4? GEMEENTEPRAAT 0k vrijdag- zaterdagshop Wij drukken, de prijzen! NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Gemeente gaat „de boer op" met ontwerp bestemmingsplan „buitengebied" KENNEDYPLEIN 7 - VENRAY Tot ziens vrijdag van 09.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 09.00 tot 16.00 uur. voorbereidingen voox het be- ymingsplan "Buitengebied"zijn uii zover gevorderd, dat in nen is gestart mat de in- iaak/.irocedure (feu van het college van en te., bijgestaan door ec»t aan- l deskundige ambtenaren gaat in [komende weken - maandag j.t. xd in Merselo begonnen - "de eA op" met de inge.kieuA.de kaar- om de nodige toelichtingen te v tn om teluisteren naax de ien-tax en daaxop van de aanwe nen )Xop moet. woxden gesteld, dat t ontivexp voox het bestemmings- 'an "Buitengebied" niet iets is ierover een paax ambtenaren enke- weken hebben zitten denken en ixaan een weekje is getekend, ets is mindex waar. t bestemmingsplan is het voox- pige produkt van vete jaxen udic. Het is een voortvloeisel het uit 1945 daterende Uit- tidingspian in hoofdzaak en is stocld op het xaaneexk van het 1974 opgestelde z.g. Model el en Maai. gaat de gemeente in het kadex n de inspraakprocedure met het |tetsontwexp naai de mensen toe. U omdat zij zo txots is op de cie kleurtjes op de kaart, maar een duidelijk gegeven, waax- iedereen te maken heeft: de èkomstige bestemming van het itengebied. En juist cmddt lereen ex mee te maken heeft, ijat iedereen ook volop de ge- Ienheid hiexovex zijn zegje te belangrijk gegeven hierbij dat de gemeentelijke ver- towooxdigers er bij de in- laakronde zitten ten behoeve de mensen uit het buitenge- td met de beste bedoelingen voox de toekomst het juiste imicht te vinden en te be nden tussen de agrarische ac- jiteiten, het landschap heubescherming c« de ixgex - bebouwing". het bestemmingsplan 8u<- ngebied nu precies inhoudt, ten we hiexondex volgen. ISTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED gemeente Venray, die met haar per vlakte'van 14.622 HA tot een de grote.xe gemeenten van derland gexekend kan woxden, be- taat voox het grootste gedeelte t. zogenaamd buitengebied, Ge teld kan woxden dat dit Venrayse itengebied meer dan SOi van de tale oppervlakte beslaat. Wet op de Ruimtelijke Ordening tic in 1965 in werking is getxe- t'ibepaalt dat iedere gemeente tii bestemmingsplan vaststelt voox rt gebied dat niet tot de be- )uede kom behoort. U andere woorden, de gemeente is xplicht een bestemmingsplan voox t* buitengebied op te stellen, ex de duideli jkheid zal hier ixst kort woxden uiteengezet wat t'i bestemmingsplan nu precies ta ndt en wat er zoal met een be- kmingsplan geregeld kan worden, zijn algemeenheid kan woxden •.egd dat een bestemmingsplan •X toegelaten gebruik van de iend en de daaxop voorkomende bouwing regelt. grond kan op diverse manieren irden gebruikt, bijvoorbeeld: on te bouwen (woningen, be drijfsgebouwen enz.); on te gebruiken zonder bebou- ing (als parkeerterrein, als pslagplaats voor agrarische doeleinden) om dingen aan te leggen of aan te brengen of weg te halen (beplanten, rooien, aanleggen wegen, afgraven, ophogen enz.) REGELS een bestemmingsplan kun je r dit gebruik van de grond re- ;els stellen. Het is logisch dat eze regels verband moeten hou- }t de aan de grond te ge- 'en bestemming. Het gebruik van opstallen zal moeten samenhan- |en met de gegeven bestemming. aan een bepaald gebied een igrarische bestemming gegeven, lan zullen