vrijdag27juli zaterd.28juli KINDERVAKANTIEWERK De zomer van 1969 is maar tien jaar geleden broderie koopavond DDC tot 21 uur tot17uur Bladerend in oude jaargangen van ons weekblad Peel en Maas ontdek- wij stom-toevallig, dat het vo rige week zaterdag precies tien jaar geleden was, dat de Amerikaanse tronauten Neil Armstrong en Ed- irin E. Aldrin als eerste mensen ippen zetten op de maan- Bij deze „ontdekking" werden we even stil. Was het maar tien jaar Tien jaar in gebruik Oostrums oude watermolen een heet en droog zomergedeelte; zo heet, dat men tot 1947 moest terug gaan om een zomer met méér zo merse dagen te vinden. En toen kwam de regen na de vakantie. Aardappelen verrotten, de graan oogst ging verloren. Dat was de zo mer 1969. In het begin van de zomer 1969 maakte de Fotoclub Venray op ini tiatief van de V.V.V. een tachtigtal geleden, dat de hele wereld aan het ielevisietoestel zat gekluisterd om te tijken naar de rechtstreekse uitzen ding vanuit de Apollo en vanaf de naan? Nostalgisch kunnen wij kij ken naar plaatjes van Venray van vroeger en met evenveel heimwee ézen velen wekelijks de rubriek in Peel en Maas over wat dertig jaar geleden in ons dierbaar Venray ge beurde. Tien jaar onderwas in bet Boschveldcollege dia's van Venray en omgeving. Zij waren bedoeld als richtsnoer voor de vreemdelingen en gasten, die ge durende de zomermaanden in Ven ray vertoefden. Wekelijks werden de dia's in de foyer van de schouw burg vertoond. Tien jaar geleden hadden we nog een camping „Vlak water". Nu geen camping meer en de dia's-van-toen worden nu in het gemeente-archief bewaard. Maarwat is nu eigenlijk tien jaar? We hebben het met z'n allen beleefd en veel zo niet het meeste zijn we vergeten. Daarom even een sprongetje naar tien jaar terug; naar de warme ïeg maar hete zomer van 1969. Op een koude wihter volgde een laat en koud voorjaar. Daarna kwam Erebogen, groen, vaantjes en bloemen in Ysselsteyn tussen de Paardekopweg en de kerk van Ys selsteyn. Twee broers, de fraters Piet en Wim Jenniskens hadden hun priesterwijding ontvangen en droe gen in de Ysselsteynse parochiekerk hun eerste H. Mis op. Niets nieuws onder de toen brandende zon: loos brandalarm in Tien jaar in gebruik de Magirus-brandweerladder i ;L. 1 1 irt „J fe. W Oostrum. Een beminde parochiaan zag rookwolken en dacht, dat die uit de kerk kwamen. In werkelijkheid was het meneer pastoor (Thomas sen), die achter de kerk rommel ver brandde Theo Bonants werd landskam pioen handboogschieten op de wed strijden die te Aalst werden gehou den- Eerder, in 1965 en 1966 was de ze titel voor Jos Wijnhoven en jn 1968 voor Jac. Siebers. Wel een be wijs van de Venrayse capaciteiten in deze tak van sport. Burgemeester en wethouders kwamen terug van hun „tocht met veertien staties"; een tocht langs de kerkdorpen. In hun tassen een be hoorlijke portie huiswerk want de inwoners wensten méér openheid, méér informatie en méér samen doen. Na tien jaar mogen we, gelo ven we, wel zeggen, dat aan hun wensen is en wordt voldaan. 1969 was het jaar, waarin Ven ray de 25.000ste inwoner kreeg. Een gevolg hiervan was, dat Venray ge meentepolitie kreeg. „Venray heeft het op de een of andere manier niet bijster getroffen met zijn gemeente politie", schreef Peel en Maas tien jaar geleden. Waarom niet? Venray moest té lang in een overgangs periode leven. De rijkspolitie trok zich langzaam uit Venray terug, de benoeming van een korpschef liet lang op zich wachten met gevolg, dat de opbouw van een nieuw korps gemeentepolitie niet ter hand kon worden genomen. Nu, na tien jaar, is het nog steeds wachten op een nieuw politiebureau Velen hebben de inmiddels overleden gemeentebode Jo Mau- rer gekend. Tien jaar geleden vierde hij onder grote belangstelling zijn zilveren dienstjubileum. Voor de eerste keer werd er ove^ gesproken om van het vlieg veld „De Peel" ooit eens een Peel- luchthaven te maken Uit gegevens van het Geweste lijk Arbeidsbureau bleek, dat het aantal werkzoekenden per 30 juni 1969 dalende was en dat een stij gende vraag naar arbeidskrachten werd gekonstateerd. Er waren 165 werkzoekenden, waarvan er „slechts" 116 echt werkloos waren. Bovendien zijn reeds 20 schoolverlaters inge schreven en deze zullen ongetwijfeld spoedig werk kunnen vinden", zo werd geschreven. 