!)5 jaar geleden moest Venray evacueren VISVIJVER IN WORDING - - ~p:r:r* Uit de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum Dezer dagen om precies te zijn, onderdag 25 oktober - was 't 35 jaar sleden, dat de Engelse militaire au- iriteiten het bevel gaven tot een vol tige evacuatie van Venray-cen- om. Deze maatregel wekte aanvan- ulijk onder de Venrayse bevolking iel verontwaardiging. In het licht de omstandigheden was ze ech- gerechtvaardigd en noodzakelijk, mdat Oostrum. Oirlo en Castenray og wekenlang in Duitse handen ble- j, was Venray aan een voortduren- Duitse beschieting blootgesteld, jerdoor en door de verwoesting of escnadiging van nagenoeg ieder uis, moesten de meeste Venrayers de :ht maar vaak ook een gedeelte an de dag doorbrengen in voeh- ge kelders of onbewoonbare hui- in. Door het totaal ontbreken van uuwmaterialen was het uitgesloten it de siuatie voor het aanbreken de winter verbetering zou onder- lan. Mede met het oog op het ontbre- in van levensmiddelen, brandstof- ji en voldoende medicamenten, ierd het uitbreken van epidemieën jn ook zeer denkbeeldig geacht. Jn week na het bevel, hadden 15000 Koners- van Venray daaronder ■grepen 3000 evacuees uit de om- eving met medeneming van lechts wat handbagage, Venray ver- alen. Alleen de Engelsen, de politie inde O.D. bleven achter. Elsie Marshall een Engelse ver- laggeefster volgde in die donkere latste dagen van oktober 1944, een lenrayse familie die afgevoerd werd lit het frontgebied. Enigszins inge- ort en in een vrije vertaling, volgt ier haar relaas zoals het te lezen is i 't Engelse magazine „ILLUSTRA- ED" van 18 november 1944. Ook de oio's zijn uit dat tijdschrift overge- omen, waardoor de kwaliteit wel rat te wensen overlaat. Evacuatie is altijd een dramatische angelegenheid. Keer op keer heb ik et meegemaakt in Engeland, maar heb ik het ook ervaren in een ontgebied in Nederland. Onze evacuaties waren georgani- erd en zakelijk van opzet. Met iacte tijdschema's, geprogrammeerd tnsport en mobiele opvangruimten, dden onze evacuaties soms de hijn van een uitstapje. Het is natuurlijk zeer aandoenlijk tn man met paard en wagen langs en landweg te zien trekken, met op ie wagen zijn familie, gezeten te- lidden van do schamele resten van un bezit en dan nog een trouwe ond achter de wagen sjokkend. Maar dit soort evacuaties vormen en groot gevaar voor een oorLgs- pparaat. De verwoestende uitwer- ing hiervan kennen we uit de dagen an onze terugtocht uit België (mei 940). Oma Barents met haar kleindochter uitrustende van de vermoeienissen in het opvangcentrum te Deurne. Nu ga ik U het verhaal vertellen van Gerard Hermsen, een kleine ma gere Nederlander wiens huis in Ven ray gebeukt werd door zowel Engels als Duits geschut. Hij was naar Duitsland getranspor teerd om daar gedwongen werk te verrichten. Toen hij na enige tijd met een weekje verlof naar huis mocht, deed hij wat zoveel Nederlanders de den, hij „dook onder". Uiteraard was hij niet in het bezit van een distributiekaart, zodat hij moest meeeten van het karige voed sel dat zijn gezin kreeg toegewezen. Zijn dorp kwam in de vuurlinie te liggen en daarom moest hij met zijn gezin zijn woning, beter gezegd zijn kelder verlaten. Met zijn vrouw en hun 5 maanden oude baby, liepen ze naar een Rode Kruispost (in het St. Elisabethziekenhuis). Daar stapten ze in een drietonner van het Engelse leger en daarmee gingen ze naar een doorgangskamp in Deurne. Daar was ik bij de aankomst van Gerardus, zijn vrouw Petronella en hun in een wiegje gelegen dochtertje Eli sabeth. Ook oma Barents was daar bij. De drietonner waarmee de fami lie Hermsen vervoerd was. maakte deel uit van een groot convooi. De chauffeur was een opgeruimde jongeman uit Southhampton, die één week na D-day in Normandië aan land was gegaan. Sindsdien was hij belast met de aanvoer van munitie naar het front. Het vervoeren van vluchtelingen was een nieuwe job voor hem. Hij noemde zijn lading „mijn 