Nieuwe veevoederfabriek voor eigen fok- en mestbedrijf Qf&ii-- VENRAYSE HONDENFOKKER OP STUDIEREIS NAAR DE VERENIGDE STATEN BERTRAM OF THE EINDEN- TREES EUROPEES KAMPIOEN VENRAY PROMOTION ,De Molenaar", weekblad voor de graan- verwerkende- en veevoederindustrie, lazen wij onlangs onderstaande reportage over een Ven- fays-Ysselsteyns bedrijf, welke wij interessant genoeg vonden om voor onze lezers over te nemen, Dit te meer omdat de ingebruikname van de betreffende veevoederfabriek een deze dagen zal plaatsvinden. |n het Limburgse Yssclsteyn, bij Venray, op de rand van De Peel. wordt door machinefabriek Dinnissen uit Sevenum en onderaannemers, de laatste hand gelegd aan een nieuwe mengvoeder fabriek. bestaande uit maalderij cn mengerij met de ruime mogelijkheid om ook te gaan persen. Op zich is dat geen nieuws, maar in dit geval toch wel want de fabriek is bestemd voor de fabricage van voorlopig zo'n 140 ton mengvoeder per week voor eigen gebruik. Opdrachtgever is namelijk Agrarisch Bedrijf J. Houben BV. omvattende een varkensfok- cn -mestbedrijf van respectievelijk 1250 zeugen cn 6000 mestvarkenligplaatsen. Uiteraard waren we benieuwd hoe zo'n halfgrote unit voor eigen gebruik eruit zou zien cn dat was toch grootser en mooier dan we ons hadden voorgesteld. In deze reportage een uiteenzetting over hoe het is gegaan en tot ontwikkeling kwam en hoe het tóch een zelfstandige ccnmans- of éèngezinsonderneming is gebleven. De heer Jan Houben (46) begon in 1961 door overname een bescheiden gemengd bedrijf van 13,7 ha. De melkkoeien werden direct wegge daan en de legkippen (aanvankelijk 1200 maar op het laatst 20.000) werden in 1973 opgeruimd. Van de asperge- en kleinfruitteelt en wat ex tensieve landbouw werd al na enige jaren afge stapt. Wat bleef waren de varkens. De aanwe zige 180 stuks mcyvarkenplaatsen werden spoe dig vermeerderd en dat bleef steeds crescendo gaan om daaraan ten slotte ook de fokkerij toe te voegen. Eind vorig jaar kwam de laatste aanwinst, een meststal van 100 X 30 meter, gereed cn anno 1980 omval het Agrarisch Bedrijf J. Houben BV in totaal rond 1250 zeugen met daarnaast ligplaatsen voor 6000 mcsivarkcns cn de grond- oppervlakte is in die lijd op bijna 35 ha gekomen. Dat alles is dan wel verdeeld over twee tamelijk dicht bij elkaar gelegen bedrijven (weer gesplitst in fok en mestbedrijf) cn die splitsing dient met name twee doeleinden, zo vertelde ons dc heer Houben. In de eerste plaats als preventie tegen besmettelijke varkensziekten en in de tweede X L a plaats in verband met latere opvolging en v ererving. De familie Houben heeft vijf kinderen, vier zoons en een dochter, die nog volop aan de studie zijn waarvan drie jongens met middelbare en hogere agrarische vakstudie. Die kinderen, dat wil zeggen de zoons, worden overigens al geregeld ingezet middels het „draaien" van weekenddiensten, d.w.z, het assisteren van het personeel. Om toerbeurt (met z'n tweeën) moeten ze zondags dc varkens voeren cn controleren, de een neemt de mestvarkens voor zijn rekening, de ander dc zeugen cn volgens Houben gaat dat uitstekend. Hij vindt dat overigens ook van grote betekenis voor de latere opvolging: ..Als ik ze bovenaan laat beginnen, heb ik kans fouten te maken." zo verdedigt hij zijn zienswijze, daaraan toevoegend dat de jongens daar alle begrip voor hebben. In dc vakanties laat hij ze gewoon op de bedrijven meedraaien, niet tot laat in dc avond maar dezelfde uren als zijn personeel. Het gezin Houben bewoont een fraaie landelijk gelegen semi-bungalow die vier jaar geleden met eigen krachten werd gebouwd. Naast het voeren van zo'n groot bedrijf, is de heer Houben ook nog erg actief in het vereni gingsleven. maar daaruit heeft hij zich nu gro tendeels teruggetrokken. Zo was hij o.m. voor zitter van de plaatselijke landbouwcoöperatie en van dc Limoo thans een afdeling van Coveco) en ondervoorzitter van de Rabobank en van de plaatselijke