St. Nicolaas aanbieding Boekhandel v. d. Munckhof VENRAY 30 jaar geleden met EXTRA KORTING!! MVB720 met Display en Telstrook Zentrasport-Internationaal nu ook in Yenray UIT DE RAADSVERGADERING van de gemeente Vierlingsbeek UIT DE RAADSVERGADERING .au de gemeente Meerlo-Wanssum Het weer in november PEEL EN MAAS uw weekblad Wereldberoemde machines tegen de scherpste prijzen f431,50 ond. btw) jinds enige tijd is er een grote be- jvigheid in 'n gedeelte van het nd 't Hert aan de Grote Markt te "faray. joor aannemersbedrijf Verhoeven Lundia winkelinrichting is onder ahitectuur van C. Colsen een mo- ■ne sportspeciaalzaak gerealiseerd opdracht van Theo en José Mi- els. ieo Michiels is de derde genera- •elke zich in dit bekende pand, |r zijn grootvader in 1915 aange- t, gaat vestigen. ket huidige 'i Hert wordt al ge- pned rond 1800 als „het Hart" later „Le Coeur Rouge" (Franse tijd) asterd tot 't Hért. be verbouwing zoals die nu plaats ftdt betekent in feite 'n terugkeer kr de situatie van voor 1949, toen [ouders van Theo Michiels de op elfde plaats aanwezige winkel- nte bij het café-restaurant trok- .Jnder de naam „Spraeland-Sport" irdt er nu 'n sport- en camping iciaalzaak gevestigd. fheo en José Michiels hebben aan- liting verkregen bij de grote inter- itionaal opererende Zentrasport or- nisatie Deze organisatie vindt men rug in West-Duitsland, de baker- at, Italië. Frankrijk, de Benelux en andinavië. In Nederland telt de or- nisatie nu ca. 80 sportspeciaal- ken. Via deze organisatie is het moge ons een zeer breed assortiment i bijv. sportkleding en schoenen bieden. De versnippering in de ve- inerken betekent geen .prijsnadelen tegendeel! Door de centrale inkoop n men tegen zeer redelijke prijzen erken. Nieuw voor Venray zijn bijv. achtige vrijetijdspakken uit Zwit- rland en West Duitsland, sportsok- n en originele joggung pakken uit de U.S.A. en als primeur de veel be sproken 1980 trainingspakken, col lectie van Adidas. Nieuw voor Ven ray zijn ook de prachtige trainings paken van het zéér bekende merk Tweka. Op tennisgebied brengt men nu en voor het voorjaar een uitgebreide collectie rackets van alle grote mer ken. Dat specialisatie en service voorop staan bewijst het feit, dat de zojuist op de grote sportvakbeurs in Keulen geïntroduceerde electrisch gestuurde bespanningsmachine uit de U.S.A. nu reeds in dit bedrijf ten dienste van de klant staat. Sporttassen en -kleding in de kleu ren van de Venrayse en omliggende sportverenigingen; 'n groot hockey en wintersportkleding-assortiment vindt U er ook. Al deze sportieve waren zijn ver pakt in een winkelinterieur dat U zeer aangenaam zal verrassen. We zijn van mening dat deze sport en campingzaak een aanwinst voor het winkelende sportieve en recrea tieve publiek van Venray en omge ving zal zijn. Op vrijdag 9 november vond de feestelijke opening plaats. Het voormalige café 't Hert volgens een foto uit 1920 Wat was de totale fraktie van Ovti- >n blij. dat er eindelijk schot kwam de realisering van de blokhut voor tuting Overloon. De Maaskantse iktie was het daar echter niet mee is. want zij stelde 't onbegrijpelijk vinden, dat er hu opeens I 70.000 ér op tafel moest komen. Bezwaar- vonden de heren Ophei en Koop- is het, dat een enkele commissie advies was gevraagd. Er werd !fs gestelde het- een slecht beleid n het college te vinden. Ook al om niet met zekertrèid te zeggen valt het gebouw een multi-functionele stemming kan krijgen. Mevr. Monné voerde nog aan, be nadering te hebben voor Scouting rerloon, in het bijzonder voor de voedkundige waarde