Op 'Spurkterhof tevreden mensen „De Essel" school voor moeilijk lerende kinderen houdt open-doe-daj VENRAY BEREIDT ZICH VOOR OP DEELNAME AAN NCRV-STEDENSPEL PEEL EN MAAS Stijgende werkloosheid Venray heeft hij meermalen opge treden. Vermeldenswaard is nog dat hij op 'het eertijds zeer bekende Land juweel te Mierlo voor zijn presta ties als auteur, componist en ver tolker van vele Brabantse liederen, koninMijk werd onderscheiden. In 1970 is Peter Haans naar Ven ray getrokken, om de funktde van toneelleider van het psychiatrisch centrum St. Servaitius te gaan uit oefenen. Ook in deze instelling heeft hij vele eigen teksten gemaakt, alsook revue's en musicals, afgestemd op de capaciteiten van de patiënten. Met zijn zuid-nederlandse liede ren en anekdotes is hij bij de Re gionale Omroep Brabant een regel matige gast. De laatste tijd houdt hij zidh spe ciaal bezig met zijn programma „Muzikale Monumenten", een solo optreden met begeleiding van Ad Haans (piano, akkordeon). Verschil lende optredens hiervan hebben in het Venrayse reeds plaats gevonden. (Literair Café, Bejaardenvereniging en, instellingen. Rotary, Rank Xe rox.) De thans van hem uitgebrachte LP zal binnenkort in Noord-Lim burgse muziektzalken verschijnen. Hier in Venray zal van het uitko men ervan een officieel gebeuren plaats vinden. Nadere berichten hierover volgen. Natuurlijk vanaf heden te koop bij de Venrayse grammofoonplaten zaken en de Oostrumse muziekhan del. Vandalenstreek Ten nadele van de firma v. A. uit Vessem werden vernielingen aange richt aan een graafmachine op een bouwland op Kempkensberg. Een deurklink en een ruitenwisser wa ren vernield, terwijl een kan olie over de machine was uitgegoten en zand in de olievulling was gegooid. Het motorblok zal nu wel gede monteerd moeten worden. Het be drag van de schade kon nog met worden medegedeeld maar beloopt erikele honderden guldens. Vernielingen, verzet en bedreiging Door twee 16-jarige knapen, af komstig uit Deume, werd ten nadele van v. O. een vuilnisvat vernield. Bij nadering van de politiepatrouille reden de knapen per bromfiets weg, maar de politie kon het tweetal klemrijden. Bij hun aanhouding ontstonden er moeilijkheden en gin gen meerdere jongelui ziich met de zaak bemoeien. Toen de politie as sistentie kreeg kon het tweetal wor den aangehouden en naar het poli tiebureau worden overgebracht. Een van hen kreeg een extra procesver baal terzake het onder invloed be sturen van zijn bromfiets terwijl beiden procesverbaal kregen aange zegd terzake vernieling, verzet en •bedreiging. Diefstal Bij de plaatwerkindustrie van H. aan de Stationsweg werden vanaf een niet afgesloten gedeelte achter de fabriekshal roestvrijstalen zeven van Amerikaanse makelij, ter waar de van 60.000,- inkoop, ontvreemd. De zeven moesten worden geplaatst in hier gemaakte frames. Eigenaar van de zeven is C. E. uit Parijs. De betreffende zeven worden veelal ge bruikt in de papierindustrie om wa ter te zuiveren. Materiële schade De 23-jarige autobestuurder F. B. uit Nijmegen wilde vanaf een naam loze weg, ter hoogte van de Rouw- kuilen, de Deumeseweg oprijden, maar verleende geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 37-jarige G. W. uit Eindhoven. Het gevolg was materiële schade. Brand in houtbedrijf Venrays brandweer moest in ak- tie komen voor een brand in de za gerij van het houtverwerkingsbe drijf S. aan de Leunseweg waar in de krulleninstallatie, waarschijnlijk door kortsluiting brand was ont staan. De brandweerlieden konden uitbreiding voorkomen maar de na blussing duurde enkele uren. De schade bedraagt enkele duizenden guldens en wordt door de verzeke ring gedekt. 