GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Scliütte, Bureau Voorlichting EMANCIPATIE IN VENRAY HUISVUIL OPHAALDIENST GEMEENTELIJK TENNISPARK VLAKWATER STORTPLAATS VENRAYS BROEK WORDT INGAANDE 1 APRIL 1980 VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN NIEUWS VAN DE WERELDWINKEL Op maandag 24 maart a.s. organi seert de werkgroep volwassenen educatie een inspraak-bijeenkomst over het onderwerp emancipatie. De bijeenkomst zal gehouden worden in het gemeentehuis om 18.00 uur. Uit genodigd is iedere organisatie of bur ger die zich betrokken voelt bij dit onderwerp. OVER HET WAAROM VAN DEZE AVOND In de afgelopen jaren is het onder werp emancipatie sterk in de belang stelling gekomen. Vooral de Rijks overheid heeft in de eerste instantie de signalen van allerlei groepen die zich voor deze emancipatie sterk maken opgevangen en opgepakt. Dit heeft ertoe geleid dat sinds 1979 het Rijk bereid is o.a. geld be schikbaar te stellen voor aktiviteiten van allerlei groepen die in een of andere vorm proberen de emancipa tie te bevorderen. Omdat sinds enige tijd met name de gemeente een belangrijke rol is toebedeeld bij het welzijnsbeleid heeft het Rijk besloten om dit geld pas te geven indien een gemeente aangeeft aan wie en voor wat dit geld besteed zou kunnen worden. Ondanks het feit dat er in de ge meente Venray reeds van alles ge beurt op het gebied van de emanci patie kan ook geconstateerd worden dat een duidelijk geformuleerd be- ieid nog ontbreekt. Daarom heeft het college van b. en w. en de gemeenteraad aan de werk groep volwassenen-educatie ge vraagd om te proberen hiermee een begin te maken. De werkgroep kan zo'n opdracht niet uitvoeren vanachter gesloten deuren of aan het bureau. Dadrom is besloten om in eerste instantie na te gaan bij de diverse actieve groe pen en mensen, hoe zij denken over emancipatie en op welke manier zij denken dat dit gestalte zou kunnen krijgen. OVER DE INHOUD VAN DEZE AVOND Met het voorgaande is reeds aan- JBeven wat de bedoeling van deze avond is. Een en ander is ook reeds Ineen brief aan allerlei organisaties bekend gemaakt. Hierbij is dan ook gevraagd om eventueel een aantal gedachten en ideeën op papier te letten en dit toe te sturen aan de werkgroep. Tot nu toe hebben slechts enkele organisaties dit gedaan. De werkgroep hoopt dan ook dat dit als nog door meerdere groepen zal ge beuren, zodat daarmee effectiever vergaderd kan worden. Maar de werkgroep zal ook gele genheid geven tot het mondeling in brengen van meningen en ideeën. Vandaar dat het programma er als volgt uit ziet: opening en welkom; overzicht van meningen en ideeën die schriftelijk zijn binnengeko men; gelegenheid tot het geven van mondelinge ideeën en meningen; pauze; diskussie over de naar voren ge brachte informatie en eerste aan zet tot concrete afspraken en or dening. De werkgroep geeft er duidelijk de voorkeur aan dat de groepen en an dere aanwezigen komen met concre te en praktische ideeën en ervarin gen. Nog iets over het tijdstip van de avond. Zoals reeds eerder gezegd vindt de bijeenkomst plaats op maandag 24 maart a.s. om 18.00 uur op het ge meentehuis. Door een aantal organisaties is ge wezen op het feit dat het tijdstip 18.00 uur wel eens moeilijkheden zou kunnen opleveren voor met name vrouwen om aanwezig te zijn. Na ernstig beraad heeft de werkgroep toch aan dit tijdstip menen vast te moeten houden, omdat er reeds di verse afspraken zijn gemaakt. Indien in de toekomst nog andere besprekingen gepland zullen worden, en dat is wel te verwachten, zal ze ker met deze terechte wens rekening j worden gehouden. AANVRAAG VOOR ONTGRONDING Burgemeester en wethouders van [Venray brengen ter openbare kennis, dat bij gedeputeerde staten van Lim burg is ingediend het verzoek om verlening van de ontgrondingsver gunning door: Grrnd- cn waterwerkbedrijf J. Verrr.julen