Trmassen Met een huifkar van Veulen naar Friesland BELASTINGEN Woningcomplex Willemstraat nu voltooid rrt MODEHUIS POELS OPRUIMING WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Jeugddroom van Veulen aar wordt werkelijkheid dubbelglas Rector Pelt werd gehuldigd -M PEEL LN MAAS UW WEEKBLAD Gouden Zusterfeest te Heide LP van de Zangers van St. Frans KOOPIE VRIJDAG 11 JULI 1980 Nr. 28 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Toen het vorig jaar, bij de be grotingsbeschouwing. een verhoging van de onroerendgoed-belasting aan de orde kwam. vloog de fraktie Kerkdorpen in het geweer. Toch al geen voorstander zijnde van de on roerendgoed-belasting, vindt zij een verhoging helemaal uit den boze. Die verhoging is er toch gekomen, want de fraktie kerkdorpen heeft het nu eenmaal niet alleen voor het zeggen in de Venrayse gemeenteraad. De onroerendgoed-belasting voor zover u een geheugensteuntje nodig hebt is in feite een samen voeging van de vroegere grondbe lasting, personele belasting, straat belasting en rioolbelasting. Wenden die belastingen vroeger voorname lijk door de eigenaar van een huis of perceel grond betaald, nu wondt de onroerendgoed-belasting zowel bij de eigenaar als bij de gebruiker geïncasseerd. De fraktie Kerkdorpen is met na me geen voorstander van de onroe rendgoed-belasting, omdat daarin de rioolbelasting verwerkt is. De land bouwers betalen volgens haar dus voor iets dat ze niet hebben Verder staat deze fraktie op het standpunt dat ze met deze belasting wel 2 a 3 maal zoveel betaalt als vroeger, dus toch al onevenredig hoog belast worden. Men kan zich natuurlijk wel af vragen of ze vroeger niet te weinig betaald hebben. Afijn, duidelijke argumenten waar om de kerkdorpen geen voorstander van die onroerendgoed-belasting zijn. Bij de begrotingsbeschouwing lanceerden ze dan ook de idee om een rioolrecht in te voeren inplaats van de o.g. belasting te gaan ver hogen. Dan worden namelijk diege nen belast die ook riolering hebben en terecht daarvoor zouden moeten betalen. De ongunstige begrotingspositie van onze gemeente is voor Gedepu teerde Staten aanleiding geworden Venray te adviseren een rioolrecht te gaan instellen om meer financiële armslag te krijgen. Daarmee wordt de fraktie Kerkdorpen netjes in de kaarten gespeeld want dan vallen de landbouwers buiten schot. Wij kunnen ons echter voorstellen dat de gebruikers van het riool deze aankondiging ook helemaal niet leuk vinden. De rioolbelasting welke zij vroeger betaalden zit immers in de onroerendgoed-belasting en nu gaan ze nog eens opnieuw een rioolrecht heffen. Dat is dubbel op. Bovendien zal de o.g.-belasting ook wel weer trendmatig verhoogd wor den zodat dit voor velen een flinke financiële aderlating kan betekenen. De begrotingsbeschouwingen voor het komened jaar liggen nog slechts enkele maanden verder. Men kan er van overtuigd zijn dat dan én een rioolrecht wordt ingevoerd, even tueel in combinatie met de reini gingsrechten, én dat de onroerend goed-belasting trendmatig verhoogd zal worden. Men zal er niet aan kun nen ontkomen. Dat drukt ons toch wel weer met de neus op de feiten, dat we méér aan het verteren zijn dan we te ver teren hebben. Dat we de bezuini gingsplannen van Den Haag niet zo maar naast ons neer kunnen leggen. Dat we aan den lijve en aan de por- temonnaie zullen ondervinden dat we boven onze stand leven. Dat we vooral bij het prioriteiten-stellen voor wat in 1981 te gebeuren staat ontzettend weinig te eisen hebben. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Kenteken werd opgenomen Dank zij de opname van het ken teken kon de politie de autobestuur der opsporen, die na een aanrijding te hebben veroorzaakt, zonder zijn identiteit bekend te maken doorreed. Toen bleek ook dat die bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde toen hij de aan de Langeweg gepar keerde personenauto van de 35-ja- rige W. v. E. ramde. Die bestuurder de 58-jarige B. B. moest de blaas- en bloedproef ondergaan en kon met de aanzegging dat procesver baal zal worden opgemaakt, weer huiswaarts keren. „Toen ik jong was, mocht ik niet; toen ik getrouwd was had ik geen geld en nu ik 47 ben