22 zorgenkinderen", maar gaf toe dat het een gezellige afwisseling vormde in het vervoer van explosie ven. Toen de vrachtwagen het kamp opgereden was, werd er een trapje tegen de wagen gezet en hielpen Brit se officieren de vluchtelingen met het uitstappen. Een voer een verdwenen de eva- cuees uit Venray, met daaronder de familie Hermsen, door een deur naar de ..ontluizingsruimte", waar ze van top tot teen bepoederd werden. Geen plezierige bezigheid, maar er werd toch niet geklaagd. De Nederlanders zijn een flegmatiek volkje, dat de evacuatie toch nog gemakkelijk schijnt op te vatten. Ze bleven be trekkelijk rustig en er vielen weinig tranen. Na de ontluizing ging de familie Hermsen naar een Nederlandse legerarts. Deze vond hun gezond heidstoestand uitstekend. Mensen die iets mankeerden gingen naar een klein hospitaal kamp. Na hel onderzoek door de arts werd de familie geregistreerd door help sters van het Rode Kruis, die op hun registratiekaart de geboortedatum, adres en plaats van bestemming in vulden. Buiten de registratieruimte ston den de vrachtwagens alweer gereed. De vluchtelingen stapten er weer in en werden naar een ander gebouw gebracht, waar ze voorzien werden van brood en thee. In minder dan een half uur waren ze alle afdelingen van het kamp gepasseerd. Op top dagen werden er wel 2000 vluchtelin gen afgehandeld. Hierna verliet het convooi het kamp. De vluchtelingen schenen re delijk gelukkig te zijn. De jongelui lachten, maakten grappen, en wuif den naar voorbijgangers. Maar som mige oudere mensen zaten met ge bogen hoofden. Het valt ook zwaar, oud en dakloos te zijn. En daarbij was de tocht soms nog gevaarlijk ook. Nog maar kort tevoren waren 7 mensen uit een dnvooi gedood door vijandelijk vuur.et >rt Uiteindelijk k-*en-u?n we aan op enze bestemmin ^erz, was een klein dorp. genaamd Y' waar de vluch telingen opniei^S?oor lachende Tommies uit de u^igens werden ge holpen. De burgemeester en de veldwach ter stonden bij het gemeentehuis ge reed om hen te ontvangen. Hulpvaar dige Nederlanders droegea hun spul len naar een school. In de school kre gen ze van nonnen grote kroezen kof fie. surrogaat weliswaar, maar het was lekker heet. Ook werden er bis cuits, uitgedeeld, droog en voedzaam. bekendmakinc IT't' seize en zullen kunnen hersteld worden, het on.ogell ^zIT^te bevolking van dit Veelte der g«eente behoorlijk onderdak' te ZsLf- zullen zorgdragen ..•mam huw, 1». T°Z" ""J"" .M,- i- *i- Ttvo.r vrn 1.1,.. word" S-leMgd .00, am - ",r"" C" Worden ?earreateerd en gestraft. Be Inwoners worden verzocht hun kalmte te bewaren u f h°"d" -«WBw,, hu„ door "Mkt -- - "™i" «W». .o.t „lp, op W Pl„,„ vertrit VENRAY, 25 October I944. Be Burgemeestér van V E N R A y Priesters beantwoordden vragen, kalmeerden de wankelmoedigen eri vermaanden onwillige kinderen. De school was voor de helft ge vuld met een strolaag voor die vluch telingen waarvoor nog geen evacu atieadres gevonden was. Maar er hoefde geen gebruik van gemaakt te worden, omdat er voor iedereen on derdak was gevonden. Vrouwen en kinderen zaten te bab belen, terwijl het manvolk langs een tafel liep, waar informaties werden verstrekt, over hun nieuwe tijdelijke verblijfplaats waarvan de kosten voor rekening van de Overheid zou ko men. Ook Gerard Hermsen had al zijn paperassen bijeen en hij verzamelde zijn huisgenoten, om klaar te zijn voor het vertrek van de vrachtwa gens die hen naar een boerderij zou den vervoeren. Ik ging met hen mee en volgde hen over het tuinpad dat naar een boer derij liep. Twee lachende meisjes opende de deur: Cato en Mina van Lieshout, dochters van de boer. Als een lach welkom betekent, dan hoeft de familie Hermsen zich geen zorgen te maken. Door de heldere gang gingen we naar de kamer die voor de familie bestemd was. Het was schoon en comfortabel. Ik nam afscheid van Gerard, Petro nella en oma. De kleine Elisabeth pakte mijn vinger en glimlachte. Ik ging terug naar mijn jeep met de gedachte dat