b.v„ voor het ontgronden van het perceel sectie A nrs. 2448, '566 en 892, gelegen aan de Over- j'oonseweg en eigendom van M. J. H. M. Otiphout. Het verzoek ligt met ingang van 24 maart 1980 tot en met 24 april 1980 voor een ieder ter inzage ter ge meentesecretarie, afdeling ruimtelij keordening. kamer 201, geopend van 800 tot 12.00 uur. Ingevolge het bepaalde in artikel 5, lid 2 van de Verordening op ont grondingen in Limburg kan een :eder binnen 30 dagen na dagteke ning van deze bekendmaking schrif telijk bezwaren tegen de inwilliging van de aanvraag tot verlening van de vergunning indienen, te richten aan gedeputeerde staten en in te die nen bij de gemeente Venray. Venray, 21 maart 1980 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr, H.J.M. Defesche, burgemeester Zoals reeds eerder bekend is ge maakt zal met ingang van 31 maart een 100°/o voorziening t.a.v. de huis vuilophaaldienst van start gaan. Dit wil dus zeggen dat in de hele ge meente het huis- en grofhuisvuil op gehaald wordt. In verband hiermee zijn de ophaalroutes aangepast. Daar waar de routes zullen wijzigen zal men d.m.v. een circulaire hierover geïnformeerd worden. Wij verzoe ken u 'ervoor te zorgen dat het vuil om 08.00 uur aan de straat c.q. de dichtsbij gelegen openbare beklin- kerde of geasfalteerde weg staat. Bepalingen i.v.m. de huisvuil-op- haaldienst: GROTE STUKKEN Voor z.g. inboedelstukken, waar onder te verstaan: bankstellen, was machines. koelkasten etc. geldt een aparte regeling. Op iedere eerste en derde donder dag van de maanden worden deze stukken opgehaald door de dienst van gemeentewerken, wanneer men dit telefonisch bij de gemeente op geeft. De hieraan verbonden kosten be dragen 10,/m3 of een gedeelte daarvan. Men betaalt tegen afgifte van een kwitantie aan de chauffeur van de wagen. Voor nadere informatie en opgave van op te halen stukken, kan men kon takt opnemen met de dienst Ge meentewerken Venray, tel. 04780- 83838 toestel 327. BEPALINGEN IN VERBAND MET DE HUISVUIL OPHAALDIENST 1. Het vuil mag niet vóór 07.00 uur v.m. aan de weg geplaatst wor den .Het vuil mag niet nó zons ondergang aan de weg staan 2. Het aan te bieden vuil dient vóór het gebouw of een gedeelte van het gebouw, waarvan het afkom stig is, geplaatst te worden op het trottoir aan de rand van de rijweg Indien er geen trottoir ligt dient het vuil aan de rand van de rij weg geplaatst te worden. 3. Het huisvuil moet aangeboden worden in plastic zakken met KOMü keurmerk. Per keer mo gen niet meer dan 4 zakken huis vuil worden aangeboden. 4. De zakken moeten goed dicht gebonden zijn en mogen niet zwaarder dan 25 kg per stuk we gen. 5. GROFVUIL a. Grofvuil mag aangeboden worden in stevige zakken of goed gebundeld in hanteer bare afmetingen. b. De afmeting van het aange boden grofvuil mag per stuk niet groter zijn dan een vierde kubieke meter. c. Per keer mag totaal een halve kubieke meter aan grofvuil worden aangeboden. d. Een grofvuil-pakket mag nor maal niet meer dan 25 kg. wegen. e. Als grofvuil mag gcén puin of afbraakmaterialen worden aangeboden. DIENST GEMEENTEWERKEN VENRAY. GLASCONTAINERS Om in de toenemende' behoefte aan een verantwoorde wijze van af voeren van glas te voldoen, is het aantal glascontainers onlangs uitge breid. Ook zijn deze containers klei ner van afmeting en worden ze we kelijks of naar behoefte geledigd door een ophaaldienst. Het is een goede zaak om voor de afvoer van glas van deze contaners gebruik te maken, daar dit het herwinnen van grond stoffen mogelijk maakt en glas in de vuilniszakken en in de huisvuilwa- gen onnodig loze ruimte inneemt. Ook levert glas wat aangeboden wordt aan de huisvuilophaaldienst gevaar op voor de beladers waardóór lelijke verwondingen veroorzaakt kunnen worden. In 1979 is op deze wijze door middel van drie grote con tainers ca. 90.000 kg glas op een ver antwoorde