33.000 VERKEERSPERIKELEN Geen rioolafvoerrecht nationale jeugd collecte Verlanglijstje van gemeente voor '81 gaat bijna een miljoen gulden kosten Concours Schutterij St. Anna Leenenl ebberink WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING DE ROOYSE MATRAS Met begrotingstekort van f 271.000,- PEEL EN MAAS uw weekblad PLAYTEX prijsverlaging 20-26 OKI. '80 VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 Nr. 42 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKER!) VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Gister woensdagavond werd in het programma ..Van Gewest tot Gewest'' van de NOS een korte flits uitgezonden van de Ballonzuil. Aan leiding hiertoe was het initiatief van de plaatselijke VW om in sa menwerking met de gemeente dit uit 1896 daterende herdenkingsmo- numentje van de ondergang te red den. De ballonzuil staat sinds jaar en (bg min of meer vergeten temidden van de bossen te verkommeren. Tevens heeft men bij de opnamen iets laten zien van "t. natuurschoon Kmdom de zuil. Wat men niet heeft laten zien en daar mag Venray zich g'eluk- kig om prijzen is het prentje, dat wij hierbij afdrukken. Op een steenworp afstand van de ballonzuil heeft een natuurvervuiler een matras gedeponeerd. Het is ons een raadsel waarom men de moeite heeft gedaan dit af gedankte voorwerp in de bossen te brengen. Met veel minder moeite had men de matras aan de straat kunnen zetten op de dag, waarop het huisvuil wordt opgehaald. Nu was het een bijzonder triest gezicht voor de televisiemensen uit het westen, die veronderstelden, dat Venray een keurig land was De gemeentebegroting voor het komende jaar is allerminst een op gewekt boekwerk, voor zover al thans een begroting tot de aanterk- kelijke lektuur kan worden gere kend. De begroting voor 1981 geeft een duidelijk beeld van de precaire fi nanciële positie van de gemeente Venray. Met inbegrip van de post onvoor ziene uitgaven van 99.600,laat het gemeentelijk huishoudboekje 'n tekort ontstaan uit de optelsom van uitgaven, welke in de loop van het komende jaar zullen moeten worden gedaan. Wanneer men dan de in komsten bij elkaar optelt en beide uitkomsten van elkaar aftrekt, komt men op het tekort van 271.000, En dat is dan een triest begin van een jaar waarin nog zoveel zou moéten gebeuren. Maar men heeft er terdege reke ning mee te houden, dat de ver slechterde sociaal-economische toe stand van Nederland ook doorwerkt in Venray en dat Venray ook de du pe wordt van allerlei bezuinigingen van hogerhand. Behalve de noodzakelijke, in de begroting 1981 genoemde uitgaven, zijn cr voor dat jaar ook nog tal wensen, die eveneens moeten wor den gerealiseerd. Maar hoe moet je dat doen als er geen geld is? Daarom heeft het college van b. en w. al die wensen op een rijtje la ten zetten. Zowel van binnen als buiten 't gemeentehuis zijn heel veel voorstellen gekomen om geld be schikbaar te stellen. Als deze aan vragen om geld zijn door dc aanvra gers van een duidelijke toelichting voorzien. Hel toaal van de aan b.' en w. voorgelegde opsomming van priori teiten bedraagt ruim 1,7 miljoen gulden op jaarbasis Doch het col lege is er al bij voorbaat van over tuigd, dat deze prioriteiten niet zon der meer gehonoreerd kunnen wor den. „In elk geval staat vast", zeggen In de week van 6 tot en met 11 ir werden wij in onze drukke- geconfronteerd met een uniek Wat in jaren niet meer is voor- illen gebeurde: er moesten in 1 tijd welgeteld zesentwintig irtekaartjes worden gedrukt. Deze „geboorte-explosde" was ir ons aanleiding om eens nader Informeren Een informatie bij het ziekenhuis Ie ons, dat het lang tevoren be was, dat de tweede week van een drukke week