2 BROEKEN 95- ebberink Aanleg riool eerder noodzaak dan gepland Past. Barnhoorn geïnstalleerd AuQgpe IJSPRET voor iedereen Recordcijfers Campina Venray ISTIENSTRA VENRAY WAT IS'N NAAM Verkoop gronden in de Witte Vennen De Zwaan BronzenPiëlhaas voor Harrie Philipsen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VOORLICHTING VRIJDAG 18 JANUARI 1980 Nr. 3 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Kortgeleden heeft de gemeente raad besloten om het eerste gedeelte van de aloude Smakterweg te ver anderen in Dr. Kortmannstraat. Dit, ondanks protesten van de bewoners van die straat, die o.i. terecht meen den, dat de benaming Smakterweg gehandhaafd moest blijven. Deze weg naar de Smakt, herinnerde aan de vele pelgrims die hierover jarenlang ter bedevaart gingen naar St. Jozef in Smakt. Het gemeentebestuur was echter de overtuiging toegedaan, dat door het aanbrengen van een verkeers drempel etc. nabij de Bosweg, duide lijk de weg in tweeën was gedeeld, en handhaving van één straatnaam verwarrend zou werken. Hoe het ook zij, de raad ging met het b. en w.-voorstel'in meerderheid akkoord, en de weg is intussen al omgedoopt. De inspraak van de bur gerij had hier dus weinig zin. Zonder voorafgaande kennisgeving heeft de gemeente onlangs ook nieu we naambordjes aangebracht op de Grote Markt, die tot dan toe officieel „Markt" heette. De oude naambord jes zullen wel in het r.iuseum terecht komen Nu is het inderdaad zo. dat on danks de benaming „Markt" er in de praktijk altijd gesproken wordt over Grote Markt. Vroeger had men de Grote Markten de Kleine Markt, dit laatste dan voor het Hensenius- plein .Veel vroeger sprak men zelfs van Verrekusmert en Koewemert, om aan te duiden dat op de ene markt varkens (biggen) werden ver kocht, en op de andere markt weke lijks koeien werden aangevoerd. De benaming HenseniuspleLn is eerst na de oorlog gemeengoed ge worden in het spraakgebruik. Tot dan was die naam feitelijk gereser veerd voor het plein vóór de Gouden Leeuw. Door de benaming Grote Markt of ficieel aan te brengen heeft de ge meente dus feitelijk het taalgebruik bevestigd. In feite toegegeven aan de (in)spraak van de burgerij Nu de plannen van Landweert een eerste aanzet hebben gevonden en zelfs de toekomstige straten reeds een naam hebben gekregen, is de ge meente van plan om de naam Land- weertweg te gaan veranderen. Dit maal zijn ook weer de omwonenden van dat voornemen op de hoogte ge steld. En evenals de bewoners van de voormalige Smakterweg, voelen die aanwonenden helemaal mets voor een naamsverandering. In een brief aan b. en w. (verge zeld van een complete handtekenin genlijst) wijzen de bewoners er o m. op. dat de Landweertweg sinds het jaar 1600 een historische betekenis heeft voor Venray en mede daarom zou het al onjuist zijn om een weg di* zo lang reeds bestaat van naam te doen veranderen. Maar nog meerdere argumenten worden aangevoerd om deze bena ming te behouden. Zo vindt men het b.v. niet juist, om deze oude naam in het nieuwe uitbreidingsplan te gaan gebruiken, waar immers krui den als straatnamen worden aange houden. We zijn benieuwd wat deze in spraak van de aanwonenden voor re sultaat zal hebben. De straatnaamgevers ten gemeen tehuize houden er o.i. maar vreemde ideeën op na. Zoals hierboven al aangehaald, worden de nieuwe stra ten in plan Landweert naar kruiden genoemd. De toevoeging straat of weg wordt niet gebruikt. Zo kan men daar dus als adres krijgen: Herders- tasje 1, of Hop 2, of Huislook 3, enz. enz. Eerlijk: we kunnen ons wel fraaie re namen voorstellen. Maar ja, zelfs Shakespeare zei al „Woth is in a name" UIT DE COMMISSIE VOOR OPENBARE WERKEN De aanleg van een vuilwaterriool in de Paul Burgmanstraat (tussen Inalfa en Rank Xerox) welke was gepland voor medio 1981, blijkt nog dit jaar dringend nodig te zijn. Deze verbindingsriool van Maasheseweg naar de Smakterweg moet het over tollige water naar de zuiverings installatie voeren. Men verkeerde in de veronderstel ling, dat de verbinding van het riool in de Oostsingel met het riool in de Willemstraat nabij de Akkerweg voorlopig voor voldoende afvoer kon zorg dragen. Dit laatste blijkt helaas een misrekening te zijn. In de prak- Tijdens een plechtige eucharistie viering, is j.l. zaterdag Pater W. Barnhoorn o.f.m. geïnstalleerd tot pastoor van de Paterskerk. Hij werd hiermede opvolger van Pastoor Th. Pothof, die na 17 jaar de zielzorg in deze parochie te hebben verzorgd, het wat rustiger aan gaat doen. De installatie-plechtigheid werd geleid door deken L. Theunissen met assistentie 'van Pastoor Haenen uit Leunen en Pastoor v. d. Zande uit Brukske. De nieuwe pastoor is voor zijn pa rochie geen onbekende. Hij heeft reeds enkele jaren in de Paterskerk geassisteerd en was ook in de paro chie van het Brukske werkzaam. Verder is de nieuwe pastoor nog in Noord Holland en Zuid Limburg in parochies werkzaam geweest. Nic van der Veen Juwelier ,-JJ AMRKTHOF Grote Marlt1 J3 Venray Wij ruimen op van 17 jan tot 7 februari Vele koopjes, grote kortingen In de „Defensiekrant'*, een wekelijkse uitgave van de di rectie Voorlichting van het Ministerie van Defensie, be stemd voor het gehele defen siepersoneel, lazen we deze week het volgende bericht: „Dit jaar zal de Open Dag van de Koninklijke lucht macht worden gehouden op zaterdag, 20 september. Wie dan de KLu eens van dichtbij wil ziiien en horen is welkom op de vliegbasis De Peel, gele gen naast de vliegbasis Vol- keL" Met een dergelijke voorlich ting hebben we alle kans dat het op de vliegbasis De Peel erg rustig zal blijven. Maar mogelijk weet men vóór 20 september ook bij Defensie waar deze vliegbasis precies •ligt. Hotel-Bodega Restaurant GROTE MARKT 2a-4 VENRAY TEL. 04780-86969 Cdandte-lic^lt 2)t Jiner Zaterdagavond 19 januari en zondagavond 20 januari 4-gartgen diner incl. wijn naar keuze voor 2 personen 70,- all in Op zaterdagavond met muzikale omlijsting van Trio Gré Smolders. Reservering gewenst. Zondag geopend vanaf 16.00 uur. Liefhebbers van schaatsen en dat zijn er veel zijn de laatste da gen weer volop aan hun trekken ge komen. De bergingsvijver nabij het Brukske is een van de grote trek pleisters. Maar ook de vijvers voor het ziekenhuis geven vooral de jeugd veel „armslag''. Er zijn zelfs liefheb bers die hun baantjes gaan trekken op de in wording zijnde visvijver na bij het Roosendaal. Ons bereikten verschillende reak- ties van bewoners uit de wijk Vel- tum, welke er allemaal op wezen dat schaatsen in die wijk niet tot de mo gelijkheden behoort. Er is een piep klein baantje in het Mastbos, maar dat is dan ook alles. De ouders voe len er weinig voor hun kinderen maar ongecontroleerd elders te laten schaatsen, ook al vanwege de vroeg invallende duisternis. In feite is dit een jaarlijks terug kerende klacht. De periode dat men echt fijn kan schaatsen is dikwijls maar zo kort, dat men de gelegen heid moet aangrijpen, zodra die zich voordoet. IJsel en sneeuw kunnen al gauw spelbrekers zijn. Opnieuw vraagt men ons of de ge meente hier niet attent kan zijn en een of andere speelruimte onder wa ter kan zetten, zodat een gehele wijk er van kan profiteren. Ons inziens terecht, wijst men er op, dat de gemeente veel doet aan recreatieve sport. Maar juist de schaatssport komt elk jaar tekort. Het moet toch mogelijk zijn, dat de gemeente ook hier de helpende hand reikt. De ouders zullen zeker wel een kleine vergoeding willen geven, als ze weten dat