Het raadhuis van Venray OPEN-HUIS VOOR IEDEREEN waar overheid en burgerij elkaar ontmoeten H.K.H. PRINSES BEATRIX opent op 9 oktober het nieuwe raadhuis Op dinsdag 9 oktober a.s. 's middags om half vier zal Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix het tot raadhuis verbouwde voormalig klooster „Jerusalem" officieel openen. Het feit, dat onze kroonprinses met haar aanwezigheid deze officiële opening luister zal bijzetten, accentueert de belangrijkheid van dit gebeuren. Immers, binnen de Venrayse gemeenschap neemt het raadhuis een belangrijke plaats •in. Hier worden namelijk de besluiten, nodig voor een goede gang van zaken in de ge meente, voorbereid en genomen. Hier nemen de vertegenwoordigers van de gemeenschap beslissingen, die van beteke nis zijn voor de gehele burgerij. De besluitvorming wordt op velerlei wijzen beïnvloed door de burgerij. Er is sprake van een wisselwerking, van een samenspraak tussen burgers en bestuur ders. De aard van die verhouding is medebe palend voor de plaats van het raadhuis in de gemeente en voor het karakter van de bouw. In voorgaande jaren is veel gedacht, ge sproken en geschreven over de bouw van een nieuw of de uitbreiding van het oude raadhuis aan de Grote Markt. Tussendoor speelde men met de gedach te het voormalige klooster van de Paters van Marianhill (De Hoebert) als raadhuis te bestemmen. Dit idee werd o.m. door de niet-centrale ligging van het gebouw, ver worpen. Totdat zich de gelegenheid voordeed om het klooster „Jerusalem" van de Zusters Ursulinen aan te kopen. VOOR IEDEREEN Het raadhuis is een plaats waarmee iedere burger te maken heeft. Vanaf het moment, dat hij geboren wordt, tot aan het ogenblik, waarop hij zijn ogen voor eeuwig sluit. Voor aangifte van de geboorte van een nieuwe wereldburger moet men in het raad huis zijn, maar ook voor het overlijden van een familielid. En tussen geboorte en dood voor alles en nog wat Voor huwelijk, vertrek en verhuizing, voor vestiging, aanvraag of verlengen van rijbe wijzen en paspoorten, voor ontheffing of verklarinkje hiervoor, uittrekseltje daaruit, formulier zus of zo. Wil men gaan bouwen, dan zal de eerste gang naar het raadhuis moeten zijn om te zien of hetgeen men wil bouwen inderdaad daar en zo mag worden gebouwd. Verkeert men, door welke omstandighe den dan ook, in minder rooskleurige om standigheden, dan is er de afdeling Sociale Zaken, speciaal voor de burger die het moeilijk heeft. VEILIGHEID EN WELVAART Van oudsher heeft de gemeentelijke over heid de plicht de universele belangen van allen, die op het gemeentelijk grondgebied wonen, te verzorgen. Een karakteristiek van vóór de eeuwwisseling is, dat de gemeente „met de politiepet op" de zaken regelde. De burgemeester was dè magistraat, dè politie-autoriteit, dè strenge vader, die met straffe hand regeerde. Hoewel in latere jaren een belangrijke verschuiving is gekomen in de gemeentelij ke taakstelling en steeds meer aandacht werd geschonken aan openbare gezondheid en welvaart, is de handhaving van openbare orde en veiligheid tóch een belangrijk facet gebleven binnen het gemeentelijk bestel. Uit hoofde van zijn functie is de burge meester nog steeds hoofd van politie en hulp-officier van justitie, alsmede opperbe velhebber van de brandweer. Maar in feite is hij meer de manager, de handelsreiziger, die de belangen van zijn gemeente op alle mogelijke manieren behartigt en uitdraagt. In het raadhuis is zijn plaats in de voor malige „Bisschopskamer" in de bestuurs- vleugel; buiten het gemeentehuis in Maas tricht of Den