MUZIEKFEESTEN MERSELO PROGRAMMA Gevraagd FOTO'S MERSELO VAN VROEGER Houtzaagwedstrijden tijdens het Frühschoppen De oude café's in Merselo Merselo en zijn oud-inwoners Country- en Western-avond DRIE-KAPELLEN-SHOW IN HET PINKSTERWEEKEND, 22 T.M. 26 MEI Van straatmuzikanten naar ALD MERSELSE DAG DRIE DIXIELAND- ORKESTEN TREDEN SAMEN OP Willem Iven bij de Jeugdorkesten uit de Peel Zaterdag 24 mei Op zaterdagmiddag 24 mei zullen ruim 300 jeugdige muzikanten van jeugdorkesten naar Merselo ko men om er met elkaar een gezellige muziekmiiddaig van te maken. Tussen alle jonge mensen zal voor velen een bekend gezicht zijn, n.l. dat van Willem Iven, onlangs nog te zien in een programma „Van gewest tot gewest". Wanneer diverse orkesten optre den ontbreekt ook niet een speaker, die de orkesten met hun dirigenten, alsmede de te spelen stukken aan kondigt. De organisatoren hebben naar een alternatieve opzet gezocht en voor deze rol Willem Iven uitge nodigd. Hij is een echte Peellander. Hij verzamelt al bekant dertig jaar lollige vertelsels, die hij hoorde in 't kaffee, op straat, op buurtavonden en op familie-ivisites. Niet alleen voor radio Brabant, maar ook voor het publiek vertelt hij zijn verhalen, lollige, ondeugende en stoute ver telsels in het dialekt. Hij heeft verhalen ook vastgelegd in boeken en ook op een plaat. Titel van zijn boekjes: Bistepul, Vidi Aquam („over pastoors en paters, nonnen en kosters en 'nze liejven Hijer zélf"), Landinrichting (over boeren en boe rinnen). Op de zaterdagmiddag zal hij op zijn eigen wijze de taak van de spea ker overnemen en op zijn manier vertellen, wat hij heeft beleefd met en weet van muziek. In de tent zullen zijn boeken die middag te verkrijgen zijn, voorzien met zijn handtekening. DONDERDAG 22 MEI: 13.30 uur: KINDERMIDDAG. Entree: gratis. Officiële opening door Burgemeester H. Defesche met aan sluitend voor het hele gezin: een avond met kermisachtige spelen, een rad van avontuur, Amerikaanse verkoop van oude instrumenten, marmottenrace, enz. en muziek van de NEW FOUR. Aansluitend trekking van de loterij. Entree: gratis. VRIJDAG 23 MEI: 20.30 uur: Die Original „TIROLER SPATZEN" uit Oostenrijk met vernieuwd programma. Entree: 12-50. ZATERDAG 24 MEI: 13.30 uur: DE PEELJEUGD MUSICEERT. Gevarieerd programma met Jeugdorkesten uit de Peel, aan elkaar gepraat door Willem Iven. Entree: gratis. 20.30 uur: DIXIELAND FESTIVAL m.m.v. 3 orkesten: RAY STABBING JAZZ BAND - OLD SQUARE JAZZ BAND - VALUAS CITY JAZZ BAND. Entree: 5,—. ZONDAG 25 MEI: 10.00 uur: Plechtige Eucharistieviering met uitvoering van DIE DEUTSCHE MESSE van H. Schubert door Fanfare „St. Oda" en Gemengd Koor. aansl.: Frühschoppen m.m.v. The Aces. Tijdens het Frühschoppen zaagwedstrijden. Entree gratis. 20.30 uur: DRIE KAPELLEN SHOW Beierse-avond m.m.v. 3 kapellen: Die Edelweisskapelle (Bergeijk) De Bargkapel (Barchem) Die Fidelen Rosentaler (Merselo) - Entree: 7.50. MAANDAG 26 MEI: OUD MERSELO. 10.00 uur: Gregoriaanse H. Mis in de kerk. 11.00 uur: Heropening oude café's met serenade van fanfare- 13.00 uur: Start aktiviteiten: old timers, paard en wagens, kinderspelen, ringsteken, beugelen, volksdansen, paard beslaan, tractoren tentoonstelling, straatmuziek, draaiorgel, zigeunerorkest, scha pen knippen, dorpsomroeper etc- - Entree: gratis. 