is nu of nooit". Aldus de filosofie van de heer Jan Reintjes, voor wie vandaag, vrijdag, een jeugddroom in vervulling gaat. Met een met twee luxe paarden bespannen huifkar onderneemt hij vanuit Veulen de avontuurlijke reis naar het dorp Ternaard in het noor delijkste puntje van Friesland. Hij maakt de reis niet alleen, want in zijn gezelschap zullen nog vijf man nen en straks twee vrouwen zijn. Allen in de leeftijd tussen 37 en 55 jaar. Het zijn zijn broer Paul, Harrie Hendriks, Piet Weijs, Frits Weijs (uit Blitterswijck) en Jan Waaksma uit het Friese Ternaard. „Als de brand er af is (bedoeld wordt: als de paarden bewezen heb ben de kar te willen trekken) voe gen a.s. zondag mijn vrouw en de vrouw van Harrie Hendriks zich bij ons om zo met z'n achten de tocht te volbrengen", vertelt Jan Reintjes. Of ze 'het halen, die driehonderd kilometer? „Wis en waarachtig" is zijn commentaar.- De Veulenaren noemen het géén vakantie, maar een prestatiestuk, waarvoor de basis werd gelegd in Friesland. Na jarenlang te hebben „wadgelopen", wilden zij nu wel eens iets anders. Daarbij kwam de jeugddroom van Jan Reintjes om de hoek kijken. „Toen de TROS rondtrok met een huifkar, kreeg ik al de kriebels en toen later twee meisjes van twintig hetzelfde presteerden, werd de uit daging voor mij te groot", aldus de heer J. Reintjes. Diep in de nacht werd vorig jaar op de camping van Jan Waaksma in schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 Dat de bewoners van Vredepeel hun vroegere rector nog niet ver geten hebben bleek overduidelijk tijdens de huldiging t.g.v. het gou den priesterfeest dat zondagmorgen in het Vredepeelse gemeenschaps huis plaatsvond. Men kan rustig zeggen dat de gehele Vredepeel was uit gelopen om hun vroegere rector nog eens overduidelijk te huldigen en te danken voor wat hij geduren de zijn 19-jarig rectorschap voor de ze gemeenschap heeft gedaan. Trou wens nog heden ten dage zijn er vele markante monumenten te vinden welke mede door de inzet en de vastberadenheid van rector Pelt in de Vredepeel tot stand zijn gebracht. Dankzij rector Pelt, zo werd over duidelijk gesteld, was er een leef baar klimaat geschapen in de Vre depeel; waar men desondanks ook nu nog wensen te over heeft. Het deed rector Pelt, gekomen vanuit het rusthuis van de Paters van de H. Geest te Gennep, waar hij van een welverdiende rust ge niet goed nog te toeven temidden van zijn vroegere rectoraatsbewo ners. Dat de Vredepeelbewoners niet met lege handen waren gekomen, bleek uit de schat van geschenken welke hem werden aangeboden. Vóór die huldiging had rector Pelt een plechtige Eucharistieviering in de door hem gestichte rectoraats- kerk opgedragen met assistentie van zijn opvolger rector Liebregts. Rec tor Liebregts bracht in zijn predika tie nog eens de dank over mede na mens de leefgemeenschap van Vre depeel. Het was jammer dat wij tijdens de huldgging bij dit gouden pries terfeest geen representanten zagen van het Venrayse gemeentebestuur. Wel zagen we vertegenwoordigers van de Merselose gemeenschap. Ternaard het idee verder uitge werkt. „Dan ga ik mee", zei de Fries. Er werden allerlei afspraken gemaakt, waar de een zich wel en de ander zich niet aan hield. Maar de Veulense zetten door. Twee paar den werd getraind voor de lange af stand en het lopen over asfaltwegen. Een huifkar op luchtbanden met een afmeting van 2 x 3.80 m. met een aangebouwd terrasje van 80 cm. (daarop kunnen onze vrouwen zon nen) kwam in Veulen klaar en aan de verdere voorbereidingen voor het grote avontuur werd wekenlang ge werkt. Jan Reintjes werd speciaal voor deze tocht lid van de ANWB. Later noemde hij dit een grote flop, omdat de ANWB hem geen route voor de huifkar kon opgeven. „Het kostte me wel een halve dag vrij. Ze kon den me wel vertellen in welke verre landen ik per auto kon komen. Maar een huifkarroute was er niet bij Daarom heeft men zelf de route maar uitgezet na 'n autotocht naar 't noorden. Binnendoor naar Nijmegen; 's morgens vroeg de Waalbrug over; door de Betuwe naar Arnhem. On der politiebegeleiding over de Arn hemse Rijnbrug en over de Veluwe verder naar het noorden. Op hoop van zegen Waar overnacht