Noordtangent voorlopig opgeschort FACISTOÏDE maar centrumplan wel verder uitvoeren Leerlingen-bouwplaats gereed weekblad voor venray en omgeving I Ir Leenen Ziindapp Sprinter is binnen! dubbelglas PEEL EN MAAS een krant om te lezen LUXOR THEATER ZOEKT HET HOGEROP Tentoonstelling tl J DAG 27 JULI 1980 Nr. 26 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING NOGMAALS )e aandachtige lezer van dit blad zich ongetwijfeld deze „moei- ke kop" herinneren, boven een rhaal, nu precies veertien dagen eden- Wij stelden ons daarin te er. tegen de door de PSP afde- g Venray gedeponeerde stelling. I Peel en Maas een steeds verdere ihtse ondemokratische tendens toont. In ons verweer noemden wij o.m. t ook de PSP qua artikelen en richten in Peel en Maas altijd aan id kwam en komt. De PSP heeft uitvoerig schrifte- gereageerd op dat verhaal en arbij o.m. een hele „waslijst"' aan dragen van artikelen hunnerzijds, larann Peel en Maas geen aan- cht zou hebben geschonken. )m niet te vervallen in een nie- -welles-spclletje, hebben wij een Jerhoud gehad met de heren 1 Hendriks en Leo Neyenhuys, jen bestuurslid van de PSP af- ling Venray. )e PSP is een van de politieke riijcn die (nog) niet in de Venrayse neonteraad is vertegenwoordigd, t betekent echter niet. dat zij het len en zeilen in onze gemeente lusief de raad niet nauwlet- id in de gaten houdt. Met de re- maal van een klok richt zij dan t brieven aan t college van b. en aan de raad en aan andere in- Mies, waarin ideeën worden aan traden. stelling wordt genomen pen. of vragen gesteld worden bepaalde zaken. Trouw ont- pgt de pers (inclusief Peel en ss) hiervan afschriften. Het staat Ipers vrij daar al of niet melding I l." maken; het onderwerp ver- j uit te diepen of van kommen- fcr te voorzien. t in Peel en Maas is dat regel- (tig gebeurd niet altijd, omdat zelf de aklualitcit beoordelen; Rf de beslissing nemen wat er ge- Rbliceerd wordt. Ook het al of niet Kibliceerd zijn in andere bladen ft de plaaLsing beïnvloeden. jHet kommentaar dat wij op derge- Isf artikelen, de laatste tijd. ge en zouden hebben, zo ugetuigen een „harde ver rechtse opstel- ig". aldus de PSP. Wij wensen dit t te geloven; het is in ieder geval 1 do bedoeling geweest ons zo op Pstellen! Misschien 'n harde kriti- f opstelling. PSP afdeling Venray, hoeft als tare .andere vereniging, bij tijd I wijle mededelingen te doen aan |»r leden en andere geïntcresseer- En als elke andere Venrayse peniging, kan zij daarvoor gebruik :en van de redaktickolommen in tal en Maas. Het ligt niet op onze daarop censuur uit te oefenen. Iguit worden „te lange stukken" normale proporties terugge beld. i dan mea culpa spraken j in ons artikeltje van „de heren IP-ors". daarmee de dames van partij ten onrechte vergetend. Boni soit qui mal y pense! ■Wij hebben er alle vertrouwen in, ft ons gesprek met de PSP-verte- roordigers verhelderend ge takt heeft en mogelijke miverstan- n of wantrouwen uit de weg heeft uimd. [De tijd zal het leren. MOTORRIJDER BIJ BOTSING GEDOOD ïonderdagavond even over half sul f is de 23-jarige motorrijder .rtinus Volleberg, afkomstig uit lashees, doch verblijvende in Ven- f bij zijn grootouders, vermoede- ,k door te hoge snelheid, vanaf de Jüianasingel komende, en rijdend B dc richting van de Maasheseweg, lks van de weg terecht gekomen •1 via trottoir en plantsoen fron- ial tegen de muur van het Kerk- lad gereden. De duopasagiere was h 17-jarige mej. Henny MeLkerts. telden werden van de motor ge- ilngerd, terwijl de motor en be- fcuurder in brand vlogen. Buurtbe woner