1979-1980 Sprokkelhout uit de gemeenteraad NIEUWJAERSWENSCH Leenenl '"wme POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Staats secretaris Nieuwe pastoor voor de Paterskerk ZILVEREN KOSTER ORGANIST VERLICHTINGS- AKTIE IIJDAG 28 DECEMBER 1979 Nr. 52 VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY JOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Het jaar 1979 staat op het punt ch aan te sluiten bij de rij van voor- je jaren om geschiedenis te wor- :n. 1980 staat klaar: een dichtgesla- in agenda nog, waarvan 366 blaad- s een voor een zullen moeten wor- >n opengelegd en ingevuld. Sommi- dagen zijn al voor'ons ingevuld, »or de meeste zullen we zelf het ogramma moeten opschrijven. Eén ig meer zelfs dan in 1979, want we ijgen in het schrikkeljaar 1980 een g extra Wat gaan we er met z'n allen in maken? Op de eerste dag van het nieuwe ar zijn we bezield van de beste lornemens en we gunnen iedereen le goeds voor het nieuwe jaar. Za- jheid en geluk, het beste en alles wenselijk is in het leven van le dag, in werk en gezin. Och. als de helft maar eens mocht tkomen van alles wat wij elkaar op i eerste dag van het nieuwe jaar ewensen Wat heeft het laatste jaar van de ventiger jaren ons gebracht? Wat er uitgekomen van alle goede wen- n voornemens van 1 januari >79? Kranten, radio en televisie zullen is op de laatste dag weer precies herinnering brengen wat er in de ereld en in ons land is gebeurd. En voordat op de laatste dag van l19 de laatste slag van twaalven is erklonken en het vuurwerk los- arst, hebben wij allen ieder voor ch de balans van het voorbije ar opgemaakt. De balans van het gen leven, van het eigen gezin, van gen werk en voor 1980 hopen we fwéér het beste van. Voordat de laatste editie van Peel ji d Maas 1979 wordt bijgezet als hon- I erdste deel en daarmee de eeuw olmaakt, hebben we al die eenen- I «mg. nog losse, uitgaven, doorge ien om de voornaamste gebeurte- issen uit één jaar Venray op een rij- je te zeiten. In onze editie van vol- ende week brengen wij de geschre- en-geschiedenis-in-het-kort van fenruy anno 1979. Tussen de feestdagen door ontdek- a in we al lezende, dat het jaar toch j v kort is geweest. Anderzijds, wan- teer onze herinnering ons in de steek r, konstateerden we, dat op bepaal- punten het jaar verschrikkelijk jng leek. 1979. Een jaar. dat zich in alge- aene zin. maar helaas zeker ook in ij 'enray kenmerkte door een grote rerkloosheid; een jaar ook, dat voor I enray een record-aantal woning- oekenden te zien gaf. Een jaar, dat 1 ich overigens weinig onderscheid- te van andere jaren, die nog niet zo ij :cel erg lang verleden tijd zijn. j De ontwikkeling van Venray zette 8 ich weliswaar voort, maar in een ingzaam tempo. Er kwamen nieuwe wegen gereed, >r kwamen nieuwe winkels bij. Plan- len kwamen genoeg klaar zoals voor i !e woningbouw en met name voor en- en tweepersoons huishoudens. ïerealiseerd werd er vrij weinig. In Landweert werd met de wo- lingbouw gestart en vorige week jing de eerste spade de grond in voor l de woningbouw in de omgeving van ie Antoniusstraat. De gemeenteraad besloot tot voor- j inanciering van het nieuwe politie- bureau waardoor het er naar uit ziet, dat in het nieuwe jaar met de bouw tan worden begonnen. Op de grens van het verleden blik ken we in het heden naar^de toe- - tomst. De toekomst van 1980. Wat we zeker weten is, dat in het nieuwe jaar weer woningen klaar temen in Venray en dat daardoor tal van woningzoekenden kunnen worden geholpen. Dat is al een heel goed ding. Dat het jaar voor de werkzoeken den ook beter zal worden kunnen we illeen maar hopen. Wat we zeker weten is, dat er 366 dagen op ons staan te wachten en