KERSTCONCERTEN ITAGESIAG van bezuinigen kwam weinig terecht KERST VOLKSZANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Na 15 uren vergaderen Onvrede Mededeling van Ebberink Textiel RECEPTIES Woningbouw Antoniusstraat PEEL EN MAAS >AG 21 DECEMBER 1979 Nr. 51 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS IAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING I gemeentebegroting is het ge- ■telijke huishoudboek, waarin T verwachten inkomsten en uit- n voor het komende jaar keurig in rijtje staan. Zij is voor het entebestuur een belangrijke jad bij het te voeren beleid; een 1. dat er in de eerste plaats op ht moet zijn het belang van de ners zo goed mogelijk te dienen. e college van b. en w. biedt de de begroting aan en de gemeen- d, als hoogste bestuursorgaan de gemeente, zal hiermee ak- moeten gaan. Als de raad zijn ian dit financiële werkstuk heeft W ven, kan het ter goedkeuring JWjlen doorgezonden naar gedepu- le staten. t behandelen van een begroting n gigantisch werk en mag in fei- Drden gezien als het voornaam- verk van de gemeenteraad. De billende politieke partijen en dringen moeten zach natuurlijk »n vinden in het beleid. Van dat deze begroting onderwor- wordt aan, wat men noemt, al- ne beschouwigen. ze algemene beschouwingen be de zienswijze van de diverse jfrakties op de begroting en daarbij ook bol van vragen. Ie weken later volgt dan het ant- van het college en kunnen de sleden nogmaals in replieken en n met hun zienswijzen aan- nslotte wordt de begroting dan eens hoofdstuksgewijze doorge- >n. Als dan het college en raad ir hebben gevonden, volgt de telling. 'a begrotingsbehandeling vergt snray drie uiterst lange vergade- tn waarbij verwacht wordt, dat het publiek hiervoor belang- ing heeft. Want het zijn tenslot- burgers waar het om gaat. hebben er belang bij, dat alles reilt en zeilt in de gemeente; zij het ook, die mee moeten betalen het totstandkomen van de voor ngen. die door het gemeente- noodzakelijk worden geacht. alle mogelijke manieren wordt obeerd de burger zo veel moge bij het bestuur te betrekken, r of een begrotingsbehandeling Ürect zo aantrekkelijk is voor de snee burger, menen wij te mo- betwijfelen. irig jaar is getracht meer inhoud tven aan de behandeling door af en van schriftelijke beantwoor- van de in de algemene beschou- |en gestelde vragen. Op deze t werd ieder^ portefeuillehouder gemeester en de vier wethou- in de gelegenheid gesteld zijn/ beleid te verdedigen. Dit jaar den de verschillende onderdelen de begroting vooraf in de diver- Mnmissies behandeld. drie dagen marathon-vergade- en te hebben bijgewoond, mogen konstateren, dat ook deze manier begroting behandelen niet de te is. is voor een doorsnee-burger hig of niets aantrekkelijks aan. afratelen van ellenlange alge- e beschouwingen is een ver- "ikking om naar te luisteren. Min is even erg is het te moeten luis- n naar de mondelinge antwoor- van de portefeuillehouders. ten is weliswaar afgestapt van riftelijke beantwoording, maar de ste portefeuillehouders de le uitzonderingen daargelaten n onduidelijk hun antwoorden een papiertje. Van de raad wordt verwacht hierop adequaat te jeren. e onvrede over deze manier van n kwam b.v. maandagavond dan duidelijk naar voren. Verschil- le raadsleden verweten het col- dat het wèl van de raad een rhrift wenste van de algemene chouwingen, maar zelf het papier- (onduidelijk) werd voorgelezen, wilde afgeven leze gang van zaken had mede tot olg ,dat de raadsfrakties zich voor Ier beraad moesten terugtrekken, arin ook weer de nodige tijd ging Zaarmee we maar willen zeggen, deze manier van begrotingsbe- ideling zeker niet de beste is om i belangstellende burger op de pu- eke tribune te boeien, noch om uw slaggever 15 uur lang ijverig no te laten maken. Integendeel Enkele weken geleden hebben wij onze lezers uitvoerig ingelicht over de door de diverse raadsfrakties ge houden algemene beschouwingen, op de begroting voor het komende jaar. Beschouwingen welke enerzijds ver schillende wensen vertolkten, ander zijds aandrongen op bezuinigingen omdat het geld