Fanfare-Drumband St. Catharina viert haar 60-jarig bestaan Opening vermeer- derings- bedrijf VENRAYS MANNENKOOR ZINGT IN WENEN •Zekerheid voor bouw opdrachtgevers LEUNEN - VEULEN - HEIDE Oprichting Energie- Komitee Venray Verstandig met energie STICHTING VAN CENTRUM EEN ISUMITISCH IN VENRAY RAADSVERGADERING GEMEENTE MEERLO-WANSSUM Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er 9 dagen uitbundig feest gevierd. En uiteraard met veel muziek Muziek speelt in het leven van de mens een belangrijke rol. Oe ontelbare muziekgezelschappen in onze samen leving zijn daarvan een overtuigend be wijs. Uniek is de fanfare-drumband „Sint Catharina waarin de muizkale belan gen van 3 kerkdorpen zijn gebundeld. Lw. Leunen, Veulen en Heide. In de fanfare-wedstrijden is „Sint Ca tharina" allang geen onbekende meer. Oe fanfare staat genoteerd in de supe rieure afdeling. Maar niet alleen het wedstrijdelement is belangrijk. Zo niet belangrijker is de maatschappelijke funktie die de fanfa re-drumband „Sint Catharina" vervult. De fanfare is het bindende element ge worden tussen de drie kerkdorpen I Omstreeks het midden van 1919 werd door een aantal inwoners van Leunen de wens geopperd om een muiekgezel- schap op te richten. Onder leiding van Rector Nabben werden toen voorberei dingen getroffen voor de oprichting van een fanfarekorps. De oprichtingsvergadering werd ge houden op dinsdag 8 juni 1920, onder voorzitterschap van Rector Nabben. 40 Leden telde het gezelschap toen. De eerste muzieklessen werden ge geven door P. Schols. destijds direc teur van het districts-arbeidsbureau te Venray. Op 1 augustus 1920 volgde dan de officiële oprichting. De fanfare stond steeds klaar om fees telijke gelegenheden muzikaal op te luisteren. Zodoende groeide als vanzelf de belangstelling en sympathie van de inwoners van Leunen en Veulen voor het muziekgezelschap. Ook de sukses- sen die de fanfare boekte op de talrijke muziekconcoursen, liet de gemeenschap niet onberoerd. De tweede wereldoorlog bracht ook aan de fanfare „Sint Catharina" zware schade toe. Na de oorlog moest men dan ook vrijwel van voren af aan be ginnen. De gehele bevolking van Leu nen en Veulen hielp mee die moeilijk heden te overwinnen. Toen de fanfare in juni 1946 het 25- jarig bestaan vierde, telde het gezel schap weer 29 muzikanten. In 1967 werden ook de inwoners van Heide bij de vereniging betrokken en al spoedig voegden zich de eerste mu zikanten van Heide bij „Sint Catha rina", die sindsdien getooid is met de drie plaatsnamen Leunen-Veulen-Heide. o-o 60 jarig bestaan. Negen dagen feest in de feesttent in Leunen, bij garage van Gorp. Het programma biedt voor vrijwel iedereen 'n aantrekkelijke show: VRIJDAG 26 SEPTEMBER: Receptie en na afloop dans- en amuse mentsmuziek door „De Niersklanken" uit Gennep. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 27 SEPTEMBER Tirolermuziek van „John Quadflieg und seine Original Wurmtaler Musikanten". Aanvang 20.00 uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER: Jubileum-mis in de feesttent, opgeluis terd door „De Sevensanghers" uit Se- venum. Aanvang 10.00 uur. Aansluitend Frühschoppen met muziek van „Die Mülhtaler Musikanten" Horst. "s-Middags een drum- en showband- festival. Om 20.00 uur begint Veronica's Drive- in show met de toppers van vandaag. DINSDAG 30 SEPTEMBER: Gala-concert door de ..Marinierskapel der Koninklijke Marine" o.l.v. Kapitein J. Koops. Na afloop stemmingsmuziek. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 1 OKTOBER: Kindermatinee m.m.v. de clown Gray. Aanvang 14.00 uur. Om 20.00 uur begint het Artiestengala, gepresenteerd door de conferencier B. Vrieling. Optreden van Sandy, Albert West, Riny v.d. Lee en Jack Jersey. DONDERDAG 2 OKTOBER: Amusement verzorgd door o.a. het duo Vrolijk, de Toneelvereniging 'Comedia', Frits Rademacher en Jan Gerrits. Aan vang 19.30 uur. VRIJDAG 3 OKTOBER: Rock roll m.m.v. Peter Koelewijn the Rockets. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER: Gehuwdenbal m.m.v. „De Havenzan gers. Aanvang 21.00 uur. ZONDAG 5 OKTOBER: Slotfestijn (Schellensdag) m. medewer king van diverse harmonie- en fanfare gezelschappen. Aanvang 11.00 uur. De varkenshouderij bevindt zich, evenals vele andere bedrijfstakken In een crisissituatie, ondanks dat wordt er toch een verbouwd en uit gebreid vermeerderingsbedrijf in produktie genomen en voor belang stellenden ter bezichtiging twee da gen opengesteld. In 1977 is de heer A. Rijkers te Landhorst met 150 zeugen van start gegaan. Het is de vraag of een der gelijk bedrijf voor de toekomst een volledig gezinsinkomen kan opleve ren. Mede door de W.I.R. (wet op de investeringsrekening) heeft dhr. Rij kers het besluit genomen het be drijf uit te breiden naar een capa citeit van maximaal 500 zeugen. Voor één gezinsinkomen natuur lijk wel aan de grote kant, maar vanuit de sociale aspecten gezien, noodzakelijk. Daarom een bedrijf voor twee gezinsinkomens. Immers een modem opgezet bedrijf met 250 teugen is voor één mankracht met teer grote inspanning wel te be werken en te overzien, maar bij ziekte van de ondernemer is het on mogelijk het bedrijf door een tijde lijke bedrijfshulp optimaal te laten funkt ioneren. Ook de ondernemer heeft behoef te aan vakantie, vrije dagen of week-einden. Mede door de gunsti ge subsidieregeling van de W.I.R. heeft dhr. Rijkers de grote stap ge waagd. Evenals in iedere andere onderneming moeten er in de land bouw ook risico's genomen worden, het beleid moet in iedere onderne ming op de toekomstige ontwikke lingen gericht worden. Op het vernieuwde bedrijf kun nen totaal 500 zeugen gehouden worden, ondergebracht in twee stallen in de volgende afdelingen: 11 kraamafdelingen, totale capaci teit 122 zeugen; 4 drachtige zeugen afdeling capaciteit 312 zeugen; 1 dekstal met een totale capaciteit 56 zeugen, 1 zeugen/opfokstal totale capaciteit 96 zeugen; 13 biggen op fok afdelingen totale capaciteit 1070 "biggen. Buiten uitloop met nachtverblij ven totaal capaciteit 102 zeugen. Er is rekening gehouden met milieu vriendelijke omstandigheden en ook de dieren worden in optimaal ge zond klimaat en goede normen ge huisvest. Immers de technische re sultaten zijn voor een groot deel afhankelijk van de manier waarin het dier optimaal kan leven. Dhr. Rijkers is van mening dat wanneer hij en zijn assistent al het mogelijke in het werk stellen de technische resultaten zo hoog mo gelijk op te voeren, mede door een goede huisvesting, voeding, verzor ging en uitstekend diermateriaal, hij zich niets kan verwijten wan neer het financieel resultaat onvol doende is. Uiteraard hoopt hij op een goede prijs ontwikkeling zodat zijn inzet beloond wordt met een redelijk inkomen. Het is de eerste keer dat U dit leest: Energie Komitee Venray. En daarom stellen we ons maar even voor. Het Energie Komitee bestaat uit mensen, die zich bezorgd ma ken over Uw en hun toekomst. Dit in verband met de toenemende ont wikkeling en toepassing van de kernenergie. We zitten wat dat betreft niet zo goed in Venray. In Kalkar, zo'n 50 kilometer hier vandaan bouwt men een snelle kweekreactor en in Mol, ongeveer honderd kilometer hier vandaan, staat de Belgische kern centrale. Reden genoeg dus, om ook in Venray te praten én wat te doen tegen kernenergie. UJ. I Het Energie Komitee bestaat uit verschillende organisaties, politieke partijen en personen die samen werken op basis van vrijwilligheid. Het doel van het komitee is om U meer te informeren over: wat kern energie nu eigenlijk is, wat daar zo gevaarlijk aan is, wie daar vooral belang bij hebben, of het ook an ders kan, wat alternatieve energie is en welke keuzen er gemaakt wor den voor ónze toekomst en die van ons nageslacht. We gaan scholen benaderen om ook daar met scholieren en leraren over energie én kernenergie te pra ten. Binnenkort organiseren we een tentoonstelling over energie in Ven ray. We hebben samen met de Volksuniversiteit een kursus opge zet met als thema: Verstandig met Energie. We hebben