4 Jarig fietsertje gewond De 4 jarige T. v. A. uit Ysselsteyn stak met zijn fietsje plotseling de weg over naar heit Lovinckplein. De 44 jarige autobestuurster, mevr. J. uit Venray kon het fietsertje niet meer ontwijken. Bij de botsing liep de kleine een scheenbeenbreuk en neusbeenbreuk op, en moest naar 't ziekenhuis worden vervoerd. Auto rijp voor de sloop De 67 jarige autobestuurder J.v.C. uit Utrecht verkeek zich op de Wanssumseweg te Oostrum aan de geringe snelheid van een traktor met aanhangwagen, bestuurd door de 21 jarige P. C. uit Oostrum. Nu botste hij tegen de aanhangwagen op. De auto was door de botsing Inbraak Mevr. O. deed aangifte dat tij dens haar afwezigheid was ingebro ken in haar woning aan de Litsen- bergweg. Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot de woning. Een portemonnaie met 300 gulden, een goudkleurig horloge en een bos sleutels bleken verdwenen te zijn. Ook twee geld kistjes waren meegenomen maar daar zalt geen geld in. uw Venrays weekblad rijp voor de sloop en ter plaatse werd die auto aan een sloper ver kocht. De bestuurder liep geen noe menswaardig letsel op. De aanhang wagen werd licht beschadigd. De waardevolste en mooiste mo menten en belevenissen worden weer tot leven gebracht. Voor velen ongetwijfeld een blijvend prachtig geschenk met een portret uit eigen ■tijd. Er staan in totaal 11 nummers op: o.a. Mee ne linkse pas, mee ne rechtse pas misschien iets voor carnaval? De gouwe bruiloft; De bedevaart; De verkensmert; Den Haans(en) polka; De goeie ouwe tijd; De kermis en de schut. De teksten zijn allemaal van Pe ter Haans. Een aantal composities zijn van de hand van Ad Haans (zijn zoon). De arrangementen zijn van de vroegere Venrayenaar Jan Theelen, die ook in zijn studio de LP heeft opgenomen en geprodu ceerd. De fraaie hoes (ook alle teks ten zijn vermeld) is ontworpen door de Ocstrummer Harry van Nunen (creatief terapeut bij St. Servatius). TONEEL EN MUZIEK De veelzijdige Peter Haans werd in 1918 te Geldorp geboren. Al op zeer jeugdige leeftijd bleek hij be langstelling voor toneel en muziek te hebben. In Geldrop en omstreken kreeg hij bekendheid met zijn eer ste grote toneelrol (patronaat) als „Kromme Dominie". „Bij zijn op komst veranderden edhte drama's in ware kluchten", zo schreef men in die tijd. In 1938 volgde zijn eerste revue We gaon ten blakke. Obk muzikaal roffelde hij mee m zijn pas opge richte orkest „De jonge werkman Boys". Direkt na de oorlog trad hij op met het Geldorps Salonorkest, en leidde later de Brabantse Zonne- kanterscabaret- en operettegezel schap. Met groot succes schreef hij in die jaren de teksten voor revues, ope rettes. Ook werd een begin gemaakt met cabaret-teksten. Spoedig daarna ging zijn hart en ziel naar het beschrijven van tradi ties folklore gezegdesen het brengen van Brabantse humor. In 1953 werd gestart met het Pe ter Haans Trio. In deze tijd trad hij ook op in het toen zeer bekende KRO-programma „Negen heit de klok". Tientallen jaren trok hij met zijn gezelschap langs veel zuld-neder- landse steden en dorpen; ook in Zowel bij de mannen als bij de vrouwen bleef de werkloosheid ver der toenemen, bij een vrijwel kon tante lage vraag Aldus de vrij simpele konstale- ring van het distriklstbuneau voor de arbeidsvoorziening in Limburg. Een konstatering welke ook voor Venray geldt- Op 30 .september be droeg het aantal mannelijke werk lozen 840. dat is 25 meer dan op 31 augustus. In feite dus olke werkdag één werkloze méér.... Vorig jaar op 30 september was dat aantal 528. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg van 689 op 31 augustus tot 721 op 30 september. Het vorig jaar be droog dit aantal nog 574. Blijven we met de mannelijke werklozen nog precies l#/o onder het provinciale gemiddelde van de af hankelijke beroepsbevolking; met de vrouwelijke werklozen is het hier wel heel droevig gestold, met 18°/» liggen we IWU boven het provin ciale gemiddelde. Alleen in Kerkra- <fc is dat percentage nog wat hoger. ZaterdagnYrddog stelde een atten te inwoonster van Venray de poli tie in kennis dat in de St. Antomus- straat benzine werd