VENRAY 30 jaar geleden Federatie Bouw- en Houtbond afdeling Venray hield jaarvergadering Nieuws uit Overloon Komitee „Stop Rijksweg 73" start handtekening- aktie HERINNERINGEN AAN DE VENRAYSE SCHAAPSCOMPAGNNIEEN 'Voor de eerste maal in de nieuwe federatie hield de Bouw- en Hout bond van het FNV afd. Venray haar jaarvergadering in zaal In den En- Onder voorzitterschap van Piet Haegens die zijn voorzitterschap met 3 jaar verlengd kreeg werd de agenda vlot afgewerkt. Het bleek dat vooral de gelden welke via de afdeling Venray voor haar leden werden geïnd dan wel uitgegeven, grote indruk achter lieten bij de op gekomen leden. Het was overigens een teleurstellende opkomst, want van de 510 leden was slechts een 50- tal komen opdagen voor deze verga dering. Aan vakantiezegels was een be drag uitgekeerd van 2.260.750. voor de bouw, terwijl aan de schil ders een bedrag was uitgekeerd van bijna drie ton. De wachtgeld- en werkloosheidsuitkering bedroeg een bedrag van meer dan 4 ton. Districtsbestuurder W. van Leus den was graag naar een van de groot ste afdelingen in het district geko men om de standpunten van het hoofdbestuur in verband met de ak- ties aan de leden voor te leggen. Zijn oproep voor deelname aan de de monstratieve bijeenkomst had niet het verwachte respons. Slechts twee opgestoken handen van bestuurs leden was op dat moment de oogst. Nog een andere taak was voor de (üstrictsbestuurder weggelegd, en dat was namens het hoofdbestuur een achttal leden te huldigen. De speld welke hij mocht uitreiken was het symbool van de solidariteit, ter wijl het cadeau (een kandelaar) het symbool was van het trouw betalen der kontributie. De zilveren sjaeld voor 25 jaar lid maatschap kon worden uitgereikt aan H. Aarts, J. Bodden, J. Clephas en W .Janssen. P. Janssen kreeg de gouden speld voor 40 jaar trouw lid maatschap, terwijl de heren Fr. Hen driks. J. Hendriks en A. Swaghoven de gouden speld met smaragd kregen opgespeld voor 50 jaar trouw lid maatschap. Zowel Piet Haegens als Jan Swin kels werden bij enkele kandidaat stelling herkozen. De kascontrolecommissie werd ge completeerd door de verkiezing van L. Wijnhoven. Er zal binnenkort een werkgroep worden gevormd van W.A.O.-ers. Een W.A.O.-dag is in voorbereiding. Er zal een extra avond worden be legd voor leden welke klachten heb ben over de ziektecontrole welke nu in Dcume worden gehouden De mogelijkheid wordt onderzocht om die controle in Venray te krijgen. Een van de leden deed een klemmend beroep voor deelname aan de Socia le School te Venray. Inhaalmanouvre werd fataal, een dode en vier zwaar gewonden op Venloseweg Zondagmiddag te omstreeks 6 uur reed een personenauto, bestuurd door de 24-jarige W. J. uit Venray 0vér de Venloseweg in de richting van Venray. Uit tegenovergestelde richting naderde ter hoogte van de pafkeerplaats de personenauto be stuurd door de 28-jarige J. J. uit Vfhlo. Dc Venrayse bestuurder ging in halen waarbij hij frontaal tegen de tegemoetkomende auto botste. De beide bestuurders en drie inzitten den moesten ernstig gewond naar het Venrayse ziekenhuis worden vervoerd. Daar overleed omstreeks kwart voor tien de 56-jarige moeder van de Venlose bestuurder mevr. J. geboren E. Overduin. De andere zwaar gewenden zijn de 71-jarige L. M en de 35-jarige S. M. beiden uit Venlo. De Venrayse brandweer had volop werk om de beknelde Venlose be stuurder uit de auto te bevrijden. Dank zij hun moderne apparatuur en kennis gelukte dat omstreeks ze ven uur. Bij dit ongeluk was een ongeken de en ongepaste nieuwsgierigheid van het publiek. Toen er meer poli tiemensen arriveerden konden die kijklustigen verwijderd worden. Het verkeer kon ter plaatse via de par keerplaats worden omgeleid. De botsing moet ontzettend hard zjjn aangekomen, de motor van een van de auto's werd