35 JAAR Verkeersproblemen en maatregelen Wat doen deze mensen..? STIENSTRA VENRAY Diploma's voor 35 jeugdige muzikanten Leenen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Stoottroepenmonument voor Oorlog smuseum Het bezoek van Prinses Beatrix en de jeugd van de Petrus' Banden-school PEEL EN MAAS Venray er won Winkler Prins voor zijn school OPEN DAG GROOT SUKSES Meubelen BIJDAG 19 OKTOBER 1979 Nr. 42 HONDERDSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN TGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY 10TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING HTie van de duizenden, die in het jelopen weekeinde het nieuwe idhuis hebben bezichtigd zal er aan lacht hebben, dat het op die dag 14 oktober precies vijfendertig ar geleden was, dat het klooster- nplex „Jerusalem" van de Zusters lulinen door bommen er. raketten [d verwoest? Wie heeft er tijdens de rondgang E maar even aan gedacht, -dat tij- ns de brand van Jerusalem zich aderden vluchtelingen in de kei van dit kloostercomplex ver- iven? De tijd is voortgegaanJerusa- n werd herbouw in 1950Jeru- em werd in 1974 verkocht aan de neente. Wie had zich in 1944 kun- voorstellen, dat er 35 jaar later dezelfde plaats feest zou zijn rond feestelijke opening van het nieuwe tdhuis. n deze week is het 35 jaar gele- fc dat Venray ten onder ging in ir en vlam en dit offer bracht ir haar bevrijding. Volgende week het 35 jaar geleden (25 oktober At), dat Venray moest evacueren, lot in België toe worden Venrayse nsen weggebracht. De overwinte- in den vreemde gaat beginnen, leeg verwoest dorp blijft achter, J arin looting a serious crime is!" rd toen geschreven )e verjaardag van verwoesting en irrijding is ongemerkt voorbij ge- sn. Zelfs geen bloemetje bij het rlogsmonument. Wèl hebben we ons zelf de vraag 5teld of het enige zin gehad zou >ben om 35 jaar nè de bevrijding herdenkingsbijeenkomsten te uden, tentoonstellingen in te rich- en dodenherdenkingen te organi- tijt men dan weer oud ewonden en? Haalt men oud zeer weer op? n men niet veel beter vergeten en fgeven? Vijfendertig jaar is slechts een ilve mensenleeftijd. Er is toen te el gebeurd om te vergeten. Mensen erven in eenzaamheid, schrik en gsL In Venray alleen al meer dan Het denken aan en herdenken van iden kan alleen maar zinnig zijn, inneer wij de boodschap aan ons illen begrijpen en er naar willen ndelen. Die boodschap luidt: „Nooit meer rlog". De zinloosheid van een oor hebben velen van ons aan den re ondervonden. Het herinneren araan is nodig opdat wij niet ver ten. Vijfendertig jaar bevrijding. Vrijheid is als de ademhaling. Zo ng men niet de keel wordt dicht knepen en naar adem moet snak- n, beseft men de waarde en de be is er niet van. Geen toekomst zonder bouwstenen t het verleden. Geen toekomst als ai de lessen van het verleden niet s't geleerd. Vandaar dat wij gemeend hebben deze kolom en elders in dit blad, t deze week, even te moeten her ren aan wat 35 jaar geleden is Surd opdat en ómdat wij in vrede jien leven. In de commissievergadering voor verkeer, werden deze week in een vlot tempo de nodige verkeerspro blemen onderhanden genomen en daarover adviezen gegeven. X Zo zal in de Henri Dunantstraat. tussen scholen en Koninkrijkszaal, een parkeerruimte geschapen wor den voor het zware vrachtverkeer. Dit is nodig omdat op de rondweg Brukske dagelijks 4 tot 12 zware vrachtwagens geparkeerd staan. Dit is niet alleen lastig voor het overige verkeer maar schept ook dikwijls gevaarlijke situaties ondanks dat ze onder de straatverlichting worden neergezet. Op de kruising Langstraat Westsingel zal een extra verkeers licht komen voor fietsers. X- Parkeerruimte op de St. Anto- niusstraat wordt verwezenlijkt met de bouw van de daar geplande wo ningen en wegverlegging. Op het parkeerterrein bij het raadhuis zullen 1 of 2 parkeerplaat sen komen uitsluitend bestemd voor invaliden. De meest geschikte plaats Zoals vorige week reeds aangekon digd, heeft j.l. zaterdag op het ter rein van het Oorlogsmuseum te Overloon de overdracht plaatsgevon den