VENRAY 1979 IN KORT BESTEK JANUARI Met een dik pak sneeuw en strenge vorst stappen we 1979 in. Peel en Maas gaat zijn honderd ste jaargang in. De heer Richard Jenniskens, chef technische dienst Campina, ont vangt ter gelegenheid van zijn 40 jarig dienstjubileum de zilveren me daille in de orde van Oranje Nas sau. De commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting bekijkt plannen voor duurdere woningbouw voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Als opvolger van pastoor Sjef Janssen wordt in Ysselsteyn pastoor van Uden geïnstalleerd. De eerste Venrayse ijswedstrij- den worden op de bergingsvijver in het Brukske georganiseerd door het Ccmité Rekreatiesport te Venray. Op 19 januari wordt „Pa" Jans sen gehuldigd voor het feit dat hij 40 jaar in dienst van de politie is. Het Venrays Mannenkoor hul digt vier jubilarissen waaronder spe ciaal Fons Baltussen, die daarvoor beloond wordt met de zilveren me daille in de orde van Oranje Nas sau. De commissaris van de Konigin in Limburg, dr. J. Kremers, brengt een werkbezoek aan de gemeente Venray. De raadsleden G. Thijssen en H Oudenhoven hebben het bestuur van de WD afdeling Venray laten weten dat zij zich bedanken als lid van de raad der gemeente Venray. Mejuffrouw led Verstralen viert haar 40-jarig'onderwijsjubileum. Op 80-jarige leeftijd overleed Giel Kusters, een bij vele Venrayers bekende schilder/tekenaar die o.m. in vele pentekeningen het oude Ven ray bewaarde. Het aantal werklozen stijgt fors. Telde men in december 647 manne lijke werklozen, in januari reeds 760. De vrouwelijke werklozen bereiken het aantal van 154 meer dan in 1978. De plafondproblemen in hel Brukske blijken niet die van Veltum 2 te zijn en zijn vrij eenvoudig op te lossen. De commissie voor onderwijs, vormingswerk en recreatie en voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting bespreken het ontwerpplan voor het recreatiegebied Vlakwater. De commissies concluderen dat de plannen verder uitgewerkt mogen worden en dat de gemeente aan een bestemmingsplan kan gaan werken. Het Schuttersveld herdenkt het feit dat 10 jaar geleden dc eerste be- wonejKThun intrek namen in het ver zorgingstehuis. In samenwerking tussen de dorpsraad van Oostrum, de stede- bouwkundige afdeling van de ge meente en de plantsoenendienst zijn de ontwerptekeningen voor de aan leg van het dorpsplein Oostrum tot stand gekomen. De raad moet nog beslissen om het geld hiervoor be schikbaar te stellen. Plandeel Westeinde is naar de wensen van de Kroon aangepas4., zo dat het herziene bestemmingsplan Veltum II ter inzage ligt op de ge meente. FEBRUARI Venray neemt afscheid van Prins Paul II en verwelkomt Prins Wim II met zijn adjudanten. De M.C.V. ..Janslüst" brengt een 500 cc internationale motocross met weerldkampioen Heikkie Mik kola als grote trekpleister. Oud-minister J. van Kemenade opent officieel de nieuwe openbare basis- en kleuterschool „De Keg". Straatterreur blijft in Venray ook niet uit. Meer dan 100 autoban den werden kapot gestoken en tien lallen andere vernielingen aan auto's werden op 'n vrijdagavond aange bracht. Harry Linskens en mevr. v. d. Kop-Janssen vertegenwoordigen Nrd.-Limburg met hun traditionele klederdracht op een nieuwjaars receptie voor het corps diplomatiek in Amsterdam, gegeven door H.M. de Koningin. Artiesten van eigen bodem staan ook nu weer 4 avonden in de piste van Circus Mök. De commissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting wordt geconfronteerd met het bebouwings- voorstel eerste fase van het bestem mingsplan Landweert. De commissie voor openbare werken adviseert gunstig omtrent het beschikbaar stellen van een kre diet van bijna 6.000.000.voor de doortrekking van de Noordsingel- Oostsingel. B. en W. richten een verzoek aan de monumentenraad om de voormalige bierbrouwerij „De Gou den