Haag om bij hogere instanties de Venrayse belangen te behartigen. Buiten het raadhuis ook bij blijde en droeve ge beurtenissen in zijn gemeente, want boven al is hij dè burger-vader van allen. BESTUUR EN AMBTENAREN Het raadhuis is de zetel van het bestuur en gemeentelijk apparaat. Dagelijks zijn in totaal 392 mensen in de weer, zowel binnen het raadhuis in de kantoren, als buiten op de wegen, in de plantsoenen, bossen, scho len of sportaccommodaties om voor het welzijn van de inwoners van Venray zorg te dragen. Het raadhuis is voor dat alles het cen trale punt. Een goede werkomgeving in ruime, pret tig ingerichte kantoren is daarbij erg be langrijk. Tenslotte brengt ook een bestuur der en een ambtenaar op het raadhuis een derde van zijn werkzaam leven door achter zijn bureau. In het tot raadhuis verbouwde voormalige klooster vinden zij thans inderdaad de ruim ten om prettig te kunnen werken voor het welzijn van de inwoners van Venray. RAADZAAL Het hart van het raadhuis is de raadzaal. Dit is de ruimte, waarin het hoogste be stuurscollege van de gemeente, de gemeen teraad, zijn discussies met het college van burgemeester en wethouders voert en zijn besluiten neemt. Niet in de beslotenheid van de voormali ge kapelmuren, maar in alle openheid. Vandaar ook de ruimten, die daar voor het publiek zijn ingericht, opdat men van nabij getuige kan zijn van hetgeen door „de vroede vaderen" wordt besproken en be sloten. Het raadhuis is het huis van de gemeente en dus het huis voor iedere burger; het huis, dat open staat voor iedereen. Ook voor U. Het huis ook, waar overheid en burgerij elkaar ontmoeten. In grote lijnen ziet het programma bij ge legenheid van de officiële opening van het nieuwe raadhuis op dinsdag 9 oktober a.s. er als volgt uit: 15.30 uur: Officiële ingebruikneming van de raadzaal in aanwezigheid van H.K.H. Prinses Beatrix. De erehaag buiten wordt verzorgd door de Schutterij Het Zandakker Gilde Sint Jan en de Schutterij Sint Anna. Buiten wordt de muzikale opluistering ver zorgd door de Koninklijke Harmonie „Euter pe" en het Jachthoorn en Trompettenkorps „Sint Petrus Banden". In de raadzaal wordt gemusiceerd door docenten van de Muziek school Venray. De officiële opening zal worden bijgewoond door een beperkt aantal genodigden in verband met de beschikbare plaatsruimte. Na het officiële gebeuren zal H.K.H. Prinses Beatrix het raadhuis bezich tigen. 17.30 - 19.00 uur: Receptie voor iedereen, die het gemeentebestuur op deze heuglijke dag wil gelukwensen. Vanaf 20.00 uur: Bijeenkomst voor alle medewerk(st)eis in dienst van de gemeente. (FOTO: MAX KOOT) Om iedere bewoner van de gemeente Venray en uiteraard ook belangstellenden van buiten, in de gelegenheid te stellen het nu geheel gereed gekomen raadhuis te bezich tigen, worden er OPEN DAGEN gehouden, ledereen is welkom op de 'open-huis-dagen' op zaterdag 13. en zondag 14 oktober van 13.00 tot 18.00 uur. Tijdens de open dagen staan alle deuren in het raadhuis uitnodi gend open en zijn overal medewerkers(sters) aanwezig om eventuele vragen te beantwoor den. Ter verhoging van de gezelligheid zul len de verschillende gemeentelijke muziek gezelschappen in de ruime entreehal con certeren. Aansluitend op de bezichtiging wordt in de koffiekamer een kopje koffie aangeboden. Tevens bestaat dan de gelegenheid om in de z.g. „zitkuil" van de entreehal de ten toonstelling „Van klooster tot raadhuis" te bezichtigen. Daarna zal de „zitkuil" gebruikt worden voor voorlichtings-activiteiten.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 3