van het Stoottroepenmonument. Bij deze plechtigheid waren circa 150 oud-stoottroepers aanwezig, ter wijl onder het talrijke publiek zich nog zo'n kleine 40 onderduikers uit de tweede wereldoorlog bevonden, die op uitnodiging van het Overloons comité aanwezig waren bij de her denking van Overloons bevrijding, nu 35 jaar geleden. Het monument ontworpen door de bekende kunstenaar Chai les Eyck stond tot voor kort in Maastricht. Ook de oud-stoottroepen-vaandels uit de kring Sittard, Geleen en Hoensbroek kregen bij deze gelegen heid een plaats in het museum. Mr. van Thiel (oud-voorzitter van de Tweede Kamer) voorzitter van het Oorlogsmuseum stelde in zijn dank woord de stoottroepers ten voorbeeld aan de jeugd van vandaag, waarbij hij hen wees op de mogelijkheden om in het museum kennis te nemen van de oorlogsgeschiedenis en daaruit le ring te trekken. Mevr. van Kooten, weduwe van de eerste regimentscommandant van de Stoottroepers kreeg als herinnering een fotoalbum aangeboden. daarvoor wordt nog gezocht. Uitbreiding van het parkeerver bod aan de Julianasingel, tegenover de uitrit van de Zuid Ooster, om de uitrijdende bussen meer ruimte te geven, zag men niet zo zitten. Wel licht is de beste oplossing dat men de uitrit verbreedt, zodat de chauffeurs meer armslag hebben. Men gaat bekijken of men voor het station in Oostrum een duidelijke afbakening kan maken voor taxi standplaatsen en de bushalte. Deze laatste hebben nog al eens last van de geparkeerde auto's. X Op de Oranjestraat en de Pr. Hendrikstraat vormen de daar ge parkeerde auto's dikwijls een pro bleem voor de bewoners, die met hun eigen auto niet meer uit of in ^kunnen rijden. Zonodig wordt dan een be perkt wachtverbod ingevoerd. ■X- De onlangs gewijzigde verkeers situatie in de straat vóór de schouw burg eenrichtingsverkeer vanaf de Merseloseweg wordt weer gewij zigd. Op marktdagen mag men dan ook vanaf de Schoolstraat deze weg inrijden. De grote drukte nabij Sporthal De Wetteling en de sportterreinen vraagt enige verkeersvoorzieningen. Het groenterrein blijft in ieder geval gereserveerd als parkeerterrein voor SW-bezoekers. Op de Sportlaan komt vanaf de Zuidsingel naar de molen een stopverbod, en vanaf de molen tot aan de Hoebertweg, resp. Wieënweg komt een wachtverbod. Er zullen op deze Sportlaan nog eni ge snelheidsbeperkende maatregelen/ voorzieningen worden getroffen. Te genover de kantine van SW ver dwijnt de mogelijkheid tot parkeren, wel zullen er fietsenstllingen komen en mogelijkheden om per bus deze kantine te bereiken. Voor invaliden komen bij de sporthal gereserveerde parkeervakken. -X- De oversteek voor voetgangers vanaf de Parkweg (zwembad) over de Westsingel zou niet duidelijk ge noeg zijn aangegeven, en daarom ge vaar opleveren voor het oversteken de publiek (kinderen). Hoewel aan de voorschriften is voldaan, wil men bekijken of de situatie nog te verbe teren is. Inmiddels zijn uitzicht-be lemmerende hagen en beplantingen al gekortwiekt. -X- Ook op andere plaatsen belem mert hoog opgeschoten groen met name struiken en bomen dikwijls het uitzicht voor het verkeer. De po litie zal rapporteren waar zulks het geval is, terwijl men ook tips van het publiek graag in ontvangst neemt. -X- Een voetgangersoversteekplaats op de kruising Langstraat met Pa- terslaan en Langeweg is moeilijk te realiseren. Het verkeer op de Lang straat moet toch al attent zijn op het voorrangsverkeer van Paterslaan en Langeweg en kan moeilijk weer op gehouden worden voor een over steekplaats. Maar toch wil men zien of hier iets aan te veranderen is. -X- Verbaliserend optreden zoals aangekondigd tegen autoparkeer- ders op de trottoirs, is de enige op lossing om van dat euvel af te komen. De trottoirs worden door dat parke ren vernield en gaan zakken, en dat kost de gemeente dan weer geld. -X- In Smakt heeft een particulier aan passanten middels een gangbaar verkeersbord de vraag gesteld „ia uw snelheid hier niet te hoog". Met alie begrip voor deze particuliere maat regel, kan men zulks toch niet tole reren. De betreffende