de in dat gebied op- erichte gebouwen alleen voor erarische doeleinden gebruikt ogen worden en bijvoorbeeld liet voor industriële doeleinden. let doel van een bestemmings- ilan is om het gebruik van grond in opstallen dat feitelijk 'teeds doorgaat zó te begeleiden lat het karakter van het (bui ten) gebied met de daarin voor- lomende waarden en functies zo |oed mogelijk in stand wordt gehouden. loox Venray geldt nog steeds het iit 1945 daterende Uitbreidings plan in hoofdzaak, zoals dat toen genoemd werd. Intussen is Ut plan, hoewel tussentijds wngepaiT, natuurlijk sterk ver ouderd. Verouderd, omdat de in lichten over wat in het buiten- \ebied moet en mag gebeuren en tie daarin thuishoren door al lie jaren zijn gewijzigd en 'trscherpt. Nadat vroeger het buitengebied plaats bood aan vele soorten van bedrijvigheid, heerste daarna vaak de gedachte dat het bui tengebied alleen maar toebe hoorde aan de agrariër, die voor een zeer belangrijk stuk dat buitengebied had gemaakt. Gelei delijk aan wordt echter meer aandacht dan vroeger geschonken aan andere zaken dan alleen de landbouw in het uitgestrekte landelijke gebied. VERANDERDE INZICHTEN Zo zien we een groeiende waar dering van en een toenemende be langstelling voor de open ruim te en het landschap. Met de land bouw zelf wijzigen zich ook de inzichten betreffende het bui tengebied. Voorts zijn er in het buitengebied tal van functies, zoals verkeerswegen, industrie- spreiding, militaire terreinen, vliegveld, drinkwatervoorzie ning, hoogspanningslijnen e.d. die regeling behoeven. Deze veranderende inzichten en functies voor het buitengebied hebben het mede wenselijk ge maakt dat voor het buitenge bied van Venray een geheel nieuw bestemmingsplan wordt op gesteld. Het opstellen van zo'n nieuw be stemmingsplan is geen eenvoudige zaak, voor een zo omvangrijk en ingewikkeld buitengebied als dat van Venray is dat zelfs een zeer ingewikkelde en moeilijke zaak. Bij de opstelling wordt daarom dankbaar gebruik gemaakt van het enkele jaren geleden voor de regio opgezette raamwerk voor een dergelijk plan, thans bekend als het Peel en Maas model. In dat model is getracht de di verse facetten van het buitenge bied in relatie tot elkaar te bezien en vanuit die visie te komen tot nieuwe aan de eisen van de tijd aangepaste bestem mingen. Bedoeling was het model per ge meente nader aan te vullen en af te stemmen op de concrete situatie. Bij de aanpak van de uitwerking werd echter al gauw het bezwaar gevoeld, dat de deskundige landschapswaarderin gen die ten grondslag waren ge legd aan de geadviseerde bestem mingen, vrij kort waren gemo tiveerd en met die bestemmin gen alleen indirekt verband hielden. Zulks werd veroor zaakt door de gevolgde werk wijze, waarbij waarderingen van uit de gezichtspunten van ver schillende vakgebieden meteen in één eindbestemming tot uit drukking werden gebracht. Dat maakte het kaartbeeld voor niet-ingewijden weinig inzich telijk en bood voor de gebrui kers weinig houvast voor een juiste uitleg bij de toepas sing en de verdere ontwikke ling van de planopzet. Tezelf dertijd werd intern de behoef te gevoeld, voor verdere ont wikkelingen in het buitenge bied, waartoe ook de maatschap pelijke veranderingen aanlei ding gaven, aan meer diepgaand onderzoek. Met name voor Venray kwam daar nog bij dat onlangs uitgevoerde ruilverkavelings- werken op grote delen van het gemeentelijk grondgebied een concrete landschapswaardering destijds zeer