Woningbouw plan Landweert gaat eerstdaags van start Oudstrijders bezoeken Venray Industriebouw in Venray Vernielzucht POELS Stadsbusdienst wordt duurder Zelfstandige ondernemingsraad bij Rank Xerox te Venray BACTERIEVUIIR du ook in Venray Geen zwemmen in 'De Meerpaal' Meubelen Schotse Doedelzakband concerteert maandag in winkelpromenade De Zwaan v. mm AuC^ie Weekend-menu VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 Nr. 38 HONDERDSTE JAARGANG la PEEL EN MAAS S UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Daar waar tot voor kort, de door Poot's gedicht bekehd geworden, ge- rusten landman zijn leven genoeglijk kon laten voortrollen en de van een ander gedicht bekend geworden boer kon voortploegen, is het sinds kort afgelopen met de landelijke stilte. De „gerusten landman" is uitge kocht, heeft zich ergens een rustiger bestaan verworven of heeft met mede werking van de gemeente ergens in het buitengebied een nieuw bedrijf gesticht. De grond, eeuwenlang geploegd in het zweet des aanschijns van de veel- bezongen boer, wordt nu bewerkt door bulldozers en graafmachines. De eg van vroeger is vervangen door de machines van de wegenbouwer, die nu de bouwwegen gladjes legt in het nieuwe bestemmingsplan Landweert. Venray heeft er inderdaad lang op moeten wachten, maar nu het zover is begint toch ergens de nostalgie te knagen. Een deel van Landweert is niet meer; de woningbouw moet voortgang vinden. Is het niet om nieuwe inwoners onderdak te geven, dan toch wel om de achterstand in de woningbouw in te halen en de enorme lijst van woningzoekenden te kunnen inkorten. Maar tocheen mooi stuk lan delijk gebied valt ten offer. na Veltum, na Brukske, na Molenklef, na Bergkwartier, na enz Maar goed, woningen moeten er nu eenmaal komen, want zoals gezegd, Venray heeft er weer lang genoeg op gewacht. In het gedeelte tussen Stationsweg Per 1 oktober a.s. zullen voor de stadsdienst VENRAY de tarieven worden gewijzigd, conform de richt lijnen van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat. De stadstarieven per 1 oktober a.s. worden als volgt: VENRAY: enkele reis volwassene m.o. 0,90 enkele reis kind m.o. 0.45 10-rittenkaart m.o. 6,60 Uitsluitend in voorverkoop: maandabonnement m.o. 20,00 maandjeugdabonnement m.o. 14,00 PAS 65 maandabonnement m.o. 10,00 PAS 65 in de bus: 10-rittenkaart m.o. 3,30 Per 1 december zullen nieuwe ta rieven ingevoerd worden voor het z.g. interlokale verkeer. Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen en de St. Servatiusweg zijn de voor bereidende werkzaamheden in volle gang. De bouwwegen liggen er, er slingeren ogenschijnlijk kronkelend door het maanlandschap herschapen boerenland. Straks zullen deze bouw wegen de hoofdontsluitingswegen vormen voor dit eerste deel van het totale Landweertplan, dat zo'n dikke drieduizend woningen zal krijgen. Nu begint volgende maand de bouw van de eerste 5 a 600 woningen in het eerste plandeel. Daarbij laten we buiten beschouwing de paar particu- 1 liere woningen die intussen al tegen over St. Servatius gebouwd worden. EERSTE AANZET De „eerste" woningen zullen „mid den in het land" worden gebouwd, ten westen van de Servatiusweg on geveer ter hoogte van de door Ie trekken Noordsingel. Verhoeven Venray zal daar in op dracht van de Woningvereniging Noord Limburg zesenveertig woning wetwoningen neerzetten. In de twee de vlek, iets meer in noordoostelijke richting volgen dan nog eens zeven envijftig premiewoningen eveneens in opdracht van de woningbouwver eniging. Hierop aansluitend gaat Ruijters zesenzestig premiewoningen bouwen en De Kinkelder drieëndertig pre mie- en vijftien vrije sectorwoningen. In een later