L. wist bij de bestuurder het luur te doven. De bestuurder bleek ll ernstig gewond te zijn dat hij en- |ple minuten na aankomst in het ekenhuls is overleden. De 17-jari- t jongedame die enkele meters rder op het trottoir terecht kwam -Oest met ernstige verwondingen laar -het ziekenhuis worden ver- I De Venrayse politie wist aan van- ijk de brandende motor te doven, jiaar steeds laaiden de vlammen ler op. Dat blussen werd later lor de brandweer overgenomen. |>ie klaarden dat in korte tijd. Ruim twee en 'n half uur heeft de Venrayse gemeenteraad onder zeer grote publieke belangstelling nodig gehad om een besluit te ne men over het wel of niet aanleggen van de Noord Tangent. Deze geplande verbindingsweg (oost-west) vanaf de Stationsweg over het terrein van „Jerusalem" en het kerkhof naar de Hoenderstraat en de Langeweg, werd tenslotte weer opgeborgen. Eerst zpl keihard vast moeten staan dat deze weg on misbaar is in het Venrayse ring wegen-stelsel. Maar voor men tot deze „oplos sing" kwam welke overigens 13 stemmen voor en 9 stemmen tegen kreeg hadden alle partijen lang en breed hun meningen over deze tangent naar voren gebracht. Degenen die tegen de aanleg van die verbindingsweg waren, kregen daarbij vóór de vergadering nog de steun van Veldeke. Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Venray en de Milieugroep Venray. Deze groeperingen hadden afgelopen weekend een handtekeningen-aktie tegen de Noordtangent ondernomen. Het resultaat mocht er zijn: ruim 900 handtekeningen konden aan de burgemeester worden overhandigd. Ook D'66 deelde voor de vergade ring circulaires uit. waarin hun standpunt tegen de Noordtangent uit de doeken werd gedaan. PUNTJES OP DE RAAD Vergaderingen van gemeen teraden staan er om bekend, dat zij nu eenmaal niet uit blinken door geestigheid. Maar een aandachtig toe hoorder weet zo af en toe toch nog wel een krentje te vin den in de taaie mik. Zo was te beluisteren, dat burgemeester Defesche over de voormalige begraafplaats, aan de noordzijde van de Gro te Kerk niet veel kon vertel len over het cenwezig geweest zijn van graven op de plaats waar de Noordtangent is ge- prejekteerd. „Ik kan niet uit eigen ervaring spreken, want ik heb er nooit gelegen'" zei ihij De heer L. Janssen van de VVD maakte 'n mooie woord speling toen hij stelde, dat het een wijs besluit zou zijn niet te besluiten voordat besloten kón worden. En van PvdA-fraktievoor- zitter H. Willems was de kreet afkomstig: „Zelfs als we ja zouden willen zeggen, zou den we toch nee moeten zeg gen". De heer J. Reintjes, voorzit ter van de Kerkdorpenfraktie, groot voorstander van de aan leg van de Noordtangent (Een centrumplan zonder Noord- tangent is als een schip zon der roer en als een huis zon der dak), was het als enige fraktievoorzitter niet eens met het door de heer Den Brok voorgestelde uitstel voor na der onderzoek. „Sluit de Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat en School straat voor alle verkeer en kijk wat er gebeurt", stelde de de heer Reintjes voor. „Dat is nou precies wat wij willen" riep de heer L. Jans sen, die daarmee concludeer de, dat ook de heer Reintjes voor het voorstel van de heer Den Brok zou zijn. Hij bleef echter tegen Poels Rijwielhandel Venray Grotestraat 26 - Venray SAMENWERKING In de groepering Samenwerking ontbrak de eenheid. Het grootste ge deelte van deze fraktie was tegen de Noordtangent. De heer den Brok was hun woordvoerder. Hij memo reerde de beweegredenen welke er in 1973 tod geleid hebben om een Noordtangent op papier te zetten. Zijn die