GEPLANDE VISVIJVERS IN 'T VENRAYSE LAND HOOP DOET IEVEN VAKANTIE AuQgne Op 1200 meter diepte ligt in de Peel 1,8 miljard ton steenkool te wachten De Zwaan Overdekte wachtruimte bij bushaltes VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 No. 31 HONDERDSTE JAARGANG EN MAAS IH VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 26 et. per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS t TEL 82727 GIRO 1050652 PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING PEEL VOOR AL UW DRANKEN ©Venraai Eersf kolen <r.h.I kolengebied de Peel I aangeboord proefboring1 aan Oosfelijhe zijde f van de Maas Vlodrop^ Kolengebied Vlodrop. Eerste kolenlaag aangeboord BELGIE PUITSL; lastnchl" Zuid-Limburgs kolengebied m Kolengebied de Peel Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9x13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen Het personeel van Venrays politie is hoopvol gestemd nu van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken de mededeling is verstrekt dat op prioriteitenlijst van de bouw van nieuwe politicbureaux voor het jaar 1983 ook Venray is geplaatst. Dat betekent, dat, indien de raad der gemeente Venray bereid is de bouw van dat bureau vóór-te-finan- cieren en daarvoor geldmiddelen vindt, van de zijde van het minis terie geen bezwaar bestaat om eer der met de bouw te laten beginnen. Gezien de uitlatingen van de Ven- rayse raadsleden, gedaan in haar vergaderingen, dat de huisvesting abonimabel slecht is en Venray on waardig, is geen van de Venrayse politiemannen bang dat die raad niet die middelen zal vinden om tot voor financiering te geraken. Maar voordat het zover zal zijn, zal er nog veel moeten gebeuren. Van de zijde van het ministerie zal een van de hoogste bazen, de heer Heuschen binnenkort een be spreking hebben met de bouwcom missie om te bekijken of er op die bouw nog enkele miljoenen bezui nigd kunnen worden. Die bespreking vindt een dezer weken plaats, waar bij het bestek aan realisering zal worden getoetst. Dan zal ook eerst bekend zijn op hoeveel subsidie men in Venray kan rekenen. Laten we het maar als een toeval- lige samenloop van qmstandigheden noemen, dat de vaststelling van de I prioriteitenlijst na het verschijnen van het „zwartboek" van de Venray se politie is uitgekomen. Van de zijde van de Kath. Bond van politiepersoneel St. Michael is in i Venray een positief schrijven ont vangen waarin deze politieorganisa- i tie haar grote waardering uitspreekt I voor de vorm en inhoud van het zwartboek en ze spreken niet alleen hun waardering daarover uit maar ook, dat ze de ontwikkelingen in 1 Venray op de voet zullen volgen en zo nodig zullen ondersteunen. De bouwcomissie Is nu ook in een stroomversnelling geraakt en ze doet al het mogelijke om het bestek en de lijst van eisen op een zo kort moge- lijke termijn gereed te krijgen, om „de hoge baas" uit Den Haag zo vol ledig mogelijk in te lichten. Al lijkt de situatie nu hoopvol, het is niet zó, dat nog dit jaar met de bouw zal kunnen worden gestart. Eerst gaat het bestek naar Den Haag; dan is het wachten op welk bedrag aan subsidie Venray voor die bouw mag rekenen; dan gaat er een verzoek naar de gemeenteraad wel ke over de voorfinanciering moet beslissen. Dan gaat het raadsbesluit naar Gedeputeerde Staten en als deze hun goedkeuring aan die fi nanciering hebben verleend kan eerst de opdracht tot die bouw wor den verstrekt. Optimistisch is het personeel van de politie nu gestemd en men ver wacht dat in 't komende voorjaar de moeilijkheden zijn overwonnen en men de bouw zal kunnen starten. De