100 JAAR Uit Venrays gemeenteraad WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Problemen met renovatie en straatnaamgeving DIRIGENT ZANGERS VAN ST. FRANS RIDDER IN DE ORDE VAN ST. SILVESTER LEEFBAARHEIDSONDERZOEK VAN DE WIJKRAAD SMAKTERHEIDE SOLISTENCONCOURS TE CASTENRAY Timmermans VRIJDAG 28 MAART 1980 Nr. 13 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Vandaag, donderdag 27 maart, is het precies honderd jaar geleden, dat onder de naam „Venraysche Cou rant' de voorloper van het weekblad „Peel en Maas" verscheen. Dit be tekent, dat vandaag een mijlpaal wordt bereikt, waarbij ongetwijfeld even mag worden stilgestaan. Dit „even stilstaan" lijkt ons in alle bescheidenheid alleszins ge- echtvaardigd pmdat het een uniek ebeuren is, dat een wekelijks ver- ehijnend nieuwsblad het honderd jaar heeft volgehouden. Immers, door fusies in de afgelo- jen jaren zijn veel krachten samen- ;evoegd of zijn door samenwerking ot een nieuwe verschijningsvorm tekomen. peel en Maas heeft het een eeuw volgehouden, ondanks de concurren- van gratis huis-aan-huis ver breide advertentiebladen. Even pas op de plaats maken bij de lerdenking van het honderdjarig lestaan is ook gerechtvaardigd van wege het feit, dat op het weekblad .Peel en Maas" na honderd jaar nog teeds van toepassing is wat de eer- te hoofdredakteur Frans Emanuel Jelhougne in 1880 schreef: „Een lenraysche courant voorziet in een [ringende en langgevoelde behoefte en kan nuttig werkzaam zijn voor Venray en omstreken." Zonder van ijdelheid te worden beticht, geloven wij te mogen stel len, dat „Peel en Maas" ook in 1980 door zijn eigen karakter en vanuit zijn traditie nog steeds in een be hoefte voorziet. Het feit. dat thans meer dan acht duizend abonees bereid zijn hiervoor ren zij het nog steeds bescheiden - bedrag te betalen en gestadige roei van het aantal abonnees zijn liervan het bewijs. Er is wel eens gezegd, dat een weekblad oen levens iets is; een in zijn tijd levend cultuurprodukt, dat gelezen wordt door een publiek met ren grote verscheidenheid. Dat heeft de redactie van dit week blad door de jaren heen steeds voor ogen gehouden, in het bewustzijn, dat dit ook verplichtingen inhoudt. Steeds heeft de redactie getracht zich zo onafhankelijk mogelijk je gens iedere belangengroep op te Mlen, maar wel met een open oog voor alle stromingen binnen de ge meenschap van Venray en kerkdor pen. Tevens is geprobeerd en wordt nog steeds getracht het nieuws zo objectief mogelijk te brengen. Want het brengen van nieuws is de taak waarvoor de redactie al honderd jaar staat. Daarbij heeft het blad Venray kunnen begeleiden in zijn geweldige groei, welke zich in de na-oorlogse jaren begon te manifesteren en wel ke een climax kreeg in de zeventiger jaren. Tal van ontwikkelingen werden in het weekblad op de voet gevolgd en waar nodig zeker door de onver getelijke hoofdredacteur Wim van den Munckhof becommentarieerd maar bovenal gestimuleerd. In zijn schriftelijke gelukwens aan het adres van de honderdjarige noemt burgemeester Defesche „Peel en Maas' dan ook een welzijnsvoor ziening", welke betiteling wij graag ais een compliment beschouwen. In een speciale bijlage bij deze editie wordt door drie „buitenstaan ders' het familiebedrijf van de van den Munckhofs „doorgelicht". Het is voor het eerst in de honderdjarige geschiedenis van het weekblad, dat er een editie verschijnt „buiten ver antwoordelijkheid van de redactie". Omdat het drietal wellicht te veel het licht heeft laten schijnen over de