B en W MOETEN AKTIEVER AAN DE „ONDERWIJSBAR" TREKKEN SAMENWERKING" WIL GEEN SAMENWERKING MEER MET AMRO-WESTLAND Onzorgvuldigheid van het college bij verlenen van bouwvergunningen Wijkcentrum Veltum op de helling VERKEERSPROBLEMATIEK vraagt om goede voorzieningen Kostenbesparende ideeën van de VVD voor de vuilnisophaaldienst Verschil en overeen komst Steltlopers Strijdlied IRose Vlek en Noord-Tangent In con poging om het behan- lelen van dc begroting met al k-s ..drum und dran" eens an- ers aan te pakken, en daar- kior mogelijk de belangstel- ing van een groter publiek te irijgen. heeft het college van Ven W. dit jaar gekozen voor en voor-behandeling in de di- openbare commissievcr- laderingen. Of het een ge laagde poging is geweest, lijkt ins twijfelachtig. De belang- telling op de publieke tribune ft-as er bij het houden van de llgemene beschouwingen ze- ter niet groter om. We durven lelfs zeggen, dat er slechts een matige belangstelling was. Maar ook de frakties hebben tr weinig of niets aan gedaan de beschouwingen-avond interessant te maken. Elle-lan- ge betogen op monotome toon .voorgedragen' of snel achter elkaar afgerafeld, is voor het belangstellende publiek weinig aantrekkelijk. Maar toch Als men de algemene be schouwingen van dit jaar ver gelijkt met die van andere ja ren,. dan waren er verschillen, maar ook overeenkomsten. Wellicht als gevolg van de behandeling in de commissies bleef nu het vragen naar be kende wegen goeddeels ach terwege, en behoefden weinig open deuren te worden inge trapt. Met name de WD- en de PvdA-fraktie gaven er blijk van mèt het college van B. en W. te willen nadenken over eventuele bezuinigingen. Zij gaven zelfs het college een op gave van bepaalde begrotings posten waarop eventueel weliswaar naar hun eigen po litiek inzicht zou kunnen worden bezuinigd. En dat laatste is al een be langrijk pluspunt bij algemene beschouwingen. De overeenkomst met andere jaren lag in de lengte van de beschouwingen en de weinig moeite die men ook thans weer deed om 'n beschouwing aan trekkelijk te maken voor de genen, die de moed opbrangen drie uur lang te luisteren. Wanneer het aan de fraktie Kerk dorpen en de PvdA-fraktie ligt, dan kan wijkcentrum Veltum wel vun de prioriteitenlijst geschrapt worden, hetgeen dan een besparing betekent van 950.000 Volgens de heer Reinljes van dc Kerkdorpenfraktie blijkt de wijk Veltum thans zeer sterk geïntegreerd te zijn in Venray-kom als de be richten die deze fraktie bereikt heb ben juist zijn.... Daarom wilde de heer Reintjes dit wijkcentrum eerst ter discussie stellen en inspraak af wachten. Zijn fraktie acht deze grote investering thans niet verantwoord. Daarbij vroeg men zich af of de wijk straks de exploitatie zou rondkrijgen De heer Konings stelde, dat ook zijn fraktie (PvdA) vond, dat deze in vestering beter kan vervallen, wan neer de noodzaak niet wat beter wordt aangetoond. Dat ook de fraktie Samenwerking begint te twijfelen aan de noodzaak van 'n wijkcentrum in Veltum, bleek al eerder op de avond. Zij wilde n.I. nu nog geen medewerking verlenen aan 't voorbereidingsbesluit Veltum I. in verband met de bouw van dit wijkcentrum. ..Laten we hierover eerst maar 'ns praten in de bestuurs commissie jeugdzaken, sport en jon gerenwerk en in de commissie voor ruimtelijke ordening" werd er ge zegd. Maar daarover hebben we u als lozer de vorige week al ingelicht. Zoals bekend is het Wijkcentrum in Veltum gepland op de Veltumsc