BEDANKT NOOD PARKEERPLAATSEN MOGELIJK Jubileumjaar Venrays Mannenkoor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Kosten f 153.000,-- dubbelglas ZUSTERS URSULINEN HOUDEN 'UITVERKOOP' VENRAYSE HOTELHOUDERS WILLEN GEEN LOOPJONGENS ZIJN POLY-GAS EN WITTE VENNEN HERMANS' PRIJSSLAG EN „ALMONDA" Timmermans B.B.-sirenes IJSVERK00P IN BRUKSKE Oversteekplaats Julianasingel ZUIVELWAGEN VOOR LEUNEN? UITREIKING VAN DE PASTOOR SCHMEITSPRIJS EXPOSITIE GROENTEBOER OP DE VENRAYSE MARKT VRIJDAG 4 APRIL 1980 Nr. 14 HONDERDENEERSTE JAARGANG SS PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Er kunnen zich in een mensen leven momenten voordoen, waarop men met stomheid wordt geslagen. Meestal ligt verbazing ten grondslag aan het feit, dat tong of stem het er bij laten zitten. In de afgelopen week hebben wij ervaren, dat je ook op momenten van grote dankbaarheid niet in staat bent de juiste woorden te vinden om uiting te geven aan iets, dat je diep in je binnenste voelt. Erger nog: als je eenmaal de woorden hebt gevon den, niet in staat bent de juiste for mulering te vinden En wanneer dat een man-van-de krant overkomt, is dat toch wel héél erg! Op dit moment, zittende achter de schrijfmachine zitten we er toch wél mee wanneer we in koude letters moeten neerschrijven hoe wij de viering van het honderdjarig be- I staan van de Venraysche Courant Peel en Maas hebben „ondergaan" en met diezelfde zesentwintig letters uit het alfabet uiting moeten geven aan onze dankbaarheid. Het was dan ook een grootse hap pening, tijdens de receptie in Vlak water. Honderden, misschien wel duizen den handen hebben we moeten schudden en evenveel goede, oprecht gemeende wensen in ontvangst ge nomen- Ondanks onze wens bij gelegen heid van het jubileum de gebruike lijke bloemen en geschenken achter wege te laten om daarvoor in de plaats het Koningin Wilhelmina- fonds te gedenken veranderden tóch onze kamers in kleine bloemenzeeën en werden tal van bijzonder mooie en leuke attenties aangeboden. Nog dagelijks komen de giften, grote en kleine, binnen en worden we met schriftelijke felicitaties, overal vandaan, overladen. Desondanks zal het bedrag, dat we straks ten bate van de kanker bestrijding zullen overmaken, onze verwachtingen verre overtreffen. Het bedrag nadert nu al de vijfdui zend gulden en het ziet er naar uit, dat dit nog niet het eindbedrag is. Al die hartelijk toegestoken handen, al die goede wensen, al die bloemen geschenken en geldelijke bijdragen voor het Koningin Wilhelminafonds, hebben ons sprakeloos gemaakt. We zouden willen vragen: mag dat voor één keer in honderd jaar? Wanneer we schrijven: „Bedankt, beste mensen, bedankt allemaal", dan kunt u er van overtuigd zijn, dat deze woorden recht uit ons hart ko men en dat die vijf simpele woorden eerlijk weergeven, wat we voelen. Daar mag Deken Theunissen en allen, die de Eucharistieviering in de kerk voor ons tot een groots gebeu ren. hebben gemaakt, onze dank en erkentelijkheid uit proeven: even zeer als iedereen, die op enigerlei wijze van belangstelling heeft ge tuigd bij de eeuwfeestviering van de krant. Het was een groots en voor ons on vergetelijk écht Venrays feest. Wij hopen, dat het met „bedankt beste mensen, bedankt allemaal" goed is. Alle belangstelling èn goede wen sen zijn voor ons de stimulans om met Peel en Maas door te gaan. Wij weten nu, dat „Peel en Maas" de huisvriend is van velen. We blijven proberen, ook in de toekomst, een goede vriend te blijven! Het parkeerprobleem in Venray- cenrtum is al menig keer aan de or de geweest. Die problemen zijn nog erger geworden door het komen te vervallen van het parkeerterrein tussen Patersstraat en Hensenius- straat, waar tooh altijd 58 auto's konden staan Maar opnieuw dreigt er op korte termijn verlies van een aantal par keerplaatsen. Zo start men op 14 april a.s. met de reconstructie van het Henseniusplein. Er komen 46 parkeerplaatsen buiten gebruik, ter wijl er over 4 maanden, na de recon structie slechts 25 terugkomen. Dan heeft men voor de bouw van een winkel en woningen op de hoek KempwegMerseloseweg