Bouwvergunningen geweigerd Zondag Amerikaanse Sliowband in Venray HET BEHOUDEN WAARD Dinsdag; Bejaarden-picknick Venrayer Pauselijk onderscheiden POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ORANJE TULPEN PEEL EN MAAS uw weekblad en toch komen er volkstuintjes in Oirlo WELZIJN Pastoor G. Jessen uit Merselo met emeritaat Meubelen Volks schilderkunst in Venray VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 Nr. 33 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Elders Ln dit blad beginnen wij deze week met een serie „Veldka- pellen uit 't Venrayse land" Elke week zullen wij naast een afbeel ding van een van „onze" veldka- pellen iets vertellen over de ge schiedenis van de betreffende ka- peü. Wij hebben op een lijstje eenen twintig plaatsen in het Venrayse land kunnen noteren, waar nog een kapelletje staat. De meeste verke ren in een vrij goede staat. Enkele daarentegen vallen van ellende bijna uit elkaar. Gelukkig hebben de heer Jan van Toor met zijn LTS-leerlringen in op dracht van het gemeentebestuur veel renovatiewerk aan tal van ka pelletjes verricht. Maar helaas blij ven zij bloot staat aan de verniel zucht en aan het knagen van de tand des tijds. De Venrayse veldkapellen, waar van er enkele zeker meer dan 100 jaar oud zijn, zijn het bewaren meer dan waard, ondanks het feit, dat on ze interesse voor hot religieuze veel minder is dan twintig, dertig jaar geleden. Harrie Bordon wijdde toen zelfs nog een liedje aan „het kapelleke", waarin hij zong: „Och doezend van die plekskes zien er ien ons Limburgs land, waor je- derein naor toe geit mit 'n veld bloem in z'n hand. Iedereen gaat er niet meer heen; nog minder met 'nveldbloem in z'n hand. Maar toch: het blijft de moeite waard om de kapelletjes, evenals de veldkruizen, voor ondergang te behoeden. Helaas zijn er al te veel opge ruimd. Noemen we slechts die twee kapelletjes van weleer aan de Leunseweg, een bij de zuivelfabriek en een bij de Acaciastraat (garage v. d. Ven). Vroeger werden de veldkapellen door de buurtbewoners onderhou den. Tegenwoordiger lijkt het ons moeilijk het onderhoud geheel over te laten aan de bewoners van de buurt waarin zij staan. De gemeen telijke overheid zal daarom beslist de helpende hand moeten bieden. Zij doet dit nu weliswaar al door het geven van een bescheiden bij drage aan de heer van Toor met zijn LTS-leerlingen. Maar of dit vol doende is voor een grondige restau ra tüe? We praten over een museum, waarin we het oude van Venray gaan bewaren en tentoonstellen. Onze veldkapellen, herinneringen aan een tijd, waarin het religieuze een belangrijke rol speelde in een mensenleven, dienen dan even goed te worden bewaard. Ze zijn het waard. U kunt het zelf beoordelen en wij zullen er we kenlang in dit blad op wijzen Als eerste commissie welke na de vakantie weer aan het vergaderen is geslagen, kwam vorige week donder dag de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting bijeen. En deze commissie deed geen half werk, want ze had drie uren nodig om zich door een 10 punten tellende agenda heen te worstelen. Hoofdmoten waren ongetwijfeld de beroepsschriften die door enkele belanghebbenden waren ingediend tegen de weigering van b. en w. om een bouwvergunning af te geven. LOLLEBEEKWEG Aan de Lollebeekweg te Castenray had de heer Derix een groot gedeel te van zijn grond verkocht aan ene heer Cox uit Horst. Op het berceel van Derix stond voorheen een bouw vallige stalling (schapenkooi) waarin hij een paard stalde. Onderling werd besloten dat wrakke geval te slopen en opnieuw en verbeterd te her plaatsen op 't gedeelte van de grond welke Cox nu in eigendom heeft. Zowel Cox als Derix konden dan van de stalling gebruik ma!ken. Maar de gemeentelijke arm is lang, en reikte zelfs tot de Lolle beekweg, waar de herbouw moest worden stopgezet. De heer Cox meest eerst een bouwvergunning aanvra gen. Zo gezegd, zo gedaan. Edoch, bur- GRATIS FOTOROLLETJE MET HET FOTO QUELLE PASPOORT Wr*»'. Voor de uitvoering van openbare werken in het tweede gedeelte van het bestemmingsplan Ysselsteyn, heeft de gemeente