welke van jeugdvereniging uitgaat. Wethouder Ronnes viel bij de be- itwoording vele malen in herhaling lar vond wel, dat de oplossing geen makkelijke was geweest. Mede Idat de grond uit erfpachtrecht ?st komen, heeft het zó lang ge- ird. Een acceptabele oplossing was eindelijk gevonden door het O ver gebouw te kopiëren van de ikhut te Holthees. In mei 1978 had de raad een kre- •t beschikbaar gesteld van 155.000 ilden, terwijl van het ministerie o CRM een bedrag van 30.000 gul- d en van de provincie 25.000 gul- d in het vooruitzicht was gesteld. el was daaraan de voorwaarde ver- nden dat op 1 februari 1980 het bouw gereed moet zijn. Er kon van het college geen zekerheid worden verkregen of die datum haalbaar zou zijn. Er zal nu kontakt worden op genomen met het ministerie om uit stel. Nu werd echter een bedrag van vraagd van 70.000 gulden méér en dat zat dan o.m. in de prijsstijgingen en voorzieningen inzake de brandveilig heid. De Maanskantse fraktie vroeg en verkreeg fraktieberaad. Na dat be raad werd weer gewezen op het an derhalf jaar wachten, dat zeker de prijs ongunstig had beïnvloed. Men vond ook te weinig terug van de in breng door zelfwerkzaamheid en dat men een rianter gebouw kreeg dan gevraagd werd. De huur welke Scou ting Overloon moet opbrengen is ge lijk aan wat de Holthese jeugd moet betalen. (Met geen woord werd ge rept dat in de stichting van de blok hut Holthees de gemeente Venray 50.000 gulden en de provincie Lim burg 25.000 gulden had geïnvesteerd. Red.). Er werd door de Maaskantse frak tie geen hoofdelijke stemming ge vraagd, wel werden de heren Koop- mans en Ophey geacht te hebben tegengestemd. Het enigste winstpunt dat de Maas kant fraktie behaalde, was dat van Scouting Overloon een schriftelijke bevestiging zou worden gevraagd het gebouw ook open te stellen voor an dere Overloonse jeugdbewegingen. r Het fietspad Venray tot de grens van Overloon is bijna gereed. Maar om de aansluiting verkeersveiliger te maken op het Brabantse gebied, in de gevaarlijke bocht, waren enkele meter grond nodig. De provincie was bereid hieraan medewerking te ver lenen en stelde voor dal de gemeen te Venray die grond maar moest aan kopen. Maar burgemeester van Heus- den was ervan overtuigd dat Ven ray dit niet zou doen en daarom vroeg en verkreeg hij machtiging van de raad zelf die meters grond maar aan te kopen. Mevr. Monné was blij dat er wel iels gebeurt, maar toch verontrust door de gevaarlijke situatie. Want er is wel wat verbeterd, maar het is en blijft gevaarlijk. Namens de fraktie Overloon diende zij een motie in wel ke door de raad unaniem werd aan vaard en welke naar Gedeputeerde Staten van Den Bosch zal worden gezonden. Er wordt gevraagd haast te maken met de realisering van het fietspad VenrayOverloon en alle noodzakelijke maatregelen te nemen tot aansluitig van het op Venrays ge bied gerealiseerde fietspad. De vei ligheid van de fietsers wordt niet ge diend als men opeens op de grens moet oversteken. Mevr. van Duynhoven vroeg aan dacht om licht in de duisternis langs het fietspad te Stevenbeek. Op het gebied van de gemeente Oploo baadt het fietspad in het licht, op het Vier- lingsbeekse gebied lijkt het wel het voorgeborgte der hel. Maar plannen zijn er al en zullen de volgende raads vergadering worden besproken. De raad van de gemeente Meerlo- anssum kwam in vergadering bij— n en stelde zonder hoofdelijke emming de begroting van inkorris- n en uitgaven vast, alsmede de be sting van het gemeentelijk grond- edrijf en het havenbedrijf. Na uitvoerige behandeling tijdens algemene