Leeuw" op de lijst van monu menten te plaatsen. Aan Jan Verheyen, 50 jaar lid van het Oostrum kerkelijk zangkoor, organist en soms ook koster, wordt de pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifice uitgereikt. Piet Jacobs ontvangt de Bron zen Piëlhaas als blijk van waarde ring voor zijn werk voor de gemeen schap, met name voor de wandel sport. Dokter Sjoerd de Jong mag dit jaar de A.P.K, plak in ontvangst ne men in verband met zijn vele en goe de verdiensten voor de mensen van Venray en omgeving. MAART Venrays gemeentebestuur dis cussieert uitvoerig over de nota „Bouwstenen Jeugdbeleid". Deze no ta wordt zeer positief ontvangen en blijkt een goede basis te zijn voor het te voeren beleid. De nestor van het Oirlose kerk koor Antoon Maessen, ontvangt de Pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifice uit handen van pastoor Gelissen. M.A.N. maakt, ondanks de uil- spraak van de Kroon, weer bezwaar tegen het herziene bestemmingsplan Veltum II. Met name tegen de in dit gebied geplande Karpatenlaan en de in het noordoostelijke gedeelte ge plande zes kavels met toegangsweg. Dit bezwaar zal de woningbouw ech ter niet stagneren. Het geriatrisch verpleegtehuis „De Kruuze" zal niet worden gesloten, maar worden uitgebreid. De dagbe handeling voor geestelijk gestoorde bejaarden zal aan „De Kruuze'* wor den toegewezen. Huub Schols ontvangt de Aid Venrodse Iërepries 1979 uit handen van Veldoke. Twee parochieherders namen afscheid van hun parochie .In Oirlo was dat pastoor Gelissen en in Vre- depeel rector van Pelt. De judovereniging in Venray neemt een eigen clubgebouw in ge bruik in het voormalige lyceum. In verband met de voorgeno men reconstructie van de Kruis straat wordt door het gemeentebe-- stuur een inspraakavond georgani seerd voor de bewoners die unaniem kozen voor de afsluiting van hun straat. Broeder Arnold Miermans o.f.m. neemt afscheid van de parochianen van de Vredeskerk waar hij sedert een aantal jaren als diaken werk zaam was. Ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van de nieuwe St. Jozef kerk te Smakt, draagt Z. Em. Kar dinaal Alfrink een plechtige Hoog mis op. De Gemeente heeft van het hcofd van District Zuid voor Aan vullende Civieltechnische Werken toestemming ontvangen om over te gaan tot het aanbesteden van de doortrekking Oost- en Noordsingel. Burgemeester mr. S. J. M. De- fesche opent de in het oude gemeen tehuis aan de Grote Markt onderge brachte Venrayse Muziekschool. Met enig feestelijk vertoon opent ook het nieuwe winkelcomplex „Markthof" haar deuren. Broeder Ephlsius Drabbels viert het feit, dat hij 50 jaar geleden toe trad tot de kongregatie van de Broe ders van Liefde. De eerw. heer C. J. R. Busch- man is benoemd tot pastoor te Oirlo, in opvolging van pastoor dr. Gelis sen. Deken L. Theunissen deelt dr. Sj. de Jong mee, dat deze onder scheiden is met de St. Silvester orde, een pauselijke onderscheiding. Venray trekt in Maastricht aan de bel vanwege de provinciale sub sidieregeling die eventueel negatieve gevolgen zou kunnen hebben voor de gemeente. Het werkloosheidscijfer wijst 790 aan, waaronder 448 vrouwelijke werklozen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legt dc heer P. Janssen zijn funktie als dï- rekteur van de Venrayse MAVO neer. Tevens werd hij geridderd in de Orde van Oranje Nassau, vanwe ge zijn vele verdiensten op bet on derwijsgebied. Meer als 1300 woningzoekenden staan op dit moment ingeschreven bij de woningbouwvereniging, ter wijl er per maand slechts 3 a 4 wo ningen vrijkomen. De Landweert zal straks een „gemeentelijke kruidentuin" worden. Waar vroeger kruiden groeiden zul len straks de straatnamen daaraan herinneren. Circa 50 bomen worden door leerlingen van de Keg en de LOM- school geplant op de nationale boom- plantdag op de hoek Westsingel Langstraat. Bekend wordt dat Venray dit jaar, m.i.v. augustus, een avond mavo rijker wordt. Binnen drie weken worden ze ven gouden paren in Venray in de bloemetjes gezet; een unieke ge beurtenis. APRIL De lagere scholen in Venray kampen met een groot tekort aan leerlingen. Het gevolg zal ondermeer zijn dat de Henseniussehool in 1980 haar poorten gedeeltelijk gaat slui ten en samengevoegd wordt met de Luciaschool. Hoge kosten zijn de oorzaak er van dat in Merselo geen telefooncel geplaatst zal worden. 