manier afgevoèrd. Uitgaande van een landelijk ge middelde van 15#/o glas in de afval stoffen, kan men stellen dat genoem de 90 ton ca. 10°'# uitmaakt van het Venrayse glasverbruik. Het op een nadere manier zich ontdoen van glas als d.m.v. deze containers is niet wenselijk, daar glas onvergankelijk is en.steeds plaats zal blijven inne men in ons milieu. Het is dan ook zaak om gebruikt glas in de daarvoor bestemde con tainers te droppen en zodoende me dewerking te verlenen aan een toch wel belangrijk milieu aspect. De glascontainers zijn geplaatst op de volgende lokaties: Parkeerplaats Jan Hensenstr. Burg. van de Loostraat bij Super markt. Winkelcentrum Veltum. Winkelcentrum Brukske. Parkeerplaats J-Markt Bongerd straat. Ysselsteyn, Lovinckplein 1-2. Merselo, Grootdorp t o. 4-6 Markt. Leunen, Vutlingsstraat. Oirlo, Past. Gerardsstraat. Oostrum, Watermolenstraat nabij Gemeensch a pSh ui s SEIZOEN 1980 Wanneer de weersomstandigheden het toelaten zal het tennisseizoen 1980 dinsdag 1 april worden geopend. Voor de tennisliefhebbers onder u, die geen lid zijn van een tennisver eniging in Venray, zijn er nog enkele vrije uren beschikbaar op de ge meentelijke tennisbaan, te weten: maandag: 8.00-9.00 15.00-16.30 uur; dinsdag: 8.00-9.00 15.30-16.30 uur 19.00-20.00 uur; woensdag: 8.00-9.00 uur 15.30-16.30 uur; donderdag: 8.00-9.00 uur 11.00-12.00 uur 13.00-14.00 uur 15.00-16.30 u-; vrijdag: 8.00-10.00 uur /11.00-12.00 u. 13.00-14.00 uur 15.00-16.30 uur. Zaterdag: 18.00-19.00 uur 20.00- 21.00 uur. Zondag: 8.00-10.00 uur 13.0-14.00 u. 17.00-21.00 uur. Tarieven: maandag t.m. vrijdag 's morgens als mede iedere dag vanaf 20.00 uur 74,per uur; maandag t.m. vrijdag 's middags: 102,per uur; maandag t.m. vrijdag 's avonds: 133,per uur; zaterdag en zondag, zowel 's mor gens, 's middags als 's avonds: 133,per uur; huur tennisbaan per uur voor inci denteel gebruik: 10,50 per uur. Voor het huren van de gemeente lijke tennisbaan kunt u contact op nemen met: afd. sportzaken, tel. 83838 toestel 456. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: Th. Wismans, Deput Petersstraat 26, Oirlo om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in weriking houden van een varkens fokkerij, varkensmesterij en scha penhouderij waar mest en meststof fen worden bewaard. Adres inrich ting: Erica weg (ongen.), Oirlo. ka dastraal gemeente Venray sectie S nr. 125. J. Michels, Volen 7, Heide, om vergunning tot het uitbreiden van een varkensfokkerij en varkensmes terij waar mest en meststoffen wor den bewaard. Adres inrichting: Vo len 7, Heide, kadastraal gemeente Venray sectie N nr. 208. H. P. J. Peters. Beekweg 81, Merselo, om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uitbreiden wijzigen van een pluimveehouderij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden bewaard Adres inrichting: Beekweg 81. Merselo, ka dastraal gemeente Venray sectie H-2 nrs. 1918 2939. M. J. Claessens, Deurneseweg 138, Ysselsteyn, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee houderij, kipperihouderij en varkens mesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Deurneseweg 138. Ysselsteyn, kadas traal gemeente Venray sectie H nr. 3138. H. Direks, Teeuwenhofweg 3, Leunen, om vergunning tot het uit breiden van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard Adres inrichting Teeuwen hofweg 3, Leunen, kadastraal ge meente Venray sectie O nr. 74. H .Reintjes, Lorbaan 1, Veulen, om vergunning ex art. 6a der Hin derwet tot het uitbreiden/wijzigen van een varkensfokkerij en varkens mesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Lorbaan 1, Veulen, kadastraal ge meente Venray, sectie O nr. 1599. J. A. F. Hendriks, Spralandweg 3, Venray om vergunning tot het uit breiden van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: hoek van Overbroekseweg en De Hoef, ka dastraal gemeente Venray sectie P Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 9 april 1980 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Maas- heseweg 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde tentlijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 21 maart 1980 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris VOETPAD AAN DE MOZARTSTRAAT Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend hun besluit van 5 maart 1980 nr. 260, waarbij door plaatsing van borden 61 van bijlage II van het reglement verkeersregels en verkeerstekens aan de Mozartstraat, een op rijbaan niveau aan de noondelijke vleugel, ten westen van de hoofdingang van het flatgebouw gelegen strook is aangewezen als voetpad. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit ter openbare kennis is gebracht beroep aanteke nen. Het beroepschrift wordt aan de Koningin gericht en ingediend bij de commissaris van de Konir%in. Venray, 21 maart 1980 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris MOBIEL KANTOOR ANWB EN HET PARKEREN IN DE SCHOOLSTRAAT Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend hun besluit van woensdag 19 maart 1980, waarbij ten behoeve van de stand plaats van het mobiel kantoor van de A.N.W.B. tot de volgende tijde lijke verkeersmaatregel is besloten: I. In de periode van 18 maart tot en met 2 augustus 1980 door het plaatsen van borden 49 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens met onderbord als genoemd in artikel 121 van dit regle ment het parkeren in vier parkeer vakken gelegen aan de Schoolstraat, ten zuiden van het naamloze verbin dingsweggetje tussen de Schoolstraat en de Merseloseweg, op dinsdag van 09.00 tot 16.30 uur te verbieden; II. het mobiel kantoor van de A.N.WB. ontheffing te verlenen van de onder I genoemde maatregel. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit gepubliceerd is beroep aantekenen. Het bezwaar schrift wordt aan de Koningin ge richt en ingediend b>j de Commissa ris van de Koningin. Venray, 19 maart 1980 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris AANGEVRAAGDE BOUW VERGUNNINGEN Bij burgemeester en wethouders zijn aanvragen ingekomen om in afwijking van het geldende plan c.q. vooruitlopende op een in voorberei ding zijnd plan bouwvergunning te verlenen voor: het verbouwen en uitbreiden van de woning Menuetstraat 10 t.n.v. J. E. A. Huys; het uitbreiden van een varkens stal aan Volen 8 tn.v. Gebr. Poels; het tijdelijk plaatsen van een houten paviljoen aan de Post- straat t.n.v. de PTT; het bouwen van een schuurtje bij de woning Pastoor v. d. Gaet- straat 30 t.n.v. Th. P.Coersen; het uitbreiden van de woning Vullingsstraat 16 t.n.v. L. L. F. Lauwerier; het verbouwen van een kippen hok tot timmerwerkplaats aan de Pastoor Gerardsstraat 15 tn.v. H. Rutten; het verbouwen van het pand Jae gerhofweg 4 t.n.v. L. Brouwers; het uitbreiden van een varkens stal aan Volen 7 t.n.v. J. Michels; het bouwen van een afscheiding t.b.v. de opslag van gasflessen aan de Albionstraat 10 t.n.v. P. Luoassen; het verbouwen van de woning Langeweg 118 t.n.v. J. van Meyel; het bouwen van 2 varkensstallen aan de Meerselsepeel te t.n.v. M. J. Meulendijks; het bouwen van een varkensfok- stal aan de Weideweg t.n.v. Gebr. Jenniskens; het bouwen van een woning aan het Grootdorp t.n.v. P. Janssen; het bouwen van een mestvarkens- stal aan de Zeilbergweg 11 t.n.v. M. G. J. Derikx; het bouwen van een pluimveestal aan de Rouwkuilenweg 14 t.n.v. P. C. J. Thijssen; het verbouwen van de boerderij Meerselsepeel 2 t.n.v. J. M. Meu lendijks; het bouwen van een fokvarkens- stal aan de Ericaweg t.n.v. Th. Wismans. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouw plannen liggen met ingang van 24 maart 1980 gedurende veertien da gen ter inzage bij de afdeling ruimte lijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 21 maart 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche GEEN BEZWAAR VOOR BOUW VERGUNNINGEN Van Gedeputeerde Staten van Limburg zijn de navolgende verkla ringen van geen bewaar, zoals be doeld in artikel 50, lid 8, van de Wo ningwet en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ontvangen, welke zijn vereist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunningen voor: het bouwen van een varkensstal aan de Meerselsepeel 8 t.n.v. J. Backus; het bouwen van een varkensstal aan de Deurneseweg 138 t.n.v. M. J. Claessens; het bouwen van 2 varkensstallen aan de Hoogriebroekseweg op perceel sectie P, nr. 206 t.n.v. M. L. M. van Zeeland; het bouwen van een pluimveestal aan de Eijkenhofweg op perceel sectie O, nr. 221, t.n.v. M. Derks; het verbouwen en uitbreiden van de woning De Aldenweg 5 t.n.v. A. Weerts; het bouwen van een loods aan de Horsterweg 33 t.n.v. P. Seegers; het bouwen van een garage- en bergruimten aan de Poststraat op perceel sectie C, nr. 8453 t.n.v. J. van den Munckhof. Deze verklaringen van geen be zwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, ka mer 201 van het raadhuis, geopend van 900 tot 12.0 Ouur. Zij die menen door de afgifte van een van deze ver klaringen van geen bezwaar recht streeks in hun belang te zijn getrof fen, kunen gedurende 30 dagen na datum van de publicatie op grond van de Wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Lim burg te Maastricht. Venray, 21 maart 1980 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche BOUW VERGUNNINGEN VERLEEND Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 12-3-1980 (voorzover vorige week niet gepubliceerd) en 19-3-1980 voor de navolgende bouwplannen vergunning verleend. Zij, die menen door de afgifte-van een van deze bouwvergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn ge troffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkin gen (AROB) een gemotiveerd be zwaarschrift indienen bij burge meester en wethouders. het bouwen van een varkensstal aan de Ringweg 2 t.n.v. M. H. Claessens; het uitbreiden van de woning Oostsingel 2 t.n.v. R. P. M. Jans sen; het uitbreiden van de woning Kempkensberg 4 t.n.v. H. J. J. M. Slangen; het bouwen van een garage bij de woning Eikenlaan 2 t.n.v. H. G- Kuijpers; het bouwen van een varkensstal aan de Engesteeg 1 t.n.v. A. H. G. J. Jenniskens; het uitbreiden van de woning Vol bergstraat 18 t.n.v. A. H. H. Jans sen; het uitbreiden van een produktie- ruimte aan de Smakterweg 23 ten name van Speciaalwerk Venray; het bouwen van een woning aan de Andeslaan t n.v. A. H. van der Velden; het bouwen van een hondenren met nachthok aan de Harpstraat 23 t.n.v. J. W. J. M. Geurtjens; het verbouwen en uitbreiden van de woning Spurkterdijk 7 t.n.v. C. Buitelaar; het uitbreiden van de woning Nassauplein 8 en oprichten tuin muur t.n.v. H. A. M. Janssen; het bouwen van een woning aan de Steegse Peelweg t.n.v. A. H. van Hees; het bouwen van 78 woningwet woningen aan de St. Franciscus- laan t.n.v. de Woningbouwvereni ging „Noord-Limburg"; het bouwen van een hobby-ruim te aan de woning St Antonius- straat 12 t.n.v. A. Meijer; het bouwen van een hobby-ruim te en kelder aan de Randenrade 9 t.n.v. L. G. J. P. Rongen; het bouwen van een houten ga rage aan de Willemstraat 9 t.n.v. P. H. H. Vollenberg; het bouwen van een houten gara ge aan de Willemstraat 8 t.n.v. A. H. Linders; het bouwen van een woning aan de Haalakker t.n.v. J. J. M. Am- brosius. STICKERPLAN Comité Recreatiesport: Venray Ktf Zoals u wellicht nog kunt herinne ren, begon Venrays sportieve recrea tie in 1976 met de aktie „Venray in beweging". Enkele voorbeelden van aktivitei ten die destijds werden georgani seerd zijn: de coopertest, de fakkel loop, de sportinstuif en levend bin go. Bij iedere aktiviteit ontvingen alle deelnemers(sters) na afloop een herinneringssticker. Het Comité Recreatiesport