Zaterdag weer slipjacht TV-opnamen Jasperina de Jong in schouwburg KLEINE KERNEN CraSTIENSTRA H VENRAY üh WELK LIEDJE Nieuwe l.p. Venray's Hofkoor Merselo en Vredepeel voelen weinig of niets voor oranje WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING oorlichting over pian „buitengebied WEM KSSfl keqI Politieke discussie in De Zwaan St. Nicolaas- aktie gaat niet door (RIJDAG 9 NOVEMBER 1979 Nr. 45 HONDERDSTE JAARGANG ffl PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN JITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY lDhROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Nederland telt een paar duizend leine dorpen waar een paar miljoen iensen wonen. Allerlei ontwikkelin- •n hebben ertoe' geleid dat de sa- icnleving in deze dorpen wordt be- •igd. De woningbouw loopt er tc- winkels verdwijnen, openbaar ervoersvoorzieningen vallen uit, cholen moeten sluiten, het vereni- ingsleven kwijnt weg. Die ontwik- elingen drukken hun stempel op het irelbevinden van de bevolking in de leine dorpen. Gemeen.on worden op idringende wijze met het vraagstuk an de kwetsbare leefbaarheid ge- onfronteerd. Een studiecommissie van de Ver- niging van Nederlandse Gemeenten Toef! een discussienota opgesteld, die gepubliceerd onder de titel .,Wie et kleine niet eertDe commis- e heeft daarin geprobeerd de ge- leenten handreikingen te bieden oor een te voeren beleid voor kleine orpen. Zij konstaleert, dat de ge- leenten daartoe over een aantal aede mogelijkheden beschikken, laar dat ook .het rijk en de provin- es ter zake een gecoördineerd be id moeten voeren. De corfimissie aet een aantal voorstellen in die chting. Volgens de studiecommissie zijn estruktuur en de opzet van talrijke ijks-) regelingen voor de kh'ine dor en niet om mee te werken. Ze zijn snuit een grootschalige optiek op- ezet. De op velerlei teireincn be- jeurbare professionalisering, verko- :ering en grootschaligheid werxen hun negatieve gevolgen ni de klei- dorpen versneld door. De cominis- e bepleit dat dc normen voor tal regelingen flexibel kunnen wor- en toegepast. Zij wijst er in dit ver and ook op dat zelfwerkzaamheid an de bewoners van de kleine dor en en vrijwilligerswerk moer dan Iders onmisbare peilers zijn voor de •ij «(baarheid in de kleine dorpen. De rerheid dient de voorwaarden tc tfieppen om dit zo goed mogelijk tot ijn recht te laten komen. Ondersteuning van het Rijk is oodzakelijk om te komen lot een lede vestigingsregeling in de dor en. d.w.z. de gemeenten dienen over istrumenten te beschikken om greep kunnen krijgen op de binnenkomst m buitenstaanders in de dorpen. >ok vraagt de commissie aandacht oor de mogelijkheden legen een Aanvaardbare prijs kleine aantallen wringen in de dorpen te bouwen. Opheffingsnormen van kleine scho- fcn zou moeten worden losgemaakt 'an de gemeentegroottc. Ook de hui- ige systematiek van dc bekostiging ferkt ongunstig ten opzichte van de leine school. Waarderend spreekt de studiecom- lissie over de buurtbusexperimen- m. Zij hoopt wel dat daarmee een egin van een meer strukturele open- vervoersvoorziening is ge laakt. De studiecommissie begrijpt chter,- dat het niet mogelijk is alle togelijke voorzieningen in ieder lein dorp te realiseren. De studiecommissie wil de gc- leentebesturen wijzen hoe zij op m planmatige wijze hun beleid Cr de kleine dorpen kunnen inrich- Een intensieve betrokkenheid an de bevolking daarbij acht zij on- ntbeerlijk. Om tot een goede signalering, co- rdinatie en beleidsvoering te komen ordt voorgesteld op landelijk ni- reau een coördinatiepunt in te rich- en waar de verschillende overheden ezamenlijk aan het beleid voor de leine dorpen gestalte kunnen geven. Voor velen uit de Venrayse kerk- orpen moeten het bovenstaande als rnziek in de oren klinken, want de ele nadelen van het kleine-kern- ijn spelen in