dat we het goeddeels zélf in de hand hebben om daar iets van te maken. Laten we met z'n allen proberen er een goed jaar van te maken. Peel en Maas zal, zoals zij dat al honderd jaar geleden heeft gedaan, wekelijks het nieuwe jaar op de voet volgen. In maart a.s. maken we even pas op de plaats, want dan maken wij onze ^onderste jaargang vol. Honderd jaar lang hebben wij dan de geschiedenis van Venray ge- en beschreven en dat willen we toch wel even vieren om daarna vol goe de moed te beginnen aan een nieuw tijdperk. Met dezelfde goede moed stappen wij over enkele dagen met u de jaar drempel over. Dat het een goed jaar moge worden voor allen. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 *9 f 0,75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be- WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY Vorige week hebben wij u verslag gedaan van de 15 uren durende ver gaderingen over de gemeentebegro ting 1980. Wij hebben daarbij spe ciaal onder de loupe genomen de z.g. prioriteitenlijst, waarop diverse wer ken en uitgaven voorkwamen welke niet in de feitelijke begroting behan deld waren. Voor deze extra werken en uitgaven in het komende jaar, moest ter financiering de onroerend- Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen Het moet ons van het hart, dat Venray in de persoon van wethouder mevr. Rutten-Tie- len, een terzake deskundige heeft, die wat betreft de so ciale voorzieningen en wat daarmee samenhangt, door de wol geverfd is. Hetzelfde kan men zeggen van wethouder van Oers, die op onderwijsgebied zijn man netje staat, en links en rechts met educatieve plannen rond zwaait, waar een gewone bur ger (en ook uw verslaggever) geen brood van gegeten heeft. Beide wethouders hebben een alleszins bekwame tegen speler in het raadslid de heer Henk Willems (PvdA) die, me de uit hoofde van zijn beroep al even lustig het gehele alfa bet aan afkortingen, waarmee de vele min of meer officiële instanties worden aangeduid, uit zijn mond laat rollen. Toen wethouder van Oers bij de begrotingsbehandeling een uitgebreid pleidooi hield voor de Open School en an dere vormen van educatief on derwijs, raakte de heer Wil lems daar zelfs van onder de indruk hoewel dit koren op zijn molen was. U bent wel ge schikt voor staatssecretaris voor educatieve zaken zo luidde zijn komentaar. Maar dat was voor de wethouder wellicht te hoog gegrepen, want volgens zijn antwoord zou hij zich dan zeker nog eens goed bedenken. goedbelasting met ruim 15% ver hoogd worden. Ditmaal willen wij te hooi en te gras een aantal opmerkingen over de begroting zelf behandelen. Daar bij maken we van de gelegenheid ge bruik om tevens een kleine korrek- tie aan te brengen in een bericht dat wij vorige week plaatsten. motie rose vlek Zoals bekend, diende de fraktie Samenwerking 'n motie in, waarin dringend gevraagd werd dat de ge meente op de kortst mogelijke tijd met een uitgewerkt plan van de Ro se Vlek ter tafel komt. Dit ondanks het feit, dat wethouder Schols een dergelijk plan al in het vooruitzicht gesteld had. Wij berichtten daarover, dat bij stemming vóór-en-tegen gelijk op gingen, en dat deze motie dus in een i eerstvolgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. Dat is echter niet juist. Deze motie werd met 9 stemmen vóór en 13 tegen verwor pen. De raadsleden gaven daarmee, grotendeels blijk wél vertrouwen in de toezegging van de wethouder le hebben. Het was een andere motie van de fraktie Samenwerking, waarbij de stemmen staakten. Daarbij ging het over de vraag of het nog nodig is dat de relatie met Amro-Westland (pro- jekt-ontwiickelaar van de Rose Vlek) nog dient te worden voortgezet. De situatie t.a.v, de