stadium trekken de v*)- ningbouwers meer in zuidelijke rich ting naar de kant van' de Stations weg. Verhoeven Venray en v. d. Vel de uit Eindhoven zetten hier hon derdentien woningwet- en premie woningen neer, terwijl ook Ruijters hier nog wat woningbouw gaat rea liseren. Dat is dan nog maar een deel van de invulling van het eerste plandeel van het totale Landweert. Geleidelijk aan zal dan worden verder gebouwd in de richting van de doorgetrokken Oostsingel. Wan neer dat plandeel vol is, zullen we wel een of twee jaartjes ouder zijn. Maar één ding is dan wel zeker: langzaam maar zeker groeit Land- Op de foto: gereed gekomen wegen en bouwrijpe grond wachten op de woningbouw die komen gaat. weert dan vol in noordelijke richting totdat er een woonwijk is ontstaan, die de grootste van Venray zal zijn. Als eerste Ondernemingsraad bood de O.R. van Rank Xerox Manufactu ring (Nederland) B.V. te Venray vo rige week haar concept-reglement, gebaseerd op de sinds 1 september j.l. in werking zijnde nieuwe Wet op de Ondernemingsraden, aan de Al gemene Bedrijfskommissie aan. Deze Bedrijfskommissie, ingesteld door de Sociaal Ekonomische Raad, zal de tekst van het reglement op 27 sep tember a.s. toetsen aan de wet. Het reglement werd tijdens de O.R.-vergadering van 7 september na gehouden stemming, unaniem door de Ondernemingsraad goedge keurd. Dinsdag j.l. werd het bereiken van deze mijlpaal in een bijzondere zitting van de Ondernemingsraad herdacht. Hierbij werd o.m. afscheid genomen van de heer Stierman die 10 jaar lang het voorzitterschap van deze onder nemingsraad vervulde. Zowel de af tredende voorzitter, als de nieuw ge kozen voorzitter de heer M. W. Emens hielden tijdens deze bijeen komst toespraken tot de leden van de ondernemingsraad en verdere aan wezigen. Het zal volgende maand precies vijfendertig jaar geleden zijn dat Venray werd bevrijd. Waar tot op heden niets bekend is van een offi ciële viering van dit voor Venray toch erg belangrijke feit, heeft de V.V.V. gemeend hieraan toch te moeten herinneren, zij het dan een maand eerder. Maandag a.s. tussen elf en twaalf uur zal tijdens de markt door hef uit 25 man bestaande Stanrear District Pipe Band, Ayrshire (Schotland) worden opgetreden in de Winkelpromenade. Dit concert maakt onderdeel uit van 'n officieel bezoek, dat een gezelschap oud- strijders uit Norfolk brengt aan de slagvelden van vijfendertig jaar geleden. De Engelse Norfolks hebben een belangrijk aandeel gehad in de strijd voor de bevrijding van Nederland. Het gezelschap is een aantal dagen de gast van de V.V.V. Helmond en in samenwerking met het gemeente bestuur en de V.V.V. van Venray is Zoals uit publikaties in de pers is gebleken, is „Baeterievuur" (een erg gevaarlijke plantenziekte, die zo als de naam al aangeeft door bac teriën wordt veroorzaakt) ook in Noord Limburg waargenomen. Bacterievuur is een ziekte, die o.a. perebomen, contoneasters en mei doornstruiken in korte tijd ten gron de kan richten en aan andere gewas sen ernstige schade kan toebrengen. Behalve bij bovengenoemde plan tensoorten, is in ons land de aantas ting voornamelijk aangetroffen bij appelen, sierappel, vuurdoom, lijs terbes en stranvaesia. Door de besmettelijkheid en de ernstige gevolgen voor de aangetaste plant vormt deze ziekte een gevaar voor de pere- en appelteelt, de boom kwekerijen, parken, plantsoenen, na tuur en landschap. Bovendien houdt zij een gevaar in voor de export van boomkwekerij produkten. In Neder land werd de ziekte voor het eerst in 1966 waargenomen. Alle toen bekend zijnde haarden zijn vernietigd. Sinds 1971 is de ziekte weer waargenomen en in de laaste jaren is de verbreiding sterk