MUZIEKFEESTEN MERSELO 4É6 Gouden bruidsparen in Ysselsteyn, Merselo en Maashees KAMELEN IN VENRAY ETER-JANSSEN IN HET PINKSTERWEEKEND, 22 T.M. 26 MEI van Dijck T JUISTE ADRES KLAASSEN tl jaar 1930 moet een goed jaar test zijn, want ook nu weer hten wij een bezoek brengen aan S ichillende gouden paren. buurtschap Timmermannsweg sselsteyn maakt zich op om met ebruikelijke pracht en praal hun len paar ter kerke te begeleiden, bruidspaar zal, zoals het 50 jaar geleden ter kerke ging, ook de- eer weer in de landouer stap- K echtpaar JANSSEN-SPREEU- IBERG verheugt zich op die dag nooit tevoren, omdat zij er lang r hebben uitgezien, e gouden bruidegom Jan Jans- (81) Niessen Jan, gaat er trots tot de eerste bewoners van Ys- teyn te behoren. Geboren op het kske moest hij al vroeg zijn 2 rs helpen, die (ongeveer op de lts waar nu de kruising is van leumeseweg en de Midden Peel- net langs het karrespoor dat Venray naar Deume ging, ste grond aan het ontginnen wa lt ontginnen gebeurde met paar- want andere tractie was er nog ader Janssen had, tesamen met familie Camps, optie op 78hec- n woeste grond en die hectares in de loop van de twintiger ja- tot ontginning gebracht. n zijn hulp bestond vooral in „koken van de pot" en wat dschappen doen, want vergeet de naaste buurman woonde 20 uten lopen. In een keurig bijge- den schrift wil de gouden brui- om van nu ons eens haarfijn Ook wij zwichten wel eens voor een verzoek om over gouden paren te berichten welke niet woonachtig zijn in de gemeente Venray. Want wat wil men, als het gouden paar ge boren en getogen is in Venray en daar het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht .Dat ze zich ook nog Venrayers voelen, al wonen ze dan in Maashees. Wij hebben ze daar op de Raay- veldweg 6 opgezocht, waar ze genie ten van een welverdiende levens avond. Maar toch wordt dagelijks uitgekeken naar de postbode, of de ze eindelijk de mededeling zal bren gen dat ze naar Het Schuttersveld kunnen ggaan verhuizen. SEYKENS PETRAN (78) op zijn trouwdag jarig werd geboren en getogen op de Deumeseweg ter hoogte van Heide. Hij moest al vrij jong meewerken op de ouderlijke boerderij en dat hield tevens in dat hij moest helpen met de melkritten voor de zuivelfabriek, de rit van Weverslo via Heide naar de fabriek te Leunen. Later werd het werk zwaarder, want toen moest mijn- hout uit de Venrayse bossen ge bracht worden naar de kade te Maashees. Toen was de Maashese- weg nog een grintweg met stukken hout er in om de weg niet te veel te vernielen. Het waren juist die houtvrachten welke hem in aanra- kin brachten met zijn latere bruid, welke net voor de Brabantse grens op de ouderlijke boerderij woonde. CUPPEN MARIE (76) is geboren in Maashees, getogen op de Buus, moest op de ouderlijke boerderij mee aanpakken. Dat hard werken kwam haar later goed van pas, want zo kon zij haar man op de boerderij goed terzijde staan. Na hun huwe lijk hebben ze eerst nog anderhalf jaar thuis ingewoond, tot er op het Lieseven een pachtboerderij vrij kwam. Dat bedrijf was echter aan de kleine kant en toen er in Yssel-? steyn een ander bedrijf vrij kwam, werd er verhuisd naar dat toen nog jonge Peeldorp. In 1947 kwam de ouderlijke boer derij van de nu gouden bruid vrij en er werd naar Den Buus verhuisd. Daar kreeg men er nog twee kost gangers bij: twee vrijgezelle broers van de gouden bruid. In 1960 werd de boerderij aan hun zoon Sjef verkocht en verhuisde men naar de rand van Maashees en de twee kostgangers gingen mee; het beste bewijs hoe goed ze het hadden. Vorig jaar echter voelde haar oud ste broer Helm het toch maar