100 JAAR Dit jaar circa 800 woningen te bouwen DE WERKLOOSHEID IN VENRAY „Zilverster" verdween uit de aether POELS KEMMERE KOOR ZINGT IN GROTE KERK Venray internationaal WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Bevolking Venray groeide in 1979 met 117 inwoners Leerlingen Bosch- veldcollege in t.v.-programma „Sprekershoek" Dekenaal religieuzenberaad VRIJDAG 4 JANUARI 1980 Nr. 1 HONDERDENEERSTE JAARGANG 53 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Dit eerste nummer van Peel en Maas in 1980, draagt het toch wel in drukwekkende opschrift: .„honderd en eerste jaargang"; een teken dat Peel en Maas nu zijn honderdjarig bestaan heeft volgemaakt. Op zich is dit niet helemaal juist, van de eerste „Venrayschc Courant" draagt als dagtekening 27 maart 1880. Maar „ergens" heeft men latei- de jaargangen gelijk laten lopen met het kalenderjaar. In ieder geval: in maart a.s. is er alle reden om een feestje te bouwen, en dan zullen wij beslist op dit heug lijke feit terugkomen. Wij zijn er trots op te mogen kon stateren. dat Peel en Maas in een nog steeds groeiende behoefte blijkt te voorzien. Met de regelmaat van aen klok stijgt het aantal abonne menten; hetgeen wij toch wel een persoonlijke band met ons weekblad nogen noemen. Dit steeds stijgende aantal abon- lementen heeft ons ook nu weer loen besluiten de abonnementsprijs niet te verhogen en dat is nu al :nkele jaren het geval. Toch was er ditmaal meer dan ooit :en gerede aanleiding om de abon- lementsprijs aan te passen. Per 1 ja- ïuari moet namelijk 4% btw van het ibonnementsgeld betaald worden, /erder heeft de PTT per die datum ;en prijsverhoging van gemiddeld 50 irocent ingevoerd voor de bezorging ran kranten. En aangezien Peel en vïaas in onze uitgestrekte gemeente »ok nu gedeeltelijk per post bezorgd vordt, betekent dit een flinke ader- ating. De exploitaticcijfers over het eer- te halfjaar zullen moeten uitwijzen, <f wij per 1 juli a.s. toch niet nood- ;edwongen tot een verhoging van iet abonnementsgeld moeten over- Een verhoging waar wij niet orj- leruit kunnen komen, is die van ons dvertentietanef. Stijgende loon- en 'apierkosten moeten uiteraard „er- ens" van betaald worden.... Maar ✓ij hebben deze verhoging zo gering logelijk vastgesteld! Al met al geen plezierige bood- chap bij een 100ste verjaardag, laar wij vertrouwen gaarne, dat zo- ✓el abonné's als adverteerders voor en en ander begrip kunnen opbren- en. opdat Peel en Maas ook inder- aad na 100 jaar 'n echte „Venrayse rant" moge blijven. In dit vertrou- 'en zijn wij met frisse moed 1980 innengestapt. Moge dit nieuwe jaar allen dat brengen wat u er zeker an verwacht: geluk en voorspoed, eil en zegen. Het nieuwe jaar heeft zich ingezet et gladde wegen en sneeuwval .Is it eerste niet zo heel plezierig voor weggebruiker - ondanks het tij- ,g strooien van zout - het tweede is or de jeugd zeker zo aangenaam, ooral op de ongerepte percelen wa rt op nieuwjaarsdag al weldra de rste sneeuwmannen te zien. Maar weersverwachtingen zijn van dien ird, dat hen ditmaal nog geen lang ✓en beschoren zal zijn. Het ziet er naar uit, dat het kers verse jaar 1980 voor Venray en dc kerkdorpen een jaar van grote bouwbedrij vigheid gaat worden, na dat het enkele jaren niet de wo ningbouw erg bedroevend is ge weest. Neem b.v. het afgelopen jaar. In Venray-kom kwamen in totaal 56 woningen gereed, t.w. 54 in de vrüe sector, 1 premie-parti culier en 1 door middel val wo ningsplitsing. Met de kerkdorpen derpen erbü kwamen in totaal 117 woningen gereed, waarvan 102 in de vrije sector, 11 premie-particu lier en 4 door middel van woning- splitsing. In de loop van 1979 werden 20 woningen gesloopt of aan de be woning onttrokken. In 1978 werden slechts 62 wonin gen opgeleverd. Doordat er in dat jaar 22 woningen van de voorraad werden afgevoerd, nam het