acht van de tien Ven- ayse kerkdorpen. Er kan geen bijeenkomst waar dan »k in de Venrayse kernen zijn of de emeentebestuurders worden door bevolkiug bijna letterlijk aan de getrokken over de problemen vaarmee men wordt geconfronteerd. Allochtonen worden geweerd, au- ochtonen mogen bouwen, maar dan illeen in een bestemmingsplan, dat efaseerd mag worden uitgevoerd. >e dorpen vergrijzen met alle gevol- en van dien. De gemeente Venray hanteert zijn spreidingsmodel voor de woning- »uw op de dorpen" maar heeft in- ussen ook al leefbaarheidsrapporten Hen opstellen. Maar ook de gemeente Venray taat met de rug tegen de muur. Tel- ens weer moet zij de kleine dorpen ntwoorden, dat het beleid voor de leine kernen in Maastricht en Den aag wordt gemaakt Laten we voor die dorpen hopen, at de handreikingen van de studie- ommissie van de Vereniging van lederlandse Gemeenten méér moge- ikheden voor de kleine kernen rengen voordat het met de leerbaar- eid daar is gedaan Hoewel we er van overtuigd zijn, dat de inwoners van Merselo over het algemeen ons vorstenhuis een warm hart toedragen, hebben zij c maandagavond tóch wel blijk van gegeven weinig „oranje-gezind" te zijn. Die kleur had dan ook niets met het huis van Oranje te maken, maar alles met een door de gemeente ge presenteerde kaart waarop oranje de boventoon voerde. In zaal „Het Anker" waren de Merseloërs en Vrcdepelers in groten getale samen gekomen om zich nader te laten voorlichten en informeren over het op stapel staande bestem mingsplan „Buitengebied". Dit was de eerste avond uit de reeks voor lichtingsavonden, welke het gemeen tebestuur in samenwerking met de dorpsraden zal houden met de bui tengebiedbewoners. Maar de aanwezigheid van bur gemeester Defesche, de wethouders Schols en Loonen en een aantal ge meentelijke deskundigen op deze eer ste avond, weerhield die van Merse lo en Vredepeel er niet van felle kri tiek te leveren op de plannen. De ge presenteerde kaart vertoonde n.l. te veel oranje naar hun zin want dat betekende, dat er in de onmiddellij ke omgeving van beide dorpen geen nieuwe agrarische bedrijven mogen worden gesticht. Uit de toelichting bleek n.l. dat in het schetsontwerp aan vrijwel alle agrarische gronden rondom Merselo en Vredepeel hoge landschappelijke waarde was toegekend. In deze ge bieden wegen de landelijke waarden het zwaarst. Vestiging van nieuwe agrarische bedrijven binnen deze be stemming is uitgesloten. De in het ge bied bestaande en daar blijvende agrarische bedrijven behouden even wel de mogelijkheid tot uitbreiding, zij het in beperkte mate, via de z.g. bouwblokbestemming. NIET TEVREDEN Uit de discussies bleek, dat de be woners van Merselo en Vredepeel weinig gelukkig waren met deze ho ge landschappelijke waardebepaling. Hierdoor zouden aan gevestigde agrariërs nog meer beperkingen wor den opgelegd naast die van de hin derwet en de ruilverkaveling. Gespecialiseerd in mode voor mannen en jongemannen VEMIIT De natuur is in herfsttooi. Dit is weer de tijd voor de jacht en voor het sportieve gebeuren, de slipjacht. waarmede de jacht op de vós wordt nagebootst. Op 10 november a.s. komt de Mas ter of the Foxhounds, de heer L. de Beer, met zijn equipage en zijn meu te in de prachtige omgeving van Ven ray jagen. Hoe lang zullen wij nog mogen genieten van dit gebeuren? De „beschaving" dringt op in de vorm van ruilverkaveling en asfaltwegen, die dwars door de mooiste stukken van Venray worden aangelegd met een ijltempo als gold het een wed strijd. Blijvende schade aan de na tuur is daarvan het gevolg. Nu nog even een rijkswegje laten aanleggen ten westen van Venray en wij hebben ons fijn rondom van de natuur laten afsluiten. Realiseren wij ons dat wel? Laten wij van het geen er nu nog is in ieder geval zo lang mogelijk genieten. Dat kan o.m. door de traditionele slipjacht