betei* een plaats te zoeken in het bejaar dencentrum te Overloon De 7 jaar jongere broer Jan was nog jong ge noeg om met 'n Venrayse weduwe te gaan trouwen. Er gaat wel geen dag voorbij, of de gouden bruidegom weet de weg te vinden naar het bedrijf op den Buus ,en als dat nodig is, wordt er nog flink geholpen. Met hun 4 getrouwde kinderen en hun 12 kleinkinderen zullen ze op 6 juni om 3 uur ter kerke gaan naar de parochiekerk te Maashees, waar ter hunner intentie een plechtige Eucharistieviering zal worden opge dragen. En dan gaat het naar de Smakt in het Pelgrimshuis waar de verdere dag zal worden doorge bracht. Van half zeven tot half acht kan iedereen hen daar gelukwensen. vertellen wat hij allemaal had ge daan voordat hij naar de Peel ging. Dat verhaal is een' bewijs van de moeilijkheden waarvoor de jeugd in die dagen stond, maar het gaat ons te ver om dat in deze kolommen af te drukken. Niessen Jan heeft op vele plaatsen als boerenknecht gewerkt. Dat daar jaarlonen verdiend werden van 40 gulden, lijkt ons in deze tijd on waarschijnlijk, maar het was wel de werkelijkheid. Na de aanleg van de grintweg van Venray naar Deume werd het wer ken in de Peel iets beter. Zeker toen in 1920 begonnen werd met de ont ginningen in Ysselsteyn en de eer ste pioniers zich daar, mede door de hulp van Ons Eigen Erf, konden vestigen. De gehele ontwikkeling van Ysselsteyn heeft hij dus mee gemaakt, ook al werd er later ver huisd naar Kempkensberg, want dat behoort immers bij Ysselsteyn. Toch was de tijd van het pionie ren in Ysselsteyn een mooie tijd, al was het hard werken en ploeteren, van de vroege morgen tot de late avond. De zondag was nog de fijnste dag ,want dan werd er naar thuis in het Brukske gegaan, om daar nog eens „echt" te eten. zusters naar het pas gestichte 12 ha. grootte Peelbedrijf. Zij heeft dus ook de ontwikkeling van Ysselsteyn vanaf 1923 meegemaakt. Uitgediend heeft ze nooit, maar thuis wel hard moeten aanpakken. Na hun trouw werd er 6 jaar in gewoond bij haar ouders, totdat ze op Kempkensberg een eigen ge mengd bedrijf konden stichten. Dat gemengd bedrijf werd later, toen de kinderen groter wrerden, opgesplitst in een tuinderij. Jarenlang heeft men pensiongas ten in huis gehad: de machinisten van de eerste tractoren in de Peel, de mannen van de wederopbouw, mannen die het vliegveld en het Duits kerkhof aanlegden, en mannen van de wegenbouw. Dat het daar goed moet zijA geweest getuigen nog de vele kontakten, welke er na Wij brachten ook een bezoek aan het echtpaar TOON VAN HOOF (77) en AN VAN STIPHOUT (78) in Grootdorp te Merselo, precies op de dag dat zij 50 jaar getrouwd wa ren. Dat was wel te merken, want herhaaldelijk werden wij geconfron teerd met kleinkinderen die opa en oma geluk kwamen wensen. Dat was slechts een voorproefje, want de feestviering is zes weken uitgesteld om twee in Canada wonende kinde ren met hun echtgenoten en 9 klein kinderen de gelegenheid te geven naar Merselo te komen. Maar er waren nog meerdere re denen voor uitstel: er waren ook nog kleinkinderen die voor hun eindexamen stonden en ze wilden niet de schuld hebben, dat hun gou den feest invloed zou hebben op de eindresultaten. Daarom vieren ze pas feest op 24 juni a.s. De gouden bruidegom Toon van Hoof is een geboren en getogen Merselonaar, een rasechte boeren zoon. Hij moest toen dat ging, uit gaan werken en leerde daar tevens ook andere vakmethoden kennen dan de in Merselo gebruikelijke, en dat zou hem later van pas komen. De gouden bruid An van Stiphout is eveneens geboren en getogen in Merselo. Omdat ze de oudste dochter was, heeft