wo ningbestand in 1978 slechts met 40 woningen toe. Wanneer we de officiële cijfers van de gemeente bekijken, dan zien we dat in de diverse bestemmings plannen een groot aantal woningen óf in aanbouw is genomen, of bin nenkort gebouwd gaat worden. Als alles volgens de plannning verkopt, dan kunnen aan het eind van dit jaar niet minderdan 800 woningen aan de woningvoorraad van Venray-kom en rond 200 wonin gen aan die van de kerkdorpen wor den toegevoegd. De grootste bouwaktiviteit vindt uiteraard plaats in het nieuwe be stemmingsplan Landweert, waar on langs is gestart met het realiseren van de eerste fase. In het eerste plandeel komen 598 woningen, waar van naar wordt verwacht te gen het einde van het jaar 100 in aanbouw zullen zijn. Ook in Westeinde (Veltum II) gaat de woningbouw gestaag door. Hier Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen In de loop van 1979 is het inwo nertal van de gemeente Venray ge stegen met 117, waardoor het totaal gekomen is op 32.886 (32.769 op 1 ja nuari 1979). In de loop van het jaar zijn 54 mensen méér vertrokken dan er in gekomen zijn, zodat de groei het ge volg is van het geboote-overschot. Nu de woningbouw op gang is ge komen mag worden verwacht, dat in de loop van dit jaar de 33.000ste inwoner zal kunnen worden inge schreven. is plaats voor 144 vrije sector-wo ningen, waarvoor de kavels reeds grotendeels zijn uitgegeven. Hier zijn zelfs al enkele woningen voor bewoning gereed gekomen. Van de 100 vrije sectorwoningen in Kulut II zijn er intussen 59 klaar of bijna klaar. In het plandeel Hardeweg van het bestemmingsplan Veltum II is plaats voor 89 woningen, welke voor het overgrote deel in de vrije sector worden gerealiseerd. In Vlakwater II, waarvoor de bouwkavels reeds zijn uitgegeven, kunnen in de loop van het jaar 15 vrije sectorwoningen worden ge bouwd. Een vrij groot projekt is ook de omgeving van de St. Antoniusstraat. Hier staan 78 woningen voor alleen staanden en tweepersoons-huishou dens, alsmede 10 premie-koopwonin gen (bouwvereniging) op stapel. In de Burggraaf worden 48 wo ningen voor alleenstaanden en twee persoons-huishoudens gebouwd, ter wijl tussen de Patersstraat en de Henseniusstraat de bouw wordt ver wacht van 29 en aan de Leeuwstraat (ter plaatse van Amos) van 50 wo ningen voor alleenstaanden cn twee- persoons-h uishoudens. In Brukske wordt gestudeerd over de vraag naar het verbouwen van ca. 18 drive-in woningen tot 45 klei ne woningen voor alleenstaanden. In het gebied Maasheseweg-Wil- lemstraat zijn op de z.g. leerlingen- bouwplaats 14 bejaardenwoningen in aanbouw. In De Wieën, het gebied aan de Zuidsingel tegenover het sportveldcncomplex is het complex van 58 door Wilma te bouwen wo ningen nagenoeg gereed. Ook in de omgeving van Desselke is nog enige bouwaktiviteit. Aan de Hoenderstraat zijn drie vrije sector woningen bijna klaar. Aan de Lan- geweg zijn er twee in aanbouw en er komen er nog 3 aan de Frans Mi- chelsstraat. Aan de Langeweg ko men tenslotte nog zes bejaarden woningen, waarmee het woning bouwprogramma voor Venray-kom in 1980 op een rijtje staat. KERKDORPEN De woningbouw voor 1980 op de kerkdorpen ziet er als volgt uit: OOSTRUM: 6 woningwetwoningen, 6 bejaardenwoningen, 3 premie A Leerlingen uit de huidige 3e klas van het Boschveldcollege hebben dit schooljaar een deel van hun studie lessen benut om wat dieper in te gaan op de problemen van ons mi lieu. Na afloop vonden zij, dat over dit onderwerp te weinig informatie via de l.v. werd verstrekt, zeker op een tijdstip waarop de jeugd er ook wat aan heeft, terwijl zij toch de toe komst zijn. Daarom hebben zij naar de NOS geschreven en het resultaat van een en ander is a.s. zondag 6 januari om 20.15 uur te zien via Nederland 2 in het programma „Sprekershoek''. Op zaterdag 5 januari 1980 zal het Pastoor Kemmerer