wordt Daarover zijn de Veulenaren eensgezind: „Daar waar de paarden onder dak kunnen worden gebracht en ver- Een wandtegel als herinnering aan deze tocht per huifkar zorgd. De dames slapen in de kar, de mannen in een tent Wel gaat er een fiets meer. Voor de boodschappen èn voor het oplos sen van sanitaire problemen. Aan boord is geen toilet. In geval van nood pakt men de fiets. Aan boord is wel een complete hoefsmedenuitrusting. Tenslotte is Paul Reintjes gediplomeerd hoef smid. Verder aan boord een 27 MC- bakkie voor het ko ;?kt met het thuisfront; een aa ,;c-_ht, gas en water, voer voor de paarden (waar voor een sponsor is gevonden) en straks de acht enthousiastelingen. De bedoeling is per dag ongeveer vijftig kilometer af te leggen met lange rustpauzes voor de paarden. Met een week hoopt men in Ter naard te zijn om daar volgens vooraf gemaakte afspraken afge haald te worden door het plaatse lijk muziekkorps. „We zullen die Friezen wel eens even laten zien, dat we uit het zui den komen", zeggen de mannen en in gedachten zien ze al een compleet carnaval in het hoge noorden roor zich Maar na zaterdag en zondag in Ternaard de bloemtjes buiten gezet te hebben, wordt de hele handel op een vrachtwagen geladen en keert, men weer terug naar het Veulen. Op het moment dat we dit schrij ven, zit men nog te dubben over de naam welke men aan de huifkar zal geven. In eerste instantie dacht men aan „Het Dartele Veulen", maar nu wij er bij zitten praat men al van „Peel en Maas-kar", een naam waar men het later allemaal over eens is. De eerste tegenvallers hebben ze inmiddels al geïncasseerd. DtVisdag moest de huifkar uit Roggel worden gehaald, omdat het eerder geleverde zeildoek niet voldeed. Onderweg naar Veulen kregen ze een bekeu ring wegens het ontbreken van een achterlicht WETHOUDER VAN OERS HANDELAAR IN ONGEREGELD GOED Eens heeft de gemeente in een vlaag van „bezuinigings woede" geprobeerd schoolbe sturen te bewegen afgedankte of overbodige leerlingensets bij de gemeente in depot te geven om daarmee andere schoolbesturen, die nieuwe sets nodig hadden te kunnen helpen. Nu bij de gemeenteraad het verzoek van Veulen kwam om vijftig nieuwe leerlingensets, herinnerde de heer De Bruijn zich plotseling deze lucratieve handel van de wethouder van onderwijs, Jo van Oers. Maar deze hielp de nestor van de raad vlug uit de droom. De wethouder bleek een handelaar in bijzonder on geregeld goed te zijn. „Zijn magazijnen" staan weliswaar vol met (ingeleverde) leerlin- gensets, doch deze zijn van allerlei soorten, maten, kleu ren en merken. Het gevolg is, dat de schoolbesturen hier voor geen belangstelling heb ben. Welhcht zien we straks de wethouder op een vlooien- of rommelmarkt zijn „zooitje on geregeld" aan de man bren gen. Tenslotte is hij er wel bespraakt genoeg vooral dus de heer Houba. En voor degenen die het niet weten: een leerlingenset be staat uit een tafeltje en een stoeltje. Maar aan particulie ren wordt niet verkocht. Nog niet BIJ MODEHUIS THOMASSEN EEN APARTE BELEVENIS I MET KORTINGEN VAN 10 TOT 50% Opruiming van 17-7 t.m. 31-7 Inbraak in de Fliereflutt Door vernieling van een raam werd toegang verkregen tot de openbare school „De Flierefluit" op het Brukske. Ontvreemd werd een bakje met enig kleingeld. Aanhangwagen gestolen J. M. deed aangifte van diefstal van een aanhangwagentje vanaf een terrein aan de Pr. Marijkestraat. Het aanhangwagentje merk Pionier, nummer 67226 heeft een waarde van 500 gulden. Vorige week donderdag heeft het Aannemingsbedrijf Verhoeven de laatste bejaardenwoningen aan de Willemstraat opgeleverd, bij welke gelegenheid de heer C. Leurs, voor zitter van de Woningbouwvereni ging Noord Limburg, aan de bewo ners van deze laatste woningen de sleutels kon uitreiken. Op de foto geschiedde dat aan mevr. Arts-Sij- bers. Ruim binnen een jaar is dit pro- jekt van 14 woningen als leerlingen bouwplaats kunnen worden vrerwe- zenlijkt. De heer Verhoeven was daar trots en dankbaar voor. Een attentie aan de leermeesters, de pro- jektleider en de uitvoerders vertolk te deze dank. Van de 14 jongens waarmee dit leerlingenprojekt gestart werd, zijn er inmiddels 4 die hun eigen weg