uit de auto ge slingerd en kwam meters verder in de berm terecht. Er waren geen noe menswaardige remsporen te bespeu ren waaruit men konstateert dat de botsing zo plotseling moet zijn ge beurd dat remmen niet meer moge lijk was. 16-jarige jongeman dader van vandalisme In de nacht van maandag op dins dag te omstreeks 2 uur kon de Ven rayse pclitie op heterdaad een 16-ja- rige jcnge.nan uit Venray betrap- Pen. in het gebouw van de LTS. Op het rr.cment van de arrestatie had de jongeman weer twee ruiten ver nield. Het was voor die jongeman een opluchting dat hij gepakt was. Tijdens het verhoor gaf hij toe de afgelopen weken enkele keren te hebben ingebroken in deze LTS en daar verschillende vernielingen te hebben aangericht. Ook bekende hij Ingebroken en vernielingen te heb ben aangericht in de MAVO. Omtrent de achtergronden van de inbraken en de motieven van de vernielingen konden ons geen nade re mededelingen worden gedaan. De jongeman Werd ingesloten in het po litiebureau in afwachting van te worden voorgeleid aan de officier van justitie die zal bepalen wat met de dader gaat gebeuren. Het aanbrengen van een stil alarm in de LTS door een Venrays instal latiebureau, was voldoende om de dader bij zijn eerstvoLgende inbraak te kunnen arresteren. De formatie „Rock Island Line" komt heden donderdag in het programma Tros Top 50, en geeft volgende week vrijdag 4 april een rock-a-rol-concert in bar-dancing „De Aide Hoed", Langstraat 2, Venray. Dat mag u niet missen Expositie Zaterdag 29 maart a.s. om 15.00 u. opent kunstcentrum „Achter dc To ren", Torenstraat 51 te Sambeek een ekspositie van de Venrayse kunste nares Emily Gossens. Al meer dan vijftien jaar houdt zij zich bezig met boetseren en beeld houwen. De laatste tijd is zij ook gaan schilderen. Op de tentoonstelling die tot 5 mei duurt, ziet u een uitgebreide kollek- tie van haar werk. Kunstcentrum „Achter de Toren" is geopend: vrijdagen van 16.00 tot 21.00 uur. zaterdagen en zondagen van 11.00 tot 17.00 uur. Demonstratie Terzake het zich bevinden op par ticulier terrein en het lastig vallen van de daar komende klanten hield de politie drie personen aan die bij een Venrays garagebedrijf een aktde voerden tegen de Shell. De drie per sonen behoorden tot de werkgroep Zuidleijk Afrika Venray. Men ver strekte stidkers en folders waardoor de pompbediende gehinderd werd in zijn werk en eveneens werden de klanten gehinderd. De personen werden aangehouden, overgebracht naar het politiebureau en na verhoor huiswaarts gezonden. Er zal worden onderzocht op die ak tie op particulier terrein dan wel op dc openbare weg is gevoerd. Strijd vraag is namelijk of die toegangs weg openbare weg is. dan wel par ticulier terrein. Als dat is uitgezocht zal bekeken worden of procesver baal! zal worden opgemaakt. Brandweer ruimde oliespoor op In de nacht van maandag op dins dag moest de Venrayse brandweer in aktie komen voor het schoon spuiten van enkele wegen in Vcn- ray-kom. welke met olie besmeurd waren, afkomstig van een surveil lanceauto van de politic. Een defect aan de motor van de nieuwe surveillanceauto had dat oliespoor veroorzaakt. Brandweer kwam in aktie bij hun buren Venrays brandweer moest in a"k- tie kernen voor brand welke was ontstaan in een droog grasveld aan de Accaciastraat. op het terrein van de fa. V. Omdat dit terrein grenst aan een garagebedrijf met L.P.G.