ZO ONTSTAAT UW KRANT VAKJARGON Het vakjargon, dat in een drukkerij wordt gebruikt, kan soms zeker voor een buitenstaander bijzon der lachwekkend zijn. De krant wordt opgemaakt op ,,de steen". Vergeefs zal men in de drukkerij echter naar een stenen tafel zoeken. Want ,,de steen" is niets meer of minder dan een ijzeren plaat waarop de losse lo den regels worden samengesteld tot een pagina- Waar men met drukinkt omgaat, mag men verwachten, dat daar al les zwart is. Ondanks dat wordt er doodleuk over ,,wit" gesproken. Dat 'wit' bestaat dan uit zwarte lo den of lichtmetalen blokken in verschillende formaten, die dienen voor de opvulling van lege ruimten in het drukwerk. Drukt dit wit per ongeluk mee, dan is het wit „ge rezen". In een drukkerij zal men nooit over foto's horen praten. Een foto is een prentje, dat door een fotograaf wordt gemaakt. Een typograaf spreekt over een „raster" of een „gerasterde copyproof" omdat de foto voordat ze in een krant kan worden afgedrukt, eerst 'n bewer king moet ondergaan: het rasteren. Verdenk een typograaf nimmer van het gebruik van onwelvoeglijke taal, wanneer hij het heeft over een „hoerenjong". Hij bedoelt hiermee slechts aan te geven, dat er een niet helemaal volgelopen regel boven aan een kolom staat. Tegenwoordig noemt men een „hoerenjong" ook wel „herders knaapje" en dat klinkt in ieder ge val netter. Terwijl iedereen spreekt over me ters en centimeters, werkt men in de drukkerijen met een aparte maat, de cicero ook wel ge noemd augustijn. Een cicero is on geveer 4,5 mm groot en onderver deeld in 12 punten. De zetter spreekt dan ook van een 8 punts of 10 punts letter. Galei heeft niets met galeislaven of -boeven te maken. Het is een lichtmetalen rechthoekig bord met 3 opstaande randen, waarop de zetter zijn zetsel opmaakt. En dat opmaken betekent dan weer: het zetsel zodanig rangschiken dat een gewenste indeling verkregen wordt. Lcat die zetter het opgemaakte werk uit zijn vingers vallen, dan spreekt men van pastei. Verslagen en beschouwingen uittikken. Zorgen voor voldoende kopij voor Peel en Maas. Wanneer donderdag na schooltijd zo'n 25 krantenjongens op de fiets springen om het weekblad „Peel en Maas" prak tisch overal in onze wel zeer uitgestrekte gemeente Venray te bezorgen, wordt er door de gebroeders Dick en Toon van den Munckhof een zucht van verlichting gelaten. Wéér is er een krant klaar..., In een hoekje van het bedrijf worden nog postbandjes om kranten geplakt. Want nog steeds zijn er honderden oud- Venrayers, over het hele land verspreid, die ook al zijn zij tientallen jaren Ven ray uit graag op de hoogte willen blij ven van het reilen en zeilen in hun ge boorteplaats. Dick, die sinds het verscheiden van zijn broer Wim in 1976, de redaktionele verantwoordelijkheid van het weekblad op zijn schouders heeft gekregen, ziet op zondagavond zestien onbeschreven pa gina's in gedachten. Hiervan zullen er minstens acht vóór woensdag gevuld moeten worden met redaktionele stuk ken. Over de andere acht pagina's maakt hij zich minder zorgen. Ervaring heeft hem geleerd, dat deze wel weer gevuld zullen worden met de boodschappen van zijn adverteerders. In de komende dagen zullen ze wel in de brievenbus liggen of in de winkel wor den aangeboden: de teksten voor de ad vertentierubrieken ,.te koop", „verloren", „biedt zich aan", ..gevraagd". ,.te koop gevraagd", een aanbiedinkje zus, een vraagje zo.honderden per week. Alle kopij op zetmachines tot loden regels ver werken, waarvan pagina's worden gevormd. Maar op zondagavond komt dan met de regelmaat van een telkenjaar terugkeren de schoonmaak de realiteit zich weer aandienen: komende donderdag moet er wéér een Peel en Maas verschijnen. Ge middeld zestien pagina's nieuws én ad vertenties. Tussen zondag en woensdag avond moet er geschreven, gezet en op gemaakt worden. Want donderdagmor gen in alle vroegte wachten de offset persen van Drukkerij Helmond op de in Venray klaargemaakte pagina's. En don derdagmiddag na schooltijd staan de krantenjongens klaar Week in week uit hetzelfde stramien, maar iedere week wel weer een andere Peel en Maas: an der nieuws.andere advertenties. Ook de grotere advertenties zullen wel binnenkomen. Er zullen wel weer familie advertenties zijn: zoals geboren, over leden, een jubileum of dankbetuiging (vervolg z.o.z.) De loden regels worden in een „raam" opge maakt tot hele pagina's waarbij ruimte wordt gelaten voor later in te plakken foto's. Tóch is de zucht van verlichting nog niet helemaal op zijn plaats. Er kan een abon- né op de een of andere wijze door een bezorger vergeten zijn. De gebroeders weten uit ervaring, dat die ene trouwe lezer zich dezelfde avond nog wel zal melden Dan stappen Dick of Toon hoe laat de melding ook mag binnenkomen in de auto om de vergeten klant tevreden te stellen. Service van de zaak noemt men dat.Een dure service, dat wel, want het abonnementsgeld staat maar op één tientje per halfjaar. Als dan die laatste vergeten lezer zijn lijfblad heeft ontvangen, is de zucht ge rechtvaardigd. Toon kan naar zijn dui- venvrienden gaan en Dick weet, dat in Vlakwater zijn toepvrienden wachten.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 17