renrays succes bij Stedenspel staat of valt mede bij denkprestaties TE HUUR DE HAZENHUT Inalfa blijft zoeken naar meer werk Pleidooi voor M.B.O. opleiding voor verpleegkun digen in Venray Subsidiëring S.T.U.W. 1981 PEEL EN MAAS Innovatiehulp van overheid PEEL EN MAAS B. en W. bezorgd over veelvuldig gebruik van vlieg basis De Peel Op uitnodiging van de N.C.R.V. hebben vorige week het Venrayse Stedenspclcomitc en de jongens en meisjes van de Stedenspel-sport- ploeg een bezoek gebracht aan de Leidse Groenoordhallen. Hier tra den als eerste ploegen in "t nieu we Stedenspelscizoen Hulst en Dokkum tegen elkaar met sport en denkwerk ten strijde. Ook de an dere gemeenten die in de komen de maanden het Stedenspel zullen spelen waren aanwezig om vast wat van de sfeer te proeven. Die middag en avond werd voor Venray één ding volkomen duide lijk. Het succes van Venray zal voor het grootste gedeelte afhan kelijk zijn van de prestaties, wel ke moeten worden behaald bij het beantwoorden van de tien moei lijke door de N.C.R.V. Steden- spel-leiding te stellen vragen. Ook de aktuele denker zal een zeer be langrijke bijdrage kunnen leveren om met zijn antwoorden op ak tuele vragen de acht te verdienen punten binnen te slepen. In de afgelopen weken hebben de ongens en meisjes van de Venraysc tedenspel-sportploeg in een Rank eroxhal hard getraind, o.m. op de uderdelen. welke vrijdag j.l. door ploegen van Hulst en Dokkum msten worden uitgevoerd. De «staties, waren in vergelijking met «geen vrijdag als resultaten werd enoteerd, bepaald niet slecht. Maar t sportprestaties vormen maar een Idn onderdeel van het totale Ste- enspel. De denkers zullen de mces- e punten moeten vergaren. „DENKTENT" Zoals bekend blijven in de nieu- re opzet van het Stedenspel de Badhuizen van de deelnemende ge- meenten buiten beeld. Daarvoor in de plaats zijn in de sporthal, van waar de uitzending wordt verzorgd, voor de twee spelende gemeenten z.g. „denktenten" opgesteld. Hierin bevinden zich de burgemeester met zijn sekrelaris. de klokkenist en de presentatrice (voor Venray zal dat Tan ja Koen zijn). Verder drie tele fonistes die met. open lijnen recht streeks in verbinding staan met het zich in het raadhuis bevindende meedenkende thuisfront en een zeer bescheiden aantal medewerkers, die ter plaatse het aanwezige naslag werk raadplegen. „DENKTANK" Op de dag van de uitzending zal een zware last worden gelegd op de schouders van degenen, die in het raadhuis of in een andere nog na der aan te wijzen lokatie de z.g. „Denktank" vormen. Deze „Denktank" zal bestaan uit een aantal deskundigen op de ter reinen waarop door de N.C.R.V. de vragen worden gesteld en waarvan mag worden aangenomen, dat zij over een grote dosis „parate kennis" beschikken. Bovendien wordt van deze denkers verwacht, dat zij min stens de weg kunnen wijzen naar het nodige naslagmateriaal. HEEL VENRAY DENKT MEE Hoewel van de nog samen te stel len „Denktank" wordt verwacht, dat zij over een grote deskundige achterban beschikt, gaan de organi satoren er bij voorbaat van uit, dat IEDERE Venrayer op de avond van de uitzending meedenkt en telefo nisch het gevonden antwoord door geeft aan de „Denktank". Tenslotte staat Venray op de dag Dooi- de Vereniging voor Voort- Onderwijs in Limburg te Roer end werdt bij de minister van aderwijs en Wetenschappen een k ingediend om met ingang m 1983 een opleiding verplegende troepen aan he.t Instituut voor Bddclbaar Beroepsonderwijs te rijgen. Ook hel college van b. en w. van tnray vindt" hel noodzakelijk, dal ifstudeeri'iehting aan het Vcn- jsc onderwijspakket wordt locgc- Kd en ondersteunen in is n Kri f in <le minister graag dit intiaticf in de Limburgse vereniging. De noodzaak, dal de