bemoeilijkten en als het ware om aanpassing vroegen. MILIEU ONDERZOEK Daarom is ter onderbouwing en aanvulling van het Peel en Maas Model in het gehele buitenge bied een milieuonderzoek gehou den. Vit onderzoek werd in op dracht van de gemeente uitge voerd door de Werkplaats voox Milieubouw lx. Wil Thijssen te Lith. In dit onderzoek is zeer uitvoerig en diepgaand gekeken naax alle onderdelen en ver schijningsvormen van het land schap in het Venrayse buiten gebied. Om een indruk te krij gen van de veelheid van zaken die in het kadex van dit on derzoek zijn bekeken volgt hier een kleine opsomming van de onderdelen die door bureau Thijsen uitvoerig zijn belicht. Zo heeft een geologisch onder zoek plaatsgevonden, erop ge richt na te gaan hoe de aard korst en de diepere lagen van de bodem zich in de loop van de jaren hebben ontwikkeld. Daar naast heeft een zogenaamd geo- morfologisch onderzoek plaats gevonden. Zo'n onderzoek geeft een indruk van de vorm van het bodemoppervlak Voorts is een onderzoek verricht naar het reliëf in het landschap, juist omdat vaak de hoogteverschillen in een landschap een bepalende factor kunnen vormen voor de verschijningsvorm van dat landschap. Ook werd een bodem onderzoek gehouden, waarbij vooral gelet werd op het vocht en voedselgehalte van de bodem. Het cultuur-historisch onder zoek richtte zich op het land schap zoals dat in het verle den door mensenhand is gevormd. Middels het onderzoek naar de aard van de begroeiing van het landschap, het zogenaamde be- groei ingswaarderingsonderzoek kan de waarde bepaald worden van de begroeiing en kan wor den aangegeven hoe voorzichtig men met een bepaald landschap moet omspringen. In ieder ge val zal het landschap een zo groot mogelijke rijkdom aan be levingsmogelijkheden moeten bieden. Het ruimtewaarderings- onderzoek levert een aantal waarderingen op van het landschap zoals dat zich aan de waarnemer openbaart ten aanzien van aspec ten als zeldzaamheid en kwetsbaar heid. Tenslotte zijn de storende Invloeden op het landschap bestu deerd. Storende invloeden zijn bijvoorbeeld verkeerslawaal, een autokerkhof, een vuilstortplaats en dergelijke. Het mllieubouw- kundig onderzoek en de vertaling van de resultaten ervan in een eerste bespreekbaar kaartbeeld. werd in april 1979 in een infor matieve openbare raadsvergadering uitvoerig behandeld. Het complete onderzoek is voor be langstellenden op het gemeente huis voor kennisname aanwezig. VERDERE VOOR BEREIDING Ter verkrijging van een uniform beleid in regio en provincie is overeenkomstig vroegere afspra ken en na afsluiting van de voor bereidende studie, het Peel en Maas model tezamen met de milieu studie van bureau Thijsen gehan teerd als basis voor de verdere voorbereiding van het bestem mingsplan buitengebied. Deze ver dere voorbereiding heeft in bre der overleg plaatsgevonden, met de inmiddels uit de Peel en Maas groep ontstane Permanente Advies groep Buitengebieden (P.A.B.), bij welk overleg alle in het buitengebied meespelende belan gen zijn ingewogen. Bedoelde groep die door gedeputeerde sta ten officiëel is ingesteld, be staat uit vertegenwoordigers van de landinrichting, het staats* bosbeheer, de provinciale direc tie voor de bedrijfsontwikke ling in Limburg, de L.L.T.B., de inspectie ruimtelijke orde ning en enige provinciale dien sten. Wat de Venrayse situatie be treft is met de P.A.B. overeen stemming bereikt over de gebied- indeling. Zoals vorenomschreven is hierbij de Peel