familie van den Munckhof en het bedrijf, geloven we, dat onze eer lijkheid gebiedt vanaf deze plaats ook enkele andere facetten aan dacht te moeten geven. Ee.stens: wat zou een krant zijn zonder lezers? Onze dank moet dan 2eker op deze honderdste verjaardag uitgaan naar onze trouwe lezers, die ons zo lang het vertrouwen hebben geschonken. Tweedens: Wat zou de krant zijn zonder adverteerders? Uiteraard hebben middenstand en lokale media elkaar nodig. Maar, dat ondanks zware concurrentie van gratis huis-aan-huis bladen het aan tal adverteerders in Peel en Maas nog steeds een stijgende lijn ver toont. geeft ons reden tot dankbaar heid jegens hen, die Peel en Maas blijven gebruiken voor het uitzenden van hun boodschap. Erkentelijk zijn we ook de vereni gingen, die wekelijks ons blad van verenigingsnieuws voorzien en de gemeente, die wekelijks haar berich- Wegens afwezigheid van burge meester Defesche, werd deze week de maandelijkse raadsvergadering voorgezeten door de loco-burge meester wethouder G. Schols. Am per had hij de vergadering geopend, of hij schorste de zitting weer, om het MAN, afdeling Venray, de gele genheid te geven een korte inleiding te houden en een circulaire en affi che aan de raadsleden uit te delen. Natuurlijk had dat weer betrekking op de slibverwerking van de voor malige vloeivelden. Een huis-aan- huis enquête c.q. hanatekeningen- aktie in het Brukske zou uitgemaakt hebben dat ongeveer 70°/o van de Venrayse bevolking helemaal niet achter de beslissing van de raad staat om het slib maar af te voeren naar de voormalige stortplaats aan het Venrays Broek. Van dit oponthoud in de vergade- BLIJFT G. SCHOLS WETHOUDER? De heer Reintjes, dol geluk kig met de voorgenomen so ciale woningbouw op de kerk dorpen, stelde voor, dat wet houder Schols de eerste spade in de grond zou steken voor dit projekt. En mogelijk ook t.z.t. de sleutels aan de eerste bewoners zou overhandigen. Dat klinkt heel vreemd als men bedenkt dat wethouder Schols over een paar maanden zijn funkie neer wil leggen. De vraag rijst: kan die woning bouw binnen zo'n korte tijd van de grond komen? Of, blijft wethouder Schols zijn ambts periode uitzitten, zodat hij dan inderdaad ook nog de sleutels 'kan overhandigen Diezelfde vragen rezen ken nelijk ook bij de heer Den Brok, terwiji hij als fraktie- voorzitter toch beter zou moe ten weten. Informatie leerde ons dat de fraktie Samenwerking nog geen opvolger van wethouder Schols heeft gekozen. Alles is dus nog mogelijk ook het aanblijven van de wethouder? In de speciale bijlage van Peel en Maas zijn een puzzel en kleurplaat opgenomen. We kunnen ons voorstellen dat men deze bijlage in takt wil laten, of dat er meerdere lief hebbers zijn om te puzzelen en te kleuren. Om daaraan tege moet te komen zijn in onze zaak gratis losse afdrukken verkrijgbaar. ten aan ons toevertrouwt. Onze dank gaat verder uit naar al le medewerkers, uit het verleden en het heden inclusief degenen, die ons met raad en daad bijstaan bij het volbrengen van de wekelijkse krachtproef: het laten verschijnen van een leesbaar produkt, dat naar wij hebben geconstateerd moeilijk uit de Venrayse samen leving is weg te denken. Ook in de toekomst hopen wij als de stem van Venray te mogen blijven fungeren. Wij zullen er In ieder geval alles aan doen en als het aan ons ligt: nog héél lang. ring maakte mevr. Poels-Peters ge bruik om eveneens een uitdeling te houden onder de raadsleden en het publiek. Allemaal kregen ze een klein raamaffiche en enkele stickers, betrekking