beschouwingen in de irige raadsvergadering, waaraan ■ijwel alle raadsleden deelnamen, id het college gezorgd voor een uit- Jerige beantwoording. Maar die be- itwoording was weer aanleiding x>r vele raadsleden om weer uit- cerig algemene beschouwingen te aan houden, zelfs om vragen te stel- n over zaken en onderwerpen wei- men in de vorige vergadering niet ad gesteld. Verschillende raadsleden waren et niet eens met de zienswijze van et raadslid van de progressieve imbinatie, de heer L. Beterams, die elde dat de raad niet goed funktio- eerde en te veel in het kielzog van raadsvoorzitter liep cn te weinig litiatief toonde. Duidelijk stelden ie raadsleden nimmer de indruk te ebben gehad dat ze zich door de aadsvoorzitter zouden laten betutte- in. WACHTGELD WETHOUDERS Het college is nog wachtende op et advies van de Vereniging voor ëderlandse gemeenten met betrek ing tot de wachtgeldregeling voor wethouders. Alleen de heer Hen- rix was van mening dat de wethou- ers goed betaald moesten worden, laar na hun ontslag moet het afge- ftpen zijn. MAASGEMEENTE Verschillende raadsleden waren het niet eens, dat de vorming van één Maasgemeente meer mogelijkheden zouden opleveren voor de huidige gemeenten. Wel zal men nu reeds de mogelijkheden moeten onderzoeken voor de bouw van een nieuwe ge meentehuis. Daarvoor hoeft men niet te wachten op een mogelijke her indeling van gemeenten. WONINGBOUW en zeker de sociale woningbouw zal mogelijk moeten worden gemaakt voor de kernen. Verschillende raads leden hadden bedenkingen tegen de 'oewijzingscommissie van de woning bouwvereniging Het Zuiden, waarbij het woningbestand van de gemeen te Meerlo-Wanssum is onderge bracht. Maar de nestor van de raad, de heer G. Rutten, sprak van een duidelijk voordeel dat die commissie zó is blijven funktioneren. SAWECO Het was voor de raadsvoorzitter moeilijk om verschillende raadsleden te overtuigen dat het niet aan de ge meente Meerlo-Wanssum ligt maar aan de statuten, dat SAWECO zich niet kan vestigen aan de haven van Wanssum. De raadsvoorzitter vrees de bovendien dat dezelfde milieu groep welke inVenray de bouw van het bedrijf op de Witte Vennen on mogelijk heeft gemaakt, ook bij een vestiging in de kern Meerlo met zijn bezwaren zal komen. Als echter het bestuur van SAWECO wil komen praten dan heeft het college een wil lig oor en zal het hare er toe bijdra gen om tot een oplossing te geraken. CONTAINERS De minicontainers, zo was in het antwoord van het college duidelijk gesteld, kunnen nog niet in Meerlo- Wanssum gaan funktioneren. Zij zullen namelijk de inwoners van Meerlo-Wanssum aanmerkelijk meer gaan kosten. Offers van inwoners moeten met voorzichtigheid worden gevraagd. JACHTHAVEN De jachthaven is een open riool. Het is onvoorstelbaar dat het Zuive ringschap dat tolereert. Als de zuive ringsinstallatie in Horst is overbezet, dan merken wij dat wel via de loop van de Molenbeek. De raadsvoorzit ter vond het onbegrijpelijk dat de raad dit niet veel eerder heeft gecon stateerd en daar tegen heeft gepro testeerd. Wij, aldus de raadsvoorzit ter, betalen een behoorlijk bedrag aan het zuiveringschap, maar nu is de Molenbeek- een open riool. Wij kun nen geen twee jaar wachten totdat het Zuiveringschap de oplossing heeft door een persleiding naar Ven- lo. Het is nu geen jachthaven meer, maar een strontkuip; zo besloot de raadsvoorzitter zijn vinnig betoog. Hij zal dit ter kennis brengen aan het bestuur van het Zuiveringschap en het college van Gedeputeerde Sta ten van Limburg. Vermelden wij verder nog dat voor de behandeling