en Maas re geling gehanteerd. Omwille van de hanteerbaarheid zijn bij de klas se-indeling vereenvoudi gingen aangebracht, door samen voeging onder eenzelfde be stemmingsaanduiding (b.v. AG-HLI van volgens de landschapsioaarde- ring verschillende, maar voor de feitelijke daarop van toepassing te verklaren gebxuiksxegelingen toch weer gelijknamige gebieden. WAARDERINGEN De kaartaanduiding is dus feite lijk een weerslag van het gehan teerde Peel en Maas model en geeft meer de op een bepaalde plaats geldende wettelijke rege ling aan dan de exacte vertaling van de landschapswaardering De gehanteerde bestemmingen wor den hieronder in het kort nader weergegeven. Opklimmend in zwaarte luiden deze als volgt: 1. AG-V Agrarisch Gebied met Vrije vestiging: Dit is agrarisch gebied met vrije vestiging. In deze gebieden wegen de agrarische belangen het zwaarst, vandaar de re geling dat vestiging van volwaardige agrarische bedrijven zonder meer mogelijk is. 2. AG-LO Agrarisch Gebied met Landschappelijke Open- heidswaarde Dit is agrarisch gebied waarvan de waarde mede w<^rdt bepaald door de landschappelijke open heid. De agrarische ge bruikswaarde en de land schappelijke openheid zijn gelijkwaardige be stemmingsonderdelen Vrije vestiging van nieuwe volwaardige agra rische bedrijven is mo gelijk, zij het dat met het oog op de openheid aan weerszijden van de weg per kilometer weg- lengte slechts drie bouwpercelen aanwezig mogen zijn. 3. AG-B Agrarisch Bouwblok (vrije vestiging in aan gewezen erfoppervlak voor alle bestaande bedrijven in de hierna volgende zwaardere be stemmingen) Dit is een agrarisch bouwblok. Binnen een zo danig blok moeten be drijven de nodige uit-- breidings- en ontwikke lingsmogelijkheden ten aanzien van de bedrijfs gebouwen kunnen reali seren. In die gebieden waar een vrije vesti gingsmogelijkheid voor nieuwe bedrijven niet aanwezig is wordt deze bestemming gebezigd voor bestaande agrari sche bedrijven. De juiste aanduiding van de bouwblokken wordt in elk daarvoor in aanmerking komend ge val ter plaatse gere geld in overleg tussen een zogenaamde bouwblok commissie en de belang hebbende agrariër. 4. AG-L Agrarisch Gebied met Landschappelijke waar de Dit is agrarisch gebied met landschappelijke waarde. Deze gronden zijn op basis van ge lijkwaardigheid bestemd voor enerzijds agrari sche doeleinden en voor anderzijds het behoud van landschappelijke en of cultuurhistorische waarden. De bestaande agrarische bedrijven zullen op basis van een nauwkeurige inven tarisatie worden aange geven door middel van de bestemming AG-B (bouwblok)Vestiging van nieuwe volwaardige bedrijven is in prin cipe mogelijk via de wijzigingsbevoegdheid, dit is de bevoegdheid om een planwijziging tot stand te brengen welke leidt tot de in voeging van de bestem ming AG-B. 5. AG-HL Agrarisch Gebied met Hoge Landschappelijke waarde: Dit is agrarisch ge bied met hoge land schappelijke waarde. In deze gebieden wegen de landschappelijke waarden het zwaarst. Vestiging van nieuwe agrarische bedrijven binnen deze bestemming is uitgesloten. De in het gebied bestaande en daar blijvende a- grarische bedrijven behouden de mogelijk heid tot uitbreiding via de bouwblokbestem ming AG-B. 6. AG-Z Agrarisch Gebied met Zonering (ten behoe ve van nabij gelegen andere belangen) Deze week speciale aanbieding in: RIB JACKS, prachtkwaliteit nu in de kleuren ecru, zwart, bruin, blue, warm gevoerd, slechts 66,— en 69,— RIB PANTALONS, McCioud voor