nfstudcer- ditingen verzorgende beroepen sociaal-agogische beroepen !A 11) en huishoudtechnisehe bo x-pen (HT) in Venray komen spruit Mens b. en w. voort uit de grote «i-kenis van de gezondheidszorg, Hoen voor Venray. maar ook bor een gebied ver daar buiten, ld name wordt daarbij de intra- nrale gezondheidszorg bedoeld. In het gemeentelijk pleidooi wordt op gewezen, dat in het gebied oord- en Midden-Limburg (exclu- ff de op Nijmegen georiënteerde meenten Mook en Gennep) 21 in- ellingen voor de intra-murnle ge- indheidszorg met een AWBZ-er- tnning werkzaam zijn. Zij vallen Ik- onder de Wet Ziekcnhuisvoor- Hdngen. Vijf van deze instellin- tr. met een capaciteit van 2.370 tdden (37° o van het totaal) liggen Venray. In de Venrayse instellin- en zijn ruim 2.100 personen werk- lam. hetgeen ongeveer 20n n is van t totale beroepsbevolking. Met de- I cijfers willen b. en w. aantonen, it de gezondheidszorg van groot tang is voor de werkgelegenheid t Venray. Er wordt aan herinnerd, dat meer art tien jaar in Venray het oplei- ingSinstituut voor verpleegkundige n verzorgende beroepen „Den Hoe- trt" met een totaal aantal leerlin- m van rond vijfhonderd bestaat. „Wanneer door de herstructure er van het middelbaar beroeps- oderwijs deze Venrayse opleiding lu kernen te vervallen, zou dat iet alleen voor Venray. maar even- tns voor de gehele regio een ver- rming van de onderwijsmogelijk- cden inhouden", aldus het college. Bovendien vinden b. en w.. dat art ren hiaat zou ontstaan in de «nsluiting tussen opleidingen en frkgelegenheid. In de brief wordt gesteld, dat het auwelijks betoog behoeft, dat het oor het gemeentebestuur onaan- aardbaar is om een goed floreren- a onderwijsinstelling op te heffen, it zou niet alleen kapitaalvernieti- ing betekenen (goede accommoda- maar ook het onbenut laten van en in meer dan tien jaar opgc- Ouwd onderwijspotentieel. Gelet op de regionale funktie, de estaande organisatie en accommo- van „Den Hoebert" achten b. - het een harde noodzaak, dat tenray zo spoedig mogelijk via de ianprocedure in aanmerking komt een dagopleiding in de vorm een M.B.O. VP. boekhandel van den munchhof is ook dinsdags de gehele dag geopend MOTORZAGEN STIHL08S RESERVERINGEN: tel. 080-22 24 69 tel 04780-8 41 90 (na 19.00 u.) Oorlogstuig In Ysselstoyn werd een hand-gc- weergranaat gevonden. Deze werd door de mannen van de EOD veilig gesteld. Verleden week werd de buurt van de St. Antoniusstraat en omgeving opgeschrikt door een zeer luide knal. Het bleek dat de mannen van de EOD een fosforgranaal, welke niet vervoerd kon worden met in achtneming van de veiligheidsvoor schriften ter plekke tot ontploffing gebracht. Autobrand De 39-jarige A. v. H. was thuis in zijn garage werkplaats aan de Stationsweg de auto van een kennis aan het repareren. Bij het verplaat sen van de auto geraakte deze on der de motorkap in brand, vermoe delijk door kortsluiting. De auto brandde geheel uit, ondanks dat de Venrayse brandweerlieden in re cordtijd ter plaatse waren .De eige naar van de auto was tegen brand verzekerd. Onder invloed Een 22-jarige bestuurder van een personenauto werd aangetroffen onder invloed van alcohol achter het stuur. Na de bekende pijpjes te •hebben geblazen moest hij de bloed proef ondergaan. Met een rijverbod en de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. Vernielingen en diefstallen Onbevoegden hebben een bezoek gebracht aan de fa. Amstelland Mat. Service aan de Stationsweg. Ver nield werden twee ruiten een ruit van de mobiele kraan, een alumi nium raam, deer van de direktie- keet Ontvreemd werden uit een gereedschapskist steeksleutels, een set kruissleutels (beiden sets van 12 stuk) en enkele tangen en schroe vendraaiers- Schade ongeveer 2000 gulden. De 