zou wor den, mede ook als gevolg van het dat veel Horstpr moedertjes in Venrayse St. Elisabeth zieken- iuis bevallen na de opheffing van net Horster ziekenhuis. Maar het ging bij ons om Ven- geboortekaartjes, dus om de lyse kinderen. Toevalligerwijs vernamen we, dat Venrayse verloskundige in die c het record aantal van twaalf .langen heeft gehad. Evenveel irtjes werden dus niet in het inhuis geboren. Ook bij de afdeling bevolking, ir gelukkige vaders aangifte ko- doen van de komst van een iwe wereldburger, was het grote 1 geboorten opgevallen, hoewel daar bij het natellen niet ver der kwam dan 18 geboorte-aangif ten in de periode van 6 t.m. 10 ok tober en lot 22 in de periode van 6 t m. 22 oktober. Wèl heeft deze „geboortegolf" tot jat gehad, dat het aantal in- lers van de gemeente Venray de inwoners passeerde en op 15 •r al op 33.020 is gekomen. Het bereiken van deze mijlpaal is igeris ongemerkt voorbij ge in, omdat dit nieuwe totaal ge- ttenaren geen enkel gevolg voor |de gemeente heeft. We hebben ons nog even verder "lept in het grote aantal geboor- [ten. In de loop van 1979 werden in de :nte 204 jongens en 238 meis geboren. Dat is totaal 442 kin- in. Een rekensommetje laat dan in, dat dit ongeveer 9 kinderen week is. In 1965 werden er 579 m geboren hetgeen neerkomt ongeveer 11 kinderen per week. Uiteraard kan aan het grote aan- il geboorte in één week nog geen conclusie worden verbonden, Daar voor zal men moeten wadhten tot 't einde van hét jaar totdat de balans van het hele jaar kan worden op gemaakt. Voorlopig houden we het dan kaar op een unicum in een trits van •eken waarin 8 tot 9 geboorten per freek normaal is. Vorige week hebben wij in dit blad bericht over het geen probleem vormende parkeren van vrachtwa gens langs de rondweg Brukské. In diezelfde vergadering kwamen nog enkele andere verkeersproblemen aan de orde, waarvan wij hieron der verslag geven. KIEKWEG De heer J. Reintjes (Leunen) heeft al menig keer gewaarschuwd dat de Kiekweg tussen Deumeseweg en Merselo een sluipweg wordt. Het drukke veikeer maakt de wegber men kapot en dat kost de gemeente dan weer geld. Om die bewering te controleren plaatste men van ge meentewege een telapparaat op de ze weg. Met schrik konstateerde men op een bepaalde dag dat er 250 voertuigen gepasseerd waren. Bij navraag bleek dat de fanfare van Leunen met aanhang in Mersélo op bezoek was geweestWie heeft hen die sluipweg gewezen? OOSTSINGEL De oude Oostsingel heeft nog slechts een beperkte verkeersfunk- tie. Via de Pr. Bemhard9traat en het Nassauplein kan men deze weg nog per auto berijden. Maar het zijn vooral de scholieren die per fiets van deze weg gebruik maken. Er zijn klachten binnengekomen, dat deze scholieren de indruk wekken als zou deze weg uitsluitend fietspad zijn. Zij hinderen namelijk de auto rijders die daar passeren. Maar of men nu met verkeersbordjes de jeugd moet attenderen op het auto verkeer, vond men wel wat over dreven. WILHELMINASTRAAT Voor het pand Thomassen in de Wilhelminartraat bevinden zich 13 parkeerplaatsen. Zijn deze „vol" dan moet de plaatszoekende automobilist terugrijden naar de Julianas!ngel om dan weer af te slaan naar het parkeerterrein achter het oude ge- meentehuisè Men mag namelijk vanaf de Wilhelminastraat niet rechtstreeks het parkeerterrein op rijden. Maar dat gaat men nu irr de nabij toekomst wel toestaan. Boven dien worden 2 van de 13 parkeer plaatsen omgebouwd tot fietsen stalling terwijl de fietsenstalling op het parkeerterrein gaat verdwijnen. Deze werd praktisch niet gébruikt. FIETSENSTALLINGEN Behalve de hierboven genoemde fietsenstalling aan de Wilhelmina straat, is het de bedoeling dat op al le