Uit de raadsvergadering van Meerlo-Wanssum De zomerprogramma's liggen voor u klaar! Rabobank O Cursussen voor jeugdige werklozen KERK IN NOOD VENRAY Herinneringen aan de Y enrayse Schaapscompagnieën 30 jaar geleden HULPAKTIE uSchakelen" naar een baan of een opleiding Kerstprojekt op de Vrije Akademie Venray was groot succes PEEL EN MAAS Ooic in 't nieuwe jaar PEEL EN MAAS uw Venrays weekblad boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad Ben je tussen de 17 en 23 jaar oud i in het bezit van een L.H.N.O., •E.A.O., MAVO, HAVO of VWO- jploma, of heb je helemaal geen di- loma? 1 Wil je informatie over beroepen I en opleidingen? L Wil je je oriënteren in een bedrijf J of instelling om tot een juiste be ll roepskeuze te komen? r Wil je een goede begeleiding bij I het solliciteren? L Wil je een rustige studie-omge- ving en hulp bij het studeren? I Wil je je oriënteren op de maat- schappij? 1 Wil je een type-diploma^EHBO- I diploma halen, sporten, creatief I bezig zijn? Wil je.... Dit alles is mogelijk bij de Schakel- jursus voor Jeugdige Werklozen ver tinden aan de Streekschool vesti- Tngen Roermond en Sittard. Bovendien zijn er bijna geen kos- >n aan verbonden, uitkeringen lo- en gewoon door en je reiskosten jrden vergoed. Deze cursussen zijn in 1976 ont staan op intiatief van de ministers van Sociale Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen. De uitvoering is in handen gelegd van de Streek school voor beroepsbegeleidend on derwijs in samenwerking met de Ge westelijke Arbeidsbureau's. De scha kelcursus verbonden aan de Streek scholen in Roermond en Sittard wer ken in dit verband samen met de ar beidsbureau's in Roermond, Venray, Venlo, Weert en Sittard. 4 Februari starten wij weer met enkele nieuwe cursussen. Van de 100 cursisten waarmee wij in september 1979 van start gingen heeft namelijk bijna de helft een bestemming ge vonden. Waarom dit Jeugdwerkloosheids- project zoveel belangstelling ge niet? Het programma is weekvullend (maandag t.m. donderdag). De jeug dige werkloze behoudt daardoor een vast levensritme. Toch heerst er geen echte schoolsfeer met die be klemmende prestatiedwang waarop vele jeugdigen zijn stukgelopen. Sa men met „lotgenoten" en onder be geleiding wordt gewerkt aan het ver beteren van het arbeidsmarktpers- pektief van jongeren die op grond van hun vooropleiding op de ar beidsmarkt een extra kwetsbare po sitie innemen. Voordat iemand kan schakelen naar een baan of opleiding moet hij of zij een bewuste keuze hebben ge maakt. Vandaar dat beroepsoriën tatie een belangrijk programma-on derdeel is binnen de schakelcursus. Uitgangspunt blijft echter de per soonlijke situatie, de persoonlijke be hoefte van de cursist. Het programma-aanbod omvat de volgende aktiviteiten: beroepsoriëntatie maatschappelijke begeleiding kreatieve handvaardigheid sport studiebegeleiding keuzevakken cursusevaluatie persoonlijke begeleiding Voorop staat het doelgericht wer ken aan het verbeteren van ieders toekomstmogelijkheden door te on derzoeken: Wat kan ik? Wat wil ik? Hoe moet dat dan? Heb je belangstelling, zorg dan dat je er op tijd bij bent. Neem meteen kontakt on met je arbeidsbureau waar je als werkzoekende staat inge schreven. Tijdens de laatst gehouden raads- ergadering van de gemeente Meerlo iVanssum, werden o.m. de navolgen- agendapunten goedgekeurd: De raad stelde een bedrag