1969 was het jaar, waarin het viaduct over de Leunseweg werd gebouwd. Uit berichten blijkt, dat tijdens de bouw dagelijks het stel- werk bij het viaduct door vracht wagens in puin werd gereden In de landelijke pers werd mel ding gemaakt van het feit, dat de toen 60-jarige mevr. Brunhilde Vis- ser-Cadenbach in Holthees uit de brandverzekering was gewipt. In haar Hoeve De Knol huivestte zij dertien Turkse gastarbeiders, twee paarden ,twee poesen en een hond. De Turken zouden te onvoorzichtig zijn met vuur, volgens de verzeke ringsagent. In het heetst van de zomer kreeg Vredepeel bezoek van minis ter ir. P. Lardinois gn zijn collega uit Israel, minister H. Gvati. Zeer tevreden waren de bewindslieden over de moderne en praktische aan pak van de Nederlandse pluimvee houderij, zo werd geschreven. De Venrayse gemeenteraad, die toen wegens gebrek aan plaatsruim te vergaderde in een zaal van het gemeenschapshuis (schouwburg) voteerde 110.000,voor de aan schaf van een magirusladder voor de Venrayse brandweer. Na tien jaar mag worden gezegd, dat deze dertig meter hoge ladder zijn diensten wel heeft bewezen; niet alleen bij brand, maar zelfs voor het redden van gierzwaluwen, die aan de dakgoot in touw zijn ver ward geraakt. Tien jaar geleden kreeg een Turkse gastarbeider, Saris Mamiko- nyan een Nederlandse vestigings vergunning. Hij vestigde zich als kapper in het pand Stationsweg 14. Droogworst kostte tien jaar ge leden 90 ct. per 150 gram. Bij dezelf de slager betaalt men nu voor de zelfde hoeveelheid 1.50. Braad worst kostte 2,10 per pond en nu een gulden duurder. Magere run derlappen gingen van 4.65 naar 7.80 per pond. Tien jaar geleden ging voor het eerst na afloop van de officiële voor stellingen in de Venrayse schouw burg de z.g. Schouwburgbus rijden voor bezoekers uit de richting Leu nen, Castenray, Horst, Tienray, Meerlo, Wanssum en Oostrum. En zowaar lazen we tien jaar geleden, dat er gestreefd wordt naar grotere bestuurseenheden en dat provincies worden opgeheven In Smakt werd afscheid geno men van de Ongeschoeide Karmeliet Pater Biemans, die gedurende acht jaar geestelijk leider is geweest van Smakt en Holthees. De gemeenteraad besloot tot vergroting van het industrieterrein in Oostrum (nu bekend als „de Witte Vennen"). De gemeente had al 15 ha, maar die werd gereserveerd voor Hollandia Vlaardingen, een dochter onderneming van 't Zwitserse Nest- lé-concem. Bovendien moest er di rect 5 ha. met spoorwegaansluiting worden gereserveerd voor Girmes Werke uil Oedt (Did.) voor de nieuwbouw van een bedrijf in de tapijtensector, dat in Venray zou worden gevestigd onder de naam Girvil N.V. Beide bedrijven zijn in hetzelfde jaar met de bouw gestart. De toen gevraagde spoorwegaan sluiting staat thans bekend als het beruchte „tonnenlijntje", omdat het de gemeente jaarlijks tonnen kost Veel discussie in de raad over Flatbouw in Veltum. Het ging om de bouw van 144 z.g. Neducowonin gen, te realiseren in hoogbouw. Ver schillende raadsleden zagen liever laagbouw, doch die was op dat mo ment niet te realiseren. Burgemees ter Schols verdedigde de hoogbouw in Veltum door dik en dun. Hij zei, dat men zich te veel doodstaarde Tien jaar flats aan de Veltumse Kleffen P mi Hl 3 pp B B C iPQQ igfflL,;.:..- 0 C qfeiQCj i i De eerste week van het Kinder vakantiewerk zit er weer bijna op. Ruim 600 jongens en meisjes uit Venray, Veulen, Heide, Vredepeel, Merselo, Ysselsteyn en Castenray zijn deze dagen op een bijzonder fij ne manier bezig gehouden. En al was het weer niet zo zomers als men misschien wel gewild had; men heeft het in ieder geval „droog" gehouden. Een van de hoogtepunten was on getwijfeld het bezoek aan het re- kreatieoord Wanroy, waarvoor een achttal bussen gecharterd moesten worden (zie foto). Donderdag volgde nog de kinder- markt, waar eigen gemaakte pro- dukten werden aangeboden. Terwijl op vrijdag na de middag deze eer ste week o.m. besloten wordt met een speciale voorstelling in de schouwburg. Komende week wordt dan op nieuw een vakantieweek georgani seerd. Naast kinderen uit Venray worden dan ook kinderen uit Leu nen, Oostrum, Oirlo en Smakt ver wacht. op de flats aan de Westsingel, „die lang dat comfort niet bieden van de te bouwen Neducoflats". Hij was er toen niet zo zeker van, dat men over tien jaar nog „deze stellingen van vandaag" zou handhaven. Wat bur gemeester Schols tien jaar geleden niet wist, weer men echter nu wel. „Boetje" was tien jaar geleden een legendarische figuur. In werke lijkheid heette hij Werinoesa, was Ambonees en woonde in het Ambo nezenkamp aan de Kempweg, naast de camping Vlakwater (aan de over