- tanks was optreden van de brand weer noodzakelijk. Men kon hier spreken van burenhulp. De brand bleef beperkt tot wat dor gras en af val. Drank in bstuurders Een bestuurder van een per sonenauto afkomstig uit Venray en een bestuurder afkomstig uit Meer- lo-Wanssum kregen een rijverbod en procesverbaal aangezegd terzake het rijden onder invloed. Beide bestuur ders moesten na de blaasproef de bloedproef ondergaan. Venrays politie controleerde de 21-jarige autobestuurder W. N. uit Venray. Men konstaleerde drankge bruik. Voor het verdere onderzoek werd de bestuurder, omdat hij dienstplichtig miütair is, overgedra gen aan de Kon. Marechaussee. Auto beschadigd Geen visitekaartje vond de 25-ja- rige bestuurder van een personen auto, J. B. uit Maastricht, toen hij zijn in de Patersstraat geparkeerde auto beschadigd terug vond De po litie stelt een onderzoek in. Twee knapen vonden boodschappentas Twee Venrayse knapen vonden een onbeheerd staande gevulde boodschappentas .De knapen namen de tas mee en keken wat de inhoud was. Koekjes werden verorberd en de rest werd gedeeld. Toen een der knapen daarmee thuis kwam. vroeg zijn vader hoe hij er aan kwam. De knaap vertelde zijn verhaal en kreeg prompt de opdracht naar de politie te gaan en daar het verhaal nog maals te vertellen. De politie spoor de de tweede knaap op en daar werd ook de andere hdlft van de buit ge vonden. Voor de Venrayse mevrouw welke haar tas onbeheerd achterliet is het ook een goede les geweest. Diefstallen Voor de tweede keer hebben onbe kenden lood vanaf het dak van een fabriek aan de Langeweg gestolen. Nu werd ongeveer 8 meter lood ge stolen, ter waarde van 550, De 39-jarige mej. C. v, d. V. deed aangifte van diefstal van een portemonnaie met inhoud en haar rijbewijs. De diefstal moet in een winkel in het Brukske hebben plaatsgevonden. Mej. W. de L. deed aangifte van diefstal van het voorwiel van haar fiets welke zij in een kelder van de flat aan Mozartstraat had gestald. De 47-jarige A. v. d. B uit Venray deed aangifte van vernieling va nde zijraam van zijn auto. Daar door hadden onbevoegden toegang tol die auto verkregen en een porte monnee met 800 gulden gestolen. De 25-jarige M. V. deed aangif te van diefstal van 4 wielen van zijn nabij het Ceciliapad geparkeerde BMW.' De 27-jarige C. uit Canada, op bezoek in Venray, deed aangifte van dielstal van 10 travelier cheques ter waaide van 800 gulden- Die dief- zou mogelijk hebben plaatsgevonden bij zijn bezoek aan de Jaasbeurs te Utrecht. Bij aankomst in Venray miste hij de cheques. Ten nadele vin 11. uit Venray werd aangifte gedaan van diefstal van een zeemleer. Die diefstal had R. H. gepleegd. Procesverbaal is op gemaakt. Vernielingen P. H. uit Venray deed aangifte van vernieling van de voorruit van zijn personenauto. Die vernieling vond plaats op hel parkeerterrein achter Almonda. G. V. uit Venray deed aangifte van vernieling van 4 buitenspiegels van haar personenauto, die gepar keerd had gestaan in de Heuvel straatEindstraat. Bromfietser gewond De 17-jarige bromfietser J. v. M. uit Venray reed over de Overloonse- weg en verleende bij de kruising Noordsingel geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 45- jarige J. v. R. uit Venray. Bij de daardoor ontstane botsing liep de bromfietsbestuurder dusdanige ver wondingen op dat hij naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Bedrijfsongeval De 33-jarige H. G. uit Venlo ge raakte in een Venrays bedrijf met zijn linkerhand bekneld tussen een machine. Met ernstige verwondingen moest hij naar hel ziekenhuis wor den vervoerd. Materieele schade De 65-jarige bestuurster van een personenauto, mevr. P. uit Beek en Donk verleende, komende vanaf het Henseniusplein, geen voorrang aan de over de Schoolstraat komende personenauto, bestuurd door de 36- jarige J. W. uit St. Anthonis. ,Bij de botsing viel zware materiële schade te noteren, maar gelukkig geen noe menswaardige verwondingen. GEVONDEN VOORWERPEN van 10 t.m. 23 maart 1980 Klein licht-bruin knipportcmon- naie. inhoudende 15.10; Zwarte portemonnaie, nieuw, afkomstig van de Hema. nog niet gebruikt; Ge varen driehoek, achter gebleven bij aanrijding, Venloseweg; Zilveren horloge langwerpig model met zwar