toegenomen. Enkele weken geleden was de ge meente Venray nog vrij van Bacte rievuur, maar nu is deze gevreesde plantenziekte ook waargenomen in Ysselsteyn en Venray, voornamelijk in particuliere tuinen. De aangetaste struiken zijn inge volge wettelijke verplichtingen door de gemeentelijke plantsoenendienst geruimd en daarna vernietigd. Wanneer in de gemeente bomen, struiken en heesters verdacht van verschijnselen worden waargenomen, kan men zich wenden tot het dis trictskantoor van de Plantenziekte- kundige Dienst te Venlo tel. 077 - 18081 en 18082 en eventueel tot de gemeentelijke plantsoenendienst: 0478 0- 83838 toestel 318 of 319. ook Venray in het programma opge nomen. Om elf uur 's morgens (maandag a.s.) worden de Norfolks met hun dames door het gemeentebestuur ten gemeentehuize ontvangen. Direct daarna beginnen de doedelzakspelers aan hun muzikale rondwandeling. In het Venrayse programma is ook een bezoek aan het geallieerde kerk hof aan de Hoenderstraat opgeno men. Op dit oorlogskerkhof hebben verschillende Norfolks hun laatste rustplaats gevonden. Vanuit Venray wordt tenslotte een excursie naar het Oorlogs- en Ver zetsmuseum in Overloon georgani seerd. Wie zo op een verloren uurtje eens rond gaat door ons dierbare Venray ontdekt meer bouwaktiviteiten, dan hij aanvankelijk had verwacht. Aan nemers maken hier en daar duidelijk, dat zij met een of ander projekt bezig zijn en dan niet alleen in Kulut II of Westeinde. Het nemen van een kijkje in de richting van de Smakterheide toon de aan, dat aan de Maasheseweg op de hoek van de Paul Burgmanstraat pal voor Rank Xerox (voor malige boerderij Verstraelen) de TOP garage bezig is met het oprichten van een nieuwe garage. Hierin zal het vrachtwagengedeelte van de TOP- garage worden ondergebracht. Op de Bosweg startte destijds de heer Driessen met zijn metaalbedrijf speciaal werk. Het aan de Bosweg uit zijn jasje gegroeide bedrijf heeft in middels- nieuw onderdak gekregen naast het. Europees Distributiecen trum van Rank Xerox aan de Smak- terweg. Iets verder zijn nieuwe bouwakti viteiten aan de gang. Hier wordt het kassenbouw- en verwarmingsbedrijf Invaka op een perceel van 5000 m2 gebouwd. Dit voor Venray nieuwe bedrijf komt uit Wateringen en zal in de toekomst aan ongeveer twintig mensen werk geven. (Zie foto). Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9 9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte loto s be talen Hotel-Bodega Restaurant GROTE MARKT 2a-4 VENRAY TEL. 04780-86969 COCKTAIL FRUITS DE MER Cocktail met diverse vissoorten, genappeerd met een delicate cocktailsaus CRÈME SÊVIGNÊ Heldere bouillon met reepjes sla en afgemaakt met room en eidooiers FILET DE BOEUF „BLUE BELL" Gegrilde stukjes ossehaas met ananas, geserveerd met een mango chutney saus FRUIT DE BOWL A LA MAISON Fruit van het seizoen, ingelegd In witte wijn, kirsch en Grand Marnier l^Ylodeólioiv te ^Ji lenraij Woensdag 26 september organiseert Modehuis Cruysberg modeshow in het Parochiehuis. Aanvang 20.00 uur. Entree f 4,Kop koffie gratis Kaarten verkrijgbaar in onze zaak. MODEHUIS CRUYSBERG TIENRAY TELEFOON 04789-1271 We hebben het hier al eens eerder gehad over de baldadige verniel zucht die alom tiert, en waarvan ve len, zo niet de gehele gemeenschap, de dupe worden. Deze week werden we daarmee weer eens extra geconfronteerd, toen ergens in de Venrayse bossen twee tuinhuisjes werden vernield. Maar dit was voor de „heren slopers" nog niet genoeg. Wat de eigenaar daar in 18 jaar vrije tijd bij elkaar geknut seld had, moest ook tegen de vlakte. Een houten bruggetje, vogelkooien, banken en zitjes, beelden enz. enz.; het werd allemaal vernield. Teveel