ruim een half miljoen gulden nodig (en dat nog zonder btw). In die niet onaanzien lijke post is o.a. opgenomen het in kopen en planten van 3000 bloem bollen tot een bedrag van 2250, Dat vond het raadslid Reintjes een groot bedrag, gezien de korte tijd dat deze bloemen bloeien. De ande re leden van de commissie voor openbare werken hadden daar niet zo'n moeite mee. „Als het maar niet allemaal rooie zijn, zoals in april- mei van dit jaar veelal het geval was", aldus de heer van Rijswijck, „dan liever oranje tulpen, óf de rooie zouden goedkoper moeten zijn.. Hoe het ook zij, aan de verfraaiing van Ysselsteyn middels tulpenbollen zal gewerkt worden. GROTE ANTIEK-MARKT OP VAKANTIEOORD „DE PEEL" TE MILHEEZE (gem. Bakel) OP 15, 16 EN 17 AUGUSTUS MET VELE STANDHOUDERS UIT HET GEHELE LAND Amusement: zaterdag 16 august, bekend orkest zondag 17 august, zangduo Marc en Dave bekend van WDR-televisie en het Schlagerfestival. Openingstijden: vrijdag 15 aug. van 18.00-22.00 uur zaterdag 16 aug. van 14.00-22.00 uur - zondag 17 aug. van 10.00-18.00 u. De organisatoren van de Bejaar- denplricnick Venray 1980 hebben besloten dit feestelijke gebeuren voor alle bejaarden uit Venray tóch door te laten gaan. Dit zal dan gebeuren op dinsdag 19 augustus. Bij onver hoopt slecht weer wordt de pick nick uitgesteld tot donderdag 21 au gustus. Is het weer dart weer slecht dan wordt de bejaardenpicknick voor dit jaar definitief afgelast. Aanvankelijk zou de picknick, welke gehouden wordt in de tuinen rond het bejaardencentrum „Het /SchuttersveLd*' worden gehouden op dinsdag 24 juni. Op die dag wa ren de weersomstandigheden zo, dat het feest moest worden uitgesteld tot donderdag daarop. Toen 't weer die dag nóg sledhter was, werd van de organisatie afgezien. Intussen hadden de organisatoren veel voorbereidend werk verricht en had men zich verzekerd van de medewerking van vele vrijwilligers. Daarbij bleek, dat van de zijde van de bejaarden uit Venray en de Ven rayse kerkdorpen bijzonder grote belangstelling bestond voor een der gelijk feest. Vandaar dat besloten is dinsdag a.s. de picknick te laten doorgaan. De in mei verstrekte en afgehaal de deelnemerskaarten hobben hun geldiighëid behoudien. Het feest begint 's middags om een uur. Er worden diverse spelen georganiseerd, terwijl er diverse tentjes zullen staan voor drink- en etenswaren. Er wordt op een grote deelname gerekend. gemeester en wethouders weigerden die bouwvergunning af te geven. De bestemming ter plaatse (landbouw gebied) laat niet toe dat daar zo maar in een weiland 'n hobby-ruimte c.q. stalling gebouwd gaat worden. De heren Derix en Cox waren ter commissievergadering genodigd, om eventueel hun verweer nog enige kracht bij te zetten, en de commis sieleden vóór hun plannen te laten stemmen. Het mocht echter niet ba ten. De comissie kon er niet mee ac- coord gaan en adviseerde de bouw vergunning te blijven weigeren. Maarals pleister op de wonde kon de heer Derix alsnog vragen om een nieuwe stalling op zjjn grond te mogen bouwen. B. en w. en de com missie zouden daar niet afwijzend tegenover staan De weigering van twee bouw vergunningen, zoals deze in de commissie voor de ruimte lijke ordening behandeld wa ren, roept toch wel enkele vraagtekens op. Natuurlijk kan men stellen dat de te bouwen of gebouwde ruinvtea niet voldoen aan de bestem ming welke er aan die gron den is gegeven. En dus mag men geen bouwvergunningen gaan afgeven, en wat in strijd met de voorschriften werd gebouwd, moet men maar af breken. Men kan het ook anders stel len! Bij leven en welzijn van de huidige eigenaren c.q. ge bruikers zullen zij nooit die besteming aan de gronden ge ven welke de gemeente er op gelegd heeft. Met andere woorden: men blijft ze ge bruiken waarvoor men ze ge kocht heeft. n.l. voor hobby doeleinden. In Castenray is dat nog slechts als een paar- dewei. Maar wie belet de ei genaar om er een open ma nege van te maken? Maar 'n kfleine stalling mag er niet ko men. Ook niet, al grazen er over 25 jaar nog paarden. En aan de Beekweg: een ju weel van een volkstuin; om je vingers