zijde dus van de inmiddels opgehe ven camping). De camping moest nodig uitbreiden, maar Boetje wei- En terwijl buiten de sporen nog duidelijk merkbaar waren van het watergeweld vertelde burgemeester Schols de in de schouwburg verga derende gemeenteraad, dat de zui veringsinstallatie de gemeente 5 mil joen zal gaan kosten. Intussen zal men zich de lijdensweg van de zui veringsinstallatie nog wel herinne ren. De „Zwarte Piet" werd van de gemeente naar de provincie en van de provincie naar de vervuiler en van de vervuiler naar het Zuive ringsschap Limburg doorgespeeld. De laatste bleef er mee zitten. Nu tien jaar later is de nieuwe zuive ringsinstallatie op de Spurkt bijna klaar. Na tien jaar: waterzuiveringsinstallatie gerde te vertrekken. „De koningin heeft mij hier neer gezet en alleen de koningin kan zeggen, dat Boetje moet vertrekken", was zijn stand punt. Later werd Boetje met zijn gezin „uit naam der koningin" zon der veel poespas uit zijn huisje ge zet. Het huisje werd dichtgetimmerd en toen ontdekte men, dat de hond nog binnen was. Geprobeerd werd via een intussen weer losgemaakt raam, de hond naar buiten te krij gen. Maar evenals zijn baas, was ook de hond weigerachtig. Pas toen de dichtgespijkerde deur weer werd geopend, kwam de hond naar buiten. En wat schreef men tien jaar geleden over de camping Vlakwa ter? „Het wordt hoog tijd, dat het recreatie-oord Vlakwater uitbrei- dings- en verbeteringsmogelijkheden krijgt om ook Venray op het terrein van recreatie een rol te doen spelen. Men weet hoe het gegaan isDe camping verhuisde naar de overkant van de Kempweg. Op de oude cam ping verrees de nieuwe woonwijk Bergkwartier. Inmiddels is ook de nieuwe camping „aan de overkant" ter ziele omdat het stichtingsbestuur de zaak niet meer kon bolwerken. En zo speelt Venray na tien jaar maar een akelig klein rolletje op het terrein van de rekreatie Moeilijk te geloven, docft toch waar. Het is al weer tien jaar ge leden, dat de oude watermolen in Oostrum officieel werd geopend en in dienst werd gegeven aan de Jeugd van Oostrum. De nieuwe school in Veltum kreeg de naam Coninxhof, waarmee de herinnering wordt bewaard aan een oud Venrays geslacht Coninx, dat in de 15e en 16e eeuw in Venray woonde. Op de laatste dag van juli 1969 barstte een geweldige wolkbreuk los boven Venray. De riolering kon het water niet verwerken en de Eind- straat. Schoolstraat en het begin van de Merseloseweg hebben er da nig van gelust. De brandweer kreeg meer dan 50 meldingen binnen van ondergelopen kelders en tot laat in de avond was men met pompen bezig. Het is intussen ook tien jaar geleden, dat een toen 18-jarig meis je uit Smakt met een toen'17-jarig vriendinnetje uit Wageningen zoek waren. Zij hielden vakantie in een Frans vissersdorpjeHet zou in teressant zijn om te weten hoe de nu tien jaar oudere jongedames den ken over him avontuur en over de onrust, die zij hun ouders destijds hebben bezorgd —4 De drie zomermaanden van 1969 waren toch wel interessant en er gebeurde zo het een en ander, evenals in de laatste maanden van dat jaar. We willen slechts even herinneren aan de opening van het Boschveldcollege en zeker aan de toen bekendgemaakte uitbreidings plannen van Rank Xerox. Het be drijf zou tweemaal zo groot worden als het toen was. Het kostte een in vestering van 36 miljoen.Tevens werd toen de bouw van het inter nationaal distributiecentrum van Rank Xerox in het vooruitzicht ge steld. Op een persconferentie zei bur gemeester Schols, dat op korte ter mijn in Venray voor zo'n kleine veertig miljoen zou worden geïnves teerd in de verdere industrialisatie van Venray. „Limburg mag de vlag uitsteken omdat thans officieel is, dat de achtste universiteit in Lim burg komt. Venray mag de vlag uit steken, omdat zijn toekomst mede door de enorme geplande uitbreiding van Rank Xerox (en ongetwijfeld ook door de komst van Nestlé en Girvil) opnieuw zeker wordt gesteld" zei hij. En in deze „hoera-stemming" zouden wij Peel en Maas van tien jaar geleden hebben dichtgeslagen. Ware het niet, dat ons oog viel op een advertentie. Dit lazen wij: „Als u de naam niet kunt onthouden, ont houd dan de prijs: Een Volkswagen (kever) v.a. 4.793,60 inclusief BTW 4.280,excl. BTW) af Amers foort". We (lachten nog: hadden we er tóén maar tien van gekocht en goed bewaard tot de dag van van- Met tranen in de ogen sloegen we het boek over de zomer 1969 dicht.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 9