hun kinderen „binnen handbereik" deze wintersport aan het beoefenen zijn. tijk is namelijk gebleken, d£t bij zware en veelvuldige regenval zoals o.a. in de laatste maanden, de water stand in het riool Oostsingel regel matig stijgt tot boven de kruin van de weg. Hierdoor ontstaat water overlast nabij de kruising Maashese wegPaul Burgmanstraat. Afgezien van het feit dat de directe omgeving hier veel hinder van ondervindt, stagneert hierdoor ook de afwerking van 't project „doortrekking Noord en Oostsingel". Op grond van het vorenstaande is dé gemeente derhalve van mening dat om verdere stagnatie en water overlast te voorkomen nu zo spoedig mogelijk moet worden overgegaan tot aanleg van het bedoeld vuil waterriool in de Paul Burgman- straat. De kosten voor de uitvoering worden geraamd op 371.000,ex clusief b.t.w. Over enkele jaren, als in het plan Landweert de te bouwen woningen bewoond zijn, zullen nog enkele riool werkzaamheden verricht dienen te worden. Zo moet er langs de Maas heseweg, vóór het terrein van Rank Xerox nog een schoonwaterriool ko men. Dit is ook het geval aan de Smakterweg achter het terrein van Rank Xerox. Beide rioleringen ko men tesaman in een groot overloop bassin van zo'n 25 x 65 meter, dat bij hevige regenval het op dat moment overtollige water moet opvangen. Wellicht wordt dat in de toekomst een ideale plaats voor een ijsbaan. AANKOPEN IN CENTRUM De commissie voor openbare wer ken had geen bezwaar tegen verlen ging van het delegatiebesluit voor grondaankopen in het centrumplan. Volgens dit besluit mogen b. en w. zonder tussenkomst van de raad in het centrumplan grond aankopen, indien daar behoefU* aan is, of tus sentijdse doorverkoop zulks wense lijk maakt. Overigens heeft dit be sluit weinig om het lijf. Het vorig jaar kocht de gemeente op deze manier slechts drie percelen. De raad wordt dan achteraf over deze transakties ingelicht. OVERSLAGPLAATS Op een terrein aan de Maashese weg .achter Rank Xerox en ongeveer tegenover de uitmonding van de nieuwe provinciale weg, wil de firma Kortenoeven een overslagplaats in richten. De bedoeling is dat de klei nere containers daar in grote con tainers worden overgestort en sa mengeperst. Vijf normale containers kunnen op die wij_ze in één grote con tainer geborgen worden. Dit bete kent voor deze firma veel minder transportkosten naar de regionale stortplaats. Men verwacht dat de omgeving geen hinder van deze overstort zal ondervinden. De voorschriften van wege de hinderwet zullen streng worden toegepast. Nog bruikbare materialen als puin, zand en grind zullen apart worden opgeslagen. Dit geschiedt nu nog in het bedrijf aan de Plataanstraat en dat is daar geen fraai aanzicht. Aan genomen mag worden dat t.z.t. dit bedrijf daar zal gaan verplaatst wor den. WITTE VENNEN Voorgesteld werd, om in het indus trieterrein Witte Vennen enkele per celen grond te verkopen. Allereerst 130 m2 aan Bouwbedrijf Raedts, als afronding van het inmiddels in haar bezit zijnde perceel. Verder 3680 m2 aan H. Voermans voor een op te richten aannemingsbedrijf. De grond wordt verkocht voor 34,per m2. Nog steeds is er geen oplossing ge vonden voor het verplaatsen van de Polygas-tanks van het stations-em placement naar de Witte Vennen. De benodigde grond is gedeeltelijk in eigendom van de firma Carl Freu- denberg. Deze firma heeft geen be zwaren tegen verkoop, maar wil wel de garantie dat plaatsing van de Po- lygastanks daar, geen hindernis mag zijn voor mogelijke uitbreidingen van haar bedrijf in de toekomst. De ze garantie kan de gemeente in feite niet geven. Toch hóópt men in onder ling overleg tot een oplossing te ko men. Het is dringend nodig dat deze tanks van het station-emplacement