aan af te likken. Maar de berging die daar zon der vergunning gebouwd is, en volgestouwd ligt met tuin- dersprodukten en tuindersge reedschappen die berging moet verdwijnen. Waar de ei genaar dan zijn spullen moe* onderbrengen (onder plastic zeil?) laat iedereen verder koud! Zelfs de afgifte van 'n tijdelijke vergunning des noods van jaar tot jaar behoort kennelijk tot de on mogelijkheden Men gaat zich afvragen of de verordeningen nu wel echt al tijd het welzijn van de bur ger behartigen. Het zal wel de bedoeling zijn, maar je twijfelt er wel eens aan! BEEKWEG De heer A, W. Rooijakkers heeft aan de Beekweg een vrij smal en langgerekt perceel grond, waarop hij nara hartelust kan tuinieren. Vcor het opbergen van zijn tuingereed schap enz. plaatste hij daar in de uiterste hoek van het terrein een „kant en klare" berging van bijna 5x5 meter. Maar ook hier kwam de gemeente met de vermanende vinger: eerst bouwvergunning aan vragen. Burgemeester en wethouders kon den zich niet met het bouwwerk ter plaatse verenigen. De bestemming welke op de grond ligt, is landbouw gebied, en kennelijk valt tuinieren daar niet onder. De heer Rooijakkers, die ook op deze vergadering aanwezig was, deed zijn best om een gunstig advies los te weken. Hij beloofde zelfs dat, zo dra de gemeente zyn grond nodig had (in het bestemmingsplan Bra bander) hij het bouwsel op zijn kos ten zou slopen. Overigens, er liggen daar in de buurt wel meerdere bouw werken waarvan de bestemming twijfelachtig is. Het mocht allemaal niet baten. Ook de heer Rooijakkers kreeg geen gunstig aidvies van de commissie, en dat betekent dat hij zijn nouten ber ging moet gaan slopen. En ook hier weer probeerde men het oordeel te verzachten, door de mededeling dat maatregelen zullen worden overwo gen tegen andere illegale bouwsels en/of het oneigenlijk gebruik van die bouwsels BOUWGARANTIE De Stichting „Garantie Instituut Woningbouw" had aan de gemeente gevraagd of het niet zinnig was de aannemers in Venray dwingend voor te schrijven lid te worden van deze stichting. Het was maar een onduidelijk ge val, zo werd er namelijk door de commissie gevraagd of dit bedoeld was bij een hypotheek-garantie van de gemeente. Dan zou een bouwga- rantie wel een goede zaak zijn. Dat bleek echter niet het geval te zijn en de gemeente voelde er niets voor een verplicht lidmaatschap van een particuliere stichting voor te schrij ven. Morgen komt er weer een an dere stichting met een soortgelijk verzoek WONINGBOUW IN MERSELO De heer M. Janssen te Merselo wil op een perceel grond aan het Grootdorp aldaar een woning bouw en. Volgens het bestemmingsplan is woningbouw daar eerst in de jaren 1984-1987 toegestaan. Komt men aan het verzoek van de heer Janssen te gemoet, dan moet het bestemmings plan „doorbroken" worden. Dat is een ingewikkelde procedure en vergt ook onderhandelingen met Gedepu teerde Staten. De commissie die hierover moest adviseren, meende eohter dat het uit eindelijk niet veel uitmaakt of er nu óf over vier jaren gebouwd gaat wor den. Het extra werk dat zulks vraagt mag geen belemmering zijn. En dus kan de heer Janssen over een maand of vier wel een bouwvergunning krijgen. VOLKSTUINTJES Voor de zoveelste maal werd ad vies gevraagd over de aanleg van volkstuintjes te Oirlo. tussen de Haalakker en de spoorlijn. In eerste instantie wilden de bewoners van Haalakker die grond wel kopen, maar toen viel hun de prijs wel erg tegen. En nu hadden ze weer ge vraagd om tegen een redelijke prijs te kunnen kopen óf de grond te mo gen huren. De gemeente verhuurt echter niet aan particulieren maar aan de dorpsraad, die dan weer voor onderverhuur zorg draagt. En daar had de commissie geen bezwaar te gen. In de commissievergadering voor ruimtelijke ordening heeft men de koopprijs van deze percelen ook nog eens bespreken. Men werd het er over eens dat gezien hier geen sprake van bouwgrond was een koopprijs van 40,per m2 vol doende moest zijn YSSELSTEYN Een gedeelte van het bestemmings plan Ysselsteyn moet worden herzien omdat zich een viertal woningbouw ers heeft aangediend. De