bouw zal zeker ruim een jaar duren en met alle optimisme moet er toch aan gedacht worden, dat op zijn vroegst medio 1981 Venrays politie gehuisvest zal zijn in haar nieuw eigen gebouw aan de Leunseweg. Zoals te doen gebruikelijk, zal er in de Venrayse kermis- week geen Peel en Maas ver schijnen. Het eerstvolgende nummer krijgt U op vrijdag 17 augustus in de bus. Wij ho pen U dan uitgerust en uitge vierd weer volledig op de hoogte te kunnen houden van het wel en wee in onze ge meente. TIJDENS DE KERMISDAGEN ETEN BIJ RESTAURANT AU-CYGNE SPECIAAL MENU CONSOMMÉ DE LEGUMES heldere groentesoep STEAK AU CYGNE schnitzel van kippevlees met diverse groenten en aardappelen DAME BLANCHE ijs met warme chocoladesaus 22,50 (per persoon). Reserveren dringend gewenst. Hotel-Bodega Restaurant wondkoorts te kloppen van het zwarte goud. Het land dreigt van grondstoffen verstoken te worden". Inderdaad, dat zei men 25 jaar ge leden. TE DUUR Dan ligt er natuurlijk de levens grote vraag, waarom in deze tijd van dreigend energietekort het zwarte goud in de Peelgrond blijft zitten. Het meest voor de hand liggende antwoord luidt dan: te duur om de ze brandstof naar boven te halen. Een ander antwoord zou kunnen zijn, dat er in deze tijd niemand meer te vinden zal zijn, die als kom pel in de schacht afdaalt om diep onder de grond in bloed, zweet en tranen kolen uit te hakken. De nog levende mijnwerkers- generatie-in-het-zuiden zal mis schien met nostalgie terugdenken aan de sfeer destijds in de mijnen. Maar of zij werkelijk nog eens het vette kolengruis van hun gezichten zullen vegen, is een tweede. Bovendien menen wij te mogen betwijfelen of de mijnwerkerskinde ren er ooit iets voor zullen voelen in de voetsporen van hun vader te treden. Alhoewelals er goed be taald wordt en als met behulp van de moderne techniek de voorzienin gen daar diep-beneden ook eens be ter zouden zijn. GROTE TOEKOMST Het is nog niet zo lang geleden, dat de thans bijna tachtigjarige in Venray geboren en getogen oud-di recteur van de Oranje Nassaumijnen Ir. C. E. P. M. Raedts belangwekken de dingen heeft gezegd over kolen- winning in de Peel. In een in 1974 gehouden vraag gesprek met Bert van Polen van de Brabant Pers zei hij in gedachten de schachttorens al in de Peel te zien staan. „Maar", zo zei hij „dan moet er wel eerst een nieuwe onafhanke lijke commissie worden ingesteld, die de toekomstmogelijkheden van de Nederlandse kolen gaat bekijken". Ir. Raedts is er nog steeds van overtuigd, dat kolenwinning in de Peel gaat gebeuren. „Is't niet over 20 jaar, dan zeker over honderd jaar*, zei hij destijds in het bewuste vraag gesprek. De oud-Venrayer stond in zijn me ning over kolenwinning in de Peel niet alleen. De Delftse hoogleraar prof. dr. P. Th. Velzeboer achtte in 1974 kolenexploitatie in de Peel heel goed mogelijk ook al zouden deze wel erg duur worden. Wellicht zal de tijd Ir. Raedts ge lijk geven, stelde Jo Franssen (voor zitter van de beambtenbond Unie BLHP in Limburg in hetzelfde jaar. „Ik krijg steeds meer de indruk, dat kolen nog een grote plaats in de wereldenergievoorziening kunnen in nemen. Misschien komt een tijd. dat de energieprijzen zo hoog worden, dat de Nederlandse kolen bruikbaar zijn". En dat de energieprijzen in middels hoog geworden zijn, onder vindt iedereen van ons aan den lijve. Wie zal zeggen of de profetie van Ir. Raedts nog eens zal uitkomen: schachttorens in de Peel Deze week werd dan eindelijk het pand Creemers op de Grote Markt gesloopt. Daarmee is een nieuwe doorbraak tot stand gekomen tussen het „oude" centrum van Venray