beweegredenen nu na 7 jaar nog van kracht? Het ringwegenstel sel moet het centrum goed bereik baar maken maar is daar nog een Noordtangent voor nodig? Nieuwe, andere inzichten, spelen nu een rol. Moet men het unieke gebied tussen kerk en gemeentehuis opofferen aan een verkeersweg of moet men er een stadspark van maken? De noodzaak van een Noordtan gen is volgens spreker nog niet aan getoond. Laat men dat eerst eens gaan doen. Hij waarschuwde er voor dat men dit plan er niet door-moet- drukken; daarvoor is er te veel ver deeldheid. zowel in het college als in de raad en bij de bevolking. De voorstanders bij Samenwer king voor de aanleg van een Noord tangent hadden de heer De Bruijn. als woordvoerder. Volgens hem was het nog nooit voorgekomen dat ach teraf over een eerder genomen raadsbesluit nog eens gepraat werd cf het wel nodig was dat dat raads besluit werd uitgevoerd. Deze klei ne minderheid bij Samenwerking vindt de aanleg van de Noordtan gent noodzakelijk met het oog cp de toekomst; als plan Landweert ont wikkeld is. Komt er geen Ncord- tangent, dan blijft de Hofstraat de oost-west-verbinding, met alle ge breken die daar aan verbonden zijn. Vooruitschuiven is uitstellen is pap pen en nathouden, en dat is niet verantwoord. Te veel plannen zijn gebaseerd op de voltooiing van de Ncordtangent. Daarvoor zijn ook al grote kosten gemaakt: het aankopen van huizen in de Hoenderstraat, de voorbereid ingskoslen en het groen plan. VVD De heer L. Janssen van de VVD vond het opnieuw ter discussie stel len van een genomen beslissing een wijs besluit. Zijn fraktie had de voor- en tegen-argumenten eens uit voerig op een rijtje gezet, inclusief de veranderingen welke er sinds 1973 hebben plaats gehad. De con clusie die men uit een en ander ge trokken had was: uitstel van dc Ncordtangent. Die weg zou er ooit wel eens moeten komen, maar daar voor zijn er nu te weinig harde fei ten. Twee of drie jaar uitstellen was een redelijke termijn. De heer Janssen besloot zijn betoog met de woorden: „Het is een wijs besluit, niet te besluiten voordat er besloten kan worden. PvdA De heer Willems liet er geen twij fels over bestaan dat zijn fraktie he lemaal het nut niet inzag van een Noordtangent. De argumenten die de gemeente daarvoor aandraagt zijn niet onderbouwd. Verder is de ob- jektiviteit wel ver te zoeken als men het plan na zoveel jaren door de ontwerpers zelf laat verdedigen. Dan had men andere deskundigen in de arm moeten nemen. De nota van b. en w. bevat verschillende omkeerbare argumenten, aldus de heer Willems .en hij toonde dat met enige voorbeelden duidelijk aan. De alternatieven welke de ge meente aandraagt, zijn geen alter natieven. Waarom geen eenrich tingsverkeer in de Hofstraat, en waarom deze straat niet zo nu en dan afsluiten als dat nodig mocht blijken? De gemeente heeft ook na gelaten andere mogelijkheden van het gebied tussen kerk en gemeente huis op papier te zetten. Het minste wat men nu kan doen is het plan opschuiven en een nieu we beoordeling opzetten over de noodzaak van een Noordtangent. Overgens was zijn fraktie van me ning dat volgens de wet het gebruik van een gesloten kerkhof nog jaren op zich kan laten wachten. KERKDORPEN-FRAKTIE De Kerkdorpen-fraktie was de enigste groepering welke geheel vóór de aanleg van de Noordtangent was. De heer Reintjes stak dat niet onder stoelen of banken. Volgens hem is de noodzaak van een Noord tangent reeds in 1973 vastgesteld en daar is in feite weiig aan veranderd. Hij was er van overtuigd dat ook na deze vergadering menings-ver- deeldheid