ontbreekt. Deze week was het in een twee daagse vergadering allereerst de taak van burgemeester en wethou ders die beschouwingen te beant woorden; de door de raad voorge stelde bezuinigingen onder de loupe te nemen kortom de visie van het college over een en andef aan de raad duidelijk te maken. Aldra bleek, dat van de door de raadsleden voorgestelde bezuinigin gen weinig of niets terecht kwam. Enerzijds omdat de op de begroting opgevoerde posten zo laag mogelijk gesteld waren; anderzijds omdat op diverse posten reeds bezuinigd was en verdere bezuinigingen onmoge lijk door te voeren waren. Elk der wethouders en de voorzit ter namen de beantwoording van de gestelde vragen en opmerkingen zijn portefeuille betreffende voor zijn rekening. Dat was in eerste in stantie het bezuinigen op de priori teitenlijst 1980, zoals door de frak- ties eerder was voorgesteld. De eni ge bezuinigingen die daarbij uit de bus kwamen, waren: een besparing op straatverlichting van 15.200,—; beperkte aanstelling van nieuw personeel ten gemeentehuize; van de 13 vakatures zullen er maar 4 vervuld worden. De op de begro ting hiervoor gestelde post van 200.000— kon met 50.000,— verminderd worden, omdat de aanstellingen niet op 1 januari ingaan; het voor de Noord Tangent be stemde bedrag ad 500,000, wordt van de prioriteitenlijst afge voerd omdat de aanleg van deze weg nog ter discussie staat. Mocht de raad tot aanleg besluiten, d*n zijn de voorbereidende werk zaamheden toch van dien aard, dat eerst in 1981 met de aanleg begonnen kan worden; de post vorstschade aan wegen kon, mede op een advies van de Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TRtrPj. Onvrede was een duidelijke teneur, welke naar voren kwam tijdens de begrotingsbe handeling. De heer A. den Brok, frak- tievoorzitter van „Samenwer king" maakte daar geen ge heim van. Als eerste reaktie op de standpuntbepaling van b. en w. met betrekking tot de alge mene beschouwingen verweet hij het college slecht te hebben geluisterd naar de verschillen de frakties. „U moet goed luisteren, ook al passen de opmerkingen van de raadsleden niet helemaal in uw verwacthingspatroon" Zei hij. Tijdens het mondeling be antwoorden van de door de frakties gestelde vragen door de wethouders, greep hij meer dan eens de interruptiemicro foon om te laten blijken, dat hij er niets van snapte en dat hij het niet kon volgen. Overigens stond hij in deze mening niet alleen, want ook van PvdA-zijde en WD-zijde werden de collegeleden meer meer dan eens onderbroken omdat men het antwoord niet kon volgen l.v.m. Lekkage zi]n wij vorige week enkele dagen noodge dwongen gesloten geweest. We zijn nu weer gewoon ge opend. Er zijn nogal wat artikelen nat geworden; ook die zijn te koop, onze verzekering heeft voor U al een aanbe taling gedaan Kom kijken Zie onze advertentie el ders In dit blad. H. E. commissie voor openbare werken gehalveerd worden (meer herstel dan nieuwe deklagen). Dat bete kende 'n besparing van 200.000; de post voor het realiseren van een wijkcentrum in Veltum ad 950.000,kan vervallen nu ge bleken is, dat de drang in de raad om dat wijkcentrum te stichten niet meer aanwezig is. Overigens blijft het al of niet doorgaan van dit wijkcentrum een bespreek bare zaak in het nieuwe jaar, als een hernieuwd onderzoek naar de noodzakelijkheid er van is af gesloten. PRIORITEITEN Dcor bovenstaande, uiteraard nog altijd beperkte bezuinigingen, was de prioriteitenlijst voor 1980 dus de lijst van werken en uitgaven, welke in het komende jaar beslist uitgevoerd moeten worden enigs zins gewijzigd, maar vergde toch nog altijd een bedrag van 433.500,- Op het eerste gezicht een vrij laag bedrag, maar het bevat wel veel pesten welke in de komende jaren telkens weer op de begroting terug zullen komen, omdat zij een onder deel zijn van een meerjarenplanning. Bovendien moet men deze posten als extra uitgaven bezien, vallende bui ten de normale in de begroting op genomen werken. De gemeente denkt het benodigde geld te kunnen financieren uit o.a. overschotten die men nog over 1979 heeft of krijgt. Maar