en het toekomstige winkelgebied in de Rose Vlek. Het pand Creemers dat al eerder op de lijst van te slopen panden stond, werd onlangs door enkele jongelui gekraakt. Een door de ge meente aangespannen kort geding tegen deze krakers, werd op het laatste moment afgelast. De krakers beloofden het pand te zullen ver laten. Toen dat gebeurd was, ging direct de mokershamèr er in. Fetitelijk had bij de bouw van het Markthof-complex ook dit pand te gelijkertijd betrokken moeten wor den, maar dat kon niet doorgaan vanwege moeillijkheden bij de koop. In de nu ontstane doorbraak komen aan de Markthofzijde etalages c.q. een galerij, terwijl ook aan de ande re zijde ongetwijfeld voorzieningen zullen getroffen worden om deze passage een acceptabel aanzicht te Igeven. Het college van b. en w. is inge gaan op een aanbod van de Zuidoos ter Autobusdiensten n.v. om in to taal elf abri's te plaatsen bij de bus halten van de Venrayse stadsdienst. De aankoop van deze abri's wordt betaald door de Zuidooster, terwijl de plaatsingskosten voor rekening van de gemeente komen. Momenteel staan in Venray twee wachthuisjes (n.l. nabij de Clockert aan de Merseloseweg en aan het be gin van de Stationsweg. Abri's van hetzelfde model zullen op de volgen de plaatsen worden aangebracht: hoek Weg in den Berg/Langstraat, Veltumse Kleffen (nabij Tinnegieter straat), Noordsingel (nabij de Hoge Beek), Noordsingel (nabij St. Anna), Leunseweg (nabij oud lyceum) en Oostsingel hoek Oude Oostrumse- weg. In Brukske zal een ander mo del abri worden geplaatst, waarin ook verlichting wordt aangebracht. Dit zijn abri's, die aan een staander zijn „opgehangen". In Nijmegen b.v. zijn alle abri's van de gemeentelijke vervoersdienst in dit model uitge voerd. In Brukske zullen zij worden ge plaatst aan de rondweg Brukske: twee ter hoogte van de Etudestraat, een ter hoogte van de Polkastraat en twee nabij de Pavane- en Mam- bostraat De publiciteitsmedia staan de laatste tijd bol van alarmerende berichten ever het steeds maar schaarser worden van energie. De oliebronnen be ginnen zo zachtjes aan op te raken en de aardgasbel van Slochteren blijkt ook niet meer dat te leveren wat er bij het begin van haar exploitatie van werd verwacht. Met olie gestookte elektriciteitscentrrales stappen geleide lijk over op kolen zolang de discussies over de kernenergie nog gaande zijn. Nederland, destijds in hoerastemming over de geweldige aardgas bel in het noorden, sloot de kolenmijnen in het zuiden. Franse technici legden overal aardgaspijpleidingen aan en Nederland exporteerde aardgas, dat het een lieve lust was. De tijd ligt nog niet zo heel ver achter ons. dat de kolenkache.'s met de nostalgische kolenkit en pook werden vervangen door oliestook. En van nog recentere datum dateert de ombouw van oliestook op aardgas en met deze ombouw de geweldige omschakeling van kachel op centrale ver warming. Zal de tijd weer aanbreken, dat de vroeger bezongen moortje, die zijn werk heeft gedaan, weer van de zolder moet worden gehaald en dat het gezelliae potkacheltje „Je brüle tout l'hiver sans m'eteindre" met z'n rond- gestookt bolbuikje weer gaat snorren in de Nederlandse huiskamers? De mijnen in het Zuidlimburgse land zijn gesloten, ontmanteld of ge heel onbruikbaar gemaakt. Van die kant is het kolenheil dus feitelijk niet meer te verwachten. Maar. niet geheel ondenkbaar is, dat de vergeten kolenschat in de Peel- bodem ooit eens de oplossing van een groot Nederlands energiepro bleem zal kunnen brengen. 