30-jarige mevr. S. uit Meer- lo-Wanssum deed aangifte van dief stal van haar portemonnaie met on geveer 1000 gulden, benevens haar bankpas. De portemonnaie zat in haar handtas, die zij op de avond van 27 oktober bij zich had in de Venrayse schouwburg. Vermoed wordt dat de portemonnaie tijdens drukte bij de garderobe haar is ont vreemd. De 38-jarige A. B. uit Malden deed aangifte van vermellpg van een band van haar op de stalling van de NS te Ooslrum gestalde fiets. Uit de langs de Beekweg ge parkeerde auto van de 22-jarige H. B. uit Venray werd een radio-cas setterecorder en een andere cassette recorder met 8 bandjes ontvreemd. van de uitzending vrijdag 16 ja nuari a.s. „te kijk" voor een mil joenenpubliek en is het natuurlijk van het grootste belang, dat de ge meente in de Rijnhal van Arnhem een goede beurt maakt. Aan de sportsters en sporters zal het niet liggen, want die zijn al vol op in training. Geheel anders ligt het met de denkers, want, die krijgen tijdens de uitzending de moeilijke vragen en zij zullen in een kort tijdsbestek het antwoord moeten vinden. Medewerking van alle gemeente naren is dan daarbij onontbeerlijk. Uiteraard zullen hierover in de ko mende maanden nog publikaties ver schijnen. AKTUELE DENKER „Wie is de man of de vrouw met het „fotografische geheugen", die in het hokje zal plaatsnemen om antwoord te geven op aktuele vra gen?" Het antwoord op deze vraag hebben de Venrayse organisatoren tot op heden nog niet gevonden. Zijn of haar opdracht za'l bestaan uit het lezen van vier kranten ge durende de week vóór de uitzen ding. Uit die lectuur zullen de vra gen worden gesteld. Ook van deze denker wordt veel verwacht, omdat met de goede ant woorden niet minder dan acht (waardevolle!) punten zijn te ver dienen. Hoe het ook zij: de Venrayse or ganisatoren zijn hard met de voor bereidingen bezig met slechts één doel voor cgen: het behalen van een mooi succes door de gemeente voor televisiekijkend Nederland. De S.T.U.W. (Stuurgroep jeugd werkloosheid) is momenteel werk zaam in een regio, welke negen ge meenten, zowel op de oostelijke als op de westelijke Maasoever gelegen, omva't. Doordat er één projectleider bij de S.T.U.W. werkzaam is komt het werk ten béhoeve van werklozen op de oostelijke Maasoever niet zo tot zijn recht als dat op de westelijke Maasoever het geval is. Nu hebben de negen regioge meenten besloten een tweede be roepskracht voor S.T.U.W. te sub sidiëren. Deze zal worden ingezet op de oostelijke Maasoever. Ook de provincie zal hieraan een aantal ja ren meebetalen. In de begroting van S.T.U.W. voor 1981 zijn de kosten voor een tweede beroepskracht meegenomen, hetgeen tot gevolg heeft, dat van de sub sidiërende gemeenten het volgend jaar meer subsidie wordt gevraagd dan in vorige jaren. Met ingang van 1980 zijn de so ciaal-culturele aktiviteiten voor niet (beroepsmatig) aktieven de z.g. artikel 36 aktiviteiten door de gemeenten van de westelijke Maas oever overgedragen aan S.T.U.W. In de begroting voor 1981 heeft de Stuurgroep ook de kostien opgeno men van een halftime beroepskracht, die de artikel 36 aktiviteiten organi seert. Momenteel is S.T.U.W. in onder handeling met de gemeenten op de oostelijke Maasoever om tot eenzelf de konstruktie te komen. ook UW weekblad Ook Inalfa ontkomt niet aan de zowel in binnen- als buitenland heersende malaise. Een beperkte werktijdverkorting is daar al het gevolg van. Toch heeft de direktie het volste vertrouwen in de toe komst; zowel met hel huidige fa- brieage-programma, als met de mo gelijkheden die er wellicht in de na bije toekomst voor dit bedrijf nog zijn weggelegd. GESCHIEDENIS Toen in het begin va-n de jaren vijftig Inalfa hier begon, was in fei te het enige produkt dat men er maakte gordijnrail. Maar juist dank zij de vestiging in Venray kon. men zich verder ontplooien en kwam men tot de fabricage van car burateurs voor oliekaehels. Onder dé naam Inal Oil Control vervaardigde men voor praktisch geheel Europa deze apparatuur. Een logisch ver volg hierop was het zelf-fabriceren van clickachels, gaskachels en zelfs kolenkaehels. En dan de luchtver- hiIters (heaters) niet te vergeten. Toen echter de algemene trend zich verplaatste naar centrale ver warming. was men er als de kippen bij om de daarvoor benodigde c.v.