KIENEN 10ro korting op alle heren- en jongenskleding ARTS-VAN WOERKUM Woningbouw in plan Landweert van start SINT KADO veertien dagen lang SINT KADO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING BUURTBUS bemoedigend Geld voor de reconstructie van het Hensenius- plein Voorronde buutkampioen- schappen in Oostrum AG 23 NOVEMBER 1979 Nr. 47 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS OOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B V. VENRAY 3TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ts ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING anneer men tegen het weekend idvertentiepagina's van dag- en Itbladcn welk in de omgeving "lijnen, bekijkt, dan blijkt er 'n ...eldigende belangstelling voor kienen te bestaan. ïHP tc zien het organiseren y|| een kienbijeenkomst een winst- zaakje te zijn voor de ver en. dai vele verenigingen balanceren de organisatie van kienbijeen- isten net op de grens van wat bij wet op de kansspelen is bepaald J3 ijl andere verenigingen er geen i in zien om Öeze wei te overtre- a Venray dreigde in het verleden Jenrage danig uit de hand te lo- De praktijk wees uit, dat een dezelfde vereniging driemaal per g k een kienavond organiseerde. oewel bij de wet een prijzenpot maximaal 1300,toelaatbaar d geacht, werd er toch met prij gesmeten en het maximale be- g daardoor ver overschreden. e gemeente heeft de taak deze heid van kienavonden in één k te controleren. Maar door de k werd deze controle bijna on rak. rder bleek, dat niet in de eerste ts de verenigingen, maar ook an- e handige dames en heren er fi- cieel beter van werden. Soms wel meer dan de organiserende ver- J ling. rganisatoren, kienmasters en in- ers werkten tegen betaling en ga- van hun winst dan een bepaald rag(je) aan de vereniging. Bepaal- «renigingen kregen als het ware monopolie-positie binnen 't Ven- ie kiengebeuren. Hierdoor kon 't luren, dat b.v. kleine verenigin- driemaal in de week aan het toe sloegen. terwijl grote verenigin- m die het geld wellicht nog harder Hg hadden, niet meèr aan de bak wen komen. en W. van Venray hebben daar- enige tijd geleden maatregelen omen en het kienen als het ware handen gelegd. Besloten werd, een vereniging maar eenmaal per nd een kienavond mocht organi- n, dat streng zou worden toegc- op de hoogte van de prijzenpot x. 1300,en dat per kienavond ninste twee bestuursleden van organiserende vereniging aanwe- moesten zijn. Het beroepsmatige len het kienen werd uitgebar*- deze gemeentelijke maat- «gelen werden niet altijd door de migingen gewaardeerd. Zeker in het minst door het feit, dat in iggende gemeenten geen contro- laatsvindt en dat daar met prij- wordt gesmeten. Venrayse kien- igen trekken daarom liever naar ggende plaatsen om daar hun ge- te beproeven. De Venrayse ver- [ingen zien dat uiteraard lede ogen aan. Geleen heeft men kennelijk met elfde euvel gezeten. Daar be- t het gemeentebestuur ook het len aan banden te leggen door te llen, dat er maar viermaal per door een vereniging mocht wor- gekiend. ?ze beslissing werd evenwel voor AROB-rechtbarek gebracht. De af- -fcng rechtspraak van de Raad van te achtte het besluit van Geleen itrijd met de wet op de kansspe- >eze uitspraak van de AROB-rech- is voor de WD-fraktie uit de irayse gemeenteraad aanleiding peest schriftelijk vragen te stellen het college van b. en w. Ge- agd wordt het besluit om het aan- kiena vonden in Venray te beper- 1 in te trekken. -f»ezien het bovenstaande, waarin voorgeschiedenis van de kienrage dt beschreven, geloven we niet, in Venray het besluit zal worden et rok ken. Controle op het kienen H wettelijk verplicht evenals 't zich l'luden aan de maximale prijzenpot. lor de veelheid van kienavonden it De staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, mr. G. Ph. Brokx heeft maandag middag j.l. officieel het startsein ge geven voor de woningbouw in het nieuwe bestemmingsplan Landweert. Op de eerste bouwplaats, waar Ver hoeven Venray in opdracht van de Woningbouwvereniging „Noord Lim burg" 349 woningen gaat bouwen onthulde de staatssecretaris een on der een enorme bijenkorf verborgen maquette van de eerste fase van het totale bestemmingsplan. Na op een knop te hebben gedrukt liet de heer Brokx een takel zijn werk doen en werd in het klein zichtbaar wat hier straks in het groot zal verrijzen. Een historisch ogenblik voor