GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MÉDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting HENSENIUSPLEIN WEER TE GEBRUIKEN WIJZIGING CENTRUMPLAN komt dinsdag a.s. in de gemeenteraad Welzijnswerk ten bate van achterstandssituaties GEMEENTELIJKE ZORG VOOR KUNST EN CULTUUR Grote Markt 21 VENRAY. Kermis Ysselsteyn 5-6-7-8 JULI 1980 De kermis te Ysselsteyn begint op zaterdag 5 juli te 16.00 uur en duurt tot dinsdagavond 8 juli te 24.00 uur. Op het kermisterrein op het Lo- vinckplëin worden de volgende at tracties geplaatst: Autoscooter en Babysport (kinder molen - Boeken te Helmond. Schietsalon - Van Werven te Apel doorn. Zweefmolen - Manders te Helmond. Lijntrekspel en bussensport -' Van Benthem te Berkel en Rodenrijs. Balco-Rotor - Van Spronsen te Delft Nougat-sui kerkraam - Camps te Hojst. Suikerspin - Hendriks te Venray. Viskraam - Otten te Gemert. De exploitanten mogen de attrac ties vroeger openen dan hieronder vermeld, maar op de volgende tijd stippen moeten zij wel open zijn: op zaterdag te 17.00 uur (voor de viskraam 18.00 uur); op zondag te 13.00 uur; (voor de vis kraam 15.00 uur); op maandag te 16.00 uur; (voor de viskraam 18.00 uur); op dinsdag te 16.00 uur; (voor de viskraam 18.00 uur). In het algemeen zijn de exploi tanten n'iet gebonden aan een vast gesteld tarief, maar de ritprijs voor de babysport en voor de zweefmolen mag niet hoger zijn dan 50 cent. Voor de autoscooter gelden de vol gende tarieven per 2-persoonswa- gen: 1 rit voor 1,4 ritten voor 3,7 ritten voor 5,15 ritten voor 10, Spreekuur van wethouder mevrouw Rutten-Tielen vervalt In de periode van 7 tot 'en met 29 juli a.s. zal wethouder mevr. A. P. Rutten-Tielen geen spreekuur hou den. Binnenbad open voor abonnementen In verband met het slechte weer zal het binnenbad van het gemeen telijk combibad vanaf maandag 7 juli a.s. geopend zijn voor vrij izwemmcn. Houders van seizoenabonnemen ten voor het buitenbad kunnen dan terécht in het binnenbad. Het binnenbad is dan geopend voor vrij zwemmen van dinsdag tot en met vrijdag van 7.30 tot 8.45 uur; van 9 tot 12.00 uur; van 13 tot 17 uur en van 17.30 tot 19.45 uur. Op zaterdag van 10 tot 12.00 uur en van 13 tot 17 uur. Op maandag van 10 tot 12 uur.cn van 13-17 uur en 17.30-19.45 uur. Commissie voor verkeer komt maandagmiddag bijeen Maandagmiddag om half vijf houdt de commissie vopr verkeer in ka mer 127 van het raadhuis een open bare vergadering. Gesproken zal worden over hét nemen van een 'aantal verkeers maatregelen. Deze hebben betrek king op het zware verkeer i.v.m. de ontgronding aan de Valkenberg na bij de grens met de gemeente Meer- lo-Wanssum; op het doortrekken van de Noord- en Oostsingel en het gereedkomen van het gerecon strueerde Henscniusplein. Tenslotte zal de commissie zich bezighouden met de Beleidslijnen voor de gemeente Venray voor zover het het werkgebied van deze com missie aangaat. Commissie voor financiën vergadert op woensdag 9 juli Op woensdag 9 juli a.s. komt de commissie voor financiën en belas tingen in openbare vergadering bij een in kamer 126 van het raadhuis. Aanvang 17.15 uur. Begonnen wordt met het bespre ken van de politieverbindingen in verband met de voorgenomen aan schaf van meldtafelapparatuur en verbindingen inclusief een z.g. di- versity-set. Hierna worden de gemeentelijke reserves en fondsen besproken als mede de nadere ombuigingen 1980 uitkeringen uit het gemeentefonds en uitkering gewoon lager onder wijs. De commissie houdt zich voorts bezig met het rapport inzake on derzoek algemeen beheer en met na me de apparaatskosten. Voor zover de onderdelen betrek king hebben op het werkterrein van de commissie zal gesproken worden over de „Beleidslijnen gemeente Venray". Voordat de kas- en liquiditeitspo sitie van de gemeente aan een be spreking wordt onderworpen, zal de commissie rich bezighouden met het bespreken van het overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de post „onvoorziene uitgaven" van de begroting van de algemene dienst over 1979 en 1980. Gecombineerde commissie vergadering over buitengebied op 3 juli De commissie voor de ruimtelijke ordening en de commissie voor de agrarische aangelegenheden houden op donderdag 3 juli een gecombi neerde openbare vergadering. Deze wordt gehouden in de koffiekamer van het raadhuis en begint om 19.00 uur. Deze gecombineerde vergadering zal in haar geheel zijn gewijd aan de bespreking van het ontwerp be stemmingsplan Buitengebied. De vergadering zal tevens worden bijgewoond door een delegatie van Bouwvergunningen verleend Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 2 juli 1980 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 da gen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratie ve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen (AROB) een gemotiveerd be zwaarschrift indienen bij burge meester en wethouders. het bouwen van een woning aan de Matterhornlaan t.n.v. J. C. L. v. d. Heijden; het bouwen van een vóórgevel- pui pand Largostraat 14 t.n.v. M. C. J. Wanten; 't verbouwen van de voorgevel pui pand Largostraat 16 tn.v. G. J. M. Ewalts; het bouwen van een open opslag plaats aan de Albionstraat 5 t.n.v. P. H. L Lucassen; het verbouwen van een woning aan de Hoenderstraat 26 t.n.v. Th. J. P. M. van de Werken; het verbouwen van een kantoor tot bedrijfswoning aan de Smak- terweg 9a tn.v. Bouwbedrijf v. d. Voorn b.v.; het bouwen van een machine- loods aan de Begijnhofweg t.n.v. Gebr. Janssen; het herbouwen van een kippen hok aan de Kiekweg 10 t.n.v. A. W. M. Claessens; het bouwen van een mestvar- kensstal aan de Kempkensberg t.n.v. J. J. Wilmsen; het bouwen van een woning aan de Leikeswei t.n.v. M. L. P. M. Kuijpers; het bouwen van een woning aan de Leikeswei t.n.v. A. C. J. M. Kuijpers; het bouwen van een woning met garage aan de Oostsingel tn.v. J. G. H. F. Herraets; het wijzigen van een verleende vergunning voor het bouwen van een woning aan de Ringweg tn.v. F. M. E. JenniSkens; het uitbreiden en verbouwen van een pand tot 2 winkels en boven woning aan de Patersstraat 8 Ln.v. A. J. A. M. Goumans; het bouwen van een tankstation met kantoor-, magazijn- en ver koopruimte hoek Noordsingel/ Maasheseweg tn.v. Automobiel bedrijf van Ilaren B.V. Venray, 4 juli 1980 De- burgermeester van Venray, mr. H. J. M. Defcsche HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: W. Jansen, Lollebeekweg 29, CaStenray. om vergunning tot het uitbreiden van een varkensmesterij, varkensfokkerij en kalvermesterij, waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Lolle beekweg 29, Castenray, kadastraal gemeente Venray sectie P nr. 92. J. P. J. Duykers, Horsterweg 53, Castenray, om vergunning tot het uitbreiden van een champignon- en gladiolenkwekerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Aders inrichting Horsterweg 35, Castenray. kadastraal gemeente Venray sectie P nr. 217. J. Kortenoeven, Bergweg 2, Venray, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een container- bedrijf, overslagbedrijf van diverse soorten afval en onderhoudswerk plaats voor eigen, materieel. Adres inrichting Industrieterrein Smakter- heide Metaalweg (ongen.), kadas traal gemeente Venray sectie T nr. 427 (ged 1099 (ged). F. A. M. Gommers, Steegse Peelweg 100, Ysselsteyn, om ver gunning tot het uitbreiden van een varkensfokkerij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting Steegse Peelweg 100, Ysselsteyn, kadas traal gemeente Venray sectie N3 nr. 98. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare ritting te houden op woensdag 23 juli 1980 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maashesewweg 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 4 juli 1980 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester A.L.G. Janssen, loco-secretaris de Permanente Adviesgroep Buiten gebieden van de provincie (P.A.B.). Bij deze bespreking staat centraal de gebiedsindelingskaart, zoals deze tot stand Is gekomen in overleg met de Permanente Adviesgroep Buiten gebieden van de provincie. Ondanks diverse tegenslagen is de reconstructie van het Hcnsenius- plein nog binnen de daarvoor ge stelde termijn gereed gekomen. Hoewel hiermee verband houden de verkeersmaatregelen formeel nog niet zijn afgerond, heeft het gemeentebestuur gemeend thans al tot openstelling van het plein te moeten overgaan. Het ligt in de bedoeling van de winkeliers vereniging „Het Winkelcentrum Venray" in september a.s. aan de opening een officieel tintje te ge ven. Dan zal ook de verdere aan kleding van het plein met bomen klaar zijn. Met. de nieuwe ingebruiksbestem- ming van het Henseniusplein is een aantal verkeersmaatregelen van kracht geworden. Op het plein zelf geldt eenrichtingsverkeer voor ge motoriseerd verkeer. Het inrijden vanaf de oostzijde (waar het Hense- niusbeeld staat) is toegestaan voor het bereiken van de 25 parkeervak ken. Men kan het plein dan weer via de westzijde (Leeuwstraat) ver laten. Voor de parkeervakken geldt de Het planberaad, de adviescommis sie van de gemeenteraad belast met het maken van één welrijnsplan voor de gehele gemeente, heeft af gelopen maandag vergaderd over de doelstellingennota voor dit welzij ns- plan. De slotconclusie na afloop van de vergadering is, dat in Venray het welzijnsbeleid zich in eerste instan tie gaat richten op personen in ach terstandssituaties. Het willen bereiken van een zo goed mogelijke welzijnssituatie ge combineerd met beperkte middelen (geld en mankracht) betekent dat een keus gemaakt moet worden. Het gemeentelijk beleid gaat zich dus in eerste instantie richten op personen en groepen van personen in situaties waarbij sprake is van achterstand of achterstelling op economisch, sociaal en cultureel gé- bied. De situatie zelf zal vanzelf sprekend ook niet buiten schot kun nen blijven. Op welke groep gaat het gemeen telijk beleid zich vooral richten? i Op 'menséü zónder werk en ar beidsongeschikten, op de Culturele minderheden en op Jeugdigen. Ge tracht zal worden, in de toekomst, De beleidsvoorbereiding en -uit voering op het gebied van kunst en cultuur is binnen het ambtelijk apparaat verspreid over verschil lende afdelingen. Zonder de gemeentelijke taak in zake de kunst en cultuur in de Venrayse situatie te overschatten, zal volgens het gemeentebestuur het uitvoeren van een alle aspec ten omvattend kunst- en cultuur beleid het aanstellen van een amb tenaar culturele zaken wellicht noodzakelijk maken. Het wordt tot taak van het ge meentebestuur gerekend om het culturele leven in Venray zo goed mogelijk te laten, ontplooien, als mede de algemene belangstelling voor de diverse vormen van cul tuur te bevorderen. Meer concreet houdt dit in: het steunen van de culturele ver enigingen en instellingen in de gemeente. Het tot nu toe gevoer de beleid in deze zal voortgezet worden; het stimuleren en steunen van incidentele activiteiten op het ge bied van kunst en cultuur. Het gemeentebestuur hoopt, mede door middel van de ondersteu- Inspraak over „Beleidslijnen" Om iedereen in de gelegen heid te stellen te kunnen mee praten over de door het ge meentebestuur van Venray opge stelde „Beleidslijnen", zullen wij in een aantal afleveringen in de ze rubriek „Gemeentepraat" de inhoud van deze nota weerge ven. Tot 1 juli a.s. heeft men de gelegenheid schriftelijk bij het college van b. en w. zijn/haar visie op deze nota te geven. Gehoopt wordt dat van deze mogelijkheid tot inspraak ruim schoots gebruik zal worden ge maakt. Na de inspraakprocedure zal de Nota Beleidslijnen gemeente Venray door de gemeenteraad worden vastgesteld. Uiteraard zal daarbij rekening worden gehouden met de vanuit de bevolking