nog plannen en werk genoeg te doen. Maar.... zoals op zoveel plaat sen. komen we handen en voeten tekort. Jong en oud is dus welkom, om haar of zijn energie te stoppen in het Energie Komitee Venray. Wil je meer informatie? Neem dan kontakt op met de Wereldwin kel Venray e.o., p/a Broekweg 6a, Venray, tel. 04780-85173 óf vrijdag avond tussen 19.00 en 21.00 uur in onze winkel aan de Marktstraat te genover Ebberink, Jan Duyf. Hoeqdarstraat 10, Ven ray, tel. 04780-83293. Voor financiële ondersteuning kunt U terecht met uw giften bij: RABO-bank, rekeningnummer: 17.39.31.308. Het gironummer van de RABO-bank Venray is 10.68.514 t.n.v. Energie Komitee Venray. De Volksuniversiteit Venlo e.o. én het Energie Komitee Venray starten op donderdag 9 oktober a.s. een kursus van zes lessen, over energie en kernenergie. De kursus is weke lijks op donderdagavond van half tien tot twaalf uur. Plaats: zaal Sij- bers, Merseloseweg 36, Venray. Prijs voor zes lessen: 24, De eerste drie lessen worden ver zorgd door Mevrouw Lebens van de Volksuniversiteit en zij behandelt: Wat zijn grote stroomverslinders in huis? Hoe kan het zuiniger? Hoe kun je je huis isoleren en wat levert dat op aan besparing? Van welke subsidiemogelijkhe den kun je daarbij profiteren? U ontvangt voor deze drie lessen een gratis werkboek. De laatste drie lessen worden ver zorgd door leden van het Energie Komitee Venray en beginnen op donderdag 30 oktober. In deze les sen komt aan de orde: Verstan dig met Energie? Welke energie? Wat is energie? Wat is kern energie? Welke gevaren zijn aan kernenergie verbonden? Wie heeft belang bij kernenergie? Kan het ook anders? Wat is al ternatieve energie? Welke keu zen maken wij voor ónze toekomst en die van onze kinderen? De kursus is bestemd voor een ieder die interesse heeft om samen met anderen over deze vragen te praten. U hebt er echt geen tech nische knobbel voor nodig. Vanuit de kursus zullen we ook een bezoek brengen aan de tentoonstelling over energie, die dan in Venray aanwe- Voor meer inlichtingen kunt U de folder aanvragen bij de Volksuni versiteit te Venlo, Steenstraat 8, Venlo, tel. 077-15281 (tussen 9.00 en 12.00 uur); Kantoor Venray: Grote Markt 23, Venray, 04780-80185 (ge opend maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur tot 1 oktober. Na 1 ok tober alleen op maandag- en woens dagochtend van 9.00 tot 12.00 uur). boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Van donderdag 25 september (vol gende week) tot en met maandag 29 september gaat Venrays Mannenkoor in Wenen diverse concerten verzorgen, met als hoogtepunt het optreden in de St. Stephans Dom, met als soliste de beroemde zangeres Marjon Lambriks. Deze reis wordt gemaakt in het ka der van het 70-jarig bestaan van het koor. Onder leiding van direkteur Frans Verhofstad is er maandenlang keihard gerepeteerd om de ca. 20 te brengen nummers (zonder muziekpapier) zo per- fekt mogelijk te brengen. 145 personen, waaronder 75 zangers, vertrekken die donderdag samen met Jean van den Tillaart - als begeleider op orgel en piano, en soliste Renee Kartodirdjo - naar Brussel, vanwaar de reis per vliegtuig zal worden gemaakt. Ook de beschermheer van het koor, burgemeester Defesche, zal - weliswaar een dag later - in Wenen acte de pre sence geven. Op vrijdag 26 september is er 'n of ficiële ontvangst door het gemeente bestuur van Wenen, welk ons koor 'n rondrit door de stad en 'n diner heeft aangeboden. Als tegenprestatie wordt een concert gegeven op de Stephans- platz. SOLISTE: MARJON LAMBRIKS Na de middag volgt een repetitie met Marjon Lambriks in de Shepans Dom. Zaterdag 27 september neemt Ven rays Mannenkoor deel aan het Wetbe- werb, alwaar 2 verplichte en 1 vrij num mer worden gebracht. Na de middag deelname aan een groot concert in Baden, alwaar Venrays Mannenkoor met 6 nummers een groot aandeel heeft. Zondag 28 september is er dan het optreden in de Stephans Dom. Samen met Venlona uit Venlo wordt de Eucha- ristiviering opgeluisterd, waarbij