van de agenda het nieuweraadslid A. Holl de vereiste eden aflegde waardoor de raad der gemeente Meerlo-Wanssum weer compleet s. De heer Huil maakte in de vorige raad reeds deel uit van de raad der gemeente Meerlo-Wanssum. UIT PEEL EN MAAS VAN 29 OKTOBER 1949 - No. 43 Deze week werd in de geheel ge restaureerde kerk te Leunen het doopvont in de doopkapel geplaatst. Als de schilder Daan Wildschut de ze doopkapel heeft afgemaakt is de kerk van Leunen weer geheel klaar en „schoner en mooier" verrezen als zij vroeger was. Zondag 30 oktober is het 25 jaar geleden, dat de heer Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen, te Leiden slaagde voor Meester in de Rechten. Namens het gemeentebestuur werd aanbesteed het restaureren en her stellen van oorlogsschade van het Raadhuis. De hoogste inschrijver was: C. Akerboom Venray voor 29.500,De laagste: Gebr. Ver stralen voor 24.167,—. Begroting was: 27.000,—. De toneelvereniging „Hioob" is be gonnen met de repetities van het blijspel „Polly Perkins" een dwaas verhaal, waarin de verschillende krachten hun beste beentje voor kunnen zetten. Verder zijn de plan nen van een jubileumrevue „Naag Nel" geschreven door dhr. P. Ver- meltfoort, in een vergevorderd sta dium. Hierin zullen Scheie Maan en Flora weer de hoofdrol vervullen. Verder zijn er plannen „De moorde naar en het meisje" in te studeren. Voor rekening van de heer M. De riet te Overloon werd aldaar aanbe steed het bouwen van een woonhuis met hotel. Architect de heer Jan Strik te Mill. De hoogste inschrijver was: C. Liket te Vught voor 64.700,-; de laagste was: M. Franssen, Beugen voor 51-990, Woensdag 26 oktober stonden G. Reintjes en echtgenote en het echt paar Rongen met „toer' 'en „slupjas" bij H.K.H. Prinses Wilhelmina. Zij vertegenwoordigden Limburg na mens het comité oude klederdrach ten. Dit comité, waarin Burgemeester Janssen de enigste vertegenwoordi ger van Limburg was, had besloten bij het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin een geheel nieuwe collectie oude klederdrachten aan te bieden, waarvan het overgro te deel door de oorlog was verloren gegaan. In een besloten bijeenkomst werd deze bijzondere Venrayse col lectie aangeboden. Yenray heeft zo de eer van Limburg hoog gehouden en hierdoor blijft een stuk oude ge schiedenis der gemeente voor het na geslacht bewaard d^nk zij Venray's Burgemeester Janséén. Zondag 23 oktober had aan het Kerkpad de onthulling plaats van het monument ter nagedachtenis van alle oorlogsslachtoffers van Venray in de jaren 1940-1945. Om 10 uur werd in de St. Petrus Bandenkerk een plechtige H. Mis opgedragen voor alle oorlogsslachtoffers waarna een grote stoet naar het te onthullen monument trok. De voorzitter van het monumenten comité de heer Th. Peters memoreerde tijdens deze bij eenkomst dat voortaan ieder jaar een H. Mis ter nagedachtenis aan de hon derden slachtoffers zal worden ge sticht. Verder dankte hij allen die meegewerkt hadden tot de totstand koming er van. Burgemeester Jans sen was gaarne bereid het Ye aan vaarden voor de gemeente en beloof de alle zorg er aan te besteden. UIT PEEL EN MAAS VAN 5 NOVEMBER 1949 - No. 44 Met ingang van donderdag 3 no vember is het vlees van de bon ge gaan. Maandag 7 november zal de textiel, kaas en rijst van de bon gaan. Vier jaren na de oorlog is het dan zover gekomen. Meer dan 10 ja ren heeft het bonnenlijstje een voor name plaats in ons blad ingenomen en zal nog slechts verschijnen om de nieuwe bonnen voor koffie en kolen bekend te maken, maar ook verwacht men binnenkort de opheffing ervan. De