Betere rechtsbescherming voor onze burgers door de wet AROB VAMOSAVER KERKELIJKE DIENSTEN Frans van de Kamp Financieringen Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk Parochie Yredeskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Castenray Parochie Leunen Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Vredepeel Rectoraat Smakt Op 1 juli 1976 is de wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen (wet AROB) in werking getreden. Deze wet beoogt de burgers een belangrijke grotere rechtsbescherming, te geven, dan tot dan toe het geval was. Meer „rechtsbescherming" voor de burgers dus. Dat wil zeggen: bescherming van de burger in „zijn" recht tegenover de overheid, tegen onrecht matig handelen door de overheid. De maatschappelijke ontwikkeling heeft er toe ge leid, dat de greep van de overheid op het doen en laten van de burger sterk is toegenomen. Voor steeds meer zaken heeft men b.v. een vergunning van de overheid nodig. Maar wat kan men doen, als men meent ten on rechte die vergunning niet te krijgen? Soms kan men in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten of iets dergelijks, maar vaak ook niet. Is er een recht van beroep, dan heeft men een zekere rechtsbescherming. De ene keer in grotere mate, de andere keer minder. Terwille van de duidelijkheid la ten we hier een voorbeeld volgen. De gemeenteraad stelt een be stemmingsplan vast. Het ontwerp daarvan ligt eerst op het gemeente huis ter inzage. Ieder, die er belang bij heeft en NIET akkoord gaat met het plan kan vóór de vaststelling bij de raad zijn bezwaren kenbaar ma ken, zodat de raad die bezwaren bij de vaststelling van het plan in zijn overwegingen kan betrekken. Wie meent dat de raad niet (vol doende) aan zijn bezwaren tegemoet is gekomen, heeft gelegenheid die bezwaren kenbaar te maken aan g.s. die de bezwaren opnieuw over wegen; zij immers beslissen over het 'al dan niet goedkeuren van het be stemmingsplan. Stellen g.s. de be trokkene teleur (door het plan tóch goed te keuren) dan heeft bij beroep de Kroon het laatste woord (de Ko ningin beslist op voordracht van de verantwoordelijke minister). Vóór die beslissing wint de Kroon advies in van de afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State. U ziet, de belangen van de burger zijn goed beschermd. Na de raad, kan men nog terecht bij g.s. en daarna bij de Kroon (men bedenke overi gens, dat ook de gemeenteraad be roep kan instellen bij de Kroon, als hij teleurgesteld wordt door g.s., b.v. doordat zij het bestemmingsplan niet goedkeuren). Een en ander is uit voerig geregeld in de Wet op de ruimtelijke ordening. BOUWVERGUNNING Nu een ander voorbeeld. Wie wil bouwen, heeft een bouwvergunning nodig van b. en w. Wanneer b. en w. de vergunning weigeren, kan men in beroep gaan bij de raad. Als de raad echter in beroep ook de ver gunning weigert, kan men niet in hoger beroep gaan. Hier is de rechtsbescherming dus belangrijk minder! (Men kan zich wel tot de Kroon wenden met het verzoek om het raadsbesluit te vernietigen, maar dit staat niet gelijk met een recht van beroep. Somigen ook wenden zich in zo'n geval tot de burgerlijke rechter, maar ook dit is. geen rechts bescherming zoals we die bij het bestemmingsplan tegenkomen. Deze beperkte beroepsregeling vindt men in de Woningwet. SLUITINGSUUR Weer een ander voorbeeld. Een caféhouder die een zgn. „verlaat" sluitingsuur wil hebben, heeft vol gens de Algemene politieverorde ning een vergunning nodig van de burgemeester. Krijgt hij deze niet, dan heeft hij geen beroep, zelfs niet op de gemeenteraad. Hier is in feite geen rechtsbescherming. De APV heeft dus alleen het vereist zijn van een vergunning geregeld. Nog een ander voorbeeld. De plaat selijke harmonie heeft behoefte aan nieuwe uniformen, doch geen geld. Zij wil nu graag een subsidie van de gemeente. Op een