120 JAAR Kortparkeren niet ten koste van het winkelende publiek Nieuwe Piëlhaze-Vorst „De Kruuze" gaat feestvieren POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen PEEL EN MAAS uw weekblad 10 jaar Vrije Akademie 25 jaar Openbare Bibliotheek VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 Nr. 37 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Honderdentwintig jaar is een lan ge tijd; veel meer dan een mensen leeftijd.... en er zijn maar weinig verenigingen, die hun eeuwfeest, laat staan hun 120-jarig bestaan kunnen vieren. Meestal halen ze geen hoge leef tijd, omdat hun bestaansgronden vervallen en zeker in deze moderne tijd hebben tal van verenigingen het moede hoofd in de schoot moe ten leggen j Daarom is het des te verwonder lijker en dwingt het ook zeer veel respect af, dat de Venrayse Har monie „Euterpe' (en dan nog wel met het predikaat Koninklijke) is blijven bestaan. Ondanks vele fi- nanciële zorgen, ondanks talrijke repetities, ondanks vele malen uit rukken en ondanks het studeren thuis. Bij de viering van het 120-jarig bestaan van onze harmonie is het toch wel eens goed zich te reali seren, wat het zou zijn als er geen muziekgezelschap zou zijn. Hoe arm en kaal zou de Venrayse gemeen schap zijn. Wat zouden kerkelijke feesten zijn zonder „Euterpe"? Zelfs de traditie van 120 jaar om jaarlijks communicanten naar de kerk te begeleiden, heeft zij ge handhaafd. Wat zou het zijn, als de harmo nie niet meer zou optreden op ko ninginnedag, bij gouden bruiloften en andere feestelijke bijeenkomsten? Wij nemen dat nog steeds als van zelfsprekend ?an. Dat hoort er nu eenmaal bij en dat is al jaren zo. Maar we realiseren ons niet, dat een en ander van de betrokken be stuurders en leden veel tijd en of fers vraagt. Offers aan geld, offers aan vrije tijd. Goed, men beleeft er zijn eigen muzikale plezier aan. Maar wat zij uit hoofde van het be stuurslidmaatschap of gewoon lid maatschap moeten doen, gaat t.och wel ver uit boven de plichten, die aan ieder lidmaatschap van welke jvercniging dan ook verbonden zijn. Dal een en ander 120 jaar goed il kunnen gaan. is mede te danken aan het Venrayse publiek, dat al tijd nog wel een extraatje over had voor zijn eigen harmonie. Daarom is er inderdaad reden tot blijdschap en vreugde bij dit feest cn daarom ook tien dagen feest. Enerzijds om de gemeenschap te la ten delen in de feestvreugde door het aanbieden van een aantrekke lijk gevarieerd programma. Ander zijds ook in de hoop. dat de grote financiële lasten worden verlicht. Euterpe. proficiat cn dot velen door een bezoek aan de festivitei ten iets bijdragen als dank voor 120 jaar muziek in Venray. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De belangstelling voor de verga dering van de Vereniging van Zelf standige Ondernemers in Venray had gerust wat groter kunnen zijn. Het onderwerp „parkeernota" ver diende dat alleszins. Het was wet houder J. Loonen, geassisteerd door de heren Rutten en van Elferen, die daar de nodige toelichting gaf over het parkeren in Venray-cen- trum en de problematiek welke daarmee verbonden is. Een proble matiek welke inmiddels in een der de of vierde bijgewerkte nota is sa mengevat en waar binnenkort de gemeenteraad het laatste woord over zal hebben. In de nota wordt ijverig met cij fers gemanipuleerd, en als men die cijfers moet geloven, dan is er hele maal geen parkeerprobleem. De no ta zegt namelijk dat er in het cen trum 1080 parkeerplaatsen zijn. Volgens rekensommetjes gebaseerd op het aantal vierkante meters be- drijfs-vloer-opperviakte; het aantal werknemers in het winkelcentrum en het aantal personen dat nog in het centrum woont, komt men d'an tot een behoefte van 1050 parkeer plaatsenWie zei er iets van pa rkeerproblemen? Nu zijn deze cijfers moeilijk aan vechtbaar. Men kan tegenover deze berekeningen geen alternatieve zet ten, om de doodeenvoudige reden dat die er niet zijn. Maar men mag toch wel enige twijfel koesteren of de cijfers welke men in Woensel gebruikt ook voor Venray gelden. Toch heeft men die cijfers uit Woensel in Venray op de tafel ge legd Volgens dezelfde berekeningen heeft men in 1985 in Venray-cen- trum 1550 of te wel 470 parkeer plaatsen