Een honderdjarige terugblik op het Negenentachtig van de honderd jaar heeft het hart van het weekblad Peel en Maas in Venrays Grote straat geklopt. In 1891 werd daar begonnen en sindsdien hebben als het ware dag en nacht - met uitzondering van een korte na-oorlogse periode - de drukpersen gedraaid en later de zetmachines gerateld in het pand Grote straat 28. In de loop der jaren werden de druktech nieken verbeterd, het machinepark ge moderniseerd en meer dan eens moest het bedrijf worden uitgebreid. Ook de in dit pand Grote straat 28 be gonnen boekwinkel werd in de loop der jaren meerdere malen uitgebreid en ge moderniseerd. De firma van den Munckhof ging met haar tijd mee, evenals de gehele Grotestraat in de loop van honderd jaar met de tijd is meegegaan, en daardoor een totaal ander aanzien heeft gekregen. Het aanzien van een eeuw Grote straat wordt op deze paginas in beeld gebracht. De foto's 1 tot en met 5 van de Grote straat, waar zich in 1891 de firma van den Munckhof vestigde, dateren uit de periode 1895 tot 1905. Nr. 1 is de oudst bekende foto van de Grotestraat. Ze is gemaakt bij gelegen heid van het 50-jarig priesterfeest van mgr. Hoefnagels. Nabij zijn geboortehuis het huidige pand Poels rijwielhandel staat een ereboog opgesteld. Het was niet de enige ereboog, want in iedere straat waren er een of meerdere aange bracht. In het midden van de straat lag een keien- of moppenbestrating die in 1884 was aangelegd. Voordien was de Grote straat een kiezelstraat. Troittoirs waren toen nog onbekend. Voor de huizen, die allemaal nog een eigen karakter hadden, lag meestal een stoep. De schaarse verlichting bestond uit een gering aantal petroleumlampen die in 1864 waren geplaatst. Ze werden echter alleen in de winter ontstoken. Verkeer was er nauwelijks: geen auto's, een heel enkele fiets, maar wel veel boe renkarren. In 1905 werd in de Algemene Politie Ver ordening een bepaling opgenomen die als volgt luidde: paarden en wagens fyootestraat - Venray.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 6