P.I.D. ARABIEREN GEÏNTERESSEERD IN WINKELCENTRUM YENRAY De werkloosheid in Venray Toon Vullings te Ysselsteyn bouwde kleinste MorrisMini Modehuis Thomassen ruimt op! POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Venrayse familie zwaar gewond bij ontploffing Meubelen Eerste prijs op Lips Autodron in Drunen Modehuis Thomassen laat zien wat opruimen in een echt modehuis betekent Japonnen Mantels Mantelkostuums Lange japonnen Lange rokken Herenkostuums Pantalons Kolberts Jacks Vesten VRIJDAG 20 JULI 1979 Nr. 29 HONDERDSTE JAARGANG S3 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050852 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 26 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De weigering van de gemeente raad, om de reeds door het Regio naal Instituut voor Maatschappelijk Werk aangestelde erkende gewetens bezwaarde zonder academische opleiding te benoemen als tijde lijke tweede kracht bij het Maat schappelijk Advies Sentrum voor Jongeren (MASJ) is bij diverse in stellingen in het verkeerde keelgat geschoten. Het felst van leer is getrotócen de PSP afdeling Venray, waarvan de te benoemen kracht partijgenoot is. De PSP (Pacifistisch Socialistische Partij) stelt in een brief aan het ge meentebestuur, dat een sollicitatie commissie kan en moet uitmaken wie en waarom ze iemand aannemen dat is geen taak van de gemeen teraad. Dat de gemeenteraad zulls toch doet leidt bij de PSP o.m. tot de conclusie, dat de bewuste persoon als overtuigd pacifist en socialist een angstsyndroom oproept bij de Venrayse CDA /WD-raadsleden. In dit verband wijst de afdeling Venray van de PSP op de aktivitei- ten van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) en de Plaatselijke In lichtingen Diensten (P.I.D.), over welke werkzaamheden minister Wie gel weigerde tekst en uitleg te geven. Volgens de PSP zou met name de P.I.D. o.m. aandacht besteden aan aktiviteiten van bepaalde extremis tische elementen in de PSP, voor namelijk van hen die een communis tische, trotskistische of anarchis tische achtergrond hebben. In bedoelde brief vraagt de PSP of de Venrayse P.I.D. nog steeds ge gevens als hierboven bedoeld vergaart; wat er met die gegevens gebeurt en of de Venrayse raads leden die ter inzage krijgen. Enerzijds vraagt de PSP dan ver der, of deze gegevens dan ook aan hun leden bekend gemaakt kunnen worden; anderzijds verzoeken ze met de meeste aandrang wanneer dergelijke gegevens verzameld wor den of verzameld zijn deze akti viteiten te stoppen en het voorhan den zijnde materiaal te vernietigen. Letterlijk vraagt men tenslotte of de burgemeester bereid is, alle aktivi-. teiten en werkzaamheden van de B.V.D. en de P.I.D. in Venray te stoppen. Men kan als redaktie niet alles weten. Van een mogelijke P.I.D. in Venray als onderdeel van de ge meentepolitie is ons niets bekend en het lijkt ons zelfs ongeloofwaar dig. Het verzamelen van dergelijke ge gevens van bepaalde (politieke) per sonen vinden we immers niet passen in de geest van onze hoog geprezen democratie. Men kan voor of tegen een be paalde politieke groepering zijn, en vanwege dat voor of tegen ook ge rust bepaalde konsekwenties trek ken. Maar om van het doen en laten van een politieke tegenstander uit gebreid aantekeningen te gaan hou den, gaat o.i. wel de perken te bui ten. Waar scheidt op een gegeven moment de politieke- en de persoon-» lijke Sfeer? Komen we dan niet in dezelfde situatie te zitten als in de oorlogsjaren, toen ook „iedereen, iedereen in de gaten hield"? We dachten daarvan verlost en bevrijd te zijnOf zien we dat verkeerd? OP CAMPING IN FRANKRIJK Zondagavond heeft zich in een caravan van de Venrayse familie Haans, staande op een camping in