aanvraag daar toe kan de gemeenteraad tot een zodanige subsidie besluiten of het verzoek afwijzen; in een verorde ning is dit soort zaken overigens doorgaans niet geregeld. Hier is he lemaal geen rechtsbescherming. In deze gevallen van „halve" (bouwvergunning) of geen rechtsbe scherming (sluitingsuur, subsidie verzoek) komt door de wet-Arob een belangrijke verandering en verbete ring. In al deze en vele andere ge vallen ontstaat dan een recht van beroep op de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. WET-AROB De wet is (vooral) van belang voor de burger ten opzichte van de ge meente- en provinciale besturen. Voor ons is hier alleen van belang, dat daaronder in ieder geval de raad, het college van burgemeester en wethouders en de .burgemeester GELD NODIG? KAN U HELPEN GELD VOOR: aanschaf auto, caravan etc., verbouwing woning, nieuwe keuken, vakantiereis of hobby ENKELE VOORBEELDEN: 2.000 24 maanden x 101,82 4.000 36 maanden x 141,81 7.500 48 maanden x 205,05 10.000 60 maanden x 228,30 Kontinu-krediet is natuurlijk ook mogelijk BEL 87575 vallen bij de provincie: provinciale en gedeputeerde staten en de com missaris van de Koningin). Nu moet men niet denken, dat alle besluiten van deze organen onder het beroepsrecht vallen: recht van beroep bestaat alleen met betrekking tot de besluiten die vallen onder het reeds genoemde begrip beschikkin gen. Het begrip „beschikking" in de wet-Arob is wel heel wat eenvoudi ger dan de omschrijving die de thans vervallende wet-Bab geeft, maar is voor niet-juristen nog moeilijk ge noeg. Ten dele de minister van Bin nenlandse Zaken nasprekend, zou men kunnen zeggen dat van een be schikking sprake is, wanneer door een bestuursorgaan in de publiek rechtelijke sfeer een schriftelijk be sluit in een konkreet geval wordt genomen, dat gericht is op het ont staan van een recht (b.v. een bouw vergunning) of een verplichting (waarbij men zou kunnen denken aan b.v. een aanschrijving tot wo- ningvezbetering). Men lette erop, dat het gaat om besluit in een konkreet geval: een besluit van algemene strekking (b.v. de vaststelling van de algemene po litieverordening) valt er niet onder. Voorts lette men erop, dat het be sluit in de publiekrechtelijke sfeer moet zijn genomen: privaatrechte lijke besluiten (koop en verkoop, huur en verhuur, erfpacht enz.) val len niet onder de wet. Overigens is de wet ook van toe passing als de overheid weigert of nalaat tijdig een beschikking te ge ven; er ligt b.v. een verzoek om subsidie, doch de raad weigert daar over een uitspraak ten gunste of ten ongunste te doen, dan wel de raad laat het verzoek „tijden liggen". Een en ander is een uitbreiding van de werkingssfeer van de wet, die ge zien haar doel: rechtsbescherming te geven aan de burger voor de hand ligt. Er zijn ook uitzonderingen van allerlei aard, waaronder de wer kingssfeer van de wet wordt be perkt. Het is hier echter niet de plaats, op die uitzonderingen in te gaan. BEROEP Wanneer de beschikking wel on der de werkingssfeer van de wet valt, kan de natuurlijke of rechts persoon (rechtspersoon is b.v. een vereniging, stichting, N.V. enz., niet een aktiegroep) die door de beschik king rechtstreeks in zijn belang is getroffen, daartegen beroep instel len, tenzy een bezwaarschrift kan worden ingediend (op de belang rijke bezwaarschriftenprocedure komen we hieronder afzonderlijk te rug). Uit het vorenstaande volgt dat de eis geldt, dat betrokkene door de be schikking rechtstreeks in zjjn be lang is getroffen. Dit is ook een be grip, dat niet zó scherp omlijnd is (en te omlijnen is!), dat in alle ge vallen bij voorbaat vaststaat in hoe verre aan de eis is voldaan. In ieder geval is de man aan wie een bouw vergunning is geweigerd, recht streeks in zijn belang getroffen; hij had overigens wegens de geldende wetgeving in zo'n geval al beroep op de gemeenteraad