Engelse schade schijnt een ein de te nemen, verschillende mensen hebben reeds de officiële bekendma king ontvangen, dat hun binnen af zienbare tijd zoveel of zoveel zal wor den uitbetaald. Het schijnt dat deze schade een steen des aanstoots zal blijven, want de bedragen die nu worden uitbetaald schijnen slechts een uiterst gering deel van al het geen er betaald moest worden. En dat is minder prettig voor al diege nen. die reeds vijf jaren lang gewacht hebben. De kapel van het St. Jozefklooster is jaren lang een van Venray's nood kerken geweest, dit ondanks het feit, dat de kapel zelf een grondige res tauratie dringend nodig had. Deze is nu klaar gekomen en het zijn de Fa. Gebr. Verstralen en het stucadoors- bedrijf H. Arts, die hier een opmer kelijk stuk werk hebben verricht. Door plaatsing van glas in lood ra men heeft de kapel zeer veel aan in timiteit gewonnen. Zondagmorgen heeft Deken W. Berden na een H. Mis in de noodkerk het H. Sacrament weer teruggebracht in de nieuwe ka pel. Tengevolge van buitenlandse prij zen verhoging en devaluatie zijn per 1 november de aardolieproducten in prijs verhoogd. Autobenzine 0.29 per liter; lichtpetroleum 0.67 en 0.71 per 4 liter (Rayonprijzen), trac- torpetroleum 14.75 - 15.35 per 100 liter (Rayonprijzen), dunne stookolie (huisbrandolie II) 11.05 per 100 li ter; gasolie 12.25 per 100 liter; mi neralen terpetijn 28,60 per 100 li ter. Speciale benzines worden met ƒ5.50 per 100 liter verhoogd. FEITEN EN FABELS In november, de slachtmaand, gaan we geleidelijk naar de winter; de ge middelde temperatuur zakt naar waarden tussen 5 6 graden boven nul, dit in tegenstelling tot de rede lijk hoge temperatuur die we vaak in oktober nog aan kunnen treffen, en waarmee we in de afgelopen maand nog enkele keren werden ver rast. Op zo'n zes tot zeven dagen gemid deld zakt de temperatuur in de vroe ge ochtend naar waarden beneden het vriespunt, terwijl we in deze maand al moeten rekenen op een en kele dag waarop de maximumtempe ratuur niet meer boven het vriespunt uitkomt; gelukkig blijft dat voorlo pig nog een uitzondering. Op gemid deld zo'n drie a vier dagen valt er sneeuw. De mooie najaarsdagen worden ^aarzaam, en een énkele najaars storm waar november beroemd door is geworden vaagt in één klap alles weg wat ons naar aan het fraaie najaar deed herinneren. Deze novemberstormen, die een ge- vol gzijn van het passeren van de pressies op het polaire front, dat ons in deze maanden van noord naar zuid gaat passeren, hebben terecht een plaats in de spreukenlijst gekregen: „Als 't in november 's morgens broeit .wist dat de storm des avonds loeit". De eerste november (allerheiligen), begint al meteen met een niet mis te verstane waarschuwing - „Als het met allerheiligen sneeuwt, leg dan uw pels gereed". Als het daarentegen die dag niet sneeuwt, maakt dat merk waardigerwijs kennelijk weinig uit, want: „Geeft allerheiligen zonne schijn, dan zal het spoedig winter zijn". Gelukkig is sneeuw op aller heiligen (1 nov.) niet zo erg: „Aller- zielensneeuw voorspelt een zacht voorjaar". St. Marlinus, wiens feestdag we vieren op de lie (van den elfde!) is voor onze spreuken wel een erg dankbaar heerschap, want op zijn feestdag vinden we een groot aantal gezegdes: „Een donkere St. Maarten, een lichte Kerstmis". „Als het loof niet valt voor St. Martijn, zo zal het een harde winter zijn", met andere woorden, als de eerste herfststormen het blad tegen die tijd nog niet van de bomen ge blazen heeft, pas dan maar op voor de winter. „Als met St. Merten de ganzen op het ijs staan, moeten