te wijzerplaat; Sleutel chroom; Twee sleutels in rood etui van ATEBE ga rage. VASTENAKTIE De eerste ronde van de collecte van de vastenaktie in onze parochie zit er op, en niet zonder succes. Het heeft de mooie som opgebracht van f 3.000,—. De tweede en laatste ron de zal spoedig worden gehouden. Een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en VVD) is op dit mo ment nog voor aanleg van Rijksweg 73. Wij als komitee vragen ons wel af of er over een paar jaar ook wer kelijk geld op de Rijksbegroting be schikbaar kan worden gesteld om Rijksweg 73 aan te leggen. Dit gezien de verwachting dat de bezuinigin gen eerder toe dan af zullen nemen, terwijl de aanleg van Rijksweg 73 door de „eisen'' die vanuit de pro vincie gesteld worden steeds duur der word't. Venlo namelijk verlangt dat een nieuwe brug oyer de Maas van 60 miljoen gulden in het tracé wordt opgenomen, waardoor de kosten tot 440 miljoen stijgen. Verder verlangen Gedeputeerde Staten een tunnel onder het uit na tuur en landschappelijk oogpunt zeer waardevolle Roerdal. Deze tunnel kost ook weer eens 60 miljoen, waar door de kosten van Rijksweg 73 tot het astronomische bedrag van een half miljard gulden oplopen. Als een tunnel onder het Roerdal noodzakelijk wordt geacht, kan men met evenveel recht een tunnel van vele tientallen miljoenen guldens onder het eveneens zeer waardevolle Swalmdal eisen. Om nog maar niet te spreken over de meer-kosten van geluidswerende voorzieningen als alle dorps- en wijkraden hun eisen op tafel gaan leggen Er moet daarom gekonkludeerd worden dat Rijksweg 73 een oneven redig groot belast op de overheids middelen zal leggen. De bevolking moet mede daarom aan volksverte genwoordigers en bestuurders dui delijk maken dat zij niet gebaat is bij de aanleg van Rijksweg 73. Hiertoe nu start het Komitee „Stop Rijks weg 73" een handtekeningenaktie. Op zondag 23 maart worden daar toe in de wijk Brukske te Venray huis aan huis folders bezorgd en in de daarop volgende dagen zullen handtekeningen verzameld worden. In Smakt zijn in samenwerking met de dorpsraad deze folders reeds uit gedeeld en ook in Castenray zullen de folders verspreid worden Tevens wordt getracht ook in andere regio's deze aktie van de grond te krijgen. Mensen die aan deze aktie mee wil len werken kunnen kontakt opne men men F. Dobbelaer, Kölkweg 16, Venray, tel. 04780-81063. De volgende vergadering van het Komitee „Stop Rijksweg 73" is op donderdag 3 april, aahvang 20.00 uur in hotel De Burggraaf te Venray. UIT PEEL EN MAAS VAN 25 MAART 1950 - nr. 12 Zou het niet mogelijk en wenselijk zijn dat wij in Venray komen tot een eigen oudheidkundige kamer, zoals meer gemeenten van ons gewest be zitten- Geen strikt museum! Maar wel een zaal, waarin de merkwaar dige en oude gebruiksvoorwerpen van onze streek verzameld kunnen worden en tentoongesteld. Wij wil len het idee in alle bescheidenheid ter overweging geven van onze ver eniging Venray Vooruit en ons ge meentebestuur. Dat Nico van Melo met zijn vijf tien jaren nog niet aan ouderdoms gebreken lijdt, bleek tijdens de ver gadering van de Hengsten-Associa- tie „Vooruitgang" te Castenray, al waar de aangesloten leden te horen kregen dat Nico in het afgelopen jaar aan dekgelden nog 16.880, had opgebracht. De voorbereidende werkzaamhe den ter herdenking van het 40 jarig bestaan van Venray's Mannenkoor zijn in volle gang. De feestviering zal officieel geopend worden op He melvaartsdag. Op 13 augustus zal een internationaal- Zangconcours worden gehouden en op 15 augustus een festival. Aanbesteed werd het bouwen van een dubbel winkelpand met boven weningen voor rekening van de heer Camps, Grotestraat. Er kwamen 17 inschrijvingen binnen. Hoogste in schrijver was Gebr. Spee Venray, met 75.519,de laagste: H. Ou denhoven zn, Venray 