en krijgt er nu nog bij een teleurstellende uit spraak van de raad beroep op de afdeling Rechtspraak van de Raad van State bij. Bij verlening van een bouwvergunning kan ook de buurman rechtstreeks in zijn be lang worden getroffen. Deze had echter tot nu toe „weinig in te bren gen"; men richtte zich wel eens tot de Kroon met verzoek om de ver gunning te vernietigen, „rechten" had hij dan echter niet. Krachtens de nieuwe wet kan de buurman echter wèl tegen de verleende ver gunning opkomen. Dat geldt o.i. ook, als aan de buurman-café-houder ee;. zgn. nachtvergunning wordt ver leend (en daar kan men last van hebben, „rechtstreeks door in zijn belang worden getroffen"!). Deze voorbeelden kunnen met zeer vele andere worden uitgebreid! Zeker ook hierin manifesteert zich de uit breiding van de rechtsbescherming. Als er recht van beroep is, moet dit worden ingesteld bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State (hierna af te korten RvS), die als nieuwe onafhankelijke rechter fun geert. Men kan „alleen" in beroep komen, als men meent dat: a. de beschikking met een alge meen verbindend voorschrift strijdt; b. het administratieve orgaan bij het geven van de beschikking van zijn bevoegdheid kennelijk tot een ander doel gebruik heeft ge maakt dan tot de doeleinden, waartoe die bevoegdheid gegeven is; c. het administratieve orgaan bij afweging van de betrokken be langen niet in redelijkheid tot de beschikking heeft kunnen komen; d. het administratieve orgaan an- derszins heeft beschikt in strijd met enig in het algemeen rechts bewustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur. Een beroepschrift heeft geen schorsende werking; een bezwaar schrift evenmin. Wie vreest dat han gende de procedure „onherstelbaar kwaad" kan geschieden, heeft de mogelijkheid om aan de voorzitter van de afdeling Rechtspraak RvS schorsing (of een andere voorlopige voorziening) te vragen „op grond dat de uitvoering van het besluit voor hem een onevenredig nadeel met zich zou brengen in verhouding tot het door een onmiddellijke uit voering van het besluit te dienen be lang". Men denke in dit verband aan de buurman, die tijdens doe proce dure krachtens zijn bouwvergunning rustig het bouwwerk kan voltooien. Overigens zij er op gewezen dat een verzoeker die bélang heeft bij „een onverwijlde beslissing op zyn verzoek gemotiveerd kan verzoe ken om een versnelde behandeling door de afdeling Rechtspraak RvS. BEZWAARSCHRIFTEN PROCEDURE Hierboven hebben we met enige nadruk gesteld, dat geen beroep mo gelijk is, als een bezwaarschrift kan worden ingediend. In dat laatste ge val moet namelijk de bezwaarschrif tenprocedure worden toegepast. De ze is alleen mogelijk als het gaat om beschikkingen, die niet van de cen trale overheid afkomstig zijn; het gaat dus met name om beschikkin gen van provincies en gemeenten. Van de aanvang af aan is men zich namelijk bewust geweest, dat deze besturen nogal wat beschikkingen nemen; dit heeft geleid tot de vrees, dat er veel beroepsschriften op de tafel van de afdeling Rechtspraak RvS zouden worden gedeponeerd, met als gevolg: overbelasting. Om dit te voorkomen is voorgeschreven dat men alvorens beroep in te stellen op die afdeling Rechtspraak eerst een bezwaarschrift moet in dienen bij het orgaan dat de bestre der. beschikking nam. Ook op die noodzaak om eerst een bezwaar schrift in te dienen, bestaan weer uitzonderingen (het is nu eenmaal een ingewikkelde materie!); de be langrijkste is wel, dat niet eerst een bezwaarschrift kan worden inge diend (en dus rechtstreeks beroep moet worden ingesteld), als de be schikking in beroep is gegeven of zelf op een bezwaarschrift is gege ven. Enige voorbeelden ter verduidelij king. Iemand wordt door b.' en w. een bouwvergunning geweigerd; hij zal dan in beroep moeten gaan bij de gemeenteraad (de Woningwet geeft zo'n