- ketels op de markt te brengen. Had men de produktie van olie- gas- en kolenkaehels tijdig gestaakt, dus zonder dat men met onver koopbare voorraden bleef zitten; dat besloot men ook te doen, toen de c.v.-ketel-concurrentie zo groot werd, dat men er feitelijk geen droog brood meer mee kon verdie- Intussen was in het bedrijf nog een aparte afdeling gesticht voor de fabricage van stalen frame meube len onder de naam Elsrijk. Na het verwarmingstijdperk kon Inalfa tijdig overschakelen op het vervaardigen van schuifdaken voor vele merken auto's, welke elders fabrieksmatig worden ingebouwd. Met de auto-industrie heeft Inalfa reeds jarenlange goede relaties door de levering van auto-bumpers en sierlijsten en strips, welke in eigen bedrijf worden verchroomd. De ver- chroombaden zijn inmiddels als milieu-onvriendelijk opgedoekt, maar toch blijft men nog bumpers maken, b.v. van roestvrij staal. Eveneens kreeg men de fabricage van „tractorneuzen" voor de we- reldproduktie van Ford. En zo maakte men ook vele dui zenden munitiekistjes voor het Ne derlandse leger. Ook Philips was en is een trouwe klant van Inalfa. Men werkte voor Philips telecommunicatie in Hilver sum; voor de Philips medical sys tems in Best en voor Philips Bre da. En natuurlijk levert men ook met de regelmaat van een klok aan Rank Xerox Venray. Voor beide bedrijven geldt het spreekwoord „een goede buur is beter dan een verre vriend". A1 met al blijkt hieruit toch wel dat Inalfa zich niet doodstaart op een beperkt aantal produkten, maar juist door spreiding van haar fabri katen de conjunctuurschommelingen probeert op te vangen. Zo'n conjunctuurschommeling doet zich nu voor in de auto-industrie en meer nog in de traotorembranehe. Want hoe gek het ook klinkt, het vervaardigen van schuifdaken voor auto's gaat onverminderd voort. Maar zeker in de tractorenhandel betekent géén verkopen ook géén werk voor Inalfa; en minder werk: werktijdverkorting. INNOVATIE De overheid wil die industriële bedrijven die onder de conjunctuur schommelingen te lijden hebben, de helpende hand reiken, door hen een krachtige stimulans te geven. Daar voor is een grpot Jïojekt ontwik keld onder' de naam P.I.I.: Projekt Industriële Innovatie. Met dat woord innovatie wordt bedoeld het ontwikkelen van „iets nieuws" voor het betrokken bedrijf. Dat nieuwe kan op vele terreinen liggen: een ander produkt; een an dore fabri'kagemethode; een andere markt enz. Inalfa is één van de ongeveer hon derd Nederlandse industrieën die tot 1983 geholpen worden met innove ren. En dat is op zich al een goed teken, want bedrijven waar vol gens een vooraf ingesteld onderzoek innovatie geen enkele zin heeft, of geen kans van slagen maakt, krij gen beslist geen hulp aangeboden. Die hulp bestaat dan uit de aan stelling van een bedrijfsadviseur, die met de directie, bedrijfsleiding en chefs een sterkte/zwakte analyse van het bijdrijf samenstelt. Vooral de sterke punten van het bedrijf krijgen de aandacht, want op basis daarvan worden innovatie-richtin gen bepaald. Een van de meest be lovende richtingen wordt uiteinde lijk, bij de afsluiting van de eerste fase, gekozen om tot ontwikkeling te worden