naar voren ge brachte wensen en opmerkin gen. De nota „Beleidslijnen" is gra tis verkrijgbaar bij de receptie van het raadhuis te Venray. bepaling, dat hier niet langer dan een half uur mag worden gepar keerd. Met het ingebruiknemen van het gereconstrueerde Henseniusplein is ook het eenrichtingsverkeer in de Henseniusstraat omgekeerd. Men mag nu deze straat inrijden vanaf het Henseniusplein in dé richting Langstraat. Inrijden vanuit de rich ting Paterslaan (zoals de laatste ja ren moest) is thans verboden. Men mag wel vanaf de Paterslaan-Hen- seriiusstraat naar het grote parkeer terrein (Gouden Leeuw) rijden, waarvan de toegangsweg aan de Leeuws'traat is gelegen. Aan de westzijde van de Hense niusstraat is een parkeerverbod van kracht geworden, terwijl voor de oostzijde een stop verbod geldt. Aan de oostzijde is het Henseniusplein dus bereikbaar via de Patersstraat. Het nieuwe plein is GEEN DOOR GAANDE ROUTE meer voor het verkeer uit de richting Patersstraat/ Henseniusstraat. Alleen wielrijders en bromfietser mogen het plein over het (rode) rij wielpad in beide richtingen berij den. via aktiviteiten en voorzieningen in de sfeer van de zorg de educatie en de recreatie hun situatie te verbe teren. Bij „zorg" moet men denken aan de hulpverlening c.q. dienst verlening. Met „educatie" wordt be doeld de scholing en de vorming. Bij „recreatie" moet gedacht wor den aan de ontspanningsmogelijk heden zowel actief (als deelnemer) als passief. Men moet .wel bedenken dat de gemeente niet in haar eentje het welzijnsbeleid kan uitvoeren. Zij heeft daarbij de hulp nodig van de organisaties en instellingen welke werkzaam zijn binnen de gemeente. Niet in de laatste plaats is ook de hulp nodig van de bevolking van Venray. De volgende vergadering van het Planberaad zal zijn op 18 augustus. Dan zal met name stil worden ge staan bij de inspraak rond de doel stellingennota. Inspraak zowel voor de werkgroepen, die de deëlplannen van het welzijnsplan voorbereiden als voor burgers v;aq Venray. Als u vragen hebt over de wel zijnsplanning in Venray, komt u dan {gerust naar het gemeentehuis en stel ze aan onze voorlichter. ning van de activiteiten van de Venrayse Kunstkring, te bereiken dat het aantal tentoonstellingen en andere manifestaties op het gebied van kunst en cultuur in de toekomst enigszins opgevoerd kan worden; het samen met de leiding van de schouwburg zoeken naar wegen om de schouwburg een functie te laten vervullen voor een groter deel van de bevolking van Venray en omstreken; de binnen het ambtelijk apparaat bestaande Werkgroep Kunst houdt rich bezig met de keuze en ver werving van kunstwerken voot de verfraaiing van enerzijds ge meentelijke gebouwen, anderzijds openbare ruimte in de wijken en dorpen. De aandacht is hierbij speciaal gericht op werken van kunstenaars uit het omliggende gebied van Limburg en Brabant. Hierbij wordt, waar mogelijk en wenselijk gebruik gemaakt van de regeling „Complementaire ar beidsvoorziening beeldende kun stenaars" (B.K.R.-regeling). Deze biedt de mogelijkheid om op- drachte verstrekken en vervaar digde kunstwerken aan te kopen. Zoals reeds in de nota van aan bieding 1980 is aangekondigd wordt in dit jaar de kunstzinnige verfraaiing van de wijk Brukske aangepakt, te financieren uit het Fonds kunstzinnige voorzienin gen. In de jaren daarna zal aan de artistieke verfraaïng van an dere wijken aandacht besteed worden. Daarbij zal zoveel mgoelijk inge speeld worden op wensen en sug gesties van de betrokken bewo ners. BIBLIOTHEEK Het gemeentebestuur staat achter het streven van het bestuur van de bibliotheek naar een realisering van een nieuw biblitheekgebouw in het centrumplan, zodra de financiële mogelijkheden aanwezig zijn. Wat betreft het stichten van fi lialen in de kerkdorpen kan het vol gende opgemerkt worden. In het verleden is de wenselijkheid hiervan besproken. Het