GOUDEN EN DIAMANTEN BRUIDSPAREN IN HET VENRAYSE LAND UNIEKE HENGELSPORTSHOW IN VENRAYS SCHOUWBURG Op vrijdag 2 en zaterdag 3 mei wordt in de foyer van de schouw burg een voor Noord Limburg unieke hengelsportshow georgani seerd. Voordat het hengelseizoen in Ne derland op 31 mei a.s. weer open gaat, zullen de liefhebbers van de hengelsport op de „VISWA '80" op uitgebreide schaal kunnen ken nismaken met alles wat met de hengelsport heeft te maken. Bovendien kunnen degenen, die nog niets van vissen afweten, maar graag eens iets meer willen weten over deze tak van sport èn vrijetijdsbesteding hier hun licht opsteken en geïnformeerd worden over alles wat met de hengelsport te maken heeft. De „Viswa '80" is ergens te ver gelijken met de jaarlijks in Rotter dam te houden „Visma". Uiteraard zal deze Noordlimburgse hengel sportshow beschëidener in opzet zijn. Deze bescheidenheid heeft dan weer als voordeel, dat de show meer overzichtelijk zal zijn. Deze show wordt georganiseerd door de heer van Grootel, Stations weg, bij gelegenheid van het feit, dat zijn zaak in hengelsportartikelen vijf jaar bestaat. Hij heeft zich van de medewer king verzekerd van de Venrayse hengelsportverertiging „De Roer domp" en de Oostrumse hengel sportvereniging „Het Alvertje". Beide verenigingen hebben zich gevonden in de Stichting Hengel sport Venray in verband mot het beheer en het gebruik van de beide visvijvers aan de Wanssumseweg en de Ballonzuilbossen. De nieuwe stichting zal op deze dagen met een stand zijn vertegen woordigd voor het geven van alle in lichtingen met betrekking tot het gebruik van deze beide visvijvers op Venrays grondgebied. Behalve hengelsportattributen in de ruimste zin, zal er ook worden geshowd met boten, die door de hengelaars kunnen worden gebruikt. Daarnaast wordt ook een aantal bo ten voor de watersport getoond. Op de beurs zijn ongeveer 1600 ar tikelen. welke te maken hebben met de hengelsport, te zien. Een groot gedeelte wordt verzorgd door de bekende Amerikaanse zaak Shakes peare. Voor de concoursvisser is er een keuze uit ongeveer zeventig soorten voer. Er zullen doorlopend films wor den vertoond en demonstraties gege ven. Bij verschillende attracties zijn prijzen te winnen. Men kan er uitproberen, kijken en kopen. Wanneer deze eerste hengelsport show slaagt, dan is het niet denk beeldig, dat hieruit een jaarlijkse traditie groeit. De „Viswa '80" wordt op vrijdag middag 2 mei om 15.00 uur geopend door wethouder J .van Oers. De ex positie is dan geopend tot 21.00 uur en op zaterdag 3 mei van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang en ook de deelname aan de attrakties zijn gratis. Er is in Merselo nog een gouden paar op die dag, de familie A. van Hoof. Ook dit bruidspaar stelt de feestviering uit, want een van hun kinderen die geëmigreerd is, kan niet eerder overkomen dan in juni. Wij zullen dan ook tegen die tijd op dit heugelijke feest terugkomen. nade brengen, want Kessels is een van de oprichters De rij van gouden bruidsparen op woensdag 23 april geopend PIET BAKEN (80) en DORA JENNISKENS (78) genieten al jaren van een wel levensavond aan de Ju- Piet Baken is een ras- en getogen Venrayer. school te hebben door heeft hij een opleiding genoten bakker, en heeft hij er nooit spijt gehad dat beroep gekozen te Zijn bakkerij was steeds ge- aan de Schoolsrtaat en werd het bombardement in 1944 verwoest dat er van bak- geen sprake meer kon zijn. Hij hem weer op, mooi en beter voorheen. Het was er altijd hard Op dinsdag 6 mei viert dan het iruidspaar Jozef Verhaegh en Elisa terhaegh-Voesten, met kinderen en leinkinderen, het