gebracht. Ook voor de werkgelegenheid in Venray wellicht een gunstig aspect. Ideeënbus- kommissie van Rank Xerox keerde beloningen uit De ideeënbuskommissie van Rank Xerox Venray heeft weer flinke beloningen uitgekeerd. Eén idee, van de heer H. Meulendijks, betreffende de tonerproduktie, werd beloond met 2500,Het andere idee, van de heer P. J. Logtens, betreffende enkele onderdelen van een kopieer- appraat, werd beloond met 6250,-. Dit laatste was het hoogste bedrag dat in de Rank Xerox Venray-ge- schiedenis door de ideënbuskommis- sie werd uitgekeerd. De heer H. Meulendijks uit Deur- ne is werkzaam bij de Technische Dienst. Zijn voorstel betrof een verfijning in een machine voor to nerproduktie. Door een speciale op pervlaktebehandeling zou de machi ne minder last van storingen heb ben, minder onderhoud vragen en de levensduur zou toenemen. De heer P. J. Logtens uit Venray is werkzaam op de afdeling Methods Enigeering. Hij kreeg de hoogste beloning voor zijn voorstel enkele onderdelen uit de Xerox 3400 en de Xerox 3450 te verwijderen en een paar andere enigszins te wijzigen. Hierdoor kan een flink bedrag op onderdelen worden bespaard en neemt de betrouwbaarheid van de machine toe. De ideeënbus is een levend ele ment in het bedrijfsleven, dat be langrijk bijdraagt tot de nodige ver nieuwingen, vooral op technisch ge bied. Bij Ran'k Xerox Venray wor den aan de 'lopende band ideeën in gediend en ook vaak beloond. De uitschieters, zoals deze, krijgen ex tra aandacht. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 Nr. 45 Op 26 september j.l, schreven wij in dit blad naar aanleiding van de vliegshow in de Peel over de wedloop van een haas, vóór de gie rende Starfighters uit: „Eigenlijk is de verschijning van een haas, op de plek waar eens de boerderij „De Hazenhut" heeft gestaan, niets bij zondersEn prompt daarop reageerde de heer J. R. uit Leunen met de bewering dat „de Hazenhut" er nog steeds staat, op dezelfde plek als vroeger Wij geloofden J. R. op zijn woord en zegden toe eens precies na le gaan waar die Hazenhut dan wel zou staan. In tegenstelling tot de Cra- yenhut wordt de Hazenhut niet meer op topografische kaarten ver meld, en dat is mede ooi-zaak dat we dachten dat de Hazenhut voor goed tot bet verleden behoorde. Op de eerste plaats zijn we eens gaan snuffelen in oude jaargangen van Peel en Maas, en toen bleek dat we amper vier jaar geleden nog uit voerig over de geschiedenis van de Hazenhut hebben gepubliceerd, aan de hand van een geschiedkundig verhaal van G. J. M. Verlinden, on der de titel: „Van smokkelaarsnest tot militair magazijn". Uit dat ver haal blijkt dat de gemeente Venray in 1954 de Hazenhut overdroeg aan het Ministerie van Defensie, dat er toen ten behoeve van het in aanleg zijnde vliegveld een magazijn in vestigde. En om dat laatste wordt vermoedelijk de aanduiding op de topografische kaarten achterwege gelaten. Kort samengevat komt de ge schiedenis van de Hazenhut er op neer. dat een zekere Peter van Hae- senhorst rond 1820 op een afgelegen plaats in de Peel, langs de Bakelse Dijk een „huis" bouwde; gedeelte lijk van steen en gedeeltelijk van aardeplaggen. Volgens 'het kadaster op precies 6510 Nederlandse ellen in westelijke richting van de St. Petrus Bandentoren Naast een kleine stalling was er het woongedeelte, dat bestond uit een kamer, een keuken en een bak oven. Onder die bakoven bevond zich een grote gemetselde kelder, waarin Peter en zijn vrouw klan- destien jenever stookten. Maar dat wisten alleen insiders. Die jenever, oftewel foesel, verkochten ze aan eenzame Peel reizigers of ze smok kelden ze naar het Brabantse. Het bouwwerk kreeg de naam „Haescnhorst", maar dat verander de in de loop der jaren al gauw in „Hazenhut". Peter van Haescnhorst stierf op 23 april 1832, 50 jaar oud. Zijn vi-ouw was reeds eerder overleden. Hun dochter Theodora en hun schoonzoon Jan Batist de Jong zet ten „de zaak" voort. Officieel stond hij nu ingeschreven als akkerman en tapper (biertapper e.d.). Vijf jaar later verkochten ze de Hazenhut aan Hendrik van den Heuvel, bouwman te Bakel. Deze koper heeft er vermoedelijk nooit in gewoond, want in 1839 bleek de fa milie M. Derks-Baeten er al gerui me tijd te wonen. Zij hadden drie kinderen. Later werden er nog twee geboren. Gerard, zoon van Martien Derks, nam het bedrijf in 1868 over; trouw de in 1870 en verliet in 1871 met vrouw en drie kinderen de Hazen hut. „Buurman" Jan van den Berg, afkomstig uit Uden, woonde op dat moment al enkele jaren met zijn vrouw in een nabij gelegen oude schuur. Hij nam de Hazenhut over. Ze hielden het er vol tot 1895, dan verhuisden ze naar Veghel. Al vrij spoedig kwamen er weer nieuwe bewoners in de Hazenhut: de familie J. v. d. Winkel-Billékens met 5 kinderen. Jacob v. d. Winkel was smid, maar kon noch als smid, noch als landbouwer daar de kost verdienen. Hij probeerde het nog een tijdlang met het venten van turf. Na zeven Hazenhutse jaren gaf hij er de brui aan. Zijn oudste zoon was al geëmigreerd naar de Veengebieden in Engeland. Jacob liet de Peel de Peel en vrouw en kinderen in de steek. Uiteindelijk belandde hij in een gesticht voor landlopers en dronkaards ergens in het Duitse grensgebied. Zijn vrouw en kinderen zochten hun toevlucht bij de geëmigreerde zoon in Enge land. Een jaar lang bleef de Hazenhut dan verlaten en onbewoond liggen. In de eerste week van februari 1903 ging vermoedelijk tengevolge van een heidebrand in de Peel de Hazenhut in vlammen op. De res tanten bleven nog jarenlang als een triest aandenken aan wat eens een klandestiene jeneverstokerij was geweest. Het duurde tot 1917 eer er zich een nieuwe koper voor de grond meildde en er 'n boerderij ging bou wen, waarin hij een jaar later met z'n vrouw en zes kinderen zijn in trek nam. He was een zekere J. A. Ruypers uit het Zuidlimburgse Klimmen. Vijf jaar 'later vertrokken ze weer uit de nieuwe Hazenhut en gingen naar Limbricht. Hun kinder aantal was inmiddels uitgebreid tot elf. De volgende bewoner (huurder) was Cornells Hagenaars, geboren in Steenbergen en afkomstig uit Ubach over Worms. Drie jaar later ver huisde die familie al weer naar de Rips. De derde familie die de herbouw de Hazenhut ging bewonen, was de familie Jacobs uit Wanssum. Daar hadden ze te veel last van hoog wa ter en daarom zochten ze een dro gere plek in de Peel. Dat was in 1926. In 1930 brandde de schuur ge heel af. De familie Jacobs bleef er evenwel wonen tot 1939. De eige naar echter vond het welletjes en verkocht na de brand de boerderij aan de gemeente. In 1939 kwam de Merselose fami lie van Vegchel-Arts er wonen en die brachten hier ook de oorlogs jaren door. Door oorlogsgeweld raakte de boerderij in 1944 vrij ernstig beschadigd. Na herstel werd ze nog van 1949 tot 1954 bewoond door de familie van Tilburg- Emonds. Zij waren de laatsten, want na hun vertrek werd de boer derij door de gemeente overgedra gen aan het ministerie van defensie, dat er ten behoeve van het toen in aanleg zijnde vliegveld een maga zijn in vestigde Tot zover de sterk verkorte ge schiedenis van de Hazenhut. Na die overdrachtsdatum in 1954 raakte de Hazenhut in de vergetelheid. Sinds dien weet men niets meer over het reilen en zeilen van deze boerderij, die eens een bekend markeringspunt in de Peet was. Alleen een straat naambord op het Brabantse herin nert er nog aan 4 HAZENHUTSED'JK De boerderij, of wat er van over is, zou „ergens" op militair gebied liggen, niet bereikbaar door