40 jaar geleden werd pastoor Thomas Pothof, pastoor van de Pa terskerk alhier, tot priester gewijd. Venray waagt weer een Zes kamppoging, ditmaal in een opgave voor een „stedenspel". Wethouder G. Schols steekt de eerste spade in de grond voor de bouw van achtenvijftig woningen in het bestemmingsplan „De Wieën". De gemeente Venray maakt ge bruik van de mogelijkheid om het huisvuil, afkomstig uit onze gemeen te, maximaal een half jaar op de stortplaats in Maasbree te storten, daar het Venrayse Broek vol is. Tijdens het jaarlijks lentefes tijn eert fanfare „De Peelklank" haar zilveren voorzitter H. Jenniskens of wel Pascher Harrie. Hel Jachthoorn- en Trompet- tenkorps „Sint Petrus Banden" viert zijn 20-jarig bestaan met tal van fes tiviteiten en huldigingen van enke le jubilarissen. De Venrayse gemeenteraad wordt uitvoerig nader geïnformeerd over het bestemmingsplan buitenge bied: wanneer de raad het voorbe- reidingsbesluit neemt, zal dat buiten gebied „bevroren" zijn. Venrays gemeentepolitie neemt afscheid van de hoofdagent Mari- nus „Pa' Janssen, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het tweede herenteam van VC Rooy wordt kampioen van de eerste klas afdeling district 23 en gaaf vol gend seizoen promotieklasse spelen. Drie diamanten bruidsparen worden in Venray gehuldigd. De heer M. Kooien wordt met overgrote meerderheid gekozen tot president van „Euterpe". Hij volgt hiermee de heer L. Laurensse op, die deze funktie na 25 jaar neerlegde. In de raadsvergadering worden de bestemmingsplannen Smakterhei- de, de Witte Vennen en De Hulst vastgesteld cn het bestemmingsplan „buitengebied' voorbereid. De commissie voor handel- en middenstandszaken benoemt drie le den uil de raad en drie niet-raads- leden. De raad stelt een krediet van 465.000,beschikbaar voor de re constructie van de riolering en de herinrichting van het Hensenius- plein. 110.000,komt terug aan subsidie en eerzelfde bedrag bren gen de bewoners van het Hensenius- plein bij elkaar. MEI De Ursulinen huren niet langer het „Frculekeshuus" van de gemeen te: dit ligt in de lijn der verwachtin gen. Het besluit hierover moet ech ter nog word. n genomen. Tot ridder in de Orde van Oran je Nassau wordt benoemd het raads lid J. A. C. de Bruyn. Tweemaal goud is voor de heer M. H. J. v. d. Venne. oud-schoolhoofd van Merse lo, en H. W. Troisfontaine, hoofd- emplcyé voor bijzondere diensten PTT. Vijfmaal zilver is voor Grad Lcmmens, mej. P. Arts, P. Lenssen, J. Janssen en in Oirlo W. J. Maas. Wethouder G. Schols maakt be kend in juli 80 zijn wethouderszetel in te ruilen voor een raadszetel. Een rijdend A.N.W.B.-kantoor zal voortaan iedere week stand plaats innemen in Venray. B. en W. hebben beslist advies te vragen aan de Stichting het Lim burgs Welstandstoezicht èn aan de provincie in verband met de plan nen van een agrariër om een 20 me ter hoge ruwvoersilo te bouwen bij zijn bedrijf. Het college van b. en w., ge machtigd door dc gemeenteraad, gaat bij de Kroon in beroep tegen een uit spraak van G.S. van Limburg inza ke de beroepskwestie over het be drag per kleuter 1976 n.l. 15,66. L. Nelissen bereikt de pensioen gerechtigde leeftijd en neemt af scheid tijdens een grootse receptie. De commissie Openbare Wer ken buigt zich over de uitvoering van het onderhoud van Venrays we gen Door de grote herstelkosten zal enig