man n.l. beroep op de raad; de Woningwet „gaat voor", want de wet-Arob geeft immers een „aanvullende" regeling); weigert ook de raad de vergunning in beroep, dan is die weigering een beschik king in beroep, zodat betrokkene niet een bezwaarschrift in kan die nen, maar beroep moet instellen op de afdeling Rechtspraak RvS. Als b. en w. de bouwvergunning wél ver lenen, kan we zagen dat reeds de buurman rechtstreeks in zijn be lang woitten getroffen; de Woning wet kent hem echter géén beroep toe, zodat hij een bezwaarschrift moet indienen (hetzelfde geldt b.v. voor de buurman van de café-hou der die een nachtvergunning krijgt). Krijgt de bouwer van b. en w. geen bouwvergunning, maar van de raad in beroep wel, dan is hier op nieuw sprake van een „beschikking in beroep",, zodat in dit geval ook de buurman geen bezwaarschrift kan indienen, maar beroep moet instel len bij de afdeling Rechtspraak RvS! Van belang is, dat het karakter van de bezwaarschriftenprocedure een geheel andere is dan de beroeps procedure. Bij beroep komt men steeds bij een ander (vaak: hoger) orgaan terecht: b.v. van een besluit van b. en w. beroep op de raad of op g.s., van een besluit van de raad beroep op g.s., van een besluit van g.s. beroep op de Kroon; het beroep op de afdeling Rechtspraak RvS. Het bezwaarschrift moet worden inge diend bij het orgaan dat de bestre den beschikking nam; de „buurman" die zich benadeeld voelt door de bouwvergunning die b. en w. ver leenden, dient dus een bezwaar schrift in bij b. en w.; de „buur man" die zich benadeeld voelt door de nachtvergunning die de burge meester verleende, dient een be- zwaarschift in bij de burgemeester. Het bezwaarschrift is bovendien niet gebonden aan de (beroeps)- gronden, zoals die bij beroep op de afdeling Rechtspraak RvS (zie bo ven a t.m. d) gelden. Het oorspron kelijk beschikkende orgaan kan de zaak dus op het bezwaarschrift in haar totaliteit opnieuw overwegen. Wellicht dat die „heroverweging" leidt tot een „herziening" dat her overweging tot een ander inzicht leidt; anderzijds is het mogelijk, dat de „bezwaarde" in de loop van de procedure (als de zaak nog eens helemaal uit de doeken wordt ge daan) tot het inzicht komt, dat de vergunning, enz. terecht is verleend. Zo'n procedure „dicht bij huis" ten overstaan van de „eigen" overheid kan voordelen hebben boven het gaan naar verre „rechters in Den Haag". Ten aanzien van het bezwaar schrift schrijft de wet voor, dat o.a. de indiener of zijn gemachtigde de gelegenheid moet worden geboden zich te doen heren. Dit „horen" kan volgens de wet desgewenst worden opgedragen aan een commissie, eventueel ook het geven van advies over de te nemen (nieuwe) beslis sing. Voorts houdt de wet er reke ning mee, dat de gemeenten de mo gelijkheid hebben (art. 63 gemeente wet) de uiteindelijke bestisisng zelf te doen nemen door een commissie; dit laatste betreft dan bezwaar schriften tegen beschikkingen van de raad (b.v. weigering subsidie) of van b. en w. (verlenen van bouw vergunning aan de „buurman"), niet die van de burgemeester. VERORDENING Kort geleden heeft de Venrayse gemeenteraad zijn goedkeuring ge geven aan een verordening inzake bezwaarschriften volgens de Wet AROB. Hierin wordt o.m. de be zwaarschriftenprocedure geregeld. Er komt geen aparte AROB-com- missie omdat de normale commissies kundig genoeg worden geacht om tot een juist ooi-deel te komen. Men gaat nu twee jaar met deze proce dure werken om daarna te evalu eren en na te gaan of er alsnog een verdere uitbouw, b.v. door instelling van een speciale beroepscommissie moet komen. Overigens kan men ten gemeente huize alle informatie en een brochu re „Beroep tegen overheidsbeschik kingen" krijgen. VAN 14 TOT EN MET 21 JULI Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. Gerardus Swinkels en Wil- helmina Cremers overl. fam. Hen- dricx-Peeters