vAirr één persoon. Dus zal er wel weer een groepje aan het werk zijn geweest Van de daders ontbreekt natuur lijk ieder spoor, De politie kan slechts weinig paraat maken, óf men zou door een toevallige passant getipt moeten worden, die een of meer ver dachte personen heeft gezien. Maar een zekere schroom, weerhoudt dik wijls getuigen om hun bevindingen aan de politie te melden. Dat is jam mer, want in te veel gevallen blij ven de daders op vrije voeten en worden ze gesterkt in de gedachten dat de politie hen toch niets kan ma ken Van de andere kant vinden we het onderhand heel gewoon dat er links en rechts wat vernield is, en kijken we er nog niet meer van op In de Grotestraat bijvoorbeeld hebben de daar geplante bomen sinds de inrich ting tot promenade, maar een armtie rig bestaan. Hoeveel bomen er in die paar jaar opnieuw zijn geplant, we ten we niet; maar op het ogenblik zijn er weer vier stuks die vernield werden. In de komende maanden zullen er wel weer nieuwe op kos ten van de gemeenschap neergezet worden.... In de Schoolstraat hetzelfde beeld. De bomen die het rond het Schouw burgplein „volgehouden" hebben, zijn in de loop der jaren flink ge groeid, maar een stuk of vijf moeten voor de zoveelste keer herplant wor den De gemeente zorgt voor verfraaiing, o.a. door het plaatsen van bloembak ken op vluchtheuvels. Het vorig jaar werden ze ó.m. op de kruising Zuid- smgelBrukske omgekieperd, wat veel werk vroeg bij het opruimen en herstellen. Dit jaar plaatste de ge meente opnieuw fraaie bloemwerken en opnieuw zorgden enkele baldadi- gen dat het zaakje weer op de weg kwam te liggen Iedere wijk schreeuwt om kinder speelplaats j es, en de gemeente is dan wel zo goed om daarvoor te zor gen. Maar amper is een en ander in gericht en omheind, of de grotere jeugd zal wel eens proberen hoe ste vig het speelwerk is en of de omhei ning wel goed vast staat Niet alleen kosten al die vernielin gen handen vol geld. maar ze kun nen ook levensgevaarlijke situaties scheppen voor anderen. Bij een bouwplaats in de Schoolstraat werd de afrastering welke gedeeltelijk op de weg staat voorzien van waarschuwingslampen. Binnen de kortste keren waren die vernield en stond dit obstakel er 's nachts onver licht bij. Je zal met een auto of brom mer maar tegen het geval oprijden.... Als de schutterijen oefenen op het terrein aan de Endepoel, wordt de omgeving met rode vlaggen gemar keerd, teneinde publiek op een af stand te houden .Maar even zo vro lijk worden de vlaggen door „onbe kenden" weggehaald. Als wandelaar loop je daar dan wel de kans getrof fen te worden door een verdwaalde loden kogel. En wie heeft dan de schuld? Men kan deze waslijst van balda dige vernielzucht nog veel langer maken. U kunt de incidentele geval len ook elke week lezen in de politie berichten in dit blad. En ongetwijfeld zullen de slachtoffers van deze ver nielingen wel kankeren op de politie, omdat die niet in een hand-omdraai de daders in de kraag kan grijpen. Maar daarvoor heeft de politie dik wijls uw hulp nodig. Als u getuige bent van vernielingen of personen op een verdachte wijze ergens hebt be zig gezien, meldt dit dan gerust aan de politie. Zo nodig zal die uw mede deling zeer vertrouwelijk behande len. Het is wellicht de enige manier om te voorkomen dat u vandaag of morgen zelf slachtoffer of benadeel de wordt door deze vernielingen. In verband met een plotseling op getreden storing, is het zwemmen in het zwembad „De Meerpaal" van huize St. Servatius voorlopig 14 da gen stopgezet. Zowel de zwemvereni ging Spio als andere particuliere clubjes worden door deze maatregel getroffen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1