gemeente wil op die bouwvoornemens inspe len door een voorbereidingsbesluit af te kondigen. De benodigde grond werd aan de ruime kant gemeten, ten gunste van nog een mogelijke bouwer. En ook hiermee kon de commissie zich verenigen. SMAKTERHEIDE Het inmiddels goedgekeurde be stemmingsplan Smakterheide moet door de gemeente nader worden uit gewerkt, o.a. ontsluiting door de aanleg van wegen. De commissie vond dat wel goed, maar informeer de meteen even naar de stand van zaken omtrent het eigendomsrecht in dat gebied. Het bleek dat de ge meente nog niet alle grond in eigen dom heeft. Zo heeft men nog proble men met de heer Heijmans uit Venlo, die daar een soortement stoeterij heeft. De gemeente kan hem nog geen ander perceel daarvoor aan bieden. LANDWEERT Op 24 september a.s. gaat de com missie het stedebouwkundig plan voor de tweede fase van plan Land- weert bespreken. Aansluitend daar op, wordt in oktober een „bevol kingsvoorlichting" over dit plan ge geven. PPC Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat de PPC Provinciale Pla nologische Commissie begin sep tember op bezoek komt in Venray. De commissie wil zich eens oriën teren over de niet-agrarische be stemmingen in het buitengebied. Vorige week zondag, tijdens de 52e jaarlijkse herdenking van de stichter van „Sobriëtas", Mgr. Dr. Alphons Ariens, en na een plech tige eucharistieviering in de paro chiekerk van Maarssen, werd de Venrayer J. M. van Keeken (Mgr. Nolensstraat) Pauselijk onderschei den. De heer van Keeken penning meester, tevens directeur van het centraal bureau van de r.k. matig heidsbeweging heeft veel ver diensten voor Sobriëtas. De Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice"werd hem uitgereikt door Mgr. Dr. J. B. W. M. Möiler, bisschop van Groningen en voorzitter van het Ariëns-comité. Vanzelfsprekend mocht de heer van Keeken vele felicitaties uit ver enigingsverband zowel uit Neder land als uit het buitenland ontvan gen, maar ook vanuit Venray wer den hem felicitaties overhandigd. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, is Drum- en Showband erin geslaagd de amerikaanse showband „Bëtty's Rebels", op toemee in Eu ropa, naar Venray te halen. Deze groep is afkomstig uit de stad Milwaukee, gelegen aan de zuidoostëlijke kant van de staat Wisconsin en is bekend over de he le wereld. Deze stad grenst aan La ke Michigan, waar het is gesticht in 1795, als een handelsnederzetting en kreeg, van het indiaans afgeleid de naam „Ontmoeting der Wateren". Milwaukee heeft een wereldhaven schepen van verschillende landen passeren er dagelijks de haven; ook is het een centrum van zakenleven en industrieën, gecombineerd met een mengsel van cultuur en traditie ontleend aan de Polen, de Duitsers en de Ieren. Milwaukee is de grootste stad in de staat met een 'bevolking van zo'n 750.000 mensen en beroemd om zijn prachtige parken, één van de aller mooiste dierentuinen in het gehele land en het centrum van bierbrouw ers. Deze stad is ook bekend als een thuis voor één van de meest prijzen winnende baton-twirling groepen in de wereld, bekend als Betty's Rebels. Georganiseerd door haar leidster, mrs. Betty Ann Gardetto in 1963, heeft de groep 12 regiona le kampioenschappen, 5 landskam pioenschappen, de Canadese inter nationale titel, het Mid-West jeugd kampioenschap en 2 grand national kampioenschappen voor groepen in de USA gewonnen; kortom de Bët ty's Rebels zijn lin de afgelopen 17 jaren uitgegroeid tot één van de meest succesvolle groepen ter we reld. De groep bestaat uit baton-twir- lers, variërend in de leeftijd van 12 tot 19 jaar. Van de meeste meis jes die behalve met de groep ook individueel lesnemen van mrs. Gar detto, zijin er óf regionaal óf lands kampioen geworden. Gekleed in rode, witte en blauwe uniformen twirlen zij dynamisch. De assistente van mrs. Gardetto met trainen van de groep is Diana Creszak, een vroegere kampioene en leerlinge van mrs. Gardetto. De assisterende onderdelen zijn de ruggegraat van de groep.. Een van deze onderdelen is de Color Guard, welke vele regionale titels heeft gewonnen en