BINNENHUISARCHITECT H. J. VAN DE KLUGT BIJZONDERE, MAAR HAAST ONMOGELIJKE OPDRACHT IN DIENST VAN DE GEMEENTE De fraai ingerichte trouwzaal met het wandkleed „Samenvloeiing'' van Rolien de Lange. In het voorjaar 1978 werd aan mij, mede op advies van Architectenbureau Colsen te Venray, de opdracht gegeven om enige re presentatieve ruimten in te richten in het voormalige kloostercomplex Jerusalem", zoals: raad/ontvangstzaal, commissiekamer, bibliotheek, trouwzaal, B. en W. kamer. Reeds enkele malen is het in mijn prak tijk voorgekomen dat een raadzaal moest worden ingericht; dit is echter de eerste keer dat een kloosterkapel moest worden getransformeerd in raadzaal. Het zal ook wel bij deze keer blijven. Geruime tijd van overweging en onderzoek was nodig om uiteindelijk deze bijzondere maar haast onmogelijke opdracht te «aan vaarden. In het pakket van wensen werd gevraagd in de kapel zowel raadsgedeelte als ont vangst gedeelte (recepties) en eventuele bi bliotheek onder te brengen. Het grootste probleem werd niet: op wel ke wijze en waar brengen we deze drie zaken onder, maar: op welke wijze wordt de voormalige ruimte zo min mogelijk aange tast, geweld aangedaan vooral niet zonder daarbij het kostenaspect uit het oog te ver liezen. Er werd besloten tot het behoud van de totale ruimte, dus geen onderverdeling door middel van muurwerk, maar hoogstens een lage afsluiting als scheiding ontvangge- deelte/raadsgedeelte, (ook vanwege de flexibiliteit), en geen verlaagde plafonds on der de gewelven (wat eventueel zou kunnen leiden tot grotere intimiteit en betere akous- tiek). Om aan deze twee eisen toch tege moet te komen werd alleen t.p.v. het raads gedeelte boven de raadstafels een rond ve lum met een doorsnede van 6.80 m gehan gen, waarin tevens de raadstafelverlichting, geluidsinstallatie en noodzakelijke akous- tische panelen konden worden verwerkt. Te vens werd- hiermede een duidelijk accent gelegd t.b.v. het raadsgebeuren. Om nog beter aan de grote akoestische problemen he! hoofd te bieden (nagalm), werd het naar voren doorgetrokken priesterkoor met tapijt belegd. De scheiding: raads/ontvangstgedeelte is niet alleen versterkt door het raadsgedeelte 60 cm hoger te situeren, maar vooral ook door een duidelijk verschillende vloerbe dekking toe te passen. In dit geval eiken stroken. Eiken, om de kleurtoon niet te zwaar te maken, en omdat deze houtsoort al vroeger in de kapel voorkwam. Mede vanwege de lichtwerking en om aan de technische eisen tegemoet te komen èn om het contact met buiten (bevolking) te bevorderen, is de moeilijke beslissing genomen, de bestaande glas-in-lood ramen te verwijderen en de vensters tot op de vloer door te trekken. Echter het belangrijkste argument was, dat de voortijdse sacrale functie niet meer in overeenstemming kon worden gebracht met de toekomstige functies. Toch werd vooropgesteld, de glas-in-lood ramen in de nieuwe ruimte te handhaven om ook iets van de historie te bewaren, maar dan al leen als decoratie. Immers, alle overige niet meer functioneel te maken zaken hebben al het veld moeten ruimen, zoals: altaar, ta bernakel, kruisweg-staties, verlichtingskro- nen enz. Een oplossing werd gevonden door 6 van deze ramen als „decoratiewand" te plaatsen op het priesterkoor achter de ta fel van B. en W. Ware dit niet gebeurd, dan zou in de plaats hiervan ter aankleding van dit immens grote muurvlak een groot wandkleed of muurschildering moeten wor den aangebracht. Veel zorg is besteed aan het op de juiste wijze aanlichten van het glas-in-lood scherm. Immers, de vensters zijn oorspron kelijk niet als zodanig ontworpen. Hopelijk zullen zowel de oorspronkelijke ontwerpster als de toekomstige gebruikers van de ruim te tevreden zijn met deze opstelling. De opstelling van het meubilair in het raadsgedeelte heeft ook wel enige moeilijk heden teweeggebracht. Ondanks het feit dat de totale ruimte bijzonder groot is (vooral hoog) is het in dit gedeelte passen en me ten geweest om de tafel van B. en W. en raadsleden in een ronde vorm onder te brengen. Deze vorm is ontleend aan de ronde vormen van de gewelven. Rechthoekig of ovaal zou niet harmonisch zijn. Indien in de toekomst het aantal zitplaatsen nog moet worden uitgebreid, kan dit zonder aantas ting van het meubilair gebeuren door het plaatsen van tafels en stoelen binnen de cirkelvorm. Het publieke tribunegedeelte met schei ding in de as van de zaal kan, doordat er geen verhoging (arenaplaatsing) is aange bracht, vrij gemakkelijk worden verwijderd indien zulks