Venray in samenwerking met de Pooling Re- creatiesportleiders'sters) Venray is voornemens om dit jaar te starten met een soortgelijke opzet. Dit jaar ontvangen de deelnemers (sters) bij 8 a 10 aktivieiten spor tieve recreatie een sticker. Wanneer aan alle „stickeraktivi- teiten" is deelgenomen, worden on der deze doorzetters enige aantrek kelijke attenties verloot. Een aktiviteitenboekje, waarin al le verdere informatie is le lezen, kan vrijblijvend worden aangevraagd op: Bureau Sportzaken en Recreatie ten gemeentehuize Venray. EERSTE STICKER- AKTIVITEITEN op a.s. woensdag De eerste aanzet met het sticker- plan sportieve recreatie in Venray zal zijn „de FAKKELWANDEL- ORIËNTATIETOCHT" op woensdag 26 maart a.s. Start: Sporthal „De Wetteling". Inschrijven: vanaf 19.00 tot 20.00 uur. Deelname: Alle leeftijden (kinderen jonger dan 12 jaar, alleen onder be geleiding. Deelnamekosten: 1.50 per persoon. Een oriëntatïeroute voor ieders plezier, voor jong en oud, individueel of in groepsverband. De route is voor een deel uitgezet in het bosrijke gebied Vlakwater. U doeten er verstandig aan om mee te nemen: een za'klantaam pen/potlood aangepaste kleding het hele gezin en een goed humeur. Prettig bewegen Sportieve Re creatie Venray - Fakkehvandeltocht. Tot ziens op woensdag 26 maart a-s. Openstelling van het raadhuis Venrays raadhuis, Maashese- weg 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op donder dagmiddag van 16.00 tol 17.3C uur bij de afdeling bevolkings zaken terecht voor het afha len van paspoorten, rijbewij zen e.d. Gesprekken met ambtenaren 'buiten de openingstijden var. het raadhuis, uitsluitend na te lefonische afspraak (tel. 04780- 83838). SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. H. Schols: maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Rut- ten-Tielen: iedere eerste en vierde dinsdag van de maand van 10.00 - 11.00 uur,'voor huis vestingsproblemen; en iedere maandag van 10.00 tot 11.00 uur voor sociale zaken. Wethouder Joh. Loonen maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder J. van Oers maandag van 10 tot 11 uur. Wanneer een spreekuur ver valt wordt dit in de rubriek „Gemeentepraat" bekend ge maakt. Met de burgemeester en de wethouders kan .ook telefo nisch een afspraak worden ge maakt via de secretaresse van het college, mevr. M. v. d. Leeuw (tel. 04780-83838 toestel 117). Het postadres van het raad huis luidt: Gemeente Venray Postbus 500 5800 AM Venray. KERNENERGIE, DE ENERGIE VAN DE TOEKOMST, VRAAG NIET WAT VOOR EEN TOEKOMST. Vorige keer hebben wij iets ver teld over kernenergie, waar het van daan komt, over kweekreaktoren, welke centrales er zijn enz. Deze keer willen wij verbanden leggen tussen kernenergie en onze omgeving, onze gezondheid, ons mi lieu- Wanneer we over kernenergie pra ten, komt het gevaar van de radio- aktieve straling aan de orde. Radioaktieve stralen kunnen we niet ruiken, zien of voelen. Als iemand door radioaktieve straling getroffen wordt, kunnen de cellen in zijn lichaam kapot gemaakt worden. Wanneer de hoeveelheid straling klein is, valt de schade nog wel mee. Bij grotere dosis kan er o.a. kanker ontstaan of direkte dood. Opgroeien de mensen zijn erg gevoelig voor stralingsschade, evenals de ge slachtcellen, zodat in ernstige geval len een heel nageslacht besmet kan werden. (Atoombom op Hirosjima en Nagasaki; deze bom eiste resp. 260.000 en 150.000 doden. Nog steeds ondervinden mensen in deze landen de gevolgen van de straling door kanker, misvormde kinderen en zeer slechte gezondheid). Graag wil ik nu met U bekijken wanneer die straling vrijkomt. Daar voor bewandelen we de weg, die het uranium aflegt naar de verschillende centrales. 