ontwikkeling van de Rose Vlek is namelijk in de ogen van Samenwerking zodanig veran derd, dat 'n totale ontwikkeling in eens niet meer de enigst mogelijke is. Deze motie behaalde 11 stemmen vóór en 11 stemmen tegen, zodat be handeling in een volgende vergade ring nodig zal zijn. Dat gebeurt dan op dinsdag 8 januari a.s. telefoonkosten De PvdA had gevraagd of het juist is, dat een aantal ambtenaren een telefoonaansluiting hebben op kosten van de gemeente. Dat bleek in zover re juist te zijn, dat enkele ambte naren. in verband met de bereik baarheid inderdaad een tegemoetko ming krijgen. Maar deze regeling wordt per 1 januari toch opnieuw vastgesteld. openbare werken Wethouder Loonen had het niet gemakkelijk met de beantwoording van de aan hem gestelde vragen over zijn portefeuille van openbare wer ken .Vooral de PvdA en de VVD ver weten hem keihard dat zijn antwoor den onvolledig waren en geen enkel gericht beleid aangaven. De wethouder zag geen heil in het uitsorteren van huisvuil, teneinde nog bruikbaar afval voor recycling terug te winnen. Voor glas staan al enkele containers opgesteld, zonodig zou er daar nog eentje bij geplaatst kunnen worden. Oude vodden raakt men aan de straatstenen niet kwijt. Oud papier is gelukkig weer prijzig, en de gemeente is bereid daarvoor eventueel een garantieprijs vast te stellen. Maar volgens de heer Willems (PvdA) zijn er nog veel meer moge lijkheden voor hergebruik van afval stoffen. De gemeente moet hier zelf initiatieven ontplooien'. Zo ook bij b.v. het gebruik van inert vuil (puin e.d.) voor de aanleg van geluidswal len. Dat moet niet met een briefje naar de Provincie worden afgedaan. Mevr. Poels-Peters kon daar nog aan toevoegen, dat rle Provincie wel bereid is om in deze medewerking .te verlenen. Bezuinigingen op verkeersmaatre gelen en -veiligheid was volgens de wethouder geen haalbare zaak meer. Er is al danig op bezuinigd en ver keersborden moeten nu eenmaal ge plaatst en oo"k al 'ns vervangen wor den, zoals nu het geval is met het nieuwe achthoekige stopbord. gemeentewoningen De VVD had voorgesteld de wonin gen, in eigendom van de gemeente, maar te verkopen. Bijvoorbeeld de burgemeesterswoning en de panden in de Grotestraat (dr. Vercauteren en kantoor naast Raadhuis). De burge meester had kennelijk helemaal geen zin om zijn woning te kopen, en dus gaat die' verkoop in ieder geval niet door. Wat de andere woningen be treft, vroeg hij zich af of er wel ko pers voor te vinden zouden zijn. Trouwens, een dergelijke verkoop geeft de gemeente maar eenmalig soulaas schouwburg De WD had eveneens gevraagd of de gemeenten in de regio niet wat ruimer kunnen bijdragen in de ex ploitatie van de schouwburg. Nu ge ven ze een kleine bijdrage, afhanke lijk van het aantal abonnementen dat in hun gemeente verkocht is. Maar de grote vaste lasten blijven voor re kening van onze gemeente, ondanks dat de schouwburg toch een regiona le funktie heeft. Veel hoop kon men de vragenstel lers niet geven ,maar men is bereid de betreffende gemeenten nog eens te porren. Een voorstel var. 'ie heer den Brok om voor het Cultureel Centrum een reservepot te kweken, voor onvoor ziene uitgaven, was volgens de voor zitter zeker een overweging waard. sportaccommodaties f 300.000,staat er op de begro ting voor diverse sportaccommoda ties in onze gemeente. Volgens de heer Willems van de PvdA zou men met deze voorzieningen best een jaar „op de plaats halt" kunnen houden, maar in ieder geval had men voor dat geld wel een betere omschrijving van de plannen verwacht. Het lijkt wel natte-vinger-werk. Volgens wethouder van Oers was het heus geen natte-vinger-werk. Zo is èen verhard handbalveld op