Frankrijk, een gasontploffing voor gedaan, waarbij drie personen meer of minder zwaar gewond werden. De ontploffing ontstond toen dhr. P. Haans sr. een gasverlichting doof de. Een felle steekvlam trof hem in het gezicht en bovenlijf. De opdat moment in de caravan aanwezige zoon en schoondochter liepen ver brandingen op aan handen en ar men. De caravan brandde geheel uit. Op zeer snelle wijze werden de drie gewonden waarvan Haans sr er het ergste aan toe was per am bulance vervoerd naar het zieken huis van Troys, ten oosten van Pa rijs. Op het moment van de ontploffing waren mevr. Haans en haar klein kinderen toevalliger wijze juist bui ten op de camping, zodat zij bij deze ontploffing gespaard bleven. De getroffen familie zou woens dag via de A.N.W.B. per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht. Of zij in het ziekenhuis te Venray óf in het Rode Rruis zieken huis te Beverwijk worden opgeno men, kon bij het ter perse gaan van dit blad nog niet worden medege deeld. Zoals bekend, is het Zieken huis te Beverwijk speciaal ingericht voor de behandeling van brandwon den. Een Rotterdams Makelaarskan toor, optredend als Nederlands ad viseur voor een Arabisch beleg- gingskonsortium, heeft onlangs vele Venrayse middenstanders met name in het winkelcentrum ver rast met een brief waarin gevraagd werd of men wellicht interesse heeft om het zakenpand te verkopen. Dit Arabisch konsortium (Euro- Arab) heeft o.a. geadverteerd, in het Algemeen Dagblad en De Telegraaf waaruit blijkt dat hun belangstel ling uitgaat naar kommerciële ob jecten, zoals bedrijfspanden, fabrie ken, kantoorgebouwen, winkels en winkelcentra overal in den lande. De briefwisseling met de Venrayse middenstanders is dus geen op-zich- staande aangelegenheid, maar een onderdeel van een grootscheepse ak- tie van Arabische zijde orn hun overvloed van oliedollars op een zo economisch mogelijke wijze te be leggen. Maar het ziet er naar uit, dat de Arabieren Venray wel kunnen ver geten. Informatie leerde ons dat er praktisch niemand serieus op in is gegaan, en men de zaak meer be schouwt als een „giller" en de be- Deputatie bi] Minister Wiegel Al wordt hardnekkig be streden dat het verzoek aan een Venrayse deputatie be staande uit burgemeester mr. Defesche, korpschef de Bruin en het hoofd van gemeente werken Grootjans, om te ver schijnen bij minister van Bin nenlandse Zaken Hans Wiegel, iets te maken zou hebben met de uitgave van het Zwartboek van Venray gemeentepolitic; feit is in ieder geval, dat waar vóór het verschijnen van dit zwartboek niets bekend was van die ontvangst, men nu in eens vanuit dat ministerie ak- tie gaat ondernemen. In ieder geval moet de Venrayse dele gatie het bestek toelichten. Het personeel van Venrays politie is hoopvol gestemd dat nu het einde van de lijdens weg van hun onderkomen in zicht komt. Men is verder zeer gelukkig over de publiciteit rond het verschijnen van het Zwartboek en dat er zelfs vra gen in de Tweede Kamer daarover zijn gesteld. wuste brief in de prullemand heeft geworpen óf als curiosa wil bewa ren. In de bewuste brieven die ken nelijk voorgedrukte circulaires zijn wordt gezegd dat tijdens een be zoek van de direktie van Euro-Arab aan enige aangeboden panden de aandacht van hun kliënt werd ge trokken door 't pand van de geadres seerde middenstander. Aan het Ma kelaarskantoor werd verzocht te in formeren of dat pand misschien te koop zou zijn, aangezien het qua lig ging en uitvoering zijn belangstel ling heeft. Maar zoals gezegd, de Venrayse middenstanders hebben er weinig in teresse in. „Wat het hun waard is, is het mij ook waard", was een van de opmerkingen die er gemaakt wer den. Terwijl een ander stelde dat het bedrag, dat