van 2010.beschikbaar voor het her- lellen en inbinden van de kadastra- registers. De Boswet werd voor de gemeen- aangepast. Voor het rooien van omen zal nu onder bepaalde voor aarden een kapvergunning moeten Ij rorden aangevraagd. De STUW kreeg van de raad 'n arantie-subsidie over de jaren 1980 1 en 82. Voor het jaar 1980 gaat dat 5,3 cent per inwoner bedragen. Het college werd gemachtigd 'n .Tcdiet voor het komende jaar aan egaan bij de Bank voor Nederlandse emcentcn, voor een bedrag van ten oogste een miljoen gulden. Eveneens voor het aangaan van ren kasgeldlening voor een bedrag an ten hoogste l'i miljoen gulden. De raad had geen bezwaar de eelname aan het Bouwfonds Zu;d- Jederlandse gemeente te verhogen iet 1800.—. Enkele raadsleden hadden moei- i met de vasts-telling van de grond- ie irijs van het industrieterrein Wans- v urn. Dit omdat een van de eigenaren •an de aangrenzende grond niet be- eid was te verkopen. Mede omdat in -„■en van de volgende raadsvergade- ingen een voorstel aan de orde komt 4 t>m die gronden te belasten met een ig. exploitatievergoeding, ging de raad toch accoord. De grond zal in de de toekomst 32,50 per m2 gaan kos- en Een bedrag van 525.000.werd «schikbaar gesteld voor 't bouwrijp n maken van de gronden in 't bestem- h >Ian Burgveld I. Als de vereiste goedkeuring verkregen is, zal in dit plan begonnen kunnen worden met de bouw van 29 woningen in de so ciale sector. Wanneer de goedkeu ring voor het totale plan zal afkomen is nog niet te zeggen. De raad stelde 8550,beschik baar voor uitbreiding van de open bare velichting langs de Nehobolaan. Een bedrag van 44.500 werd beschikbaar gesteld voor het bereke nen cq herberekenen van de basis plannen voor de riolering. Of Meer lo in de toekomst, een eigen water zuiveringsinstallatie zal krijgen, of dat het rioolwater in Venray zal ge zuiverd worden, staat nog niet vast Dat is een taak van het Zuiverings schap Limburg. Een uitspraak is wel in de loop van het komende jaar te verwachten. Voor de aanleg van een vuil- overslagstation te Wanssum stelde de raad een bedrag beschikbaar van 460.000.Samengaan met de ge meente Bergen (waarvan in een eer der stadium sprake was) gaat niet door. De meerderheid van de raad gaf zijn voorkeur voor het tracé van de toekomstige Rijksweg 73, als uitbrei ding van de huidige provinciale weg Venlo - Venray. Overigens had men er weinig problemen mee, als die weg maar niet door de gemeente Meerlo-Wanssum kwam te lopen De raadsvoorziter persoonlijk bleek voorstander te zijn van het vroegere tracé langs de spoorlijn van Tienray naar Geysteren en Maashees. Een felle raadvoorzitter ging er eens goed voor zitten, om nu eens duidelijkheid te verschaffen omtrent de vele aantijgingen welke er in de raadsvergaderingen, dorpsraadsver gaderingen en in de dorpskrant maar steeds weer werden gedaan, als zou het college niets doen aan het oplos sen van ie problemen bij het Jeugd- en Jongerenwerk; in het bijzonder bij de JBM te Meerlo. Die Soos is er niet gekomen dank zij de inzet van de jongeren, maar dank zij de inzet van de raadsvoorzitter persoonlijk Reeds 5 jaar weten de jongeren dat de Soos begin 1980 moet worden ver laten. Er zijn inderdaad plannen ge maakt voor aanpassing van de lagere school, maar deze waren te kostbaar. Want rente en aflossing van een be drag van 300.000,was voor de jeugd te hoog. Zeker als