uit Venrays verleden 40,aar Oudste spoor AFVALVERWERKING PARKEREN Met drs Kremer jubileert Vleeskeuringsdienst POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Peel en Maas op de televisie Meubelen PRIESTER Volkstuintjes in Oirlo Meer woningwet woningen in fase 2 van plan Landweert Kleine problemen vragen om een oplossing VRIJDAG 7 MAART 1980 Nr. 10 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Deze week werden de leden van de commissie voor verkeer en van de commissie voor handel- en mid- deiistandszaken nader geïnformeerd over het parkeeronderzoek dat de gemeente in Venray-centrum heeft ingesteld en dat is samengevat in de zg. parkeernota. Het is opmerkelijk dat de samen stellers in deze nota tot de conclusie feomen dat Venray-centrum vol doende parkeerruimte bezit dat de verdeling van deze ruimte echter problemen oproept dat de lang- parkeerders de ruimte voor de kort- parkeerders benutten en dat de 'regulering van de parkeerduur in het centrum gewenst is. De laatste drie konklusies kunnen wij onderschrijven, doch bij de eer- ite stelling „Venray bezit voldoende irkeerruimte" zetten wij grote rraagtekens. We herinneren er slechts aan dat b.v. de parkeerruim te achter zaal In den Engel aan de Poststraat is komen te vervallen; dat de parkeerruimte tussen Paters- gtraat en Henseniusstraat is komen te vervallen; dat bij de reconstructie van het Henseniusplein ongeveer <!e helft van het aantal beschikbare parkeerplaatsen komt te vervallen. En ondanks dat, zou Venray vol doende parkeerruimte hebben De samenstellers van het rapport ajn er echter toch niet helemaal ge rust op, want zij stellen voor, op corte termijn het huidige parkeer terrein aan de Gouden Leeuw met U plaatsen uit te breiden en in de Hoenderstraat naast bloemisterij De Eeuwige Lente een parkeerplaats te creëren voor 101 auto's. Kijk, dat zet weer even zoden aan de dijk. In het betreffende rapport wordt roorts aanbevolen op enkele andere arkeerterreinen een nieuwe inde- ing te maken, zodat de beschikbare uimte optimaal benut kan wonden. Allemaal goede maatregelen. Maar nog steeds blijft de verwezenlijking ii; van die ene grote parkeerruim- e op het terrein van de Gouden ,eeuw, die aan alle parkeerproble- nen een einde zou maken. Een par- eerruimte vanaf het Henseniusplein ot aan de Langeweg, bereikbaar ■sa alle kanten, ook tijdens markt- lagen. Enkele kasteleins c.q. zaal- louders aan de Langstraat bouwden og niet zo heel lang geleden aan de chterzijde van hun panden uit- omende op dat gedachte parkeer- errein prachtige nieuwe ingangs- rartijen. Helaas zijn ze tot op de dag Van vandaag niet gebruikt; niet kun nen gebruiken. En zolang dat niet an, houden we op de Langstraat en overbelasting aan parkeerders; aan weerszijden van de straat. We tipten het al even aan: het "lige parkeerterrein aan de Gou- Leeuw is op marktdagen niet ikbaar, omdat men er niet op te- it kan. Een doorbraak vanaf de rstraat, de Kempweg en de jeweg zou dit euvel oplossen en iet onnodig maken dat men op zul te dagen zijn auto bijvoorbeeld op de Leunseweg moet parkeren. In het rapport wordt ook neg over wogen of het niet nuttig is over te [aan tot plaatsing van parkeer- ueters en of parkeerautomaten. 4en komt tot de conclusie dat men Kt moeilijk achterwege zal kunnen aten. Een eerste vereiste is dan ech- er dat mén de grote parkeerplaat- en volledig in orde heeft, waar de angparkeerders dus terecht kunnen. Jaar een en ander zal nog wel even ip zich laten wachten in verband net de op stapel staande plannen, vaarvan de eerste de reconstructie ran het Henseniusplein is. Maar ook Ie reconstructie van de Hofstraat, Ie Grote Markt en de Schoolstraat itaan nog steeds op het programma. Overigens maakt men in het rap- »rt gebruik van cijfers (tellingen) ran augustus en september 1978 Jus bijna twee jaar geleden. En als nen dan weet dat jaarlijks het auto- :ebruik blijft stijgen, mag men aan- lemen dat ook de vraag naar par- ïeerruimte zal blijven stijgen. Ook nede daarom vinden wij de stelling lat Venray voldoende parkeerruim te heeft, een gedurfde bewering. r Vorige week is een cameraploeg 'an de N.O.S.