deelnemingspercen tage vanuit de kerkdorpen zal onge twijfeld stijgen, maar het is de vraag in welke mate. Ook andere factoren zijn van invloed. De destijds aanwe zige filialen in de kerkdorpen wer den zeer matig bezocht. Daarnaast zijn er bij filiaalvorming financiële en personele en formeel-juridische consequenties. Afweging van al de ze punten brengt het gemeentebe stuur tot de conclusie, dat filiaalvor ming vooralsnog niet mogelijk is. MUSEUM Reeds enige tijd geleden is een Voordat de gemeenteraad van zyn vakantie gaat genieten wordt a.s. dinsdagavond om zeven uur een raadsvergadering gehouden, waar op alle punten, die nog nog moe ten worden afgewerkt, aan de or de worden gesteld. Dat zün er in totaal dertig. Op dinsdag 29 juli werdt NIET vergaderd. De vol gende raadsvergadering is dan weer op dinsdag 12 augustus. Een van de belangrijkste punten voor de vergadering van a.s. dins dag is ongetwyfeld het voorstel tot vaststelling van de tweede herziening van het bestemmings plan Centrum. Bij devoorbereiding van de uit werking van de z.g. „Rose Vlek" het toekomsitige winkelgebied tus sen Schoolstraat, Deken Thielen- straat, Hoenderstraat en Hensenius plein is de noodzaak gebleken, om tot een goede ontwikkeling van dit gebied te komen, het aantal m2 verkoopvloeroppervlak rond h^t kernwinkélgebied tot het midden van de tachtiger jaren zoveel mo gelijk te beperken. Dit in verband met een in theorie dreigende over- bewinkeling. M.et het oog daarop moeten win- kelbouwmogelijkheden voorlopig uit het centrumplan worden gehaald en vervangen worden door bestemmin gen, die overeenkomen met het hui dige gebruik. Dat betékent, dat de uitlopers van winkels en toonzalen buiten het eigenlijke winkelcentrum voorlopig moeten worden teruggenomen, waarbij evenwel de inmiddels ver kregen rechten rijn ontzien. Het ontwerp van de herziening heeft in december en januari j.l. ter inzage gelegen en hiertegen zijn veertien bezwaren ingediend. Het is aan de gemeenteraad als hoogste bestuurscollege van de ge meente a.s. dinsdagavond tijdens de openbare vergadering over deze tweede wijziging van het centrum plan te beslissen. STRAATNAAMGEVING In verband met het doortrekken van de Noord- en de Oostsingel en het afsluiten van een gedeelte van de Maasheseweg zal de gemeente raad nieuwe straatnamen moeten geven. Voorgesteld wordt het gedeelte van de Maasheseweg, gelegen tus sen de Hofstraat en de Noordsingel, alsmede voor het gedeelte van de Hofstraat, gélegen tussen de Julia- nasingel en de Maasheseweg, de naam RAADHUISSTRAAT te ge ven. De naam NIEUWE MAASHESE WEG wordt voorgesteld voor de weg, aansluitend aan de verlengde Noordsingel in noordelijke richting tot de aansluiting van de Maashese weg ter hoogte van de Industrie straat (Buitenlust). AFWERKING VENRAY'S BROEK De afwerking van de voormalige stortplaats in het Venray's Broek kan thans definitief ter hand wor den genomen. Het slib van de vloei- velden is intussen over de gesloten stortplaats verspreid en hierover moet een laag teelaarde worden aangebracht. Voor het uitvoeren van het grondwerk wordt van de raad een krediet van 66.617,ge vraagd. OVERIGE AGENDA Verder vermeldt de agenda de aantal uitgangspunten vastgesteld voor de realisering van een geschied en oudheidkundig museum in Ven ray, kort samengevat: het verwerven in eigendom dan wel in bruikleen van museum- voorwerpen, die betrekking heb ben op plaats en streek; het tentoonstellen van bij voor keur eigen (of in bruikleen ver kregen) bezit aan museumvoor- werpen; het houden van wisselende ten toonstellingen op het terrein van geschied- en oudheidkunde en eventueel van andere tentoonstel lingen; een bijzondere aandacht voor de dienst van het onderwijs (rond leidingen, dia-vertoningen, lezin gen e.d.). Besloten is rm in het „Frcclekes- huus" het gemeentelijk museum on der te brengen. De bedoeling is om het pand