Koor uit Geyste- ren tijdens de dienst van 19.00 uur in de St.. Petrus Bandenkerk te Ven ray de Messe Solennclle (St. Cecilia) van Charles Gounod uitvoeren. Deze mis werd eerder met groot succes door het Pastoor Kemmererkoor uit gevoerd tijdens de Nachtmis in de St. Willibrorduskerk te Geysteren. Ook bij deze uitvoering heeft het Pastoor kemmerer Koor zich wetën te verzekeren van eminente solisten. Stianttra Venray BV, Stationsweg 11. tel.047t0-S443S Zo zullen de sopraansoli worden ver- vertolkt door Marie-Cécile Moer dijk, de tenorpartijen door Pieter van Lierop, terwijl Joep Langenhoff er borg voor staat dat de bassoli goed worden vertolkt. De begelei ding is dit keer in handen van de excellente organist Tjeu Zeyen uit Jabeek. De algehele leiding is in de uiterst bezielende handen van Sef Adams uit Eli. en 4 premie B woningen. Afhanke lijk van het particulier initiatief I kunnen er nog 3 vrije sectorwo'nin- gen bijkomen. LEUNEN: 10 woningwetwoningen. 7 bejaardenwoningen, 12 premie A en 4 ppremie B woningen. Eventueel nog 9 vrije sectorwoningen. OIRLO: 8 woningwetwoningen, 9 bejaardenwoningen, 2 premie A en eventueel nog 7 vrije sector wonin gen. CASTENRAY3 woningwetwonin gen, 8 bejaardenwoningen, 2 premie A en 2 premie B woningen. Even tueel 8 vrije sectorwoningen. YSSELSTEYN: 7 woningwetwonin gen, 15 bejaardenwoningen, 14 pre mie A en 4 premie B woningen. Eventueel 10 vrije sectorwoningen. MERSELO: 5 woningwetwonin- gen, 4 bejaardenwoningen, 6 premie A en 4 premie B woningen. Even tueel 9 vrije sector woningen. HEIDE: 2 bejaardenwoningen en 2 premie A woningen. Eventueel 3 vrije sector woningen. Afhankelijk van het particulier initiatief kunnen in Veulen 3 en in Vredepeel 6 vrije sector woningen worden gebouwd. Op 1 januari j.l. bedroeg het totale woningbestand binnen de gemeente Venray precies 9100 woningen. In de loop van 1980 kan dit totaa1 de 10.000 woningen dicht naderen. Tussen Noordsingel, Langstraat, Groenewoldsepad en Kruisstraat maakt de bouw van het Wilma-projekt goede vorderingen Zondagmiddag om half vijf deed de Venrayse recherche een inval in de woning Maasheseweg 48, waar op dat moment de Verrayse piraten zender „Zilverster op muzikale wij ze de zondagmiddag vulde. Met de woorden: „Er is onraad, wij zijn ge pakt" nam de „piraat" afscheid van zijn luisteraars. De zender welke nu 6 weken in de lucht was. werd stil gelegd. De re cherche nam zend-apparaat, draai tafel en muziekattributen in beslag, en bracht dit met de piraat, de -11- jarige K. H.. over naar het politie bureau. Na verhoor en opmaking van procesverbaal werd hij enkele uren later weer in vrijheid gesteld. „Zilverster" had in deze zes we ken dat hij op regelmatige tijden in de lucht was, een enorme populari teit opgebouwd. Dat resulteerde o.a in een zeer groot aantal aanvragen voor een verzoekplaatje. Zoals de „piraat" ons in een per soonlijk onderhoud mededeelde, was er kennelijk een grote behoefte aan leuke nederlandse muziek. En dat niet alleen bij de oudere luisteraars. In de eerste week van zijn uitzen den, entving hij via zijn postbus reeds een half dozijn aanvragen om een plaatje te draaien. Nu, 6 weken later, lagen er 95 aanvragen in de postbus. „Als ik die allemaal moest afdraaien, had ik wel twee dagen nodig." Dat was misschien ook wel de reden, dat zijn uitzendingen al enkele keren langer duurden dan de gebruikelijke twee uren. De „piraat" is kennelijk een grote tegenstander van bv. Hilcersum 3. „Als je daar naar luistert, kun je net zo goed een engelse zender aan zetten, want het is allemaal engelse en amerikaanse muziek wat je hoort. De nederlandse liedjes komen er amper aan bod". Deze mening blij ken ook zijn luisteraars te zijn toe gedaan, want volgens zijn zeggen ontving hij vele leuke reakties en waardering voor zijn werk. „Natuurlijk wist ik, dat