59.230, De gunning werd aangehouden. Pater Adriaan Loof o.f.m. (De Klokkeluier), is benoemd tot aal moezenier van Jong Nederland dis trict Noord-Limburg. Op het feest van Maria Boodschap zal in de kapel van het Gymnasium I.C. de Hoogmis worden uitgezon den door de K.R.O. Het Hoofd van de Plaatselijke Po litie, de Burgemeester van Venray, Mr. A .H. M. Janssen, brengt nog maals ter algemene kennis, dat een huis-aan-huis ruiming van oorlogs tuig zei plaats vinden omda't er nog steeds in grote hoeveelheden oor- dogstuig bij alle lagen der bevolking aanwezig is. UIT PEEL EN MAAS VAN 1 APRIL 1959 - No. 13 Bij de graafwerkzaamheden aan het postkantoor zal uitleg gegeven worden door enkele heren van de Rijks Historische Dienst van de op gravingen die men daar heeft ge daan. Het schijnt dat men daar op resten gestoten is van een oude Ro meinse weg en fundamenten van een oude vesting. Verschillende oude scherven zijn eveneens opgegraven. De resten uit dit grijs verleden was een april grap!? (SLOT) De Smithfield Company te Londen (afscheiding Venrayse Schaapscom pagnie) had van de frigo te Rio Gal- legos 40.000 geslachte schapen ge- dieren waren wel reeds op Vuur land gereserveerd, maar nog niet uitgezocht. Martin Camps kreeg nu de opdracht dit werk uit te gaan voeren, waaruit weer eens bleek hoe hecht de organisatie van de Venray se Schaapscomganie was. In dit laat ste artikel zullen we hem dan ook op zijn handelsreis naar Vuurland vol gen. Na het programma te hebben doorgenomen, de route uitgestippeld en de brieven van aanbeveling ge regeld waren, gingen Martin en Rus sian Harry, zijn gids, op 20 novem ber 1913 alweer gepakt en gezakt aan bcord van een scheepje dat hen naar Punla Arenas bracht. Aan boord deponeerden ze hun spullen in een hoek op het dek, waar ze zelf ook nog een plaatsje tussen de rom mel zochten. Men vertrok snel want de kapitein wilde, om tijdsverlies te voorkomen, weer met hetzelfde getij gaan. Tijdens de vaart zagen ze re gelmatig enorme scholen dolfijnen duikelen en zo nu en dan enkele walvissen. Verder werden ze gezel schap gehouden door enige albatros sen en verschillende soorten meeu wen, die niet van het kielzog weken, Te Jen de morgen naderden ze Punta Arenas, waar ze twee dagen moesten wachten op de boot die hen naar Rio Grande bracht. Ze over nachtten in hotel „Kosmos" van de Kosmoslijn, die een dienst onder hield tussen Hamburg en Valparaiso. Punta Arenas herbergde een men gelmoes aan nationaliteiten en ras sen. Hieronder was een meerderheid van Duitsers, die zogoed als alle winkeltjes en hotelletjes, of wat daar voor door ging, beheerden. Tij dens dit oponthoud kregen ze van een Vuurlandse farmer nog de no-1 dige inlichtingen over de daar gel dende gewoonten. Zo was het de ge woonte om de paarden, die men op een farm meekreeg, niet verder dan tot de eerst volgende farm te gebrui ken. Op de farm van aankomst kreeg je dan weer nieuwe wanneer iemand in omgekeerde richting reisde bracht die de paarden weer op zijn plaats. Soms duurde het maanden voordat een eigenaar zijn paarden weer te rug zag. maar doordat alle dieren gemerkt waren wist men toch tot welke farm de paarden behoorden. De vaart van Punta Arenas naar Rio Grande duurde ongeveer een vol etmaal. Hier vandaan zouden ook de gekochte schapen, in partijen van 1.500 stuks naar de frigo verscheept worden. Het Argentijnse gedeelte van Vuurland had een oppervlakte, die gelijk was aan 2/3 van Neder land. Het telde inclusief de indiaan se stammen Alacaluf, Ona en Yag- han amper 2.000 inwoners en naar schatting 13Vs miljoen schapen, die bijna allemaal tot het Crossbred ras behoorden. De farms waren in han den van grote landexploitatie maat schappijen, zoals de „Soriedad Ga- nadera Hermanica". „Soriedad Ano- nyma Comercial José Montes", „Me nender