voor lopig zonder verbouwing in gebruik te nemen. Wel zullen de voorzienin gen, die nodig zijn voor het gebruik als museum, aangebracht worden. Ter advisering inzake inrichting, exposities, wisselende tentoonstel lingen, enz-, zal gebruik gemaakt worden van de deskundige hulp uit de regio. GEMEENTELIJKE MONUMENTENLIJST Er is een onderzoek ingesteld door het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap ter inventarisering van de objecten in de gemeente die een historische waarde hebben. Het streven is om te komen tot de vaststelling van een gemeentelijke monumententlijst en een bijbehoren de verordening. De werkelijke plaat sing van een historisch object op die lijst zal afhankelijk gesteld moeten worden van: de financiële consequenties; eventueel het vinden van een ge schikte toekomstige bestemming; de mogelijkheid van wederzijd se inpassing van het monument en zijn omgeving in stedebouw- kundige zin. volgende voorstellen: besch'ikbaarstellen van een kre diet van 21.000,voor de aan schaf van een bestelwagen voor ge meentewerken; vaststelling nieuwe verorde ning winkelsluitingswet, de z.g. vrij- sitellingsverordening Met name gaat het hier om de verkoop van bloemen bij gelegen heid van de jeugdvierdaagse, de ver koop van spijzen, ijs en alcoholvrije dranken t.b.v. bezoekers aan het Duitse kerkhof in Ysselsteyn en de verkoop van religieuze artikelen, souvenirs en bloemen in het bede vaartsoord Smakt; beroep van Aannemingsbedrijf Leyssen Venray b.v. tegen weige ring bouwvergunning tot uitbrei ding bedrijfsruimte ten behoeve van het aan de Steegse Peelweg ge vestigd aannemersbedrijf; onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Zwarteweg, gelegen vanaf Spurkt tot aan de Spurkterweg en een ge deelte van de Ambachtstraat vanaf Spurkterweg tot aan de Smakter- weg; verlenen van medewerking voor het herstellen van het dak van de b.o.-school „De Essel"; aankoop grond in Leunen van de heer P. H. L. Lucassen; verkoop bouwkavel in het be stemmingsplan Castenray aan de heer J. Swinkels; verkoop grond in het Centrum- plan aan het Middenstandshuis t.b.v. de bouw van de Ned. Midden- standsbarrk; verkoop strook grond in Yssel steyn aan de heer G. Linders; verkoop grond in bestemmings plan De Wieën aan de woning- Tot nu toe is de zorg voor het on derhoud van langs de openbare weg en in plantsoenen voorkomende kunstwerken niet in de taakstelling van één gemeentelijke afdeling op genomen. Hoewel de meeste van de ze voor onze streek karakteristieke „monumenten op kleine schaal" op particliere grond voorkomen, wordt een activerende en stimulerende rol van het gemeentebestuur gewenst geacht om het voorbbestaan er van veilig te stellen. Het voornemen bestaat daartoe een bestaande of een nieuwe werk groep te belasten of een stichting in het leven te roepen met de taak om adviserend, stimulerend en uitvoe rend bezig te zijn inzake beheer en onderhoud en instandhouding van bedoelde objecten. De reeds in het verleden getoon de inzet van de L.T.S. zou hieraan mogelijk gékoppeld kunnen worden. GEMEENTE- ARCHIEF Wanneer in dit kader over gemeen te-archief wordt 'gesproken wordt daarmee het archief bedoeld dat ge vormd is voor en ten behoeve van de administratie van 'het gemeente lijk bestuur en waarvan de daarin opgenomen bescheiden ouder zijn dan 50 jaar en als zodanig zijn over gebracht naar de zogenaamde ge meentelijke archiefbewaarplaats in de zin van de Archiefwet 1962. Deze stukken zijn in principe openbaar. Daarnaast bevindt rich in de ge meentelijke archiefbewaarplaats ar chieven (of gedeelten daarvan), die door derden, bijvoorbeeld kerken of kloosters, in beheer zijn gegeven. Het hiervoor bedoelde archief staat onder beheer van een daartoe benoemde gemeente-archivaris. In de gemeente Venray is sedert '65 een gemeente-archivaris op part time basis in functie. Sinds dat jaar heeft de gemeente