1725 Dit jaar beslissing over de Deurnese Peel et iberink Fantastische hulp voor de bootvluchtelingen INVEKA KASSENBOUW 1 J A 1 4 Upt uimingsDroeKen Deze i week voor 99,— POELS officieel geopend WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Pater Piet kreeg reeds f 36.500 overgemaakt Unieke bijeenkomst Meubelen 25 JAAR BIJ INALFA IN DIENST MARKTHOF| VRIJDAG 25 JANUARI 1980 Nr. '4. HONDERDENEERSTE JAARGANG H PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Het getal 1752 is toevallig geen jaartal uit onze roemruchte vader- landse geschiedenis. Wij kunnen ons j althans niet herinneren, dat wij dit jaartal ooit op de lagere school in ons hoofd hebben moeten stampen. Wat het getal 1752 wèl is, dat is het totaal aantal woningzoekenden in de gemeente Venray naar de toestand per 30 november 1979 Het college van burgemeester en wethouders heeft sinds jaar en dag I de gewoonte de gemeenteraad bij de j lijst van ingekomen stukken en me- j dedelingen voor de raadvergadering i een overzocht te voegen van het aan- tal woningzoekenden. Nu was het ons al opgevallen, dat deze opgave na juli j.l. niet meer is verschenen. Misschien daarom viel het op, dat nu de overzichten zijn bijgevoegd i van het aantal woningzoeken vanaf I 31 augustus 1979. Een bepaald droe vig overzicht. Op 31 augustus 1979 bedroeg het aantal woningzoekenden in Venray 1578 .Dit aantal is bij ons weten nog nimmer gehaald. In het begin van de zeventiger jaren werd er ook gespro- ken over een „schrikbarende wo- j ningnood" toen het ging over het trieste totaal van rond duizend wo ningzoekenden. Op 30 september 1979 was het to- j taal al gestegen tot 1632 en weer een maand later tot 1701, om op 30 no- vermber 1979 te komen op 1752. Dat wil dus zeggen ,dat in drie maanden I tijd het aantal woningzoekenden met 174 is gestegen. De gemeentelijke opgave is nu blij ven staan op eind november en in tussen zijn we weer bijna twee maan den verder. Het getal van 1752 is derhalve al achterhaald om vast en J zeker ergens boven de 1800-grens te liggen. Een onvoorstelbaar hoog aan tal. I Nu zal straks de gemeenteraad wel verteld worden, dat het totaal van 1752 ergens wel 'n vertekend beeld geeft. De gemeentelijke opgave heeft betrekking op het aantal woningzoe- I kenden, dat bij de woningbouwver eniging Noord Limburg is ingeschre ven. Hieronder vallen dan ook men sen, die wel een woning hebben, maar graag een andere woning wil len hebben. Er zal zich hieronder ook j wel een aantal bevinden, dat inmid dels aan een woning is geholpen. Maar veel zullen dat er niet kunnen zijn om de eenvoudige reden, dat er I in het afgelopen jaar weinig wonin gen gebouwd zijn in Venray. Dan zijn er mogelijk dubbeltellin- i gen van mensen die èn bij de wo ningbouwvereniging èn bij de make laars zijn ingeschreven. Maar nóg ge- j loven we ,dat er weinig verandering in het totaalcijfer van woningzoe kenden komt. In onze eerste editie van dit nieu we jaar meldden wij, dat het er naar uit ziet, dat 1980 voor Venray en de kerkdorpen een jaar van grote bouw- bedrijvigheid gaat worden omdat de bouw van plm. 800 woningen op sta pel staat. De grootste bouwaktiviteit ligt uiteraard in Landweert.