onderhoud en herstel naar later tijdstip verschuiven, evenals dat de urgentie verandert. Het Pinkster-weekend wordt een aaneenschakeling van muzikale hoogtepunten in Merselo. Muziek feesten die dit jaar georganiseerd worden door de voetbalclub bij ge legenheid van hun 20-jarig bestaan. De gemeenteraad heeft drie uur nodig om „ja" te zeggen tegen de concept Inspraaknota Venray. De Industriële Club Venray e:o. herdenkt het feit dat 25 jaar geleden deze vereniging werd opgericht. De club omvat momenteel 16 indus trieën met circa 5.000 medewerkers. In de Petrus Bandenkerk wordt het nieuwe vaandel van schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, tijdens een eucharistieviering, ingezegend tesamen met de onlangs gerestau reerde eeuwenoude gildetrom. Pastoor Keulaerds o.f.m. volgt de vorig jaar overleden Pastoor Joos Arts op in Castenray. De wijk Veltum viert het wijk- feest Veltum-10. om het 10-jarig be staan van de nieuwe opzet van deze wijk te gedenken. Het gebouw van de Molukse Ge- meenschao in Venray wordt officieel geopend door wethouder Schols. Er is een eind gekomen aan de huisvestingsproblemen van de Kon. Harmonie Euterpe. Voor de tijd van 3 jaar heeft de vereniging van de gemeente „De Perdstal'' kunnen hu ren. JUNI Voor het centrum worden mo menteel plannen uitgewerkt voor de bouw van ..Patershof" tussen de Pa- tersstraat en de Henseniusstraat. De gemeente denkt op korte ter mijn te starten met de bouw van 48 wooneenheden voor een- en twee persoons huishoudens nabij de aan sluiting van de doorgetrokken Noordsingel op de doorgetrokken Oostsingel. Wilma Weert is tegenover de sportvelden op het terrein aan de Zuidsingel begonnen met de bouw van 25 premiekoopwoningen en 33 woningen in de vrije sector! De vlag in top op de eerste wo ningen in het plandeel Kulut II van het bestemmingsplan Veltum II. De plannen zijn klaar voor de bouw van 78 wooneenheden voor een- en tweepersoons huishoudens tussen de Leunseweg en de Kruis straat. Kapelaan Th. van Galen zal in concelebratie zijn. Eerste H. Mis op dragen in de Vredeskerk. Aan de Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. wordt door de raad het verzoek gedaan een inventarisatie te maken van waar devolle gebouwen in de gemeente Venray. Het le dameselftal van SVV heeft zich dit seizoen waar gemaakt: eerst kampioen, dan de KNVB beker en vervolgens Limburgs kampioen. 11.460 inwoners van de ge meente Venray brengen hun stem uit op een van de tien .partijen die kandidaten beschikbaar hebben ge steld voor het Europese Parlement. Dat is 53,2%. Aan de Overloonseweg vordert de bouw van twee paviljoens voor 156 patiënten van de beide Venrayse psychiatrische inrichtingen. Het veiligheidsinstituut reikt 'n prijs uit aan de 17-jarige Martien Kappel, leerling van de LTS. Hij is winnaar geworden van de nationale affiche-tekenwedstrijd van het Vei ligheidsinstituut te Amsterdam. Het voetbalteam van het Bosch- veldcollege behaalt het Nederlands kampioenschap. Het startsein wordt gegeven voor de 21e Avondvierdaagse in Venray. De st reekschouwburg houdt weer haar beursdagen, met een veel belovend programma voor 1979-1980. „Ars Musica" onderneemt een succesvolle concertreis naar Noord- Frankrijk. Het verwarmingsdebat tussen 832 huurders van flats en de wo ningbouwvereniging Noord-Limburg leidt tot de conclusie dat de huur ders alsnog de verhogingen, voort vloeiende uit de gestegen verwar- mingskosten, zullen moeten betalen. Voortaan gaat één centrale alarmpost voor brand- en ongeval lenmeldingen funktioneren voor het hele gebied van het Gewest Noord- Limburg. Venray heeft het laagste per centage werklozen bereikt n.l. 4%. De hoofdinspecteur en zes in specteurs brengen een werkbezoek aan dc kleuter-:, en lagere school van Heide in het kader van de proble matiek rond de scholen op de kleine kernen. De