archivaris gewerkt aan de inventa risatie van 'het archief. Het is de be doeling, dat dit werk omstreeks 1980 afgerond is. Op dat tijdstip is ook de opvolging van de huidige archivaris aan de orde. Een van de mogelijk- bouwvereniging Noord Limburg ten behoeve van de bouw van 78 wo ningwetwoningen nabij de St. Anto- niusstraat; verkoop stukjes grond op de hoek van de Deumeseweg/Midden Peelweg; aankoop gronden van de Zus ters Ursulinen. Het gaat over een totaal van 12 ha. waaronder begrepen het Oda- park aan de Merseloseweg, een ge deelte van het Gemmadal (bos/park en speelterrein) en grond gelegen aan de Bosweg, bestaande uit loof hout; herziening verkoopvoorwaarden en delegatiebesluit; benoeming van mevr. A. C. M. J. Claessens-v. d. Wiel tot ambte naar van de burgerlijke stand; verlenen van medewerking voor het aansluiten op het riool van de kleuterschool in Castenray; verlenen van medewerking voor het aansluiten op het riool en het vervangen van een oliegestook- te cv. ketel t.b.v. de lagere school van Castenray; idem voor het vervangen van een oliegestookte door een gasge stookte c.v. ketel t.b.v. de Lucia- school idem voor het aanpassen van de speelzaal en hét aanschaffen van speelmateriaal tb.v. de kleuterschool in Oirlo; idem voor het aanschaffen van 50 leerlingensets t.b.v. de lagere school in Veulen; het verlenen van medewerking voor het huisvesten van de kleuters in de lagere school in Veulen het beschikbaarstellen van gel den voor het aanschaffen van een schrijfmachine, diaprojector en ont wikkelingsmateriaal t.b.v. de open bare kleuterschool „De Keg"; idem voor het aanschaffen van meubilair, leer- en hulpmiddelen t.b.v. de lagere school „De Keg"; aanpassing van de verordening op de bestuurscommissie voor sport zaken, jeugd- en jongerenwerk; wijziging rechtspositieregeling van het gemeentepersoneel. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter heden is dan de aanstelling van een streekarchivaris. Behalve de archieven van over heidsinstellingen zijn voor de ge schiedkunde evenzeer van belang ar chieven van verenigingen, instellin gen en odk van particulieren. Het is mogelijk om dergelijke archieven in beheer te geven aan het gemeente archief. Er zal meer bekendheid gegeven worden aan deze mogelijkheid. Odk zal een actief „opsporingsbeleid" ge voerd worden opdat dergelijke voor de geschiedkunde belangrijke archie ven bewaard kunnen blijven. Daarnaast 'is er nog een groot aan tal (niet gemeentelijke) losse stuk ken van belang voor kennis van de geschiedenis van Venray. Het is de bedoeling om in de toekomst een zo volledig mogelijke documentatie op te bouwen van 'kopieën van stukken die op het verleden van Venray be trekking hebben en die elders ver toeven, zoals documenten, losse pu blicaties, foto's, landkaarten en der gelijke. De doelstellingen van het gemeen- te-archivaat zijn en blijven in de toekomst: inventarisatie van het bezit en en daarmee bevordering van de toegankelijkheid beheer; bestudering; begeleiding van derden bü de raadpleging van het archief. Een nieuwe doelstelling die het gemeentebestuur aan de voorgaande wil toevoegen is het dienstbaar ma ken van het archief in het voortge zet onderwijs, ten einde meer be kendheid te geven aan de geschiede nis van de eigen plaats en streek. Met' name voor het onderricht in geschiedenis en staatsinrichting kan het archief als hulpmiddel dienen. Hervoor zal het noodzakelijk zijn om instructie- en documentatiemate riaal te vervaardigen. Dit is echter alleen te realiseren als in de toekomst de functie van archivaris behouden blijft c.q. daar toe opgeleid personeel ter beschik king staat. WERK AAN DE WELZIJNSWINKEL GEMEENTE STIPPELT BELEID UIT U WEET WEL HOE GOED ONZE OPRUIMING IS. MAAR OOK NU HEBBEN WIJ VOOR U VELE KOOPJES OP VOORRAAD! De opruiming begint dit jaar op 17 juli.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 9