Ven rays Mannenkoor solistische medewer king krijgt van Marjon Lambriks in het Agnus Dei van Bizet en „Die Almacht" van Franz List. Venlona en Venrays Mannenkoor zijn de nederlandse re presentanten tijdens de diverse concer ten etc. in Wenen en omgeving. De avond wordt doorgebracht in het nabij gelegen Grinzing, waar de wijn feesten in volle gang zijn Maandag 29 september blijft men nog in Wenen, met enkele optredens als af sluiting, op diverse plaatsen, waarna de terugreis wordt aanvaard. Het is u waarschijnlijk al bekend, dat een groepje culturele minder heden een pand heeft gehuurd in Venray, waar verschillende aktivi teiten zullen plaatsvinden, zoals: de geloofsbelijdenis; de culturele opvoeding van de kinderen; lezingen over het geloof. Bovendien zal het pand dienen als vestigingsplaats voor het be stuur en als kantoorruimte. Als alles naar wens verloopt, wil len wij in de toekomst ook een in formatiecentrum opzetten met een kleine bibliotheek (gratis boeken). Al deze aktiviteiten gaan vanzelf sprekend met kosten gepaard, zo dat we akties moeten gaan houden om deze kosten te kunnen opbren gen. Vooral de salariskosten van de voorganger en de startkosten zijn erg hoog en de tijd om de benodig de gelden bij elkaar te krijgen is vrij kort. U zult begrijpen, dat het voor ons uitermate belangrijk is om de ak- tiviteiten zo goed mogelijk uit te voeren. Een voorganger is reeds aangetrokken. De moeilijkheid ligt natuurlijk in het bijeenbrengen van de benodigde fondsen zodat we een gezonde basis hebben voor onze ak tiviteiten. Dit is dan ook de reden dat wij thans uw steun vragen voor ons initiatief. Die steun kan verschil lende vormen hebben, waarbij we denken aan bijvoorbeeld het schen ken van geld of het geven van goe deren, die wij kunnen gebruiken. Schenkingen kunnen worden overgemaakt op rekening num mer: 23.47.98.955 van Ned. Cre- diet Bank Venray. Hebt u goederen die wij kunnen gebruiken, bel. Dhr. Chashssi even, telefoon nummer: 04780- 81733. Wij komen ze dan bij u ophalen. Bij voorbaat onze dank. Stichting Marokaans Islamitisch Centrum Venray. Het bleek geen hamerstuk te zijn, het voorstel van het college, om een garantiesubsidie te verlenen van 10.000,aan het burgercomité, dat ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Maasbrug gevormd is uit burgers van de dorpen Well, Wanssum en Blitterswijck. Met na me Piet Hendriks zag het zorgelijk zitten. Hij had de stukken gezien (welke zelfs burgemeester Dittrioh niet bekend waren) als zou een eventuele winst in zijn geheel naar Well gaan. Daarom meende Piet Hendriks dat er sprake was van een verkapte subsidie. (De heer Hen driks was niet aan het verstand te brengen dat een garantiesubsidde eerst dan werd aangesproken als er werkelijk een tekort is). De heer Rutten vroeg zich af, hoe het te brengen zou zijn aan de in woners van Wanssum, nu het ver keer met de openstelling van de brug nog gevaarlijker zal gaan wor den. Wanssum zou als enigste kern aan die weg, het grote offer moeten Ibrengen. De raadsvoorzitter had de groot ste waardering voor het burger comité, dat zich belangeloos inzet voor promotion van beide dorpen. Dat deze promotion kosten met zich meebrengt, is vanzelfsprekend. Zo moet er bijvoorbeeld een tent wor den gehuurd, welke bestand is te gen alle weersomstandigheden. Het gevaar op de weg te Wans sum wordt niet verbeterd bij een snelheidsbeperking van 50 km., als de verkeersgebruikers zich daar niet aan storen, zelfs bij 70 km. be hoeft het niet gevaarlijker te wor den. Er zijn serieuze plannen om straks de weg om de kern van Wanssum te leggen, maar dat vraagt studie en tijd. Tegen de beschikbaarstelling van 5.000,voor de aanschaf van 200 boeken (relatiegeschenken) over de geschiedenis van de heerlijkheid Well, geschreven door pastoor Driessen, had de raad geen bezwaar. Ook niet tegen de beschikbaarstel- lïng van eenzelfde bedrag, voor an dere aktiviteiten, welke met de ope ning van de brug zullen plaatsvin den, o.a. het optreden