sportvereniging. Laatstgenoemde functie vervult hij nog steeds. Door zijn voor zitterschap van de coöperatie en ook door zelfstudie cn interesse, leerde hij in de loop der jaren wel het een en ander over mengvoeder- fabricagc en over alles wat daarmee verband houdt. Een van zijn personeelsleden gaat overi gens straks de conputergestuurde mengvoeder fabriek bedienen. De heer Houben heeft 7 vaste dierverzorgers in dienst met daarnaast nog een kracht die belast is met diverse zaken zoals vervoer van de varkens, uitrijden van mest voor eigen grond, aanvoer (straks) van de veevoedergrondstoffen. enz. Daarnaast heeft hij nog in vaste dienst een timmerman, een metselaar en een lasser/con structeur. De algehele leiding van dit grote be drijf is uiteraard in eigen handen. Die vakmensen heeft de heer Houben uiteraard niet voor niets in dienst Zij waren nauw betrokken bij de bouw van de stallen en ook de inventaris werd in eigen beheer uitgevoerd. Diezelfde krachten zijn vanzelfsprekend ook nu ingezet bij de bouw van de nieuwe mengvoeder fabriek. Dat geschiedde in goed overleg met de heren Dinnissen en Maas van machinefabriek Dinnissen. aan wie de opdracht voor de bouw werd gegund. De nieuwe fabriek heeft een grondoppervlak van 19 bij 6 meter, maar wel met veel ruimte eromheen die nog verhard moet worden. Vlak ernaast was nog een grote stal die voor de leg- kippenhouderij had gediend en nu goed van pas is gekomen, tenminste weer nuttig is geworden. Bijna de helft van deze stal is ingericht voor weegkantoortje, hal. ontvangst en directiekamer, kantoor en kantine en alles wat nodig is voor persoonlijke verzorging. Bijna halverwege deze stal is nu de bedienings- en controlekamer van het mengvoederbedrijf (jat volgende maand in ge bruik gesteld gaat worden. In de directe nabijheid van de bedieningskamer is een stortmogelijkheid om een mengcharge van 1000 kg van een vitamine/mineralenpremix te voorzien of wat men verder nog wil aanvullen. Dat sluit aan op een elevator die de charge naar de lintmenger brengt. Door de firma Dinnissen is een damwand'silo- batterij gebouwd voor de grondstoffen, namelijk 6 Cellen van 36 ton inhoud. 3 van 24 ton en 6 van 12 ton. totaal dus zo'n 360 ton. Er is een storlput met een opgaande schroef naar een elevator die goed is voor 50 ton per uur Onder de silo's is een langebakweger die Din nissen maakte en waarvoor Philips de drukdozen en wat daar bij hoort, leverde. De één-tons charge kan naar twee elevatoren: één die op de maalbunker bo\en de 75 pk hamermolen afgeeft en de andere kan meerdere kanten uit. bijvoor beeld terug naar een grondstofTencel of naar een afzakbunker. Als er eens iels mis zou gaan moet men daar toch maar raad mee weten. Tussen maalbunker en automatisch toevoerapparaat van dc molen zit nog een bunkertje voor 300 kg inhoud om gesepareerd van voedersoort te kunnen wisselen. Nog even terug naar dat wegen-doseren uit de grondstoffensilo's, Er is een vrij goedkope com puter. een zgn. miniprocessor, die alle in dustrieën kunnen gebruiken voor tot 15 grond stoffen toe. Dat aantal was voor de heer Houben wel genoeg en het hele doseer-weegproces kan nu op een bandje gezet worden "dal als een muziek- cassetle in een recorder kan worden gestoken. Voor elke mcngsclsoort dus éen bandje dal ook weer schoongewist kan worden en opnieuw kan worden geprogrammeerd. Naast die automatise ring kan elke samenstelling nog via drukknoppen met dc hand worden gedoseerd, dus ook bijzonde re medicinale mengsels of procfmcngscls. Inge steld kan worden hoeveel charges van dezelfde soort men achter elkaar wil laten gaan met signaal voor eventuele bijstort. De grondstoffensilo's hebben uitlaatschrocvcn. natuurlijk individueel aangedreven. Dc 6 klcmc silo's.van 12 ton hebben langzaam-snclmotorcn om fijner te kunnen doseren. De gereedprodukt silo's vormen een vierkant blok met vier handbe diende uiilnalschuiven en hebben een