Klcffen naast het winkelcentrum - zie foto. Naar de mening van de VV I) wordt er in het centrum van Venray te weinig door de po litie gesurveilleerd, gezien het feit. dat het voetgangersgebied in de Grotestraat meer op een racebaan voor fietsers en of bromfietsers lijkt. Hierdoor worden de voetganger toch al laverend tussen de honde- poep - duidelijk in ,gevaar ge bracht, zei de heer Ilouba. Bij meer preventief en ver baliserend optreden jegens de (brom)fietsers zou volgens de VVD-fraktie ook wel eens een loslopende hond en of diens begeleider(ster) bij de kladden kunnen worden gepakt. „Want zy werken er aan mee dat wij weldra steltlopers zul len moeten worden, willen wij onze schoenen tenminste vrij houden van hondepoep" aldus de heer Houba. Hij herinnerde aan een on langs door de burgemeester gemaakte wijze opmerking dat honden de speciale trottoirte gels niet kunnen lezen. „Het wordt tijd, dat hun bazen dat wèl gaan doen" verzuchtte de VVD-woord voerder. Het onderwijs heeft centraal gestaan in de algemene beschouwingen van de vier in de gemeenteraad vertegen woordigde frakties Samenwerking, Kerkdorpen, VVD en PvdA. (Waar bleef overigens de beschouwing van de éénmansfraktie van de hr G. Be- terams De een benaderde dit on derwerp zus, de ander zo, maar uit eindelijk kwam het er toch steeds op neer. dat de fraklies b. en w. op het hart bonden aktiever aan de onder- wijskar te gaan trekken. Of hel nu gaat om het onderwijs op de kleine kernen of in Venray-kom; of het nu bijzonder onderwijs is of openbaar; of het nu gaat over kleuter- en lager onderwijs of de vestiging van een M TS in Venray. De daling van het aantal kinderen, de afbouw van beslaande scholen, 't naderen van de gevarenzone voor de scholen van de Vrcdepcel, Veulen en Heide, de teleurstellende gang van zaken bij samenwerkingsmogelijk heden van het openbaar en bijzonder onderwijs in Landweert, de crisis verschijnselen rond „De Keg", het niet funktioneren van dc schoolraad en de onzekerheid over het voortbe staan van de Open School, waren de onderwerpen, waarover de hr Den Brok namens Samenwerking zijn on gerustheid en zorgen uitsprak. In het kader van dc noodzaak tot bezuiniging, vroeg hij zich af, of het geen tijd werd een meer radikale op stelling in te nemen tegen ongewens te ontwikkelingen. Hierbij dacht hij aan uitbreiding van scholen op ge ringe afstand van scholen die aan af bouw toe zijn Natuurlijk brak de Kerkdorpen- fraktic een lans voor het onderwijs op de kleine kernen. „Als de belan gen van het kind voorop staan, moet men deze belangen durven afwegen tegen die van dc kleine gemeenschap de z.g. sociale funktie van de school" zei de heer Reinljes. Hij vervolgde „Het geleidelijk afbrokkelen van de ze scholen, door het feit dat men in dividueel kinderen uit deze gemeen schappen elders naar school stuurt, moet voorkomen worden. Dit heeft nog als negatieve bijwerking, dal de goede sociale kontakten van mensen in deze kernen vertroebelen". De hr H. Willems (PvdA) stelde, dat naar dc mening van zijn fraktie niet tot elke prijs handhaving van be staande scholen moet worden nage streefd. Op het moment, dat de kwa liteit van het onderwijs in hel ge ding komt, lijkt volgens de PvdA de grens van dit streven bereikt. Hij ging er dan wel van uit. dat alles in het werk wordt gesteld om die kwa liteit zo lang mogelijk te waarbor gen. OPENBAAR ONDERWIJS De VVD-fraktie was er niet geluk kig mee, dat b en w de scepter zwaai en