hebbende op de Hart stichting welke in de komende maand weer een landelijke aktie gaat voeren. En toen kon men dan aan de fei telijke raadsvergadering beginnen. De ingekomen stukken, met name de informatiemap over de welzijns planning, waren voor de heren Wil- lems en Truijen aanleiding zich kri tisch te uiten over de voorlichting over deze materie. Hoewel reeds vanaf het begin was aangedrongen op een ruime voorlichting aan het publiek, was daar in de praktijk bit ter weinig van terecht gekomen. Wethouder van Oers, die dit op zijn brood gesmeerd kreeg, kon al leen maar bevestigen dat het hier over een moeilijk en dikwijls on overzichtelijk onderwerp gaat. Mede door de eenmansbezetting op de af deling voorlichting is de welzijns planning publiekelijk niet voldoen de uit de doeken gekomen. Maar wat niet is kan nog komen. ONROERENDGOED BELASTING I Reeds bij de begrotingsbehandeling in december liet de fraktie Kerkdor pen duidelijk merken helemaal niet gelukkig te zijn met de onroerend- goedbelasting. De landbouwende bevolking zou daar onevenredig hoog mee belast worden. Een riool heffing zou volgens deze fraktie de lasten beter verdelen. Begrijpelijk dat dezelfde fraktie deze week cok niet akkoord kon gaan met de nieuwe verordening on- roerendgoed belasting welke op de agenda stond, en zeker niet met de bedragen welke daarin als heffings grondslag genoemd worden. De frak tie in zijn geheel werd dan ook ge acht te hebben tegen gestemd. GROND- EN PACHTZAKEN Sedert 1969 hebben een zevental gemeenten, waaronder Venray, een gemeenschappelijke regeling in een ingesteld consulentschap voor grond en pachtzaken c.q. taxaties. Deze eenmans funktie, bezet door een me neer Peeters, kwam op de tocht te staan vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd- De ge meente had zo haar problemen met het aanstellen van een nieuwe con sulent. Liever zag zij dat hiervoor in de toekomst het bureau Houdrin- gen wordt ingeschakeld. Dit is een dochteronderneming van de Gront- mij en mag terzake als zeer des kundig worden aangemerkt. De raad had er vrede mee. BESTEMMINGSPLAN LEUNEN Geen problemen had de raad met de verkoop van bouwkavels in het bestemmingsplan Leunen. Wel maak te de heer Konings de opmerking dat er bij het bouwrijp maken van deze grond .enkele mooie bomen gesneu veld zijn. Dat was niet nodig ge weest. Omwonenden zouden deze graag overgenomen hebben. Zowel de voorzitter als wethouder Loonen waren zich er niet van be wust dat hier de botte bijl gehan teerd was. De gemeente is bij derge lijke dingen toch wel attent. GASTANK Geen bezwaar was er tegen de verkoop van een stukje grond in Ys- selsteyn, waar de Texaco Olie Maat schappij een LPG-installatie wil op richten. Op verzoek van de heer Ko nings zal nog worden bekeken of ondergrondse opslag van dit gas ter plaatse mogelijk is. Dat is wel zo veilig. STRAATNAAMGEVING Opnieuw dreigde de straatnaam geving in plan Landweert een uit zichtloos debat te worden. Vooral de heer den Brok spuide volop kom- mentaar. Ook al omdat er vooraf geen overleg geweest was in de com- missi.e Als de gemeente eigenwijs wil zijn, moet ze ook maar op de blaren zitten Volgens de heer Den Brok, is het duidelijkheid die in het hele plan ontbreekt. Ondanks een vrij alfabe tische volgorde is het hopeloos zoe ken naar een bepaalde straat. Te veel kruidenamen in deze straat- Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 i 9 f 0.75 9> 13/0.90 Alleen gelukte loto's be talen I TKff' naamgeving, doen aan bloemen