méér nodig. Zelfs ten ge meentehuize is men er zich van be wust dat dit theoretisch wel alle maal zal kloppen, maar in de prak tijd weer moeilijk uitvoerbaar zal zijn. We behoeven slechts naar de grondprijs te kijken en voor ons zelf uit te rekenen wat één parkeer plaats gaat kosten. Voorlopig houdt men het er dan ook op, dat er in 1985 rond 1300 nen zijn. Het tekort aan paikeer- parkeerplaa'tsen gerealiseerd kun- ruimte moet dan opgelost worden door de parkeerduur sterk te ver minderen. Reeds nu heeft men daar toe een aanzet gegeven door in de Patersstraat ,het Henseniusplein, de Grote Markt en eventueel ook in de Schoolstraat, het parkeren te beperken tot een half uur. Ook aan een bepaalde tijdsduur gebonden zijn of worden de parkeerplaatsen in de Poststraat en bij de Rabo bank aan de Merseloseweg. De Zelfstandige Ondernemers zün niet zo heel biy met dat kort-par- keren. Het winkelende publiek krijgt te weinig tijd om zijn bood schappen te doen. En een bonne tje achter de ruitenwisser te mo gen verwachten is geen prettig idee als dat boodschappen-doen wat langer uitloopt. Men wil de klanten toch zeker niet uit het winkelcentrum wegjagen k Het gemeentelijk argument luidt dat genoemde parkeerplaatsen juist bestemd zijn voor diegenen die maar eventjes in 'n winkel, postkantoor of bank moeten zijn. Het andere, winkelende publiek moet de grotere parkeerplaatsen opzoeken, waar ze ongestoord uren kunnen staan Maar hier tegenover staan weer de winkeliers die zeggen, dat de klant niet honderden meters moet sjouwen met zijn inkopen Overigens voelde wethouder Loo nen toch ook w«l iets voor de suggestie het koH-parkeren niet tot een half uur te beperken, maar op één uur te zetten. Een ander probleem waar de Zelf standige Ondernemers mee zitten is het gebrek aan parkeerplaatsen in de zuid-oost hoek. Met name tus sen Patersstraat en Julianasingel. Door dat gebrek wordt het publiek in feite ook min of meer uit de zuid-oosit-hoek gehouden. Nu heeft de gemeente om aan dat gebrek tegemoet te komen op de tekeningen netjes een oar- keerplaats voor 100 auto's ingete kendMaar men is er deson danks van overtuigd dat tekenen en realiseren twee heel verschillende dingen zijn. De gemeente moet daar namelijk grond gaan verwer ven stukken van achtertuintjes overnemen. En wie geeft er graag een stukje eigendom weg? Als het centrumplan in zijn totaliteit is goedgekeurd inclusief dat gete kende parkeerterrein dan is na tuurlijk onteigening mogelijk. Maar zover zijn we nog lang niet. Het is jammer dat de gemeente daar geen alternatief plan kan aan dragen om een parkeerplaats te realiseren. Het is een schrale troost dat men het volgend jaar opnieuw tellingen gaat verrichten en aan de hand daarvan nieuwe prognoses gaat opstellen. Het vooruitzicht dat er dan misschien heel andere gege vens uitkomen is maar miniem; het levert zeker geen parkeerruimte op. Voorlopig gaat de gemeente zor gen vcor een parkeerplaats aan de Hoenderstraat, waar dan weer 100 autos geplaatst kunnen worden. Er komt vanaf dat terrein een voetpad naar de Schoolstraat. Op alle ande re grote parkeerplaatsen worden vakken aangegeven, zodat de be schikbare ruimte zo goed mogelijk benut wordt. Het plaatsen van parkeermeters wordt eerst na 1985 overwogen. Dat kost enorm veel geld. Op het prijs peil van 1979 had men al 175.000,- berekend. Een reeds eerder gelan ceerd voorstel om geen parkeer meters te plaatsen maar parkeer bonnen uit te geven, blijft een punt van overweging. En een parkeergarage zoals wethouder Loonen al eens hardop droomde zal voorlopig wel een droom blijven Op één juli was het precies 12'/i jaar geleden dat het verpleeghuis de Kruuze werd geopend. Dit feestelijk gebeuren kan niet zonder meer voorbijgaan al is 12'A jaar maar een luttel aantal jaren, gezien de hoge gemiddelde leeftijd van de bewoners. Op één januari 1968 wend begon nen mét de zorg voor dc eerste be woners. Dimmen het jaar waren al le beschikbare bedden 210 bezCl. Hel aantal plaatsen is nu afge bouwd tot 175, in de toekomst zal tot verdere afbouw worden overge gaan cn kunnen de bestaande plan nen, voor een aantal renovaties ter optimalisering van de zorg verder worden uitgebouwd. In 1968 