de drank verkoop verboden gaat worden - wat moet er dan van een exploitatie te recht komen. De voorzitter besloot met een op roep aan de jeugd: „zoek een oplos sing, zoek ruimte; de gemeente blijft bereid te helpen, maar er zal wel zelfwerkzaamheid worden gevraagd" Dat er kontakt zou zijn met de gemeente Bergen, over uniforme grondprijzen, werd naar het rijk der fabelen verwezen. Van een gesprek in die geest is geen sprake. Er is beroep aangetekend tegen het bestemmingsplan Op de Hei te Wanssum. Daarom kan het nog jaren duren eer daar gebouwd kan worden. Of de in aanbouw zijnde bungalow daar, kan worden afgebouwd, is niet te zeggen. Als slot van de vergadering kon de voorzitter mededelen dat Gedepu teerde Staten van Limburg de bero- ting van de gemeente Meerlo-Wans sum voor het jaar 1980 hebben goed gekeurd. Zaterdag 15 dec. j-1. stond de Vrije Akademie Venray open voor 't hele gezin, om kerstversieringen te ma- ken. Er was een lokaal waar onder leiding van Monique Bruis van brooddeeg kerstversieringen werden gemaakt. Deze werden gebakken en tot slot beschilderd. Voor de jongeren was er gelegen heid om van karton een stempel te knippen. En hier 'n kartondruk van te maken op transparant papier. Dit stond onder leiding van Ella Mole naar en Marjette van Bergen. Linoleumsnede uitgutsen en daar van afdrukken maken op briefkaart- formaat gebeurde onder leiding van Hugo Binnendijk. Gips gieten, waar afdrukken in klei met gips volgegoten werden en verder versierd, gebeurde bij Hans Reynders. Kerstmobiels maken gebeurde vanwege plaatsgebrek in kantine en gang. Dit was onder leiding van Ge rard Cieraad. Het batikken van kaarten en doek jes op stof stond onder leiding van Tinneke van Sinten. Het hele projekt werd door de do centen van de Vrije Akademie Ven ray georganiseerd. Er was een fijne, gezellige en druk ke sfeer. In alle hoeken werd er zeer enthousiast gewerkt, kinderen, ou ders en jongeren. Iedereen was in de weer om met de kerst 'n stukje eigen kreativiteit in huis te hebben of te versturen. Aantal deelnemers voor de hele dag was 332 in totaal. Vrije Akademie Venray vindt dit projekt nogmaals zeer geslaagd en zeker voor herhaling vatbaar. De Stichting Hulpaktie Kerk in Nood heeft van b. en w. vergunning gekregen voor het houden van een inzamelingsaktie van kleding, houd bare levensmiddelen annex het inne men van een standplaats met een kapelwagen op diverse puntep in de gemeente in de maand januari. Het aktieprogramma ziet er als volgt uit: Venray, bij de Paterskerk op maan dag 7 januari 1980 van 10.00-12.15 u.; bij de Vredeskerk, idem op 7 januari van 12.30-15.00 uur; op het parkeer terrein achter het oude raadhuis, idem op 7 januari van 13.00-15.00 u. (met 2e wagen). Merselo, bij de kerk, idem op 7 ja nuari van 10.00-12.30 uur. Ysselsteyn, bij de kerk, op dinsdag 8 januari 1980, van 10.00-12.30 uur. Vredepeel ,bij de kerk, idem op 8 januari 1980, van 13.00-15.00 uur. Oostrum, bij gemeenschapshuis, idem op 8 januari 1980, van 10.00- 12.30 uur (met 2e wagen). Castenray, bij de kerk, op woens dag 9 januari 1980, van 10.00-12.00 u. Heide, bij de kerk, idem op 9 ja nuari 1980, van 13.00-15.00 uur. Oirlo, bij de kerk, op maandag 14 januari 1980, van 10.00-12.30 uur. Leunen, bij gemeenschapshuis, idem op 1 4januari 1980 van 13.00- 15.00 uur. Veulen, bij de kerk, op maandag 21 januari 1980, van 10.00-12.00 