hij in zijn hoofd had, door de Arabieren toch nooit betaald zou worden We hebben ons door een midden stander laten vertellen, dat hij toch echt wel nieuwsgierig was, wat men voor zijn pand zou willen betalen. Dat bleek bij telefonische navraag in doorsnee 12 x de jaarhuur te zijn. Stelt men een gemiddelde winkel oppervlakte van 150 m2 x 225, jaarhuur 33.750,nog eens de huur van een bovenwoning van 4250,maakt samen 38.000, Dat bedrag x 12 456.000,zou dus een eventuele koopsom kunnen zijn. En dat is toch echt geen be drag om de vlag voor uit te hangen. Er worden hier in Venray al wonin gen gebouwd die zoveel gaan kos ten Begrijpelijk dus dat de Venrayse middenstanders helemaal niet hap pig zijn om hun pand te gaan ver kopen. Het betekent immers ook dat men na 12 of 13 jaar huur betalen niet alleen het pand maar ook de centen kwijt is Inmiddels is wel duidelijk dat de belangstelling van Arabische beleg gers voor winkelpanden ook in an dere groeisteden met een streek- funktie toeneemt. In het Gelderse Ede zouden bijvoorbeeld behalve middenstandszaken ook panden van grootbedrijven als een warenhuis, een modemagazijn en een bowling- centrum door de Sjeiks gepolst zijn. Natuurlijk is het op zich geen slecht teken dat ook Venray in de belangstelling staat als beleggings- objekt. Men zou er uit kunnen kon- kluderen dat we hier nog niet zo slecht boeren, en dat er zelfs voor de Arabieren in onze Parel van de Peel nog wel enige toekomst zit. Maar nogmaals, we geloven niet dat de eigendomsverhoudingen hier zullen veranderen al ben je daar nooit helemaal zeker van. Het ma kelaarskantoor zal heus niet ver klappen met wie hij voor de Ara bieren in onderhandeling is, terwijl ook een aspirant-verkoper onge twijfeld tegenover de buitenwacht zijn mond zal houden. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen In het Automuseum Lips Autotron in Drunen zijn tot eind september de meest vreemdsoortige voertuigen en voertuigjes te zien; de een nog gek ker of spectaculairder dan de ander. Tussen de tentoongestelde „wondermobielen" staan twee Venrayse in zendingen. Zoals wij reeds eerder berichtten staat er een mini-motor van de heer Janssen van de Broekweg, die uiteraard veel belangstelling trekt. Maar nu pas hebben we ontdekt, dat er nóg een merkwaardig Venrays produkt tussen de vele buitenlandse inzendingen staat onder de naam „Vullingsmini". Dit grappige bouwsel van de Ysselsteynse doe-het-zelver Toon Vullings (Kievitsweg 3) is bovendien nog onderscheiden met de eerste prijs in de Categorie II. In deze categorie werden opval lende wijzigingen aan een bestaande auto gevraagd. Hieraan voldeed de van 3.05 meter naar 1.90 ingekorte Morris Mini (bouwjaar 1969) van Toon Vullings in alle opzichten vol gens de jury. Deze bestond uit de autojournalis ten Paul Krol (Algemeen Dagblad), Wim Oude Weernink (Auto-Revue) en Gert Enklaar (Auto-Visie). Una niem waren deze drie juryleden van mening dat in deze categorie de eer ste prijs moest gaan naar Toon Vul lings uit Ysselsteyn. Niet alleen vanwege het originele idee, maar zeker en vooral door de bijzonder mooie afwerking. De Ysselsteyner werd daardoor een van de twee Ne derlandse prijswinnaars tussen Ja panners en Engelsen. Alleen in de categorie IV kwamen nog twee Ne derlanders aan bod, maar hier ging het om de door hen ingezonden te keningen van droomauto's. vullingsmini Ongeveer drie jaar geleden kreeg de zevenen twintig jarige Ysselstey ner de gekke inval om met een in gekorte auto deel te nemen aan de Carnavalsoptocht in Venray. Aan leiding hiervoor was de opmerking van zijn broer om met een ingekorte bromfiets aan de optocht mee te doen. Onafhankelijk van elkaar gin gen zij aan het werk. De ingekorte