werd tevens begonnen met de opleiding van ziekenverzor genden in hdt eigen instituut wat destijds een unicum was. Aan de opleiding van goed en bij geschoold personeel wordt veel aan dacht besteed, rekening houdend met de doelstelling van de Kruuze en zeer direkt verbonden met 't wensenpatroon zoals de bewoners dat aangeven vanuit hun geestelijk en lichamelijk kunnen. Hieraan mag nog worden toegevoegd dat het so ciale klimaat van herkomst ook zijn gerechtvaardigde eisen stelt. Momenteel worden de theoreti sche lessen in het opleidingsinsti tuut den Hoebert gegeven, samen met de leerlingen ziekenverzorgen den van de psychiatrische centra St. Anna, St. Servatius plus het verzor- gings-verpleeghuis Bcrkele Heem te Horgt. De opleiding duurt twee jaar. Ge middelde aantal geslaagden is 16 per jaar. Hot vacature-beleid is er op gericht dat de geslaagden het geleerde in praktijk kunnen bren gen als gediplomeerde in de Kruu ze. Voor de werving van leerlingen behoeft men geen advertenties te plaatsen daar het spontane aanbod van sollicitanten meer dan ruim voldoende is. Geregeld wordt er in de scholengemeenschap Marianum beroepsvoorlichting gegeven aan de hand van dia's, een gesprek en voor geïnteresseerden een excursie om een duidelijk beeld te krijgen van de verzorgende en begeleidende ta ken in een verpleeghuis. De stelregel „leven aan de jaren toevoegen" betekent voor de Kruu ze voornamelijk het de bewoners zo aangenaam en dragelijk mogelijk te maken. Vanuit een huiselijk klimaat ver schaft zij de verzorging en sociale begeleiding en worden er in de bezigheidstherapie verschillende ac tiviteiten gestimuleerd en ontplooid, waar de bewoners naar eigen kun nen en kennen vrijwillig aan kunnen deelnemen. Regelmatig worden er dia's, filmvoorstellingen gegeven, komen zangkoren en volksdansgroe pen acte de presence geven, en kan men zich bezighouden met hand werkjes, en zijn er wekelijks soos- aktiviteiben. Om betrokken te blijven bij het plaatselijk verenigingsleven zijn meerdere bewoners lid van de Ven rayse bejaardenvereniging. Er wordt intens deelgenomen aan de a'ktiviteiten die jaarlijks op het pro gramma terugkeren. Wederzijds is er vanuit de bejaardenvereniging 'n leuk kontakt opgebouwd dat bijna dagelijks plaatsvindt rond de span nende momenten aan de biljarttafel. Sinds augustus verleden jaar heeft de Kruuze een tijdelijke vergunning om 14 personen die daarvoor in aanmerking komen, in de dagbe handeling op te nemen. Het doel vam deze dag verpleging is om de thuiszorg voor een groot gedeelte van de dag te verlichten, terwijl er anderzijds getracht wordt de ach teruitgang af te remmen of tegen te houden. De pastorale zorg berust bij de paters Franciscanen en de dominee van de Venrayse Kerkengemeen- schap. Door de rechtstreekse ver bindingen die er zijn met de Paters kerk kan men regelmatig de eucha ristievieringen bijwonen waardoor men bij het parochieleven betrok ken blijft. Buiten de zondags-vie ringen wordt er in huis tweemaal in de week een H. Mis opgedragen, waarbij meer dan de helft van de bewoners aanwezig is. De eigen huiskapel biedt de gelegenheid voor degenen die er behoefte aan heb ben om zich eens rustig te kunnen terugtrékken. Elke woensdagmorgen is er een dienst voor de protestantse bewo ners, daarna worden de kontakten onderhouden of opgebouwd. Bij het organiseren van open dag en familiedagen wanneer de akti- viteiten een climax bereiken, komt er vanuit de familieleden een spon taan aanbod van vrijwilligers. Uit dit spontaan aanbod is het idee ont staan om hieruit een familieraad in het leven te roepen. Deze familieraad is bedoeld als tussenschakel, tussen bewoners, di rectie, bestuur, om de belangen van de bewoners te behartigen. Door deze inbreng van buitenaf blijft men openstaan voor suggesties, goede raad, gezonde kritiek die op het geheel positief overkomen. Kontakten mét familieleden, vrienden of bekenden vraagt veel begeleidende zorg en aandacht, op deze manier tracht men een wer kelijk en juist beeld van het wonen en leven in het verpleegtehuis te geven. Wanneer het standpunt gehuldigd wordt dat feesten er zijn om ge vierd te worden, dan geldt dit ze ker voor het 12'/s-jarig bestaan van de