« Verder wordt er gebouwd in Kulut II, West einde, St. Antoniusstraat e.o., Burg graaf, tussen Henseniusstraat en Pa- tersstraat, op de leerlingenbouw plaats nabij de Maasheseweg, in de Wieën eri hier en daar in Desselke. Vrij grote projekten staan op sta pel ten behoeve van alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Maar het blijkt, dat er een grote vraag is naar betaalbare huurwonin gen waarvan ongetwijfeld de wo ningwetwoningen wel favoriet zullen zijn. Wanneer men de makelaars en de de aannemers hoort, dan gaat het be paald niet best met de koopwonin gen. Intussen is gebleken, dat b.v. de verkoop van de Wilma-woningen in de Wieën (nabij Zuidsingel-Lgng- straat) bijzonder traag verloopt. Het zelfde geldt ook de verkoop van 29 appartementen in de z.g. Patershof (tussen Henseniusstraat en Paters- straat) en eveneens bij de verkoop van de woningen in het bestem - I mingsplan Land weert, welke bouw in december ter hand genomen werd. Het lijkt een vreemde situatie. 1752 woningzoekenden en ondanks dat een behoorlijk aanbod van koopwo ningen; waarvoor dus kennelijk geen belangstelling bestaat. Een van de redenen is dat „de klad" zit in de „woninghandel". En dat ze ker wanneer er sprake is van men sen, die hun eigen huis willen ver kopen om elders nieuw te bouwen of (beter) te kopen. Als de opgave van 1752 woningzoe kenden dan in hoofdzaak betrekking heeft op mensen, die woningwet- of een premiewoning wensen, dan lijkt het zaak om het hele gemeentelijke woningbouwprogramma nog eens te bekijken of er wellicht niet te veel duurdere koopwoningen worden ge bouwd. Met leegstand is tenslotte niemand gebaat en zeker niet de 1752 woning zoekenden. Evenals verleden jaar willen wij U over 1979 een jaarverslag brengen, waarop allen, die het werk van pater Piet Hoedemaekers s.s.c.c. steunden, naar onze mening recht hebben. Wij deden op U, middels; diverse publicaties in dit weekblad, in het afgelopen jaar een beroep om pater Piet te helpen bij de enorme noden en problemen waarvoor hij zich ge plaatst ziet. Ons beroep was niet vergeefs. Zowel ten bate van zijn werk voor de bootvluchtelingen waarvan het aantal in 1979 van 5.000 toenam tot rond 60.000, alsook voor het missie werk (bouw van school te Sungai Jodoh, vorming catechisten enz.) werden de verwachtingen van de stg. „Terima Kasih" ver overtroffen. Het financiële jaarverslag over 1979 moge daarvan getuigen. Alle gemaakte onkosten van de stichting werden door enkele parti culiere sympathisanten gedragen. Bij dit financieel jaaroverzicht, dat wij met grote voldoening publi ceren, kunnen wij U verder nog een paar verheugende feiten mededelen. Met het op gang komen van de hulp van pater Piet aan de boot vluchtelingen, ontvingen wij vanuit Riau gegevens en rapporten over de enorme problemen en toestanden al daar. U hebt daarover in het afge lopen jaar in „Peel en Maas" meer malen kunnen lezen. Met het doorspelen van deze min of meer officiële rapporten aan het „Comité Bootvluchtelingen" in Den ONTVANGSTEN UITGAVEN (15 dei. 1978 tot 1 jan. 1980) Saldo '78 Rabobank 141,64 N.C.B. 4509.25 Giro 1135,09 GIFTEN: voor de vluchtelingen 32.412,74 voor bouw school 4.018, voor opleidin «catechisten 2.100, vaste bijdragen uit automatische overschrijvingen 450, Rente 105,98 Overschrijvingen naar Riau t.g.v. pater Piet: 14 maart 1979 6.000, 6 juni 1979 6.000,— 27 juli 1979 6.500,— 3 oktober 1979 18.000,— Totaal 36.500,— TOTAAL 44.872,70 Overgemaakt pater Piet 36.500,— Saldo 1 januari 1980 Saldo spaarrekening 8.372,70 3.296,30 Saldo totaal per 1 jan. '80 11.669,— Hiervan zijn nog 8.000,bestemd voor de school; 2.000,voor de vluchtelingen en 1.669,voor alge meen missiewerk. ONKOSTEN: Geen Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 «9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen ONDERNEMINGSRAAD RANK XEROX ORGANISEERT De Ondernemingsraad van Rank Xerox Manufacturenig (Nederland) BV te Venray organiseert op dinsdag 29 januari a.s. in de Streekschouw burg in Venray een unieke bijeen komst. De aanvang is om 20.00 uur. Deze vergadering, die een beslo