ik me geen zorgen hoefde te maken over het welzijn van mijn kleine familie. Ze waren door een hel gegaan, maar het leek me dat hun moeilijkheden snel voor bij zouden zijn. Het zou wel niet lang duren voor ze weer konden terug keren naar hun zwaar beschadigde huis in Venray. Tot zover het nogal optimistisch getinte verhaal van de Engelse Elsie. Ze kon ook niet vermoeden dat Ven ray nog maandenlang te lijden zou hebben van Duitse beschieting en dat velen van de „displaced persons" eerst na 3 tot 5 maanden naar hun haardsteden konden terugkeren. Evenmin dat er onder hen ook velen waren die het op hun evacuatieadres maar slecht getroffen hadden. W. Willemsen. In het opvangcentrum te Deurne werden'de evacuees geregistreerd. In Bakel waren de burgemeester en de politie aanwezig bü de aankomst van de evacuees. Aankomst bij het evacuatieadres in Bakel. Zoals uit de foto blijkt beslaat het grondwater intussen al een aardige plas. Verwacht mag worden dat zeer binnenkort een zandzuiger zal wor den ingeschakeld die het zand tot ruim 3 a 4 meter onder het grond waterpeil zal wegzuigen. Achter het afwateringskanaal, dus richting Nieuw Dalland, heeft men van de zwarte grond reeds een wal opgeworpen .waarachter de zandzui ger straks de modder zal gaan neer spuiten. In de tot dusver afgegraven vijver tekent zich het z.g. paai-eiland reeds nauwkeurig af. Het hier inmiddels afgegraven zand is o.m. gebruikt voor de aanleg van het fietspad naar Overloon, de aanleg van de doorgaande wegen in plan Landwoert en er is ook een gro te partij verkocht aan een gemeente elders. Voor het plan Landweert heeft men voor de secundaire wegen nog veel zand nodig. Daarom is het o.m. noodzakelijk dat dit zand tijde lijk wordt opgeslagen achter genoem de wal, waar het water er uit kan zinken. Verwacht wordt dat wind en weder dienende dit jaar nog de vijver in zijn ruwe toestand klaar komt. Op de bodem moet t.z.t. weer een laag zwarte grond worden terug gebracht voor begroeiing. Ook het omliggende terrein krijgt nog een beplanting. Voorts wordt er een vis- plaats gecreëerd voor minder-vali- den. Als men tijdig vissen kan uitzetten het water moet weer tot rust ge komen zijn is het wellicht moge lijk volgend jaar al zijn hengeltje uit te werpen. Het beheer wordt dan ge voerd door de plaatselijke hengel sportverenigingen, maar men behoeft geen lid te zijn om voor een visver gunning in aanmerking te komen. De raad der gemeente Meerlo- Wanssum kwam in periodieke ver gadering bijeen en was door het be danken van het raadslid Janssen (Meerlo) niet meer voltallig. Tijdens die vergadering werden de geloofs brieven van het nieuwe raadslid de heer Ad Hol door de speciale com missie onderzocht en deze had na onderzoek van de geloofsbrieven geen bezwaar tegen toelating. Dat zal dan de volgende raadsvergadering gebeu ren. Geen bezwaren had de raad te gen het voorbereidingsbesluit Alge meen bestemmingsplan gemeente Meerlo-Wanssum waarbij (weliswaar te laat) het raadslid De Weiehs de Wenne wel hoopte dat dit de laatste maal zou zijn dat het voorberei dingsbesluit in de raad aan de orde zal komen en dat er eindelijk eens zekerheid zal komen voor de aspi rant bouwers. De subsidiëring voor het jcugd- en jongerenwerk werd aangepast. In de toekomst zullen ook jeugdigen tot de leeftijd van 6 jaar onder de subsi dieregelingen kunnen vallen. Er kon een bedrag woiden ge voteerd van 3.212,voor de aan schaf van een goed waterpastoestel t.b.v. afd. openbare werken. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Veel raadsleden deden weer een beroep op het college toch vooral te blijven zorgen voor meer woningwet woningen en bejaardenwoningen op de verschillende kerkdorpen. Vuilnisophaaldienst is een heet hangijzer en verschillende raadsleden menen dat het beste is lot plaatsing van minicontainers over te gaan. P. HENDRIKX blijft steeds hame ren op een hogere vergoeding per ton ten behoeve van het havenbe drijf te Wanssum. Was tevreden over het subsidiebeleid, maar hoopte dat de vrouwenverenigingen ook in de toekomst subsidie zouden krijgen. De bouw van het nieuwe gemeentehuis werd ook door hem aan de orde ge steld, maar andere raadsleden had den daar een andere mening over. SNELLEN wees nog eens op snelle realisering van het rijwielpad Tien- ray-Horst. Verbetering van wegen, terwijl hij speciale aandacht vroeg voor bepaalde werken in zijn kerk dorp. Tienray. WIJNHOVEN wees op speciale werken in Tienray. blij vroeg meer aandacht door de politie op het ver voeren en verspreiden van drijfmest. DERKSEN had een aparte bereke ning gemaakt voor subsidie aan peu terspeelzalen waarbij dan meer in breng zou moeten komen van de ou ders. De Saweco verkeert in grote moeilijkheden nu dit bedrijf niet aan het bouwen kan komen in Venray. Hij gaf het college in overweging kontakt op te nemen of niet een mo gelijkheid zou zijn te bouwen aan de Wanssumse haven. De rondweg in Meerlo werd ten tonele gevoerd me de in verband met het gereedkomen van de brug te Wanssum. Meer mo gelijkheid vroeg hij voor de Centra le Antenne Inrichting. G. RUTTEN pleitte voor onderzoek of de riolen niet naar Venray kun nen, omdat een rioolzuiveringsinstal latie voor de Maasdorpen geen haal bare zaak is. Tien jaar geleden was de roep „Wanssum bij Venray". Ik ben nog blij dat het niet is gebeurd. Datgene wat wij ondergronds via het riool en via de Molenbeek nu in de Maas kwijt willen, zou ik Venray van harte willen toevertrouwen, aldus de nestor van de raad. Nu het college in haar aanbeve lingsbrief schrijft dat er een meer ge- eigende kantoorruimte voor de so ciale dienst nodig is, deed de heer Rutten de suggestie het karakteris tieke gebouw bij de jachthaven (spre ker bedoelde het oude gemeentehuis) daarvoor te gebruiken. Ook pleitte deze spreker om de havenconcerten weer nieuw leven in te blazen. J. HURENKAMP gaf zijn visie op de te stichten sporthal. Hij vroeg zich af of de gemeenschap wel bereid zou zijn dat offer te brengen. De onroe- rend-goed-belasting zou dan alleen voor die sporthal van 215.50 naar 303,moeten worden gebracht. Aandacht vroeg de heer Hurenkamp voor de aanleg van een fietspad Wanssum - brug Well. Het raadslid dat dit niet nodig vindt, raadt hij aan maar eens op een zondag op die weg te fietsen. Verbetering van het rijwielpad Wanssum-Oostrum is zeer dringend. Spreker betitelde dit fiets pad als een provinciale schande. L. BETERAMS pleitte voor het in stellen van informatieve raadsver gaderingen. Inspraak, medezeggen schap staat bij diet raadslid hoog in het. vaandel geschreven en hij gaf met voorbeelden aan hoe het zou moeten. Maar of de raad daar vóór zal voelen, betwijfelen wij. Spreker wil duidelijke uitleg hebben omtrent de samenstelling van de woningstich ting „het Zuiden". Bij het hoofdstuk bouw nieuw gemeentehuis vroeg de heer Beterams of de vorming van de gemeente Maasdorpen nog een kans maakt en of het niet beter zou zijn dat de gemeente Meerlo-Wanssum in zijn geheel bij Venray zal komen of een opdeling tussen Horst en Venray. WEICHS DE WENNE bracht in herinnering dat de gemeente Meerlo- Wanssum nu net 10 jaar bestaat en dat er ondanks andere voorstellingen een evenwichtige harmonieuze ge meente is gevormd met een finan cieel gezonde huishouding. Het expe riment kan als geslaagd worden ge noemd. Zoals bekend is men van gemeente wege begonnen aan het realiseren van een nieuwe grote visvijver tus sen de Ballonzuil en Nieuw Dalland. Wat voor enkele weken nog een dras sig weiland was, is inmiddels omge toverd in een grootse zandafgraverij- Met een bulldozer is het zwarte zand aan de kant gezet, waarna het gele (in dit geval bijna witte) zand op grote bergen werd verzameld en afgevoerd. Voor zover nodig werd rondom de geplande visvijver het zwarte zand weer teruggebracht, ter wijl de bulldozer en de dragline tot even onder het grondwater het gele zand afgraven.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 11