1,8 MILJARD TON STEENKOOL Het is nog maar vijfentwintig jaar geleden, dat de rapporten van de Peelcommissie Zijlstra een voor die tijd duidelijk antwoord gaven op een toen al prangende vraag. Over een oppervlakte van 19.500 ha. bevindt zich in het Peelgebied 1.8 miljard ton steenkool op een diepte van 1200 meter en beneden deze grens nog eens 800 miljoen, moeilijker te exploiteren, ton van het zwarte goud. Door de dienst der Rijksopsporing van Delfstoffen werden uitgebreide onderzoekingen verricht waaruit bleek, dat de kolenlagen in de schoot van de Peel van zeer goede kwaliteit is. Toen werd gesteld, dat de exploi tatie van de nieuwe kolenlagen Ne derland een internationale markt zou verzekeren en een behoeftevoorzie ning in eigen gebruik van ongeveer 200 jaar. De voorbereidingen om deze ko lenschat uit de grond te kunnerf ha len zouden in die tijd 25 jaar ge leden tien jaar vergen. Toen werd spoed geadviseerd omdat de kolen lagen van het Zuidlimburgse mijnen- gebied binnen vijfentwintig jaar zouden zijn uitgeput. De vooruitzien de blik van toen is. wat het laatste betreft, wel uitgekomen. IN DEN BEGINNE De geschiedenis van het Peelge bied. dat sinds de eeuwwisseling een weergaloos snelle ontwikkeling heeft doorgemaakt, begint in pre-histori- sche tijden, ver voor de mens zijn intrede deed. Over een uitgestrekt gebied stol den er poelen en zompen in modder, slib en vergane plantendelen. Vreemdsoortige planten met de lange verzeis gingen wortelen in de steeds vochtiger wordende bodem. Op het vergane hout gingen nieuwe lagen woekeren in een eeuwenlang proces van-rotting en nieuwe vrucht baarheid. En binnen de rust der eeuwen vol trok zich een pre-historische natuur ramp. Een orkaan velde de uitge strekte bossen en bliksemschichten staken de brand in de gigantische chaos. Toen het geweld was uitge woed bleef het zwarte goud over in de Peelbodem van Brabant en Lim burg. EERSTE ENERGIE Voordat het woeste Peelland-van- vroeger-jaren van één brok woeste natuur gemetamorfiseerd werd tot een rijk ontginningsgebied, moest de bovenste laag worden afgegraven. De aldus verkregen turf leverde destijds een goede energiebron op. Hoevele kachels en ovens werden niet gestookt met door armelijke Peelwroeters gestoken klot? Het is dezelfde grond, waaronder zich thans 1.8 miljard ton en nóg meer van het zwarte goud op ont ginning ligt te wachten. NIEUWE ENERGIE Vele eeuwen na dc geboorte van de steenkool in de Peelbodem heb ben zich geleerden, mijnbouw-inge- nieurs, technici en bodemdeskundi gen over getallen, statistieken, cur ven en berekeningen gebogen. Vijfentwintig jaar geleden pre cies werd gesproken over die 1.8 mil jard ton steenkool in de schoot van de Peel: gesproken werd toen over het zwarte goud, waarmee Neder land zich binnen 25 jaar zou moeten handhaven in de verscherpte strijd binnen de Europese Gemeenschap van kolen en staal. Toen al werd gezegd: „de auto's moeten rijden, schepen moeten varen, dc fabrieks schoorstenen roken, de export moet zeker worden gesteld. In het hart van de donkere Peelaarde begint de In september 1976 werd door de gemeente besloten tot aankoop van de ontgronding, gelegen aan de Wanssumseweg, van de Stichting „Nieuwland" te Geysteren ten be hoeve van de aanleg van een vis vijver. Nadat in eerste instantie werd gepoogd, gelet op diverse ad viezen, het viswater uit te breiden, zijn deze plannen uiteindelijk niet geëffectueerd, mede gelet op het vervallen van de mogelijkheid A.C.W.