dames en heren schitterende Schuttersveld kwaliteit, slechts 59,- in kindermaten v.a. maat 122 25,— tot 49,— RIB KOSTUUMS kleur ecru 139,- Losse RIB JASJES kleur ecru 89,— SPORTKOLBERTS van 85,- tot 145,- voor de allerbeste Kwaliteits OVERHEMDEN, kleine boord van 15,— tot 25,— TRUIEN, VESTEN en SWEATERS en nog vele aanbiedingen. En ons devies: Wij drukken de prijzen maar staan borg voor goede kwaliteit Dit is agrarisch zone- gebied. Dit is gericht op de belangen in an dere aansluitend ge legen bestemmingen (b.v. een bufferzone rond belangrijke woonwijken)Ook bin nen deze bestemming wordt ten aanzien van bestaande bedrijven gewerkt met de be stemming AG-B. Vesti ging van nieuwe be drijven zal alleen mogelijk zijn middels wijzigingsbevoegdheid (zie bij 4). 7. AG-ZR Agrarisch Gebied met Zonering ter Reser vering voor latere bestemming: Dit is agrarisch zone- gebied met reservering voor latere bestem ming. Hier wordt be doeld het .reserveren van ruimte voor een toekomstige andere bestemming (b.v. toe komstig woongebied de Brabander)Het betreft hier even eens een zonegebied met agrarisch gebruik, zij het met een re serverende functie. Voor het overige geldt voor deze bestemming hetzelfde als voor de bestemming AG-Z (zie 6). 8. Houtopstanden: Deze bestemming is gericht op het be houd van houtwallen en relatief kleine bospercelen 9. Bosgebied: Deze bestemming is gericht op het be houd van bos en slaat op die bosgebieden waar de Boswet rege lende bepalingen kan bli gev. trekking tot het kap pen van hout. 10. Natuurgebied: Deze bestemming wordt gegeven aan gebieden met hoge natuurweten schappelijke waarde en hoge^ zeldzaamheids- waarde. De bestemming is gericht op het be houd van deze gebie den. Activiteiten die de waarden zouden kun nen aantasten worden geweerd. PROCEDURE Naast de agrarische bedrijvig heid vinden we in het Venrayse buitengebied tal van activitei ten buiten de agrarische sfeer. Voor deze niet agrarische acti viteiten zal bij de verdere ont wikkeling van het buitengebied plan naar mogelijkheden tot in passing in het geheel worden gezocht. Een en ander zal moge lijk leiden tot het creëren van een aantal niet agrarische be stemmingen. Op tal van wijzen zal over het bestemmingsplan buitengebied overleg gevoerd worden. Ve burgerij als "bevolking" van het buitengebied loordt uiteraard in de gelegenheid gesteld wensen en meningen kenbaar te maken. Vie opmer kingen zullen vanzelfsprekend bij de verdere totstandkoming van het plan worden betrokken. Verder zal ook foxmeel nog op diverse niveaus over het plan gesproken worden (buurgemeen ten, provincie e.d.]. Pas als al deze zaken achter de rug zijn kan een defini tief voorstel aan de gemeen teraad worden voorgelegd. Het streven is een en ander voor april 19 SO rond te krij- gen. INSPRAAKRONDE BUITENGEBIED Op de volgende data en plaatsen zullen de inspraak- en informa tieavonden over het bestemmings plan Buitengebied worden gehou den MAANDAG 12 NOVEMBER: voor Leunen, Veulen en Heide in "De Gelderkoel te Heide; MAANDAG 19 NOVEMBER: voor Oirlo en Castenray in zaal Rongen te Oirlo; DINSDAG 20 NOVEMBERvoor Venray-kom in het raadhuis; WOENSDAG 21 NOVEMBER: voor Oostrum en Smakt in zaal van Dijk te Oostrum. Deze bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De avonden worden in geleid door een lid van het col lege van b. en w., terwijl door ambtenaren een aanvullende toe lichting op het plan wordt ge geven

Peel en Maas | 1979 | | pagina 13