overgeheveld uit geparkeerde auto's. Dankzij een door de inwoonster duidelijk gege ven signalement kon de recherche deze man snel opsporen. Maar hel bleek de eigenaar van een viertal auto's te zijn, die de dure benzine uil de voor sloop bestemde auto's gehaald had Hertenbok gedood Een plotseling over de Deumese weg overstekende hertenbok moest die oversteek met de dood bekopen. De vrach'tautobestuurder v. L. uit Vcghel kon de hertenboik niet meer ontwijken. De auto werd bescha digd. De hertenbok bleek eigendom te zijn van K. uit Ysselsteyn Het dier was het afgesloten terrein en kele weken geleden ontvlucht. Terwijl in de meeste Noord-Lim burgse gemeenten nog steeds wordt gediscussieerd en gekrak- keeld over het aanwijzen van sub kampjes voor woonwagenbewo ners. komt Venray de eer toe een woonwagenkampje te hebben waar zeer tevreden mensen wonen. Ze ven ouderparen met viertentwin- tig kinderen bewonen sinds an derhalf jaar dit kleine kampje en leveren het bewijs, dat de bezwa- renmakers van destijds, zwaar in het ongelijk waren. De veronder stelling, dal dc woonwagenbewo ners „overlast" zouden bezorgen aan omwonenden, is gelogenstraft. Eerder hebben degenen, die in het kampje „Spurkterhof" hun rustig buitenleventje leiden, over last van anderen Dc wegen, welke langs het kamp je lopen worden door automobilis ten gebruikt als sluipwegen om de nieuwe Venrayse singels met stop lichten te omzeilen. Er zijn zelfs snelheden van meer dan 70 km. ge- melen. De bewoners van het kampje, d'e ongelukken vreesden, hebben toen even het recht in eigen hand geno men. Zij plaatsten een. auto dwars op de weg en groeven over de weg een sleuf. Dc heer Hofsrng, kon tak t- man van de politie heeft deze eigen machtige maatregelen echter weer ongedaan gemaakt. De bewoners hopen nu op verkeersmaatregelen door de gemeentie— Overigens hebben de woonwagen bewoners alle lof voor het gemeen tebestuur en met name voor wet houder mevr. RutJten-T.ielen, die alle mogelijke moeite heeft gedaan het kampje snel gerealiseerd te krijgen en om daar een leefbaar klimaat te scheppen. Hel is een hechte gemeenschap daar op Spurkterhof, want alle be woners zijn vrijwel familie van el kaar. Binnenkort zal het achtste gezin in het Venrayse kampje een staanplaats krijgen. Van de 25 kinderen gaan er 4 naar de lagere school in Venray, waar zij geen enkel probleem on dervinden. De voorzieningen in het kampje zijn tot tevredenheid van de bewo ners, al bestaan er uiteraard nog wel wat wensen. De schuurtjes zou den groter mogen zijn en bevinden de snel groeiende bomen zich wat te dicht bij de wooncaravans. Alle waardering heeft men voor de gemeente Vepray, die met net -aanwijzen van dit sub-kampje jer ontlasting van het regionale kamp „De Romer" in Venlo een voor- trekkersfunlktSe heeft vervuld. Regelmatig komen raads- en com missieleden uit andere gemeenten kijken hoe 'het in Venray gaat. Steeds krijgen zij van de bewoners te horen hoe dankbaar zij zijn en hoe prettig zij 'in het Venrayse kampje wonen. Andere gemeenten kunnen daar inderdaad een voor beeld aan nemen! Peter Haans, de thans 62 jarige Venrayer heeft momenteel een kroon op zijn werk gezet. Een dezer dagen is er een LP van hem uitgebracht, waarop de folklore, tradities en hu mor van „vruuger" zijn vastgelegd. Het zijn „muzikale monumenten" uit het Brabantse land die Peter Haans op deze LP heeft geschilderd. Vrijdagavond om 18.59 uur komen voor het eerst in het nieuwe televisieseizoen van de N.C.R.V. in de Groenoordhal van Leiden spor tieve „zeskampers" van de gemeenten Dokkum en Hulst in aktie in het programma „Stedenspel". Voor het eerst zullen in dezelfde hal zoals bekend komen er geen beelden meer uit de beide gemeente» huizen de denkers van de Raden van Advies aanwezig zijn, die hun burgemeesters zo snel mogelijk van het goede antwoord hopen te voorzien. Op vrijdag 16 januari a.s. is Venray aan