tijdelijk niet de beschikking over een 30-tal parkeerplaatsen. Na de reconstructie van het Hen- schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 seniusplein (ongeveer juli-augustus) wordt de Schoolstraat onder handen genomen. Er komt een nieuwe rio lering en men kan dan beslist geen gebruik maken van de bestaande parkeerhavens. Al met al een flink aantal parkeer plaatsen dat definitief of tijdelijk verloren gaat. Daar het niet mogelijk is om op korte termijn het grote parkeerter rein tussen Kempweg en Leeuw- De gemeente heeft vanhet Pro- vincialaat van de Zusters Ursulinen te Malden, het aanbod gekregen de laatste percelen grond te kopen. Het betreft hier in totaal bijna Hierin zijn begrepen het Odapark 12'A ha voornamelijk bosgrond. (4Vt ha), het Gemmadal inclusief hockeyveld (5 ha), daar tegenover, aan de andere kant van de weg nog een perceel bos van ruim 1,6 ha en dan nog enkele losse percelen aan de Bosweg, achter St. Anna. De gevraagde prijs is beneden de taxatieprijs en bedraagt - in totaal 550.000,Deze week werd de commissie voor openbare werken over dit aanbod ingelicht. De feitelijke behandeling beslis sen over het al of niet aankopen zal eerst in de volgende vergaderin gen aan de orde worden gesteld. Het college en ook de commissie staan er niet afkerig tegenover. De moeilijk heid is, hoe men dit zal moeten fi nancieren. Ingevolge de logeervergunning in onze gemeente moet elke hotelhou der een overnachtingsregister bij houden, waarin de personalia van ieder hotelgast worden genoteerd. Sinds september vorig jaar heeft de burgemeester middels een gewij zigde logeerverordening een ander systeem ingevoerd. Geen register meer bijhouden, maar de personalia op een bonnetje invullen en 's nachts voor 12 uur op het politiebureau in leveren .Logeergasten die nog later binnenkomen, kunnen telefonisch gemeld worden, maar het bonnetje moet dan wel 's morgens direct ge bracht worden. De drie Venrayse hotelhouders hebben tegen deze nieuwe regeling reeds in november j.l. bezwaar aan getekend. Hun protest gaat voorna melijk uit tegen de wijze van in levering der bonnetjes. Laat de poli tie ze maar komen halen, is hun stel ling. De politie echter meent, dat ze daar geen mankracht voor beschik baar kan stellen. Met deze stand van zaken werd deze week de commissie voor han del- en middenstandszaken gecon fronteerd. Met name mevr. Poels- Peters vroeg zich af waarom deze wijziging noodzakelijk was- Die noodzaak kon men haar niet aan tonen, want het argument dat de politie op deze wijze beter en sneller gezochte personen kan opsporen, noemde men slechts bijzaak. Over het algemeen vond men dat deze wijze van registreren een zwa re belasting was voor de hotelhou ders. Liever zag men dat het register bleef bestaan en dat de hotelhouder dan maar een keer per dag zijn gas ten telefonisch aanmeldt op het po litiebureau. Men werd het niet eens en daarom besloot men eens te informeren hoe men op andeer plaatsen met de lo geerverordening werkt. En verder wil men van de politie dan wel eens persoonlijk de noodzaak van het bonnetje invullen naar voren ge bracht zien. Overweldigend was de belangstelling bij de receptie ter gelegeneidh van het honderjarig bestaan van de Venraysche Courant/ Peel en Maas, zaterdag jl in restaurant Vlakwater. Bovenstaande foto geeft een bescheiden indruk van een grootse happening straat definitief te realiseren, heeft de gemeente gemeend de volgende noodparkeervoorzieningen te moeten treffen: het aanleggen van een tijdelijke parkeervoorziening aan de Hoen derstraat hetgeen 101 parkeer plaatsen oplevert. De kosten wor den geraamd op 34.000,inclu sief B.T.W-; uitbreiding van het parkeerter rein naast de Gouden Leeuw met 102 parkeerplaatsen. Het par keerterrein wordt uitgevoerd in grind. De kosten worden geraamd op 114.000,— inclusief B.T.W.; het aanbrengen van een adequate vakindeling op het bestaande parkeerterrein achter de muziek school. De kosten worden ge raamd op 5.000,inclusief B.T.W. Het uitgebreide parkeerterrein van de Gouden Leeuw zal twee ex tra toegangswegen