zou blijven bestaan. Hij zag het meer als bij de Ruilverka veling: Eerst kijkt men daar met angst en beven tegen op, maar la ter is men er best tevreden mee De heer Reintjes kon de reakties van Veldeke en de Milieugroep best begrijpen. Maar die reakties mogen niet nalaten om van Venray iets goeds te maken, waar ook onze na komelingen plezier en nut van heb ben. Volgens hem is er van het ge bied tussen kerk en gemeentehuis ook iets moois te maken mét een Noordtangent. Een stilte-gebied moet men echter niet in het cen trum zoeken. De consument wil het centrum, het winkelgebied zo dicht mogelijk met zijn auto kunnen benaderen. Dat spreekt zeker ook voor de kerk dorpen waar de winkels voor en na verdwijnen en men nog méér op het centrum van Venray is aangewezen. Omleidingen betekenen dan over last. De heer Reintjes herinnerde er aan, dat b.v, de Dorpsraad van Oos trum zich had uitgesproken voor een Noordtangent. Ook de stadsbus diensten moeten het centrum zo dicht mogelijk kunnen bereiken, anders maakt het publiek er geen gebruik van. Als men geen Noordtangent wil, dan had men ook het Hensenius- plein niet moeten reconstrueren; dan is het een schadepost voor de middenstand. Tenslotte besloot de heer Rein tjes zijn pleidooi met te konstateren, dat een centrum zonder Noordtan gent was als een schip zonder roer; als eert huis zonder dak. Volgens hem zou de Noordtangent een heil zame invloed hebben op de gehele Venrayse gemeenschap. WETHOUDER LOONEN Als wethouder o.a. van verkeer en in het college voorstander van een Ncordtangent, moest wethouder Loo- nen het meerderheidsvoorstel op verkeerstechnisch gebied verdedi gen. Hij zag de NWrdlangent als het enigste alternatief ter vervan ging van de route Hofstraat-Markt- Marktstraat. Hij had begrip voor de natuur- en milieu-bezwaren, maar vroeg zich toch wel af, of een stads park midden in het centrum moest komen te liggen. Daarvoor hebben we onlangs nog 10 ha natuurgebied aangekocht (o.a. Odapark). Maar ook met een Noordtangent blijft er bij de kerk nog wel een net parkje over. De wethouder stelde ook dat „geen Rose Vlek mogelijk is zonder Noordtangent, wel een Noordtangent zonder Rose Vlek". Deze konstate- rlng zwakte de vooratter later wel wal af, door te zeggen dat een goed centrumplan niet mogelijk was zon der een Noordtangent. Overigens was met name de heer Houba niet tevreden over de beant woording door de wethouder. Vol gens hem ging hij niet konkreet in op de gestelde vragen en suggesties. VOORZITTER DEFESCHE De burgemeester ging van de Noordtangent geen prestigekwestie maken. Na 7 jaar mag men wel eens bekijken of a) de inzichten gewijzigd zijn; b) of er sindsdien zoveel ge wijzigd is in de situatie van het cen trumplan dat een Noordtangent niet meer hoeft, of anders moet zijn. Deze laatste stelling beantwoord de hij ontkennend. Wat er is ge beurd in het centrum, is een gevolg van het toen aangenomen centrum plan, waartoe ook de Noordtangent behoort. Of de inzichten gewijzigd waren? Weegt nu het behoud van de stille groene plek anders als destijds? We praten, aldus mr. Defesche, over de kwaliteit en verbetering van de binnenstad, over de uitwerking van het centrumplan De gevraagde „harde feiten" voor de noodzaak zijn er: een te drukke Hofstraat-Markt- straat-route. terwijl we in het .een- schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 trum daar -juist verkeersluwe si tuaties gepland hebben- Het centrumplan is praktisch ge reed. Om de laatste fase, voetgan gersgebied in Hofstraat, Markt en Marktstraat mogelijk te