Bekety", „Bridges Brothers" en de „Compania Explodadora del Tierra del Feugo". Deze laatste com pagnie beschikte op Vuurland over zeker 1 miljoen schapen. Na hel van boord gaan bereikten ze na korte tijd de eerste farm, waar de avond gezellig keuvelend, bij een behaaglijk openhaard vuur. werd doorgebracht. Ondanks dat het mid zomer was. was het er 's avonds zonder vuur te kil. De dagen waren vreselijk lang en daar moest men wel even aan wennen, alleen tussen 23.00 en 01.30 uur er van enige sche mering sprake De volgende morgen maakten ze eerst hun opwachting bij de ter plaatse gestationeerde re- gerings-commissaris. Ze overlegden er hun papieren en regelden tevens Op de foto: Martin Camps (links met hoed) op de farm van Mr. Hope, In de buurt van San Julian. met hem het verschepen der scha pen. De eerste farms waar ze schapen uitzochten waren „La Hermanita", ..La Rubia" en van de Bridges Bro thers de farm „La Viamonta". Nabij deze laatste farm ontdekten ze twee oude blokhutten en Martin hoopte daar nog kennis te kunnen maken met enkele indianen. Bij nadere in formatie bleken het de vroegere woonverblijven van Thomas Brid ges te zijn geweest. Hij had die in 1870 gebouwd, toen hij zich als Evan gelisch predikant op Vuurland ves tigde. Zijn zoons hadden ze piëteit laten staan. Ze maakten op de farms overigens toch nog kennis met enkele Ona in dianen, die er als ovejeros werkten. Het waren vrij grote atletisch ge vormde mensen, die in hoofdzaak leefden van wat de zee aan vis en schelpdieren op het strand achter liet. Wanneer er een aangeschoten walvis of dode zeekoe aanspoelde, hielden ze een groot feest. Van het karkas hakten ze dan grote lappen vlees, waarin ze in het midden een gat sneden zodat het geheel om de hals kon worden gehangen. Al rond draaiende werden deze lappen vlees dan rauw opgegeten, voor ons niet zo appetijtelijk, maar deze indianen bleven er gezond bij. Met het vet dat bij het veroberen op hun lichaam droop wreven ze ge lijktijdig hun huid mee in en was een zeer probaat middel tegen re gen en kou. Ten tijde van Martin Camps waren van de drie genoemde indianen stammen nog 300 a 350 mensen in leven, thans zijn ze geheel uitgestorven. 's Avonds gaf Lucas Bridges op de La Viamonta farm een diner, waar bij hij en zijn echtgenote in chique avondkleding aanzaten. Martin en zijn gids zaten hierbij aan in een colbertje, rijbroek en laarzen. Wan neer de winter naderde vertrok hun gastheer met familie en huisperso neel naar Schotland om daar de zo mer door te brengen. Na hun vertrek reden ze in ooste lijke richting naar Kaap San Pablo, waar de volgende farm werd be zocht. Lucas Bridges gaf hun een gids meer, die ze veilig door de vele moerassen tot aan de kust bracht. Lnags de kust was een redelijk be gaanbaar pad. Men moest wel de ge tijden goed in de gaten houden, het verschil in eb en vloed bedroeg hier namelijk 15 18 meter. Alleen bij eb was het mogelijk om ronder noe menswaardig gevaar de rivieren door te waden. Tenslotte bereikten ze een uitgestrekt natuurbos, waar een smal en slecht begaanbaar weg getje doorheen leidde. Het was erg moerassig en na enige uren te heb ben voortgezeuld kwamen ze in een druilende regen op de bestemde plaats aan. De paarden werden di- rekt ontzadeld en de toendra inge stuurd. Zij hadden hun werk voor lopig weer gedaan. Hun volgende halte was de prach tige Segunda farm, gelegen in de zuid-oostelijke punt van Vuurland. Bij hun aankomst bleek dat in de voorgaande nacht een groep wilde honden, naar .schatting 1.500 scha pen hadden gedood. Een groot ge deelte van de schapen was door de honden in de rivier gedreven en verdronken. Op de farm bracht men alles in gereedheid om de komende nacht een grootscheepse klopjacht op deze beesten te houden. Het wa ren schuwe dieren, die alleen 's