aatsfte dan in een als restaurant in gelichte ruimte. De problemen rond de gemeen schapsvoorziening dateren in feite reeds van direct na de oorlog, toen men in Oirio met door oorlogsgeweld vernield patronaat zat. Maar dank zij de grondïnbreng van de kerk, en de financiële' hulp van de bewoners, slaagde men er in aan de Deputé Petersstraat een jeugdhuis te bou wen. Kennelijk had dat toen al een tijdelijke taak, want het werd zo ge bouwd dat een pastoor met emeri taat er een woning van kon maken. De bouw van een nieuwe basis school in 1975 was aanleiding aan te dringen op nieuwe gemeenschaps voorzieningen. De gedachten gingen hier uit naar de oude school. Maar veel verder dan één lokaal in de nieuwe basisschool is men niet ge komen. De gedachte uitbreiding door het teruglopen van het aantal bezig zijn door middel van hand vaardigheid. We noemen slechts timmeren schilderen en tékenen. Dag-, nacht- of avondbéhandeling moge misschien wat vreemd in de oren klinken, maar in de medische behandeling is dat al lang geen vreemde therapie meer. Zo kan een patiënt overdag behandeld worden en 's avonds en 's nachts thuis ver blijven. Maar evengoed kan een pa tiënt overdag werken en 's avonds of 's nachts een behandeling onder gaan. In het complex is verder dan nog een groot atelier gebouwd, dat men inderdaad ook als atelier moet be schouwen. Bedoeld als bezigheids therapie en kreativiteit op allerlei gebied kan de patiënt hier volop Nog te dikwijls wordt met enige schrik en onbehagen de term psy chiatrisch centrum en psychiatri sche patiënt genoemd. Dat is zeer zeker ten onrechte. Het is daarom interessant even naar de volgende cijfers te kijken: In de lokatie St. Servatius werden 'het vorig jaar 359 patiënten opgeno men. Daarvan konden na 2 weken verpleging 26 patiënten huiswaarts keren. Na 2 tot 4 weken behande ling 67 patiënten; na 1 tot 3 maan den 88 patiënten; na 3 tot 6 maan den 89 patiënten; en na 6 tot 12 maanden mochten nog eens 57 pa- Dinsdagavond, voor de vergade- ing van de gemeenteraad, trad een ijk geschakeerd gezelschap in de jadzaal aan, zijnde vertegenwoor- gers van een 18-tal Oirlose ver dingen Zij boden de gemeente- sad een petitie aan, waarin men erzocht in de komende weken na s gaan of het nog langer verant- wrd is, deze verenigingen gehuis- est te laten, zoals dat nu het geval i Bij de raad werd aangedrongen ch te overtuigen van de noodzaak at er op korte termijn iets moet beuren aan de gemeenschapsvoor- lening. tiënten vertrekken. Men kan stellen, dat na 1 jaar bijna 90% van de pa tiënten die werden opgenomen weer werden ontslagen. GESCHIEDENIS Reeds op het einde van de zesti ger jaren waren de direkties van St. Anna en St. Servaas er van over tuigd dat hun respectievelijke opna- Afgevaardigden van Oirlose ver- nlgingen schaarden zich achter de iidsleden.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1