gouden huwe- ifeest. Om 14.00 uur wordt er een i. Mis opgedragen in de St. Petrus- Bandenkerk. Van 18.30 - 20.00 uur tan men hen feliciteren in zaal In den Engel. Aan de Stationsweg te Oostrum Jgenieten van een welverzorgde le vensavond MICAEL VERMEULEN 75) en BETJE MOORREES, na een even van hard werken. Hard werken, want bij het Water schap moest destijds het werk nog met de schop en zeis verzet worden. Tegenwoordig heeft men daar mo derne machines voor. Vermeulen werd in Wans sum geboren en kwam reeds op jeugdige leeftijd naar Oostrum. Daar leeide hij ook zijn toekomstige vrouw ken nen, de Leunse Betje Moorrees. We zijn al eens bij gouden paren op bezoek geweest, waarvan de brui degom in de eerste wereldoorlog als soldaat moest dienen. Maar deze gouden bruidegom moest in 1939 op 34-jarige leeftijd nog onder de wa penen, in verband met de mobilisa tie. Men kan zich voorstellen dat zulks geen pretje was in het flink groeiende gezin. Maar moeder Ver meulen klaarde ook dat probleem. Een probleem heeft ze echter nog niet geklaardVan huis uit schreef ze haar naam met één R: Moorees, en zo ondertekende ze ook de trouwakte. Maar burgemeester Oscar van de Loo zei dat haar naam met twéé R's geschreven moest wor den. Omdat nu eens precies te we ten, zóu ze graag haar stamboom uitgeplozen zien. Liefst dertien kinderen werden grootgebracht. Deze zullen met de 24 kleinkinderen het grote feest mee maken op dinsdag 6 mei a.s. Dan zal er om 2. uur in de parochiekerk van Oostrum een eucharistieviering wor den gehouden. Daarna gaat het hele gezelschap naar „De Karklingel", waar iedereen de gelegenheid krijgt, van half zeven tot acht uur, het gou den pèar geluk te wensen. Rest ons nog te vertellen dat Ver meulen een fervente kaarter is en moeder Vermeulen zich nog steeds verdienstelijk maakt met handwerk voor het welfarewerk. Behalve de op deze pagina vermelde gouden bruidsparen kunnen wij ook nog twee diamanten bruidsparen aan onze lezers voorsteilen Zestig jaar wonen PIET VER MEULEN en BETS VE11HEIJEN nu al aan de Hoenderstraat 42. waar ze al die jaren lief en leed gedeeld heb ben, en nu genieten van een welver zorgde levensavond, mede door de goede zorgen van hun beide doch ters. De diamanten bruidegom is met zijn 91 jaar nog vrij vitaal, al laat zijn gehoor en gezichtsvermogen iets na. Maar toch ontgaat hem niet veel. Hij is geboren in Geysteren en kwam reeds op jeugdige leeftijd naar Venray. Daar leerde hij ook zijn Oostrumse Bets Verheijen ken nen. De diamanten bruid is 85 jaar en „onverslijtbaar". Ze vertelt, dat ze altijd hard hebben moeten wer ken ,muar nooit iets tekort kwamen. In de oorlogsjaren konden ze met hun boerderij-produkten vele men sen helpen. Bij de bevrijding werd hun boerderij door brand verwoest en het duurde tien jaar voordat men een nieuwe mocht bouwen. Op 26 april is de feitelijke hoogtij dag, maar door omstandigheden wordt dit feest uitgesteld tot woens dag 14 mei. Dan zal in dezelfde kerk waarin ze destijds trouwden, om. 11 uur, een plechtige eucharistievie ring worden gehouden. Met hen vie ren de 5 kinderen en 9 kleinkinde ren dan het feest in Zaal In den En gel. Van half zeven tot half acht krijgt daar dan ieder de gelegen heid om het diamanten paar en fa milie geluk te wensen. Drie dagen later, op zaterdag 17 mei, viert in zaal In den Engel op nieuw een diamanten bruidspaar feest. Dat is dan CHRIS VOLLEN- BERG en MARIA VERSTEEGEN, die nu reeds 10 jaar in Het Schut tersveld wonen, maar daar eigenlijk nog steeds niet gewend zijn.... En dat zal dan waarschijnlijk wel ko men, omdat de diamanten bruid niet meer zelf aan het fornuis