de beurt om in de Rijnhal te Arnhem het met spelen en denken op te nemen tegen de ploeg van de gemeente Oldenzaal. A.s. vrijdagavond dus een voorproefje van hetgeen over slechts enke le maanden te wachten staat Het televisie Stedenspel van vrij dag a.s. is zonder meer belangrijk voor de Venrayse ploeg, die al en kele maanden enthousiast en inten sief traint, o m. op de spelen, die Hulst en Dokkum moeten uitvoeren. Een Venrayse delegatie gaat vrij dag naar Leiden om daar de sfeer te proeven zowel tijdens de gene rale repetitie als bij de uitzending zelf. Men hoopt daarvan veel te kunnen opsteken. De z.g. „Denktank" wordt lang zaam maar zeker ingevuld en thans is het zover, dat tijdens de novem- beruitzending „droog" getraind kan worden. FINANCIËLE STEUN De voorbereiding van de Venray se deelname aan het N.C.R.V.-Ste- dcnspel heeft gelukkig een stevige por in de rug gekregen. Het Win kelcentrum Venray heeft n.l. be sloten de komende Sint Nicolaas- aklie ruimte vrü te maken om het Venrayse Stedenspel financieel te steunen. Evenals acht jaar geleden, bij de Venrayse deelname aan Zeskamp en Spel Zonder Grenzen, zal een en thousiast supporterskorps de deel nemers begeleiden. Hierover volgen nog nadere mededelingen. Ook over de mogelijkheden om in het bezit te komen van gratis entree- kaarten voor de Arnhemse Rijnhal rullen nog nadere mededelingen vol gen. Stropers aangehouden Zondagmiddag wist de politie een tweetal stropers onder Merselo aan te houden. Het bleken de 29 jarige v. L. en de 33 jarige v. d. H. beiden uit Helmond te zijn, welke met een fret bezig waren onder Merselo te stropen. Aanvankelijk gaf het twee tal zich uit voor wandelaars maar toen de stropersattributen, zijnde een fret en een dertigtal buidels, waren opgespoord, bekende 't twee tal aan het stropen te zijn geweest. Proces verbaal werd het tweetal aangezegd. Te hoge snelheid Een 20-jarige autobestuurder wil de vanaf de Ringweg nabij de split sing met de Ysselsteynseweg rechts af, maar zijn snelheid was waar schijnlijk te hoog en inplaats van rechtsaf belandde hij nu met zijn auto in een greppel. Het bleef bij materiële schade. Attente inwoonster Op zaterdag t november a.s. houden bestuur, oudercommissie en téam van m.lk.-school „De Essel" in Venray, St. Ursulastraat 15 de deuren open »oor iedereen, die graag meer over dit loort onderwijs wil weten. Van 13.00 tot 15.00 uur vinden bin nen de school allerlei aktiviteiten plaats en kunt U alle gewenste informa tie over deze vorm van buitengewoon onderwijs krijgen. Leerkrachten en kinderen komen op deze middag speciaal voor U terug om een zo duidelijk mogelijk beeld te ge ven van deze school. Alvorens U komt willen we iedereen gaarne wat informatie vooraf geven over doelstelling, kinderen, onderwijs, personeel etc. over de school middels dit artikel. DOELSTELLING De school wil de kinderen zo goed mogelijke kansen bieden zichzelf te ontplooien. Om dit doel te bereiken wordt getracht om een opvoedings- klimaat te scheppen dat bij de leer lingen persoortlljkheidsontwikkeling gunstig bevordert. Hierbij moet met de aanleg van ie dere leerling afzonderlijk rekening worden gehouden. Zoals uit de bovengegeven doelstel ling wel blijkt, is ze niet beperkt tot een bijbrengen van zoveel mogelijk kennis en vaardigheden. De leerlingen vertrouwd maken met gewoonten, ge dragingen en houdingen die in hun hui dige en latere leven van belang zijn, vormen eveneens een belangrijk deel van de doelstelling. Om zo goed mogelijk aan het doel van de school te kunnen beantwoorden wordt van elke leerling een grondig onderzoek afgenomen. Aan de hand van de verkregen gegevens uit het on derzoek wordt de aanpak en de werk wijze .vastgesteld, welke voor iedere leerling het meest geëigend is. Regel matig wordt de gevolgde werkwijze be sproken en zonodig herzien. Dit alles gebeurt, om voor elke leer- lin geen zo gunstig