Piet Hanen. Zondag, vijftiende zondag door het jaar. 8.00 leesmis, int. Antoon Jans sen; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. Herman Ebberink jrd. Antoon Pel- zer Wilhelmina Claessens; 11.00 nederlandse hoogmis, int. Johan Moorrees (Pr. Hendrikstr.) Mathieu Arts (kaartclub). Maandag: 9.00 voor oude stichtin gen ouders Chris Goumans-Jans sen Gerardus van Bracht; 19.00 bij zondere intentie (L.) Johan Moor rees (vwg. de bejaardenbond) Ma thieu Arts (kaartclub). Dinsdag: 9.00 overl. fam. H. B. Johan Moorrees (Pr. Hendrikstraat); 19.00 Jan Aerts Herman Eibers vwg. de buurt. Woensdag: 9.00 Mathieu Arts (fam. Gooskens); 19.00 ouders Kleuskens- Achten overl. fam. Truyen-Cox Herman Jeuken. Donderdag: 9.00 jrd. Willem Sel der. Vrijdag: 9.00 ouders v .d. Munck- hof-Goumahs en zoon Jan; 15.00 huwelijkssluiting Mechtild Jacobs en Henk Evers (St. Jozefkapel); 19.00 overl. fam. Bouten-Verschuren Teng Manders. Zaterdag: 9.00 Harrie Messemaec- kers; 19.00 ouders Geurtjens-Verma- zeren Christina Vermeulen-Albers Henri Camps. Mededeling: Zondag onder de mis van 11.00 uur is er kindercrèche in het zaaltje onder de sacristie. Leid sters: Anita Jacobs en Louise Driessen. Huwleijksafkondiging: Mechtild Jacobs en Henk Evers. Akolieten: Zaterdag 14 juli: 19.00 C. Hendriks en G. de Groot. Zondag 15 juli: 8.00 Mare Linskens en Bernadette Corzilius (lezer: Marij Janssen); 9.30 Kees v. d. Helm en John van Bers; 11.00 T. Verbeek en Rutger Janssen. Misdienaars: Maandag, dinsdag: 19.00 Bas Hou- ba en Mirjam Versieyen. Woensdag, vrijdag: 19.00 Sammie Huibers en Anja van Aalsum. Vrijdag: 15.00 (in 't St. Jozefkloos ter) Erik van Gerven en Erik Beer- kens. Zondag 15 juli: H. Missen 7.30, 9.00; 11.45; 10.15 hoogmis gezongen door Crescendo; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 5.00 biechtgelegenheid; 18.30 avondmis als zondagsviering. Mis-intenties: Zaterdag: 18.30 overl. ouders Ars- Tonen. Zondag: 7.30 voor de parochie; 9.00 Zuster Bonifaas Smidt; 10.15 jgt. Frans van Waayenburg; 11.45 Wim Verlijsdonk; 18.00 jgt. Maria Poels- Litjens. Maandag: 8.00 Ger Ambrosius en overl. fam. en overl. ouders Akker mans-Timmermans; 19.00 overl. fam. Janssen-Duijf. Dinsdag: 8.00 Anna Maria Custers- Vergeer; 19.00 Wim van den Munck- hof en Gerlach van Ass. Woensdag: 8.00 P. Paschasius en Br. Gelduinus Claessens; 19.00 Me- chelina Cleven-Maessen. Donderdag: 8.00 Giel Kusters en overl. ouders Akkerman-Timmer mans; 19.00 Karei Hendriks. Vrijdag: 8.00 oud-wijkzuster Jans sen; 19.00 Gezinsmis, Pastoor Arts. Zaterdag: 8.00 Ger Ambrosius en overl. fam. en overl. ouders Akker mans-Timmermans. Misdienaars en Akolieten: Zaterdag: 18.30 Leo en Henk Jan sen. Zondag: 7.30 Geert Claes en Mar cel Philipsen; 9.00 René van Hooren; 10.15 Ricky Douwes en Jos Claes sens; 11.45 Pieter Hendriks en Eric Arts; 18.00 Rob Arts en Twan Pee- ters. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Geert Claes; 19.00 Hans Kerstjens. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Rob Arts; 19.00 Twannie Peeters. Vijftiende zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Gertruda Madou-Klaassen. Samen zingen we nederlandse liede ren. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Gerlach van Ass; 9.00 leesmis voor overl. fam. van Rossum-Janssen; 10.00 Hoogmis voor overl. Engelina Rutten-Rutten Nederlandse gezan gen met het kerkelijk zangkoor. 11.30 leesmis voor overl. Jacob Sijbers (buurt); 18.30 avondmis voor overl. Toon van Mill. Maandag: H. Maagd Maria van de Berg Karmel. 8.00 leesmis uit dank baarheid (S.)19.00 avondmis voor overl. Maria van Maris-Relouw. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Eric Spee; 19 00 avondmis voor overl. Frans Stevens en tot voorspoedige beterschap (J.). Woensdag: 8.00 leesmis tot zekere intentie (D.); 19.00 avondmis voor overl. Gerlach van Ass (buurt). Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Thijs Arts; 19.00' avondmis voor overl. ouders Arts. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. Antonia Janssen-Sanders; 15.00 plechtige huwelijksinzegening en eucharistieviering voor het bruids paar Hendrix-Philipsen; 19.00 avond mis voor overl. Bér Philipsen. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Gerrit van Dijck en overl. familie 19.00 avondmis voor overl. ouders Derikx-Geurts. Mededeling: A.s. zondag onder de mis van half twaalf kleutercrëche in de kleuter school vlak bij de kerk. Leidster: mej. B. v. d. Bekerom. Misdienaars en Akolieten Zondag: 8.00 J. Ingenpas, W. Aben; 9.00 M. Lenssen, R. Aben; 10.00 E. Franken, R. Beerkens, J. Jacobs; 11.30 M. Willemse, H. Kusters; 18.30 H. Willemse, Th. Urselman. Maandag, dinsdag, woensdag: 8.00 R. Smits, W. Aben; 19.00 F. Peters, J. Linskens. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.00 M. Lenssen, M. Fijneman; 19.00 St. Fijneman, J. Dommeck. Zaterdag 14 juli: Euch. viering om 19.00 u. voor 'n zekere intentie. Geen kindercrèche. Zondag 15 juni: Euch. viering om 10.00 uur. Kindercrèche. Intentie voor dhr. F. Testroote. Woensdag 18 juli: Euch. viering om 19.00 uur, verzorgd door de zus ters en paters van 't Brukske. In tentie: uit dankbaarheid. Zondagmorgen 15 juli, zesde zon dag na Pinksteren, om half tien kerkdienst in de aula van Den Hoe- bert aan de Westsingel en om elf uur in de Hevormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck. Predikant in beide diensten is Ds. K. Luyendijk uit Gendt. De extra-kol lekten zijn voor het eigen jeugdwerk. Zaterdag: 19.00 Ide Min Jan Hae- gens overl. ouders, v. d. Hoogen- hof-Spreeuwenberg. Zondag: 9.00 jaardienst Piet Du- pont Toon Kleuskens overl. fa milie Poels-Janssen gest. jaard. Maria Poels-Aben (Gemengd Koor); 11.00 Maria Louise v. d. Brandt- Weijs. Maandag: 9.00 uit dankbaarheid. Dinsdag: 9.00 jaard. Toon van Ar- sen. Woensdag: 9.00 Ide Min. Donderdag: 9.00 Jacoba Verheijen- Michels. Vrijdag: 9.00 Pieter Hendricus Janssen.- Zaterdag: 19.00 Jaard. Johannes Willemsen Alberdina Linskens- Clasesens (v.w. de Bejaarden) An na Gertrudis Janssen-Renkens. Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Marcel Janssen, Marcel Derks, Marcel Derks, Robby Raaymakers. Zondag: 9.00 Nico Versteegen, Marcel Linders, Eric Jeuken, R. Claessens; 11.00 Davy Moorrees, An- toine Pelzer, Gebr. Drabbels. Maandag, dinsdag, woensdag: 9.00 Twan Camps, Alouïs Martens. Donderdag en vrijdag: 9.00 Marcel Linders, Marcel Litjens. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis over leden ouders Muijzers-v. d. Sterren (Dameskoor). Zondag: 8.30 H. Mis voor de pa rochie; 10.00 Hoogmis Hendrina Rutten-Sijmons. Maandag: 19.00 gez. H. Mis Ted Peters en voor Hendrina Rutten-Sij mons. Dinsdag: 8.00 H. Mis tot zekere in tentie. Woensdag: 8.00 H. Mis tot zekere intentie. Donderdag: 8.00 H. Mis overleden ouders. Vrijdag: 8.00 H. Mis tot zekere in tentie. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis tot ze kere intentie. (Kinderkoor). Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Gebr. Nellen. Zondag: 8.30 T. Janssen, J. Maas; 10.00 R. v. Rijswijck, T. Dijkman. Maandag: 19.00 Gebr. Steeghs. Dinsdag: 8.00 P. en M. Willemsen. Woensdag: 8.00 S. Geurts, Fr. Arts. Donderdag: 8.00 R. Zanders, T. Dijkman. Vrijdag: 8.00 P. Versteegerl, H. Maas. Mededelingen: Kerkkoor repetitie: maandag 20.00 uur in de kerk. Volgende week: Gezinsbijdrage. 