Architect Colsen vertaalde eisenprogramma voor nieuw raadhuis Nadat ons buro plannen gemaakt had voor de uitbreiding van het bestaande ge meentehuis op het terrein hoek Wilhelmina- straat-Julianasingel, werden wij in 1972 door het gemeentebestuur benaderd voor het on derzoeken van de mogelijkheid die het kloostercomplex „Jerusalem" bood voor 'n verbouwing tot gemeentehuis. Deze mogelijkheden hebben we vertaald in een voorlopig schetsplan. Duidelijk was dat door deze verbouwing een historisch bouwwerk met zijn omgeving behouden zou blijven voor de Venrayse gemeenschap en dat bovendien de situatie van het ge bouw voor een gemeentehuis zeer uniek is. Na aankoop van het complex door de ge meente, ontvingen wij de opdracht om de definitieve plannen te maken aan de hand van een programma van eisen, dat opge steld was door de opdrachtgever in over leg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het werk moest in fasen worden uitge voerd. Gelukkig stonden wij niet alleen in deze zware taak, maar zijn de plannen ontwik keld door een team, waarin naast de op drachtgever, ook het raadslid de heer J. de Bruijn, de binnenhuisarchitect H. J. v.d. Klugt, landschapsarchitect ir. W. Thijsen en technisch adviseur ir. H. J. Osse zitting hadden, en de'aannemer. Het gegeven bestond uit een introvert, meditatief gebouw met veel gangen, kamers, In een gedeelte van de grote hal is door het wegbreken van het plafond een z.g. vide ontstaan, waardoor de ruimtelijke werking is vergroot. Een gezellig ingerichte werkruimte onder de „hanebalken". kamertjes, nivoverschillen, lage plafond hoogten en onduidelijke constructies. De grote moeilijkheid was om van dit gegeven geen dor kantoorgebouw, maar een ge meentehuis te maken; een echt huis van de gemeente. Natuurlijk moest op de bestaande situatie ingespeeld worden. Het kloosterverleden konden wij niet uitwissen. Venray zou een klooster-gemeentehuis krijgen, zoals b.v. Helmond een kasteel-raadhuis heeft. Besloten werd alleen daar ingrijpende wijzigingen aan te brengen, waar dit beslist noodzakelijk was. Zo werd b.v. de ingang verlegd naar de zijde aan de Maasheseweg. De grote open hal werd het intermediair tussen het buiten en binnengebeuren. Door het aanbrengen van slechts één toe gang tot het hele complex moet iedere be zoeker deze hal betreden. We hopen dat deze ruimte tot een echte ontmoetings plaats zal uitgroeien. Omdat de bestaande plafondhoogte veel te gering was voor deze grote ruimte is een geleding aangebracht. Eén gedeelte heeft een verdiepte vloer, in een gedeelte is de bestaande toestand gehandhaafd en in het derde gedeelte is het plafond ver wijderd. Via de zo ontstane vide is tevens contact mogelijk met de eerste verdieping. Ook het voorterrein werd zo ingericht dat er geen drempelvrees voor het betreden van het gebouw behoeft te bestaan. De hoofdindeling van het gebouw, lag ge zien de gegeven situatie erg voor de hand. Het bestuursgedeelte is gesitueerd in de vleugel waarin voorheen de ontvangstruimte was ondergebracht. Wijzigingen waren hier nauwelijks nodig. De ruimten, die veel publiek trekken zo als de afdeling burgerlijke stand en sociale zaken zijn zo dicht mogelijk bij de hal ge situeerd. Helaas moesten de bestaande ni voverschillen gehandhaafd blijven. Alle ni- vo's kunnen echter met de lift bereikt wor den. De bestaande traphallen zijn gehand haafd. Aan de zuidzijde is een nieuw trap penhuis aangebracht. Omdat aan de archiefruimten en de nood- bestuurspost eisen gesteld worden, waaraan in het bestaande gebouw niet kon worden voldaan zijn deze ruimten ondergebracht in een nieuwe kelder, die onder de tweede binnenhof is gebouwd. Onder de voormalige kapel vindt men de raadskelder, die enerzijds als koffieka mer in gebruik is, anderzijds als vergader ruimte voor de raadsfracties. De crypte is onaangetast gebleven. Het zal duidelijk zijn dat het grootste, maar ook het meest interessante probleem bestond in het wijzigen van de kapel, een zeer grote, hoge, religieuze ruimte, in raad zaal en ontvangstruimte. Meer hierover door de heer H. J. v. d. Klugt. Aan het exterieur van het gebouw is zeer weinig gewijzigd. Waar dit noodzakelijk was zijn grotere openingen en enige toe voegingen aangebracht. De bestaande pa tio met vijver en ook de oude hoofdingang onder de prachtige bomen zijn onaangetast gebleven. Nu het werk klaar is kunnen we dankbaar terugzien op een zeer fijne samenwerking met opdrachtgever, adviseurs, aannemer, in stallateurs en onderaannemers die allen met een zeer grote inzet aan dit project, hebben gewerkt. Venray, september 1979 Ir. C. Colsen, b.i. De vroegere „Bisschopskamer" is thans werkkamer van de burgemeester.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 10