Museum Kleingoed, een kabinet van rariteiten 14 woningen voor WERKLOOS Leerlingen-bouwplaats Fietspad gereed Prinses Beatrix opent raadhuis I POELS BEGINNERSCURSUS 5 Meubelen PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B V. VENRAY. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 Nr. 37 HONDERDSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's he- talen Foto TKtf DANSCURSUS TE VENRAY Voor leerlingen van de Scholengemeenschappen Boschveld en Jerusalem en MAVO-school. in zaal „In den Engel", Poststraat 3, Venray. Opgave: Dagelijks in Café „In den Engel", alsmede bij aanvang van de danscursus. Aanvang op DONDERDAG 13 september om 16.30 uur. Inlichtingen. Dagelijks telefonisch onder nr. 04750-13413. DANSSCHOOL H. MOORS - ROERMOND Lid Ned. Bond van Dansleraren pig zit men daar dus, niet zonder werk. Inmiddels is achter de nieuw te bouwen woningen ook al een ver hard parkeerterreintje aangelegd, dat vanuit praktisch alle woningen via een achteruitgang te bereiken is. PRESENTJES De bereidwilligheid van burge meester Defesche, om deze leerlin gen-bouwplaats te openen, was voor het Aannemingsbedrijf Verhoeven een gerede aanleiding hem een pre sentje aan te bieden. Dat bestond dan uit een „bouwkundige hobby set" waarmee de burgemeester in zijn vrije tijd kan knutselen. Kwade tongen beweren dat de burgemeester onlangs bij het maken van een kin derstoeltje een week lang met bla ren in zijn handen heeft gelopen Zoals gezegd, werd bet startschot ZO MOET HET GAAN WORDEN in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Woensdag is het nieuwe fietspad ran Leunen naar Castenray voor het erkeer opengesteld. De benodigde erkeersborden zijn geplaatst en de aatste obstakels verwijderd. Dat betekent nu ook dat de fietsers ran dit rijwielpad gebruik moeten naken. Het in beide richtingen ge- Iruik maken van het oude fietspad i dus afgelopen. Men zal telkens het oor de fietser rechts van de weg elegen rijwielpad moeten berijden. Wanneer men daar even op let, is er leen vuiltje aan de lucht en wordt nen niet verrast met een bonnetje ran een controlerende politieagent. H.K.H. Prinses Beatrix zal op dins dag 9 oktober a.s. door haar aanwe zigheid luister bijzetten aan de offi- cële ingebruikneming van de raad zaal in het nieuwe gemeentehuis. Het ingebruiknemen van de raad zaal (in de voormalige kapel van het klooster Jerusalem) betekent dan officieel het einde van alle verbou wingswerkzaamheden, waarmee in juni 1975 is begonnen. In verband met de beperkte plaatsruimte zal het officiële gedeelte, dat om half vier begint, slechts door een beperkt aan tal genodigden kunnen worden bij gewoond. Om 17.30 uur wordt een receptie gehouden voor iedereen, die het ge meentebestuur op deze heuglijke dag wil gelukwensen. Vóór de officiële openingsplechtig heid ,om drie uur, zal burgemeester •mr. H. Defesche op het voorplein voor het eerst de nieuwe Venray se vlag hijsen. de kindenen Jacobs destijds vader Sjef tussen de middag zijn eten brachten. Dan brengt de stem van moeder Evers ons weer terug naar de wer kelijkheid. „Het is een heel onder houd, dat wel. Tweemaal per jaar krijgt alles een goede beurt. Dan wordt er gepoetst en gewassen. Be hangen kunnen we alleen maar bij stukjes en beetjes. Eerst de ene wand, dan de andere. Maar we heb ben het er graag voor over". Van achter de zitbank laat een zoete engel ons weten, dat „Huiselij ke Tevredenheid een Hemelschen Gelukzaligheid" is. Buurman of -vrouw engel (het kenmerkende ver schil tussen hij en zij is zedig in een mollige wolk verscholen) weet echter te vertellen: „De trouwste Leidsman in ons lot, is en blijft de Goede God". Doch de zedigheid van de sexeloze engeltjes steekt dan weer lelijk af tegen de „sexbommen" van rond de eeuwwisseling, d'ie in volle heerlijk heid vanachter hun schilderijglaasje met hun hand nog net datgene be