Venray, al waar de laatste jaren slechts met mondjesmaat is gebouwd. Het eerste plandeel voorziet in de bouw van on geveer 600 woningen. Na het realist- ren van het gehele plan, waarvoor een tijdsduur van tien jaar is ge pland, staan er rond 2400 woningen in Landweert en zullen ongeveer 7000 mensen huisvesting vinden. Tevoren was de staatssecretaris in Automobilisten, maakt de ruiten schoon De eerste processen verbaal zijn al aan Venrayse autobe stuurders uitgereikt, nadat de politie had geconstateerd dat die bestuurders niet de moeite hadden genomen hun autorui ten schoon te vegen. Levensgevaarlijke situaties kunnen ontstaan als de be stuurder geen goed zicht heeft. In verschillende gevallen hebben de politiemensen nog vermanend opgetreden en de bestuurders op het levensge vaarlijke gewezen. Politiewoordvoerders verze keren ons dat met de aktie zal worden doorgegaan. Geen ex cuses zullen worden aanvaard, maar proces verbaal zal wor den aangezegd. Autobestuurders, liever vijf minuten vegen en schone rui ten ,dan een proces verbaal. Maar wat belangrijker is: zicht schoon voor veiliger ver keer! Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 *9 f 0,75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen WINKELCENTRUM T ÉRUKSKE VENRAY is het uitoefenen van controle qua mankracht en tijd ondoenlijk. Gewacht zal moeten worden op van hogerhand gegeven duidelijkheid, waarbij in ietjer geval de wet op de kansspelen zal moeten worden ge wijzigd. Nu het buurtbusprojekt Venray- Merselo-Vredepeel v.v. twee maan den draait heeft het buurtbuscomi té in aanwezigheid van een verte genwoordiger van de Zuid Ooster zijn eerste bijeenkomst gehouden om de gang van zaken te bespre ken. De heer Werson van de Zuid Oos ter kon stellen, dat na twee maan den gekonkludeerd mag worden, dal de resultaten bemoedigend zijn en dat de buurtbus in een behoefte voorziet. Het gemiddelde van twee personen per rit vond hij niet slecht. Uiteraard kwamen tijdens deze bij eenkomst de ervaringen van de vrij willigers (chauffeurs) naar voren. Zij hadden met name tal van vragen over de dienstregeling waarvoor zij hier en daar graag een aanpassing hadden. Van de zijde van de Zuid-Ooster vond men een eventuele aanpassing van de dienstregeling, nu het buurt busprojekt pas twee maanden draait, nog te vroeg. Aanpassing zou in dii stadium tot verwarring kunnen lei den. Vandaar, dat men het er over eens werd. dat in de januari-verga dering hierop terug gekomen kan worden. Duidelijk werd gesteld, dat het af wijken van de route niet mogelijk is. Passagiers zullen door middel van „hand opsteken" moeten aangeven, dat zij van de buurtbus gebruik wen sen te maken. Ten behoeve van de passagiers wordt in de buurtbus een dienstrege ling opgehangen. De buurtbus kan niet 's avonds worden ingezet ten be hoeve van evenementen in Merselo. Hiertoe kan een schriftelijk verzoek voor ongeregeld vervoer met een bus bij de Zuid-Ooster worden ingediend. Meegedeeld werd, dat de openbaar- vervoer-jaarkaart (met rood-groen zegel) ook geldig is voor de buurtbus. Wat betreft het gebruik van de 65 pas werd gezegd, dat een echtgenoot/ echtgenote, die nog geen 65 jaar is ook een 65+ kaart kan krijgen mits hij/zij 60 jaar of ouder is. Om de rijtijden van de vrijwilligers te vergemakkelijken zal worden ge tracht het aantal vrijwillige chauf feurs uit te breiden. Degenen, die hier iets voor voelen kunnen kontakt opnemen met de voorzitter van het buurtbuscomité, de heer J. Cox, Grootdorp 20, Merselo, tel. 04786-337. de ontvangstruimte van het nieuwe raadhuis door het college van b. en w. ontvangen. De heer Brokx en de genodigden werden door de stede bouwkundig adviseur van de ge meente, de heer Margry, rondgeleid in een op Landweert betrekking heb bende tentoonstelling. Hier waren alle kaarten .en verschillende ma quettes van de diverse woningtypes opgesteld. OP DE BOUWPLAATS De heer Jan Verhoeven zei in zijn jvelkomswoord op de bouwplaats bij zonder verheugd te zijn als eerste te mogen starten met de woningbouw in Landweert. Hier verrijst n nieuwe wcongemeenschap tussen twee oude woongemeenschappen, n.l. St. Anna en St, Servatius. Hij verzocht de staatssecretaris maar snel de start ceremonie te verrichten, want zei de heer Verhoeven ik heb er zin Burgemeester Defesche was niet minder blij met de start van de wo ningbouw, die om tal van redenen