uitmondingen van de „prome nade" mogelijkheden tot het stallen van fietsen wordt gegeven. Eerst dan kan men werkelijk een voet gangersgebied creëren en tegen overtreders gaan optreden. PLATTEGRONDEN De gemeentelijke plattegronden welke op de invalswegen van Ven ray zijn aangebracht kunnen het zonlicht niet verdragen en verble ken totaal. Zonder kleur heeft zo'n kaart weinig zin en daarom wordt een procédé gezocht waardoor de plattegronden h-un kleur behouden. SINGELS Nog steeds staat op de hoek Ju- lianasingelOude Oostrumseweg 'n verwijsbord voor het doorgaande verkeer en een verwijsbord naar de verkeer moet echter niet over camping De Barrier. Dat doorgaan de Julianasingel maar over de Oost- singél geleid worden. Wij hebben daarover Ln dit blad reeds eerder gepubliceerd. Nu blijkt dat deze borden eigen dom zijn van de ANWB en dat de gemeente er met de vingers van moet afblijven. Binnenkort gaat de ANWB de overbodige verkeersbor den in onze gemeente opruimen, nieuwe plaatsen, bestaande verbe teren en aanvullen. ZANDAKKER EN SCHUTSBOOM Deze straten gelegen aan de Zuid singel tegenover het sportpark wa ren tot voor kort moeilijk bereik baar omdat verkeersborden op de Züidsingél het rechts- en links- afslaan verboden. Slechts de insiders wi9ten dat aanwonenden e.d. dat toch wel mochten. Maar nu zijn de borden opgeruimd en kan men met een gerust hart daar naar toe gaan. Overigens is dit een verkeersarm wijkje en moet men bedacht zijn op wielrijders omdat het autover keer ook gedeeltelijk over het rij wielpad geleid wordt. PARKEERPLAATS OOSTRUM Op de 'hoek Asselbergstraat Kloosterstraat in Oostrum ligt een stukje openbaar groen. De bewoners hebben daar alle respekt voor, maar zouden toch liever een paar par keerplaatsen hebben. En met die boodschap kon de voorzitter een punt achter deze vergadering zet ten.' b. en w. „dat honorering van één enkele prioriteit en hieronder wordt ook berepen het begrotings tekort van 271.000,automatisch verhoging van de belastingen bete kent. PRIORITEITEN B. en w. zijn dus met het snoei mes door het verianglijstje gegaan en hebben de wensen tot een be drag van 1,7 miljoen gulden terug gebracht tot 910.000,inclusief het bedrag van het begrotingste kort. Vervolgens heeft men de priori teiten voor 1981 in drie categorieën verdeeld om de betaling te kunnen regelen. Met de aanbieding van de begro ting voor het dienstjaar 1981 heeft de gemeenteraad ook de prioriteiten lijst voor 1981 aangeboden gekre gen. Hiervan is het de bedoeling, dat deze eveneens door de gemeen teraad zal worden vastgesteld. Dat is dus het overgebleven ver langlijstje van interne en externe aanvragers met daarbij aangegeven op welke wijze gefinancierd kan worden. Het is nog een hele waslijst, be staande uit tachtig punten. Zouden die allen worden gerealiseerd, dan is daarmee zoals gezegd een bedrag gemoeid van totaal 910.000,in clusief het tekort op de nieuwe ge meentebegroting van 271.000, 52.510,ingebouwd. Het zijn deze tachtig punten, die voor wat de financiering betreft, in drie categorieën zijn verdeeld. In categorie I zou 660.000, kunnen worden gevonden door de leges Hinderwet en bouwvergun ningen te verhogen en de rioólaf- voerbelasting in te stellen voor de gehele gemeente Venray. Maar el ders in dit blad kunt u lezen dat de gemeenteraad deze nieuwe rioolaf- voer-belasting niet heeft geaccep teerd. In de categorie II kan een dek king gevonden worden tot een be drag van 167.000,In dat geval moeten de reserve prioriteiten 1981 worden aangewend. In categorie III tenslotte zou 82.500,gevonden kunnen worden wanneer men het algemeen voorzie ningen fonds aanspreekt. 