maken, is een Noordtangent nodig. Hel opofferen van de witte huizen in de Hoenderstraat is een bekend gegeven. Dat wist men in 1973 al. Ook de minister meent dat ze in het centrum niet meer te handhaven zijn. Bovendien zou restauratie han den vol geld kosten. Wat het gebruik van het kerkhof betrof, meende de voorzitter dat de jurispredentie in deze geen onover komelijke bezwaren doet verwach ten.. Over de feeds gemaakte kosten voor een Ncordtangent kon hij nie- dedelen dat er panden gekocht zijn voor 551.000,welk bedrag sub sidiabel is en 156.000,niet sub sidiabel. Het groenplan heeft 15.000 gulden gekost. Men krijgt natuurlijk geen subsidie, als de Noordtangent niet doorgaat. Trouwens, als de raad zou besluiten dat de Noordtangent niet door hoeft te gaan, dan staat het de voorstanders van deze weg vrij om in beroep te gaan SCHORSING Tijdens het betoog van de voor zitter was bij interruptie voorgesteld de Hofstraat, Markt en Marktstraat nu maar reeds verkeersluw te ma ken. Dan kon men uit de praktijk opmaken of een Noordtangent wel zo dringend nodig was. Voordat de raad zich in tweede instantie over deze kwestie uit sprak, wilde men dat voorstel wel eens even met de fraktievoorzitters onder elkaar bespreken. Daarvoor werd de vergadering enige tijd ge schorst. Na hervatting van de vergade ring kwam het volgende voorstel op tafel: Het voorstel over het wel of niet aanleggen van de Noordtangent uitstellen met de bedoeling een nader onderzoek in te stellen naar dè noodzaak. De frakties zullen binnenkort de kriteria vaststellen waaraan dat onderzoek moet vol doen en hoe dat onderzoek moet geschieden. De heer Reintjes had er met zijn fraktie moeite mee. Hij bleef er bij dat het beter was de Noordtangent nu maar aan te leggen. Als experi ment zou hij akkoord kunnen gaan met een afsluiting van de Hofstraat e.d., zonder al direkt tot bouw- en breekwerk over te gaan, om de be hoefte van een Noordtangent te be wijzen. En aangezien dat nu precies was wat de andere frakties ook wil len, zou men verwachten dat de raadsleden nu allemaal op één lijn zaten. Maar dat was niet waar. Bij stemming bleek dat 13 personen dit voorstel steunden en 9 tegen stem den. Die 9 tegenstemmers willen dus geen experiment of nader onder zoek, maar wel direkt de verwezen lijking van de Noordtangent. WAT NU? Duidelijk is in deze vergadering gebleken, dat het centrumplan ver der verwezenlijkt mag worden. Dus ook het verkeersluw maken van de cost-west-verbinding van Hofstraat naar Marktstraat en zelfs van de Schoolstraat. Dat zal zeker ver keerstechnische problemen met zich meebrengen, noemen we alleen maar de parkeerplaatsen die dan komen te vervallen. Toch mag men derge lijke maatregelen binnen afzienbare tijd verwachten. Het zijn juist die problemen die dan op komen dagen, welke uiteindelijk zullen beslissen over het wel of niet aanleggen van de Noordtangent. Een maand eerder dan verwacht werd is de bouw van 14 bejaardenwoningen aan de Willemstraat hoek Odastraat gereed gekomen. Volgende week donderdag zal de laatste woning aan de bewoners worden overgedragen. Dit zal gebeuren door de voorzitter van de Woningbouwvereniging Noord Limburg, de heer C. Leurs. De bouw van deze 14 bejaardenwoningen werd verzorgd door het Aannemings bedrijf Verhoeven die van dit projekt een leerlingenbouwplaats gemaakt heeft. Als herinnering hieraan zal op diezelfde donderdag door wethouder G. Schols, samen met een van de leerlingen, een gedenkplaat worden ingemetseld. Op de ene foto ziet U de bouwplaats, nog geen jaar geleden. De andere