zij dan een plaats in de loden pagina. Is de loden pagina klaar (opgemaakt), dan wordt de vorm op een boekdrukpers gelegd voor het maken van een afdruk. Voor de laatste maal wordt de pagina op fouten nagekeken. Zijn de laatste correcties aangebracht, dan wordt op dezelfde pers een afdruk van de loden pagina op kunstdrukpapier gemaakt. Op deze aldus op papier ver kregen pagina kan tenslotte de afwer king plaatsvinden. De plaatsen, waar op de pagina een foto moet worden geplaatst, zijn opengela ten en vormen witte vlekken tussen de zwarte tekst. Eerst zullen de foto's moeten worden gerasterd'' zoals dat heet. Voor meer Kunnen de pagina's de toets van de typografische kritiek doorstaan, dan kun nen ze worden doorgestuurd naar Drukkerij Helmond. Daar wordt van elke pagina een film gemaakt, welke dan op lichtgevoelige offsetplaten worden gelegd. Na een aan tal seconden te zijn belicht met sterke hallogeen lampen zijn tekst en foto's op de plaat overgebracht. Als alle pla ten klaar zijn, worden deze op de rotatie pers geplaatst en binnen één uur ligt de totale oplage van Peel en Maas netjes verpakt en gestapeld klaar om naar Ven- ray te worden gebracht. De veronderstellingen van zondagavond, Op de juiste breedte afgezaagd, krijgen insiders: er moeten copyproofrasters van worden gemaakt. Ook dat is een handeling, welke geheel in eigen bedrijf wordt verricht. De foto gaat onder een reproductie-camera, waarmee men de foto op het juiste for maat kan brengen: een, twee of drie ko lommen. Dan wordt in hetzelfde apparaat de foto gefotografeerd via een fotoraster. Hierdoor ontstaan op het uiteindelijke produkt kleine puntjes. De donkere de len van de foto lopen als het ware vol met puntjes, waardoor er straks bij het drukken meer drukinkt op die plaatsen wordt opgenomen. Op de lichte gedeel ten zijn de punten minder dicht bij el kaar, zodat hier de drukinkt minder wordt opgenomen. Is de pagina tenslotte ingeplakt, dan kan er de laatste hand aan worden gelegd. De pagina wordt op een lichtbak gelegd om te kunnen controleren of al het zwart goed is doorgekomen. Te lichte plekken worden bijgewerkt, waarna ten slotte de kolomlijnen kunnen worden ge trokken. De gemeentelijke voorlichter is ongetwij feld weer goed voor minstens een halve pagina „Gemeentepraat", Hub Schols voor een halve kolom „Venray dertig jaar geleden" en Frits Hovens voor zijn politieberichten en gouden bruiloften als die er zijn. In gedachten groeit de krant al met min stens vier pagina's leestekst en de nodi ge pagina's advertenties. De agenda herinnert er aan, dat er de komende week weer de nodige vergade ringen zijn. Met een raadsvergadering en de nodige commissievergaderingen in een week zit je so-wie-so goed. Maar er zijn altijd wel onderwerpen waarover een goed verhaal is te schrijven, en dat in teressant genoeg is om de lezer te boeien. Een echt Venrays verhaal, want Peel en Maas is tenslotte een Venrayse krant. Op zondagavond wordt de nieuwe krant geboren uit ideeën en vaste gegevens. De eerste kolom blijft open tot het laatste ogenblik. Hierin komt het hoofd artikel, het commentaarverhaal, waarvoor de juiste inspiratie pas op het laatste mo ment behoeft te komen. regel (waarop de tekst in spiegelbeeld staat) in een galei. Regel na regel volgt, totdat het hele verhaal in een samenstel van losse loden regels (in spiegelbeeld) klaar is. Van het verhaal-in-losse-regels wordt een drukproef getrokken, waardoor een normaal leesbare tekst ontstaat. De zet fouten worden gecorrigeerd en daarna kunnen alle losse loden regels tot 'n pa gina in een vorm worden opgemaakt. Dit vereist de nodige typografische ken nis. Ten eerste zal men de kunst moeten verstaan om de „lodentekst" in de vorm in spiegelschrift te kunnen lezen. Ten tweede zal men de typografische maten moeten kennen om het zetsel te kunnen uitvullen, zodat de kolommen straks in de vorm gelijk komen te staan. Typografische kennis is ook nodig voor het belijnen van advertenties, het maken van kaderranden rond advertenties en/ of tekst en.... het maken van koppen.... Voor het maken van koppen worden los se matrijzen gebruikt, die in de juiste vorm én in het gewenste lettertype, op een rij worden gezet en eveneens wor den volgespoten met lood. Op een machtige offset-rotatiepers wordt Peel en Maas in Helmond gedrukt. Zestien pagina's in een drukgang. Gevouwen en gebundeld. En tenslotte zijn het de krantejongens die er voor zorgen dat Peel en Maas bij u in de bus komt. Maar ook de post neemt er nog bijna 1400 voor haar rekening. Na het corrigeren van een proefdruk wordt er een schone afdruk van de pagina gemaakt. blijken op maandagmorgen werkelijk heid te zijn. De mannen achter de zet machines kunnen beginnen aan de krant, die donderdag zal worden verspreid. Op het toetsenbord van de zetmachines worden zoals op een schrijfmachine de letters aangeslagen. Maar in plaats van een letter op papier, glijdt er een matrijs uit het lettermagazijn van de ma chine. Een klein koperen schijfje, waarin de letter verdiept is aangebracht. Is de regel vol, dan wordt er vloeibaar lood in de matrijzen gespoten en valt de loden Als laatste handeling in eigen bedrijf wordt de schone afdruk nog eens kritisch bekeken en waar nodig bijgewerkt. Middenstanders hebben altijd wel weer iets aan te bieden en ook verenigingen zullen hun verenigingsboodschap over het houden van een bal of kienavond weer kenbaar willen maken. De vaste adverteerders komen vanzelf terug en dan is er wellicht ook wel de een of ander die een hele pagina claimt voor een advertentie. Aan verenigingsnieuws ongetwijfeld ook geen gebrek. De verenigingssecretaris sen weten, dat zij vóór dinsdag 12 uur het nieuws over hun vereniging moeten hebben ingeleverd. De geestelijkheid weet hetzelfde voor de kerkberichten.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 18