ten karakter draagt, heeft tot doel rekening en verantwoording af te leggen over de werkwijze van de On dernemingsraad tegenover de ach terban (3.000 medewerkers/sters). Na de opening door OR-voorzitter M. Emens zal professor mr. I. A. C. van Haren spreken over: de zelfstan dige Ondernemingsraad. Professor van Haren is zelfstandig adviseur arbeidsrecht en ondernemingsrecht en buitengewoon hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Vervolgens zullen de OR-kommis- sies verslag doen van hun aktivitei- ten. De heer A. Krijger hoofd van de afdeling medezeggenschap van een werknemersvereniging en lid van de Algemene Bedrijfskommissie van de Sociaal Ekonomische Raad treedt op als diskussie en panellei der. Er is ruime gelegenheid voor het stellen van vragen en diskussie. Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen Nic van der Veen Juwelier £3 /MABKTHOF Grote Markt 13 Venray Wij ruimen op van 17 jan tot 7 februari Vele koopjes, grote kortingen Vorige week vrijdag heeft burge meester Defesche in aanwezigheid van zijn echtgenote en het voltallige college van b. en w. de nieuwe in dustrie in Venray, Inveka kassen bouw aan de Smakterweg, officieel geopend. Blijdschap uiteraard bij het ge meentebestuur omdat weer een in dustrie nu uit het westen van het land de weg naar Venray heeft gevonden. Inveka, waarvan het moe derbedrijf in Wateringen (bij Delft in het Westland) staat, had daar geen uitbreidingsmogelijkheden. Mede ten gerieve van de tuinders in Noord- en Midden-Limburg vestigde Inveka haar dochterbedrijf onder direktie van de heer v. d. Male in Venray. Het bedrijf, dat 1,3 miljoen in Ven ray investeerde, geeft aan 25 men sen werk, doch het is niet ondenk baar, dat dit aantal in de toekomst wordt uitgebreid. Bij gelegenheid van de opening werd het woord gevoerd door de heSr J. Boumen, directeur van de C.V.V. Grubbenvorst. Zowel door de algemeen directeur de heer J. Slaman als de heer Bou men werd gepleit voor het treffen van extra voorzieningen aan de kas- Haag, werd op landelijk niveau ook op de meer dan 50.000 vluchtelingen in de Riau-archipel, de aandacht ge vestigd. De Nederlandse vertegenwoordi ger van het Hoge Commissariaat vah de V.N. voor' het vluchtelingenwezen, bracht naar aanleiding daarvan een bezoek aan de Riau eilanden en ver bleef enkele dagen bij pater Piet, die hem van de situatie in de diverse kampen op een aantal eilanden op de hoogte stelde en toonde. Dit bezoek resulteerde in een toe zegging van 300.000,— van het „Co mité Bootvluchtelingen" in Den Haag aan p. Piet en is bestemd voor: opvang en primaire voorzieningen van nieuwkomers. Tegemoetkoming in de kosten van postverzorging door pater Piet (eigen postkantoor ten be hoeve van de vluchtelingen waar wekelijks rond 15.000 stuks in- en uitgaande post wordt behandeld). Hierdoor werd het mogelijk op vei lige en vooral betrouwbare wijze brieven en geld-overmakingen van en voor de vluchtelingen te verwer ken. Thans is het hulpprogram van pater Piet officieel door de Indone sische regering erkend. Verder zal hiervan 'n gedeelte wor den besteed aan vergoeding voor In donesisch en Vietnamees personeel (18 man) die hij als betrouwbare hulpkrachten selecteerde. Bij een bezoek van de vertegen woordiger van het Hoge Commissa riaat aan de stg. „Terima Kasih", werd dit nog eens bevestigd waarbij hij tevens liet doorschemeren dat het „Comité Bootvluchtelingen" in Den Haag tot een grootscheepse hulpver lening van 3 a 4 miljoen gulden zeer waarschijnlijk bereid is. Dit bedrag zal dan bestemd wor den voor het overbrengen van kam pen op veraf gelegen eilanden zoals de Anambas eilanden, naar 