1980-1981 De gewone dienst van de begro ting 1981 geeft ten opzichte van de gewone dienst 1980 bij de inkom sten een verhoging te zien van 4.017.330,Dat is 5,44°/o meer. Daar staat tegenover, dat ook de uitgaven stijgen n.l. met f 4.288.332. En dat is 5,81%. Het verschil tussen de verhoging en dat is het bedrag, dat de gemeen te Venray op de begroting tekort komt. Volgende week zullen wij nader ingaan op de onderwerpen, welke op de prioriteitenlijst zijn geplaatst en waarvoor de gemeenteraad in 't 'komende jaar geld beschikbaar zal moeten stellen, al dan niet op de manier, welke door het college van b. en w. wordt voorgesteld. TWEE WEKEN (t.m. 31 oktober) niet-te-geloven pantyiet tijdelijk van 115, voor 99,75 in Venray alleen bij Terwijl de vaststelling van een verordening op de heffing en invor dering van een afvalstoffenheffing zender veel kommentaar door de gemeenteraad werd aangenomen, raakte men in een uitgebreid debat over de vaststelling van een veror dening op de heffing en invoering van een rioolafvoerrecht. Het eerste was dan ook in feite een vaststelling van een bestaande toestand, de ta rieven voor het ophalen van huis vuil. Het tweede was de invoering van een nieuwe belasting, en daar trok het grootste gedeel'te van de raad niet aan. De gemeente argumenteerde dit belastingplan door de verklaren, dat het rechtvaardig is, om hen die profiteren van bepaalde diensten, er ook voor te laten betalen. Dit stand punt ziet men ook bij de vuilnisop haaldienst, de baatbelasting e.d. Grote gedeelten van onze gemeente profiteren echter niet van het ge mak van een riolering, en daarom moeten alleen zij die er wel van profiteren er ook voor betalen. Een verhoging van de onroerendgoedbe- lasting vindt de gemeente in dit ka der niet op zijn plaats. Maar, zo zegt de gemeente ver der, indien mocht blijken bij de be grotingsbehandeling in december a.s. dat geen extra belastingheffing nodig is, dan wordt deze nieuwe be lasting ingetrokken óf de tarieven daarvan verlaagd. In de fraktie Samenwerking wa ren de stemmen verdeeld. De heer Poels was de mening toegedaan dat de belastingheffing op dit moment onjuist verdeeld is en herverdeeld zou moeten worden, in die zin dat nu de rioolafvoerrechten ingevoerd zouden moeten worden en dat de on- roerendgoed belasting met eenzelfde bedTag verlaagd zou moeten wor den. Kennelijk speelde hier als ach tergrond de gedachte dat in de on- roerendgoed belasting de oude ri oolbelasting zit verwerkt. Door het voorgestelde stuivertje wisselen zou men dan een onroerendgoed belas ting krijgen waarin geen rioolrecht meer zit met daarnaast een aparte rioolafvoerbelasting. De lasten zou den op die manier eerlijker ver deeld worden. De heer Truijen, eveneens van Sa menwerking, zag de invoering van een nieuwe belasting alleen als een middel om de begroting sluitend te krijgen. Maar hij zag met de geen enkele noodzaak om 'n nieuwe belasting in te voeren. Overigens was z.i. de aanwezigheid van een riool ten algemene nutte, b.v. voor de afvoer van hemelwater en uit 't oogpunt van volksgezondheid. De heer Konings van de PvdA was tegen de invoering van deze nieuwe belasting. Eerst als in de toekomst mocht blijken dat er geen rechtvaardiger heffing te vinden is, kunnen komen. Overigens had hij een tiental argumenten waarom hij en zijn fraktie tegen deze belasting waren. Een daarvan was, dat hij de taxatie voor de onroerendgoed be lasting reeds rekening was gehou den met het al of niet aangesloten zijn op de riolering. En verder wees hij er op dat de kerkdorpen Mer selo, Oirlo en Castenray voor een luttel bedrag riolering aan huis ge kregen hebben. De grootste kosten en lasten komen ook hier voor de totale gemeenschap. Ditzelfde