foto, van recente datum laat zien wat er binnen een jaar tijds door leerlingen-bouwvakkers werd gebouwd. Het ligt in de bedoeling op de hoek WillemstraatOdastraat nog enige openbare werken te verrichten, o.a. de aanleg van een plantsoentje en wegverbreding. Nu de Willemstraat een rechtstreekse aansluiting op de verlengde Noordsingel heeft gekregen, is dat geen overbodige luxe. Vandaag, donderdag gaat het Lu xor Theater weer voor de bezoekers open. Daarmee komt dan een einde aan een verbouwing van ruim een half jaar, waarbij zowel het Luxor Theater als het StudioTheater zo nu en dan niet gebruikt konden wor den. Het Luxor Theater zelf is drie weken geleden definitief gesloten en wordt nu een verdieping hoger weer geopend. Beide theaters liggen nu dus op de eerste verdieping, welke bereikt wordt via een royale trap vanuit de hal. De entree van het gebouw is gehandhaafd: wel is er in de hal een nieuwe kassa geplaatst. De inrichting van het Luxor Thea ter is volkomen nieuw; nieuwe com fortabele stoelen met op verhogin gen geplaatste rijen; prachtige vloerbedekking en een enorm pro- jektiescherm van 10 x 4 meter. De buitenkant van het gebouw is modern opgetrokken en blijkt een aanwinst te zijn voor het Schouw burgplein. De direktie betreurt het, dat de houten wand van de Gasterij niet in de bouw meegenomen kon worden, terwijl het een verrijking voor het aangezicht van Venray zou zijn geweest. De opening wordt deze week ge vierd. Daartoe is er vandaag, don derdag, van 17.00 tot 19.00 uur OPEN HUIS, waar iedereen van harte welkom is. Uiteraard gaat de opening gepaard met een feestelijk programma. Spe ciaal voor deze gelegenheid is geko zen voor een van de meest sukses- volle film die momenteel in Neder land te zien is TEN of gewoon 10. In de hoofdrol het nieuwste symbpol voor de jeugd BO DEREK. Deze film draait in Venray in première voor Limburg. Een ander hoogtepunt is de ONE FLEW OVER THE CUCKOO's NEST. Deze met 5 oscars onder scheiden film is opnieuw in roula tie gebracht en blijkt een nog groter succes te zijn dan vier jaar geleden. Deze film speelt zich af in een psy chiatrische inrichting. Het stuk komt dit seizoen ook als toneelvoorstel ling in de schouwburg. Het zal in- teresasnt zijn bede uitvoeringen te vergelijken. Geprolongeerd wordt de fel om streden film van Monty Python LIFE OF BRIAN. Dit is een persi flage op het leven van Christus, waarvan velen menen, dat zoiets verboden moet worden, terwijl film liefhebbers dit nu „je van het" vinden. Voor de jeugd is er deze week tenslotte een van de beste films van het duo BUD SPENCER en TEREN- CE HILL „EVEN EN ONEVEN". Op de plaats waar vroeger Luxor Theater was wordt een speelgoed- speciaalzaak van Hendrix gevestigd. Deze nieuwe winkel krijgt de in gang aan de Kempweg, terwijl eta lages zowel aan de Kempweg als aan het schouwburgplein komen. De tentoonstelling van Limburgs handgedraaide keramiek, welke mo menteel in de schouwburg gehou den wordlt, mag zich in een behoor lijke belangstelling verheugen. Deze week hadden reeds meer dan 1000 personen een bezoek aan de ten toonstelling gebracht, waaronder di verse klassen van lager en middel baar onderwijs. De exposanten zijn best tevreden, want een 20-tal objekten zijn inmid dels verkocht, maar blijven alsnog geëxposeerd. De tentoonstelling duurt nog tot 30 juni en is dagelijks open van 2 tot 5 uur. Vrijdag bovendien nog van 7 tot 9 uur waarbij dan de Venrayse Vrije Academie nog demonstraties verzorgt. De toegang is geheel gra tis.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1