dekken, wat onze voorvaders wel licht alleen in het stikkedonker mochten zien of raden Een interessant feuilleton zou het zijn, wanneer we wekelijks in onze kolommen een overdruk 1 zouden brengen van het boekje met sexuele lessen van weleer. Hel en verdoeme nis zou ons deel zijn, want de schrij ver van zeker honderd jaar geleden heeft wèl willen voorkomen dat zijn bedgeheimen niet verder komen, dan uitgerekend dit boekje. Een „nihil Obstat" hebben wij er niet in kun nen ontdekken, maar wel in het boekje over een door een Duitse pas toor rond de eeuwwisseling uitge dachte geneeswijze voor allerlei ziek ten en kwalen. (vervolg eerstvolgende tekstpagina) Het was te verwachten: het aan tal vrouwelijke werklozen in onze ge meente heeft het aantal mannelijke werklozen in de maand augustus overtroffen. De cijfers van de laatste maanden wezen al in die richting. Het aantal mannelijke werklozen tolijft vrij constant, al is het eniger mate onderhevig aan seizoensinvloe den. Het aantal vrouwelijke werklo zen daarentegen vertoont elke maand opnieuw een lichte stijging, en werd in de maand augustus nog eerys extra verhoogd met 46 dames die werk zoe ken. Vermoedelijk betreft het hier vooral schoolverlaters. Daarmee heb ben de vrouwelijke werklozen het trieste record behaald van 583. Bijna 20% van al die vrouwen (111) zoekt een baantje als kantoorperso neel, terwijl er volgens de gegevens van het arbeidsbureau maar één baantje te vergeven isDit illu- tsreert wel in bijzondere mate de iopeloze toestand waarin de vrou welijke werkloze verkeert. Bij de mannen daalde in augustus iet aantal werklozen met 20, en in iDtaal zijn er nu 575 geregistreerd. Dat zijn er 116 minder dan vorig jaar per 1 septembfer. Gezien de lande- ijke en provinciale werkloosheid, mogen we hier in Venray opnieuw 1 niet klagen. Landelijk steeg in die naand het aantal mannelijke werk- 3 lozen met l°/o, terwijl in onze provin cie het aantal daalde met 80 perso nen. Van die 80 nam Venray er dus 20 af. En dat is ondanks het nog teeds te grote aantal werklozen loch een verheugend feit. De schoolverlaters spelen zowel bij e mannen als bij de vrouwen eeri elangrijke rol. Venray verkeert in de gelukkige omstandigheid dat raktisch alle schoolverlaters van de ,TS een baantje kunnen vinden in jde industrie of de bouwwereld. Een piooi voorbeeld hiervan is wel de leerlingen-bouwplaats, waarover wij (bier op deze pagina nader berichten jen waar 14 „oud-LTS-ers" werk ge- wonden hebben. -1 Zit het dus bij de LTS wel goed, - [bij de schoolverlaters van Havo en Mavo ligt het wel iets anders. Veelal zijn dit jongelui die een bestaan zoe ken in de administratieve sfeer; men ;an dit aantal gerust op 50% van de choolveriaters stellen. In Veniray staan in totaal 102 per- onen geregistreerd die werk zoeken ls kantoorpersoneel, terwijl er lechts 5 baantjes te vergeven zijn. Dat is dus slechts een druppel op de loeiende plaat. We blijven er bij, dat zowel bij de rouwen als bij de mannen te veel iet heil gezocht wordt in de admini- Iratieve sector. En dat is kennelijk en beroep waarvoor zeker in onze emeente veel te weinig vraag laar is. Het lijkt ons goed, dat de tuderende jeugd daar nu reeds en ijdig rekening mee houdt. Beter ten lalve gekeerd als ten hele gedwaald. Was U al bij s ve schilder aangebrachte afbeelding van een of ander huis van Veniray van vroeger. In dezelfde kamer een stoel met daarop uitgestald de ./his torische" attributen van een van Venrays laatste kappers, die het niet meer zag zitten: tondeuzes in ver schillend formaat, borsteltjes waar mee de attente kapper 's klanten re vers van haren zuiverde, oude gilette apparaatjes naast het aloude „slag zwaard" waarmee opa zioh heeft ge schoren In gedachten zien we de zaterdag avond-van-vroeger weer voor ons. De houten scheerkist wordt tevoor schijn gehaald en met eindeloos ge