met die raming blijft er toch nog altijd 291.000, over, welk bedrag op 'n andere ma nier gefinancierd moet worden. Reeds eerder hebben wij u ver teld dat de gemeente daarbij denkt aan het verhogen van de onroerend- goed-belasting en/of eventueel het heffen van rioolrechten. De verhoging van de onroerend- goed-belasting kon bij de meeste raadsfrakties genade vinden, alleen de fraktie Kerkdorpen was daar te gen. Volgens die fraktie worden de kieine zelfstandige boeren en mid denstanders door deze belasting on evenredig zwaar belast en betaalt men dikwijls 300% meer dan vroe ger met de afzonderlijke belastingen. Bij een rioolheffing vindt men de lastenverdeling eerlijker. Natuurlijk speelde daarbij het feit dat veel landbouwbedrijven niet op de riole ring zijn aangesloten en derhalve geen belastóng zouden hoeven te be talen. Maar zoals gezegd, de fraktie Kerkdorpen stond op dit standpunt geheel alleen. Zij wilde zich wel aan sluiten bij het voorstel tot verhoging van de onroerend-goed-belasting, ender uitdrukkelijk voorbehoud, dat in 't komende jaar een rioolheffing op poten gezet wordt, waardoor het mogelijk is per 1 januari 1981 deze belasting te gaan invoeren. Bij de stemming over het al dan niet in voeren van een rioolrecht, kregen ze (vervolg op eerstvolgende tekstpagina) m in de Paterskerk Zoals de vorige week in dit blad reeds is meegedeeld, wordt het Kerstconcert in Venray verzorgd door de koren: Ars Musica, Venrode, Venray's Mannenkoor, Crescendo en de Zangers van St. Frans, gehouden in de Paterskerk op zaterdag 22 de cember om 20.00 uur en op zondag 23 december om 16.00 uur. Twee belangrijke wijzigingen' ver geleken bij vorige jaren; het concert dit jaar niet inxie schouwburg en de aanvangstijd op zondag om 16.00 uur. 'n Verandering ten goede? Zeker, het doorbreken van een tra ditie houdt enig risico in. Men is ge wend aan de schouwburgfoyer, op de zondagmorgen kan men 'n kopje koffie gebruiken, de stoelen zijn ge makkelijk, de kinderen kunnen wat heen en weer lopen. Er zijn nog tal van zaken te noemen. Toch meenden de organisatoren dit jaar 'n kerkge bouw te gebruiken als plaats van handeling. Immers de „akoestiek" is wellicht beter, men kan een orgel gebruiken, er is wat meer plaats voor de uitvoerende koren, de tem peratuur in het gebouw is wat meer aangepast, de banken zijn wel wat minder comfortabel maar men kart de knielkussen gebruiken als zitkus sen, ach en als er nu eens een kind wat rondloopthoe vertederend! Er is zelfs wat meer plaats voor de toehoorders en in de banken kun je wat gemakkelijker inschuiven dan op stoelen. Dit laatste punt is belangrijker dan men zou durven veronderstellen. Heeft u vorige jaren niet het hele concert lang moeten staan met uw kind op de arm' En dan de tijd van aanvang. Op de zaterdagavond (20.00 uur) zullen er wel geen problemen zijn, dat was vorige jaren ook zo. Maar op de zon dagmiddag 16.00 uur)? Vroeger gin gen we nè het kerkbezoek op de zon dagmorgen gelijk naar het kerstcon cert. Misschien, zo dachten de orga nisatoren, is het wel zo aantrekke lijk om op zondagmiddag er even met het hele gezin uit te trekken en het kerstconcert te gaan beluisteren. Men heeft de koffie thuis gehad, de soep is genoten en welgedaan gaat men naar het kerstconcert. En het zal dit jaar de moeite waard zijn! Vijf koren uit onze eigen gemeen schap verzorgen het kerstconcert. Wat zijn wij rijk in Venray. Ruw ge schat zal de slotzang van het concert uitgevoerd worden door zo'n 350 zan gers en zangeressen en als u dan ook nog meezingt tijdens de slotzang („Er is een roos ontsprongen") dan zingen we misschien met 'n kleine duizend man. Ook de opienngszang „N syt wellekome", zingen we met z"n al len. 