15e zondag door het jaar. Misdienaars: René Duykers en Jan Heidens; Tonny Camps en Mike Cleven; Hoogmis: William Steeghs en Jan Vollenberg. Zaterdag: 19.00 Lei Heidens. Zondag: 8.00 Truus Smits-Janssen; 10.00 Josephina Seykens-Collin. Maandag: 8.00 G. Thielen-Thielen. Dinsdag: 8.00 overl. fam. Strijbos- Slrijbos. Woensdag: 8.00 Pastoor J. Arts. Tevens gezinsmis en intentie voor de offeraars. Donderdag: 2.30 tot intentie van het bruidspaar Til Hoeymakers en Willy Baltissen. Vrijdag: 8.00 Martinus Emonts. Zaterdag: 19.00 Martinus Hub. Flinsenberg. Vijftiende zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 lsm. t.e.v. O.L. Vrouw en H. Gerardus Jan van Meijel, echtgenote en overl. kinde ren. Zondag: 8.00 lsm. v. Maria Assel- berghs lsm. tot bijzondere intentie (H.); 10.00 hgm. als jrd. v. Joos Jen- niskens tot dankzegging (V.); 11.15 lsm. v. To Duijkers-Tacken. Maandag: 7.30 gest. jrd. v. Mathijs Litjens en echtgenote; 18.30 lsm. v. Antoon Verheijen; 19.00 lsm .tot bij zondere intentie (G.) Maria Assel- berghs; 19.30 weekd. v. Petronella Lit j ens-Reintj es. Dinsdag: 7.30 weekd. v. Maria As- selberghs; 18.30 lsm. v. Jozef Lit- jens-Lucassen; 19.00 weekd. v. Ma ria Loonen-Scheffers; 19.30 weekd. v. Helm de Bruijni. Woensdag: 7.30 weekd. v. Harry Asselberghs; 18.30 lsm. v. Petronella Litj ens-Reintj es (vanw. de buurt); 19.00 lsm. als jrd. v. Joos Litjens; 19.30 weekd. v. Jozef Claessens Jan v. Meijel, echtgenote en overl. kin deren. Donderdag: 7.30 lsm. v. Maria As selberghs. Vrijdag: 7.30 lsm. v. Maria Assel- bergs; 19.00 lsm. v. Leo Loonen en echtgenote Jan van Meijel, echt genote en overl. kinderen. Zaterdag: 19.00 lsm. v. To Duij kers-Tacken. Akolieten: zaterdag 19.00 W. van Meijel en Tj. Jenniskens; zondag: 8.00 J. Janssen; 10.00 A. Reintjes, F. van Bavel; 11.15 R. en H. Cornelis- sen. Huwelijksafk.: Henk Evers (Ven ray), Mechtilde Jacobs. Gedoopt: Martine Josten. Zondag 15 juli: 15e zondag door 't jaar. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. uit dankbaarheid fam. Spreeuwenberg. Zondag: 9.45 Hgm. voor zal. Jan van de Goor; 11.15 Hgm. tot bijz. int. fam. van Rijswijck-Wijnhoven. Maandag: 8 uur lsm. zal. Gerardus Houben en Lamb. Derikx. Dinsdag: 8 uur lsm. zal. Jan van den Aker. Woensdag: 8 uur jgt. lsm. zal. Elis. Hendrix. Donderdag: 8 uur lsm. zal. Ceciel van Wylick-Engelen. Vrijdag: 8 uur lsm. zal. Antonia Janssen-Sanders. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. voor zal. Leonardus de Lauw en echtg. Akolieten voor 15 juli: Leo Rein tjes, Willy Fleurkens, R. Weys. Misdienaars: Coen Classens en Ch. van Dongen. Vijftiende zondag door het jaar. Zondag: 8 uur H. Mis voor gene zing van een zieke; 10 uur Hoogmis, jaargetijde voor Annie Janssen-van Osch. Akolieten: Jos Drabbels en Bert Janssen van de Groeneweg. Misdienaars van de week: Henk Maas en Johnny Smeets. Maandag: 8 uur H. Mis voor de overleden ouders Engelbertus Mi- chels en Josephine Kersten. Dinsdag: 8 uur H. Mis voor de overledep familieleden van Dijck- v. d. Winkel. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Toon Huisman van je vrienden. Donderdag: 8 uur H. Mis voor de overleden ouders Loonen-Baltussen. Vrijdag: 8 uur H. Mis t.e.v. het H. Hart (Th.). Zaterdag: 19.30 Avondmis voor de overleden ouders Willems-Janssen en kinderen. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor Peter Johannes Philipsen. Zondag: 8.30 gest. H. Mis voor Peter Johan van Lipzig en Elisabeth Verhoeven; 10.00 jgt. v. Martinus Strijbos; 11.30 weekd. v. Mevr. Swin kels-Heiligers. Maandag: 19.00 H. Mis voor A. Verheijen namens bew. van Immen- hof. Dinsdag: 8.00 H. Mis v. Harrie Peeters namens de Bejaarden. Woensdag: 8.00 maandd. v. H. van Lipzig. Donderdag: 8.00 maandd. v. Jan Spreeuwenberg. Vrijdag: 19.00 maandd. v. A. Ver heijen. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor Jean ne v. d. Berg-Swinkels. 