Surinaamse - Antilliaanse vereniging opent de deuren van de nieuwe verenigingsruimte in het voormalig Lyceum. De gemeenteraad neemt het „historisch besluit" tot instelling van een gemeentevlag. JULI Bij gelegenheid van het feit dat Venray 10 jaar gemeentepolitie heeft, publiceert de dienstcommissie van de Venrayse politie een „zwartboek" over de abominabele slechts huisves ting van het korps. Er zal geen integratie komen tussen VWO/Havo Horst-Venray, daar de drie stichtingen grote me ningsverschillen hebben over funda mentele aangelegenheden. Het winkelcentrum Venray or ganiseert weer een standwerkerscon cours. De PvdA-fraktie ageert tegen ongecontroleerd storten in de zand- 'afgraving Vermeulen middels brie ven aan de colleges van Gedepu teerde Staten van Limburg en het college van b. en w. van Venray. Hierop spant de heer Vermeulen een kort geding aan tegen J. Konings, het PvdA-raadslid. Er wordt een duidelijk „nee" gezegd door de meerderheid van de gemeenteraad tegen een voorstel van het college.van b. en w. Deze meer derheid voelde er niets voor een be noeming van een erkend gewetens bezwaarde dienstplichtige ten be hoeve van het MASJ te bekostigen. In Den Haag dient voor de Raad van State de Arob-zaak, welke G. Strijbosch (friture Veltum) had aan gespannen tegen de gemeente Ven ray. De raadsman van G. Strijbosch trekt, staande de zitting, het Arob- beroep in. De gemeente zal nu met G. Strijbosch bekijken of er moge lijkheden zijn in Landweert. De Venrayse zwemvierdaagse opent met de opstijging van een hetelucht ballon. De Zangers van St. Frans „toe ren" op dit moment door Frankrijk en oogsten veel succes. Een deputatie van de Scouting Venray en het gewestbestuur van Scouting Limburg komt haar dank betuigen i.v.m. het beschikbaar stel len van 480,000,voor de bouw van een nieuw scoutingonderkomen in Venray. Aan burgemeester Defe- sche wordt, de „knoop van Scouting Limburg" aangeboden. Het college van b. en w. zal de gemeenteraad voorstellen over te gaan tot stichting van een openbare kleuter- en basisschool in de wijk Landweert. Op de Lips Autodron in Drunen wordt de Ysselsteynse doe-het-zel- ver Toon Vullings onderscheiden met de eerste prijs in de categorie II, voor zijn „Vullingsmini". Het aantal werklozen steeg met 69 naar 'n totaal van 516. In juli 1978 waren dit er 367. Vele Venrayse middenstanders worden verrast met een brief van een Arabisch beleggingskonsortium waarin gevraagd wordt of men inte resse heeft het zakenpand te verko pen. De voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State willigt het verzoek van de Milieu groep Venray in tot schorsing van de door Gedeputeerde Staten van Limburg verleende „verklaring van geen bezwaar" tegen het bouwen van een nieuwe fabriek van Saweco op ..De Witte Vennen Er mag der halve voorlopig niet worden ge bouwd door Saweco. Na 2 selektiewedstrijden gelukt het Jac. Siebers zich in het nationale team handboogschieten te plaatsen. Hij wordt daarmee tevens nationaal reserve kampioen handboog. De renovatie van de woningen in Zuid gaat niet door omdat 30% slechts renovatie wil. Wel zal begon nen worden met het achterstallig onderhoud. Ysselsteyn begroet de 2.000ste inwoner: Sandra Janssen. Ruim 600 jongens en meisjes uit Venray en de kerkdorpen genieten van een fijn vakantieprogramma tij dens het Kindervakantiewerk. AUGUSTUS Het personeel van Venrays po litie is hoopvol gestemd nu van de zijde van het ministerie van Bin nenlandse Zaken de mededeling is verstrekt dat op de prioriteitenlijst de bouw van een nieuw Venrays po litiebureau is geplaatst. Het pand Creemers op de Grote Markt wordt gesloopt nadat de kra kers het pand hadden verlaten. Er is nu een nieuwe doorbraak tot stand gekomen tussen hel „oude" centrum van Venrav en de toekomstige Rose Vlek. De Castenrayse handboogsenut- terij „Batavieren" viert