verdwijnen. Door uitbreiden van het bestemmingsplan Oostrum liggen ze nu gevaarlijk dicht bij de woningen. SMAKTERHEIDE Geen problemen had de de com missie tegen verkoop van 2660 m2 grond in het bestemmingsplan Smak- terheide, aan M. Will ems uit Grub- benvorst. Deze heer wil zijn hout- droogbedrijf daar ter plaatse gaan uitbreiden. Ook hier kost de grond 34,per m2. GRONDRUIL De gemeente kan 3,51 ha grond ruilen in het bestemmingsplan Veu len. Zij levert daarvoor in 7,50 ha landbouwgrond in Ysselsteyn en geeft bovendien nog ruim 84.000, uit.Een op 't eerste gezicht voor de betrokkene alleszins voordelige transaktde. De grond in Ysselsteyn is echter verpacht, zodat deze door de nieuwe eigenaar niet in gebruik kan worden genomen. De grond in het Veulen komt ge deeltelijk ter beschikking voor wo ningbouw en kost de gemeente in feite 5,per m2. De niet te gebrui ken grond kan men voor die prijs beslist wel kwijt. Nu het bestemminsgplan Veulen door Gedeputeerde Staten is" afge keurd ligt het in de bedoeling de dorpsraad van Veulen uit te nodigen voor een bespreking van de alterna tieve plannen zoals die door de ge meente zijn opgezet. VUILNISOPHAALDIENST Een „klein" misverstand is oor zaak geweest dat het tarief voor de vuilnisophaaldienst in onze gemeen te feitelijk te hoog is vastgesteld. Door deze verhoging c.q. voordeliger wijze van storten op de centrale vuil nisbelt is het mogelijk dat onze ge meente voor 100% aan de vuilnis ophaaldienst kan gaan deelnemen. Dus ook de ver afgelegen woningen. Uiteraard blijft vrijstelling voor hen die hun huisvuil op een andere ma nier kwijtraken mogelijk. GLASCONTAINERS De service van Spéciaal Transport Deume, om in onze gemeente enkele glascontainers te plaatsen, komt te vervallen. Het bedrijf dat dit glas werk verzamelt gaat nu zelf kleine containers plaatsen en regelmatig ledigen. In onze gemeente komen er een 12-tal te staan. In elk kerkdorp een en bovendien in Venray-centrum twee achter de schouwburg; een in het winkelcentrum Veltum; een in het winkelcentrum Brukske; een bij de Kroonwinkel in de Höenderstraat en een bij Jan Linders aan de Bon gerdstraat. Ook zoekt men nog een plaats nabij de Grote Markt, Hof straat en Grotestraat LINDEBOMEN Nu men een aantal lindebomen aan de Langeweg geveld heeft, van wege de overlast, blijkt dat er hier en daar één moederziel alleen is blij ven staan. Dat vond men geen fraai gezicht. Maar de aanwonenden heb ben inmiddels al verzocht die reste rende bomen ook maar te .rooien en dan voor een gehele nieuwe aanplant te zorgen. De gemeente voelt daar wel wat voor. zodat men mag ver wachten dat binnenkort ook de laat ste druipende lindeboom zal sneuve len. BERGKW ARTIER Men moet al heel goed thuis zijn in wirwar van straatjes in het Berg- kwartier, om een bepaald huisnum mer te vinden. Voorgesteld werd dui delijk aan te geven wélke huisnum mers er via een bepaald straatje te bereiken zijn. En ook daarvoor had de gemeente alle begrip, zodat ook hier meer duidelijkheid zal komen. van de volgende merken: Mc Cloud Bip Landlubber John Slim BC Jeans Survive Falcon Sherman M MARKTHOF Misschien is de vorstperiode, als u dit leest, weer voorbij. Maar de win ter duurt nog lang. Daarom: als het effe kan graag bij de eerstvolgende vorstperiode meer ijsbanen. HOOG KWALITATIEF RESULTAAT Om te beginnen is vermeldens waard dat op 2 januari 1905 de Coö peratieve Zuivelfabriek te Venray officieel in bedrijf werd gesteld; on langs was deze onderneming 75 jaar in bedrijf. In 1979 werden verwerkt 120 mil joen kg. melk, 5 miljoen kg. room waaruit werden geproduceerd 8 mil joen kg. boter. De DMV - Campina heeft daarbij geen bijdrage geleverd aan de zoge naamde boterberg, welke berg ove rigens