'n Programmaboekje met o.a. de teksten van de samenzang is ver krijgbaar in de kerk. Een rijke schakering van kerst melodieën wordt u geboden; van Bach, van Vivaldi, van Toebosch e.a.; van klassiek naar eigentijds en met solisten uit eigen gelederen. Het is alom bekend, dat in de kersttijd verschillende koren her en der moeten optreden. Voor de koren is het een drukke tijd. Onze Venray- se koren stellen er een eer in, elk jaar opnieuw, te mogen meewerken aan het bevorderen van de kerst sfeer in onze gemeenschap. Zij doen het dit jaar voor de tiende keer. Geen extra aandacht voor dit jubi leum; 't zou de kerstsfeer kunnen schaden. Het naar-elkaar-luisteren, het samenzingen en het bij-elkaar- zijn geeft ons bij uitstek de gelegen heid ons te bezinnen over Kerstmis 1979. De koren van Venray wensen u een Zalig Kerstmis. te Holthees-Smakt Op tweede kerstdag geeft de fan fare O.L. Vrouwe Gilde wederom haar jaarlijkse kerst-ochtendconcer ten in het Pelgrimshuis te Smakt vanaf 11.30 uur. Aansluitend aan dit concert zullen de barakwedstrijden t.b.v. de fan fare weer beginen. Niet alleen op 2e kerstdag zal er de gehele dag geba- ra'kt kunnen worden, maar op de twee daarop volgende zondagen t.w. 30 dec. en 6 januari, steeds om 11.30 uur. Nadere informatie leerde ons dat ook op verschillende Venrayse kerk dorpen Kerstconcerten worden ge geven. Men raadplege hiervoor de kerkelijke diensten elders in dit blad. te Geysteren Het is zo langzamerhand traditie geworden in Geysteren dat de nacht mis in de St. Willibrorduskerk een bijzondere viering is. Ook dit jaar zal dit worden voortgezet en zal het Pas toor Kemmere Koor ijdens de nacht mis van 24.00 uur de Messe Solennle en St. Cecilia van Charles Gounod zingen. Behalve deze mis zullen door het koor diverse kerstliederen wor den gezongen. Wat het onderhavige werk van Charles Gounod (1818-1893) be treft: het werk ademt volop de sfeer van de romantiek; rijk aanklank- kleur; vol kontrasten van uiterst hard naar uiterst zacht en breed uit gesponnen bovenal. Gounod heeft vijf jaren gebruikt om de St. Cecilia-mis, die geschre ven is voor sopraan, tenor en bas, ge mengd koor en orkestbegeleiding, af te maken. De Kyrië - een rustig moderato quasi andantino - is een deemoedig gebed om vergiffenis; het Gloria vangt aan met een larghetto van de 9opraan solo en gaat vervolgens over in een jubelend Laudamus te, gezon gen door heel het koor. De Credo vormt het hoofddeel van de mis: be ginnend met een moderato molto maestoso - een krachtige geloofsbe lijdenis unisono gezongen - gaat zij vervolgens over in een andante waarin het mysterie van de mens wording wordt bezongen om ver volgens weer een climax te bereiken in „Et vitam venturi saeculi". De Sanctus is een andante, vol eenvoud beginnend en eindigend in een le vendig en krachtig Hosanna. De Ag- nu Dei (andante moderato) heeft als bijzonderheid dat zij twee keer on- derbroken wordt door een tenor- en sopraan-solo: Domine non sum dig- nus est. Hiermee toont Gounod nog een keer zijn religiositeit - een reli giositeit die kennmerkend is voor heel het leven van Gounod hij heeft er zelfs over gedacht om pries ter te worden. De solipartijen worden vertolkt door Marie-Cécile Moerdijk, sopraan en inmiddels geen onbekende meer in Geysteren; Jos van Eyck tenor is evenmin een onbekende in deze con treien. De bassolo zal worden ge zongen door Joep Langenhoff uit Goirle; terwijl de begeleiding in han den is van Jan Gruithuyzen, een pia nist, die inmiddels een internationa le faam geniet. Het geheel staat on der leiding van dirigent Sef Adams. Vanaf de oprichting van het Pastoor Kemmere Koor in 1968 heeft hij de muzikale leiding. te Overloon Op eerste kerstdag organiseert Fanfare „Vriendenkring" uit Over loon o.l.v. haar dirigent F. Schorer weer haar jaarlijkse Kerstconcert, met medewerking van de koren „Lo- geko" en „Jongerenkerk" uit Over loon, respectievelijk o.l.v. J. Henc- kens en J. Verhoef. Het concert be gint om 14.30 uur in de R.K. kerk; de entree is gratis. Het programma luidt als volgt: Volkszang: Wij komen tezamen. Jongerenkerk: Poor old Joe In het diepe donker Hark the Herald Angels Sing Nearer my bod to thee. Fanfare: Call of the Sea, Erik Ball Logeko: Herders hij is geboren, arr. P. J. Zijderlaan Nonnenkoor uit Casanova, Johan Strauss. Solisten: Miep Henckens en Erna Slieker. De Heilige Stad, S. Adams. Fanfare: A Christmas Festival. Leroy An derson. Jongerenkoor: Long time ago in Betlehem