't eiland Galang. Verder zullen hiervan op het door Indonesië ter beschikking gestelde eiland Galang barakken, electrici- teitsvoorzieningen, het aanboren van drinkwater enz. worden bekostigd. Het kamp op Galang functioneert als doorgangskamp van waaruit de vluchtelingen worden geplaatst in de westerse landen, die bereid zijn om hen op te nemen. Men rekent er op dat dit kamp voor minstens tien jaar •nodig zal zijn. Al met al menen wij te kunnen zeggen, dat 1979 dank zij Uw royale steun een vruchtbaar jaar voor „Te rima Kasih" en daarmee voor pater Piet mag worden genoemd. Nu lijken de genoemde bedragen van de offi ciële instanties héél wat, doch als men bedenkt, dat het om meer dan 50.000 vluchtelingen gaat, leert een eenvoudig rekensommetje, dat per vluchteling hiermee 'n bedrag van ongeveer 65,gemoeid is. Wat nu is er met Uw geld gedaan, dat U stortte voor de hulp aan pater Piet voor de vluchtelingen? Welnu, daarmee werd vooral per soonlijke hulp aan vluchtelingen ge boden, daar, waar officiële hulp te kort schoot. Zo werd een deel be steed voor hulp aan hen, die beroofd en verkracht door piraten, volkomen berooid, meer hulp en verzorging no dig hadden dan langs andere wegen kon worden gedaan. Verder kon hiervan een klein zak geld (3 gulden per week) worden ge geven aan de allerarmsten die letter lijk niets meer bezaten. Ook werden van uw giften de op vang van nieuwkomers o.a. in de vorm van een plastic zeiltje voor on derdak, 'n emmer en 'n pannetje om te koken bekostigd. Ook kon 'n gedeelte worden be steed aan extra medische hulp in de meest noodzakelijke gevallen waar mensenlevens op het spel stonden. Dit alles was mogelijk dank zij uw hulp. Uw giften maakte direct de allernoodzakelijkste hulp mogelijk en werden voor de volle honderd procent ter plaatse aangewend. Moge ook in 1980 Uw hart blijven openstaan voor de zo bitter noodza kelijke morele en financiële steun aan het werk van pater Piet voor opleiding van cathechisten, het stich ten van kleine projecten, kortom voor het missionaire werk, en vooral voor de vluchtelingen. Gaarne met vermelding van het doel dat U zelf kunt bepalen. Aan alle weldoeners van harte een terima kasih (dank U) en een zegen rijk en voorspoedig 1980. Stg. „TERIMA KASIH" Rabobank Venray 17.39.13.024; Ned. Credietbank 23.47.65.957; Postgiro 3884172 ten name van „Terima Kasih", Schoor 2, Castenray Op de foto het postkantoortje van Pater Piet, waarover in dit verhaal sprake is. Zolang er nog 40- en 50-jarige dienstjubilea gevierd worden, kun nen wij slechts in bijzondere geval len aandacht besteden aan jubilea van jongere datum. Wij zouden an ders ongetwijfeld met de regelmaat van een klok dergelijke toch alles zins verdiende festiviteiten moe ten publiceren. Een van deze bijzondere gevallen menen wij gevonden te hebben in de heer H. v. d. Boom (Antoniusstraat) die vorige week als eerste Venrayse werknemer 25 jaar bij Inalfa in' dienst was. Inalfa was in 1955 nog gevestigd in Utrecht. De fabriek aan de Maas heseweg was in aanbouw en H. v. d. Boom werd in Utrecht omgeschoold van huisschilder tot metaalbewer ker. Aan praktisch alle metaalpro- dukten welke Inalfa in de loop der jaren maakte, heeft hij meegewerkt. Voor zijn fraaie staat van dienst bood de Inalfa-direktie hem een re ceptie en huldiging aan. Vele col lega's kwamen hem hierbij de hand drukken en attenties aanbieden. De Deurnese Peel is zo langzamer hand een veelomstreden gebied ge worden. Veel mensen beijveren zich om dit natuurgebied in zijn huidige staat te behouden en zij hebben zich verenigd in de aktiegroep „Behoud de Peel". Daarentegen willen de boe ren, door