kan staan, .terwijl haar kookkunst toch wijd en zijd bekend was. Beiden zijn geboren en getogen Venrayers, wier wieg in het oude Veltum stond. Daar hebben ze ook al die jaren gewoond. Veel is er van het oude Veltum niet meer over. Ja, de kapel, en daaraan heeft de dia manten bruidegom wel bijzonder zijn hart verpand. Vijftig jaar ver vulde hij de funklie van koster en zorgde hij er voor dal in en rondom de kapel alles keurig in orde was. Chris was 27 jaar inpakker van de Venrayse Eiervereniging. Een funk- tie waar men nu misschien voor zou passen, maar wat destijds toch wel een verantwoord baantje was. De eieren moesten niet alleen ingepakt worden, maar men had te zorgen dat deze schoon waren en doorge licht. Tien jaar geleden verhuisde men naar Het Schuttersveld. Eerst nog in een flat, maar op medisch advies kwam men in het verzorgingstehuis terecht. Datzelfde medische advies is er oorzaak van dat men afziet van een receptie, maar het feest zal er niet minder om zijn. En dat mag ook wel als men zestig jaar lief en leed met elkaar gedeeld heeft. In de komende weken vieren in land zes bruidsparen hun huwelijksfeest. Traditiege- hebben wij hen allen bezocht, zoals wij met plezier hun erva- in die 50 jaren noteerden, zo wij ook respekt opbrengen hen die „liever niet in de krant werken, want als men in de bakkerij klaar was, moest er nog brood wor den bezorgd. Eerst gebeurde dat met een grote korf op de fiets. Later werd er een auto voor de bezorging aangeschaft. In 1963 vond hij het welletjes, en op een stukje grond aan de Juliana- singel werd een woning gebouwd. Dora Jenniskens geboren en geto gen in Leunen, wilde eigenlijk dat er totaal niets in de krant zou komen van hun feest. De andere jubilea in hun huwelijk zijn ze er steeds tus senuit gegaan ,maar nu was het on ontkoombaar. Zij wilde alleen kwijt dat ze hard hebben moeten werken, maar arm zijn ze nooit geweest. Na tuurlijk gaan ook haar gedachten uit naar de verwoesting van Venray en hoe ze in de kelder van de familie Smits de verwoesting van hun bak kerij moesten ervaren. Maar het ge recht. zo ook op het Veulen. Daar werd hij buurman van zijn latere vrouw welke diende bij de toemalige wethouder Houben. Die kennisma king beviel en via pachtbedrijven in Leunen en Swolgen kregen ze de kans de ouderlijke boerderij van de nu gouden bruid, aan de Molenhoek te Oirlo over te nemen. Ze namen niet alleen het bedrijf over, maar zorgden ook dat de moeder van de gouden bruid verzorgd werd tot haar laatste dag. Al was de bedrijfsvoe ring zwaar, mede omdat de te be werken gronden nogal verspreid la gen, floriseerde het bedrijf goed. Al was het hard werken, te klagen had men niet, er was altijd voldoen de. Ze vonden het jammer dat hun zoon het bedrijf niet wilde overne men. Vijftien jaar geleden werd het bedrijf toen maar verkocht en werd aan de overkant van de weg een be jaardenwoning gebouwd met vol doende ruimte zodat de gouden brui degom zich toch nog kan uitleven met tuinieren. Ook de gemeenschap van Oirlo heeft kunnen profiteren van de des kundigheid van de gouden bruide gom omdat hij jarenlang deel uil- maakte van het bestuur van de rui- terclub, de varkenshouderij en de Limco. Was het voor jaren terug nog mo gelijk met een z.g. 20 km-auto te rij den ;toen dat verboden werd haalde hij nog zijn rijbewijs en daar is hij nu nog blij om, want dan is men niet aan huis gebonden. Hij weet nog te vertellen dat hij met die 20 km-auto twee keer een procesverbaal heeft gehad voor te hard rijden. Het ergste was wel toen de politie in Stevens beek de auto in beslag nam en hij met de bus huiswaarts