had gestagneerd, waardoor Venray haar bouwprogramma in de laatste jaren niet heeft kunnen realiseren. Met de staatssecretaris onder zijn gehoor kon de burgemeester het niet nalaten te wijzen op het krappe bouwvolume, dat Venray thans is toegewezen en in dit verband herin nerde hij aan de lange lijst van wo ningzoekenden in Venray. Wanneer de staatssecretaris even tueel niet rond zou kunnen komen met zijn landelijk bouwprogramma voor 1980, dan kreeg hij van de heer Defesche 'de goede raad om zich maar tot de gemeente Venray te wenden omdat daar thans ruimte genoeg is voor het bouwen van veel huizen. TOEZEGGING Hoewel de staatssecretaris niet di rect hapte in de hem door Venray geboden „kans", had de heer Brokx wél een andere verrassing voor de gemeente bewaard. Bij het ministerie liggen momen teel vijf plannen v ;r do bouw van in totaal 284 woningwetwoningen op goedkeuring te wachten. De heer Brokx verwachtte dat voor deze vijf plannen het ministeriële groene licht zal worden gegeven. Zo wist hij, dat voor één plan de bouw van 43 woningwetwoningen in Landweert de goedkeuring al was afgegeven. „Wat dat betreft kan de aannemer vast zijn voorbereidingen treffen", aldus de staatssecretaris. Teruggrijpende op het aanbod van de burgemeester zei hij, dat de wo ningbehoefte in Nederland van plaats tot plaats verschilt. Toch was hij blij, dat het kabinet er in was ge slaagd voor 1980 ruim dertigduizend woningwetwoningen op t program ma te zetten, ondanks zeer slechte fi nanciële omstandigheden. Maar, zo voegde hij er aan toe, men zal er rekening mee moeten houden, dat niet te veel verwacht mag wor den van het rijk als bij het maken van de plannen de curveprijs niet wordt gehaald. Men zal steeds voor ogen moeten houden, dat de mensen de huur ook moeten kunnen betalen. De heer Brokx pleitte verder voor eigen woningbezit en wees er op, dat ook het kabinet hiervoor blijft ijve ren, ondanks de problematische ont wikkelingen van de rentekosten. De start van de woningbouw in Landweert werd in het raadhuis nog even kort gevierd onder het genot van een drankje en een hapje, waar na het hele gezelschap zich haastte naar de schouwburg, waar het zes tig jarig jubileum van de woning bouwvereniging „Noord Limburg" werd gevierd. HET PLAN LANDWEERT Het nieuwe Venrayse bestemmings plan Landweert is geheel gesitueerd in een van oudsher agrarisch gebied. Het is gelegen aan de noordzijde van Venray ten noorden van de Stations weg, oostelijk van de doorgetrokken Oostsingel en de Maasheseweg en westelijk van de Spurkterdijk. Het gehele plan, dat straks 2400 woninger zal bevatten, wordt in vier fasen ui'.gevoerd. Na het realiseren van het plan zul len ongeveer 7.000 mensen in deze dan grootste wijk van Venray huis vesting hebben gevonden. Maar dan zijn we wel tien jaar verder. Medio 1980 zullen de eerste wo ningen worden opgeleverd. In het le .plandeel zullen plm. 1500 mensen huisvesting vinden. De eerste fase bestaat uit plm. 600 woningen, waar van er 350 zullen worden uitgevoerd in de woningwet- en premieverkoop- sfeer. Opdrachtgeefster is de Wo ningbouwvereniging „Noord Lim burg". Van deze 350 woningen zullen er ongeveer 100 bestemd worden voor de huisvesting van alleenstaanden en bejaarden. De overige 250 worden uitgevoerd als normale eengezinswoningen, waarvan een aantal drie slaapka mers en de overige vier slaapkamers krijgt. De plannenmakers en architecten hebben zodanig gewerkt, dat een ge varieerd geheel ontstaat naar wo ningtype en ligging. ANDERE AANPAK Waar vroeger de Venrayse stede- bouwkundige olannen in klein ver band ontwikkeld werden is ge zien de complexheid van deze mate rie de behoefte gevoeld om de ont wikkeling van plannen op een ande re manier aan te pakken. Daarom hebben burgemeester en wethouders eind 1975 besloten om voor het tot stand komen van plan Landweert te komen tot een meer geintegreerde werkmethodiek. Te vens wilde het college een werk groep in het leven roepen, samenge steld uit een aantal direct bij de voorbereiding van het bestemmings plan betrokken disciplines. In 1976 werd ter voorbereiding van het plan een „Structuurschets Landweert '76" gepresenteerd. Hierin werd uitvoerig aandacht geschonken aan de meest wenselijke toekomstsituatie. Dit ge beurde mede aan de hand van de in januari 1975 opgestelde doelstellin gen voor het te ontwikkelen woonge bied. Deze