mufiek Venray, in Modeflitsen V y Presentatie van Stedenspelploeg Manifestatie van oude ambachten AGENDA daar fii Zondag gaat het verleden in Venray herleven MODEHUIS JEUX DE BOULES TOERNOOI TROS MAAKT RADIO-OPNAMEN IN VENRAY ZONDAGOCHTEND CONCERT TOEVALLIGE KRANSLEGGING Doortrekking fietspaden Henri Dunantstraat Jongeren in Stuurgroep Volkshuisvesting Vellen van dode en afstervende bomen Mgr. P. Moors plotseling overleden GEVONDEN VOORWERPEN Bi* De namaak Gouden Leeuw, ver vaardigd door de docenten van de Vrtfe Akademie te Venray, t.w. de heren Joop Wismans, Piet Hermans en Hans Reijnders, An samenw^- king met Gerrit Arts. Vanavond donderdag zal Venray weten hoe de ploeg is samengesteld, die in januari a.s. in de Arnhemse RUnhal de Ven- ravse kleuren zal verdedigen in het NCRV-Stedenspel tegen Ol- denzaal. De presentatie zal plaats vinden tydens de Play-In, welke vanavond in het kader van de feestweek „Venray daar zit mu ziek in" wordt georganiseerd in de tydeiyk herrezen Gouden Leeuw aan het Henseniusplein. De „Play-In" is een soort instuif, waarbij Venrayse amateurs de gele genheid krijgen met hun muzikale prestaties voor het voetlicht te ko men. Tussen de bedrijven door zul len de deelneemsters en deelnemers aan het sportieve deel van Steden- spel worden gepresenteerd aan de bevolking. Ook de z.g. „Denktank", de ploeg-,geleerden", die de ant woorden op de moeilijke vragen zal moeten geven, wordt op een ludie ke wijze „aan den volke" getoond. LETTERLOTTO Aantrekkelijke prijzen zijn deze avond te winnen bij „Letterlotto". De aanwezigen kunnen een boekje met alle klinkers uit het alfabet kopen. Via een soort Rad van Avon tuur worden medeklinkers bekend gemaakt. Degene die er in slaagt de meeste punten te vergaren met het vormen van woorden komt in aanmerking voor een van de prij zen. Er worden die avond drie ron den gespeeld. Tijdens de presentatie-avond wordt voor het eerst de Stedenspelschla- ger, geschreven door Wim Smits, ten gehore gebracht. De Hofkapel zal daarbij de muzikale ondersteu ning geven. Ook zal men deze avond de Ste- denspelsticker kunnen kopen. In het feestpaviljoen is een snelteke naar aanwezig. Hij heeft de Ven rayse Stedenspelploeg al nagetekend en zal graag op verzoek iedereen snel natekenen. De organisatoren van „Venray, daar zit muziek in" zullen zon dag a.s. het verleden weer laten leven op en rond het Hensenius- plein en rond en in het fcestpavil- joen „Hotel de Gouden Leeuw', dat voor twaalf dagen is her bouwd. Dat laten herleven van de oude tüd gebeurt door middel van repelen, breken, zwingelen en hekelen en met behulp van spelle- werk, kliefhout en teenmes. Alle maal voor ons moderne mensen onbekende, maar voor degenen, die het oude ambacht nog uit oefenen.springlevende begrippen en gereedschappen. Hoe daarmee vroeger werd omgesprongen kan men op zondagmiddag van 13 tot 19.00 uur zien op het Schouw burgplein, Schoolstraat tot aan de Passage, het Henseniusplein en in en voor de feesttent. In totaal zullen ongeveer zeventig oude ambachten worden gedemon streerd. door evenvele lieden, die het eeriyke handwerk van vroe ger ondanks alle mechanisatie trouw zün gebleven. Tal van ambachten, welke in vroeger jaren in het Venrayse wer den uitgeoefend, worden op deze manifestatie weer in oude luister getoond. Dan zal ook blijken, dat zelfs in Venray nog oude beroepen worden uitgeoefend. Dat zijn dan in de eerste plaats de Venrayse imkers, die niet alleen het nijvere leven van de bijen wil len showen, maar daar tevens bij laten zien hoe bijenkorven werden (en wonden) gevlochten en hoe de honing tenslotte uit de honingraten wordt geslingerd. De Venrayer Ditjens zal laten zien hoe in vroeger jaren schoenen met de hand werden gemaakt en gere pareerd, terwijl een naamgenoot van hem toont hoe b.v. nog in de oorlogsjaren met een primitieve molen koren werd gedorst. Van Venrayse bodem verder een schavenmaker en een lijstenmaker en niet te vergeten de straatzanger, in de persoon van