over de openbare scholen. Men vond dit een minder gewenste toe stand, omdat zij van oordeel is, dat ook hier het schoolbestuur gedecen traliseerd moet worden en gevormd dient te worden uit vertegenwoordi gers van de direkte belanghebbende groeperingen, zoals b.v. de ouders en vertegenwoordigers van de gemeen schap. De heer Houba meende de op lossing gevonden te hebben in de in stelling van een z.g. bestuurscommis sie, zoals b.v. ook in de gemeente Bergen is ingevoerd. M.T.S. Wat betreft de M.T.S. waarover in Venray al jaaaaaaren wordt gepraat, zei de heer Willems van de PvdA, te vrezen, dat deze - gezien de bij drage, welke het college daartoe le vert - wel aan de Venrayse neus voorbij zal gaan. „Wij vrezen, dat het college al te lang passief blijft toe zien, terwijl een dergelijke onderwijs instelling een broodnodige schakel j tussen onderwijs en beroepsveld zou kunnen vormen'. Zowel de Kerkdorpenfraktie als de VVD wilden over de stand vdn zaken met betrekking tot de M.T.S. graag nader geïnformeerd worden door het col lego. De fraktie van de Partij van de Ai-beid in de Venrayse ge meenteraad verdroot het ken nelijk zeer, dat de VARA heeft besloten de rode strijdliederen uit het radioprogramma te schrappen. Het „Makkers verheft u ten strijde" zal in het vervolg niet meer uit de luidsprekers schal len. Ook 't „Morgenrood" zul len we 'savonds niet meer ho ren „opgaan". Henk Willems, de kersverse PvdA-fraktie-voorzitter heeft er echter iets op gevonden. In zijn algemene beschouwing op de begroting zei hij, het gemis aan inspiratie en 't ontbreken van enig bestuurlijk appèl in de nota van het college te be treuren. „Wij vragen niet om defaitisme en berusting, maar om bestuurlijke kreativiteit en bezieling", zo zei hij. „Makkers de handen ineen, de blik fier vooruit, wij koersen de jaren '80 binnen, geen tij zal ons de ren", zou volgens hem het col lege niet misstaan hebben. Jammer, dat de hr Willems niet tevens de melodie van dit schone strijdlied heeft voorge zongen De VV-fraktic in de gemeenteraad kon zich bij het beschouwen van de begroting voor 1980, niet aan de in druk onttrekken, dal de dienstbaar heid aan de burger ten gemeentehui ze, met name waar men zich bezig houdt met het verlenen van bouw vergunningen, verbetering behoeft. Deze constatering putte de'heer J. Houba uit de beroepszaken tegen 't weigeren van bouwvergunningen - welke de laatste tijd aan de orde zijn geweest en ook uit „geluiden uil de samenleving". Hierbij werd waar schijnlijk ook gedacht aan 't „zwart boek". dal in de vorige raadsverga dering door de heer J. De Bruijn in het vooruitzicht werd gesteld en zal handelen over de gang van zaken bij Bouw- en Woningtoezicht. „Het lijkt ons een vereiste, dat de ze dienstbaarheid wordt opgevoerd" zei de heer Houba. De (on)zorgvuldigheid van de zijde van het college met betrekking tot de verlening van bouwvergunningen, vervult de VVD-fraktie met zorg. Sedert de komst van de AROB-rech- ter is er een rechLmatigheidstoets met betrekking tot het verlenen van bouwvergunningen. „Hoe men ook over de ontwikkeling van de AROB- jurisprudentie op dit stuk moge den ken, feit is, dat de Nederlandse ge meenten veelvuldig met de billen bloot moeten, omdat het regent van de schorsingen en vernietingen", al dus de VVD-woordvoerder. Hij wees er op, dat de gemeente Venray met betrekking tot schorsin gen t.a.v het verlenen van bouw vergunningen geen „slecht" figuur slaat, getuige het