standpunt werd ook in genomen door de heer Houba van de WD, Hij had echter het groot ste bezwaar tegen de plannen van de gemeente om voor de tariefvast stel ling van deze belasting het wa terverbruik als grondslag te nemen. Dat watergebruik zou door de Wa terleidingmaatschappij moeten wor- d enopgegeven. Volgens de heer Houba was dat juridisch onmoge lijk en in strijd met de privacy van de Venrayse mensen. Deze mening werd niet door de voorzitter ge deeld. Volgens hem zijn er meerde re gemeenten die deze wijze van berekening handteren, en daarvoor de koninklijke goedkeuring kregen. De heer Houba nam die voorge nomen schending van de privacy- gedachte zó hoog op, dat hij ver klaarde. dat indien deze nieuwe be lasting wordt aangenomen „wij zul len trachten te bewerkstelligen, dat de vereiste koninklijke goedkeuring niet wordt verkregen en de veror dening door de belastingrechter on verbindend wordt verklaard". En die uitspraak was weer tegen het zere been van de voorzitter ge trapt. Hij noemde het een kwalijke aantasting van de lokale demokra- tie, indien een raadslid gaat proce deren tegen een door de meerder heid aangenomen raadsvoorstel. De heer Konings was het daarmee weer niet eens, want die meende dat een raadslid, in de overtuiging zijn de dat een aangenomen voorstel in strijd is met een andere wet, gerust mag ageren bij gedeputeerde sta ten. De heer Houba maakte aan deze diskussie een einde door te verkla ren dat hij dan niet als raadslid maar als belastingbetaler in het ge weer zou komen. De enige fraktie die geen bezwaar had tegen invoering van de nieuwe rioolafvoerbelasting was natuurlijk de fraktie Kerkdorpen. De heer Reintjes vond het voorstel een eer lijke verdeling van de lasten, uit t oogpunt van profijtbeginsel. Er zijn nog te veel woningen en bedrijven die niet op de riolering zijn aange sloten. Daarvoor moeten zij extra kosten maken in de vorm van eigen voorzieningen als anbisepti-tanks en het ledigen daarvan. Dat zij daarbij ook nog voor een riolering moeten betalen welke ze niet hebben, is geen rechtvaardige zaak, Hij benadrukte dat ook Gedeputeerde Staten het zeer gewenst vinden dat in Venray een rioolafvoerrecht geheven wordt. De voorzitter kon terecht consta teren dat de stellingen in deze kwestie reeds betrokken waren. Hij kon dan ook weinig konkreets aan voeren, waardoor in tweede instan tie de tegenstellingen zouden ver anderen. De verdeelde fraktie Sa menwerking had echter nog wel 'n kleine schorsing nodig om fraktie- beraad te kunnen plegen. En toen er dan eindelijk gestemd werd, bleek dat slechts 8 raadsleden vóór deze belasting waren. Veertien raadsleden stemden tegen. Wellicht dat, zoals de heer Rein tjes verwachtte, het volgende jaar deze vorm van belasting opnieuw op de agenda zal komen te sbaan. Op zondag zondag 19 oktober a.s. zal ter gelegenheid van de officiële heropening van ons schietterein, om 12.30 uur het eerste schot gelost worden door mr. Defesche, burge meester der gemeente Venray. U wordt hierbij uitgenodigd deze plechtigheid bij te wonen en ver volgens deel te nemen aan ons groot bekerconcours. Kosten noch moeite zijn gespaard om de prijzen zo aan trekkelijk mogelijk te maken. De te winnen prijzen zijn: 1. Korps: le t.m. 10 prijs prachtige bekers. 2. Kampioen: 2 bekers. 3. Dames: 3 bekers. 4. 55+: 3 bekers. 5. R..V.: een prachtige troffee geschonken door Rank xerox. 