nachts tevoorschijn kwamen en dan gezamenlijk als wolven op roof tocht trokken. Martin zou graag, vanwege het avontuur, aan zo'n klopjacht hebben deelgenomen maar het gebrek aan tijd dwong hem er van af te zien. Ze reden nu in westelijke richting, naar de farm „Sarah" genaamd. De echtgenote van de bedrijfsleider was bijzonder nieuwsgierig en wilde graag weten, hoe het op de door Martin bezochte farms was. Zij be zat een grote collectie, door indianen vervaardigde gebruiksvoorwerpen en en haar man was een enthousiast amateurfotograaf. Van hier vertrok ken ze naar de San Sebastian farm. Onderweg nuttigden ze op de Pri- mavera farm hun middagmaal, dat uit lappen schapenvlees en scheeps beschuit bestond. Vervolgens gingen ze naar een farm, aan de Useless- baai, op Chileens gebied. Doordat ze op de laatste farm een Hakney paard hadden meegekregen, dat ste vig aan de teugels moest worden ge houden, raakten ze zeer vermoeid. Ze waren dan ook blij dat ze voorbij een store kwamen, waar ze enige tijd konden uitrusten. Na een dag op de farm te zijn ge bleven, vertrokken ze voor hun laat ste trip naar het 125 kilometer west waarts gelegen Porvenir. In het be gin had Martin al zijn ruiter-tech- nische kennis meer dan nodig om zijn nieuw verworven ros in voor waartse richting te bewegen. In een leegstaande herdershut namen ze een uurtje rust, waar ze de inwen dige mens versterkten, alvorens hun weg weer te vervolgen. Na een half uur rijden bereikten ze een store, waar ze in de gelagkamer enige si nister uitziende personen aantrof fen. Zoals dat meestal in de wilder nis gebeurt, waren ze spoedig met hen in gesprek gewikkeld. Het bleken goudzoekers te zijn, die in een nabij gelegen en verlaten goudmijn de bodem van een beekje uitzeefden, op zoek naar wat goud korreltjes. Bij de waard van de store werden die dan voor eten en zoveel mogelijk drank ingeruild. Bij de mijn stonden nog een groot aantal verlaten blokhutten met plaatijzeren daken en in een beek lagen enkele baggermolens te roesten. Het geheel gaf een akelige, doodse en lugubere aanblik. De vele tienduizenden pon den, die in deze goudmijn waren ge ïnvesteerd, waren volledig verloren gegaan. Snel reden ze verder, want de dag was al vergevorderd en ze stonden nog ongeveer 50 kilometer van Porvenir verwijderd. De laatste kilometers moesten ze evenwel te voet afleggen, dit omdat de hoeven van de paarden te veel waren afge sleten. Na in de plaatselijke store een Slaapgelegenheid te hebben gevon den, stuurden ze hun paarden met een klop op de hals de toendra in. Daarbij hopende dat ze voor de rest van de zomer door niemand zouden worden gevangen, zodat hun hoeven konden genezen. Op 20 december staken ze met een bootje in drie uur tijds over naar Punta Arenas, waar ze in hotel „Kosmos" hun intrek namen. Toen bleek dat pas over acht dagen een boot vertrok, gingen ze op een ander vervoermiddel uit. Ze vonden een man die bereid was, hen voor 360 Chileense pesos, in een sulky naar Rio Gallegos te brengen. De volgen de morgen stond de man al vroeg met zijn vehikel voor het hotel te wachten. Tegen de avond arriveer den ze op een farm, waar ze goed on derdak en eten genoten. Volgens de kalender was het 23 december toen ze de Markatsch Aike farm aandeden, waar ze even rust hielden en genoten van een voor treffelijk verzorgde maaltijd. Het liep die dag tegen het einde van de middag, dat ze de frigo na een trip van meer dan 800 kilometer weer terug zagen. De Kerstdagen benutte Martin om zijn aahtergeraakte cor respondentie met Nederland te ver zorgen. Tijdens hun afwezigheid was de boot, die de schapen van Vuurland zou ophalen, gearriveerd. Het was het 150 ton metende scheepje „St. Fergus", dat op eigen kracht vanuit Engeland de oceaan was overgesto- ken. Er konden 1.500 schapen mee vervoerd