de Castenrayer Thei met trekbuul. FoUdoristisohe Pee'l'liiederen worden gezongen door vader en zoon Peter en Ad Haans. De Vrije Akademie zal voorts een aantal oude beroepen demonstreren. Uit het Brabantse land komt een barbier, die in een decor van hon derd jaar geleden voor de histori- sdhe prijs van één dubbeltje man nenwangen spiegelglad zal maken met het ouderwetse scheermes. Hoewel daarvoor de tijd al weer voorbij is, heeft men tóch nog een schaap gevonden, dat op de ouder wetse manier met de schaar zal wonden geschoren. Een sigarenmaker, die op 5 mei aan Koningin Beatrix heeft laten zien hoe in voorbije tijden sigaren met de hand werden gemaakt, zal ook in Venray zijn kunst vertonen. Uit Almelo komt de man, die zal laten zien hoe destijds de hoorns werden gemaakt waarop in het oos ten van het land midwinter werd geblazen. Speciaal voor de kinderen zal de gipsgieter interessant zijn. Bij hem kan men zelf gratis zijn/haar ster renbeeld maken. N1et minder interesasnt zal de kunstschilder zijn bij wie men zijn/ haar eigen naam in Hiindélopenstijl geschilderd krijgt. Uit Vlaanderen komt een folklo ristische zei-spreker. Om te zien wat dat is zal men toch zelf naar de manifestatie van oude ambach ten moeten komen. Dan zal men ook mét bewondering kunnen aanzien hoe in vroeger jaren potten werden gemaakt terwijl de pottenbakker met een bezem zijn rad in beweging brengt Ook uit Brabant komen de mut sen- en poffermaaksters en de kam- sters en uit het eigen Venray de gieters van tinnen (soldaten) figuur tjes. Voor een bijzonder attraktief on derdeel zorgt degene, die de Oud hollandse knipkunst zal demonstre ren. Verder zal men kunnen genieten van glasgraveren, priograveren, ke ramische kunst, koper- en blik- slaan, glasblazen, houtsnijden en -draaien, wolspinnen, rietdekken, het beslaan van paarden, siersmeed- kunst, handweven, stoelenmatfen, mandenvlechten, punttekenen, por trettekenen. oud-holla ndse volks schilderkunst, gobelinweven, kui pen, boetseren, glasdecoreren, kaar senmaken, zeefdrukken, bezemtrek- ken, klompenmaken en het ver vaardigen van smeedijzeren kunst voorwerpen om maar eens een greep te doen uit de grote verscheiden heid. welke te zien zal zijn. Dat vakmanschap inderdaad mees terschap is zal men zondag a.s. op een uitgebreid gebied in Venray kunnen zien. OMLIJSTING Behalve muziek van een aloud draaiorgel, trekbuul en „Peelmin- strelen" is er nog meer ter opluis tering van de oude ambachten demonstratie. De Schutterij „Het Zandakker Gilde Sint Jan" treedt om half drie aan met excercitie en ter uitvoering van haar oude taak: bescherming van geestelijke en wereldlijke goe deren. Om half vier wordt deze taak overgenomen door schutterij „Het Eind Gilde St. Anna", die daarbij een vendeldemonstratie zal geven. Om half vijf wordt plaats gemaakt voor het O.L. Vrouwegilde uit Holt- hees, die eveneens het vendel zal slaan (zoals dat heet). Om twee uur kan men genieten van een optreden van de Venrayse Volksdansgroep „Opanka" en om drie uur wordt ter opluistering op getreden door de Spaanse dansgroep uit Boxmeer. Alles bijeen reden genoeg om zondag a.s. eens een kijkje te ne men op en rondom het gerecon strueerde hart van Venray: het Henseniusplein en de tijdelijke her bouwde „Gouden Leeuw". In het „feestpaviljoen" zal de Hof kapel voor de muzikale omlijsting zorgen, terwijl het koele bier op u wacht. Op de foto het bestuur van Euterpe tüdens de druk bezochte receptie. Donderdag 25 september van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur nm. IN ONS MODEHUIS Het allermooiste ui't onze nieuwe najaarscollecties voor dames en heren kunt U dan bij 'n drankje bekijken en zo U wilt ook passen Toegang gratis Nog geen twee maanden oud, wil de Venrayse Jeu de Boules-club meer bekendheid aan deze sport geven, door het a.s. zondag 21 sep tember a.s. organiseren van een toernooi voor tripletten. Aan dit toernooi, dat om 11 00 uur begint, kunnen zowel leden als niet- leden deelnemen. Aanmeldingen