20.30 uur: Grote COUNTRY- en WESTERNAVOND, m.m.v THE TUMBLEWEEDS en DE RUUR HERMANS BAND. Entree: 7.50. Tijdens de festiviteiten is de feesttent te bereiken onder nummer: 04786 - 419. Het enthousiasme om de Aid Merselse dag tot een suk- ses te maken is groot, bij jong en oud. Met name de steun van de oudere inwoners is groot. De diverse gesprekken hebben geleid tot het zoeken naar foto's uit vroegere tijden. De uitgave van een kalender aan het begin van dit jaar was er eert weerslag van. Inmiddels zijn er zoveel fo to's, al of niet opgedoken uit bestofte schoenendozen in zol- derhoeken, voor de dag geko men, dat men hier meer mee wil gaan doen om een stuk geschiedenis van Merselo te gaan vastleggen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een serie briefkaarten, die tijdens de muziekfeesten te verkrijgen zullen zijn. Eén van de mensen, die hieraan werkt, Dré van de Vervne: „Om een fotoboek van Merse lo van vroeger -te maken, mis sen we enkele belangrijke fo to's .We denken dan met na me aan foto's van de brand- toren, de boterfabriek, de school die tot 1925 nog in gebruik is geweest, foto's van het Beekda-1, Kléindorp, Haag, Straat, alsmede foto's van de ontginningen en vervoersmid delen. Of ze bestaan, weten we niet .Wel weten we, dat veel foto's buiten Merselo te recht zijn gekomen. We zou den de mensen, die deze bezit ten, willen vragen om ons een kopie te sturen of ons in de ge legenheid te stellen een kopie te maken." Inmiddels zijn ook enkele foto's vergroot. Deze prijken momenteel dn enkele Winkels in Venray. Op tweede pink sterdag zullen ook meer van deze foto's te zien zijn in de café's op die dag. Voor foto's kunt U kontakt opnemen met Dré van de Ven- ne, Coppelenbeig 27, tel. 04786-347. t Frühschoppen zal plaatsvin- op Eerste Pinksterdag na de arist ie viering, welke zal wor- iehouden in de feesttent en tij- welke viering fanfare en koor >da de Deutsche Messe van H. bert ten gehore zullen brengen, dens het Frühschoppen, dat mu il verzorgd zal worden door de zullen er voor het eerst Hout wedstrijden worden gehouden. Inmiddels hebben zich hiervoor 12 teams ingeschreven. De wedstrijden zullen allereerst in poules worden gestreden. Vervolgens zal er om de prijzen worden gestreden door de teams, die in hun poule als eerste eindigen. Een jury bestaande uit de voor zitters van drie verenigingen zullen erop toezien, dat alles volgens de reglementen verloopt. Op de laatste dag van óe Muziek feesten, tweede Pinksterdag, zal Merselo in het teken staan van het Merselo van vroeger. In hei dorp zullen vele aktiviteiten gaan plaats vinden. Vanaf 11 uur kan men niet meer in het dorp komen met de auto Deze kan men parkeren op 'én van de parkeerterreinen rond het dorp. Merselo zelf zal weer hei beeld van vroeger krijgen met bewoners in klederdracht, de paard en wagens en automobielen uit grootmoeders of beter grootvaderstijd. Straatmuzi kanten zullen van het cue café naar het andere café trekken met hun mondharmonika. viool of trekhar- monika, terwijl in één café een pia nist niet zal ontbreken. Trokken vroeger zigeuners rond door de dorpen, met de groep Tata Mirando, zal de zigeunermuziek in de tent klinken- Een draaiorgel zal door de straten trekken. Diverse vormen van vrijetijdsbesteding van vroeger zullen weer beoefend worden (naast het bezoek aan de café's). Kinderen krijgen gelegenheid om allerlei kin derspelen te doen, de her-opgerich te ruitervereniging St Jan zal gaan ringsteken, elders in het dorp kan men weer gaan beugelen of dubbel- tjesdansen op het dorpsplein tussen de volksdansen door. In ruil voor kleine spelletjes kan men vodden kwijt bij de voddeniboer; scharen kan men die dag laten slijpen bij een scharensliep. Ook van het werken in het vroe gere Merselo zal iets te zien zijn: bij de smid zullen enkele