-subsidies voor dit project te verkrijgen, en gegeven het feit, dat de provincie geen toestemming gaf het wateroppervlak te vergroten. In overleg met de Heidemij Ne derland b.v., werden plannen voor de aankleding van de ontgrinding als visvijver ontwikkeld en bij het ministerie van landbouw en visserij werd subsidie aangevraagd voor het project. Met het thans voorliggende plan dat na bespreking in de commissie aan de gemeenteraad wordt aange boden, wordt een eerste leuke vis- gelegenheid geschapen in onze ge meente. Op 4 juli j.l. werd van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij een subsidie-toekenning ont vangen. Hieruit blijkt, dat gerekend kan worden op een bijdrage van 70°/o in de goedgekeurde kosten van uit voering. Daarnaast bleek het moge lijk eveneens 70°/o subsidie te ont vangen over de kosten van doelge richte aankoop grond en water. In foto: visvijver a. d. Wanssumseweg totaal kan aldus op een subsidie bedrag van 55.040,gerekend worden. Aangezien voor de aankoop des tijds door de raad reeds een krediet is gevoteerd, resteren thans nog slechts de kosten van uitvoering, welke onder aftrek van de toege kende subsidies nog 12.600,be dragen. In de ruilverkavelingsplannen Overloon-Merselo was oorspronke lijk eén ontzanding opgenomen na bij de Ballonzuilbossen. Doordat het ruilverkavelingsplan wijzigde, waar door minder grond benodigd was voor wegenaanleg, werd van dit plan afgezien. Medio 1977 werd van ge meentewege aan gedeputeerde sta ten toestemin! gevraagd de ontgron dingsvergunning over te nemen in verband met het vele noodzakelijke zand voor de doortrekking Oostsin gelNoordsingel. Toen deze vergunning werd ver leend, kon het ontzandingsplan Worden geaktualiseerd. Aan Gront- mij n.v. werd opdracht verstrekt een ontzandingsplan annex visvijver sa men te stellen, rekening houdend met subsidie-mogelijkheden vanuit het ministerie van landbouw en vis serij. Uit de opgestelde kostenraming blijkt, dat de kosten van uitvoering verminderd met de zandopbrengst 204.383,bedragen. Hoewel de de finitieve subsidie-beschikking nog niet bekend is, mag wel gerekend worden op een bijdrage van 131.548 zodat per saldo een netto-last voor ter volledig wordt gedekt. Men zal in de toekomst zeker de ogen open moeten houden voor verdere uitbrei- dingsmogelij kheden. Omtrent de exploitatie en het be heer van de toekosmtige visvijvers zijn onderhandelingen gaande met de beide hengelsportverenigingen De Roerdomp en 't Alvertje. Wanneer comissies en gemeente raad met deze plannen akkoord gaan, verwacht men binnen een half jaar het grondwerk aan de Ballon zuil te hebben gerealiseerd. Men denkt daar het zand peiv slib-zuiger te verwijderen en als voorraad aan de noordzijdè van het afwaterings kanaal op te slaan. Tussen het af wateringskanaal en de visvijver komt een aarde wal te liggen van ca. 10 meter breed. In de -visvijver zelf is een eilandje gedacht als paai- plaats voor.de vissen. Situatietekening van het geplande viswater in de Ballonzuilse bossen, nab|j 't Varkens Onderzoek Centrum „Nieuw Dalland" Nadat het zand er verwijderd is, vergt de aanleg van de vijver en de waterhuishouding nog de nodige tijd. Als alles mee zit, zullen de vissers er op zijn vroegst in het voorjaar van 1981 hun stekkie kunnen opzoe ken. de gemeente resteert van 72.835,-. De ontgrinding aan de Wanssum seweg en de aanleg van een visvijver aldaar was een eerste start om tege moet te komen aan de wensen van de talloze sportvissers in onze wa ter-arme gemeente. Realisering van een visvijver bij de Ballonzuil betekent een verdere invulling van deze behoefte. Wanneer beide projekten afge rond zijn betekent dit evenwel niet, dat daarmee de behoefte aan viswa-

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1