kunnen nog geschieden tot zondag morgen 10.45 uur by de heer C. K. Zuur, Hagelweg 28, telefoon 84698. De finales vinden plaats tussen 16.00 en 17.00 uur. Alle belangstel- Jenden zijn van harte welkom. Men behoeft zelfs geen geroutineerde „ba'llengooier" te zijn, om aan dit toernooi te kunnen/mogen deelne men. Heeft men zelf geen boules, dan is er een beperkt aantal be schikbaar. Het toernooi wordt gehouden op het sportpark De Wieën, op een ter rein direct achter de ingang van de sporthal. Als de weersomstandigheden der mate slecht zijn, wordt het toernooi een week uitgesteld. Op maandag 22 september a.s. komt de TROS-radio in de schouw burg „De Beejekurf" opnamen ma ken voor het programma „Toerja Toernee". Medewerkenden zijn de 120-jarige Koninklijke Harmonie ^Euterpd" en het 70-jarige Ven- ray's Mannenkoor, onder leiding van resp. de heren P. Steyvers en Frans Verhofstad. Verder werken mee de Limburg se zanger Gé Trtulaer en de Michael Mill Compagny o.l.v. Peter Bochem. Presentator is Jan Kok. Het is de bedoeling van de presentator tij dens de opname ook nog enkele andeer Venrayers interessante on derwerpen te laten aansnijden. Hierover is o m. kontakt opgeno men met de primitieve schilder Jo- han Jeuken, de in Venray eeboren en getogen Amsterdammer, die gro te bekendheid heeft gekregen met zijn schilderijen van oud-Venray. De toegang is deze avond gratis. Tevoren zal men wel kaarten moe ten afhalen aan de Schouwburg om dat er niet meer dan 550 belang stellenden kunnen worden toegela ten. De avond begint om 20.30 uur. Een week later zal het program- tekent, dat Venray bijna 60 minu- ma worden uitgezonden en dat be ten op de radio zal zijn te beluis teren. Zondag 21 september a.s. om 11.30 uur start in de foyer van de Streekschouwburg weer een reeks zondagochtendconcerten. Het eerste concert van dit siezoen wordt ver zorgd door de Fanfare „St. Oda" uit Merselo en het Venrays Mannen koor. Programma: FANFARE ST. ODA MERSELO: Olympica (Marcia Sinfonica) - Giovanni Orsomando Paso Flamenco - Kees Vlak Fascinating Drums- - Ted Huggens Midnight in Havanna - Morris Hender/Jos Collijns Unter der Grillenbanner - Lindemann-Rochon VENRAYS MANNENKOOR: dirigent: Frans Verhofstad; piano: Jean v. d. Tillaarf Oh, what a beautifull momin' - Rodgers-Hammerstein Der Lattenzaun - Hans Bauemfeld Seigneur je vou prie +- Tout puïs- tans - Francis Poulenc In Tijuana - Gus Anton Agnus Dei - G. Bizet, solo: Renée Kartodirdjo Die Handwerksbursch' - Frans Bunkhart Andante - B. Martinu, solo: Wim FUeurkens The Rivers of Babyion - Peter Flammen Die Allmacht - Fr. Lizt, solo: Renée Kartodirdjo. Hoewel de naam Henseniusplein al uit de vorige eeuw stamt en een beeld van deze in Venray geboren schrijver van de Acta Sanctorum sinds 1866 dit plein al siert, blijkt dat deze grote Venrayer tóch voor velen een grote onbekende is. Vrijdag j.l. heeft de voorzitter van „Het Winkelcentrum Venray", de heer Frans van Opbergen een historische daad bii dit beeld ver richt. Bij gelegenheid van de offi ciële opening van het Hensenius plein bracht hij voor eer9t in de Venrayse geschiedenis Godefridus Hensenius een bloemenhulde. Sinds dat moment kijkt de „be tonnen heilige", die in de volks mond ook „Jan Zit" wordt genoemd, strak voor zich uit met een krans om zijn nelk Hoe onbekend deze Jezuiet. Bol landist is, bleek wat uit 't feit, dat het late, doch eerste eerbetoon aan deze oud-Venrayer werd gebracht precies op de dag, dat hii 299 jaar geleden in Antwerpen stierf. En niemand wist dit. Nu kan de winkeliersvereniging altijd nog de 12e september 1981 aangrijpen om de 300ste sterfdag van Hensenius te vieren. Voor de geschiedschrijver mis schien een aangelegenheid om meer over hem te weten te komen. Binnenkort zal aan de commissie voor openbare werken het advies worden gevraagd over het voorne men van het college om de fiets paden aan beide zijden van de Hen ri Dunantstraat door te trekken. Zoals bekend liggen er al fiets paden ter weerszijden