voor deskundigen slechts een heuveltje is, daar een zekere surplus Uit een oogpunt van een goed gega randeerde voedsel-voorziening als algemeen gewenst wordt geacht. Bovendien wist de onderneming DMV - Campina daarbij goede prij zen te behalen. Bij de wekelijkse boterkeuringen van de Zuid Nederlandse Melkindus- trie, DMV - Campina kwam het be drijf te Venray over het jaar 1979 als de beste uit de bus, zij behaalde voor de tweede achtereenvolgende maal, rangnummer 1 van de thans nog 20 boterproducerende bedrijven in Zuid Nederland, te weten Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Dit gunstige recsultaat werd be reikt in een goed samenspel en door goede prestaties van het gehele per soneel. Een felicitatie aan de directie, be drijfsleiding en pen speciale geluk wens aan de botermakers en overige medewerkers van het bedrijf is dan ook zeker op zijn plaats. De Venrayse Vastelaovesvereni- ging „De Piëlhaas" wijkt dit jaar met de uitreiking van de Bronzen Piëlhaas voor het eerst af van een jarenlange traditie. Het is steeds de gewoonte geweest een inwoner van Venray-kom, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap te eren met deze carnavaleske on derscheiding. Dit jaar heeft men ver der gekeken dan de-grenzen van het Piëlhazenrijk en een gemeentenaar gevonden, die buiten Venray-kom woont, maar toch een zeer verdien stelijke inwoner van de gemeente is. Het is Harrie Philipsen uit het Yssel- steynse Piëlreuzenrijk, die de eer te beurt valt deze onderscheiding in ontvangst te mogen nemen. De tweede afwijking van de tradi tie is de datum van uitreiking. Deze keer geen schouwburg als plaats van handeling, maar de ontvangstruimte van het gemeentehuis. En de uitrei king geschiedt tijdens de bijeenkomst op zaterdag 16 februari waarbij Prins Jan III officieel zal worden geïnstal leerd tot heerser over het Piëlhazen rijk. De Ysselsteyner Harrie Philipsen is de man, die zich jarenlang heeft in gezet voor de leefbaarheid van de ldeiine kernen. Ruim tien jaar was hij voorzitter van de inmiddels opgeheven Rayon commissie Venray, waarin alle wijk en dorpsraden vertegenwoordigd wa ren. Daarbij heeft hij zitting in de commissie woningbouw kerkdorpen in welke funktie hij zich heeft laten kennen als een uitstekend pleitbezor ger voor de leefbaarheid van de tien Venrayse kerkdorpen. De totale kemenproblematiek be hartigt hij als voorzitter van de werkgroep kleine kernen. Het overleg met alle wijken voert hij als bestuurslid van de stuurgroep buurtwerk. Een groot gedeelte van zijn tijd be steedt hij aan de Stichting Samen- levings Ophouw (S.S.O.) waarvan hij zowel algemeen bestuurslid als lid van het dagelijks bestuur is. Op politiek terrein is hij voorzitter van de kring Venray van het C.D.A. Met de keuze van Harrie PHlipsen heeft „De Piëlhaas" een uitstekende kandidaat gevonden, temeer, omdat Harrie Philipsen zich steeds geheel belangeloos voor de gemeenschap heeft ingezet. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 x9 f 0.75 9 x 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen Voor de tweede achtereenvol gende week moeten wy een verhaal van Pater Piet Hoe- demaekers wegens plaatsge brek laten liggen. By dat ver haal wordt een overzicht ge geven van de financiële situa tie in zyn missie. Wy willen u niet langer onthouden, dat in 1979 de Venrayse bevolking ruim 43.000,by een heeft gebracht voor zyn bootvluch telingen en andere missie-ob- jekten. Zoiets mag gerust in de krant Volgende week zul len wy bedoeld verhaal beslist publiceren, zodat u kunt lezen wat er met uw bydragen aan Pater Piet is gebeurd. Stianstra Venray BV. Stationsweg 11. tal 0478014438 ÜVf/IVAK

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1