paarden wor den beslagen, een schaapsscheerder zal aktief bezig zijn, terwijl op één van de verschillende kramen in het dorp „boekende koek" te verkrijgen zal zijn. zoals de vele mensen, die in de peel aan het werk gingen, die meenamen. Veel belangstelling zal er voorts zijn voor de oude traktoren. Hoe komt men ertoe om een dag als deze te organiseren? Piet Muy- sers, lid van het comité en van de werkgroep, die de plannen voor de ze dag heeft uitgewerkt: „We wilden dit jaar een programma krijgen, waarin zoveel mogelijk uitingen van muziek opgenomen zouden zijn. Zo kwam ook het idee om iets te doen met straatmuzikanten. Dit bracht ons weer op de gedachte om het mu ziekleven van vroeger, zoals het zich ook afspeelde in de café's opnieuw vorm te geven. Hiervoor hadden we meer café's nodig, dan de huidige twee, die er nog zijn. De huidige be woners van enkele oude café's van vroeger waren wei bereid om eraan mee te werken en toen was het nog een kwestie om de diverse sugges ties in één vorm te gieten. Leidraad is geworden om juist die dingen te doen, die het Merselo van vroeger weerspiegelen." Wanneer er een tent was, werd er dan ook wel gedanst. Lang hadden de geestelijken er zich tegen verzet. Uiteindelijk werd het dan toege staan, soms onder duidelijke voor waarden. Zo mocht men op vasten avond dansen, maar niet, voordat de biddingsuren (40-urengebed) afge lopen waren. Veel belangstelling was er vcor de „concerten". Dit waren toneeluit voeringen, eerst alleen verzorgd door D'n Doel, later toen in 1918 de fanfare werd opgericht met de fanfare, die dan de avond opende met het spelen van enkele muziek stukken. Op zaterdagavond was het „concert" voor de vrouwen, op zon dagavond voor de mannen. Na de grote publieke belangstel ling vorig jaar op de Country- en Westernavond hebben de organisa toren besloten om dit onderdeel weer op het programma te brengen. De groep van vorig jaar, de Tum- bleweeds, zal weer optreden. Vcrig jaar, na hun suksesvol optreden, waren de eerste gesprekken hier over al gevoerd. Dit jaar komt er een tweede groep bij en wel de Ruud Hermans Band Volgens ken ners is de Ruud Hermans Band mo menteel de beste groep. Feit is in ieder geval, dat zij onlangs een uit nodiging kregen om op te treden in Tulsa, na Nashville, het grootste Amerikaanse country-festival. Dit festival zal op 17 mei plaatsvinden. Ruud Hermans: „Het is een hoogte punt om in Tulsa op te mogen tre den. Voor ons is dit optreden ook be langrijk om reaktaes van het pu bliek daar te krijgen, omdat we op dit moment hard bezig zijn onze eigen muzikale lijn te bepalen. Het publiek daar wordt geacht deskun dig te zijn". Ruur Hermans is zijn country- loopbaan zeven jaar geleden begon nen en wel bij de Trumblewecds. Dit was in de periode van de sukssevol- le hit van deze groep: „Somewhere between". Inmiddels is hij al drie jaar bezig met de Ruud Hermans Band Met hun nieuwe muzikale lijn willen ze een breder publiek berei ken. In Merselo zullen dan ook twee groepen zijn. die allebei country en westernmuziek brengen, maar wel met een eigen stijl. Het zijn ook twee groepen, die elkaar goed kennen en zelden elkaar op het muzikale vlak treffen. Deze avond zullen ze on getwijfeld proberen elkaar te over treffen en met elkaar kunnen zorgen voor een geweldige country-avond. Aid Merselse dag is de aanlei- feworden, aat Jan Bardoel, Al- Michels (beide lid van Veldeke) an de Rijk (zie bijgaande foto) rende vier maanden adressen ten verzameld van alle mensen, Q Merselo zijn geboren of daar e tijd hebben gewoond. sulfaat