mogelijke ontwik keling te waarborgen, waardoor de leerlingen een gevoel van eigenwaarde kunnen krijgen. PERSONEEL Naast het hoofd zijn aan de school verbonden: klasseleerkrachten, taak- verlichtster. die wordt ingezet als extra hulp voor de leerlingen, spraaklerares, enkele vakleerkrachten, psycholoog, echoolarts, maatsohappelljk werker en moderator en een leerkracht voor an derstalige kinderen. Verder zijn aan de school werkzaam een administratieve kracht, een con cierge en schoonmaakpersoneel. Vroeger werden de MLK-scholen meestal BLO-scholen genoemd. De naam Moeilijk Lerende Kinderen geeft beter weer. welke kinderen deze soort school bezoeken. De MLK-kinderen zijn kinderen die vooral leren door middel van zelf er varen, aan den lijve ondervinden, zelf meemaken en zelf beleven. De leer lingen moeten handelend bezig kunnen zijn om kennis, vaardigheden en ge dragingen te verwerven. De MLK-leerlingen zouden in het hui dige gewone lagere onderwijs niet mee kunnen komen. Dit vastlopen is voor het grootste gedeelte te wijten aan het fei, dat zij door hun verminderde ver standelijke begaafdheid het systeem op de gewone lagere school niet kun nen volgen. Op de meeste lagere scholen moet ieder jaar een bepaalde hoeveelheid leerstof doorgewerkt zijn. Op het einde van het schooljaar wordt van de leerlingen verwacht dat ze de leerstof beheersen om zodoende in een volgende klas te kunnen komen. Zo niet, dan blijft zo'n leerling zitten of wordt soms toch overgezet vanwege de leeftijd. Het kind moet zich als het waren aanpassen aan de school. Op de MLK-school wordt anders ge werkt me! de leerlingen. De school past zich aan aan de leerling. Het onder wijs op deze school gaat uit van de mogelijkheden van de leerling en heeft oog voor zijn onmogelijkheden. Om te weten of 'een kind op deze school thuishoort, vindt eerst een gron dig onderzoek plaats. Dit toelatingson derzoek wordt gedaan door een psy choloog, een schoolarst en een hoofd van een school voor Buitengewoon On derwijs. Dit alles uiteraard na toestem ming van en in samenspraak met de ouders van het kind. Het onderzoek wordt aangevuld met gegevens van de school van herkomst van het kind en soms ook met maat schappelijke gegevens. Blijkt nu uit dit onderzoek, dat een kind een te grote leerachterstand heeft op de leeftijdgenootjes en dat die ach terstand voortkomt uit een andere wij ze van verstandelijk funktioneren, dan kan zo'n kind op een MLK-school ge holpen worden. De verwachting is wel, dat deze kin deren leren lezen, schrijven en rekenen. HET ONDERWIJS De MLK-school „De Essel" te Ven ray bestaat uit twee afdelingen: een kernafdeling en een afdeling voor V.B.O. Voortgezet Buitengewoon Onder wijs). In de kernafdeling wordt onderwijs gegeven aan leerlingen vap zes tot on geveer dertien jaar. Deze afdeling is ingedeeld in stamgroepen en nivogroe- pen. In de stamgroepen wordt gewerkt met kinderen die wat leeftijd en per soonlijkheid betreft het beste bij elkaar passen. In deze stamgroepen worden de meer algemene vakken als wereld oriëntatie, godsdienst, handenarbeid, zingen, tekenen en gymnastiek gegeven. In de nivogroepen krijgen de leer lingen aangepast onderwijs in de vak ken lezen, schrijven, taal en rekenen. De vakken waarin les gegeven wordt zijn dezelfde als op de lagere school. De manier waarop les gegeven wordt verschilt duidelijk met het gewoon la ger onderwijs: Op een MLK-school is het onderwijs meer individueel gericht; praktisch en konkreet gericht; de leerstappen zijn klein, vaak erg klein; de leerstof moet duidelijk en attrak- tief aangeboden worden; er wordt gerichte trainingsprogram ma's gebruikt; het werktempo is aangepast aan de individuele leerling. er zijn meerdere herhalingen nodig; er wordt naar gestreefd om datgene te leren, waaraan de leerlingen in hun alledaagse leven veel hebben. Indien mogelijk, wordt ernaar ge streefd om de leerlingen