uur. uw Venrays weekblad Materiële schade De 22-jarige bestuurder van een personenauto, A. R. uit Venray, let te bij het achteruitrijden in de Pa- tersstraat onvoldoende op, en botste tegen de geparkeerde auto van mevr. E. O. uit Merselo. Eveneens onvoldoende opletten was oorzaak, dat, toen M. M. uit Ven ray vanaf de Wilhelminastraat de Julianasingel op wilde rijden, in bot sing kwam met de personenauto be stuurd door L. de S. uit Venray. De 69-jarige bestuurder van een personenauto v. T. uit Wanroy reed over de Langstraat en wilde de kruising met de Langeweg oprijden. Hij zag een bromfietser naderen en stopte. De bromfietser ,de 23-jarige Y. uit Venray. dacht echter dat de auto de kruising zou oprijden en week uit. Door dat misverstand bot ste hij nu tegen de stoppende auio. De 25-iarige bestuurder van een personenauto M. v. H. uit Grave ver leende, komende vanaf de Poststraat bij de Julianasingel, geen voorrang aan de over de Julianasingel rijden de personenauto, bestuurd door de 20-iarige H. v. H. uit Venray waar door een botsing ontstond met mate riële schade. UIT PEEL EN MAAS VAN 31 DECEMBER 1949 - No. 52 Koster J. H. Nelissen te Oirlo zal op 12 januari a.s. herdenken dat hij 50 jaren geleden werd aangesteld tot koster, onder pastoor Geurts. In 1922 werd Nelissen tevens koster en or ganist te Castenray in welk jaar Castenray een zelfstandig rectoraat werd. Nelissen was o.m. verder mede-oprichter van de Kostcrsbond waarvan hij vele jaren voorzitter was, alsmede medc-oprichter van de fanfare Ons Genoegen, die voort kwam uit een rijwielclub. Van de fanfare was hij ere-president. In 1937 werd Nelissen gekozen tot raadslid en werd tevens tol wethou der gekozen en is dit gebleven tol in de oorlog. Men kon hel in die raads zitting voor de wethouderskeuze niet eens worden en besloot er maar om te kaarten. Hij, die klaver-aas kroeg was de gelukkige en dat was Nelissen. Volgens do kerkregisters blijkt dat koster Nelissen heeft ge assisteerd bij 1533 doopsels. Huwe lijken waren er in die halve eeuw 265 gesloten. De beeldenschat van de Grote Kerk heeft veel geleden, maar dank zij de deskundige restauratic van beeldhouwer P. van Dongen is alles weer in zijn oude st^at hersteld maar wachten ze nog qp „een nieuw kleed". De laatste tijd gaan er geruchten dat de beelden naar Amerika worden ge bracht om daar tentoongesteld te worden. Onverwachts kwam deze week de mededeling dat Pater Rufus Meyer o.f.m. Venray gaat verlaten en over geplaatst is naar Maagdenberg te Venlo. Hiermede verliest de Derde Orde niet alleen haar directeur, maar tevens een grote sociale wer ker die door de oprichting van de Gezinszorg zeer grote verdiensten voor Venray verworven heeft. Ook van het Ziekentriduum was hij een der grote promotors. De oprichting van de Derde Orde bibliotheek is een andere fase van zijn werkzaamheden. Zijn opvolger is: Pater Aatjutus Rietveld o.f.m. Dat de B.L.O. school dringend no dig is voor deze streek blijkt wel uit de verrassende aantal aanvragen om opname. Zijn we goed ingelicht dan zijn er reeds meer dan 130 aanvra gen. Daar er echter slechts ruimte is voor een 50 tal leerlingen is het noodzakelijk dat er eerst een stren ge selectie zal worden doorgevoerd door middel van verschillende tes ten en proeven. Het ligt in de bedoe ling dat nog in januari a.s. met het onderwijs wordt aangevangen. Huurders van