man zal daar om vriendelijk gevraagd worden de zaak te verwijderen. -X- Op de fietspaden aan de Zuid singel zijn dwarsneden aangebracht. Dit heeft tot doel straks de proviso rische zwarte bitumlaag gemakkelijk te kunnen verwijderen en te vervan gen door rode bitum. Maar voor dat werk ontbreekt tot op heden het geld. -X- De nog steeds aanwezige „haaie- tanden" in de straten die uitmonden op de voormalige Zuidsingel (nu ventweg/fietsp^d) hebben geen zin meer. Maar het verwijderen gaat niet zo gemakkelijk. De zaak moet slij ten -X- Nog steeds is de hoge verkeers snelheid op de rondweg Brukske een groot probleem. De aangebrachte verkeersdrempels hebben niet het resultaat wat er van verwacht werd. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen dat het veelal de bewoners van Brukske zelf zijn, die te hard over de rondweg rijdenöf het aanbrengen van wegversmallingen met voorrang voor tegemoetkomend verkeer hier een oplossing kan brengen, wordt betwijfeld. Het zal vermoedelijk alleen maar geld Kos ten. X Er schijnt niet veel lol aan te zijn, om in Brukske door de straten te gaan wandelen. En aan de rond weg ligt het trottoir in feite aan de verkeerde kant van de weg om ..een rondje om te lopen". Maar om nu ook nog aan de binnenkant van de ring weg een trottoir te gana aanleggen, zal vermoedelijk wel tot de vrome wensen blijven behoren Kleuren afdrukken Veilig/snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen Vorige week schreven wij in dit blad dat de Petrus Bandenschool en de Kleuterschool 't Befke, om ons onbekende redenen verstek lieten gaan bij het bezoek dat Prinses Bea trix aan het nieuwe raadhuis bracht. Dat zou de jeugd helemaal niet prettig vinden, zo suggereerden wij. Die onbekende redenpn zijn ons in middels wel bekend geworden, want het onderwijzersteam van beide scho len heeft ter opheldering een circu laire aan de ouders doen toekomen. Hoewel ons (redaktie) uitdrukke lijk was verzekerd, dat de buurt- scholen bij het prinselijk bezoek uit genodigd waren, blijkt dat achteraf niet waar te zijn geweest. De Ursula- school en de kleuterschool Jerusalem ontvingen wel tijdig een schriftelijke uitnodiging, maar de Petrus Banden- school en 't Befke werden vergeten. Eerst dinsdagmiddag een paar uur voor het bezoek van Prinses Beatrix kwam men tot die ontdekking. Haas tig werd de telefoon gegrepen cm ge noemde scholen alsnog uit te nodigen. Nu stelt het onderwijzersteam van de Petrus Bandenschool zich op het standpunt dat wijzigingen in het les rooster tijdig ter kennis worden ge bracht aan de ouders. Veel ouders zeker ook van 't Befke komen hun kinderen per fiets of auto na school tijd afhalen, en die zouden dan voor een leeg schoolgebouw komen te staan. Misschien wel vermoedend waar hun spruiten uithingen, maar zeker niet in staat hen uit de krioe lende kindermassa voor het raadhuis op te pikken. Dat heeft het onderwij zers-team niet aangedurfd. Reden waarom men wel de vlag uithing, doch de kinde ren noodgedwongen binnen hield. Er was dus helemaal geen sprake van onwil maar dat hebben we ook nergens gesuggereerd. Dat de „zelfstandige" schooljeugd na schooltijd probeerde toch nog een glimp van Prinses Beatrix op te van gen, bij haar vertrek, was logisch en niemgnd die hen daaraan hinderde. Ons idee, dat de schooljeugd wel had kunnen protesteren, was geheel bedoeld als illustratie vcor het te recht of ten onrechte demonstreren bij het prinselijk bezoek en hele maal niet serieus gemeend. Maar we mogen aannemen dat u als lezer dit wel begrepen hebt. UW WEEKBLAD Stienstra Venray BV. Stationsweg 11, tel.04780^84438 Makelaar* In onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop huur en verhuur taxaties bouwprojektenontwtkkeling hypotheken verzekenngen - beheer In „de Perdstal" had j.l. zaterdag avond de uitreiking plaats van diplo ma's aan 35 jeugdige muzikanten, die hun opleiding genoten hadden resp. aan de Venrayse Muziekschool en bij de instructeurs van Harmonie Euter- pe. De heer Raedts, voorzitter van het Jeugdorkest Euterpe moest tot zijn spijt