Kruuze. Samen zorg delen, sa men feest vieren. In overleg met de familieraad is er een hele week gepland van 24 sept. t.m. 30 september, waarin feest wordt gevierd. Woensdag 24 september opent men de feestweek met 'n plechtige eucharistieviering; in de middag kinderspelen voor de kinderen van het personeel. Donderdag 25 september feestelij ke bijeenkomst. Het stichtingsbe stuur zal die medewerkers huldigen die nu ook 12*/ï jaar in dienst zijn. Daarna, optreden van een volks- Vrijdag 26 september spellenmid- dag met kramerijen e.d. Zaterdagmiddag: Tiroler kapel. Zondag 28 september open-dag met info-stand, gecombineerd met een demonstratie van oude beroe pen. Maandag 29 september: muziek- middag en optreden eigen volks dansgroep. Dinsdag 30 september wordt de feestweek afgesloten met als hoog tepunt voor de bejaarden: een boot tocht van Sambeek naar Belfeld. They Buddinger is uitgenodigd om met zijn „trekbuul" dit boottochtje muzikaal op te luisteren. Tot zover dit feestprogramma. Wij wensen de bewoners, familie leden, bekenden en belangstellen den een pretige week toe, waarin de vele ontmoetingspunten die er on getwijfeld zullen zijn, als een fijne herinnering blijven voortbestaan. KONINKLIJKE HARMONIE „EUTERPE" VENRAY 120 jaar een hele leeftijd voor de Venrayse Harmonie, vooreen Koninklijke Harmonie, voor Euterpe! En daarom ook een gerede aanleiding voor een feestelijke receptie op zondag 14 september van 12.30 tot 14.00 uur in feestpaviljoen ,,De Gouden Leeuw". Bestuur, dirigent en leden van Koninklijke Harmonie Euterpe zullen het zeer op prijs stellen U op deze receptie te mogen begroeten! Zoals bekend heeft Vorst Geert Mulders van de Fiëlhazen besloten zijn funktie neer te leggen. In de vakature die hierdoor ontstond, heeft het bestuur van de carnavals vereniging vorige week kunnen voorzien door unaniem de heer Wim Smits als vorst te benoemen, welke benoeming door oud-Prins Wim is aanvaard. De installatie van de nieuwe vorst en het definitieve afscheid van vorst Geert zal plaatsvinden op het gran dioze liedjes-matinee op de eerste zondag na de elfde van de elfde (16 november) in zaal In den Engel. Op de foto: de gaande en komen de vorsten. Deze foto werd gemaakt bü het aftreden van Prins Wim II. Tien jaar geleden startte de Vrije Akademie met enkele kursussen in de kelder van de Clockert. Waar na 5 jaar de ruimte te klein werd. Men verhuisde naar de rechtervleugel van het oude ziekenhuis, waar we nu nog gehuisvest zijn. Op de Vrije Akademie bestaat de mogelijkheid om aan de volgende kursussen deel te nemen. Oriëntatie, tekenen, schilderen, textdelontwer- pen, textielewerkvormen, fotografie, weven, weeftechniek, keramiek, edelsmeden, dans en beweging, beeldhouwen en boetseren. Gespecialiseerde jongerenkursus- sen, algemeen beeldende vorming, jeugdateliers en dans en beweging voor kinderen. OPEN HUIS VRIJE AKADEMIE Zaterdag 13 september 1980 van 10.00 - 16.00 uur. Er zal op verschil lende afdelingen gewerkt worden en tevens kan men terecht voor infor matie en inschrijving. Verdere informatie vindt U in ons programmaboekje en advertentie in dit blad. Start van de kursussen in de week van 22 september 1980. Deze maand is het 25 jaar gele den dat in 1955 de Openbare Biblio theek in Venray startte. Bestuur en medewerkers zijn van mening dat aan dit heuglijke feit niet zonder meer mag worden voor bij gegaan. Men heeft dan ook een klein feestprogramma samengesteld. De feestelijkheden worden inge zet volgende week vrijdag 19 sep tember om 17.30 uur met de ope ning van een kleine tentoonstelling rondom enkele hedendaagse schrij vers. Dit gebeurt door dhr. A. van Betben, rijksinspekteur van de open bare bibliotheken, in de bibliotheek aan de Julianasingel. Vervolgens wordt een receptie aangeboden in de jeugdbibliotheek in de Schoolstraat. Op woensdag 24 september is er, met medewerking van de Vrije Akademie in de middag een jeugd- happening in de Schouwburg. Op zondag 28 september zijn er tenslotte 2 voorstellingen van de ■kindermusical „Een broodtje koek", gebracht door het Amstel ToneeL Op een en ander komen wij vol gende week in dit blad nog nader terug.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1