ze nooit h»even uit te gaan werken, maar „mocht" ze thuis blijven. Na hun huwelijk werd er eerst een boerderij gepacht in Swolgen. De crisisjaren waren magere jaren en omdat ze beiden Merselo maar Dé gouden bruid Anna Spreeu- wenberg (75) is geboren en getogen in Horst, maar kwam op 18-jarige leeftijd met haar ouders, broers en vele jaren met hun vroegere pen siongasten zijn. In 1967 werd het bedrijf verkocht en ging men in de kom van Yssel steyn wonen. Toen de kinderen alle maal het huis uit waren weid een bungalowtje aan de Timmermanns weg gehuurd. En nu wordt er op 20 mei a.s. feest gevierd. Om half twee zal ter hun ner intentie een plechtige Eucharis tieviering worden opgedragen. Dan gaat het gehele gezélschap naar zaal Bosch waar de dag verder zal wor den doorgebracht. Uit hun huwelijk weiden 9 kinde ren geboren welke allen trouwden en deze zullen met 18 kleinkinderen het grote feest meemaken. Van half zeven tot acht uur krijgt iedereen de gelegertheid het gouden paar geluk te wensen. Nu genieten berden van hun wel verdiende levensavond, omringd door vele goed zorgen van de in de buurt wonende kinderen. Ook de kleinkinderen weten dit zeer vitale echtpaar steeds te vinden. Trou wens ook de kinderen in Canada willen steeds op de hoogte blijven van hun wel en wee want regelma tig „hangen ze aan de telefoon". Natuurlijk kwam ook de laatste oorlog nog ter sprake. Was men voor de bevrijding 'n redelijke boer na de bevrijding was er maar een koe en dan ook nog een gewonde koe over. Maar daar was overheen te komen mede omdat men gezond en wel die bevrijding mocht mee maken. Er werden uit hun huwelijk 8 kin-, deren geboren en deze zullen met 23 kleinkinderen het feest mee maken. Dat uitgesteld feest vindt op 24 juni plaats. Om elf uur zal dan niet konden vergeten, grepen ze de kans aan toen in Grootdorp een boerderij vrij kwam. Daar hebben ze niet rijk, maar wel goed geboerd en dat gedaan tot 1965. De boerderij werd in dat jaar vaarwel gezegd en omdat midden in Merselo ook in Grootdorp een klei ner bedrijf vrij kwam, hebben ze dat maar gekocht. Daar hebben ze het nog in het klein gedaan tot 1970. in de parochiekerk te Merselo ter hunner intentie 'n plechtige Eucha ristieviering worden opgedragen. Dan wordt er naar zaal Het Anker gegaan, waar de verdere dag zal worden doorgebracht. Van half ze ven tot acht uur krijgt iedereen de gelegenheid het gouden paar geluk te wensen. Voor: VERS VLEES en VLEESWAREN GROENTEN en FRUIT UITGEBREID ASSORTIMENT LEVENSMIDDELEN BROOD en GEBAK van de warme bakker Grootdorp 15 Merselo H. Janssen Hout en Olie bv Venray De specialist van rondhout voor alle doeleinden: Zoals pergola's, bloem, en zandbakken, afrasterin gen, schuttingen, taluds, enz. Thans verduurzamen wij het hout met onze impreg neerinstallatie onder vacuum en druk. Kom vrijblijvend onze werf bezoeken te Merselo. Geopend: ma. t.m. vrij van 8-5 uur en zaterdag van 10-12 uur. Nieuwe ingang Kleindorp. Tel. Merselo 04786-338 Tel. Venray 04780-81044 Geopend van 08.00-17.00 u. Za. van 09.00-13.00 Zondags gesloten GROOTDORP 42 MERSELO Voor autospuitwerk Autoschade herstellen Autoschade expertises Handel In: Landbou wwerktu igen Onderdelen en reparatie Landbouwgereedschap Benzine en Oliën Gas en Vetten GROOTDORP 35 MERSELO Al 120 Jaar Café en Zaal 't Anker voor bruiloften en Voor het openen van de MUZIEKFEESTEN zal de burgemeester worden afgehaald door de voor zitter van de dorpsraad Merselo, waarna beiden zich om 17.00 uur vanaf Jerusalem per kameel naar Merselo zullen begeven.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 5