VEN RAY'S NIEUWE GEMEENTE- VLAG EXTRA EDITIE GEMEENTEPRAAT Op de dag van de officiële opening van het nieuwe raadhuis zal burgemeester mr. H. J. M. Defesche 's middags om drie uur voor het eerst de nieuwe Venrayse ge- meentevlag hijsen. Bij de aankomst van H.K.H. Prinses Beatrix om half vier zal de nieuwe vlag aan een van de drie vlagge- masten wapperen. Sinds het regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina in 1938 werd in de ge meente Venray bij officiële (gemeentelijke) gelegenheden een „gemeentevlag" uitge hangen, welke in feite geen gemeentevlag was. Deze vlag bestond uit vijf horizontale ba nen: rood, wit, zwart, geel en blauw met aan de broekzijde (kant van de vlaggemast) in A de bovenste helft het gemeentewapen. Deze vlag werd voor het eerst gebruikt tijdens het défilé voor de jubilerende vors tin. Alle provincies voerden dezelfde vlag, opdat de Koningin aan de kleuren van de banen kon zien, welke provincie langs kwam. Deze vlaggen werden later als gemeente vlag gebruikt door verschillende gemeenten, totdat steeds meer uitvoering werd gegeven aan gedachten rond een eigen vlag. Door de Stichting Banistiek en Heraldiek is aan het gemeentebestuur van Venray meerdere malen verzocht de officiële vast stelling van een vlag voor de gemeente in overweging te nemen, omdat Venray een van de laatste gemeenten in Limburg is, die niet vlagvoerend is. Vorig jaar werd over een eigen gemeen tevlag voor Venray advies gevraagd aan de Hoge Raad van Adel. Er kwam een ontwerp, waarin twee sleu tels waren verwerkt. De Stichting voor de Banistiek én Heraldiek maakte een ontwerp waarin behalve sleutels ook een gestyleer- de bijenkorf was verwerkt. B. en W. schaarden zich achter het eer ste ontwerp, maar de raad besloot op 30 ja nuari 1979 eerst nog adviezen in te winnen bij de gemeente-archivaris, dr. Camps, en de Geschied- en Oudheidkundige Kring. De meningen waren wéér verdeeld. Totdat de commissie voor cultuur de knoop doorhakte en adviseerde het ontwerp met de gesty- leerde bijenkorf te volgen. De bijenkorf is voor Venray per saldo een duidelijk herkenningsteken. De gemeente raad heeft tenslotte ook „ja" gezegd tegen het ontwerp met de bijenkorf, zodat deze vlag, waarvan we hierbij een afdruk plaat sen in de juiste kleuren, in het vervolg de echte Venrayse gemeentevlag zal zijn. Bijlage bij Peel en Maas d.d. 5-10-1979 Oplage: 10.000 exemplaren Uitgave: Gemeente Venray in sa menwerking met Peel en Maas Redaktie: Bureau Voorlichting en Bestuurscontacten Gemeente Venray Foto's: Gé Hirdes Foto Kruijsen Archief gemeente Venray Vormgeving: G. A. Schutte Druk: v. d. Munckhof B.V. Ven ray

Peel en Maas | 1979 | | pagina 20