totale in houd van 80 ton (4 X 20). Hou whoogtv Bij nieuw bouwplannen an silo's willen instanties nogal eens moeilijk doen en dat is hier ook het geval geweest. Het bestemmingsplan liet een bouw hoogte toe van I 5 meter met de bevoegdheid \oor dc gemeente daaraan nog 25% toe te voegeb. Van die bevoegdheid wilde het gemeentebestuur evenwel geen gebruik maken zodat tot maximaal I 5 meter hoogte mocht worden gegaan, terwijl het eigenlijk 18 meter had moeten zijn. Om geen vertraging in dc vergunningsaanvrage te krijgen, is afgezien van bezwaar bij hogere instanties, het zou op een afwijzing uitgelopen kunnen zijn met bovendien opgaande bouwkosten. Het betekende evenwel toch belangrijk hogere bouwkosten want nu moest men bijna 3 meierde grond in met afvoer van wecgbunker en elevatorvoeten. Dat heeft zo'n f 100.000 extra gekost. Goede soorzieningen zijn er getroffen voor be waring van melasse cn vet en voor de verwerking daarvan. Een en ander is in de aangrenzende stal ondergebracht waar tevens nog volop ruimte is overgebleven voor opslag van gezakt goed. In de aanvoerroute naar dc stortpüt. dus buiten op het ruime terrein, is ï«?ml nog) de weegbrug met een dekafmeting van 16 K 3 meter, goed voor 60 ton en toegerust met Philips elektronikaweging. Er is. zoals hiervoor al is vermeld, veel in eigen beheer gedaan maar he) hoofdaandeel werd natuurlijk geleverd door dé firma Dinnissen. Het schakel- en bedieningspaneel is van v. d. Aa uit Handel-Gcmert en de bekabeling etc. werd verzorgd door Electro Keijzers uit Ysselsteyn. Aanvoer en afvoer Uitvoerig is met dc hcei Houben van gedachten gewisseld over aan- cn afvoer van zowel varkens als dc veevoedergrondstoffen. Er is een truck met twee opleggers. Een is er voor het vervoer van de varkens die naar de slachterij moeten en dat is dan altijd naar Homburg te Cuyk omdat er met Fomevo-dieren gewerkt wordt. Er is overigens geen enkele binding met dit bedrijf, noch met andere. De andere trailer/kipper I 5 ton) is voor het halen van de grondstoffen uit Maashees of misschien uit Vbnfö ërt ddze kipper voorzien van pneumatiek, dient ook voor de rrférigvóêddraf- levering naar de stallen. Daarom zijn er twee vakken op aangebracht. Er is ook nog een tractor met tankwagen om drijfmesl over eigen landerijen te brengen maar wat er aan mest teveel is wordt afgevoerd door een loonbedrijf Dat heeft lange tijd niets gekost, maar tegenwoordig moet daar voor f 1 per m' betaald worden maar daar staat een gegarandeerde afvoer het gehele jaar door tegenover. Dat komt neer op zo'n 60 cent per afgeleverd varken, uitgaande van 1.8 m3 mest per mestplaats per jaar. Over vele andere zaken is met de heer Houben van gedachten gewisseld zoals de contacten met de dierenarts en gezondheidsdiensten. Met de dierenarts worden bijzonder goede contacten onderhouden en is er sprake van een goede zakelijke samenwerking, maar hij komt beperkt in de stallen. Alles wat met preventie te maken heeft wordt door eigen mensen gedaan ert uitsluitend veterinaire kwesties worden door c(e dierenarts geregeld. De gezondheidsdienst komt tweemaal per jaar een bezoek brengen en bij alle bezoeken wordt uiterste aandacht besteed aan de nood zakelijke hygiënische voorzorgsmaatregelen. Een punt van bespreking was ook de speenleef- tijd. Over het vroeg spenen van de biggen (2 tot 3 weken) is de afgelopen maanden nogal wat discussie geweest in dit blad enjdaarom waren we uiteraard zeer benieuwd naar de mening van de heer Houben. Op zijn bedrijf wordt er op 5- weekse leeftijd, liefst nog met 37 dagen, ge speend. Vroeg spenen, op verschillende leef tijden. heeft hij uitgeprobeerd maar dc beste resultaten bereikte hij met spenen op genoemde leeftijd, Ook over de vraag hoeveel mestvarkens éen man kan verzorgen is gesproken, hetgeen we eerder ook met een molenaar deden: de gedachten daarover waren eensluidend, namelijk tussen de 2500 en 3000 dieren bij normale werktijd