ze met Kerst- St. Maartensnacht brengen winters mis door het slijk gaan". „Nevels in kort en zacht". Speciaal uw attentie voor het weer op de 19e nov., want dat schijnt weer een van die dagen te zijn, waaruit we het weer voor de hele komende winter kunnen afleiden, hier lezen we tenminste: „St. Elizabet doet ver staan, hoe de winter zal vergaan". Ook het weer op de 21e is voor de komende winter erg belangrijk, im mers: „Opdracht v naMaria klaar en hel, maakt de winter streng en fel". Van de spreuk op de 25e, feestdag van St. Catharina, vermoeden we dat hij alleen bestaansrecht heeft omdat het allemaal zo leuk rijmt: „Sinte Katerijne laat de zon schij-nen". Ech ter: „Als 't op St. Katharina vriest, zo vriest het zes weken". Eindigen we tenslotte de slacht maand met een spreuk die aangeeft dat de winter echt op komst is: „St. Andries (30e) brengt de vries". Vernielingen H deed aangifte van bekrassen van zijn aan de Kempweg geparkeer de personenauto. Beide rechterportie ren waren met een scherp voorwerp beschadigd. Zondagmorgen werd ontdekt dat men op het bouwwerk aan de Over- loonseweg - van St. Anna-St. Serva- tius - 3 deuren van de bouwketen had vernield. Er kon niet worden medegedeeld of en wat er wordt ver mist. M.C. deed aangifte dat op zijn, aan de Kennedystraat geparkeerde auto, een flinke kras van circa 75 cm lengte was aangebracht. C. deed aangifte van vernieling van de achterruit van zijn aan de Hagelweg geparkeerde auto. De ruit was kennelijk ingegooid met 'n klin ker. Zondagmorgen had S. uit Ber gen zijn personenauto, een Opel Ka- det, geparkeerd op de Grote Markt Bij terugkeer ontdekte hij dat de rechter zijkant van de auto bescha digd was, kennelijk door een ander motorvoertuig. Gezien de schade moet die bestuurder dat- hebben ge merkt. vH ij liet echter geen visite kaartje achter, waardoor de Bergen se eigenaar nu met de schade zit. Maandagmorgen had R. uit Ge leen zijn personenauto geparkeerd op het terrein tussen de Patersstraat en Henseniusstraat. Bij terugkomst ontdekte hij dat bijna de gehele rech ter zijkant van de auto gedeukt en bekrast was. Gezien de schade, dui delijk veroorzaakt door een ander motorvoertuig, moet ook die be stuurder dat hebben gemerkt, maar ook hij liet geen briefje achter. De 23-jarige F. v. S. uit Venray deed aangifte van beschadiging van zijn aan de Langstraat geparkeerde auto. Ook de linker voorband was stuk gesneden. Schade bedraagt 250 gulden. Vechten In de nacht van vrijdag op za terdag zijn enkele jongelui uit Ven ray met elkaar op de vuist gegaan, onder invloed van alkohol. Het be gon zoals altijd met een woordenwis seling en eindigde met vechten. De politie kwam erbij, toen de 18 jarige F. J. en de 19 jarige P. V. elkaar toe takelden, het tweetal werd naar het politiebureau overgebracht en zijn later na onderzoek en verhoor en de aanzegging dat mogelijk proces ver baal zal worden opgemaakt huis waarts gezonden. Een 22 jarige Venrayer deed aangifte door enkele andere Venray- naars te zijn mishandeld waardoor hij pijnlijk werd getroffen. Ook deze mishandeling heeft de politie in on derzoek. kapaciteit12 cijfers optellen - aftrekken vermenigvuldigen - delen volledige kommaprogrammering kodeer/subtotaaltoets waardewisseltoets konstante faktor bufferregister percentage automaat (B.T.W.) sigma geheugen volledig geheugen 5/4 afronden - afkappen 0 en 00 toetsen postenteller voor sigma geheugen Bij aankoop van bovenstaande rekenmachine 100,- retour voor uw oude machine, HOE OUD OOK Grotestraat 28 Tel. 82727

Peel en Maas | 1979 | | pagina 5