haar dia manten jubileum. B. en W. pleiten in een brief aan de staatssecretaris van het ministe rie van onderwijs en wetenschappen voor het behoud van de Castenray se kleuterschool. Drie gouden bruidsparen wor den deze maand in het zonnetje ge zet. In Smakt viert pater Theodar- dus Mensink zijn zilveren priester feest. De gemeente Venray biedt een nieuw plan pan voor dc bouw van 91 woningen in het gebied Hardeweg en Kulutweg, als onderdeel van het bestemmingsplan Veltum 2. Het een en ander moet nog goedgekeurd werden door Maastricht. De gemeenteraad neemt belang rijke besluiten inzake de bouw van 43 37 woningwetwoningen in plan Landweert, evenals 8 bejaardenwo ningen. Het voormalige kloostergedeelte van 't Lyceum zal verhuurd kunnen worden aan buitenlandse werkne mers. De huurprijs per kamer per persoon zal maximum 250,be dragen. Wanneer er met voldoende belangstelilng is, komt de resterende woonruimte ter beschikking van al leenstaanden. Bij de aanleg van het voorplein van het nieuwe gemeentehuis bij de tweede fase (vleugel Saint Michel) wordt behoorlijk bezuinigd. De aan vankelijke planning van 800.000,— wordt nu teruggebracht op 160.000. Pater Antonius Walenkamp 0.f.m. gedenkt het feit dat hij 50 jaar geleden toetrad tot de broederschap van de Franciscanen. De nieuwe buurtbus Venray MerseloVredepeel doet in Venray haar intrede, S.V. Leunen opent een uitge breid sportcomplex met tal van fes- viteiten. De NCRV heeft b. en w. laten weten dat de Venrayse aanmelding voor „Stedenspel" niet gehonoreerd wordt, wegens het groot aantal aan meldingen. Het voorstel om het Geschied en Oudheidkundig museum te huis vesten in het voormalige Freulekes- huus wordt door de raad aangeno men. De nieuwe WD-raadsleden L. Janssen en J. Houba verrijken de ge meenteraad. Ook dit jaar worden de Duitse jongeren, die werkzaam zijn op het Duits soldatenkerkhof, door de bur gemeester ontvangen. SEPTEMBER Met medewerking van het A.W.B.Z.-kantoor Z.N.L. en de S.P.D, te Venlo is de dagbehandeling in het geriatrisch verpleeghuis „De Kruu ze" gestart. Zr. Ursule viert haar zilveren jubileum als. hoofd van de kleuter school aan de Eindstraat. De Rabobank Leunen viert feesl 1.v.m. het zilveren jubileum van haar directeur, de heer H. Reintjes. Begunstigd met bijzonder fraai weer wordt de jaarlijkse Taptoe ge houden op de Grote Markt. „Huize Bertha" is omgetoverd tot het onderkomen van het Open Jongerencentrum „De Brak". Het nieuwe fietspad van Leu nen naar Castenray wordt voor het verkeer opengesteld. De bedrijfsbrandweer van Rank Xerox wordt gehuldigd voor het 'landskampioenschap dat zij in Win terswijk heeft behaald. Burgemeester Defesche geeft het startsein voor de leerlingen bouwplaats aan de Willemstraat. Dit betekent het begin van de herbouw van de arbeidswoningen in de drie hoek MaashesewegWillemstraat St. Odastraat. Een deel van Landweert is niet meer: de woningbouw plan land weert gaat van start. De nieuwe Venrayse zuiverings installatie wordt opgestart om af braakbacteriën op te kweken. De heer A. P. H..van der Wei den. adjunkt-direkteur van de LTS, viert het feit dat hij 25 jaar aan deze school werkzaam is. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt de heer J. H. Cox afscheid als direc teur van de Rabobank Merselo. Een grote groep oud-strijders van het Engelse Norfolk regiment, dat een groot aandeel heeft gehad in de bevrijding van Venray, wordt door de burgemeester ontvangen bij gelegenheid van de 35ste verjaardag van de bevrijding in Venray. De commissie Geluid en Liedje van 'De Piëlhaas' verheugt zich over het feit dat 20 liedjes ingezonden zijn. om uiteindelijk als carnavals schlager 1980 uit de bus te komen. OKTOBER Venray valt de eer te beurt, dat H.K.H. Prinses Beatrix aanwezig is bij het officieel in gebruik nemen van de raadzaal in het nieuwe