illegaal zenden verboden is. Maar er is wel meer verboden in ons land. Ik zorg de er voor, dat door mijn uitzendin gen niemand gestoord werd; noch de televisie, noch de politie, scheep vaart of luchtvaart. Dus last had den ze feitelijk niet van mij. Maar ja, het mag nu eenmaal niet." „De grote fout die ik maakte, was waarschijnlijk het uitzenden van re- "klame-boodschappen voor enkele za- ken. Dat deed ik gewoon omdat die mensen me dikwijls geheel onbe wust op de een of andere manier hielpen. Ik heb daar nooit opdracht of geld voor ontvangen". Dat de politie met groot machtsver toon die zondagmiddag ging optre den, zat hem helemaal niet lekker. „Als ze één agent gestuurd hadden, was ik ook heus wel meegegaan". Zijn populariteit werd eens te meer bewezen, toen de luisteraars kennis namen van de politieoverval. Bin nen de kortste keren stroomde het publiek naar de Maasheseweg, on wel in die mate, dat een verkeers- Wtj vanorgen voor u: koop en verkoop huur en verhuu' teietiet bouwprojeklenontwikkeling hypotheken veriekeringen beheer Een paar weken geleden hebben wij onder de titel „Omscholing" een overzicht gegeven van de werkloos heidscijfers over de maand oktober. Daarbij konden we gelukkig konsta teren, dat in die maand 26 mannen weer werk gevonden hadden. Te recht stelden we daarbij dat die da ling van het aantal werkzoekenden nog niet bekende, dat we op de goe de weg zitten. Wel heel gauw werd die stelling bewezen, door de cijfers welke nu over de maand november zijn uitge geven. en waaruit blijkt dat het aan tal werkloze mannen in onze ge meente geslegen is met 51tot 553 in totaal. Gaan we daarbij kijken naar de beroepen .waaruit deze stijging van de werklozen bestaat, dan moeten we vaststellen dat er 9 uit de land bouwsector komen; 23 uit de metaal bewerkers en 20 uit de bouwvakkers. In andere beroepen werden lichte stijgingen of dalingen genoteerd. De stijging van werklozen bij de landbouwers, kunnen we ons nog enigszins voorstellen. De seizoen invloeden spreken daar duidelijfte taal; dat blijkt ook uit een flinke da ling van het aantal openstaande ar beidsplaatsen in deze sector. Maar dat er 23 metaalbewerkers méér werkloos geworden zijn, is voc/ ons een duistere zaak. Zeker omdat het aantal openstaande arbeidsplaat sen in deze branche vrij konstant op rond de 150 blijft staan. Hetzelfde kan men zeggen van de bouwvakkers. Bij de geregistreerde werkzoekenden zijn er in november 20 bij gekomen, zodat er totaal 81 man werk zoeken in de bouwvak ken. Wat moeten we dan denken van de 185 openstaande arbeidsplaatsen? Er is hieruit voor ons maar één konklusie te trekken: de geregis treerde werkzoekenden zijn niet ge schikt voor de aangeboden banen. De oplossing hiervan denken wij te moeten zoeken in omscholing, zoals wij reeds uitvoerig in ons vorig over zicht gepleit hebben. Het is ajtijd plezierig vergelijkin gen te maken met de toestanden in andere gemeenten zeker als die voor ons gunstig uitvallen. Daarom, bij alle pessimisme omtrent het aan tal werklozen ,hier enige vergelij kende cijfers: Na Weert is Venray de gemeen te met het laagste percentage werk lozen. Ten opzichte van 1 december 1978 daalde het aantal werklozen het afgelopen jaar in onze gemeente met 94, of-te-wel met 14,5%. En dat per centage is het grootste in onze pro vincie. Zo ziet men, dat men zelfs uit te leurstellende cijfers nog enig opti misme kan vaststellen. Bij de werkloze dames, kunnen we echter geen optimisme vaststel len, ondanks dat er in november toch weer 8 vrouwen werk vonden. Voor oktober mochten we onlangs melden dat er 35 aan de slag gekomen wa ren. Men zou dus kunnen zeggen dat er enig schot in gekomen is. Jammer genoeg moeten we stellen dat zulks niet het geval is. Het zijn voorname lijk schoolverlaters die werk gevon den hebben. Dat is een tendens wel ke