viertal schorsingen binnen één jaar. Hij stelde, dat de vereiste zorgvul digheid hier moet worden opgevoerd omdat soms kardinale zakelijke be langen in het geding zijn. Hij had daarbij ook zijn twijfels over de „.zwaarte" waarmee de gemeente bij de Raad van State wordt vertegen woordigd Hij haalde een aantal voorbeelden aan, waarmee Venray de boot heeft gemist, en verzocht tenslotte het col lege om met spoed alle in de loop der tijd te star géwordén voorschriften bij bestemmingsplannen aan te pas sen aan de huidige wensen en be hoeften. En ook om in dat verband - in overleg met de raad - een priori teitenplan met tijdschema op te stel len, dat zich over enkele jaren uit strekt. De fraktie Samenwerking is van mening, dat de gehele Venrayse ver keersproblematiek om zeer goede voorzieningen vraagt, tenminste als onze gemeente z'n plaatselijke en re gionale funkties optimaal wil kun nen blijven vervullen. Vanuit dit gezichtspunt werd in de algemene beschouwingen van deze fraktie aan het college gevraagd of het bereid is zijn visie hierover in 'n verkeersnota te ontwikkelen. Met name zou Samenwerking willen we ten of het college binnen dit kader mogelijkheden ziet om via doelge richte aktiviteiten een mentaliteits verandering bij de diverse verkeers deelnemers tc bewerkstelligen. Zowel de fraktie Kerkdorpen als de VVD-fraktie wezen op het steeds nij pender parkeersprobleem in Venray- kom. De heer Janssen (WD) zei, dat de parkeernota - centrum niet snel ge noeg geproduceerd kan worden, om- dal men bijna dagelijks aan den lijve de groei van dit probleem ervaart. Tussen de regels door werd aan het college het verwijt gemaakt, dat het deze nood niet al te hoog acht. Ken nelijk herinnerde men zich nog de woorden van de burgemeester „dat het verkeerprobleem in Venray nogal meevalt - Ook de heer Reintjes vroeg grote aandacht voor dit probleem en was benieuwd naar concrete voorstellen van het college. Hij vond het jammer dat een beroep op bedrijven, banken en instellingen om de beperkte ruim te open te laten voor de klant, geen sukses heeft gehad. VERKEER Het verkeer en alles wat daar mee te maken heeft, kreeg overigens nog meer aandacht van de frakties. Zo merkte Samenwerking op, dat een oplossing van de verkeersproblema tiek rond het kruispunt Westsingel- Merseloseweg (ziekenhuisroute) van de hoogste urgentie is. „Kerkdorpen" pleitte voor de aan leg van een rijwielpad naar Merselo, terwijl de VVD zei met enig ongeduld te wachten op initiatieven van het college met betrekking tot de aanleg van een rijwielpad langs de weg van Oostrum naar Oirlo. Dit in verband met de verdere ontwikkeling van 't industrieterrein De Witte Vennen. Bij 'de foto: Wie zei dat er in Ven- ray-centrum geen parkeersproblemen' waren? slaat voor een regelmatige inzame ling. Als waarborg voor een georgani seerde ophaaldienst voor oud papier dacht de hr Houba aan het door de gemeente stellen van een minimum garantieprijs, zoals b.v. in Horst ook al wordt gedaan. Met de fraktie van de PvdA was de VVD van mening, dat ter voorko ming van 'l voortijdig volraken van stortplaatsen, 't mogelijk moest zijn om inert vuil (Onverleerbaar vuil zo als puin) te gebruiken voor de fun dering van geluidswallen e.d. Re-circulatie van gebruikte mate rialen. zoals b.v. glas, vraagt mede werking van de burgerij. In de con tainers (zie foto) moeten dan wel de oude materialen gedeponeerd worden niet er haast gekonstateerd, dat er nauwelijks vorderingen