krijgen, zodat het terrein ook bereikbaar is op markt dagen wanneer het Henseniusplein is afgesloten- Een toegangsweg komt in de Kempweg, achter het pand Sijbers. De andere toegangsweg komt in de Leeuwstraat, tussen Amos en de oude brouwerij. Vanaf deze laatste toegangsweg komt ook het voetpad naar de Calimero en Coq d'Or die aan deze kant van hun zaak reeds vorig jaar een nieuwe in gang gebouwd hebben, maar deze nog niet konden gebruiken. Wanneer de raad a.s. dinsdag met de voorstellen accoord gaat zou men woensdag het terrein van de Gou den Leeuw reeds kunnen gaan be werken, zodat men de week daar op als het Henseniusplein wordt afgesloten de beschikking heelt over deze noodparkeerplaatsen. Venray's Mannenkoor bruist van aktiviteiten. Dat bleek op de j.l. donderdag gehouden jaarvergade ring in de Burggraaf, waar in alle plannen en aktiviteiten voor dit jaar met de leden werden besproken. Allereerst de viering van het 70- jarig bestaan op 25, 26 en 27 april ta.s. Dit begint op vrijdag met een bejaardendag met muziek, zang, dans enz. Op zaterdag 26 april wordt er een groot zangfestijn georganiseerd waaraan liefst 18 koren uit de regio en uti Duitsland hun medewerking verlenen. Met medewerking van de Gemeente Venray en de VW wil men hier dan ook een Venrap pro motion van maken. Vandaar dat de koren in de prachtige raadszaal hun zang door een bekende jury laten beoordelen Hierna worden de ver dere aktiviteiten tot in de kleine uurtjes voortgezet met zang, muziek, dans enz. waaraan alle koren hun medewerking zullen verlenen. Zelfs een Breugheliaanse maaltijd ont breekt er niet. Zondags wordt er. nadat de gast koren in diverse kerken in Venray de Eucharistieviering hebben opge-" luisterd, het Früsc'ioppen gehouden, waarna een grote receptie. Dit alles zal zich af gaan spelen in een grote feesttent welke geplaatst wordt na bij het nieuwe gemeentehuis. Een van de hoogtepunten van de viering van het 70-jarig bestaan is de grote concertreis naar Wenen van 25 t.m. 29 september a.s. Deze reis per vliegtuig omvat vele bijzondere aktiviteiten, o.a. het optreden in de Stephans Dom met als soliste de be roemde operazangeres Marjon Lam- briks. Verder de ontvangst van het koor door het gemeentebestuur van Wenen met rondrit door de stad; di verse concerten o.a- in Baden en. de deelname aan het Landessangers- fest. Nic van der Veen Juwelier CS /tMBKTHOF Grote Markt T3 Venray Bulova-Oriënt-Citizen Lincoln-Xera. Horlogemerken waar wij trots op zijn Poly-gas moet met zijn gastanks van het stationsemplacement te Oos trum verdwijnen. De woningbouw komt te dicht in de buurt. Een door de gemeente voorgestelde plek op het industrieterrein De Witte Vennen te Oostrum zou ideaal zijn, omdat dan ook het kostbare treinlijntje wai. meer gebruikt zou gaan worden. De direktie van Freudenberg was echter helemaal niet gelukkig met de Poly-gastanks in de onmiddellijke nabi,jheid van haar fabriek- Zij wei gerde dan ook een stukje grond te verkopen dat Poly-gas nodig had. De zaak raakte hiermee in een impasse, waar zo gauw geen oplos sing voor was. Nu heeft Poly-gas echter kontakt gezocht met het moe der-bedrijf van Freudenberg in Duitsland( in de hoop dat deze zijn dochter tot andere gedachten kan brengen. De gemeente hoopt hier over volgende maand uitsluitsel te krijgen. Voor de vestiging van Poly-gas in de Witte Vennen, en de nog steeds door een Arob-beroep tegengehou den bouw van .Saweco, is een verde re ontsluiting van dit industrieter rein noodzakelijk. Er moet o.m. een weg worden aangelegd. Totale kos ten 353.000,De raad moet daar dinsdag over beslissen. In de commissie voor openbare werken, pleitte de heer Reintjes voor extra zuinigheid bij het plaatsen van straatverlichting langs deze weg. In totaal 8 lichtpunten vond hij toch wel te veel van het goede. Onder de bezielende leiding van dirigent Fr. Verhofstad is het 100 man sterke koor dan ook al weken lang tweemaal per week hard aan 't nieuwe repertoire aan het werken. Verder nog als aktiviteit in het jubileumjaar de organisatie van de Limburgse Zangersdagen op 8 en 9 