plaatsen in de Pa terskerk worden beleefd verzocht vóór zondag 8 januari de gelden aan Broeder Portier af te dragen. Zij, die op deze datum niet betaald hebben, worden geacht geen belang meer te stellen in hun plaats. De opengeko- men plaatsen zullen dan aan ande ren verhuurd worden. Pastoor Hoefnagels in Wanssum heeft nu ook eindleijk bericht ont vangen dat hij zijn nieuwe kerk mag bouwen. Reeds lang waren de plan nen klaar, maar nu is het dan zo ver en de volgende week donderdag is reeds de aanbesteding. In vorige afleveringen hebben we o.a. kennis gemaakt met het wel en wee van Venrayers, die door hun be trekkingen met de schapenhandel, in Zuid-België of Noord-Frankrijk wa ren gebleven. Thans volgen enkele afleveringen, waarin aandacht zal worden geschonken aan de familie Camps en haar relaties met de scha penhandel tot 1914. Martin Camps die op 14 oktober 1816 te Venray werd geboren huwde met Maria Hermkens, behoorde met zijn zwager, Henricus Poels uit het Brukske, tot de eerste leden van de Venrayse Schaapscompagnie die om streeks 1840 werd opgericht. Deze compagnie was wereldwijd bekend en dreef in de beste jaren van haar bestaan, handel in Nederland, Duits land, Polen, Denemarken, Rusland, Bohemen (Tsjecho-Slowakije), Bel gië Frankrijk, Engeland, IJsland, Noord-Amerika, Uruquay en Argen tinië. Martin woonde in een boerderij op de Landweert en volgens de „Vee- staat' van 1 februari 1844 bezat hij op dat ogenblik een kudde van 55 schapen. Zoals in die tijd gebruike lijk .werden zijn drie zoons. Peter, Jan en Hendrik al op zeer jeugdige leeftijd met het vak van de schapen houderij vertrouwd gemaakt. Na eerst in Gelderland en het aangren zende Duitse gebied de nodige vak kennis te hebben opgedaan, vertrok Peter geboren op 24 april 1846 -- op 8 september 1869 met een kudde schapen naar Warcoing. Zijn broer Jan geboren op 2 februari 1848 -- ondernam op 30 maart 1870 dezelfde reis, samen met Peter Gerard van Meijel. Hun jongste broer Hendrik geboren op 4 april 1850 vertrok, voor zover bekend, op 19 april 1874 naar België en precies twee jaar la ter ging hij daar voor de tweede keer naar toe. Maar zijn zwakke gesteld was tegen het zware zwerversbe staan van een schaapherder, kenne lijk niet opgewassen. Een ongenees lijke ziekte maakte zich snel van hem meester en op 1 maart 1877 ar riveerde hij uitgeput en zwaar ziek, vergezeld van zijn breer Peter, al weer in Venray, waar hij drie weken later, op 21 maart, in zijn ouderlijk huis overleed. Na veel omzwermingen, vooral, dcor de schapenhandel-centra in Saksen en Thüringen, nam Peter de opengevallen plaats van zijn overle den vader in de compagnie over. Hij huwde op 7 februari 1882, te Sittard, met Johanna Josephina Delhougne en vestigde zich op 1 maart d.a.v. te Hilderheim. Vanuit deze handelspost onderhield hij de contacten met de vele relaties in Denemarken, Polen en Bohemen. Door zijn kundigheid en onbevangen optreden, was hij in staat de compagnie jaarlijks duizen den schapen te leveren. Nadat zijn vrouw op 1 februari 1883 in Sittard aan een welge schapen tweeling het leven had ge schonken kwam de familie op 10 juli 1884, vanuit Hilderheim, naar Ven ray en vestigde zich in de Grote straat op nr. 68 thans pand Hema Peter bleef tot ongeveer 1905 de Oost-Europese inkoopgebieden be zoeken, zij het de laatste jaren meer uit gewoonte en beleefdheid dan