van hun werk: bijna 950 Ssen van mensen, die inmiddels het comité muziekfeesten een ijven hebben ontvangen, waar- geïnformeerd worden over en oonlijk uitgenodigd worden de Aid Merselse Dag. „Het is hele klus geweest, maar geen igonnen werk, zoals velen meen- En eigenlijk zijn we nog niet vertelt Jan de Rijk. e medewerking van de mensen norm geweest. Maar nog steeds len er namen en adressen bin- Nu de eerste uitnodigingen zijn tuurd, horen we via mensen, die el een uitnodiging hebben ont- Sen ook, dat we hier en daar een B gemist hebben". bert Midhels: „Per woning zijn nagegaan, welke families er ge- nd hebben. Vervolgens hebben kontakt gezocht met iemand van die familie en hebben gevraagd om adressen. Gaandeweg werd het voor ons gemakkelijker. Doordat mensen hoorden, waar we mee bezig waren, was men zelf al begonnen met het verzamelen van adressen. Als je bel de, wist men al, waarvoor je kwam". Jan Bardoel, de oudste van de drie en, naar gaandeweg bleek, een man met een geweldig geheugen: „Ik héb er graag aan gewerkt. Het is gewel dig interessant, om te ontdekken, waar al die mensen, die je gekend hebt en vertrokken zijn, terecht zijn gekomen". Hoewel de meeste men sen in of in de omgeving van de Peel terecht zijn gekomen, vermeldt de namenlijst adressen in heel Neder land en daarbuiten. De verste zijn ongetwijfeld de adressen in Nieuw- Zeeland. Wat het buitenland betreft scoort Canada het hoogst, t.w. 76. Dat er bijzonder nauwkeurig is gewerkt mag o.m. blijken uit het feit dat er op het sékretariaat slechts 5 brieven als onbestelbaar zijn terug gekomen. Het drietal erkent, dat het hun veel tijd heeft gekost, maar dit weegt zeker op tegen hei plezier, dat ze eraan hebben beleefd. Inmiddels zijn zij nu de vraagbaak geworden voor mensen, die willen weten waar hun vroegere jeugdkameraad, klas- geno(o)t(e) of buurjongen/meisje nu wonen. Het is om deze reden, dat er op de Aid Merselse dag in de tent 'n stand wordt geplaatst, waar mensen dit soort inlichtingen dan kunnen krijgen van één van deze drie per sonen. In 1916 werd er een wet van kracht, die café-houders o.m. ver plichtte om te zorgen voor toilet ruimte bij het café. Al eerder was er de verplichting geweest om te zor gen voor een rechtstreekse ingang van buiten naar de café-ruimte. De wet van 1916 had in Merselo tot ge volg, dat 6 van de toen 9 aanwezige café's ging sluiten. Degenen, die zich dit nog goed herinneren, zijn Piet en Henri van Riswijck. Hun vader en moeder hadden nog één van de drie café's. In 1922 overleed hun va der. Toen werd besloten om het café te sluiten. Van de 9 café's waren er 8 gelegen aan Grootdorp. De namen ontleen den ze aan de bijnamen van de eige naar. Drie van deze café's zullen sa men met de huidige café's, de Zaal (vroeger „bij Kaatje" genoemd) en café („Hiepter Willem") voor één dag heropend worden: rt-1- Hannes- kes, Metselers Marten en Wevers Toon. Dé café's werden alleen op zon- en feestdagen bezocht. Voor de eigena ren vormden ze een leuke bijver dienste. Zondags na de hoogmis gin gen de mannen naar het café. Men bezocht alle café's. Bij ieder café werd een biertje gedronken. De gla zen werden ingeschonken uit het vat, dat vanwege de koelte in de kelder lag. Een glas bier kostte toen 6 ct. of beter gezegd: een Gross. Er werd toen vooral met duits geld be taald. (Een gemiddeld jaarinkomen van een „grote" knecht was toen 180 gulden). Ziet men nu veel mensen na de hoogmis kaarten, vroeger werd dit nauwelijks gedaan. Er werd veel gepraat. Kranten kwa men er toen nog niet. Wel was er een