verschillende leden treden individueel op in com petities, ieder met vlag of geweer. De Color Guard zijn opgeleid door Nancy Lorenz, een instructrdce met vele jaren ervaring in lesgeven; haar echtgenoot is dirigent van het corps. Dat tesamen verhoogd het peil van de Baton Twirlers en Co- lor Guard. De uren van training en toewijding komt in elk optreden héél duidelijk tot uitdrukking en elk gedeelte van hun optreden is uniek en speetacuüa'Lr om te zien. Het corps heeft verschillende ke ren opgetreden voor de televisie en is gast van één van de grootste twir ling competities in de USA. Dit corps komt op zondag 17 au gustus a.s. naar Venray waar het omstreeks het middaguur zal arri veren. 's Avonds zullen de Betty's Re bels dan een complete show ten beste geven in sporthal De Wette- ling, aanvang 20 uur. Hoewel het minstens al een half jaar bekend was, dat pastoor G. A. H. Jessen van Merselo om gezond heidsredenen met emiraat zou gaan, kwam het bericht, dat hij maandag a.s. al gaat vertrekken, toch nog onverwacht. De Merselose paroohieherder zal zich in Arcen gaan vestigen. Voordat pastoor Jessen in 1964 de in Merselo overleden pastoor Ver- coulen opvolgde, was hij vijf jaar kapelaan in Arcen. Onder zijn pastoraat kreeg Mer selo een nieuwe school terwijl het gemeenschapshuis van de kerk tot jeugdhuis werd ingericht. De 67 jarige parochieherder heeft het niet moeilijk gehad in de rusti ge parochie Merselo. Zijn gezond heid liet het evenwel niet langer toe het pastoraat te blijven vervul len op een wijze zoals hij dat graag zou hebben gewild. Overigens neemt de Merselose pa rochie nog geen definitief afscheid van hem. Zolang nog geen opvolger voor hem is benoemd zal emirius pastoor Janssen uit Ysselsteyn door de week de eucharistie vieren in Merselo en in de weekends zal dit nog door pastoor Jessen worden ge daan. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Op heden donderdag 14 en vrijdag 15 augustus is een kunstschilder bezig om het pand van Kruiderij Allerlei aan de Eindstraat om te to veren in „oude stijl" of Hindelopen stijl. Deze kunstschilder is de be kende Wdm Lijenaar. Deze man draagt enorm bij om de volksschil derkunst weer onder het volk te brengen. Dit door middel van lessen geven, demonstraties verzorgen, ad viezen uitbrengen aan tal van in stanties die daarmee dankbaar hun voordeel doen. Regelmatig is hij te gast op jaarmarkten in binnen- en buitenland. Een erkenning van zijn vakmanschap is zeker het ontwer pen van een tweetal werkboeken voor de firma Talens. Ock hier in Venray probeert hij de mensen dichter bij de volksschil derkunst te brengen, door op vrij dag 15 augustus in Kruiderij Aller lei te demonstreren en te laten zaen hoe bijna iedereen met emige aan leg en gevoel deze kunstvorm kan beoefenen. Om u enig idee te geven hoe deze beschilderingen eruit zien, kunt u vergelijken met het Hindelopen, of soortgelijk. Men ziet het in Beieren en Zwitserland als muurbeschilde- ring van oude kapellen en kerkjes, herbergen, en officiële gebouwen. Daarom is het géén toeval dat een kunstkring uit Beieren Wim Leye- naarheeft uitgenodigd om geduren de een week lang de technieken en stijlen die niet zover uiteen lopen te vergelijken. Om deze dag een officieel tintje te geven heeft Allerlei prominente Venrayse mensen uitgenodigd om de openingsmiddag luister bij te zet ten en hun gast te zijn. Bovendien is er een opdrachts te- ken-, kleur- en sohilderwedstrijd met prachtige prijzen maar zoals Wim Leyenaar zegt, het meedoen is belangrijker dan het winnen. Entree 2,50. Wegens de te ver wachten bëlangstell'inig is de kassa reeds vanaf 19.30 uur open. Verder verblijft deze groep nog tot woensdag a.s. in Venray; behal ve shows staan voor deze groep nog enkele excursies, o.a. naar Rank Xerox en het Oorlogsmuseum te Ovarloon, op het programma. Op woensdag 20 augustus a.s. neemt deze groep dan afscheid van Drum- en Showband Venray en zal haar toemee voortzetten in Roo sendaal en Borculo alvorens op 27 augustus a.s. terug te reizen naar de USA.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1