zochten bij kleinere bedrijven. De overige 10 zijn intussen begonnen aan hun vervolgopleiding in het be drijf; zij bouwen nu in Reuver 10 woningen. De heer Verhoeven hoopte dat er in Venray opnieuw mogelijkheden geschapen zullen worden, om een leerlingen-bouwplaats te kunnen starten. Dat zou feitelijk elk jaar moeten kunnen gebeuren, opdat ten minste met enige regelmaat afgestu deerde LTS-ers opgevangen kunnen worden en een groepsopleiding in de praktijk kunnen krijgen. Als herinnering aan deze leerlin gen-bouwplaats metselde wethouder G. Schols met behulp van een der leerlingen een gedenksteen in een der woniqgen. De bewoners van deze 14 nieuwe woningen, ter vervanging van de oude „arbeiderswoningen" zijn uitermate tevreden over de inrich ting, de bouw en de kwaliteit. Niet helemaal tevreden waren de laatste bewoners over de perceelverdeling, waarbij hun tuintjes wel aan de krappe kant kwamen Tegen bermpaal Bij werkzaamheden op de Wans- sumseweg moest een vrachtauto, bestuurd door de 22-jarige S. uit Den Bosch, naar links uitwijken. Hij zag toen te laat de tegemoetkomende personenauto, bestuurd door de 37- jarige T. uit Venray. De bestuurder remde af om een botsing te voor komen, maar zijn vrachtauto ge raakte in een slip en kwam dwars op de rijbaan te staan. De bestuur der van de personenauto week uit naar rechts en raakte daarbij een bermpaal. Het bleef bij lichte scha de. Vandaag, rrijdag, viert in Heide Zuster Malaï'hia Janssen haar gou den professief eest, temidden van haar familie en de Heidse gemeen schap. Zuster Malachia verblijft al 7 jaar in het klooster te Meterik, en heeft het daar mei haar Noord-Limburg se geaardheid best naar haar zin. Daar is dan ook vorige week dit gouden feest als in besloten kring gevierd. Reeds op jeugdige leeftijd had Zuster Malachia (Maria) Janssen zich als ideaal gesteld om verlos kundige te worden. Dat ging in die tijd niet zo gemakkelijk. Feitelijk geschiedde die opleiding alleen in. de kloosters. En daarom koos zij bewust voor de Congregatie van de Zusters van de goede Jozef. In Gouda voltooide zij haar op leiding en na het behalen van het diploma werd zij hoofd van de ver loskundige afdeling van het St. Jo zefziekenhuis te Eindhoven. Zeven en dertig jaar heeft Zuster Malachia daar haar beste krachten gegeven, hulp verleende staat niet genoteerd, hulp verleende staan niet genoteerd, maar het moeten er zeker 12.000 zijn geweest De huldiging in haar geboortedorp Heide zal zich vandaag voornamelijk op het kerkelijk vlak voltrekken. Om 19.00 uur draagt rector Cox er een plechtige H. Mis op tot hare in tentie en als dank voor het vele goede dat Zuster Malachia in al die jaren heeft mogen verrichten. Na deze eucharistieviering krijgt de Heidse gemeenschap en an dere belangstellenden de gele genheid de jubilerende zuster met dit gouden feest te feliciteren. Vrijdagmiddag heeft de heer H. Staal, als voorzitter van de Zangers van St. Frans een eerste grammo foonplaats van dit koor aan Ven- rays burgemeester mogen overhan digen. Reeds meerdere malen, bij zang uitvoeringen elders en bij toemeeën in het buitenland, deed zich de be hoefte gevoelen een eigen L.P. aan de belangstellenden te kunnen aan bieden. Dank zij de medewerking van de VW Venray is men er nu in geslaagd een prachtige grammo foonplaat samen te stellen. Op de ene kant zijn kerkelijke c.q. reli- gieuse liederen opgenomen; de an dere kans is meer profaan. De op namen werden gemaakt in de kapel van huize St. Servatius o.l.v. dirigent W. Buys met als pianist-organist G. van den Elzen. Solisten op de nieu we L.P. zijn A. Peters sopraan en H. J. Staal bas. Dat voor deze plaat veel belang stelling bestaat lijdt geen twijfel, ge let op het grote aantal bestellingen dat vooraf al gedaan werd. De plaat ligt thans ter verkoop bij alle bank instellingen in Venray (en in de kerkdorpen Ysselsteyn, Oirlo, Oos trum, Merselo en Leunen alsook bij de Fa. Arts-Nooyen in de Grote straat. Kleuren afdrukken Veiliq. snel, goedkoop 9*9 f 0.75 9*13 f 0.90 Alleen gelukte loto s be talen Meer koopjes vindt U bij: GROTE MARKT 29.95 Sportieve streeppiama

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1