den ken .zoals anemoon, anjer, arons kelk enz. Dat betekent dat men in de toekomst geen nieuwe woonwijk met bloemen kan benamen, omdat er dan helemaal geen onderscheid meer is. Afijn: de oude Landweertweg blijft haar naam behouden. De nieu we ringweg in het plan Landweert krijgt de naam Kruidenlaan. Afbeel dingen komen er niet op de straat naambordjes, maar evenmin de toe voeging Landweert, want dat heeft geen enkele zin. Minder problemen waren er met de straatnaamgeving rond de Noord singel. De naam Cloekertskamp kreeg geen genade. Dat wordt nu Ncorderhof. Maar met de straatnaamverande ring van de Maasheseweg zat het weer fout. Er is hierover geen kon- takt geweest met de bewoners. Daar moet eerst mee gepraat worden. Oké, zei voorzitter Schols, dan ver dagen we dit punt tot de volgende vergadering. WONINGBOUW OP DE KERKDORPEN De woningbouwvereniging gaat 49 bejaarden woningen en 39 eengezins woningen bouwen in Oirlo, Yssel- steyn, Merselo, Castenray, Leunen en Oostrum. De gemeente moet hier voor gelden beschikbaar stellen voor de grondaankopen en voor de bouw zelf. De heer Reintjes sprak van een his torisch moment, en had alle lof voor de wethouders c.q. voorzitter. Zijn fraktie hoopte op een spoedige rea lisering van de bouw Men was blij, ondanks de hoge huurprijzen en hoopte dat ook na realisering van deze woningen, de woningbouw op de kerkdorpen door zal gaan. Ook de heer Den Brok meende dat men het niet met d".ze bouw alleen moet laten. Bejaardenwoningen werken de vergrijzing van een dorp in de hand. Laten we dus ook zor gen voor woningbouw voor de jon gere gezinnen. De heer Konings. die evenals de andere fraktievoorzitters niets dan lof had voor de wethouder, was ook geschrokken van de hoge huurprij zen. Hij stelde voor, dat de Woning- bouwvereniigng uit haar reservepot van 10.000.000,per eengezinswo ning een bedrag van 10.000 be schikbaar zou stellen. In plaats van een maandhuur van 524,35 zou dan een huur van rond 433,— kunnen volstaan. De voorzitter even in zijn funk tie van woningbouwman stond er helemaal niet afwijzend tegenover. Maar of het mogelijk zou zijn ten opzichte van de andere bouwplan nen betwijfelde hij. In ieder geval krijgt de penningmeester dit idee op zijn bureau gelegd. We horen dan wel wat er van komt. ARBEIDERSWONINGEN Het is ons niet helemaal duidelijk wat we vorige week verkeerd in de krant geschreven hebben over de renovatie van de arbeiderswoningen aan de Maasheseweg en St. Oda- straat. Wij besloten ons commissie verslag met: „De raad zal nu a.s. dinsdag voorlopig het laatste woord hebben". En uit deze raadsvergade ring bleek dat inderdaad ook zo het geval te zijn. Want né de raad zal Gedeputeerde Staten en de minister er hun goedkeuring aan moeten geven. In de fraktie Samenwerking wa ren voor- en tegenstanders van deze renovatie. De heer De Bruyn, die in de commissie al had tegen geprut teld ,vond dat de kosten ver boven de normen vror -enovatie uitgingen. Ook het beschikbaar stellen van 3540,per woning door de ge meente vond hij niet juist. Krijgt een andere burger dat ook? Hij vat te al zijn problemen samen onder het motto „we krijgen geen gereno veerde maar geprepareerde wonin gen". In de fraktie Kerkdorpen had men geen goed woord voor deze renovatie. Zowel de heer Reintjes als de heer Pingen verwachten moeilijkheden achteraf, b.v. vochtprcblemen. De heer Pingen stelde zelfs „we houden 18 slechte woningen over". De frakties WD en PvdA stonden volledig achter de voorgenomen re novatie en ondersteunden