plakbord bij de kerk, waarop de boerenbond (opge richt in 1918) haar mededelingen op hing. Deze en andere wetenswaar digheden werden uitvoerig bespro ken. foto: Café Metselers Marten Tiroler Spatzen, die voor de derde keer in Merselo komen Naast veel praten werd er ook veel gezongen op muziek van mond harmonica's of trekharmonicu's. En kele café's hadden een beugelbaan. Hierop werd veel gespeeld. Om aan de beurt te komen kon men de naam op een lei schrijven en dan de beurt afwachten. De beugelbaan bij de huidige zaal werd in 1906 afgebro ken om plaats te ma'ken voor de Doel, die toen werd opgericht. Met name de oprichting van De Doel was belangrijk. Het was de eerste vereniging, gericht op vrije tijdsbesteding. Met name de con coursen waren in trek. Alle mannen waren dan ook lid van de Doel. Vrouwen kwamen alleen in het café, wanneer er een bruiloft was en soms ook wel eerts met de kermis. Sinds 1976 is er duidelijk sprake van heropleving van de waardering van de dixielandmuziek. Dit valt duidelijk af te leiden uit de toene mende aandacht voor deze vorm van muziek op radio en t v., alsmede aan het toenemend aantal jazz- café's. jazzclubs en organisatie van jazzfestivals. De heropleving of start van nieu we orkersten hangt hier nauw mee samen. Bepalend voor het nivo van een orkest is o.m. de durf en vermo gen om de dixieland in een „eigen jasje te steken" en met deze ver worvenheid eigen nummers ten ge hore brengen. Binnen de dixieland zijn diverse stijüen te onderscheiden. Dit vindt zijn oorsprong in de streek waar de muziek ontstaan is en hier naar ook genoemd is. Eén van deze stijlen is de Ne.v Orleans. De drie orkesten, die in :4erselo gaan optre den, hebben met elkaar deze stijl ge meenschappelijk. Ze hebben er ech ter een eigen vorm aan gegeven waardoor het optreden in Merselo een unieke gelegenheid is om deze drie top-orkesten ven Limburg niet alleen te leren kennen, maar ook te vergelijken. De drie orkesten heb ben een gevestigde naam. Dit wordt onderschreven door diverse uitnodi gingen voor opiredens bij belang rijke festiviteiten en in radiopro gramma s Met het toenemen van de belangstelling van het publiek voor deze vorm van muziek neemt ook de belangstelling toe voor platen. Zo hebben de drie orkesten o.m. hun bijdrage geleverd aan een LP, waar aan ook door drie andere orkesten werd meegewerkt De muziek is vooral onis.aan in de neger-gettho's van de diverse grote steden. Dans speelt een belangrijke rol hierbij. In de feesttent, waarin op zich al een aparte sfeer wordt opgeroepen, zal hiervoor voldoende plaatsruimte worden gemaakt. Op de foto The Ray Stabbing Jazzband is een vast van de Merselose Muziek- op de zondagavond. De lief van de Egelandermuziek op avonden als deze volko- hun trekken. Is iedere ka- deze avond best in staat om een optreden te verzorgen, dat drie kapellen dit doen niet alleen voldoende garantie voldoende afwisseling m het ieel dat iedere kapel haar bes- mmers ten gehore brengt, de de rivaliteit tussen de orkesten er garant voor, dat iedere ka il zorgen voor een topprestatie. Evenals dit in voorgaande jaren is gebeurd, zullen de drie orkesten ook een aantal nummers samen spelen. Dit zal gebeuren op de tweede helft van de avond. De drie kapellen, die dit jaar de show zullen verzorgen, komen uit de drie provincies Brabant, n.l. Die Edelweisskapelle uit Bergeyk; uit Gelderland, n.l De Bargkapel uit Barchem cn als derde: de eigen ka pel van Merselo Die Fidelen Rosen- thaler. Foto van Die Edelweisskapelle uit Bergeyk

Peel en Maas | 1980 | | pagina 3