maar dan wel regelmatig weekendvervanging. Dal is dan. wel gebaseerd op alléén verzorging ep controle cn dus geen algemene bedrijfsvoerinM zoals op 'n ccnmans- of gezinsbedrijf te doenj slaat. Immers aan in- en verkoop, administratis en wat al niet meer. moet ook veel tijd besteed worden en er zijn ook, vaak klusjes te doen waar je niet direct éen vakman van buitenaf bij wilt cfi kunt laten kömen De heer Houben gaAhervan uit. dal hij aflcs'kan en wil doen om tot de laagste kostprijs per kilo' varkensvlees te komen maar die dan wel van goede kwaliteit moet zijn. Er zal goedkoop gewerkt moeten worden cn de kracht ziet hij in het collectieve gezinsbedrijf. Varkensfokkcr/mester maar bovenal manager Houben kijkt erg goed vooruit en weet goed van wanten op vak- chs zakengebied. Ongetwijfeld straks ook als exploi tant van een mengvoederbedrijf waarvoor hij inmiddels aansluiting heeft gezocht bij de ..NIMO" om ook van door deze organisatie verleende diensten gebruik te kunnen maken. De samenwerking met zijn toekomstige collega's is overigens nu al uitstekend te noemen want bij de voorbereiding en opzet van de veevoederfabriek heeft hij bijzonder veel steun en medewerking gehad van particuliere mengvoederbedrijven. Dc adviezen die hij van die zijde heeft gekregen, worden door de heer Houben zeer gewaardeerd. Het Agrarisch Bedrijf Houben annex meng voederbedrijf is natuurlijk een zeldzaamheid, wellicht een unicum, in ons land. Gelukkig maar, zullen velen zegen, want blijft er op deze manier nog wel éen plaatsje over voor het kleinere en zelfs middelgrote familiebedrijf1 Binnenkort vertrekt de Venrayse hondenfokker Jac. Smetsers voor een reis van 4 weken naar Amerika. Die reis zal een combinatie zijn van enkele wensen. De eerste is, om dan zijn het vorig zelf gefokte hond te rug te zien; verder om zich een beeld te kunnen vormen van de fok- methodes welke daar worden ge bruikt en dan meer in het bijzon der bij de Belgische Herder. Dit hondenras kent vier variëteiten. Het door de Venrayse fokker favoriete ras is het Terveurense. De fokker Smetsers heeft een naam hoog te houden. Hij is onlangs uitgeroepen tot de beste fokker van dit ras. En dat al drie jaar op een rij. Dat record heeft nog geen enkele fokker geëvenaard. In het dagelijkse leven is Jac. Smetsers in Venray een bekende fi guur want als broodbezorger van de fa. Rongen zit hij dagelijks op de weg. Acht jaar geleden ging hij zich toeleggen op het fokken van dit hondenras, en zoals de resultaten uitwijzen, met groot succes. Aan de Prinses Marijkestraat 7 gaan vele toekomstige bezitters een kijkje ne men en het is geen zeldzaamheid dat reeds pubs besproken worden voor het volgend jaar. In die 8 jaar heeft hij 70 pubs gefokt welke allen aan het keurstamboek, of hoe het certi ficaat dan ook mag heten, moeten voldoen. Een en ander is uitvoerig weergegeven door de bekende schrijver van hondenboeken Ruud Haak. In dit boek, welk in hoofd zaak over Belgisch Herders handelt, komen maar liefst 5 honden voor welke door de Venrayer zijn gefokt. Verschillende honden dragen de be naming van Peelparel. Boeiend weten zowel Jac. Smet sers als zijn vrouw te vertellen over het wel en wee van hun honden- fokken. Het is niet zó, dat er maar raak gefokt wordt, nee er wordt precies uitgedokterd welke reu waardig wordt bevonden voor de uitbouw van hun hondenras te zor gen. Om beter bloed in de stam boom te krijgen worden met de Ven rayse teven zelfs reizen gemaakt naar Frankrijk. Zo zal binnenkort een bezoek worden gebracht aan een Parijse reu. Ook voor de daaruit voortkomende pubs zijn reeds be stellingen gedaan. Niet alleen uit Nederland, maar ook ver daarbui ten. Zo staat een Italiaanse me vrouw op de wachtlijst en ze zal straks graag de 9 weken oude pub komen afhalen. De in Venray gefokte honden heb ben internationaal al naam gemaakt omdat ze tot de grote prijswinnaars van vele tentoonstellingen