van de Henri Dunantstraat vanaf de aansluiting met Brukske ter hoogte van het viaduct naar de Oirloseweg (N.S. Station). In het op 26 augustus j.l. door de gemeenteraad vastgestelde Fiets- padenplan is de aanleg van fiets paden langs de Henri Dunantstraat met een hoge prioriteit voor uitvoe ring aangenomen. De aanleg van het dubbelzijdige vrijliggende fietspad wordt zodanig uitgevoerd dat er geen grondaan kopen behoeven te worden verricht Wel komt daardoor een gedeelte van de aanwezige sloten te verval len, maar door het aanbrengen van kolken etc. zal de ontwatering wor den geregeld. Wanneer de commissie voor open bare werken een gunstig advies uit brengt, zal aan de raad een krediet worden gevraagd. Het college van b. en w. is er mee akkoord gegaan, dat de project leider van MASJ, de heer P. Ver- reyken, lid wordt van de Stuur groep Volkshuisvesting. Hij volgt de heer Jan Hendriks op, die zich uit de stuurgroep heeft teruggetrokken. Door de benoeming van de heer Verreyken is de belangenvertegen woordiging van de jongeren in le stuurgroep geregeld. De gemeentelijke plantsoenen dienst heeft van het college van b. en w. toestemming gekregen om enige volwassen laanbomen te vel len. Het gaat hier om een dode Amerikaanse eik'aan de Pelgrims laan te Smakt, een dode Ameri kaanse eik aan de westzijde van de Litsenbergweg te Ysselsteyn en twee wegkwijnende eiken aan deze straait nabij de huisnummers 26 en 28. Omdat een voor in de Timmer- mannsweg in Ysselsteyn staande boom sterke kwijningsverschijnse- len vertoont, zal ook deze worden. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over acht is tengevolge van een hartverlamming overleden P. J. A. Moors, emeritus bisschop van Roer mond en wonende in Swolgen. Hij was 74 jaar oud. Mgr. Moors was met zijn auto op de Gunhoekweg te Oirlo en is daar uit zijn auto gestapt, waar schijnlijk omdat hij zich niet goed voelde. Daar is hij achter zijn auto in elkaar gezakt. Toen men Mgr. Moors vond was hij reeds over leden. Na zijn emeritaat in 1970 was hij nog enkele jaren pastoor in Geyste- ren Sinds 3 jaar verbleef hij in Swoflgen. openbare bibliotheek v/enray afd. voor volwassenen Julianasingel 33 - Venray Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten: Backer, D. De jonkvrouw en de bis schop. Drie jonge vrouwen pro beren aan de door mannen over heerste klasse-maatschappij van het 17e eeuwse Frankrijk te ont snappen. (hist) Henriksson, J. S. De lakense bril van Miriam H. Beschrijving van een crisis in het huwelijk van een echtpaar van middelbare leeftijd. CpsyCh) Hidding, J. Tussende palmen en de zee; triologie (fam) Mailer, E. Een Amerikaanse droom. Een bekend Amerikaans hoog leraar die zijn vrouw heeft ver moord zwerft tijdens tijdelijke in- vrijheidss tellingen door de ach terbuurten van New York, waar bij hij kroegen en nachtclubs be zoekt en een waanzinnige orgie van sex, spanning en dronken schap beleeft. Moravia, Alberto. Twee vrouwen. Twee eenvoudige Italiaanse vrou wen, moeder en dochter, zijn door de oorlogsomstandigheden gedwongen hun kruidenierswin- 'kcltje te Rome te verlaten en als vluchtelingen te leven temidden van de verpauperde plattelands bevolking. Rand, A. De eeuwige bron. De strijd van een individualistische kunste naar, die onwrikbaar trouw blijft aan zijn opvattingen omtrent waarachtigheid in de kunst en die puttend uit de bron der in spiratie uiteindelijk zegeviert. Russo, E. De zaak Montecristo. Een Romeinse politie-eommissaris wordt belast met het onderzoek naar de herkomst van dreigbrie ven aan hooggeplaatste personen, (det) Stone, G. Sneeuwstorm; sneeuw als geheim wapen. Een sneeuwstorm die niet ophoudt, veroorzaakt m de Verenigde Staten een chaos en Stelt de Amerikaanse regering voor grote problemen, (thril) Vesaas.T. Het ijskasteel. De vriend schap tussen twee 11-jarige meis jes wordt afgebroken door het verdwijnen van één van hen, die verdwaalt in de wondere wereld van een bevroren waterval en be vriest. (psych) Vidal. G. Washington D. C. Twee families spelen een belangrijke rol in het politieke leven in Ame rika omstreeks de Tweede we reldoorlog. van 8 tm. 14 september 1980 Rode kinderschoentjes; Bruine heren portemonnaie, inhoud f 275,- in papiergeld guldens en kleingeld; Blauw-groen geblokte sjaal; Beige konijn; Zwarte jonge poes; Een zwerfkat, zwart met witte bek; Sleutel met daaraan een pocket screwdriver. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Ver- cauteren, De Vocht en Schmeetz F. SCHMEETZ Akkerweg 18, telefoon 85900 Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondag nacht 12 uur neemt waar voor de pa tiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Thiel, de Muinck Keizer en Wittgen Dr. J. WITTGEN Langstraat 76 telefoon 86082 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10 tot 11 uur; 's middags van 17 tot 18 uur. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER Telefoon 04780-81333 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN APOTHEEK DE MONNIKSKAP Paterslaan-hoek Patersstraat, tel. 80140 van heden vrijdagavond 18 uur tot vol gende week vrijdag. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray, Meerlo en Wanssum Zr. M. JEUKEN-JANSSEN telefoon 04780-81269 UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS De Clockert, Bergweg 4, Venray Geopend van maandag tot en met vrijdag van: 08.30 tot 09.00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. In het weekend uitsluitend via de wijkverpleegkundige van de zon dagsdienst. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg 4, tel. 81269 Uitsluitend volgens afspraak. INFORMATIEWINKEL BRUKSKE Elke donderdag van 19.00 - 20.30 uur in het nood-wijkgebouw SPREEKUUR WIJKVERPLEEGKUNDIGEN Iedere morgen van 08.30 tot 09.00 u. behalve in het weekend. Na 09.00 uur kunnen eventuele be richten gedurende de gehele dag worden doorgegeven via tel. 81269. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP Westsingel 5 Venray tel. 04780-86363 spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. SPEEKUUR DIETISTE Uitsluitend op afspraak via tel. 81269 KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23, Venray telefoon 04780-81152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-Kufjpers Florishof 23 Venray telefoon 04780-82411 Spreekuur elke donderdag van 2-3 uur in De Clockert. volgens afspraak Eveneens op afspraak, tel. 83859 of KINDERDAGVERBLIJF „DUIMELOT" Heuvelstraat 7 Venray tel. 87110 Geopend van ma tm vr 8.00 17.30 u MASJ HULPVERLENING a. JONGEREN Hoenderstraat 33 Venray telef. 85251 Open op ma wo en vr van 10 - 21 uur op di en do van 10 - 19 uur 24 uur per dag telefonisch bereikbaar, ook in de weekenden. ALGEMENE HULP-DIENST VENRAY telefoon 04780 - 84163 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot half 11 'smorgens en van 7 tot 8 uur 'savonds Programma van vrijdag 19 tot en met vrijdag 26 september Vrüdag 19 sept.: Zaalvoetbalcompetitie: 19.30 De Lelie—-de Wetteling 3 20.30 Barnev. Eierh.—FCPR 2 21.30 Vlakwaterde Wetteling 2 22.30 ZiekenhuisKoetshuus Zaterdag 20 sept.: Zaalvoetbalcompetitie: 09.00 Gem. Venray—SVCB 2 10.00 RabobankFord Oldtimer 11.00-16.00 Zaalvoetbal Zaal voetcompetitie dames: 17.00 De Wettelingde Grot 16.00 De LelieElectro Janssen 1 18.00 Electro Janssen 2HiPi C. 19.00-22.30 Manual mini-handbal- toernooi heren sen. Teams: Ma nual, H.V. Straelen, Breakout en M.H.V. Zondag 21 sept.: 08.30-09.30 Janssen-Piibben zaalv. 09.30-14.00 Badminton 11.30-14.00 competitie Venray 1Olympia 7 14.00-16.00 Batu Badaun Maandag 22 sept.: 17.30-18.30 Manual tr. 18.30-21.30 VC Rooy tr. Zaalv. competitie: 21.30 FCPR 1—De Klos 1 22.30 FC Hento 1ttiFi Centrum Dinsdag 23 sept.: 18.00-21.00 VC Rooy tr. 21.00-23.00 Badminton Woensdag 24 sept: 19.30-22.30 Badminton 22.30 det Wtteliing 1—Wetteling 3 zaalv. vr. Donderdag 25 sept.: 18.00-21.30 Manual tr. 21.30-^.30 VC Rooy tr. Vrijdag 26 sept: ZaalvoetbalcompetJtie Programam nog niet bekend

Peel en Maas | 1980 | | pagina 3