jaarlijks optreedt. De vaste kern van werkloze vrouwen wordt er niet mee verlicht. Hun aantal is dan ook groter dan het vorig jaar om deze tijd. Aan alle religieusen van het Deke naat Venray. Graag wil ik namens alle leden van het Dekenaal Religieusenberaad u van harte een goed, heilbrengend 1980 toewensen. Vrijdag 11 januari a.s. kunnen we samen genieten van de film: Jona than Livingston Zeemeeuw, naar 't gelijknamige boek van Richard Bach. De schrijver draagt 't boek op aan „de echte Jonathan Zeemeeuw, die in ons allemaal leeft". Zouden we ons zelf herkennen? Lezing van het boek wordt aanbe volen. Kent u nog ander: geïnteresseerden, brengt u ze rustig mee. Hoe meer mensen ervan genieten, hoe béter. De film wordt gedraaid in de schouwburg van Sint Anna. U kunt die bereiken via de grote tuinpoort j bij de portier. Het gebouw ligt ach- I teraan in de laan, rechts. opstopping dreigde en de politie or denend moest optreden. Dat zij daar bij veel kommentaar moest slikken van de opgroeiende jeugd, is mis schien wel begrijpelijk maar niet rechtvaardig. De politie was ver plicht om hier op te treden. Volgens de Post- en Telegraafwet is het ille gaal uitzenden van muziek en recla me verboden. Behalve inbeslagname van de uitzendapparatuur staat hier op nog hechtenis en zware geldstraf fen. „In dit geval ging het om appa ratuur ter waarde van zo'n 1500, Dat risico zat er in", aldus de piraat. „En wat er verder van komt wach ten we maar af. Ik ben in ieder ge val dankbaar voor de vele spontane reakties die ik mocht ontvangen". Aanvang 20.00 uur. Allen van har te welkom en een goede avond, met Jonathan. Misschien kunt u ook vast in uw agenda noteren onze gezamenlijke bezinningsdag in Heeze 22 maart '80. Leider of liever inleider van de dag: Pater Silvester v .d. Ven. Thema: trouw. Tot ziens, Philomena Kusters, voorzitster D.B.R. Diefstal Mariabeeld j Waarschijnlijk werd tijdens de Kerst nacht een Mariabeeld ontvreemd, on geveer 45 cm hoog; voorstellende On ze Lieve Vrouw van Oostrum; blauw en paars van kleur; in de linkerarm een kinderfiguur. Het beeld werd ont vreemd uit de nis van de woning van de familie B. op het Veulen. Het is een traditie, dat tel- kenjare de Eucharistievierin gen rond de Kerstdagen en op Oudejaarsavond in de Paters kerk worden opgeluisterd dcor de Zangers van Sint Frans. Vooral laten zij zich ho ren tijdens het even traditio nele Kerstconcert en daar tus sen door vinden zij nog de tijd om ook buiten de plaats iets van hun kerstrepertoire te laten horen. Dat gebeurde b.v. zaterdag j.l. toen de Zangers van Sint Frans een Eucharistieviering opluisterden in 't Bejaarden centrum „Sevenheym" in Se- venum. Tijdens de koffiemaal- tijd-na-afloop raakte men in gesprek met een Franciscaner missionaris, die met verlof was uit Brazilië. Vol trots liet hij foto's zien van zijn jongens koor, dat op dit ogenblik aan wezig is op het congres van de Internationale Federatie Pueri Cantores in Caracas Ve nezuela. Het toeval wilde nu, dat de dirigent van de Zangers van Sint Frans, de heer W. Buys, als vice-president van Pueri Cantores op hetzelfde interna tionale congres aanwezig is. Nederland wordt daar verte genwoordigd door de zangers uit Volendam. Zij gaan met de heer Buys vanuit Caracas naar Aruba, waar de Venrayse koordirigent in zijn funktie van vice-president van Pueri Cantores enkele keren van de ze internationale federatie zal installeren. Van Aruba vliegt de heer Buys naar New York voor een gesprek met de Amerikaanse presidenten van Pueri Canto res en op 5 januari is hij weer terug in Venray. Waarmee we maar willen zeggen, dat ook op deze ma nier het internationale karak ter van de Zangers van Sint Franse uit Venray duidelijk blijkt, al is het in dit geval al leen maar door hun dirigent.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1