de Wieën beslist geen luxe. Het zachte veld lijdt ontzettend veel. Zo is ook een tweede tennis-accommodatie dringend nodig. Zo we voor particu lier initiatief op dit gebied geen grond beschikbaar hebben, zullen we toch zelf wat moeten doen. Het aantal tennisliefhebbers blijft stij gen. Sinds begin september burgemees ter Defesche 't.startschot loste, voor de bouw van 14 bejaardenwoningen aan de Willemstraat, is er hard ge werkt door de jongelui die deze leer lingenbouwplaats bevolken. De eerste woningen zijn al onder dak, en dat was voor het Aanne mingsbedrijf verhoeven een gerede aanleiding de ouders van de leerlin gen uit te nodigen eens een kijkje te komen nemen op deze bouwplaats. Een uitnodiging waaraan men ken nelijk gaarne gevolg gaf, want het was er druk, vorige week zaterdag. Onder leiding van de projektleider Fuchs konden zij de in aanbouw zijnde woningen bezichtigen en ook kennis nemen van de veelal kleine probleempjes waarmee men als aan nemingsbedrijf te maken krijgt in dien uitsluitend leerlingen op een bouwplaats werken. Maar deson danks heeft men prima op het tijd schema gewerkt, en als de winter niet hard en fel toeslaat is het zelfs mogelijk dat de eerste bewoners in het voorjaar al hun woningen kun nen betrekken. Zoals bekend is er nog geen uit sluitsel gevallen over dat wat met de overige „arbeidswoningen" in dit gebied gaat gebeuren. Een plan met kostenbegroting voor renovatie is ge reed en het laatste woord is nu aan Den Haag. Mag men de woningen gaan renoveren, dan zal daar zeker in het voorjaar een aanvang mee worden gemaakt. politie Volgens de VVD treedt de politie niet streng genoeg op tegen degenen die in het winkelcentrum toch de fiets gebruiken en zo een gevaar voor de voetgangers opleveren. Ook tegen de hondepoep wordt te weinig gedaan. Er moet meer verbaliserend opgetreden worden, aldus de WD. Het is noch aan de raad noch aan het college uit te maken of de politie te coulant is. Dat is een taak van de officier van justitie. Die zal wel uit maken of we in Venray met de bon netjes onder de maat blijven. (Vervolg eerstvolgende tekstpagina) BY D'INGANGH VAN 'T JAER ONSES HEEREN MCMLXXX Het Jaer spoedt naer syn Eynd, en sien wy agterom dan bood ons de courant maer wynigh stof tot vreughde. Vier Jaergetyden, leerden wy, heeft ieder Jaer, waervan de Lente steeds het Schepsel 't meest verheugde. Die lente bleef maer uyt, de zomer eveneens, Pas in de herfst droeg men voor 't eerst de zomerkleeren. Aen gladheyt, sneeuw en ys kwam niemant iets te kort, maer een elfsteedentogt dorst tog geen mens risqueeren. Wel schonck ons in dit jaer byzonder veel pleyzier, dat nobel volcksvermaeck, dat eedel sport-ghebeuren.... wat op en rond het veldt getoond werd aen ghewelt en puur vandaelendom, dat kwam in geure' en kleuren des maendaghs in de courant, en voorts nog veelderley moord, roof end' overval. Wy leerden daeraen wennen; er gong gheen dag voorby, oft was wel ergens raeck; wie zou 't beschaeft en vredigh Neerlandt nog herkennen? Oock in 't daeglyckx werek was stryd 't weezensmerek, zoo meenigh loonslaef, die van honger schier crepeerde, die staeckte d'arrebeyd, kroop uit syn schaem'le hut en balde d'yzren vuyst, omdat hy méér begheerde. Voor veelen was gheen werek dat was een groot schandael voor veelen was wél werek, maar gheen die op kwam dae- de onderneemer moest op allerley manier, ghen, en dickwerf tevergeefsch, om arbeytskragten vraegen; dat is een vreemd gheval, daer komt een mensch niet uyt; de Heeren in Den Haegh die konden 't niet verklaeren. Gy laest in uw courant, zaagt op de blauwe buys, met handen in 't haer, de veele redenaeren. De een zey 't gaet goedt, de ander