november in de schouwburg te Ven ray. Verder kwamen op deze zeer druk bezochte jaarvergadering nog aan de orde het keurige jaarverslag van se- kretaris Wim Smits die een attentie kreeg aangeboden vanwege z'n 10- jarig sekretarisschap. Hieruit bleek dat men een zeer druk jaar achter de rug had. Buiten diverse neven- aktiviteiten liefst 24 concerten en optredens. Het prachtige sukses in Duitsland tijdens een groot interna tionaal concours en o.a. de viering van het 10-jarig bestaan van het Hofkoor met als hoogtepunt het uitbrengen van de L.P. 10 jaar Hof- koor Venray, waarvan liefst 3200 platen werden verkocht. Verder de oprichting van de Toet- zengers, een blaaskapel uit de gele deren van het koor en de verhuizing naar het nieuwe clublokaal de Burg graaf alwaar men zich uitstekend op z'n gemak voelt. Uit het verslag van de penning meester Cees van Baarsen bleek dat men tijdens het 70-jarig bestaan de handen uit de mouwen moet steken, om de financiële lasten voor de Wenen-reis wat te verlichten. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden Th. van Dijk en H. Gommans met grote meer derheid van stemmen herkozen. Verder gaat de Periodiek weer verschijnen met medewerking van Coen Wiechers en A. Houben en werd het huishoudelijk reglement goedgekeurd. Voorzitter van Dijk kon dan ook na de geanimeerde rondvraag kon stateren dat gezien het enthousiasme bij de leden hij het vaste vertrouwen had in de zware periode die komen gaat. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9/ 0.75 9* 13/0.90 Alleen gelukte foto's be talen Volgende week donderdag komt de bekende advocaat Mr. Moszkowicz ten gemeentehuize een pleidooi hou den ten behoeve van zijn kliënt de heer Bergkamp van Almonda. Deze laatste is door de gemeente een bouwvergunning geweigerd. De heer Moszkowicz vindt de gronden waar op deze vergunning geweigerd werd niet juist. In een uitvoerige brief heeft hij het gemeentebestuur daar van reeds in kennis gesteld. Hermans Prijsslag, die zoals be kend, geïnteresseerd was in vesti ging in het pand Almonda aan de Julianasingel, heeft van de gemeente geen toestemming gekregen om zich daar te vestigen. Dat was voor ge noemde direktie aanleiding 'n Arob- beroep aan te gaan. Wanneer dit be roep wordt behandeld is nog niet be kend. er is geen beter adres Kaldenkerkerweg 3, Venlo, tel. 077-17646 Langstraat 64a, Venray, tel. 0478O-80671 Omdat de BB-sirenes in Noord- Limburg'mede bestemd <ujn om in gevallen van rampen en/of dreigend gevaar de bevolking te waarschu wen, is het van bêlang, dat de wer king van deze sirenes elke eerste maandag van de maand wordt be proefd. In de maanden april en mei, wanneer de eerste maandag resp. zon- en feestdag is, zal echter de be proeving plaatsvinden op de tweede maandag, te weten op 14 april en 12 mei a.s. De verkoop van ijs door particulie ren is voor menig middenstander die zich ook op dat gebied begeeft, dik wijls een doorn in het oog Met name een winkelier in het winkelcentrum Brukske heeft daar over geklaagd. Maar ook de buurtbewoners vinden het dikwijls niet leuk als zo'n ver kooppunt in hun straat gevestigd is. De gemeente geeft hier geen toe stemming voor, omdat men er nooit om vraagt. Maar feitelijk moeten die particuliere verkopers toch menige vergunning hebben, b.v: van de wo ningbouwvereniging en van de Ka mer van Koophandel. Men gaat van gemeentewege nu eens netjes uitzoeken hoe dat pre cies zit en als het moet zal men de nodige maatregelen gaan treffen. De voetgangers-oversteekplaats op de Julianasingel, ter hoogte van de bibliotheek is helemaal niet zo veilig als ze zou moeten zijn. Het verkeer dat uit de Poststraat komt en rechts af de Julianasingel op rijdt, zit met een op deze zebra. Ongelukken vin den dan ook regelmatig plaats. Bij de toekomstige reconstructie van deze singel is ter plekke een vluchtheuvel gedacht. Maar die re- consturctie kan nog jaren op zich laten wachten. Om de verkeersveiligheid een beet je te bevorderen werd deze week in de commissie voor handel en mid denstand voorgesteld de oversteek plaats een paar meter vederop