6. Vlrije hand: 7. en Pers. vaste paal: le prijs 20,2e prijs 17,50; 3e prijs 15,4e prijs 12,50; 5e prijs 10,6e prijs 7,50; 7e prijs 5,—; 8e prijs 4, 8. Klos: 10 tinnen borden. Er wordt geschoten volgens het reglement van de Kring Cuyk. Met kaliber groter dan 6 mm. mag niet geschoten worden. Kaartenverkoop tot 14.0 uur; inle veren tot 14.30 uur. Schuttersgilde St. Anna stelt zich aansprakelijk voor schade ontstaan tijdens de wedstrijden. Iedere schut ter is verplicht verzekerd te zijn te gen W.A. Mocht U aan de weersomstandig heden twijfelen, neem dan kontakt op voor 12.00 uur met telefoon nr. 04780-86946. Giro 1247 NATIONAAL JEUGD FONDS Utrecht JUL Komende week van 20 tot 26 ok tober wordt in ruim 800 plaatsen van ons land de nationale jeugd- collecte gehouden, beter bekend als de jaarlijkse actie van Jantje Be ton. Gedurende deze week wordt huis- aan-huiis gecollecteerd, terwijl op zaterdag 25 oktober bovendien Ln enkele honderden gemeenten een straatcollecte wordt gehouden. Het gaat bij de jaarlijkse actie van Jantje Beton om geld voor al lerlei soorten jeugdwerk in ons land. Voor nieuwe mogelijkheden en nieuwe voorzieningen. Voor be staand werk in nood. De opbrengst is voor de helft be stemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De andere helft wordt landelijk ge bruikt voor financiële ondersteuning van tientallen concrete projecten, zoals: speel-o-theken, speelplaatsen, clubhuizen en kinderboerderijen. Soms gaalt het om een geringe startbijdrage voor een zinvol Initia tief van een groepje ouders, sojns ook om een fors bedrag voor een veelbelovend plan van een plaatse lijke jeugdvereniging. Het Nationaal Jeugd Fonds zal dit keer van de opbrengst in het bij zonder financiële steun verlenen aan projedten voor kinderen die in de verdrukking dreigen te komen. Het gaat daarbij om de integratie van gehandicapte en gezonde kin deren. het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speelvoorzieningen en om voorzieningen voor buitenlandse kinderen in ons land. Concrete hulp voor concrete projecten. De collecte van Jantje Beton wordt voor wat de gemeente Venray be treft gecoördimeert door het Regio naal Jeugdcentrum. Door een groot ging wordt er aan deze collecte deelgenomen. Deze verenigingen krijgen de helft van de opbrengst; maar Jantje Beton doet meer voor Venray. Het afgelopen jaar hebben onder andere de samenwerkende scoutinggroepen in Venray en het jeugdwerk in Heide hun voordeel hiervan ondervonden. Beide vereni gingen kregen een flink bedrag aan geld als tegemoetkoming in de kos ten van hun nieuwe gebouw. Daar naast hebben op dit moment ver schillende verenigingen een ver zoek tot een bijdrage lopen. Deze collecte van Jantje Beton komt dus direct ten goede aan de jeugd van onze gemeente. Denk hier eens aan ais ze in de week van 20 tot en met 26 oktober bij U aan de deur staan! Brand op woonwagenkamp Spurkterhof Dinsdagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in een woonwagen staande op het woonwagencentrum Spurkterhof, van de familie Jans- sen-Schoenmakers. Op het moment was in de woonwagen alleen een 8 maanden oude baby aanwezig. Door het snelle en doortastende optreden van opa Schoenmakers kon de klei ne worden gered, terwijl de bewo ners van de andere woonwagens met doortastendheid de brand met suc ces wisten te bestrijden. Toen de Venrayse brandweer arriveerde be hoefde men alleen maar wat na te blussen. De inventaris vam het keuken-ge deelte was bijna geheel verbrand terwyl het andere gedeelte van de woonwagen roet- en rookschade op liep. Als vermoedelijke oorzaak wordt gedacht aan het diroogkoken van 'n pannetje met water waarin krul spelden lagen. Het gezin Janssep is niet tegen brand verzekerd omda-t de brandpre- mie ongeveer 3000 gulden per jaar bedraag en men bovendien een ei gen risico heeft van 25.000 gulden. Hoe groot de schade bedraagt kon nog niet worden medegedeeld.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1