onder bepaalde omstandighe den gewenst is. Het losse meubilair is in warm bruinrood- achtig gekleurd eiken gehouden. De bekle ding van al het zitmeubilair in twee nuances blauw. Dit ter aanvulling op de kleuren die voorkomen in de glas-in-lood schermen. Het ontvangstgedeelte is voorzien van 80 zitplaatsen, in de vorm van stapelstoelen, ook donkerblauw bekleed. Verschillende op stellingen zijn mogelijk Een ervan kan zo danig zijn. dat een forum of voorzitterstafel op de verhoogde vloer, dus voor de schei ding kan worden geplaatst. Vijf stuks verrijdbare counters t.p.v. het oksaal kunnen desgewenst los of aan el kaar geschoven tot een uitgiftebalie worden gevormd. De wanden zijn rondom voorzien van een houten fries. Dit werd noodzakelijk geacht door de akoustische adviseur Peutz te Nijmegen, i.v.m. de lange nagalmtijd. Dit fries kon tevens worden benut om de ont stane littekens (door het opvullen van nis sen enz.) te camoufleren. De wandgedeel- ten beneden de gewelven werden tevens bestreken met een lichtgekleurde cement- laag om vooral ook meer licht in de ruimte te brengen. De toegang werd aanzienlijk verbreed en voorzien van heldere glas-deuren, om con tact met de hal ruimtelijk optimaal te maken. Op het vormgevend aangepaste voormali ge orgelbalkon (oksaal) is de bibliotheek ondergebracht. De in kruisvorm opgestelde lichtgekleurde boekenrekken zijn aange vuld met een ronde leestafel met 6 stoelen. De bibliotheekkasten dienen tevens als dra ger van de tl-verlichtingsarmaturen i.v.m. flexibiliteit. Overigens bestaat de mogelijk heid om vanaf het balkon (met 26 zitplaat sen) activiteiten in de zaal bij te wonen. Deze stoelen kunnen ook beneden in het ontvangstgedeelte worden bijgeplaatst ter aanvulling, omdat ze van hetzelfde type zijn. De inrichting van de overige ruimten zo als: commissiekamer in de voormalige sa cristie, trouwzaal, de B. en W kamer, vra gen nauwelijks een nadere beschrijving, om dat hier de bouwkundige aanpassingen tot een minimum zijn beperkt, en de ruimten voor zichzelf spreken. Uitgangspunt voor de ze vertrekken is steeds geweest, de ruimte optimaal functioneel te benutten en een lichte, opgewekte atmosfeer te creëren. Vooral de trouwzaal is licht van kleur toon gehouden (blank essen meubilair), en getracht is d.m.v. de verlichting en een groot wandkleed van Rolien de Lange een feestelijk accent te scheppen. De beeldhouwer Jac. Maris is bereid ge weest om ter verfraaiing van de dubbele glazen toegangsdeuren van de raads/ont- vangstzaal, grote bronzen deurgrepen te ontwerpen en uit te voeren. Eveneens zijn van zijn hand de grepen op de deur toe gang gevende tot de trouwzaal. Voor het raadsgedeelte ontwierp hij een majestueuze beeltenis van H M. de Koningin, geplaatst op een grote stenen sokkel. Graag wil ik nog vermelden dat de samen werking met het Raadgevend Ingenieursbu reau Osse uit Nijmegen zeer goed en in tensief is geweest. Om zoveel mogelijk "aan alle eisen te voldoen die de warmte-, ge- lu.ds-, verlichtings- en ventilatieëisen stel len, heeft men zich in letterlijke en figuur lijke zin in vele bochten moeten wringen. Maar aan het uiteindelijke resultaat zal dit niet te bespeuren zijn. Integendeel. Met de opdrachtgever en het Architecten bureau Colsen was ook gedurende een lan ge periode zeer nauw overleg noodzakelijk om tot de inrichting van bovengenoemde ruimten te komen. Met groot genoegen kunnen we terug denken aan deze goede tijd van gezamen lijke inspanning. H. J. v. d. Klugt. B.N.I. Berg en Dal. september 1979. (per 1 augustus 1979) DE „BEWONERS" VAN HET RAADHUIS Bestuur College van burgemeester en wethouders 6 Ambtelijk apparaat Hoofdafdeling I (Algemene zaken en kabinet) 59 Hoofdafdeling II (Welzijnszaken en financieel beheer) 64 Hoofdafdeling III (Gemeentewerken) 55 Bureau Voorlichting en Bestuurscontacten 1 185 BUITEN HET RAADHUIS - Buitendienst gemeentewerken 90 Gemeentepolitie 62 Vleeskeuringsdienst 3 Onderwijs (w.o. openbare scholen) 30 Sportaccommodaties 22 TOTAAL IN DIENST VAN DE GEMEENTE 392 Bovendien mogen niet onvermeld blijven de 44 leden van de Vrijwillige Brandweer, die niet in bovenstaande opgave zijn opgenomen. Bij de officiële ingebruikname van het raadhuis is het niet anders dan bij andere openingen van zaken en bedrijven. Op het laatste ogenblik moet nog van alles gedaan worden. Zo ook in de raadszaal annex ontvangstruimte (zoals de foto laat zien). Maar een ding is zeker: wanneer H.K.H. Prinses Beatrix komt op 9 oktober is alles klaar

Peel en Maas | 1979 | | pagina 11