te leg gen. Dit voorstel zal aan de commis sie verkeer worden voorgelegd. In een brief, geadresseerd aan burgemeester en wethouders van Leunen, werd door een zuivelzaak toestemming gevraagd om op één morgen per week middels een rij dende winkel boter, kaas en eieren te verkopen. Bedoelde brief kwam toch wel bij het Venrayse college van b. en w. te recht' Alleen weet men nu niet of die zuivelwagen alleen standplaats wil hebben in Leunen of mogelijk ook in andere kerkdorpen. Men zal dit eerst eens even nagaan. Betreft het inder daad alleen Leunen, dan wil men bij de dorpsraad informeren of er aan een dergelijk verkooppunt behoefte bestaat. In de commissie voor handel en middenstandszaken, waar dit onder werp op tafel kwam, stelde men dat men een vergunning moet weigeren, als in Leunen deze produkten in een winkel verkrijgbaar zijn. Op vrijdag 11 april a.s. 's middags om half vijf zal in de Senaatkamer van het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit te Groningen de Pastoor Schmeitsprljs worden uit gereikt aan Dr. H. J. G. L. M. La- mers. Hij krijgt deze prijs voor zijn wetenschappelijke bijdrage „van uitzonderlijk belang en ver dienste" voor de sterrenkunde. Dit bericht zou ongetwijfeld nooit in de kolommen van Peel en Maas zijn vermeld, ware het niet, dat de insteller van deze prijs, Pastoor Pascal Schmeits, groot redenaar en kunstliefhebber en bevorderaar van de Gregoriaanse zang, van 6 decem ber 1902 tot 11 oktober 1919 pastoor is geweest van de Sint Petrus Ban denparochie te Venray. Het graf van Pascal Schmeits is een van de weinige graven, die niet zijn overgebracht van de voormalige begraafplaats bij de Grote Kerk naar Boschhuizen. Uit zijn biografieën blijkt, dat pas toor Schmeits een bijzondere zielen herder met vele kwaliteiten is ge weest. Een van zijn hobbies was sterrenkunde. Vandaar, dat door hem de Pastoor Schmeitsprijs voor Sterrenkunde is ingesteld. Deze prijs wordt eenmaal in de drie jaren toegekend aan die Neder landse of in Nederland woonachtige astronoom, jonger dan veertig jaar, die in de drie voorafgaande jaren op het gebied van de sterrenkunde een wetenschappelijke bijdrage heeft ge leverd van „uitzonderlijk belang en verdienste". Deze (geld)prijs wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt. In het kader van de energiebespa rende aktiviteiten van de provin ciale nutsbedrijven PLEM, LIMA- GAS en WML, zal van 9 t.m. 17 april 1980 in het informatiecentrum van deze bedrijven, Info 3 te Venray, de expositie: „ISOLEREND GLAS OP Z'N PLATS?!" worden gehouden. De opzet van de in het informatie centrum Info 3 ingerichte expositie is opdrachtgevers, bouwwereld, schilderondernemers en hun werk nemers inricht te geven in het grote aanbod dat er is op het gebied van soorten en typen glas. Tevens wordt aandacht geschonken aan systemen van voorzetramen, mogelijkheden voor de toepassing, oplossingen voor vervanginssituaties, beglatzingssys- temen met verschillende kitsoorttoe- passingen of profielen en kombina- ties daarvan met daarnaast hulpma terialen en gereedschappen. Dinsdag dient het Arob-beroep dat een groenteboer heeft ingesteld tegen de gemeente Venray- Die groenteboer heeft op de wekelijkse markt in Venray een vaste stand plaats. Volgens de marktverordening moet hij daar zelf aanwezig rijn. Dat was in het verleden al dikwijls een probleem voor hem, omdat hij dan juist op de veiling moest zijn. Zijn vrouw nam de zaak dan waar hoewel zulks niet was toegestaan. Toen zijn vrouw echter ook geen tijd meer had, kwam een knecht de ver koop regelen. Maar daarmee was de marktmeester het niet eens. De groenteboer was het van rijn kant weer niet met de marktmeester én de gemeente eens en diende een Arob-beroep in. Zoals gezegd, wordt deze kwestie dinsdag behandeld. Over de uitslag is geen zinnig woord te zeggen. Wel is het zo, dat de bond van marktkoop lui het destijds eens was met de re dactie van de Venrayse marktver ordening, en dat het onderhavige voorschrift in meerdere gemeente verordeningen voorkomt.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1