raad huis. Het postkantoor te Oostrum wordt opgeheven en Oostrum -zal worden opgenomen in de route van het rijdend postkantoor. Het Boschveldcollege viert zijn 10-jarig bestaan met een „Revue voor U', een grootse reünie en een aantal andere evenementen. De Zangers van St. Frans vie- hun 20-jarig bestaan met muzikale festiviteiten. Op de in aanbouw zijnde obser vatiekliniek van het Psychiatrisch Centrum Venray gaat de vlag in top. Na enkele jaren met ruimtege brek te hebben gekampt, verhuist de uitdeukerij en spuilinrichting van P. Theuws naar de Accaeiastraal naar een modern pand. De heer Bert Hendricx her denkt het feit dat hij 40 jaar als postbesteller in Venray werkzaam is. Er ontbrandt een taxi-oorlog wan neer een taxibedrijf het geldende nachttarief afschaft. Men ziet het als laak van de gemeente om op zeer korte termijn tot een tariefvaststel ling over te gaan. De president van Euterpe, de heer Kooien, kon aan 35 jeugdige muzikanten een diploma uitreiken. Zij genoten hun opleiding aan de Venrayse-muziekschool en bij de in- strukteurs van Harmonie Euterpe. Naar schatting vijf- a zesdui zend belangstellenden uit de ge meente en uit de regio bezoeken het nieuwe raadhuis van Vemay tijdens de open dag. De Koninklijke Harmonie Eu terpe neemt haar nieuwe vereni gingslokaal „De Perdstal" officieel in gebruik. Vier verschillende zaken die achter één gevel gehuisvest zijn en in uiteenlopende behoeften van het koperspubliek zullen voorzien, ope nen hun deuren onder de naam: „Spiegelkwartier". Aan de Antoniusstraat 1 vindt de officiële ingebruikname plaats van het Spaans ontmoetingscentrum. Burgemeester Defesche geeft 't startsein aan een 8-tal jongelui voor een toepwedstrijd welke 60 uren moet gaan duren en waarmee Free Wheelin' 11.000,bijeen wil bren gen voor lichamelijk gehandicapten in Kenia. De commisïse openbare werken gaat akkoord met een voor-financie ring van het nieuwe politiebureau, waardoor begin '80 gestart kan wor den met de nieuwbouw. Ook de raad zegt „ja" tegen het nieuwe politie bureau. Gerrit Rutten verlaat na bijna 50 jaren trouwe dienst drukkerij van den Munckhof. wegens het ver vroegd met pensioen gaan. Aansluitend op de landelijke aklie, zet SW zich in voor de Inva liden Sportclub middels allerlei ak- ties, ondersteunend door Venrayse joekskapellen. Voor een vrij groot gehoor geeft Rijkswaterstaat direktie Limburg onder auspiciën van de Raad van Waterstaat uitvoerige voorlichting over de plannen tot aanleg van de Rijksweg 73. Met name gaat het over de tracering van de 70 km lange' ver binding tussen Maasbracht en Box meer. Van gemeentewege begint men' aan het realiseren van een nieuwe grote visvijver tussen de Ballonzuil en Nieuw Dalland. NOVEMBER Het eerste gedeelte van de Smakterweg zal omgedoopt worden in Dr. Kortmanweg; dit wijst een stemming van de gemeenteraad uit. De staatssecretaris van volks huisvesting en ruimtelijke ordening mr. G. Ph. Brokx, geeft het officieel startsein voor de woningbouw in het nieuwe bestemmingsplan Landweert. Merselo en Vredepeel voelen weinig of niets voor het op stapel staande bestemmingsplan „Buitenge bied". Vooral het feit dat er in de onmiddellijke omgeving van beide dorpen geen nieuwe agrarische be drijven mogen worden gesticht. Venrays Hofkoor houdt, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het Hofkoor, een nieuwe lang speelplaat ten doop. De gemeenteraad gaat akkoord met de aankoop van grond a 25, per m2 voor industrievestiging aan de Henri Dunantstraat, op het in- dustrieterren De Hulst en op de Smakterheide. Voor de vijfde maal wordt in de foyer van de schouwburg 't Scholen- zangfestival gehouden, onder aus piciën van Venray's Mannenkoor. Carnavalsverengiging „De Piël haas" kan terugkijken op een ge slaagd 11-llde; de selectie van vier schlagers voor de plaat! Zentrasport - Internationaal opent onder de naam „Spraeland - Sport" een sportzaak en camping- speciaalzaak. In de vergadering van de com missie voor handel- en midden standsaangelegenheden deelt wet houder G. Schols mee dat het minis terie van economische zaken bereid is een subsidie van rond twee ton te verstrekken ten behoeve van de re constructie van het Henseniusplein. De woningbouwvereniging „Nrd. Limburg" viert de 60ste verjaardag van deze coöperatie. Tevens viert G. Schols zijn zilveren jubileum als be stuurslid en neemt de heer v. d. Vorst afscheid als bestuurslid. De carnavalsclub De Zagewet- ters viert het tweemaal elf-jarig be staan. De gemeenteraad keert zich unaniem tegen voorstellen van b. en w.: allereerst het bouwplan, inge diend voor kantoorruimte met 9 wooneenheden door architecten- en ingenieursburo Gebr. de Vries, op de hoek ZuidsingelLeunseweg en ver volgens een voorbereidingsbesluit tot gedeeltelijke wijziging van het be stemmingsplan Veltum I. De plan nen zullen eerst behandeld moeten worden in de commissie voor ruim telijke ordening. Deken Theunissen overhandigt Joos Ariaens de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia el Pontifice voor hel meer dan 40 jaar fungeren als kolleklant en het werk destijds verricht voor dc herbouw van Ven rays Grote Kerk. DECEMBER De begrenzing van hel kern- winkelapparaat is het onderwerp van gesprek voor b. en w. en de V.Z.O. De Venrayer Sjaak Billokcns ded 25 jaar geleden zijn intrede in de orde van de Salcsianen van Don Bosco. Het gemeentebestuur ontvangt van het college van gedeputeerde staten van Limburg het bericht dat het nieuwe bestemmingsplan Land weert,., de plannen voor de dorpen Castenray, Heide, Merselo, Oirlo en Ysselsteyn zijn goedgekeurd. „Samenwerking* wil geen sa menwerking meer met projekt-ont- wikkelaar Amro-Westland, gezien de nauwelijks vermeldenswaardige vor deringen inzake het centrumplan. De WD-fraktie in de gemeen teraad beticht b. en w. ervan onzorg vuldig bouwvergunningen te verle nen. Vier frakties: Samenwerking, Kerkdorpen, WD en PvdA, zijn van mening dat b. en w. aktiever aan.de ..onderwijskar" moeten trekken. Samenwerking is van mening dat Venrays verkeersproblematiek om zeer goede voorzieningen vraagt. Pastoor Pothof deelt mee dat G. Schols is benoemd tot Ridder in de Orde van St. Silvester, vanwege zijn vele verdiensten voor de Venrayse gemeenschap. B. en W. geven toestemming aan de eigenaar van de panden Leunse weg 29 en 31 om deze te slopen. De bevolking van Heide en Cas tenray kiest op democratische wijze hun nieuwe dorpsraad. Venrays gemeentebegroting wordt in een 15 uur durende vei ga- dering onder de loupe genomen. Bezuinigingen die uit de bus komen bij de behandeling van de begroting 1980 Zijn: -&• een besparing van 15.200, op straatverlichting; ■ft i.p.v. 13 vakatures, slechts 4 vakatures vervullen bij nieuw per soneel in het gemeentehuis; halveren post vorstschade; het voor de Noord-Tangent be stemde bedrag wordt van de priori teitenlijst afgevored; -£}- het bedrag voor een Veltums wijkcentrum vervalt. Ondanks deze bezuinigingen zal de onroerendgoedbelasting toch met ruim 15% verhoogd worden. De officiële eerste bouwhande- ling voor de bouw van 84 woningen voor een- en tweepersonos huishou dens aan de Antoniusstraat wordt verricht door wethouder G. Schols en L. A. Nelissen. De vlag wordt gehesen op de nieuwbouw van de bejaardenkliniek aan de Overloonseweg. P.D.V. De Zwaluw te Venray houdt haar jaarlijkse streekkampioe- nendag, reeds voor de 15e maal. Per 1 januari a.s. legt pastoor Pothof o.f.m. zijn funktie neer en zal worden opgevolgd door Pater W. Barnhoorn. Top - Truck Serice groeide uit zijn jasje en opent een nieuwe gara- ga aan de Maasheseweg In Oirlo is de heer A. Nelissen 25 jaar koster-organist.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 7