en onder streepten de sociale argumenten van het college. De voorzitter, wethouder Schols, was er van overtuigd dat de renova- tieprijs haalbaar was en de ministe riële goedkeuring zal krijgen. Er is inderdaad een groot verschil ge weest tussen de begroting van de architect en die van de aannemer. In onderling overleg is men tot een vergelijk gekomen. Er zijn nooit klachten over vocht geweest, waar om zouden die er in de toekomst wel zijn? Van de 18 bewoners komen er na de renovatie 7 terug. De anderen zceken woningen voor bejaarden e.d. In ieder geval zullen de wonin gen na de renovatie beschikbaar bMj- ven voer bejaarden of voor hen die niet meer aan het arbeidsproces (kunnen) deelnemen. Er was een stemming nodig om te weten wie er vóór en tegen de voor stellen van b. en w. waren. Er bleken slechts 5 tegenstemmers te zijn. Het college kan nu bij het Rijk de be nodigde gelden aanvragen. Makalaars in onro«renbfl goederen De wijkraad Smakterheide gaat dezer dagen een grootscheeps leef- baarheidsonderzoek in de wijk uit voeren. Dit onderzoek is opgezet sa men met het Buurtwerk te Venray. In de jaren dat de wijkraad be staat, is al aan diverse projekten van en voor de wijk gewerkt. Zo is er in 1978 een wijkblad opgericht, dat re gelmatig verschijnt. Ook heeft de wijkraad aktie ondernomen in ver band met verkeersmaatregelen, straatnaamgeving, speelvoorzienin- gen en problemen met het ophalen van het huisvuil. Het leefbaarheidsonderzoek in de wijk Smakterheide wordt uitgevoerd om een totaal inzicht te krijgen in de samenstelling van de bewoners naar leeftijd, en in hun wensen en behoef ten, en knelpunten in de woonomge ving, of op het terrein van voorzie ningen. Aan de hand van de uit komsten kan de wijkraad dan voor langere tijd plannen maken, en daar ook samen met geïnteresseerde be woners aan werken. Ne van der Veen Juwelier fö /VMPKTHOF Grote Markt 13 Venray 1-jarig bestaan Gratis polijsten schoonmaken, graveren van al uw sieraden, tot 1 april a.s. Ook de nieuwe bewoners van de wijk ,de van het woonwagenikampje „Spurkterhof" worden bij het onder zoek betrokken. Er komen nu af en toe wel vragen naar de wijkraad, bijvoorbeeld voor aktvteiten voor de jeugd en bejaar den, maar over het algemeen ver loopt het kontakt met de bewoners niet zo gemakkelijk, omdat de be bouwing nogal gespreid is, en een vergaderruimte in de wijk eveneens ontbreekt. Het onderzoek is maandag 17 maart gestart. De bedoeling is dat de eerste resul taten begin april 'bekend zullen zijn. De dirigent van de Zangers van Sint Frans zal niet gemakkelijk zijn 51e verjaardag vergeten. Niets ver moedend hadden hij en zijn vrouw gehoor gegeven aan de uitnodiging zondagmorgen even in „De Galm- hut" te komen. Behalve de Zangers en het bestuur trof hij daar aan o.m. zijn ouders, verdere familie, pastoor Pothof, Deken Theunissen en wet houder van Oers. Voorzitter H. Staal deed het voor komen, alsof men alleen was samen gekomen om de dirigent met zijn verjaardag geluk te wensen. Nog steeds niets vermoedende van de eigenlijke bedoeling van deze sa menkomst luisterde de heer Buys naar voorzitter Staal, die de loftrom pet stak vanaf de oprichting van het koor in 1959. De heer Staal herinner de aan de Romereis van 1967 en de vele moeite, die de heer Buys had gedaan om aan geld te komen. Mede dank zij een bijdrage van het minis terie konden de Zangers met een eigen inbreng van slechts 20, naar Rome. Ook de woorden van oud-burgemeester Frans Schols, die de Zangers van St. Frans ooit de