-televisie twee dagen lezig geweest met het maken van 'Pnamen in de zetterij van ons be- Srijf. De Ven'lose televisie-presentator Rub Mans van de televisierubriek «Van gewest tot gewest" vond het feit dat het weekblad Peel en Maas PP 29 maart a.s. zijn honderdste ver- aardag viert, belangrijk genoeg om uer een televisieprogramma van fuim een kwartier aan te wijden. Het programma-onderdeel „Hon derd jaar Peel en Maas" zal op foensdag 12 maart a.s. worden uit monden in dfe rubriek „Van gewest ®t gewest" tussen 19.00 en 20.00 uur. Op de foto: televisiemensen bezig Pet het maken van opnamen van iet eerste nummer van ons week- llad, dat toen „Venraysche Courant" Jeette. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen dengebied tussen Veltum en Wevers- lo. Op het Hoogriebroek bij Oirlo en op de Boshuizen werden in die pe riode nog een vijftal werktuigen ge vonden uit een jongere periode, zo'n 35.000 jaar geleden. MUSEUMKOLLEKTIE De vindplaats van de bijl zal waar schijnlijk niet nader onderzocht kunnen worden. Peter Berg heeft besloten deze bijzondere vondst in bruikleen af te staan aan het mu seum in Venray, dat daarmee een fraaie aanwinst in de kollektie zal krijgen. Het wachten is nu op het moment dat het Freulekesbuus eindelijk eens zijn poorten voor de bezoekers zal kunnen gaan openen. Peter Berg, leerling van de 6e klas van een basissschool heeft als hobby het verzamelen van fossielen. Swinkels, die veronderstelde hier met een zeer bijzondere vondst een vuistbijl te maken te hebben. Op een van zijn speurtochten kwam hij half oktober terecht in de Venrayse Spurkt, waar hij een grote grijswitte steen vond. Vanwege de vreemde vorm van het voorwerp nam hij het mee, ook al was het dui delijk geen versteend restant van een plant of een dier. Thuis gekomen merkte hij, dat er enkele stukjes ontbraken, die hij naderhand op de vindplaats ook ontdekte. Via de gemeente kwam hij terecht bij amateur-archeoloog De door hem gewaarschuwde Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek nam daarop de steen mee voor nader onderzoek. De af gelopen week bracht archeoloog Willems van dat instituut de bijl te rug. Volgens de deskundigen heeft deze vuistbijl een ouderdom van maar liefst 70.000 jaar, waarmee dit werktuig een van de oudst bekende uit de omgeving is. De ouderdomsbepalinsg plaatst de bijl in het midden van de oude steentijd. Ons land zag er toen heel 'anders uit dan nu. De tegenwoordige mens moest nog verschijnen. De vuistbijl is dan ook gemaakt door een inmid dels uitgestorven voor-ouder van ons, de Neanderthaler. Dit men senras kenmerkte zich o.a. door een gedrongen bouw, zware kaken en werkbrouwen, een plat voorhoofd en zwaardere beharing. De grote kou van de laatste ijstijd moest nog komen en in de warmere periode, die daaraan vooraf ging werd het huidige Nederland bezocht door rondzwervende Neanderthalers, die in dit geval aan de rand van het Loobeekdal de bijl verloren hebben. ANDERE VONDSTEN Over het algemeen zijn vondsten uit de oude steentijd hooigst zeld zaam. Wat het gebied rond Venray betreft is dit echter al de tweede bijl van zulk een ouderdom. De eerste kwam in de zestiger jaren tevoor schijn aan de rand van het weilan- Onze oud plaatsgenoot de Zéér Eerw. Heer Cor Janssen, viert op 9 maart a.s. zijn 40-jarig Priesterfeest. Van 1940 tot medio 1945 was hij kapelaan te Leeuwen-Maasniel van waaruit hij toen met al z'n paro chianen naar Friesland moest evacu eren en bij terugkomst werd be noemd tot kapelaan te Maastricht. In de loop van 1946 werd hij door Mgr. Lemmens benoemd als Aal moezenier van de 7 December-divi- sie in Ned. Oost Indié, waarvan hij in 1950 terugkeerde, om vervolgens als kapelaan zijn parochiewerk in Meerssen te hervatten, waarna hij vanaf 1952 tot 1964 als kapelaan was verbonden aan de O.L. Vrouwe pa rochie te Venlo en vanaf dat jaar tot eind 1978 als Pastoor van Broekhui - zenvorst fungeerde. De Zeer Eerw. Heer