het prikkeldraad dat rond de vliegbasis is getrokken. Onze nieuwsgierigheid was echter gewekt door de perti nente bewering van J. R. dat 26 jaar na datum de Hazenhut nog steeds op dezelfde plaats ligt. We kregen desgevraagd toestemming van het vliegveldcommando om er een kijkje te nemen en we mochten er zelfs een foto maken, om de Ha zenhut weer even aan de vergetel heid te ontrukken. De boerderij staat er inderdaad nog, al wordt ze niet meer als zodanig gebruikt. De Heidemij, die ook op het vliegveld voor het onderhoud van bossen en groenaanplant zorgt, heeft het ge bouw in gebruik, als opslagplaats en kleine kantine. Clandestien jeneverstoken zal er wel niet meer bij zijn In een brief aan de staatssecreta ris van defensie spréken b. en w. van Venray hun veronrusting uit over het steeds veelvuldiger gebruik door de Koninklijke Luchtmacht van de „slapende" luchtmachtbasis „De Peel". Redenen tot het schrijven van de ze brief zijn de klachten over ge luidshinder. Het gemeentebestuur bij herhaling geattendeerd op de geluidsproblematiek van deze „twee lingbasis" van Volkel. Zoals bekend wordt deze basis operationeel, wanneer het 306 Foto- verkenningssquadron in verband met werkzaamheden op de basis Volkel moet uitwijken naar „de Peel". In 1975 verwachtte de basiscom mandant van Volkel, dat redelijker wijs gesproken het gebruik van „De Peel" in de toekomst minder veel vuldig zou zijn. Het komt het college evenwel voor, dat de ontwikkeling van het gebruik van deze basis anders is verlopen dan in 1975 werd voorzien. Naar aanleiding van het langdurig operationeel zijn van de basis in 1976 ontvingen b. en w. ter infor matie van de chef van de lucht machtstaf een afschrift van zijn antwoord op een klachtschrijven. Hierin werd gesteld, „dat naar ver- wachting na oktober 1976 aanzien lijk minder frequent van deze basis gebruik gemaakt zal worden en de geluidsbelasting derhalve zal afne men". B. en w. hebben echter geconsta teerd, dat na een aanvankelijk teruglopen gebruik in 1977 de jaren 1978 en 1979 een toenemende akti- viteit vertonen. In 1979 was de ba sis bovendien langer operationeel dan in 1976. Ook in de loop van 1980 is het 306 Fotoverkenningssquadron diverse malen aktief geweest op de Peel (momenteel tot 7 november). Gezien de recenitelijke ontwikke lingen spréken b. en w. in de brief aan de staatssecretaris hun bezorgd heid uit over het steeds meer gaan gebruiken van De Pee temeer daar kennelijk de satus „niet operatio neel" ruim kan worden geïnter- proteerd. Door de toenemende vliegbewe gingen wordt de omgeving geregeld geconfronteerd met geluidsoverlast, aldus het college. In dit verband wordt herinnerd aan een toezeg ging van het basiscommando, dat de vliegers nadrukkelijk geïnstrueerd zouden worden om niet boven de bebouwde kom te vliegen. De er varing heeft echter geleerd, dat de ze instructies slechts op zekere hoog te soulaas bieden. Al is het waar schijnlijk zo veronderstellen b. en w. - dat mede buitenlandse vlieg tuigen (van Duitse bases) hier debet aan zijn. Gezien de voortgang, die .op lan delijk niveau is bereikt ten aanzien van de normstelling en zonering rond militaire luchtvaartterreinen is het Venrayse gemeentebestuur belangstellend te vernemen in hoe verre de staatssecretaris van defen sie in de gelegenheid is de bij de zonering belanghebbende gemeenten in een bestuurlijk overleg te betrek ken. Een afschrift van de de brief aan de slaatssecrétaris is door het col lége gezonden aan de minister van volkshuisvesting en milieuhygiëne, de vaste Tweede Kamer commissie voor milieuhygiëne, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de commandant van de vliegbasis Vol kel.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 17