moest keren. Zijn vrouw was al bang dat hem een ongeluk was overkomen. De volgen de dag kon hij de auto komen opha len. Op 23 april zal dit echtpaar in De Ruif in de bloemetjes worden gezet, na de Eucharistieviering welke om 2 uur in de parochiekerk te Oirlo zal worden opgedragen. Iedereen krijgt van half zeven tot half acht de gelegenheid het paar geluk te wensen. Het feest zal tevens een hoogtepunt zijn voor hun twee kinderen en de 5 kleinkinderen. Op dezelfde dag, woensdag 23 april een gouden bruidspaar, aan de re kant van Venray: OIRLO Aan de Molenhoek te Oirlo, net i de weg van Oirlo naar Cas- y staat een van de mooiste be enwoningen. Dat niet alleen de ruime opzet, maar voor door de fraai aangelegde en keu- onderhouden tuin. Daar vinden het nog zeer vitale gouden paar 'RIK LINDERS (78) en TIL tSTEEGEN (75). Als het aan de gouden bruidegom ou hebben gelegen, dan was er geen etter aan ons papier toevertrouwd, naar de gouden bruid had andere edachten en het was de zwaarste roef welke zij uitspeelde: „Het is och geen schande, dat wij het 50 aar hebben volgehouden, dat mo len ze gerust weten, want wij gaan r groots op". De gouden bruidegom is geboren in getogen in het Noord Limburgse Ittersum maar kwam later als boe enknecht op diverse plaatsen te- Zes kinderen en 19 kleinkinderen gaan dit feest meevieren. Om half drie is er die donderdag een plech tige eucharistieviering in de paro chiekerk van Merselo .Daarna zal op z'n „Mersels" feest gevierd worden in zaal 'n Anker, waar iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar te feliciteren van half zeven tot acht uur. En natuurlijk zal de kerkelijke fanfare St. Oda een klinkende sere- zin bleef gespaard en dat was het voornaamste. Op 23 april a.s. zal het dan moeten gebeuren. Om 2 uur zal een heerneef de plechtige Eucharistieviering ver zorgen in de Paterskerk. Hoe die viering zal verlopen, blijfs voorals nog een geheim. Dat hebben de (mu zikale) kleinkinderen op poten gezet. Na de viering gaat men naar res taurant Vlakwater waar de verdere dag zal worden doorgebracht. Van half acht tot half negen krijgt ieder een de gelegenheid het nog uiterst vi tale gouden paar geluk te wensen. Het feest zal worden meegemaakt door hun 5 kinderen en 8 kleinkin deren. Er kunnen allerhande redenen zijn om een feestelijke viering een paar dagen uit te stellen. Maar als een gouden paar HUN feest twee dagen uitstelt omdat een kleinkind op de eigenlijke datum examen moet doen, dan mag men zo'n opa en oma wel in ere houden. En dat gouden paar is dan te vin den in Merselo, Grootdorp 22, waar CHRIS KESSELS (76) en TONIA CLAES (78) in plaats van dinsdag 6 mei hun feest vieren op donderdag 8 mei. Chris en Tonia zijn geboren en ge togen in Merselo want Weverslo hoort immers bij Merselo. Na hun trouwen konden ze het boerenbe drijf van zijn ouders overnemen. Een bedrijf van 10 hectaren. Dat was in de crisisjaren hard werken en nog geen vetpot; maar armoede hebben ze beslist niet geleden. Van huis uit zat bij beiden het werken er wel in. Zelfs nu nog gaat de gouden bruide gom voor geen jongere aan de kant staan. Er gaat bijna geen dag voor bij of hij moet nog even naar zijn vroeger bedrijf, dat een van zijn kin deren heeft overgenomen. Hij weet dat ze ook vandaag nog hard moeten werken, maar anders als zij het ge wend waren; niet meer maaien met de zeis, geen kunstmest meer strooien uit de hand, geen karre- vraohten mest laden met de riek. Alles is meer gemechaniseerd, en dat is goed. Maar zijn eigen tuin blijft handwerk en dat mag gezien wor den: piko-bello.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 5