de nood gedreven, aan spraak maken op die gedeelten van de Peel, die zij als van weinnig na- tuur-historisdhe waarde beschouwen. Ontginning daarvan zou vervan gende grond betekenen voor die boe ren en tuinders, die door de voort schrijdende woningbouw van hun bedrijven en van hun gronden wor den verdreven. Van hun bestaans zekerheid derhalve. Om uiteindelijk een zo goed moge lijke beslissing te kunnen nemen be sloot de gemeente Deurne de Gront- mij opdracht te geven een studie van het Peelgebied te maken. Niet om sen om energiekosten te besparen, wat natuurflijk ook weer produktie- verhoging tot gevolg zal moeten heb ben. Burgemeester Defesche ontving uit handen van de. heer Slaman een cheque, bestemd voor de stichting „Kind en Ziekenhuis". bestemmingen aan te geven, maar om nog eens alles op een rijtje te zetten waardoor tot een juistere be sluitvorming gekomen zou kunnen worden. Die Peelstudie zal tot slot van de op dinsdag 5 en woensdag 6 februari te houden begrotigsbehan- deling in de raad aan de orde ko men- De land- en tuinbouworganisaties in de gehele gemeente Deurne wezen de raad eerder al schriftelijk op de noodzaak om verdreven agrariërs en tuinders in het genot van vervangen de grond te stellen en later sloten het kringbestuuir van de NCB en ook het hoofdbestuur van de NCB rich bij het klemmende verzoek van de plaatse lijke organisaties aan. Als nieuwe ontwikkeling kwam in december een beschikking af van CRM waarin te kennen werd gege ven, dat aanwijzing van het hele Peelgebied tot beschermd natuur monument in overweging zou worden genomen. Koren op de molen van de natuurbeschermers maar voor de boeren en tuinders extra aanleiding om in het geweer te komen. Want zo'n beschikking van CRM betekent alleen nog maar, dat nu een proce dure op gang wordt gebracht. Tot 2 februari ligt de beschikking voor iedereen ter inzage op het gemeente huis. Vanaf die datum kan iedereen die een belang heeft bij de Peel veer tien dagen lang een reaktie insturen naar het college van Gedeputeerde Staten in Den Bosch. Deze reakties worden dan later door Ged. Staten samen met een advies doorgezonden aan CRM. Hierna zal de Rijksplano logisch Commissie een en ander uit gebreid afwegen. Met de uitgebrach te adviezen zal de staatssecretaris dan voor 14 december 1980 beslissen of de Deurnese Peel wel of geen be schermd natuurmonument wordt. Op 4 februari komen de plaatse lijke vertegenwoordigers van de land- en tuinbouworganisaties bijeen samen met vertegenwoordigers van het gewest- en hoofdbestuur van de NCB alsmede van het landbouw schap om gezamenlijk een reaktie te formuleren. De heer Zegers, voorzitter van de Boerenbond Deurne, en woordvoer der van de plaatselijke land- en tuin bouworganisatie, zegt in een artikel in het Weekblad voor Deurne o.m. begrip te hebben voor het idee, dat de Peel een natuurgebied is en hij zegt respect te hebben voor de op vatting van de gemeente, dat er ook grond moet zijn om de noodzakelijk geachte woningen te kunnen bouwen. Maar tijdens de informatiebijeen komst met de raadsfrakties heeft hij er óók op gewezen, dat volgens de vigerende plannen delen van de Peel een agrarische bestemming hebben. „Toendertijd was die grond te duur om te gaan ontginnen, maar nu de grondprijzen zo zijn opgelopen loont het wél de moeite. De land- en tuinbouworganisaties hebben zo'n 200 ha op het oog. En dat is nog maar de helft van het aan tal hectaren dat men alleen al in Deurne in de toekomst als gevolg van alle mogelijke bestemmingsplan nen gaat kwijt raken". (vervolg op eerstvolgende tekstpagina)

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1