duld zit opa zijn scheermes „aan tfe zetten" op de oliesteen om daarna het mes een uur lang heen en weer te trekken over de leren riem. En dan de eerste streken met het aldus gewette mes over de stoppel baard Meer vel dan baard in de scheerkom„opa heeft weer te dicht bij het scheermes gestaan" sneerden de kinderen en kleinkinde ren Dergelijke nostalgische gedachten en herinneringen komen naar voren bij het bekijken van het rariteiten kabinet van Jan Evers aan de Am- brosïusstraat 5 in Venray. „Museum kleingoed" heeft hij zijn verzameling zelf genoemd. Maar onder dat „klein goed" valt dan wel een enorme hoe veelheid vreemde voorwerpen, dat hij met eindeloos geduld in een tijds bestek van 10 a 12 jaar heeft verza meld. „Je kunt er gewoon net mee op houden" zegt Evers en zijn vrouw een dochter van de legendarische Venrayse straten veger Sjefke Ja cobs voegt er aan toe: „Zo'n ver zameling is hardstikke leuk, we kun nen er gewoon niet meer buiten". Deze uitspraak van moeder-de- vrouw zelf is het antwoord op een van onze kant niet (gedurfde) uitge sproken vraag. Rondkijkend in de door het gezin vader, moeder en dochter be woonde voor- en achterkamer, ont waarden we telkens iets anders. Mu ren bomvol oude schilderijtjes, waar van de zoetigheden afdruipen, tallo ze beeldjes op een schap als evenzo vele herinneringen aan het Heilige Roomse Leven van weleer, gereed schappen van de kuiper en de klom penmaker uit Venray's historie, deurknoppen, hang- en gluitweric, kopjes, schoteltjes tot en met de al oude pathephoon. Triest kijkt het hondje ,van His Masters Voice je aan, als wil hij óns verwijten, dat hij zich ooit eens moest laten ver dringen door grammofoons, platen spelers en andere disco-toestanden die het oor van de moderne jeugd vermogen te teisteren „Je zult het maar moeten schoon houden" speelde het door ons hoofd, omdat wij leek als we zijn op het gebied van kleingoed-van-vroeger en rariteiten geen verschil meer za gen tussen wat in het huishouden en wat tot het museum behoort. Neem bijvoorbeeld de keuken. De koffiemolen van grootmoeder, ge flankeerd door allerle grijs-emaille potten en pannen. In supermarkten kunnen degenen met een hang naar het verleden, dezelfde exemplaren weer kopen. Hier staan ze in het echt, naast het dubbele keteltje waarmee Een aan het plafond van de woon kamer opgehangen oud koekepanne- tje, mot daarin een door 'n primitie- uw Venrays weekblad gelijke Bouwplaatsen in de toekomst zeker herhaald worden. HERNIEUWDE START Burgemeester Defesche zag in deze bouw van 14 bejaardenwoningen een hemieuwe start van de woningbouw in Venray, welke de laatste jaren wel op een bijzonder laag pitje heeft gesudderd. Hij doelde hier kennelijk op het plan Landweert, waar men nog dit najaar op grootse wijze aan het eerste plandeel wil gaan begin nen. Bij de kleine plechtigheid welke bij het ingebruik nemen van deze leerlingen-bouwplaats werd gehou den, was begrijpelijk ook veel pu blieke belangstelling. Niet op de laat ste plaats van hen die in de toekomst deze woningen gaan bewonen, maar ook van de overige buurtbewoners, van de nog resterende 18 oude „ar- beidswoningen'. Bij hen zal ongetwij feld de vraag gerezen zijn „wat ge beurt er met ons Zoals bekend staan deze 18 wonin gen op de nominatie om gerenoveerd te worden. Daarvoor heeft het Rijk een maximum renovatie-prijs vast gesteld, en de architect is er in ge slaagd een begroting samen te stellen welke met die maximum-prijs in overeenstemming is. Nu weten we al lemaal wel dat een begroting van een architekt in de praktijk behoorlijk kan afwijken van dat wat een aan nemer denkt te moeten berekenen. Dat is ook hier het geval. Tussen de prijzen van architekt en aannemer is nog een behoorlijk verschil, dat in onderling overleg weggewerkt zal moeten worden. Vanzelfsprekend is daarbij de Woningbouwvereniging ten nauwste