van het Ko ninklijk Willibrordusgilde uit Geys- teren. Alleen de heer Hendriks wilde geacht te hebben tegengestemd. De legesverorderüngen van de ge meente werden aangepast met de trendmatige verhoging. Er werd nogal wat afgepraat over de wijziging van de tarieven van de verordening op de heffing van de onroerendgoed-belasting; maar die wijzigingen werden later zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heffingspercentages worden niet verhoogd, alleen de inflatoire trend. Een aanvullende grondaankoop, ten behoeve van de aanleg van het fietspad Tienray-Horst ondervond geen bezwaar. Dat was ook niet het geval bij de beschikbaarstelling van een krediet ter vervanging van de openbare verlichting langs de Ho- genbos. Bij de rondvraag werd nog ge vraagd, de mogelijkheden te onder zoeken of en in hoeverre voor de fietsers een alternatieve fietsroute zal kunnen worden aangelegd, nu de weg naar de nieuwe brug voor fietsers gevaarlijker gaat worden. Gedacht werd b.v. via de Kooy. Maar of dat niet nóg gevaarlijker zou gaan worden, omdat die weg haaks op de nieuwe brug uitkomt? Wel zal de mogelijkheid worden be studeerd voor de aanleg van een fietspad. Maar daarover beslist uit eindelijk de Provinciale Waterstaat. Maandag j.l. hebben over geheel Nederland de leden van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid een opvallend gevelschild aan hun bedrijf beves tigd. Het is een hel wit vierkant met daarin de mededeling: Erkend NVOB-bedrüf. In de rand is ge schreven: Zekerheid voor opdracht gevers, als zakelijke mededeling, die in drie woorden een van de belang rijkste achtergronden van dit er- keniningsvignet vastlegt. Het aangaan van een erkenning beoogt de aandacht te vestigen op de kollektieve wens van de 6000 NVOB-bedrijven om zich te onder scheiden van welke vorm van on rechtmatige bedrijfsuitoefening dan ook. Ook buiten het NVOB zijn er bonafide aannemers te vinden, doch het NVOB pretendeert te kunnen zeggen dat zoeken naar een bona fide kwaliteitsbedrijf zeer wordt vergemakkelijkt wanneer men bui ten al kan zien dat de aannemer is aangesloten bij deze landelijke werkgeversorganisatie. Een lid on derwerpt zich immers aan onder linge regels in het collegiale verkeer en aan landelijk geldende voor waarden voor de uitvoering ran het werk. Daar heeft een opdracht gever houvast aan. Met het afgeven van officiële er kenningen wil het SVOB de indi viduele onderneming een eigen pro fiel geven binnen een nationaal ka der. Het staat het bedrijf verder vrij om die erkenning nuttig te ma ken in het bedrijfsbeleid. Erkenning wil ondersteuning zijn voor betere herkenbaarheid van het bedrijf op zijn markt, want het onderschrijft een maatschappelijk organisatie beeld, waarop het bedrijf zach wil inzétten. Het maatschappelijk beeld houdt mede in te ijveren voor werk en daarmee voor werkgelegenheid. Het houdt ook in een streven naar een hoog nivo van kwaliteit voor de or ganisatorische en de ambachtelijke uitvoering van het werk. Het is zon der meer een afwijzing van alle so ciaal schadelijke praktijken ten na dele van medewerkers en kollek tieve middelen. De promotie van het erkend NVOB- bedrijf zal in het bijzonder plaatse lijk en regionaal gebeuren door initiatieven van individuele onder nemingen, afdelingen en gewesten. De landelijke organisatie zal na ver loop van tijd op deze intiatdeven in spelen en zorgen voor aanvullende materialen. In eerste instantie beoogt de orga nisatie de herkenbaarheid van het NVOB en zijn leden te verhogen voor het algemene publiek en voor zakelijke belangstellenden in het bijzonder. In een meer speelse toevoeging aan deze herkenbaarheidscampagne zal men langs de weg de slagzin Houen en Bouwen gaan tegenkomen als oplossing van de vraag: "Wat is het verschil tussen bouwen en Houen van Bouwen? Juist. een erkend NVOB-bedrijf. Dat het hier gaat om hart voor de zaak, liefde voor het bouwvak en de behoefte aan werk laat zich raden.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 5