van de kern- afdeling voor te bereiden op het ver volgonderwijs. Op twaalf dertien jar- rige leeftijd wordt aan de hand van verzamelde gegevens en door middel van een nieuw onderzoek bekeken of een leerling al of niet naar een andere vorm van voortgezet onderwijs kan. I.H.N.O. Dit is individueel Huishoud en Nijverheids Onderwijs, 't I.H.N.O. is een afdeling van de „huishoud school". De leerlingen krijgen daar vervolgonderwijs op theoretische, maar vooral op praktisch gebied. I.T.O. Dit is Individueel Technisch Onderwijs. Het I.T.O. is een afde ling van de Lagere Technische School. Hier krijgen de jongens hun vervolgonderwijs. I.L.O. Dit is Individueel Landbouw Onderwijs. De I.L.O. is een afde ling van de Biologische School. Hier worden de jongens vooral prak tisch opgeleid tot b v. tuinman of andere beroepen in de agrarische seklor. Het I.T.O. en I L.O. zijn in principe voor zowel jongens alsmeisjes be doeld. Het komt echter ook vaak voor dat de leerlingen van de MLK-school niet op deze vormen van het voortgezet onderwijs terecht kunnen. Deze leerlingen komen dan op de V.B.O.-afdeling. Het V.B.O. is bestemd voor leerlingen in de leeftijd van 13 tot 20 jaar. Hier wordt op een andere ma nier gewerkt dan op (een) de kernaf- deling. In de drie B V.O.-groepen wordt vooral praktisch gericht onderwijs ge geven, zoals handenarbeid, handwer ken, koken, naaien, huishoudelijk werk. Ook wordt aandacht besteed aan het leren omgaan met geld, het begrip tijd, indeling van de vrije tijd, enz. In ge sprekken over problemen die de leer lingen later kunnen tegenkomen wordt samen naar een oplossing gezocht. Er worden vaardigheden geleerd, waar ze later veel profijt van hebben, b.v. volks dansen. Het V B.O. is niet specifiek beroeps gericht, het probeert de leerlingen zo goed mogelijk voor te bereiden op hun later funktioneren in de samenleving. Om de jongens en meisjes zo goed mogelijk aan hun trekken te laten ko men. zijn er drie hoofdgroepen gefor meerd op de V.B.O -afdeling, weer on derverdeeld in 4 klassen. de symbiose-groep: een groep van minstens twaalf leerlingen die ge durende minstens 8 uur per week onderwijs krijgen op de LTS in het vak Algemene Technieken (Hout- en Metaalbewerking). Een leerkracht van de LTS geeft de VBO-leerlingen les, terwijl de eigen klasse-leer kracht voor de begeleiding aanwe zig is. de arbeidslrainingsgroep: een groep leerlingen die gedurende 8 uur per week arbeidstraining krijgt. De leer lingen wordt hier geleerd om werk zaamheden te verrichten die op hun nivo liggen, in een voldoende vlot tempo en met grote nauwkeurig heid. de hulshoudgroep: een groep van meisjes, en mogelijk ook jongens die gedurende tenminste 8 uur per week onderricht ontvangen in de vakken: koken, huishoudkunde en vrouwelijk handwerk. Voor leerplichtige leerlingen bestaat er tevens de mogelijkheid om stage te lopen in bedrijven, bedrijfjes en/of ge zinnen. Deze stage heeft ten doel om de leerlingen direkt voor te bereiden op en in aanraking te brengen met hun latere werk in de samenleving. In deze tijd van grote werkloosheid is het ech ter enorm moeilijk om goede stage plaatsen te vinden voor de VBO-leer lingen. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN J Wanneer de kinderen op hun 17e jaar, of in geval er van leeftijdsverlenging sprake is geweest, tussen hun 18e en 20e jaar, de VBO-afdeling verlaten, dan wordt met hulp van de school en van de maatschappelijke werker, gepro beerd om een geschikte arbeidsplaats te vinden. In de eerste plaats wordt getracht voor de leerlingen een plaats te vinden in het vrije bedrijfsleven. Zo kunnen meisjes werk vinden in de huishoudelijke of verzorgende sfeer. Ook kunnen ze b.v. in aanmerking ko men voor een baan als winkelbedien de. Ook voor de jongens zijn er ver schillende mogelijkheden in allerlei tak ken van het bedrijfsleven, alsook in de land- eri