Auld Lang Syne Land of hope and glory Fanfare: Slavische Rapsodie, Carl Friede man Logeko: Engelenzang, F. Schutze Halleluja, G. Handel. Volkszang: Nu zijt wellekome. OP 23 DECEMBER Sinds 1977 organiseert de werk groep R.K. - Protestanten - samen werking op de zondag voorafgaande aan kerstmis een volkszangdienst. Deze samenkomst, welke een oecu menisch karakter draagt, heeft ais kerstfeest voor te bereiden. De bo- doel SAMEN ons ZINGEND op het vengenoemde werkgroep heeft deze samenkomst voorbereid en gaf het wederom als thema mee: „WIJ KO MEN TEZAMEN, zingend het kerst feest tegemoet". In 1977 was het nog een klein aan tal mensen dat naar deze kerstvolks zang kwam; in 1978 waren het er al beduidend veel meer. Wij hopen nu in het derde jaar nog meer mensen te ontmoeten en dat het een beteke nis zal krijgen voor velen; als begin van het kerstfeest. Deze kerstvolkszang wordt gehou den op zondag 23 december om 11 uur in de Sint Petrusbandenkerk. Alle zakenvrienden, vrienden en relaties van Topgarage C.V. welkom op oudejaarsborrel bij T.T.S. tijdens ,,0pen Huis" op: vrijdag a.s. van 5-9 uur; zaterdag a.s. tot 5 uur; maan dag a.s. tot 5 uur, donderdag a.s. tot 5 uur; vrijdag 28 de cember tot 9 uur; zaterdag 29 december tot 5 uur. Zoals reeds eerder gemeld, be haalde Fanfare Ons Genoegen uit Oirlo, op het concours te St. Michiels Gestel een eerste prijs in de ere- afdeling met promotie naar de supe rieure afdeling. Dit gezelschap zal ter gelegenheid daarvan recipiëren a.s. zaterdag van 20.00-21.30 uur in zaal Rongen te Oiijlo. De concourswerken zullen tij dens de receptie ten gehore worden gebracht. Fanfare St. Catharina te Leunen behaalde op hetzelfde concours even eens een eerste prijs in de ere-afde- ling met promotie naar de superieu re afdeling. Bovendien scoorden zij daarbij het hoogste aantal punten, wat met een beker beloond werd. Deze vereniging recipieert volgen de week zaterdag, reden waarom wij in ons volgend nummer nog op dit succes terug komen. Heden vrijdag 21 december om 11.30 uur zal de bouw van het pro- jekt: 84 woningen voor één- en twee persoons huishoudens aan de Anto niusstraat te Venray van start gaan. De officiële eerste „bouwhande- ling" zal een gezamenlijke inspan ning zijn_van de heer G. H. Schols, wethouder van Volkshuisvesting en de heer L. A. Nelissen, oud-direkteur van J. P. A. Nelissen Aannemings bedrijf B.V. VOLGENDE WEEK Om misverstanden te voorkomen: Peel en Maas verschijnt volgende week op de normale tijd. Wel moeten advertenties én .kopij bij voorkeur nog deze week worden ingeleverd in ieder «eval uiterlijk imaandag. Wij rekenen gaarne Jop uw mede werking. IN MEMORIAM BR. BENIGNUS GOM MANS Op 10 december j.L is in het St. Elisabeth ziekenhuis te Semarang overleden de oud-Venrayer Broeder Benignus Gommans, provinciaal Overste van de Congregatie van de Broeders van Liefde in Indonesië. Broeder Benignus werd op 27 juli 1918 te Venray geboren. Op 2 febru ari 1937 wer dhij geprofest in de Or de van de Broeders van Liefde te Gent. De eerste 17 jaren van zijn kloosterleven heeft hij gewerkt als onderwijzer aan de BLO-scholen te 'Nijmegen, Roermond en Den Haag. Op 31 oktober 1954 vertrok hij naar Indonesië, waar hij benoemd werd als overste van de communiteit te Purworejo, waar hij tevens onder wijzer werd "aan de SMP-school (Ver gelijkbaar met de nederlandse MA VO). Deze funktie vervulde hij slechts korte tijd ,want per 8 dec. 1955 werd hij overgeplaatst naar Wonosoba, waar hij de eerste over ste-directeur werd van een doven- instituut. Zijn verantwoordelijke taak hier werd in oktober 1961 deels overgenomen door een van zijn me debroeders ,die tot overste werd be noemd. Broeder Gommans bleef echter directeur tot november 1969. Toen werd hem het zware ambt van provinciale overste toebedeeld. Meer dan 10 jaar heeft hij als zo danig met niet aflatende ijver ge zwoegd en gesjouwd voor zijn mede broeders en de minder-bedeelden Zijn heengaan werd dan ook in de Indonesische Congregatie als een zwaar verlies ondervonden.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1