voor geldelijk gewin. Tijdens de schoolvakanties liet hij zich nog wel eens vergezellen door zijn oudste zoon Martin, die eerst op Eikenburg en later aan de H.B.S. te Rolduc stu deerde. In 1889 zat voor Martin de studie tijd er op en weldra ging hij, om de knepen van het vak te leren, te Ver- viers als schaapherder in dienst. Daar leerde hij schapen op kwaliteit en het juiste geslachte gewicht te taxeren. Het was een goede leer school! Regelmatig moesten er in de haven te Antwerpen schapen wor den afgehaald, die daar in partijen van 2000 stuks uit Argentinië waren aangekomen. Door de compagnie CASA MATRIZI 58, We^t Smithfield-Lonures F RIOO RIFICOI COdiioi A. B C Sa CdiciOh UNIÓN TKLE FÓNICA 3S50(AVINI COOPERATIVA lOlO (ClNTRAL werden dan grote aantallen doorver kocht aan kooplui uit Luik, Luxem burg en Metz. Bovendien werden door Martin zijn werkgever weke lijks nog 100 schapen geslacht, voor verkoop n zijn winkels te Luik. Ver der werkte er nog een Argentijn, Manuel Ripol geheten, die al spoedig grote indruk op Martin maakte. Het was een echte man van de Pampa, een goed ruiter, een prima lassower per en hij zong met gitaarbegeleiding melodieuze Zuid-Amerikaanse lied jes. Na ruim een jaar in Luik te heb ben doorgebracht, vertrok Martin in het voorjaar 1900 naar Noord-Frank rijk .De Venrayse schaapscompagnie was in het gebied van Roubaix, Aras en Amiens, door twee oudere leden vertegenwoordigd. Hij werd hier, evenals vele Venrayse jongens voor hem, op een boerderij tussen Lille en Roubaix geplaatst. Kreeg 180 een jarige schapen toevertrouwd, die hij moest hoeden op de onbebouwde ak kers en langs het kanaal van Tour- coing naar Lille. Het tweede jaar ging Martin in een slachthuis te Roubaix werken, waar hij werd belast met de aanvoer van de schapen en voorzover mogelijk neg behulpzaam was met het slach ten. Veel schapen die door de com pagnie in dit gebied. Dij de boeren waren ondergebracht, werden in dit slachthuis geslacht. Ze werden alle maal te voet opgehaald en sommige boerderijen lagen wel een dag lopen van de slachterij verwijderd. In 1902 toen men schapen uit IJs land ging aanvoeren, was dit ophalen geen lolletje meer, Van Duinkerken naar Roubaix waren twee dagen lo pen en daarbij kwam nog, dal die IJslandse schapen van nature niet zo'n echte kuddedieren waren. Gere geld liepen er dan schapen van de troep weg en soms als ze de weg bijs ter waren, wandelden ze rustig in een nabij gelegen boerderij binnen. In dergelijke gevallen was het wel eens goed, dat je niet alle Franse uitdrukkingen begreep. Maar er zijn ook aanwijzingen, die er op duiden, dat het daarop volgende bezoek van een zenuwachtige Venrayse schaap herder voor de huwbare dochter of de dienstmeid des huizes ook wel eens plezierige gevolgen hebben ge had. Na zijn militaire dienst, die overi gens maar zes maanden duurde, ver huisde Martin Camps in 1904 naar een. Brusselse slager. In de winkels van deze slager gingen wekelijks 600 schapen over de toonbank, die voor een groot gedeelte door de Venrayse compagnie werden geleverd. Na 14 maanden in Brussel vertoefd te heb ben ging Martin in het najaar van 1905 .samen met zijn vader, op de schapenmarkten van Berlijn en Ham burg zijn opgedane kennis in prak tijk brengen. Maar gezien de wereld omvattende malaise in de vleeshan- del, werd deze reis geen succes. Door de concurrentie vanuit