15e zondag door het jaar. 15 juli. Zaterdag: 19.00 Hoogmis v. Sjef Verhoeven. Zondag: 8.30 H. Mis voor de pa rochie; 10.00 Hoogmis voor Frits Muysers vw. de buurt; 11.30 gest. lsm. v. Jan Arts en Hermina Fr. Goumans. Maandag: 8.00 gest. jgt. v. Petrus Hub. Muysers en Maria C. Steeghs. Taxi-centrale P. Stoks Zn. B.V. Patersstraat 23 Venraj Telefoon 04780-88000 Taxi (dag en nacht Ziekenfondsvervoer Groepsvervoer T rouwrijden (Het hier vermelde politienummer is goed; alarnummer van de politie is echter 808000.) Dinsdag: 8.00 gest. jgt. v. Lambert Michels en Wilhelmina Rongen. Woensdag: 8.00 gest. jgt. v. Hen- ricus Michels en Gertrudis Friezen. Donderdag: 8.00 gest. jgt. voor Henrica Arts, geb. van Veghel. Vrijdag: 8.00 gest. jgt. v. Peter van Enckevort, en overl. ouders. Zaterdag: 19.00 Hoogmis v. Henk van Meyel (Fam. S. Canada). Misdienaars: zondag 8.30 en door de week: T. Engels, J. Eyssen; 10.00 P. Jacobs, P. Kessels; 11.30 I. van Helden, M. Michels. Kollektanten: zaterdag Hendrix; zondag 8.30 v. Cuijck; 10.00 Ewals; 11.30 J. van Hoof. Zaterdag: 19.00 voor overl. ouders Janssen-Winnen. Zondag: 10 uur voor overleden medewerkers aan de Vredefeesten. Maandag: 8 uur voor Hendrika Vullings-Janssen. Dinsdag: 8 uur v. fam. Odijk-Wit- jes. Woensdag: 8 uur voor overledene. Donderdag en vrijdag géén H. Mis. Zaterdag: 19 uur voor Jacobus Lucassen. Zaterdag 14 juli: 19.00 Avondvie ring uit dankbaarheid en voor het welzijn van onze parochie gedurende de kermis. Zondag: 8.30 H. Mis te Hol thees voor Bèrtha Fleuren-Smits en voor Nelly Fleuren; 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Philipsen, Jan Logtens en voor Gerardus Gooren cn t.z.i. Maandag: 8,45 H. Mis voor de overledenen van de Karmel. Dinsdag:-;ff45 H. Mis voor een ern stige zieke. Woensdag: 8.45 H. Mis in de Jozef kapel t.e.v. de H. Jozef voor bijzon dere int. Donderdag: 8.45 H. Mis uit dank baarheid en t.z.i. Vrijdag: 8.45 H. Mis t.e.v. het hei lig Hart en voor fam. Goossens. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo celebramos la fiesta de Nuestra Senora del Car men. Felicidades para todas las Car- mens y Carmencitas y a las once y cuarto en nuestra capilla, Overloon- seweg 2, Misa con platica en Castel- lano. Después de la Misa reunion en la salita del convento. Hasta la vis ta! NOTICIAS CULTURALES La mayoria de los Espaholes estan de vacaciones pero aunque estamos pocos continuaremos la Misa domi nical y la reunion dominical. Sea lo que sea, el Padre Juan y el Sr D. Jo Jacobs estan a su disposición to- dos los domingos entre las once y las doce. Hasta la vista y muchas gra- cias por las tarjetas que ya hemos recibido! Vechtpartij Vrijdagavond kwart voor elf kwam er vanuit Oirlo een melding binnen dat in café K. een vechtpartij was uitgebroken. Uit een door de politie ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat door een drietal personen was gevochten. Het drietal werd aangehouden en voorgeleid aan de hulpofficier van justitie op het po litiebureau te Venray. Een van hen was nog in het bezit van een boks beugel, een ingevolge de wet onge wenst handwapen. Dat wapen werd in beslag genomen en de bezitter kreeg een extra procesverbaal aan gezegd. Na verhoor van alle partijen, ook de mishandelde die verwondin gen aan zijn hoofd had opgelopen, werd het drietal procesverbaal aan gezegd en huiswaarts gezonden. Materiële schade De autobestuurder H. J. uit Venray reed vanaf een uitrit de Rouwkuilenweg op en zag niet dat vanuit de richting Heïdseweg voor hem van rechts een personenauto naderde, bestuurd door de 49-jarige M. Ch. Bij de botsing bleef het bij materiële schade. De personenauto, bestuurd door J. S. -uit Heumen reed over de Sta tionsweg ,en ter hoogte van perceel 46 gaf de bestuurder richting aan om een links gelegen inrit in te rij den. Hij sorteerde voor, maar de be stuurder van een achterop komende personenauto M. J. uit Overloon dacht dat de voor hem rijdende auto de Oostsingel wilde indraaien. Hij gaf vol gas om de voorgesor teerde auto nog in te halen, maar op het moment dat hij inhaalde sloeg de andere auto linksaf. Er ontstond een botsing maar het bleef bij ma teriële schade.

Peel en Maas | 1979 | | pagina 7