betrokken. Nu doet zich hier het eigenaardige feit voor, dat de renovatie van de oude arbeidswoningen niet zo heel erg veel minder kost dan de nieuw bouw van de z.g. bejaarden woningen welke men nu aan het bouwen is. Men heeft dan inderdaad wel min der Ruimte ter beschikking, maar het aantal grote gezinnen is in de loop der jaren ook al flink geslonken, zo dat de behoefte aan meer ruimte re latief kleiner geworden is. Maar hoe het ook zal worden; het wachten is in ieder geval op een ver gelijk tussen architekt en aannemer. •En dat kan voor de bewoners die dachten dat de renovatie nu ook meteen .zou beginnen wel een te genvaller zijn. AANKLEDING Zoals op de hierbij geplaatste schetstekening is te zien, wordt met de nieuwbouw ook de omgeving ver fraaid. Zo wordt de Willemstraat, die nu rechtdoor loopt, in een bocht te rug gedraaidnaar de St. Odastraat. In de daardoor ontstane hoek wordt een plantsoentje aangelegd. Dat be tekent echter ook dat het riolerings stelsel en wat nog meer in de grond zit, moet worden omgelegd. Voorlo- m i 'y l&jjj gelost met een voorhistorisch ge weer van Schutterij Het Zandakker. Maar aangezien deze schutterij zijn attributen niet zomaar uit handen geeft, was een hele delegatie komen opdraven, om enige luister aan deze opening bij te zetten. Ook hun akti- viteit kreeg een behoorlijke beloning in de vorm van enkele honderden ki lo's loodafval, waarmee de schutters hun eigen kogels kunnen gieten. En zo was iedeeren meer dan tevreden; niet in het minst de toekomstige be woners van deze bejaardenwoningen die nu dagelijks vooruitgang kunnen zien op deze leerlingen-bouwplaats. Met een welgemikt schot uit een voorhistorisch geweer van schutterij het Zandakker gaf burgemeester De fesche dinsdag het startsein voor de leerlingen bouwplaats aan de Wil lemstraat. Daarmee werd dan een eerste be gin gemaakt aan de herbouw van de intussen befaamde z.g. arbeidswo ningen in de driehoek Maasheseweg- Willemstraat-St. Odastraat. Het aan nemingsbedrijf Verhoeven gaat hier met de schoolverlaters van de LTS en onder het toeziend oog van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf 14 bejaardenwoningen bouwen. De eerste blok hoopt men volgend jaar augustus op te leveren, terwijl 'n week of zes later de laatste wonin gen gereed zullen komen. LEERLINGEN-BOUWPLAATS Het is nu zo'n jaar of tien geleden dat in Venray middels een leerlin gen-bouwplaats een aan|pl wonin gen in Venray gerealiseerd werd. Dat was destijds in Veltum. Sindsdien moesten de bouwkundige schoolver laters maar zien hoe ze na het be halen van hun diploma in de prak tijd hun ervaring opdeden. Het was geen uitzondering dat men dan in de bouw zo'n beetje manusje van alles werd en dat uitsluitend de allerbeste leerlingen vrij spoedig daadwerke lijk kreatief aan de slag kwamen. Op een leerlingen-bouwplaats gaat dat geheel anders in zijn werk. In groepsverband en onder deskundige leiding gaat men aan de slag. om na verloop van tijd met een trots ge voel te kunnen zeggen „dat heb ik gebouwd". Op school kwam elke leerling voor zijn eigen cijfers en belangen op, maar op een leerlingen-bouwplaats groeit snel het besef, dat bouwen ook een kwestie van samenwerken is. De leerlingen dulden al spoedig van elkaar geen werk meer beneden een zekere kwaliteit, omdat immers de gehele ploeg wordt aangezien op de foutjes van de enkeling. Het ge volg is een mentaliteit die heilzaam is voor de jongens én het werkkli maat. Die gedachte moet ook gespeeld hebben bij het Aannemingsbedrijf Verhoeven, toen men besloot van dit werk een leerlingen-objekt te ma ken. Het laat zich aanzien dat mede daardoor dit bedrijf in de toekomst over de benodigde aanwas van vak bekwame jongelui kan beschikken. En als dit projekt slaagt, en daar twijfelt men niet aan, dan zullen der-

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1