25 JAAR VREDEPEEL DED' VAN STOC COURT BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF 28-29 JUN VOORDELIG GEPRIJSDE VAKANTIE-LEKTUUR J.G. BRLlRRru^f;^'^' ^OBlnson lil;!,-" GROTESTRAAT 28 VENRAY TEL 82727 Net als 25 jaar geleden, was het ok nu weer best zomerweer tijdens e feestelijkheden in Vredepeel. En et als 25 jaar geleden, was de hoge emperatuur in de tent zelfs niet met et koele bier omlaag te krijgen. Voorzitter Vullings van het feest- omité Vredepeel mocht een uitge- reid gezelschap genodigden verwel- omcn, waarvan wij slechts noemen ud-burgemeester A. H. M. Janssen n oud-gemeentesecretaris Henk 'orst. Met hen beiden hebben vele aderen destijds meegewerkt aan iet slechten van de peeltwisten en 1 an de totstandkoming van Vrede- eel. En natuurlijk ontbraken niet de ele officieren van de vliegbasis De n 'eel en van Volkel die als naaste uur in de feestviering betrokken rerden. Het moest tijdens de ver- chillende speeches toch nog eens ezegd worden dat de aanleg van et vliegveld destijds betekende dat er 14 boerderijen in de Vredepeel niet gebouwd konden worden. En misschien was dat ook wel mede oorzaak dat nu de groei in dit Ven- rays jongste dorp er uit is. Burgemeester Defesche die de kwart-eeuw-feesten mocht openen, had moeite om de juiste betiteling voor Vredepeel te vinden. Moest men hier spreken over een couveuse kindje; een flessenkind; een zorgen kindje of de benjamin. Dat de bur gemeester Vredepeel ook nog Ven- rays kleinste kerkdorp noemde, zal dan wel een slip of the lip geweest zijn. De geschiedenis van de Vredepeel werd natuurlijk van alle kanten uit de doeken gedaan. Het was burge meester Defesche die iets nader in ging op de geschiedenis van de VredePAAL, mede naar aanleiding van ons verhaal, vorige week in dit blad. Hij stelde voor een commissie te benoemen onder voorzitterschap van oud-secretaris Henk Vorst, wel ke de autenticiteit van dezeVrede- paal moest onderzoeken. Minstens eenmaal per jaar vergaderen was verplicht; en op de vijftigste ver jaardag van Vredepeel moest het rapport uitgebracht zijn De heer Huijs, voorzitter van de dorpsraad Vredepeel, was er van overtuigd, dat Vredepeel destijds, toen het nauwelijks op eigen benen kon staan, in de steek werd gelaten niet voldoende gevoed werd. Toch meende hij dat deze dorpsgemeen schap het wel zou rukken. Die ver wachting werd ook meermalen mu zikaal onderstreept door de jeugd van Vredepeel. Minder plezierig was de boodschap van de heer Huijs dat de Vredepaal weer verdwenen was. Van de daders ontbrak elk spoor. De heer C. Janssen, als voorzitter van de Venrayse WV, sprong daal- ad rem op in door te beloven dat de WV voor een nieuwe grenspaal zou zorgdragen. Hij had bovendien voor het dorpsplein 'van Vredepeel een aardig monument in petto dat hij niet als Vredepaal zou willen beti telen. Een monument uit beton ver vaardigd ruim 2 meter hoog, be staande uit een 6-kantige sokkel, waarop een 3-kantige zuil met bol. De sokkel was het symbool van de 6 gemeenten die destijds bij Vrede peel betrokken waren; de 3-kantige zuil als symbool van de drie ge meenten welke aan de Vredepeel grenzen. De bol was het verstand dat uiteindelijk zegevierde over de eeuwenoude twisten. Tien Hoenselaar als voorzitter van de dorpsraad Merselo, herinnerde aan de bruidschat welke Merselo destijds aan Vredepeel had moeten geven. Daardoor voelde Merselo zich ook een beetje moeder over dit klei ne Peeldorp. En die moederlijke zof-g uitte zich dan steeds in eendrachtige samenwerking. Het officiële gedeelte van deze feestviering werd op werkelijk uit stekende wijze muzikaal omlijst door een Tamboerkorps van de Ko ninklijke Luchtmacht, daarna werd haar taak overgenomen door de Fi- delen Rosenthaler uit Merselo en het Tamboerkorps van Merselo's Fan fare. De tentoonstelling geschiedenis Vredepeel, aangevuld met een expo sitie van de Koninklijke Luchtmacht mocht zich in een doorlopende be langstelling verheugen. Ook de fees telijkheden van zaterdag, zóndag en maandag hebben niet over belang stelling te klagen. Menigeen zal er met plezier aan terugdenken. En zaterdagmorgen stond de ver miste Vredepaal weer naast de Vre- depeelsteen langs de Midden Peel- weg gepland Maandag heeft de gemeente de paal laten ophalen, naar men zegt om te laten onderzoeken of de paal nog ge conserveerd kan worden en of hij terug geplaatst kan worden of moet worden vervangen door een nieuwe, uaa (t)uindsniu }aq ui uep noz azaQ plaatsje kunnen krijgen. Intussen ligt ie in een van de kelders van -'t gemeentehuis, in de buurt van Ven- rays oude beelden die obk op een plaatsje in het museum wachten Oud-Venrayse ont vangt premie voor wetenschappelijk werkstuk De Stichting Gemeentelijk Cultuur fonds, opgericht door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, heeft ter bevordering van de studie op het ge bied van het gemeentewezen ook in 1979 de gelegenheid opengesteld tot het verkrijgen van een premie voor we tenschappelijke werkstukken, welke het resultaat zijn van deze studie. Op advies van de daartoe benoemde beoordelingscommissie, bestaande uit de heren dr. S. O. van Poelje, mr. L. G. van Reijen en mr. R. Streng, is beslo ten een premie toe te kennen aan mevrouw H. van der Logt-Ebbermk voor haar inzending „Wonen tussen wal en schip". Vernieling Aan de Mavo-school De Kolk werden de beschermrubbers van raamkozijnen en de deurklink van de hoofdingang vernield. Diefstal A. A. deed aangifte van diefstal van drie jurkjes uit zijn kledingzaak. Scha debedrag 180, Inbraak De 31 jarige B.S. uit Eindhoven deed aangifte van diefstal in het chinees-in- disch restaurant m Veltum. Ontvreemd werden o.m. 35 pakjes koffie, 2 grole dozen thee, schaaltjes, snoep en een transistor-radio. Men was binnengeko men via het bovenlicht. zaterdag en zondag van 13.00 tot 23.30 uur De Vredepaal wachtende op een plaatsje in het museum? WV voorzitter C. Janssen overhandigt een maquette v (twist)paal aan de voorzitter van de Vredepeelf nz

Peel en Maas | 1980 | | pagina 11