zijn gemaakt; dat er nog steeds geen schriftelijke overeen komst bestaat met V D over de plaats van vestiging, laat staan over het tijdstip van de vestiging; en ten slotte, dat er nog geen concrete aan biedingen zijn gedaan aan de grond eigenaren. Opvallend was het wel, dat andere frakties niets over het centrumplan en de Rose Vlek in hun beschouwin gen hadden opgenomen. NOORDTANGENT Met de discussie over het al dan niet aanleggen van de Noordtangent in het nabije verschiet, werd bij het beluisteren van de algemene be schouwingen. het gevoelen van de raad niet veel duidelijker. Samenwerking zweeg over dit on derwerp; in tegenstelling tot de frak tie Kerkdorpen, die het niet korrekt vond. dat de toegezegde gedachten- wisseling over dit onderwerp niet had plaatsgevonden vóór de begro tingsbeschouwingen. Na uiterlijk januari 1980 hoopte deze fraktie haar standpunt te kunnen bepalen. Volgens PvdA-woordvoerder Jan Konings. zou men de voor 1980 uit getrokken half miljoen voor dc aan leg van de Noordtangent wel ergens anders voor mogen gebruiken, omdat deze weg (de doortrekking van de Stationsweg viu Bontekoestraat en Hoenderstraat naar Langeweg) vol gens de fraktie geen noodzaak is. De VVD beperkte zich alleen tot de vraag, of het college zich met de aanleg van wegen in 1980 alleen zcu beperken tot de afronding van de zg „buitenring" (singelstelsel) en de „centrumring" (waarvan de Noord tangent dan een wezenlijk onderdeel uitmaakt). V V D.-fraktievoorzitter J. Houba lanceerde tijdens de algemene be schouwingen ideeën, waardoor - bij een bepaalde aanpak - het milieu vriendelijke gedrag van de burgers (verder) kan worden bevorderd. Bo vendien zouden daardoor belangrijke kostenbesparingen kunnen optreden. Hij noemde glas en papier als stof fen ,die voor re-circulatie in aan merking komen. Berekend was, dat ruim 15" it van 't huishoudelijk afval uil deze stoffen bestaat. Volgens de hr Houba zou getracht moeten worden dit percentage huis vuil uit de plastic zaken te houden, waardoor: n milieuvriendelijk gedrag wordt gestimuleerd; dc kosten voor de vuilnisophaal dienst (met name de transport kosten) worden verminderd; voor de direktie toekomst tarief verlaging dan we! tarief-slabili- teit van de reinigingsrechten kan optreden. Hierdoor wordt de burger in feite beloond voor zijn milieu-vriendelijk gedrag. In dit verband pleitte hij dan ook voor uitbreiding van de glascontai- ners. OUD PAPIER Wat betreft het oud papier, had de hr Houba een nieuw idee. Hij meen de. dat de gemeente coördinerend zou kunnen optreden bij de inzame ling daarvan, in overleg met vereni gingen. wijkraden en of andere be langstellenden. Zo zou - volgens hern - gekomen kunnen worden tot 'n ge organiseerde ophaaldienst die garant woordvoerder van „Samenwer- de heer A. den Brok vroeg n z'n algemene beschouwing op ur pmeentcbegroting af, of hel zo Ijes aan geen tijd werd om zich ernstig te gaan bezinnen op de g of voortzetting van de relatie r.) o- Westland (projekt-ontwikke- voor de Rose Vlek) nog wel re- gaf het college dan ook ernstig te onderzoeken wat nsekwenties zijn van entuele beëindiging van deze e „nota van aanbieding" had werking tevergeefs gezocht de beleidsvoornemens van het e inzake het centrumplan. Wel bij monde van de hr Den Brok 'raktie was n.I. van mening dat uatie ondertussen dusdanig is lerd, dat een totale ontwikke- -eens niet meer wenselijk is.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 5