Cor Janssen woont thans als Pastoor Em. in het vriendelijke Maasdorpje Lomm en wij zijn ervan overtuigd dat de vele vriènden die hij zich vooral als Aal moezenier verwierf de kontakten zeer gaarne nog lang blijvend met hem zullen proberen te onderhou den. Een in goede gezondheid, dankvol en langdurig emeritaat zij hem voor al zijn zielzorg en vele verdiensten van harte toegewenst. Op de foto: Laatste H. Mis van Cor Janssen als pastoor van Broek- huizenvorst op 31 dec. 1978. Ook het ophalen van oud papier krijgt de aandacht. Het geven van een garantieprijs door de gemeente zit er op den duur wel in. Het lijkt overigens wel nuttig dat geïnteres seerden in oud papier eens bij elkaar aan tafel gaan ritten, om „hun ge bied af te bakenen". De verwerking van inert-vuil in geluidswallen wordt zoveel mogelijk toegepast. Maar men heeft zoveel inert-vuil, dat men wel een kilo meter wal per jaar kan aanleggen, en dat is nu ook weer niet nodig. Gebruik als onderlaag van bituum- wegen schijnt ook al niet mogelijk te zijn, dus zal dit spul uiteindelijk toch weer op de vuilnisbelt terecht komen. Nog eens uitdrukkelijk wordt er in het rapport op gewezen dat afge- Op 1 maart j.l. was het vijfentwin tig jaar geleden dat drs. W. H. Kre mer werd benoemd tot hoofd van de vleeskeuringsdienst kring Venray. Dit feit zal op donderdag 13 maart 's middags om vier uur ten gemeen- téhuize in intieme kring worden ge vierd. De heer Kremer kwam in 1952 naar Venray als praktiserend die renarts als opvolger van L. Sala. Op 28 februari 1955 werd hij door de gemeenteraad benoemd en doo*- oud- burgemeester Janssen beëdigd als hoofd van de vleeskeuringsdienst kring Venray. In de loop van de afgelopen vijf entwintig jaar is er onder leiding van drs. Kremer wel het een en an der veranderd op gebied van de vleeskeuring in kring Venray. Drs. Kremer heeft als hoofd van de vleeskeuringsdienst hierin 'n groot aandeel gehad, mede dank zij een goede verstandhouding met zijn bei de keurmeesters de heren H. van Loo en M. Keyers. slachtdieren, thans wordt deze riek te vrijwel niet meer geconstateerd. Het laboratoriumonderzoek is sterk toegenomen mede als gevolg van strengere wettelijike bepalingen. Een belangrijke plaats neemt hierbij het bacteriologisch vleesonderzoek en de kook- en/of braadproef in. Vrijwel alle voorgeschreven vleesonderzoe- ken worden momenteel op het labo ratorium verricht. Bij wettelijke bepaling is geregeld, dat er een onderzoek dient te ge schieden op alle grote gestorven slachtdieren; dit in verband met miltvuur. Driemaal werd deze voor mens en dier dodelijke riekte in Venray geconstateerd. Een ander interessant gegeven is. dat vroeger de noodslachtingen wer den verricht op zes verschillende plaatsen, verspreid over de kerkdor pen. Thans zijn al deze noodslach tingen geconcentreerd in de slacht plaats van Verkoeyen in Leunen In de loop van de afgelopen vijf entwintig jaar is er slechts eenmaal herkeuring aangevraagd. Het hoofd van de vleeskeuringsdienst kring Weert verrichtte deze herkeuring. De Venrayse vleeskeuringsdienst werd daarbij in het gelijk gesteld. „De geplande 330 woningwetwo ningen in het tweede gedeelte van het bestemmingsplan Landweert lij ken zeker niet te veel. Gegeven het lage aantal huurwoningen in het aantal van 1700 woningen voor de komende 2 tot 3 jaar, mag het getal van 330 best met 10 a 15% worden verhoogd. Dit zal dan ten koste moe ten gaan van de premiewoningen". Dit staat te lezen in een nota van de afdeling onderzoek en statistiek van de gemeente. Deze nota is ont staan na een voorbespreking met de heer H. de Klerk van de woning bouwvereniging en is besproken met de gemeentelijke afdeling ste- debouw en woningtoezicht. In de stuurgroep Volkshuisvesting is deze nota reeds behandeld en op donderdag 6 maart omstreeks ne gen uur zal hierover worden ge sproken in de commissie voor ruim telijke ordening wanneer de invul ling van de tweede fase Landweert aan de orde wordt gesteld. In de tweede fase van het be stemmingsplan Landweert wordt ge- (vervolg