Argentinië en Australië, die West-Europa met goed koop ingevroren vlees overspoelde, was de schapenhandel hier praktisch stil komen te liggen. Mede hierdoor was de Nederlandse schapenhandel in enkele jaren tijds met ongeveer 40°/o teruggelopen. Ook aan de Ven rayse schapenhouders was deze re cessie niet ongemerkt voorbij gegaan. Bedroeg in 1900 het aantal schapen in onze gemeente nog 5000, in 1904 waren dit er nog maar 2794. Een der gelijk laag aantal was de laatste 100 jaar niet meer voorgekomen en het werd nog erger, in 1907 telde men er nog maar 1281. Martin vertrok toen naar een neef van zijn vader, Peter Jan Poels, die in Londen woonde en gehuwd was met Pauline Trynes dochter van Arnold Trynes en Sylvie Lecomte die daar de belangen van de schaaps compagnie behartigde. Toen in 1902 bij de jaarlijkse afre kening van de compagnie in hotel De Martin Camps te Stratford Zwaan de oudere leden het voorstel van enkele jongeren, om in Argen tinië een vleeswarenfabriek met vrïes-inslallatie te stichten, afwezen, was het deze Peter Jan Poels die, even ten noorden van Buenos-Aires, te Zarate toch een frigorifico onder de naam „The Smithficld and Argen tine Meat Company" stichtte. Waar van enige lijd later toch een vrij groot aantal aandelen onder de leden van de schaapscompagnie werden aangetroffen. Na de eerste kennismaking en oriëntatie op de Londensc veemarkt, ging Martin Camps te Stratford bij een zakenrelatie in dienst. Na ver loop van enige tijd verhuisde hij naar Londen en was daar, in West- end, in de buurt van Hyde Park, nog vijf maanden namens de compagnie werkzaam. In november 1908 was Martin zijn stageperiode voorbij en hield hij het in Engeland voor ge zien. Vanuil Cardiff vertrok hij als verzorger van een lading van 200 stamboekrammen, met het s.s. „El Argentino" naar Buenos-Aires. De ze rammen waren bestemd voor Sidy Poels Henri PoCls Wzn. te Bur- zaco importeurs van hoofdzakelijk fokvee uit Schotland. Verder werden La Coruna en Vigo aangedaan, waar nog 1500 Spaanse emigranten en sei zoenarbeiders aan boord werden ge nomen. Over het algemeen was het een gezellige bedoening en daar zich onder de emigranten jonge meisjes en vrouwen bevonden werden er bij na elke avond volksdansen georgani seerd. Vervolgens werd om te bunke ren .Lissabon nog aangedaan en kre gen de opvarenden de gelegenheid de stad te bezichtigen. In het paleis van Justitie kon men nog de gebalsemde lichamen van de pas vermoorde ko ning en kroonprins een laatste eer bewijzen. Doordat de kapitein te veel passa giers aan boord had genomen, was de reis niet zo comfortabel als ze was voorgesteld. De schapen waren op het dek aan bakboord gestald en het daarbij opgeslagen hooi verschafte Martin de beste slaapplaats die er was. Uit protest tegen het slechte eten waren er nu en dan ook relle tjes, doch met de brandslang werden die als regel snel bedwongen. Na 20 dagen bereikten ze Buenos- Aires, waar Martin door zijn ach terneef Henri Poels, die gehuwd was met Elise Prin uit Lille, werd opge wacht. Martin bleef ongeveer 14 da gen bij de familie Poels logeren, waardoor hij de gelegenheid kreeg naar geschikt werk om te zien. (Wordt vervolgd) G. J. M. Verlinden Briefhoofd van de door P. J. Poels opgerichte frigorifico. The Smithfield and Argentine Meat Company, Limited CALLE SARMIENTO 459 BUENOS AIRES, VfS-

Peel en Maas | 1979 | | pagina 7