1. Voor de invoering van kern energie hebben we op de eerste plaats uranium nodig. Dit uranium komt in de natuur als erts voor. Om •dit erts te delven zijn er veel mensen van hun woonplaats verjaagd en hierdoor aangetast in hun welzijn. (Aborigals in Australië, Indianen - Amerika; Eskimo's - Canada» 2. Uraniumerts bevat maar een heel klein beetje uranium. De rest is afval. Daarom moeten er grote hoe veelheden grond worden afgegraven, wat op zich al een grote schade aan t milieu toebrengt. 3. Bij het delven van het erts ko men eveneens grote hoeveelheden radoioaktief radongas vrij. Speciaal voor rokers wordt daardoor de kans op longkanker nog eens extra ver hoogd. 4. Is uranium eenmaal uit het erts afgescheiden, dan blijft er dus een grote afvalberg over; het afval is licht radioaktief. 5. Het gewonnen uranium wordt dan verrijkt (b.v. in de ultracentri- fuege van Almelo) en gaat dan naar de splijtstofstavenfabriek b.v. in Borsele. Bij alle transporten moeten we steeds rekening houden met ver keersongevallen en eventueel ook diefstal. 6. Dan de kerncentrale zelf. Een centrale heeft grote hoeveelheden water nodig voor de koeling. Dat op gewarmde water komt weer terug in 't milieu. Wat zal de temperatuur van de Rijn worden als er twintig centrales van het water gebruik ma ken? 7. In kerncentrales kunnen zich wel eens kleine ongevallen voor doen. In andere bedrijven kunnen de reparateurs rustig hun werk doen. In kerncentrales moeten wij reke ning houden met radio-aktieve stra ling. Daarom zijn er een groot aan tal reparateurs nodig. 8. Dan komt de schakel van de hele cyclus die wellicht het grootste risi co inhoudt: de opwerkfabriek (b.v. in La Haque (Fr.). Voordat de afgewerkte splijtstof bewerkt wordt, wordt het zolang in koel vijvers opgeslagen. Het mate riaal is n.l. nog zo sterk radioaktief, dat men met de bewerking nog een jaar wacht. Die koelvijvers kunnen echter wel lek raken. 9. Behalve het nog bruikbare plu tonium levert de opwerkingsfabriek ook radioaktief afval, dat eeuwen lang radioaktief blijft. Belangrijk bij de opslag is dat het afval niet in aanraking mag komen met het grondwater, omdat de radioaktieve stoffen dan toch in 't milieu komen. Nu wordt het afval in zee gegooid. In Nederland wil men dat afval op bergen in de zoutmijnen in Gronin gen. 10. En dan de kweekreactor (in aanbouw in Kalkar Duitsland). Deze levert net als een gewone reactor elektriciteit, maar zet tevens het niet bruikbare uranium 238 om in het wel bruikbare plutonium. Deze reac tor wordt niet gekoeld met water, maar het natrium. Door een even tuele lekkage in een warmte wisse laar kunnen water en natrium met elkaar in kontakt komen, waardoor een explosie optreedt. Wanneer er verder in deze reactor een storing optreedt wordt het proces in de cen trale extra vergroot waardoor er kans bestaat op een onkontroleer- bare explosie. Er kleven dus erg veel bezwaren aan dit hele proces. Verder zijn ongelukken met kern centrales niet uit te sluiten, hoeveel geld er aan beveiliging ook besteed wordt; technische defekten, mate riaalmoeheid, menselijke fouten, sa botage, terreurdaden, oorlogen, na tuurrampen, het blijft allemaal mo gelijk. Radio-activiteit is geen punt - mis schien straks - maar ach die dan leeft, die dan zorgt! Voor verdere inlichtingen: Wereld winkel, Marktstraat 8, Venray of: Mariet v.d. Locht, Broekrweg 6a, Ven ray, tel. 85173. Diefstal aanhangwagentje De 38-jarige Th. H. uit Merselo deed aangifte van diefstal van een aanhangwagentje. De diefstal was gepleegd op Kleindorp te Merselo. Materiële schade De personenauto van de 27-jarige E. C. uit Horst stond links van de Patersstraat gedeeltelijk op het trot toir geparkeerd. Uit de richting Pa- terslaan naderde een personenauto bestuurd door de 25-jarige G. R. uit Venray. Toen deze bestuurder de stilstaande auto wilde voorbij rij den, wilde ook de bestuurder van deze auto weer aan het verkeer deel nemen. Gevolg botsing. Het bleef bij lichte schade.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 11