structuurschets is onderwerp geweest van inspraak door de be volking. Het was de wens van het gemeente bestuur om te komen to: een vorm van geintegreerd wonen in een om geving, waarbij de in Landweert aanwezige mogelijkheden van na tuur en landschap moesten worden benut. Zo zal b.v. voor de toekomstige sociaal-culturele voorzieningen een aantal bestaande panden gehand haafd blijven en in 't bestemmings plan worden opgenomen. Reeds nu is men bégonnen met de voorbereiding van een wijkcentrum in Landweert, waarbij samenspraak zal plaatsvinden met anderen van uit hun ervaring, kennis, of louter en alleen vanuit hun inzet en enthou siasme. Inspraak in een zeer vroeg stadium dus. Ongeveer een jaar geleden is een ambtelijke werkgroep gestart met 't onderzoek naar de mogelijkheden om in de nieuwe woonwijk te komen tot een wijkgezondheidscentrum. Deze werkgroep heeft geconclu deerd, dat een dergelijk centrum 'n haalbare kaart is. Onlangs heeft de werkgroep de voorbereidende werkzaamheden ver der overgedragen aan het particulier initiatief. Eveneens in een vroeg stadium is men begonnen met het voeren van gesprekken over de wijze waarop het onderwijs in de nieuwe w.k zal moe ten worden gegeven. Door het op een vroeg tijdstip in stellen van werkgroepen, die op ver schillende terreinen werkzaam zijn en het plegen van overleg met en In spraak geven aan belanghebbenden en belangstellenden, hoopt het ge meentebestuur het nieuwe bestem mingsplan Landweert te maken tot een woongebied, waarin het straks plezierig wonen is. In de vergadering van de commis sie voor handel- en middenstands- aangelegenheiden heeft wethouder G. Schols meegedeeld, dat het mi nisterie van economische zaken be reid is een subsidie van rond twe? ton te verstrekken ten behoeve van de reconstructie van het Hensenius- plein. Omdat als voorwaarde is ge steld, dat met het werk voor 15 april moet zijn gestart, ligt het in de be doeling van de gemeente zo moge lijk in maart met het werk te begin- Vooraf moet echter nog veel wor den geregeld. Zo zal bekeken moeten worden of gelijk met de reconstruc tie van het Henseniusplein de riole ringswerkzaamheden in de omgeving zullen moeten worden uitgevoerd. Met name zou gelijktijdig de aan leg van de riolering in de School straat aan gepakt dienen te worden om brekerijen in een later stadium te voorkomen. Verder is het laatste woord nog niet gesproken over de financiering van Jiet geheel. Zoals bekend zouden de totale kos ten moeten worden gedragen door de gemeente, de aanwonende winke liers en het ministerie van economi sche zaken in de vorm van eensub sidie; Nu het subsidiebedrag bekend is zal weer met de winkeliers moeten worden gepraat, terwijl ook het no dige moet worden gedaan aan in spraak. Het college van b.en w. heeft zich enige tijd geleden in principe ak koord verklaard met de reconstruc tieplannen voor het Henseniusplein maar het laatste woord zal ook hier door de gemeenteraad, die de finan ciën beschikbaar moet stellen, moe ten worden gesproken. De Oostrumse kamavalsvereniging De Karklingels hebben dit jaar de eer, een der drie avonden van de buutkampioenschappen te mogen or ganiseren. De voorronden worden verder gehouden in Roggel en in Ule- straten. In Roggel op 23 november en in Ulestraten op 16 november. Op 30 november vindt de slotavond dan plaats in het Oostrumse parochie huis. Hierna zal worden bekend ge maakt wie er van alle deelnemers naar de finale gaan. Ongetwijfeld 'n spannende avond in Oostrum dus. De zeven deelnemers in Oostrum zijn: Leo Steeghs uit Horst-America, Jac Driessen uit Melderslo, Lou Mostard uit Susteren, Wim Peeters uit Venlo, Wielke Seelen uit Maasbree, Harry Sentjes uit Nederweert en Karei Fid- delers uit Susteren. Voor de Oostrummers zullen er na 20 november kaarten verkrijgbaar zijn bij J. Arts Randenrade 50 te Oos trum, zolang de voorraad strekt. Ongetwijfeld zullen er talrijke fans mee komen van de verschillende deelnemers. Meer nog omdat dit de slotavond is. Op dit moment bestaat er reeds grote belangstelling voor de ze avond. De Oostrumse Hofkapel zal voor de muzikale omlijsting zorgen, terwijl De Karklingels tussen de buuts door nog voor het een en ander zullen zorgdragen. Horen- en Jongenskleding Marktstraat 6, Venray arts innwocrkuui HEREN- JONGENSKLEDING MARKTSTRAAT 6 VENRAY

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1