behoren. Voordat wij afscheid namen van Jac. Smetsers na hem een goede reis naar Amerika te hebben toegewenst, drukte hij ons nog^eens op het hart, om onze lezers te verzoeken, als ze tot aanschaf van een hond willen oovergaan, zij zich wel bewust moe ten zijn van de konsekwenties. Men dient zich vooraf lectuur te ver schaffen, om uit te zoeken welke hond het beste bij zijn toekomstige baas of bazin past. Het komt her haaldelijk voor dat men later ge confronteerd wordt met teleurstel lingen. Men kan desgewenst ook in lichtingen verkrijgen bij de Venray se hondenclubs. En ook de heer Smetsers is gaarne bereid toekom stige eigenaren van advies te dienen. Met trots liet de heer Smetsers ons nog een grote kaart van Neder land zien waarop vlaggetjes geprikt zijn waar de woonplaatsen zijn van de door hem gefokte Belgische Her ders. Het was een zee van vlagge tjes, waarop aan de achterzijde de gegevens van de hond staan ver meld. Ook dit is een vorm van Venray- promotion'. Voordat het Smakter echtpaar Hans Denissen en Ans van de Borst het beseften, was hun St. Hubertus of Bloedhond uitgeroepen tot de best ehond in alle categorieën op de 34e Internationale Hondententoon stelling van alle rassen, welke on langs in de hoofdstad van het her togdom Luxemburg werd gehouden. Naast het zo fel begeerde certifi caat, waren er ook de nodige bo- kaals, welke de uitzonderlijke pres- tateis van hun eigen gefokte, 26 maanden oude reu „Bertram of the Linden Trees" onderstreepten. Een uitzonderlijk feit als men weet, dat daar op die tentoonstelling maar liefst 2826 honden werden voorge leid, onderverdeeld in 192 verschil lende rassen. De St. Hubertus- of Bloedhond behoort tot de oudste hondenrassen en wordt speciaal voor de jacht op groot wild gebruikt. Ze hebben een hoog ontwikkelde speurzin en voor al in Engeland worden deze honden veel gebruikt door de politie bij hun opsporingen. Willem de Veroveraar heeft dit hondenras in Engeland in gevoerd. De speurzin van de honden is zo groot dat ze meer dan 12 uur achter elkaar kunnen worden inge zet. De kop van de hond is zeer lang en smal en dat heeft ook weer met de reukzin van de honden te ma ken. De ogen van de hond zijn niet bloeddoorlopen, dat is wel het geval bij een ander soort bloedhond. De benen van de honden zijn zwaar, zeker wat de botten betreft. Ge woonlijk is de kleur zwart en geel bruin of geelbruin met een rode tint. De hond is een goede en snelle loper en geeft de indruk zelfs tot het be tere hondenras te behoren. Voor het echtpaar Denissen is het geen kleinigheid om met hun hond naar de tentoonstellingen te gaan en hem regelmatig te trainen, 's Avonds en in de weekenden zijn ze te vin den in het Reichswald, even over de grens bij het Duitse Kleef, om te speuren naar groot wild. Ook de Limburgse Jagersvereniging heeft wel eens beroep gedaan op de speur zin van Bertram, want als een ree is aangereden door een auto en ge wond in de bossen verdwijnt, is het voor Bertram een makkelijke opga ve dat gewonde dier op te sporen, ook al is dat spoor uren oud. In 1979 behaalde Bertram even^ eens in Luxemburg de jeugdtitel, en behoorde toen reeds tot de beste tien. In Dortmund, met 4000 inzen dingen, kwam hij ook weer bij de beste tien. En in Nederland werd het Nederlands kampioenschap be haald. Maar voordat men tot de beste-, tien behoort, moeten er eerst andere kampioenschappen worden behaald. Zo werd Bertram de eerste de bes te jachthond, vervolgens de beste, gezeldschapshond én daarna de bes te dogachtige. Tenslotte bleven er vier „groot meesters" over, door een zeer des kundige jury moest toen worden uitgemaakt, welke hond de beste was in alle categorieën. En dat was dan Bertram. Men is na dit toch wel onverwach te sukses, niet op de lauweren gaan rusten. Integendeel, de trainingen gaan gewoon door en Tweede Paas dag werd er al weer geshowd in Leeuwarden.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 9