wat voor deelnemers en kij kers een prachtige middag in de na tuur oplevert. Het onzichtbare vossenspoor door Sbenstra Venray BV. Statrontwag 11. tel 0A7SO844M Makelaar* in onroerende goederen Wi| verzorgen voor u: hoop en verhoop huur en verf* teStier bouwprojehtenontwihhebng hypotheken verrehenngen beheer de bossen, over hindemissen, door sloten, door weiden en bouwland ge trokken, wordt door de „luid hals- gevende" meute gevolgd en het veld jachtruiters volgt weer de honden. Zijn deze het spoor bijster gewor den, dan houdt de jachtstoet halt en met aandacht kijkt men naar 't werk van de honden, die heen en weer rennend het spoor weer trachten te vinden. De pienterste hond met de scherpste neus laat het specifieke ge luid horen, dat hij de vos weer heeft geroken; de hele meute er achter aan en de jachtruiters volgen weer op een zo kort mogelijke afstand. Voor hen die belangstelling hebben om e.e.a. van nabij te zien en mee te maken wijst een volgauto de weg door het veld, zodat de bezoekers elkaar en de jachtruiters en honden ook zo min mogelijk storen. Ook het getrokken spoor, 5 kwartier voor het begin van de rua'gesleept, moet liefst ongeschonden blijven. Enkele tijdstippen: a. 12.00 uur meet in de manege aan de Buitenweg; b. 12.30 uur vertrek naar het jacht terrein bij het Giese Venieke; c. 13.00 uur aanvang jacht; d. 13.00 uur galop runs in Ballonzuil bossen; e. 13.50 uur ran in Meersele Peel bossen; f. 14.55 uur run in Vredepeel vlak Ir, g. 15.35 uur run in Helderse bossen; h. 15.55 uur KilL ceremonie bij het Giese Venneke. Het is volop herfst. Wij wensen U een mooie middag toe in de natuur. Uiteraard konden de (veelal de zelfde) woordvoeders v/el begrip op brengen voor de hoge landschappe lijke \yaarde van het Merselose en Vredepeelse landschap. Van de an dere kant vroeg men zich af, waar om de gemeenschap van beide dor pen hiervoor zware offers moest brengen. Gesteld werd daarbij, dat het uiteindelijk de boeren zijn ge weest. die in de loop der tijden voor het landschap, dat nu het predikaat „hoge landschappelijke waarde" heeft gekregen, hebben gezorgd. Nu heeft Merselo geen gronden meer voor het vestigen van nieuwe agra rische bedrijven. En dat bracht de discussie weer op de leefbaarheid van de kleine kernen en op de angst voor het vergrijzen van de dorpen. Vanachter de bestuurstafel had men waardering voor de boer, die door dé eeuwen heen voor harmonische ver houdingen in het landschap heeft ge zorgd. Deze verhoudingen dreigen evenwel verstoord te worden door b.v. het gebruik van kunstmest, de oprichting van blo-culture.--, het ge bruik van zeer grote landbouwma chines etc. Vanuit de zaal werd er op gewezen, dat de jonge boeren nu geen kans meer zullen krijgen en dat de ouder wordende agrariër niet meer op eigen terrein een woning mag bou wen. Hierop werd geantwoord, dat het inbouwen van een bejaarden-unit in een bestaande boerderij wel mag, maar niet het bouwen van een woon huis om te voorkomen, dat straks de woning aan een niet-agrariër zal worden verkocht. De conclusie van de aanwezigen was, dat in het plan geen rekening is gehouden met de belangen van de bewoners van het buitengebied en hiertegen namen zij fel stelling. Van de zijde van de gemeente werd gesteld, dat het luisteren naar de mening van de bewoners juist de op zet van deze avonden is. Men kon be grip opbrengen voor de bezwaren en daarom zal er intern zeker nog wel „gestoeid" worden over deze gemaak te terechte opmerkingen. Voordat het bestemmingsplan Bui ten gebied vastere vormen zal heb ben aangenomen, zal nog veel ge praat en gestudeerd moeten worden. In ieder geval heeft men tot 22 de cember a.s. de tijd voor het indienen van bezwaarschriften en het ziet er naar uit, dat Merselo en Vredepeel van die mogelijkheid zeker gebruik zullen maken, (Op de pagina „Gemeentepraat" in dit blad wordt het schetsontwerp be stemmingsplannen „Buitengebied" Venray nader toegelicht). Op vrijdagavond 9 november zal in hotel-eafé-restaurant de Zwaan aan de Markt een gesprek plaatsvinden over het thema politieke partijvor ming in Venray en gevolgen hiervan voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Het gesprek begint om 18.45 uur en zal duren tot einde van de koopavond. Ter inleiding van de diskussie zul- nde voorzitters van de partijen in Venray in maximaal 5 minuten hun visie geven. De voor- en nadelen van landelijk en plaatselijk georganiseer de frakties zullen aan de orde ko men, evenals ongetwijfeld de gevol gen van het besluit van het CDA in Venray om straks met een CDA-lijst uit te komen. Zullen dan de lijsten Samenwerking, Kerkdorpen en Bete- rams overbodig worden en verdwij nen? De avond is georganiseehd door D'66 onder het motto (met een va riant op een bekend radioprogram ma) „In de Witte Zwaan". De vorige week aangekondigde ak- tie van het Venrayse St. Nicolaas- gilde kan jammer genoeg niet door gaan. De tijd van voorbereiding en organisatie blijkt te kort te zijn ge weest om deze aktie vlekkeloos te doen verlopen. Om misverstanden te voorkomen: de loterij-aktie van het winkelcen trum gaat natuurlijk wel door. Deze staat geheel buiten de hier bedoelde aktie. Ook de intocht van St. Nicclaas, volgende week zondag 18 november, blijft traditiegetrouw doorgaan. Wij komen daar volgende week nog op terug. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TKeffj. WORDT VENRAYS CARNAVALSSCHLAGER ZONDAG FINALE IN ZAAL .IN DEN ENGEL" De elfde van de elfde is van ouds her de datum waarop het nieuwe carnavalsseizoen zich aandient. De ze datum werd dan ook door de Vas- lelaovesvereniging aangegrepen voor het organiseren van een carnavalesk ochtendconcert, waarop een keuze zal worden gemaakt uit de carna valsliedjes, welke op een grammo foonplaat zullen worden vastgelegd. Dit ochtendconcert met. carnavals liedjes zal worden gehouden op a.s. zondag om 12 uur in zaal „In den Engel". Zoals bekend heeft onlangs de voor-seelctie plaats gehad van de vele ingezonden carnavalsliedjes-van -eigen-bodem. De jury heeft toen voor een zeer zware taak gestaan om uit de veelheid van liedjes uiteinde lijk haar keuze te bepalen op een achttal liedjes, die lekker in het ge hoor liggen, gemakkelijk zijn mee te zingen en een leuk Venrays gegeven tot onderwerp hebben. Uit deze acht liedjes zal men zon dag a.s. weer moeten kiezen om er tenslotte vier over te houden, die op de plaat worden vastgelegd. De jury zal uit negen personen bestaan, waar van er vier uit het publiek worden aangewezen. Alle liedjes zulien worden begeleid door de Hofkapel. Het ochtendconcert zal verder wor den opgeluisterd door de zes Venray se Joekskapellen. De elfde van de elfde is dus een uitstekende gelegenheid om een voorproefje te krijgen van het ko mende carnaval, dat nog slechts en kele maanden van deze datum ver wijderd is. Op 27, 88 en 29 november is de Venrayse Streekschouwburg afge huurd door de AVRO om de theater show van Jasperina de Jong THUIS BEST vast te leggen voor T.V. uit zending. De eigenlijke opnamen MET PU BLIEK zijn op donderdag 29 novem ber. De opnamen betreffen de hoog tepunten uit de theatershow en het is mogelijk dat een enkel nummer tweemaal gedaan zal worden, omdat een opname onvoldoende overkomt. Het programma begint om KWART OVER ACHT en men verwacht met de opnamen klaar te zijn om een uur of elf. Het uit te zenden programma zal ongeveer 5 kwartier gaan duren. Tussendoor is er een pauze en wordt het publiek een kopje koffie aange boden. De entreeprijs is ook al vanwege de overlast door het plaatsen van 4 kamera's erg laag gesteld en is in clusief koffie en reserveren f 7.50. De verkoop begint op maandag 19 november. Voor deze prijs