zey 't gaet slegt; wie weet bey dat lawyt nog wie hy moet ghelooven? en kreeg tog het ghevoel datagter 't roockgordyn men yvrig beezigh was om ons een kool te stooven. Voorts werd van menigh een, voor 't oog van al 't publieck, de doopceel raauw geligt. Onthullingen, schandaelen, aen d'orde van de dagh, en ieder vroegh sich af, wie men een volgent mael by de neck op sou haelen. En waagde men een bliek oover de grens van 't landt, dan trock men ylings en bedugt de kop naer binnen om wat in naem van regt en vryheydt werd misdaen; hoe wasset moogelyck, hoe kon een mensch 't versinnen? Het syn vryheydtsstryders hier en patriotten daer; en gyselingh en sluypmoord in schier alle landen; opdat de weereld worden sou een paradys, streed elck voor 't ideael, met rood bebloede handen. Maer, goed nieuws is gheen nieuws. De ghoede brave man die syn beminde thee brengt op haer leegersteede, die komt nooyt in de courant; maer neemt hy in de plaets van zulck 'n liefdesdrank, moordzugtig 't broodmes mede, dan komt hy in 't nieuws, en nog wel boovenaen Soo moet ghy dat maer sien. Er syn veel naerigheeden, er is soo veel ghewelt, er wordt soo veel gheleeden. Maer al wat goed en schoon is en de moeite waard.... eylacie 't is gheen nieuws en 't wordt u dus ghespaert, want 't is slegts alledaeghs.... Soo mooge God u geeven veel vreugde en gheluck in 't alledaeghse leeven L. v. Sch. een góed-gekleed 1980 wenst u Pater Thomas Pothof, pastoor van de Paterskerk, legt per 1 januari a.s. zijn funktie neer. Deze week nog, werd hij 68 jaar en dat was voor hem een gerede aanleiding het wat rus tiger aan te doen. „Ik maak er geen begrafenis van, noch een afscheidsfeest, want ik blijf gewoon in de pastorie aan de Leun- seweg en zal blijven assisteren bij de diensten". Pastoor Polhof werd als zodanig benoemd, na het overlijden van zijn voorganger rector Wolfgang Schmitz in april 1962. Hij is dus ruim 17 jaar pastoor van de Paterskerk. Dit jaar vierde hij zijn 40-jarig priesterfeest, bij welke gelegenheid hij van zijn parochianen een jubi leumgeschenk mocht ontvangen. Als zijn opvolger is benoemd Pator W. Bornhoorn o.f.m. Deze 50-jarige priester is geen onbekende in Ven ray, waar hij inmiddels al 4 jaar woonachtig is en o.m. assisteerde in de kerk van hel Brukske en sinds april vorig jaar in de Paterskerk. De plechtige installatie van de nieuwe pastoor zal plaats hebben op zaterdag 12 januari a.s. Op 20 januari a.s. zal de Oirlose gemeenschap hun koster-organist in de bloemetjes kunnen zetten. Op die dag zal Anselmus Nelissen 25 jaar koster-organist zijn. Om 10 uur zal pastoor Buschman een plechtige Eucharistieviering op dragen voor de zilveren jubilaris en dan zal hel kerkbestuur de gelegen heid krijgen hun koster-organist te danken voor de wijze waarop deze het ere-ambt heeft vervuld. Na afloop van die Eucharistievie ring zal eenieder de gelegenheid krijgen hun koster-organist te felici teren met zijn zilveren feest. Ondanks de waarschuwing welke wij vorige week in ons weekblad hebben geplaatst, zijn niet alle be stuurders -van fietsen, brommers, motoren en auto's overgegaan tot 'n controle van de verlichting van hun voertuigen. Venrays politie, die uit breiding kreeg door de inzet van re- serve-politie, moest 88 transakties uitdelen voor het niet voeren van deugdelijke verlichting, het niet voe ren van kop- of achterlichten en geen kentekenverlichting. Er werd tijdens die grootscheepse aktie niet waarschuwend opgetreden maar on middellijk verbaliseerd. Gezien de grote score, zal Venrays politie blijven doorgaan met verba liserend optreden tegen ondeugdelij ke verlichting.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1