op eestvolgende tekstpagina) De Dorpsraad in Oirlo is geïnteres seerd in een perceel grond, gelegen achter de woningen van de Haal- akker, en tegen de spoorlijn. Mits de gemeente daarvoor een redelijke huurprijs vraagt, wil de dorpsraad deze grond als volkstuintjes gaan gebruiken. In een eerder stadium heeft de ge meente deze grond te koop aangebo den aan de aangrenzende bewoners, maar die hebben het laten afweten, omdat de grond te duur zou zijn. Of die aangrenzende bewoners nu zo gelukkig zullen zijn, als die grond voor volkstuintjes gebruikt gaat worden, is nog de vraag. De gemeen te zal hen in ieder geval van de plannen op de hoogte stellen. Overigens, de dorpsraad zou de grond kunnen huren voor 20 ct. per m2 per jaar. Nu het vuilnisstorten in geheel onze gemeente tot het verleden be hoort, en het ophalen van huisvuil praktisch voor 100 procent mogelijk zal zijn, is er van gemeentewege een rapport verschenen ever de verwer- 'king van afvalstoffen in Venray. In feite is dit rapport een samen vatting en geschiedschrijving van al les wat in het jongste verleden en in de toekomst met vuil- en afvalver werking in onze gemeente te maken heeft. Een niet onbelangrijk deel in dit rapport wordt gewijd aan recycling, het hergebruik van afvalstoffen. Een mooi voorbeeld hiervan is de plaat sing van glascontainers. Het vorig jaar brachten die liefst 90 ton glas opEr zullen nu op meer plaat sen kleinere glascontainers ge plaatst worden. werkte oliën en vetten gebracht kunnen worden op het complex ge meentewerken aan de Acaciastraat. Ook vergiften en chemicaliën kan men daar kwijt vorig jaar liefst drie vrachtwagens vol. Problematisch blijft nog de afvoer van dode huisdieren, honden en kat ten. Meegeven met de huisvuil-op- haaldienst is ten enenmale verbo den, eveneens begraven binnen 50 meter van woningen. Men weet dat hier niet de hand aan wordt gehou den. In de buitengebieden geeft men de kadavers nog wel eens met de destructiewagen mee. In het cen trum weet men er dikwijls geen weg mee en brengt men ze ook al eens bij de firma Verkoeyen in Leunen. Dat is natuurlijk geen oplossing. Ge dacht wordt aan het beschikbaar stellen van een klein terrein als die renbegraafplaats. Ook een probleem vormt het ver wijderen van placenta's (nageboor ten). Regelmatig wordt de gemeen te gebeld door jonge vaders met de vraag wat ze met deze placenta's moeten .doen. Huisartsen en vroed vrouwen zijn er ook niet „wild" op. Begraven binnen 50 meter van een woning mag niet; meegeven aan de huisvuilophaaldienst mag evenmin. Dit laatste stuit trouwens wel eens op emotionele bezwaren. De oplos sing hier zou zijn een verbrandings oventje. Minicontainers komen er voorlo- pi,' niet in onze gemeente. Men wil in ieder geval eerst afwachten wat de ervaringen elders zijn. Bovendien is dit een dure aangelegenheid, waardoor men voor de huisvuil op haaldienst per jaar minstens 25, meer zou moeten betalen. Een belangrijke constatering na 25 jaar is b.v. dat in het kader van de dierengezondsheidszorg de tuber culose bij slachtdieren bijna geheel is verdwenen. Was er in 1955 sprake van tuberculose bij vele tientallen Het aantal slachtingen laat ook in teressante cijfers zien. In 1955 was er sprake van 2427 varkens geslacht voor eigen gebruik, de zogenaamde huisslachtingen. Het afgelopen jaar bedroeg dit aantal nog slechts 55. Het aantal zelfslachtende slagers is in de loop der jaren sterk terug gelopen van 12 naar 3 hetgeen niet wil zeggen, dat het aantal slachtin gen is teruggelopen. Integendeel. Bedroeg het aantal slachtingen in 1955 „slechts" 4979, thans staat hier voor een totaal van 12580. In de beginjaren werd er veel vlees van noodslachtingen voor waardelijk goedgekeurd, het zoge naamde vrijbankvlees. Deze vorm van keuring wordt sinds enkele ja ren in Venray niet meer toegepast. Badjas of duster.. De één wil 'm kort. de ander wil 'm lang. De één voor in huis. de ander voorop het strand. Zomerse duster van katoenen badstof in

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1