krijgt het publiek dus een theatershow te zien en men beleeft bovendien de sensatie van een televisie-opname. Er worden pok zaalopnamen gemaakt, dus met pu bliek. De datum van uitzending is op dit moment nog niet bekend. Reeds meerdere malen is er spra ke geweest van opnamen voor T.V. vanuit de Venrayse SLreeksrhouw- schouwburg. De accommodatie is hiervoor optimaal en wat dat betreft zijn er geen problemen. Het nadeel waar Venray mee zit is, dat Venray te ver van Hilversum weg ligt Voor alles wat men vergeet, moet een lan ge reis gemaakt worden. Bovendien vergt het veel tijd en geld om een volledige studioinstallatie over te brengen over zo'n grote afstand. Wellicht bevalt deze eerste televisie uitzending vanuit Venray zo goed, dat zoiets regelmatiger zal gaan ge beuren. Mogelijkheden hiertoe zijn in een vergevorderd stadium van be spreking. Heden vrijdagavond wordt in Ho tel Almonda een nieuwe langspeel plaat van het Venrayse Hofkoor ten doop gehouden. Dit ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Hof koor. In het carnavalsseizoen 1969-1970 startte men als Hofkoor voor het eerst in lange witte hemden, geleend van het St. Vincentiushuis. Dat ging toen nog vrij provisorisch; zo waren bijvoorbeeld de teksten geschreven op rollen behangselpapier welke op het toneel lagen. Maar aldra nam Frans Verhofstad, dirigent van het Venrays Mannenkoor, ook de leiding van het Hofkoor op zich. Onder zijn weergaloze begeleiding op de piano en niet te stuiten enthousiasme groei de het koor uit tot een groep zan gers die niet meer weg te denken zijn uit het Venrayse carnavalsgebeuren- Want niet alleen Circus Mok profi teert jaarlijks van hun bijdrage. Ook de zondagochtendconcerten vóór car naval zijn niet meer denkbaar zon der het Hofkoor. De laatste jaren is daaraan gekoppeld de ondertrouw van het boerenbruidspaar, de uitrei king van de Aide Prinse-plak enz. enz. Sindsdien heeft men de kleding van de zangers ook aangepast aan 't bezongen onderwerp. Zo zagen we ze al als Kozakken, boertjes op klom pen, bierbrouwers enz. Maar de ge leende witte hemden zijn ze riet ver geten. want jaarlijks treedt men nog op voor de bewoners van het Sc. Vin centiushuis, waarbij de zangers dan weer op snert getrakteerd worden. Als grote inspirator van het Hof koor moet zeker genoemd worden Wim Smits, die in al die jaren mis schien wel honderd liedjes geschre ven heeft. Wie kent niet „Mien Me- rie"? En ook voorzitter Theo van Dijk mag genoemd worden zonder al die anderen ook maar iets tekort te willen doen. Hij voert sinds de oprichtig met enorm veel inzet de regie van het Hofkoor. De bijdragen van beide heren vindt men dan ook op de nieuwe langspeel plaat terug. Verdere tekstschrijvers van liedjes op deze plaat zijn Peter Theeuwen, Theo Jacobs en Truus Aarts. In totaal zijn 26 liedjes uit de voorbije tien jaar op deze plaat ver zameld en daarmee voor het nage slacht bewaard. In de studio van Jan Theelen te Munster-Geleen hebben de zangers dagen lang, tot diep in de nacht keihard gewerkt, waarbij Frans Verhofstad en Jan Theelen voor de arrangementen zorgden. Voor Jan Theelen was deze opdracht een uitdaging, omdat hij daarmee weer voet op Venrayse bodem zette, waaruit hij acht jaar geleden is ver trokken. Bij de doop van deze L.P. zijn allen uitgenodigd die op een of andere ma nier aan het Hofkoor hebben meege werkt of in de liedjes bezongen wor den. - De voorkant van de LP-hoes is ont worpen door de bekende tekenaar Piet Camps uit Blerick, terwijl aan de achterkant de teksten van alle 26 liedjes zijn afgedrukt. Koos Swin- kels zorgde er voor dat deze tekst in onberispelijk Venrays op dc hoes kwam te staan. De nieuwe plaat ook op cassette is verkrijgbaar bij alle leden van het Hofkoor c q. Man nenkoor en kost 19.90.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1