worden en een retourtje Rio Gallegros - Rio Grande duurde 70 uren. Inmiddels was alles voor de aanvoer van de schapen geregeld en nam Martin Camps op 30 december de boot naar San Julan. Van daar uit bezocht hij tot eind april 1914, toen de eerste sneeuw alweer viel, nog enkele andere delen van Pata- 1 ginië. Op 3 mei d.a.v. stapte hij in Rio Gallegos met nog twee passa giers aan boord van de „St. Fergus", die hen en een lading gedroogde schaapsvellen weer naar Ensenada bracht. Hij had op zoek naar de bes te schapen, welke voor een groot ge deelte bestemd waren voor Smith field te Londen, ongeveer 8.000 ki lometer afgelegd. Via Henri Poels Wzn. kreeg hij weer een aanstelling als schapenko- >;per op de markt te Tablata. Dat bleef zo tot hij, na het beëindigen van de oorlog in 1918, voorgoed naar Nederland terugkeerde. G. J. M. Verlinden Met Leunse kermis hoopt fanfare St. Catharina te Leunen haar 30-ja- rig bestaan te vieren. Men wil dit feil dan herdenken door de organi satie van een groot tuinfeest. Aanbesteed werd het bouwen van een winkelpand voor rekening van de Wed. Goumnas,Patersstraat 8. De hoogste inschrijver was: Th. Maes- sen. Venray 40.100,de laagste van Uden, Helmond voor 30.500, Er waren 15 inschrijvingen voor dit pand. Te Ysselstepn herdacht Pastoor Hillebrand zijn 25-jarig priester feest. In verband met de vastentijd werd dit feest niet gevierd, maar toch had hij vele felicitaties in ont vangst te nemen, o.a. van de heren Geestelijken en het onderwijzend personeel. De jubilaris kreeg van zijn parochianen als 'feestgeschenk een gratis reis naar Rome. terwijl na Pasen het feest voor de parochie zal plaats hebben. S.V.V. gaat haar eerste lustrum vieren. Gezien het feit dat 25 maart» de stichtingsdatum was en de fusie van Servatius en de Valk tot stand kwam, zodat dit jaar het le lustrum gevierd wordt, bieden wij vanaf de ze plaats S.V.V. een hartelijke ge lukwens aan ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Moge Venray, ook in de toekomst een goede klank zijn en blijven op het gebied van de sport. Hioob's revue „Naag Nel" is de 5e in haar soort en wordt een jubileum revue. Door de schrijver, de heer P. Vermeltfoort, zijn de grootste suc cesliedjes van de vorige revue's in verwerkt, terwijl Mathieu Arts de melodieën van de nieuwe liedjes voor zijn rekening genomen heeft. De decors zijn van Toon Kateman en de muziekuitvoeringen worden ver zorgd door de bekende „Peelzwer- vers". ln navolging van de plannnen, die zijn gemaakt tot restauratie van de kapellen rond Venray, hebben de be woners van Merselo besloten het vernielde St. Annakapelletje in overleg met de Schoonheidscommis sie van Venray Vooruit weer op te bouwen. Het aloude Mariabeeld of het Ma- rianum heeft, na een grondige res tauratie zijn plaats weer gekregen in de St. Petrus Bandenkerk. Het beeld dat nog uit de 15e eeuw stamt is iets meer naar voren gehangen. Burgemeester Mr. Janssen, reikte in de stemmig versierde raadszaal onderscheidingen uit aan leden van de Kon. Landmacht: o.a. Jo Custers, Venray; Th. J. Camps, Oostrum en L. Cox, Veulen. Allen ontvingen het Ooriogsherinneringskruis met de Gesp Nederland mei 1940. Aan de heren G. Maessen, Yssel- steyn en H. A. van Leuken, Venray werd het Ere-téken Orde en Vrede met de gespen overhandigd. Aan de ouders van G. In 't Hulst, Yssel- steyn, werd het Ereteken van Orde en Vrede met de gespen overhan digd. Te Defi Haag werd door de Britse Ambassadeur," gedecoreerd, Zuster Maria Amantia uit het St. Elisa- beth-ziekenhuis alhier, met The King's Medal for Service in the Cau se of Freedom, voor het wefk tijdens de Japanse bezettng van Indië, toen zij in een geïmproviseerd ziekenhuis te Palembang, de Britse geïnterneer den had verzorgd.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 15