luinbouwsektor. Voor een aantal VBO-leerlingen wordt een plaats gezocht op een werkplaats voor aangepaste arbeid, wanneer in het vrije bedrijfsleven geen geschikte plaats gevonden kan worden. Omdat de VBO-afdeling pas in 1976 gestart is, kan nog niet duidelijk aan gegeven worden, hoe oud-leerlingen zich redden in de maatschappij. De er varingen tot nu toe geven ons wel de indruk dat de meeste oud-leerlingen een arbeidsplaats weten te vinden en te behouden, en zich zelfstandig in de samenleving kunnen bewegen. Hierover is het afgelopen jaar door een extra kracht een onderzoek afge nomen en wel onder oud-leerlingen van de school. SCHOOL EN GEZIN De relatie tussen school en gezin wordt, zeker omdat het om kinderen gaat voor wie speciale aandacht nood zakelijk is, bijzonder belangrijk gezien. Wanneer we willen bereiken dat de kinderen zich zo goed mogelijk ont wikkelen, dan is wederzijds overleg en advies tussen school en gezin onont beerlijk. Op de MLK-school „De Essel" wordt hieraan inhoud gegeven door: 1. de oudercommissie. Veel ouders werken enthousiast binnen de ou dercommissie van de school, om de afstand school-gezin zo klein mogelijk te maken. Ze doen dit door o.a. een vertegenwoordiging in het bestuur, het bezoeken van ouders van de leerlingen, ouderavonden te verzorgen, mee te helpen met aller lei schoolse aktiviteiten etc. 2. De ouderavonden die door de school georganiseerd worden om zaken te bespreken die belangrijk zijn voor de school en het gezin. 3. Rapportbesprekingen. Hierdoor wordt het mogelijk, gesprekken te voeren met eenieder die binnen de school werkzaam is. Het spreekt voor de school voor zich, dat ouders altijd binnen kunnen lopen, wanneer daaraan behoefte bestaat. Problemen die dikwijls naar voren komen bij ouders en kinderen, wanneer tot plaatsing op een school voor moei lijk lerende kinderen is overgegaan, willen we ook hier even aangeven, om dat juist de omgeving, de buurt waarin het gezin leeft een belangrijke bijdrage kan leveren in het oplossen of vermin deren ervan. Naast de acceptatie problematiek die dikwijls bij de ouders leeft en het feit dat ze hun verwachtingen van het kind moeten bijstellen, ontmoeten ouders en hun moeilijk lerende kinderen het pro bleem van het isolement, waarin ze al tijd ongewild komen te verkeren. De kinderen bezoeken de eigen buurt- school niet meer, verliezen zo dikwijls de kontakten met hun omgeving en ko men wat alleen te staan. Vaak krijgen de kinderen een stempel opgedrukt, wanneer zij een school voor moeilijk lerende kinderen bezoeken, waaraan meningen en houdingen gekoppeld worden die het kind nog meer afzon deren. De school ziet het dan ook als een bijzonder belangrijke taak om bij ieder een meer begrip bij te brengen voor de problemen van de moeilijk lerende kin deren. De medewerking van de omgeving van deze kinderen is onmisbaar bij het zoeken naar oplossingen voor deze moeilijkheden. Wanneer de buurt- of dorpsscholen, de ouders en kinderen van deze scho len, de verenigingen en instanties die in die buurten of dorpen werkzaam zijn, zouden proberen bij allerlei aktiviteiten ook de leerlingen die buitengewoon on derwijs volgen, te betrekken, dan heb ben we daarmee al een flinke stap in de goede richling gezet. ALGEMENE INFORMATIE Moeilijk lerende kinderen, een pro bleem waar niet alleen vele kinderen onder gebukt gaan, maar zeer zeker ook hun ouders. Vaak heerst nog onkunde over de onderwijs-methodes en over de school die deze leerlingen bezoeken. Uit diverse gemeenten bezoeken leerlingen dagelijks de MLK-school te Venray, per bus. Het vervoer is koste loos. TOT SLOT We hopen dat dit artikel er mede toe bijdraagt, dat velen de open-doe-dag zullen bezoeken. Nogmaals het adres van de school: M.L.K.-school „De Essel" St. Ursulastraat 15 Venray (tegenover de „Hoge Beek") telefoon 04780-83947 Hoofd: dhr. J. Smetsers

Peel en Maas | 1980 | | pagina 13