bromfiets werd het „prototype" voor de minimotoren van de heer Jans sen, met wie de broer van Toon Vul lings samenwerkte. Toon zelf had een tweedehands „mini'tje" op de kop getikt. Hij zaag de de wagen tweemaal door en laste de uiteinden weer aan elkaar. Zo ontstond een liliputter-autootje, dat 1.15 meter korter is dan normaal. Het motorgedeelte liet hij in takt, zodat hij met het wagentje ook nog gewoon kan rijden. Het is een autootje, dat net zo lang is als een normale auto breed is, met een draaicirkel van enkele meters. Tijdens de Venrayse carnavalsop tocht 1976 verscheen de „mini" voor de eerste keer op straat. Zij viel in derdaad op door haar korte draai cirkel, want zij legde de optocht route al draaiende af, tot grote ver bazing en vermaak van de vele toe schouwers. Helaas viel deze wonder- mobiel niet in de prijzen, omdat de wagen werd aangezien voor een fa- briekswagen, die buiten mededin ging meereed De volgende dag, bij de carnavals optocht in Ysselsteyn kreeg dit won derlijke autootje de tweede prijs. BEZIENSWAARDIGHEID Sinsdien is de „Vullingsmini", zo als dit merkwaardige produkt wordt genoemd, in verschillende plaatsen al een bezienswaardigheid geworden en niet alleen tijdens carnavals optochten. De Ysselsteynse „wondermobiel" is intussen al tweemaal op de tele visie verschenen. Eenmaal tijdens de officiële opening van de rijden de rariteitenverzameling in Dru nen door Minister Tuinman. Toon's dwergautootje maakte deel uit van de openingshandeling door de minister. Onlangs kwam het wa gentje weer in het beeld in een t.v-.uitzending van Veronica met toeristische tips. Enkele weken geleden werd de Vullingsmini gebruikt voor film opnamen met Herman van Veen en Monique van de Ven. In het begin van het volgend jaar zal deze film op de beeldbuis komen. Dan zal men kunnen zien hoe deze Ysselsteynse schepping behalve een charmante chauffeuse (Moni que v. d. Ven) ook nog twintig honden en een indrukwekkende hoeveelheid bagage kan vervoe ren Dezer dagen heeft het wagentje even de wondermobielententoonstel- ling in Drunen verlaten voor film opnamen in Amsterdam en zondag reed de ingekorte mini mee in het Concours Elegance in Nijmegen. Daarna gaat zij weer terug naar Lips Autotron in Drunen, waar zij tot een van de grote blikvangers be hoort. 40 UUR WERK Toon Vullings, die welgeteld veer tig uur aan dit merkwaardige ver- voermiddeltje heeft gewerkt, ziet in zijn mini vele voordelen. Parkeer problemen zijn er in het geheel niet en de snelle wendbaarheid door de korte draaicirkel biedt vele voorde len boven een normale auto. Het vervelende is alleen, dat hij er niet mee op de weg mag komen, omdat de „Vullingsmini" nu een maal niet voldoet aan de normale eisen „Alleen bij bijzondere gelegenhe den wordt er voor dit vreemde voer tuigje een uitzondering gemaakt, zo als bij een carnavalsoptocht of bij een concours, zoals zondag j.l. in Nij megen", zegt Toon Vullings. Hij wist, dat hij op Autotron in Drunen grote concurrentie zou krij gen van de zijde van de Japanners. „Het enige wat ik gedaan heb is de mini een felle blauwe kleur te ge ven. Een bliksem in fel rood aan beide zijden en een blitse sticker op de neus. De jury sprak van een bij zondere goede afwerking". Overigens is de „Vullingsmini" niet het enige spectaculaire geval dat hij construeerde. Voor zijn kin deren knutselde hij een minicross- motortje in elkaar, dat een snelheid van 60 km/u kan halen. Maar de eer van het kleinste motortje moet hij toch laten aan de Venrayer Janssen van de Broekweg, totdat hij wellicht ook dit kleinste-record gaat breken. Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TKtm In de maand juni is het aantal Limburgse werkloze mannen met „slechts" 69 personen gestegen. Van de 14 Limburgse arbeidsbureaux za gen er 6 hun aantal dalen en 8 bu reaux moesten een aantal bijschrij ven. Bij deze laatste groep behoor de ook jammer genoeg Venray, waar het aantal werklozen steeg met 19 van 497 tot 516. Dat is een vrij groot aantal, verhoudingsgewijs ge zien. Bovendien hebben zich in die zelfde maand nog eens 25 schoolver laters laten inschrijven als werkzoe kende. Nu is het altijd prettig als men der gelijke cijfers kan vergelijken met andere, en zeker als die vergelijking dan ook nog een beetje in ons eigen voordeel uitvalt. Zo zagen we vorig jaar in de maand juni het aantal Venrayse werkloze mannen geno teerd staan op 536, dat was dus 20 meer dan nu het geval is. Dat is een schrale troost, temeer als we die vergelijking doortrekken met b.v. Weert, waaraan we ons in het ver leden ook al dikwijls gespiegeld hebben. In Weert is het verschil tussen juni vorig jaar en juni dit jaar 48 in hun voordeel, terwijl Venray en Weert intussen toch be kend staan als de plaatsen met per centueel het laagste aantal werklo zen in de provincie. Overigens mag toch wel gesteld worden dat 'n voordelig verschil tus sen juni 1978 en juni 1979 praktisch in de gehele provincie geconstateerd werd. Alleen Maastricht noteerde in juni meer werklozen dan vorig jaar. Maar of men hieruit nu mag kon- kluderen dat we in Limburg en met name in Venray op de goede weg zitten, lijkt on.s wel wat al te voor barig. De seizoensinvloeden zullen ongetwijfeld de komende maanden weer van zich doen spreken, terwijl de toch vrij slechte zomer ook zijn invloed zal laten gelden op de werkgelegenheid. En dan de werkloze vrouwen Dat is en blijft een treurige aange legenheid. In de maand juni kwamen er maar liefst 90 werkzoekenden bij, waardoor dit aantal precies op 500 gesteld kon worden. Bijna net zo veel als werkzoekende mannen En dan kwamen bij deze categorie er ook nog eens 71 werkzoekende schoolverlaters bij Vergelijken we het aantal van 500 met het aantal van juni vorig jaar (367) dan slaat ons de schrik op nieuw om het hart. Eert stijging van 133 per jaar of gemiddeld ruim 11 per maand, doet ons toch het ergste Wanneer we gaan kijken voor welke beroepen deze 500 werkzoe kende dames staan ingeschreven waarbij we dus de schoolverlaters nog buiten beschouwing latendan blijkt dat er 191 dames werk zoe- .n als kantoor- en handelsperso- neel; 78 staan er ingeschreven als sociaal- en geneeskundig personeel, en 76 als huishoudelijk personeel. Samen 345, waar tegenover slechts 6 arbeidsplaatsen worden aangebo den. We kunnen ons niet aan de in druk onttrekken dat te veel dames een verkeerde opleiding hebben ge volgd; maar we moeten er meteen aan toevoegen dat ook voor andere specifieke vrouwelijke beroepen geen arbeidsplaatsen worden aange boden. Waar men voor dit probleem de oplossing moet vinden, lijkt ons een levensgroot vraagteken. Diefstallen Tijdens afwezigheid van de fam. v. V. aan de Fagotstraat werd een geldbedrag van 18000,gestolen. A. Th. deed aangifte van dief stal van een waterpomp compleet met slangen, koppelingen en toebe horen. De diefstal werd gepleegd in een weiland aan de Steegse Peelweg. Drie inwoners van Den Haag, respectievelijk 19, 17 en 15 jaar, wa ren met een tienertoerkaart in Ven ray. Omdat ze de weg naar het sta tion te ver vonden „leende" het drie tal bij het busstation van de Zuid Ooster een damesfiets. Dat werd ge zien. Het drietal werd aangehouden en kreeg een procesverbaal aange zegd. Door middel van inklimming werd toegang verkregen tot een wo ning aan de Eisenhowerstraat. Uit een portemonnaie werd een bedrag van 100 gulden gestolen.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 1