Venrayse ambassadeurs had ge noemd, werden niet vergeten. Em. pastoor Pothof lichtte de sluier al enigszins op toen hij verklaarde, dat reeds bij het twintigjarig be staan van het koor was getracht een pauselijke onderscheiding voor de heer Buys te krijgen. Het mocht ech ter geen „gewoon lintje" zijn, gezien de vele aktiviteiten van de heer Buys op internationaal terrein met name op het gebied van de internationale zangersorganisatie Pueri Cantores. Toen kwam de grote verrassing: het had Paus Johannes Paulus II be haagd de heer Buys te benoemen tot Ridder in de Orde van St. Silvester. Aan mevr. Buys de eer haar man de bij deze onderscheiding behorende versierselen op te spelden. Bestuurssecretaris G. Remmers betrok mevr. Buys in de hulde en de heer Fijneman bood bloemen aan als felicitatie van de Nederlandse en Vlaamse afdelingen van Pueri Can tores. Als representant van de ge meente belichtte wethouder J. van Oers de sympathie van het gemeen tebestuur voor de Zangers en deken L. Theunissen verklaarde, dat met deze onderscheiding mede alle wer kers voor de Zangers werden geëerd. Onder de indruk van deze onver wachte hulde sprak de heer Buys een dankwoord, waarin hij uitdruk kelijk verklaarde zijn werk te heb ben kunnen doen, dank zij de mede werking van velen. Dat er in onze regio nog tal van bemoedigende akti%nteiten plaats vinden, bewijst de nog zeer jonge fanfare „Dorpsklartk" uit Castenray. Deze vanuit het niets opgebouwde fanfare organiseert op zondag 30 maart a.s. voor de tweede keer haar onderling solistenconcours. Van de Castenrayse vereniging nemen 37 solisten en een slagwerk duo aan het concours deel. Zij zul len aan de piano begeleid worden door dhr. A. Schellens uit Venray. De jurering is, evenals vorig jaar, in goede handen bij dhr. H. Klerx uit Tilburg, net als dhr. Schellens een man met een prima reputatie in de wereld van de blaasmuziek. Het solistenconcours, dat plaats vindt in het Castenrayse Gemeen schapshuis, zal om 14.00 uur wor den geopend door 3 aan het conser vatorium afgestudeerde hoornisten. Dit hoorntrio bestaat uit Mieke Snij der uit Vlierden, Jan Bartels uit Meerlo en Leo Reijntjes uit Leunen. Na dit optreden is het de beurt aan de Castenrayse muzikanten. De prijsuitreiking van het Solis tenconcours, dat tot ongeveer 18.30 u. zal duren, vindt 's avonds om 20.00 uur plaats in het Gemeenschapshuis. Het resterende gedeelte van de avond wordt opgevuld met gezellig samenzijn, waarbij tevens gelegen heid tot dansen geboden wordt. De muziek wordt 's avonds verzorgd door de bekende jeugdkapel „De Kelderband" uit Oirlo. Ongetwijfeld zullen velen uit Cas tenray en daarbuiten van hun be langstelling bij dit solistenconcours blijk geven. Zowel het middag- als het avondgedeelte is dan ook voor iedereen vrij toegankelijk. Een volgende aktiviteit van de fanfare „Dorpsklank" vindt plaats op zaterdag 12 april. In samenwer- werking met fanfare „St. Nicolaas" uit Broekhuizen wordt dan, even eens in het Castenrayse Gemeen schapshuis, een Lenteconcert geor ganiseerd. Van dit Lenteconcert wil de Castenrayse fanfare een traditie maken om de aankomende lente een muzikaal onthaal te geven. Na het concertgedeelte wordt de avond verder verzorgd door de Blaaskapel van Fanfare „Wilona" uit Helana- er is geen beter adres Kaldenkerkerweg 3, Venk», tel. 077-17646 Langstraat 64a, Venray, tol. 04780-80671 CITROËN VAN QORP B.V. 5800 AG Postbus 255 Hosterweg 10a. Venray .Telefoon 04 780 86825

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1