konstateren dat er z.i. te weinig jonge muzikanten door de Muziek school ten behoeve van de 7 Venrayse Harmonie- en Fanfaregezelschap pen worden afgeleverd. De verhou ding 24 leerlingen van Euterpe en 11 van de Muziekschool, illustreerde dit duidelijk. Het is, aldus de heer Raedts wenselijk dat hierover eens met het bestuur van de Muziekschool gespro ken wordt. Inmiddels heeft het bestuur van de Muziekschool reeds op deze welge meende kritiek gereageerd cn gaat men nog dit weekend gezamenlijk deze problematiek bespreken. Wellicht ten overvloede vertelde de heer Raedts nog dat er geen enkel verschil was tussen het diploma be haald bij de muziekschool en dat be haald werd bij de harmonie. Beide diploma's openen de weg naar ver dere studie op instrumentaal gebied. De diploma-uitreiking geschiedde door de President van Euterpe, de heer Kooien, die vooraf de instruc teurs hartelijk bedankte voor hun arbeid en hen gaarne een cadeau aanbood. Natuurlijk werden de da mes niet vergeten. Zij mochten bloe men in ontvangst nemen. Tijdens de bijeenkomst lieten nog in opleiding zijnde muzikantjes, blij ken van hun vorderingen op diverse blaasinstrumenten horen. Bij een door de uitgevers van de Grote Winkler Prins Encyclopedie uitgeschreven concours, waarbij leer lingen van voortgezet onderwijs vier „multipli choise" vragen moesten beantwoorden, is ook een Venrayer tot de prijswinnaars uitverkoren. Uiteraard waren voor elke provin cie 3 winnaars aangewezen die elk 1500,kregen en een school moch ten aanwijzen die een complete 25- delige Groot Winkler Prins 80 krij gen aangeboden. De Venrayse winnaar, W. J. Im- ming, is leerling van het Instituut voor Doven te St. Michielsgestel, wel ke school hij ook voor de prijs had voorgedragen. De overhandiging van de encyclo pedieën voor de provincie Limburg heeft onlangs in Geleen plaats ge had, waar toevalliger wijze ook twee plaatcelijke scholengemeenschappen in de prijzen vielen. KOMENDE WEEK NATIONALE KOLLEKTE VOOR HET GEESTELIJK GEHANDICAPTE KIND zie artikel elders in dit blad DUIZENDEN BEZICHTIGDEN HET NIEUWE RAADHUIS Naar schatting vijf- a zesduizend belangstellenden uit de gemeente en uit de regio hebben in het afgelopen weekend het nieuwe raadhuis van Venray bezichtigd. Zaterdag was het druk, maar zon dag overtrof de belangstelling alle verwachtingen. Halverwege de mid dag kon men in de lange gangen als het ware over de hoofden lopen. Bestuurders en ambtenaren waren aanwezig om uitleg te geven over hetgeen in verschillende kantoren gebeurt. Grote belangstelling bestond voor de tekenmachine op de afdeling grondzaken en kadaster en voor de meetapparatuur van de meetdienst. Maar uiteraard ging de grootste in teresse uit naar de tot raadzaal an nex ontvangstruimte omgebouwde voormalige kapel en de modern inge richte nieuwe trouwzaal. Iedereen was vol lof over de smaak volle doch zeker niet overdadige in richting van het gebouw met een vloeroppervlakte van 7.500 m2. Na een rondwandeling van onge veer twee uur liet een kopje koffie in de koffiekamer zich goed smaken. En passant kon men zich bij een doorlopende dia-voorstelling op de hoogte stellen van hoe de gemeente wordt bestuurd. De in de filmzaal op gedane kennis kon men daarna zelf testen op een multiply-choice bord. Voor ieder belangstellende was er na de bezichtiging het boekje „Op Jerusalem's grond. De stroom van het gebeuren" geschreven door Zus ter Dorothée, de laatste overste van het klooster „Jerusalem". En voor de kinderen was er een sticker met het gemeentewapen. Helaas moesten de laatste bezoe kers teleurgesteld worden omdat men niet op zo'n massale belangstel ling had gerekend. Een herdruk van het boekje zal wellicht noodzakelijk zijn om ook teleurgestelden tevreden te kunnen stellen. Niet onvermeld mag blijven de mu zikale medewerking van de vele Ven rayse muziekgezelschappen die deze open dag met hun vrolijke tonen op luisterden. Al met al heeft de gemeente alle eer ingelegd met het organiseren van deze open dagen. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1